LEGER EN VLOOT. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. GEMENGD NIEUWS. AFLOOP AANBESTEDINGEN BURGERLIJKE STAND BEVOLKING VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES. .tVJ gemeenten in Zeeland, wordt op voorstel van B. en W. besloten mede te deelen, dat, gezien dat deze verlaging verband zal houden met al of niet toepassen van de maximum pensioenbijdrage door deze titularissen, hiertegen geen bezwaaY be staat. Voorts wordt mededeeling gedaan van den aankoop van een perceel bouwgrond naast het gemeentehuis, door den bur gemeester. De pensioengrondslagen van den amb tenaar ter secretarie en van den ge meenteveldwachter worden vastgesteld op resp. 500 en 1760. Het voorschot op de gemeentelijke vergoeding ingevolge art. 101 der 1. o.- wet wordt voor de bijzondere school voor 1932 vastgesteld op 350. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten tot het aangaan van een geldlee- ning voor den bouw van het nieuwe ge meentehuis, groot 26.000, tegen een rente van pet. Tot lid van het Burg. armbestuur wordt met algemeene stemmen herbe noemd de heer C. Marinissen, Aan den heer P. Vader Hz. wordt op zijn verzoek met ingang van 1 April a.s, als gemeente-secretaris, gemeente-ont vanger en ambtenaar van den burgerlij ken stand, eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de vele aan de ge meente bewezen diensten. Hierna volgt een bespreking over de gemeentelijke werkverschaffing. B. en W, vragen goedkeuring het loon vast te stellen op 1.80 per dag, waarbij dan nog voor rekening der gemeente komt een bedrag van ongeveer 0.30 per dag voor premie ouderdoms-, ziekte- en on gevallenverzekering. Voorts om voor- loopig nog geen personen te werk te stellen, die niet lid zijn van de plaatse lijke werkloozenkas, en ook niet hen, die drie of meer gemeten land hebben. Op een vraag van den heer Abra- h a m s e of we ook tegen de niet-geor- ganiseerden geen zedelijken plicht heb ben ze te werk te stellen, antwoordt de voorzitter, dat de plaatselijke kas geen organisatie is van een of anderen bond, doch juist is opgericht voor hen die principieele bezwaren hebben tegen aansluiting bij een vakbond. B. en W. zijn voornemens een bespreking met dia conieën te voeren en daarna over deze aangelegenheid nader te beslissen. Wethouder Wondergem wijstop de vele moeilijkheden die zich bij de uitvoering van de werkloozenzorg voor doen en doet mededeeling van bespre kingen met hen, die opgeven principi eele bezwaren te hebben, waarbij hem echter ook reeds gebleken is, dat die bezwaren soms meer geuit dan gevoeld worden en men wel eens al te gauw ge neigd is, ze op zijde te stellen, wanneer men er schade door denkt te lijden. De heer Boon wijst op de moeilijk heden, als ieder bij de werkverschaffing zal worden geplaatst, omdat er ook per sonen zijn die om de kleine bijdrage geen lid van de kas willen zijn; hij vraagt den heer Abrahamse welke principieele be zwaren deze heeft. De heer H a m e 1 i n k acht, dat ook zij die niet aansluiten, voor ondergang moeten worden behoed en dringt aan op het spoedig doen nemen van een de finitieve beslissing. De voorzitter wijst er op, dat ook moet worden voorkomen, dat de ge meente zal gaan ondersteunen, daar waar een taak voor die diaconieën of Burgerlijk armbestuur ligt en dat zij, die tegen sociale maatregelen zijn, zoo licht over 't hoofd zien, dat werkverschaffing ook daartoe behoort. Conform voorstel B. en W. wordt be sloten. Gemeenteraad von Domburg. DOMBURG. In de Dinsdagavond gehou den vergadering van den Gemeente raad van Domburg werd een voorschot op de vergoeding bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 van 348 verleend aan het Bestuur der Ver. voor Chr. Schoolonderwijs. Van de gemeente Aagtekerke was een verzoek ingekomen om voor geza menlijke rekening de sloot aan den Roosjesweg bij den Domburgschen Mo len te dempen. De heer E1 o u t zegt dat het voor naamste doel van deze demping zal zijn het verbreeden van den weg daar ter plaatse, hetgeen zeker zeer nuttig is. De heer G e 1 d o f meent dat dan ook 't dan nog overblijvende gedeelte van die sloot naar de zijde van Domburg ge dempt zal moeten worden, dit zal ech ter, naar de heer Elout opmerkt, groote kosten medebrengen. De heer Reijnhoudt stelt voor te besluiten dat Domburg gaarne bereid is met Aagtekerke over deze kwestie te onderhandelen mits Aagtekerke zijn standpunt wijzigt inzake het bijdragen in den ophaaldienst van vuil. De heer De Pagter is van meening dat het verbeteren van den Brouwerijweg door Domburg geen belang voor Aagtekerke was zoodat dit hier beter niet meer ter sprake kan komen. Het voorstel-Reijn- houdt wordt daarna met algemeen stem men aangenomen. B. en W, stellen voor een stukje grond thans in pacht bij den heer Joh. Vreeke aan de pacht te onttrekken en te be stemmen voor brandplaats van varkens. De Voorzitter zegt dat, waar steeds klachten inkomen van de bewO' ners van de Kanonweistraat over hin der van het branden ondervonden, hen deze oplossing geschikt voorkwam. De heeren De Visser en De Pagter achten dit perceel, met een moeilijken toegang langs den Brouwerijweg totaal ongeschikt. De heer Brand daarente gen vindt dit beter dan het thans be staande terrein. De heer Reijnhoudt meent dat eene betere plaats niet te vinden is. Op voorstel van den heer Elout wordt besloten om, waar groot verschil van meening bestaat, deze kwestie nog eens aan te houden en na der te bezien; (met 6 tegen 1 stem, die van den heer Geldof.) Van de Schilderspatroons was een verzoek ingekomen om in den Raad hun standpunt inzake aanbesteding van schilderwerk te mogen uiteenzetten. Besloten werd hen daartoe gelegen heid te geven. De afdeeling Domburg van den Alg. Bouwvakarbeidersbond vroeg voor het werk aan den toren het vóór 1 Febru ari j.l. betaalde loon nog geldig te ver klaren. De V oorzitter zegt, dat waar thans overstemming tusschen pa troons en werknemers is verkregen er, voor de Gemeente geen aanleiding be staat om aan het verzoek te voldoen. De heer G e 1 d o f meent dat de Ge meente nog zou kunnen overwegen om voor den korten tijd dat dit werk nog duurt het oude, hoogere, loon te beta len. De heer Elout zegt dat, waar de werknemers nu zelf de nieuwe voor waarden hebben aanvaard, de Gemeen te moeilijk nog weer het oude loon zou kunnen gaan voorschrijven. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer Geldof wordt besloten niet aan het, in het adres ver vatte verzoek te voldoen. Van Ged. Staten was een schrijven ingekomen waarin de meening van den Raad werd gevraagd over de voorge nomen vermindering der jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger (zie elders in dit blad.) De heer Brand wees erop dat eene onbillijkheid gelegen was in de bepa ling dat deze korting niet zou worden toegepast op die Ambtenaren, op wier jaarwedden het maximum toegelaten percentage voor verhaal van pensioen bijdragen werd gekort nl. 814 terwijl in deze Gemeente, waar dit verhaal 8 pCt. bedraagt, de geheele korting op de jaarwedden wordt toegepast. Met 6 te gen 1 stem, (de heer Geldof), wordt be sloten aan Ged, Staten mede te deelen dat de Raad met de voorgestelde rege ling accoord gaat. Van het Burgerlijk Armbestuur was, naar aanleiding van een dienaangaande gedane vraag, bericht ingekomen dat dit Bestuur'thans niet in staat is bijzonderen steun te verleenen daar hare uitgaven over 1931 reeds de inkomsten overtref fen. Nadat op voorstel van den heer Brand, besloten was inplaats van de gerooide iepen thans eenige lindenboomen te planten werd de vergadering gesloten, ZUID-BEVELAND. GOES. Dinsdagavond te ongeveer acht uur reed een auto, besüUujrd door den heer v. R. te Vlissingen door een defect aan de stuurinrichting op den 's Heer Hendrikskinderendijk even buiten Goes, tegen een boom. De heer v. R. bekwam1 verwondin gen aan het gezicht en de handen en werd bij omwonenden binnengebracht, waar hem medische hjilp werd ver leend. Hij kon later huiswaarts keeren. De auto was voor een deel vernield, ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. AXEL. Dinsdag vergaderde de Raad van Axel onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer F. Blok, die bij de eerste vergadering van dit jaar de beste wenschen voor den Raad en de bevolking der gemeente Axel uitspraak. Vervolgens gaf hij 'n overzicht van den toestand van de gemeente en de be drijven. Spr. wees op den toestand der werkloosheid en den landbouw, die niet rooskleurig is. Steun met behulp van het Rijk is hard noodig, al bracht hij dank aan de Compagnie Neerlandaise de l'Azo- te voor de hulp bij het nemen van werk krachten uit deze gemeente. De heer D i e 1 e m a n dankte namens den Raad en sprak wederkeerig goede wenschen uit voor den burgemeester met zijn gezin. Onder de ingekomen stukken werd een schrijven gelezen van Ged. Staten, houdende besluit tot handhaving van het Raadsbesluit, waarbij de heer C. van Kampen als lid van den gemeenteraad is toegelaten en ongegrond werd ver klaard het bezwaarschrift van de heeren P. J. van Bendegem en A. 't Gilde te gen dit besluit. De heer 't Gilde meende, dat Ged. Staten het verkeerd voor hadden en vond op grond van deskundige inlich tingen hunne beslissing aanvechtbaar. Waar de Raad zijn voorstel om bij de Kroon in beroep te gaan niet steunde, besloot hij zelf in beroep te gaan. De heer H a m e 1 i n k wees naar aan leiding van een adres van de Prov. com missie voor werkloozenzorg op verbe tering van de ontwatering van Zeeuwsch Vlaanderen, het bouwen van arbeiders woningen, waterleiding en wegsverbe- tering, waaraan de gemeente kan mee werken. De voorzitter zeide, dat behal ve van financieele lasten de gemeente ook afhankelijk is van andere lichamen in deze. Op een verzoek van den Chr. Bouw vakarbeidersbond om ook de bouwarbei ders in de steunregeling op te nemen, werd gunstig beslist. Uitbreiding van het armbestuur, om daarin ook de Geref. Gemeente in op te nemen, werd niet noodig geacht. Ingevolge art. 101 der L, O. wet 1920 werden voorschotten verleend als volgt: 3200 aan de Chr. Nat, School, 1200 aan de Chr. school te Spui en 1400 aan de R. K. school. Mët 7 tegen 4 st. werd verworpen 'n voorstel-I. de Feijter om de ambtenaren voorzoover de wet toelaat, te benoe men door den Raad. Na breedvoerige bespreking werd in getrokken een voorstel van B. en W. om steun te verleenen aan het adres van Graauw om den steun voor vlascul tuur van Rijkswege voor 1932 ook te doen gelden voor 1931, wat practisch onmogelijk bleek. Het verzoek werd voor kennisgeving aangenomen. De adjudant-onderofficier machinist J. Schenk, de sergeant-machinist P. van Domburg, de sergant-konstabel J. Hu- bregtsen worden geplaatst aan boord van Hr. Ms. Van Speijk en de majoor-ma chinist J. Wallast wordt overgeplaatst van de Van Spijk naar de Schorpioen. Officier van administratie le kL mr. G. H. van Driel, leeraar aan het Kom. instituut voor de marine te Willems oord, is bestemd voor den dienst in Oost-Indië. Naar aanleiding van in den loop van het vorige jlaar ingekomen 'klachten over schade tijdens wintermaanden 'toe gebracht aan neLten van Sitihotsche vis- schers in de Moray Firth, waarbij Ne- derlandsche treiters betrokken zonden zijn, zullen dit jaar Hr. Ms. torpedobooten *Z 1 en Z 2 ter plaatse potitóetoezicht uitoefenen, voorloopig gedurende de maand Februari. i Verplaatst met ingang van 1 April a.s. de telefoniste bij den interlocalen dienst J. E. Eijke van Middelburg naar P, en T. kantoor te Goes. Aan het te Den Haag gehouden vakexamen in den telegraafdienst heeft met goed gevolg voldaan de kantoorbe diende le klasse A. L. C. Haaze van het P. en T. kantoor te Vlissingen. Indische Stoomvaartlijnen' Insulinde, (thuisreis) 3, 11 v.m. van Colombo. Chr. Huygens, 3 v. Amst. n. Bataviia. P. C. Hooft, 3 v. Batavi'a n. Amsterdam. Dempo, (thuisreis) 3, 4 n.m. v. Mar seille. Stoomvaartlijnen op N.-Amerika. Boschdijk, 3 van Rotterdam n. New- Orleans. Beemsterdijk, 3 v. Rotterdam te Boston Maasdam 3 v. N,.-Orleans te Roltendafra Blommersdijk, Philadelphia n. Rotter dam p. 3 (9.45 v.m.) Lizard. POSTERIJEN. Onbestelbare brrieven, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen op het postkantoor te Middelburg] gedurende de tweede helft der maand Januari 1932: j t i I Binnenland. Brieven. Dr. J. A. H. v. d. Brink.'; J. de Kartigh, Vlissingen; mej. Homburg, Vlis singen. Ongelukken. Maandagmiddag is in de Oranje Nassaumijn IV de 21-jarige mijnwerker A. W. uit Heerlerheide onder af vallend gesteente geraakt en gedood. AGENT MET EIGEN SABEL GE SLAGEN. Bij' een opstootje op den Nieuwen Dijk te Amsterdam! Maan- middag, wilde een agent een 24-jarigen venter, die zich met twee andere per soden al te luidruchtig gedroeg, tot door- ioopen aanmanen. Y'ij weigerden en na men een dreigende houding tegenover den agent aan. De politie zag zich ge- noodzaakt zijn sabel te trekken ten ëinde zich de aanvallers van het lijf te houden. Deze drongen echter zoo gewéldig op. dat de agent in het nauw raakte en zijn sabel verloor. Een der om-staanders riante «ten sabel ou en sloeg er den agent mee op het hoofd. Hiermee raakte het igevecht ten einde. In een om mezien waren de vechterbazen ver dwenen. De agent bleef met een ern stige wonde achter. Niettemin liet Jüj' zijn arrestant, den venter, die bet op stootje had veroorzaakt, niet los en oracht hem naar biet bureau. DE DIEFSTAL IN HET STAATS SPOORSTATION. Nader verneemt de Maasbode in verband met den diefstal van !r»uim f 2100 uit de 'brandkast aan het Staatsspoor station te Den H a a dat de sedert dien verdwenen arbeider is de 37-jarige Ch. H. A. A., alhiler, De man stond niet in vasten dienst der I Spoorwegen, doch had tegen een vaste vergoeding het schoonmaken van de bureaux van het station gedurende de nachtelijke uren op zich genomen, welke arbeid vroeger door een glazenwasscherij- onderneming werd verzorgd. Vermoedt wordt, dat H. op' de een of andere w'ijze in het bezit van den sleu tel van de brandkast was- gekomen, waarna het plegen van den diefstal een voor hem eenvoudige handeling zou zijn .geweest. De orandkast was .Maandagoch tend weder op de gewone wijze gesloten, doch de geldelijke inhoud was zoek'. Sporen van oraak zijn niet gevonden. Behalve het geld wordt hij tevens ver dacht, een rijwiel, dat hem niet toebe hoorde, te heoben meegenomen. DE KETEL- VAN; DE STANFRIESt Zooals bekend, is men eenige dagen (gel-eden bij het wegnemen door het Rijksbetonningsvaartuiig van de wrakken op de plaats waar de S tanfries IV wias» gezonken, op een harde massa gesitoio- ten, waarvan men vermoedt, dat dit de bij de ramp verloren gegane ketel van genoemd schip- is, welke in gaven staat een waarde van eenige duizenden guldens vertegenwoordigt. Naar V.D. verneemt, zal Donderdag a.s. worden getracht deze vondst te bergen. Tevens zal worden getracht de twee zware machine-onderdeelen te bergen welke deel uitmaakten van den deklast der Stanfries IV, en bestemd waren voor Rornweirclerzand. Branden. Maandagavond brak in het fabrieks complex der N.V. D. Jordaan en Zonen's Textielfabrieken te Haaksbergen brand uit in de sterkerij in een der ko kers boven de sterkmachines. Met ver eende toegeschoten krachten toog men aanstonds krachtig met eigen brand- bluschmiddelen aan het blusschingswerk. De snelblusschers bewezen hierbij uit stekende diensten, en binnen betrekke lijk korten tijd was men het vuur in zoo ver meester, dat het gevaar als gewe ken kon worden beschouwd. BRUTALE ROOFOVERVAL IN POST KANTOOR, Dinsdagavond vond te IS t ads kan a al in het postkantoor een brutale roofoverval plaats. Op dat tijdstip- verschenen twee goed gekleeds personen voor het loket en vroeg een van hen een biljiet van f 1000 te wil len wisselen. Toen de postbeambte het geld bijna had uitgeteld, greep hij' het biljiet -en het wisselgeld en loste uit een revolver een schot. Dit trof ec[ht|er den beambte niet en de hagel drong im het plafond. De tweede, persoon drong daarop do,or een deur het kantoor bin nen. De waarnemend directeur die het schot gehoord had, kon nog bijtijds de kluisdeur dichtgooien, greep een stoel en (gooide daarop naar den indringer. Re il de namen hierop de vlucht. Onderweg hadden zij het ongeluk het biljiet van f 1000 te verliezen. De politie kon tot nog toe geen spoor van de daders vinden. Uit het nader door de politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat bij den over val vermoedelijk twee schoten zijn ge lost, waarvan het eene waarschijnlijk een schampschot is geweest. In het postkantoor waren overigens behalve de reeds genoemde ambtenaren nog dertien bestellers aanwezig, die klaar stonden om met hun bestelling te ver trekken. j ONTPLOFFING IN EEN ROOT. Dinsdagmiddag was de machinist van der K. te De C o cks-dorp (Texel) 'be zig in het huisjie waar de reddiingboiOt Eierland is opgeborgen de motoren na te zien. P.l'otseling ontplofte het igas dat zich in de boot verzameld scheen te hebben. De reddingboot sprong uit el kaar, terwijl het huisjie vrijwel .geheel vernield werd. Van der K. kreeg won der boven wonder slechts- lichte verwon dingen in het .gelaat terwijl zijn haar geschroeid was. Een begin van brand was spoedig gedoofd. MOORDAANSLAG. Aneta meldt uit -Batavia dat Woensdagnacht een moord aanslag (gepleegd is op den heer B., boekhouder van de Volks- en Stadsapo theek, wonende Kebon Sirih. De heer B. kreeg met een mes een steek in den buik. Hij is -overleden. De inlander, die den moordaanslag heeft gepleegd, i-s ge arresteerd. Op den avond van den overval zijn alle treinen, die uit Stadskanaal ver trokken, door de politie gecontroleerd, maar men trof geen personen aan, die ook maar eenigszins aan het signalement van de verdachte individuen beantwoord den. Men neemt aan, dat het vreemde lingen zijn geweest?.' Ged. Staten van Zeeland hebben gisteren aanbesteed het verbou wen van de werkplaatsen en het bou wen van een autogarage, ten behoeve van den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde te Vlissingen. Raming 5600. Inschrijvers waren: J. Post en Zoon, Vlissingen 5450; G. F, de Grave, O.- en W. Souburg 5450; N.V. Mabuad, Willemstad 5377; L. la Gasse, Koude- kerke 5280; J. J. Krijger, Vlissingen 5240; L. Verhage, Koudekerke 5150; L, Dingemanse, Gapinge en J. v. d. Poel, Ovezande 5049; W, J, Krijger en Zoon, Middelburg 4765 en A. Poel man, Ritthem 4590. Middelburg, Van 1—3 Febr. Getrouwd: G. Kruijs 24 j. en E. L. Troll, 23 j. Bevallen: E. F. J. de Polterjjeb. van Messem. z.; J. B roers e ;geb. Mesu, z. -Overleden: D. J. .Wolfson man van Tvl. J. ÏW:. Lapidoth, 67 j. St. Laurens. Van 1—31 Jan. Ondertrouwd: A. Mal- llekoote wedn. 56 j. en A. N. Diele,- man wed. 42 j., J. Dieleman, wedn. 36 j. en W. v. d. Have wed. 36 j., H van Lange velde, 29 j. en J. J. Rouffaer, 25 jaar. Getrouwd: F. Schell, 33 j. en J. Di. F. Maris 29 j., A. MaHekoote, wedn. 56 en A. N. Dieleman, wed. 42 j., J. D-ie- lteman wedn. 36 j .en W-,. v. d. Have, wed, 36 j. Bevallen: G. Kasse geb. Blok, d.; M, A Vader geb. de Poor'te z., Chr. W-isse geb. Dekker, z., L. Pi. Dieleman, geib. Die Kam zoon. I Koudekerke. Van 16—31 Jan. Ondertrouwd: P|. Lou- fwerse, jm. 21 j. en J. A. Piolderlmjan,; jd. 26 j. Bevallen: J. de Pag ter geb. van Keu len, d., C. J. Flipse geb. Jootsise ,d. W. Pioppe, geb. Corbijn, z., O. Wiele- tnaker geb. Brasser, d., A. J. van den Berg „geb. Bosdijk, z, en levenl. z. Overleden: J. Kluijfhout, wed. van M. Wielemaker, 89 j., J. M. Hoogesleger, mar. van A. J. Meijer, 57 j. i 1 In de tweede helft van de maand Januari zijn de volgende personen in de gemeente KOUDEKERKE. Ingeko men: Mej. S. Roelse, A 55 uit Biggekerke, mej. T. F. Joosse, E '194, O. en Wi. Souburg, mej. S. A. Oiling, D- gj.6j, _Mid- delburg, S. Remij-n, E 197, Middelburg mej. N. de Goffan, E 197, N. en St. Joos- land. V ertrokken: Mej. M. Crucq, D- 72 naar Goes. Over de maand Januari zijn de vol gende personen in de gemeente ST. LAURENS Ingekomen: K. Jobse en jgezin ^landarb. B 125 uit Middelburg; F.'Hoefkens, landarb. B 110, Oostkapefle; L. A. Hoefkens—Otte, z. b. Bi. Ill, Ovezand, J. Pouwfelse en -gezin, rafir. arb. B 110, Koudekerke. Ver trokken: W. S. Snoep, z.b. van 13l '194 naar Middelburg, J. D'. F. Maris z.b'. Bl 176s Zierikzee, J. den Hollander en ecbjg.', pakh.kn. B 141, Middelburg, M. Blind en aezin Bankwerker Bt T25., Middelburg. joRoetje en Dribbeltje. En nadat ze dat enkele malen ge daan hadden, bra ken de planken van de deur midden door en de schoorsteen vegertjes staken voorzichtig hun hoofdjes door het deurgat. Begrijp jij nou waar we zijn gekomen, vroeg Roetje aan Dribbel tje. Zie daar dien grooten muur eens, maar hun gesprek werd plotseling af gebroken, want er stond eensklaps een heel raar mannetje boven op een hoop zand en die vroeg met een gek stem metje wat de jongens moesten hebben.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6