Uw Zenuwen ROSnaarPAifölNA TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COÜRANT VAN DONDERDAG 4 FEBRUARI 1932. No. 29. BINNENLAND. Mijnhardt's Zenuwtabletten. DOOR RAD DY h S.PKdeVRIES.Mzn ZEELAND. mt UITVOERING DER ZUIDERZEE STEUNWET. De instelling van een Rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzee-steunwet, waarvan het gevolg isf dat verschillen de werkzaamheden van de Generale Commissie naar dien rijksdienst over gaan, heeft het Tweede Kamerlid den heer Duymaer van Twist aanleiding ge- geven tot het stellen van een ïeeks vra- gen hieromtrent aan den Minister van Waterstaat. Deze verwijst inzake de overwegin gen, welke tot het instellen van den rijksdienst hebben geleid, naar vroeger bij 'verschillende gelegenheden gedane mededeelingen. Het hoofddoel is daar bij geweest om, nu eerlang de werk zaamheden der Zuiderzeesteunveriee- ning voornamelijk wat betreft de toe passing van de vastgestelde regelen, zeer zullen toenemen, een snelle en vlotte behandeling van zaken ten bate van de belanghebbenden te verzeke ren. Dat de instelling van den dienst ten gevolge heeft gehad, dat de belang rijkste werkzaamheden van de Generale Commissie naar den Rijksdienst zijn overgegaan, kan de minister niet toege ven. Niet .de dagelijksche leiding der werkzaamheden acht hij het belangrijk ste deel van het werk der Generale Commissie, die toch reeds uit den aard der zaak practisch vee! moest worden overgelaten, maar wel het geven van ad vies omtrent de algemeene leiding, en omtrent de beginselen van de Zuider- zeesteunverleening en van de voornaam ste punten van uitvoering. Op dit gebied zal er in de taak der Generale Commis sie niets veranderen. De instelling van den Dienst berust op art. 14 der Zuiderzeesteunwet. De uitvoering van de Zuiderzeesteunwet is aan den minister opgedragen. De rechts zekerheid van belanghebbenden acht hij een kostbaar goed. Van zijn verant woordelijkheid in dit opzicht is hij zich ten volle bewust, van wien ook de ad viezen en voorstellen mogen komen, die hem daarbij worden voorgelegd. De algemeene lijnen bij de uitvoering van de Zuiderzeesteunwet zullen, in het vervolg evenals voorheen, door den mi nister worden aangegeven. Hij zal daar bij het advies der Generale Commissie blijven inwinnen. Wat betreft een beroep van de be slissingen door den directeur van den rijksdienst genomen, merkt de Minister op dat een ieder vrij zal zijn zich tot den Minister te wenden, wanneer hij meent bezwaar te moeten maken tegen beslissingen van een orgaan, dat na mens den Minister heeft gehandeld. NEDERLAND EN BELGIE. Uit Brussel verneemt de Maasbode naar aanleiding van de mededeelinjgen van den heer Seegers, inzake den stand der onderhandelingen tusschen België en 'Nederland, dat betreffende het Schelde- rejgiem overeenstemming! is bereikt; ver volgens, dat de onderhandelingen over de Rijnverbinding gereed zijn; verder, dat de Wielingenkwestie zoo. goed als opigelost is en tenslotte, dat de kwestie van het Maaswater in verband met de Limburgsche wateren geheel is opgelost. Men verwacht te Brussel, dat de on- derteekening van het Belgisch-Neder- landsch verdrag nog slechts een kwestie van tijd is en zeker binnen eeniige maan den kan worden tegemoet gezien. komen tot rust, kal- meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. (Ingez. Med.) KW 20) In een groot, zeer eenvoudig aange kleed vertrek zagen wij Struck en ik den Meester zitten op een lagen stoel voor een kleine tafel dicht aan het venster. Oud man. Het is hem aan te zien, dat hij zijn zeven-en-tachtig jaren draagt. Hij is blijkbaar ook moe. We kunnen geen lange gesprekken met hem voeren of diepere vragen behandelen. Hij heeft geen andere pretenties, dan te zijn „ein alter Jid", die meer dan een halve eeuw in Jerusalem heeft gewoond en er in eerlijke overtuiging met al zijn krachten voor het Jodendom heeft ge werkt en die ons ieder zijnen, naar het schijnt stereotypen, zegenwensch en nu in het Hebreeuwsch medegeeft: „gelijk gij Jerusalem in zijn ruïne hebt gezien, zoo moogt gij het geluk hebben het in zijn herbouwing te aanschouwen." Rav Qoeq zag ik in zijn woning, waar tevens zijn Jeschiewah zijn Talmoed- Hoogeschool gevestigd is. Hij zat te werkeii aan zijn boek. Een boek van grooten omvang op Rabbijnsch-Talmoe- Wijziging jaarwedden burgemeesters, secretarissen en ontvangers, Ged. Staten van Zeeland hebben zich met een circulaire tot de colleges van Bung, en Welh. der gemeenten Ln de Provincie gericht, waarin zij mededeelen dat het in hunne bedoeling ligt, tijdelijk een wijziging te brengen in de regeling der jaarwedden van burgemeesters, se- cretarissen en ontvangers der gemeenten in Zeeland, gelijk die laatstelijk' werd vastgesteld bij hun besluit van 12 Sep tember 1930, goedgekeurd bij Kon. beskuit van 25 November 1930. Die wijziging zou hierin bestaan, dat met ingang van 1 Maart 1932 en voorloopiig voos* den tijd van drie jaren op de hierbedoelde jaar wedden een korting zal wianden toegepast; a. voor hen, die gehuwd zijn en voor hen, die gehuwd zijn geweest, 2y2 pCt. van de eerste f 1000 en 5 pCt. van het meerdere der Jaarlijksche bezoldiging, met uitzondering van het 'bedrag daar van, hetwelk aan kindertoelage wordt genoten; 'b. voor hen, die ongehuwd zijn en nimtmer gehuwd zijn geweest 2i/2 pCt. van de eerste f 1000 en 5 pCt. van het meerdere der jaarlijksche bezoldiging, met uitzondering van het bedrag daarvan, hetwelk aan kindertoelage wordt geno ten. Onder jaarlijksche bezoldiging wordt verstaan, het bedrag, dat als bezoldiging werkelijk wordt genoten op den eersten dag van het jaar, waarover de korting wordt toegepast. Hel bedrag van de jaarlijksche 'korting kan tot een gehee- len gulden naar beneden worden afge rond; in de gevallen, waarbij de korting op meerdere bezoldigingen gezamenlijk moet worden toegepast, kan de korting per bezoldiging worden vastgesteld op een evenredig deel van het totaal be drag der korting. In geval van verande ring in den burgerlijken staat, gaat de hiermede gepaard gaande wijziging in de korting in met den eersten dag van de maand, volgende op die, waarin de ver andering piaals vindt. Het is evenwel de 'bedoeling, dal de hierboven omschre ven korting niet zal worden toegepast op de jaarwedden van die titularissen, op wie reeds het maximaal-verhaal, bedoeld in art. 36 der Pensioenwet 1922, wordt toegepast. Op .grond van het 'bepaalde in de artt. 80, 111 en 114 der gemeen tewet, noodigen Ged. Staten de co Be iges van B. en W,. uit, het oordeel van den Raad omtrent het bovenstaande in te winnen en hen vóór 18 Februari a.s. met den uitslag hunner bemoeiingen ten deze in kennis te stellen. Mocht op laatstgenoemden datum gee nerlei bericht van een college door Ged. Staten zijn ontvangen, dan zullen zij', het er voor houden, dat bij den Raad der betrokken gemeente, tegen hun voor nemen .geen bedenkingen bestaan. VLISSINGEN. De kruistocht voor de ontwapening. Woensdagavond had in een druk be zochte vergadering in het Concertge bouw te Vlissingen de eerste bij eenkomst plaats in ons land van den kruistocht welke van uit vier deelen van Europa naar Genève wordt georga niseerd om aan de gedelegeerden ter ontwapeningsconferentie den wil van de volkeren om te komen tot Vrede en Ontwapening over te brengen. De heer ir. P. J. Meerdink heette al len welkom en inzonderheid de Engel- sche spreekster en de Duitsche en Ne- derlandsche sprekers. Spr. zeide, dat de eisch tot ontwapening en de gedachte van Nooit meer Oorlog door de Volke ren met klem moeten worden betoogd. De Engelsche deelneemster aan den kruistocht, miss Olwe Wyon, wees er op, dat de Vredesbeweging in Engeland steeds groeiende is en nooit zoo groot disch gebied, aan welks verschijning al gemeen groote en blijde verwachtingen worden vastgeknoopt. Hij geniet den naam van een groot en veelzijdig Joodsch geleerde. En van een geniaal denker. In heel Palestina, Ik geloof zelfs, in heel de Joodsche wereld. En hij geniet veelzijdige vereering. Om zijn persoonlijkheid en om zijn menschelijk- heid. Hij heeft de zestig nog niet bereikt. Maar hij leek op het eerste gezicht wel oud en moe. Doch zijn oogen werden jong, toen hij in het gesprek was geko men. Hij vertelt van zijn Jeschiewah en is kinderlijk blij, dat het hem gelukt is, uit Sowjet-Rusland eenige tientallen jonge menschen vrij gekregen te heb ben, die nu bij hem studeeren. Winst voor de wetenschap met tevens redding voor menschen uit gevangenschap, red ding van Joodsche zielen. Zorgen ook hiervoor oneindig. Ook gewone, alle- daagsche broodzorgen. Dankbaar ver meldt hij een niet onbelangrijke som gelds, die dr. Van Raalte hem kort ge leden voor dit doel uit Holland heeft meegebracht. Ook ik heb er een klei nigheid voor kunnen zamelen. Groot zijn ook de zorgen en veelzijdig, aan het Opperrabinaat verbonden. Het rooft bovendien zooveel tijd van de Torahstu- die. Maar het werk is noodzakelijk en kan ook belangrijk zijn, Groot zijn ook de zorgen voor den opbouw, en onder (Van onzen Amerikaanscben corres pondent.) Natten en drogen in Amerika. Voor- en tegenstanders van de droog legging in Amerika hebben met meer dan gewone belangstelling de uitspraak der Finsche vox populi gevolgd, niet al leen omdat Finland het laatste land be halve de V. Staten was, waar de ab solute afschaffing nog wettelijk van kracht was na den langen proeftijd van tien jaar, maar ook omdat de toestand hier in den laatsten tijd op hoe langer hoe meer oppositie stuit en de stem men om verandering luider en luider gaan klinken. De wet was in 1919 en is nog vierkant in strijd met het democratische principe en vormt als zoodanig een belangrijk onderdeel van het partijprogramma, het geen dit iaar blijken zal bij de aanstaan de verkiezing voor een nieuwen Presi dent in 1933. Zelfs de meest onzijdige be- oordeelaar kan niet ontkennen, dat het contingent „natte" leden in Senaat en Congres groeiende is en met grooter snelheid naar mate de tijd voortschrijdt. De proporties in het Congres zijn, dat iets meer dan de helft van het ledental droog is en in den Senaat iets meer dan twee derden wanneer de winst voor de natten, die, vergeleken bij 1919, enorm is, op deze wijze voortgaat, bestaat de kans, dat over een twee- a drietal Pre sidentsperioden van vier jaar ieder, dus over een dozijn jaren, een natte meer derheid in het parlement verkregen wordt. En verder zijn er de reusachtige vereenigingen vóór en tegen, waarvan de twee voornaamste wel zijn: de Anti- Saloon League, onder voorzitterschap van Dr. Scott McBride en de Associati on Against the Prohibition Amendment onder Henry Curran. De eerste stelt al- les in het werk om het eenmaal verover de terrein in bezit te houden, terwijl de andere het tegenovergestelde probeert gedaan te krijgen. Beide vereenigingen bezitten onderaf- deelingen en tallooze zusterinstellingen. Het opmerkelijke van de Amerikaan- sche droge wet is, dat alles draait om twee woordjes „intoxicating liquors" bedwelmende dranken, waarvan de in voer, aanmaak en verkoop niet de inkoop verboden zijn. Destijds is het Congres niet zoover durven gaan met iemand te verbieden gesmokkelde of in het land gestookte whiskey of brandy e.d. te koopen, aangezien daarin met re den een te groote inbreuk op de consti- tutioneele persoonlijke vrijheid werd ge zien. Ware men consequent gebleven en ook deze uiterste maatregel getrof fen om den drankduivel te verpletteren, dan zou de tegenzin nog veel vroeger voor den dag zijn gekomen, met het ge volg, dat deze toestand allang tot het verleden had gehoord. Maar tot op he den kan iedereen een „speakeasy" be zoeken en daar een sensationeelen inval van de droge politieambtenaren meema ken, die dan den eigenaar en zijne heele bediendenschaar arresteeren, de aanwe zige drank confisceeren, het interieur grondig verwoesten, maar niet één van de gasten ondervindt den minsten over last zij hebben niet tegen de wet gezondigd. En toch wordt er van de kansels, voor zoover die door droge leeraren bezet worden, en van overheidswege aange drongen, dat het publiek niet koopen zal want gebeurde dat, dan was het heele vraagstuk ineens prachtig opgelost. On gelukkigerwijs wil het publiek hier drinken en drinkt hier als overal elders en dan rijst de vraag, als Gandhi met succes in Engelsch-Indië toepast, wat te doen tegen burgerlijke ongehoorzaam heid? Men kan toch geen millioenen drin kers arresteeren en in concentratiekam pen opsluiten? Vandaar, dat zulk een halfslachtige wet gedoemd is een mis lukking te worden en een zee van el lende met zich mee te sleepen, Alleen iemand, die ziende blind is of persoon lijk voordeel heeft van den bestaanden toestand en die zijn er bij honderd duizenden durft te verklaren, dat men op den goeden weg is. is geweest als thans, dank zij het wer ken van de Nationale Vredesfederatie, die verschillende Comité's vormden, die werken voor de ontwapening. Een groot petitionement van de inter nationale vrouwenbeweging werd in 24 landen verspreid en spr. hoopt, dat dit goede resultaten zal mogen hebben. In de herfst van 1914 waren er in Engeland reeds menschen, die voor het vredes- idee voelden, daar 't oorlogvoeren niet strookte met de christelijke principes, doch zij werden met den nek aangezien en hadden moeilijke tijden door te ma ken. Zij hebben zich flink gehouden en zich vereenigd bleven propageeren voor broederschap en verzoening. Spr. herinnert aan den indrukwekkenden grooten stillen omgang voor den vrede in Oct, '29, maar zij wijst er ook op dat de groote pers in Engeland vijandig staat tegenover de vredesbeweging en zelfs van de groote vergaderingen geen gewag maakt. In het voorjaar 1930 werd een betooging gehouden waaraan vooraanstaande personen uit de kerk, militairen en uit alle kringen der bur germaatschappij. Een boodschap aan de kerken werd opgesteld, doch niet aan genomen, omdat ze volgens velen te ver ging. Spr. eindigde onder applaus der ver gadering met de woorden van Hender son, dat als de volkeren de vrede willen, zij die ook kunnen krijgen. De Duitsche spreker, kapelaan Breu- al deze afzonderlijk de zorgen voor den religieuzen opbouw. We lijden veel ver driet, zegt hij. Van buiten en van bin nen. Van buiten: dat is Engeland en de Arabieren, Van binnen: dat is de ont wijding der heiligdommen van het his torisch overgeleverde Jodendom. Maar met dit al, is hij niet pessimistisch ge stemd: „Ik ben tevreden, want Erets- Israëlë geeft mij zóóveel, dat alles er bij in het niet verzinkt. En ik heb de in nerlijke, onwankelbare verzekerdheid, dat we op den goeden weg zijn. En dat alles eenmaal langs dezen weg terecht zal komen". En nu zie ik er van af, U nog verder mede te nemen naar meer ziekenhuizen en andere stichtingen en andere men schen en persoonlijkheden. We moeten het Land verder in. Ik ga Jerusalem verlaten. Naar Haifa. Natuurlijk zouden we in den vroegen ochtend reizen, Om de hitte van den dag. Maar we maken ons niet zoo ge makkelijk los van Jerusalem en van al de oude vrienden, die we hervonden en van de nieuwe, die we gemaakt heb ben. Mevrouw Struck niet en prof. Struck niet. En ik ook niet. Dus werd 't middag, „toen de dag heet was". (1) Ik (1) 1 Moz, 18.1, er, wees er op overtuigd te zijn, dat de ontwapeningsgedachte en de vredeswil gedragen worden voor de geheele Ne- derlandsche bevolking en heeft des mid dags bij het bewonderen van het Stad huis te Middelburg de overtuiging ge kregen, dat het Nederlandsche volk door alle eeuwen heen democratisch is geweest. Spr. heeft zich afgevraagd wat men te Vlissingen van hem zou willen vernemen en is tot de conclusie geko men dat men iets wilde weten over den toestand in Duitschland. Volgens spr, heeft de vredesgedachte daar te lande minder voet gekregen dan elders, omdat in Duitschland bijna ieder iets verloren had in den oorlog, en omdat de volke ren elkaar nog te veel wantrouwen, dit moet plaats maken voor vertrouwen en voor de overtuiging, dat wij allen broe ders zijn. Toch wint de vredesgedachte ook in Duitschland veld en spr. is als katholiek priester verheugd, dat het kort voor Kerstmis verschenen petitio nement van de R. K. in Duitschland voor. de ontwapening geteekend is door alle Duitsche bisschoppen. Spr, meent, dat er moet komen een groote vredesge- meenschap. Men moet dit de vertegenwoordigers te Genève goed laten gevoelen in het belang van vrouw en kinderen, van zijn vaderland, van Europa. Men mag niet vergeten, dat als er op een slagveld honderd gesneuvelde mannen liggen, dit niet moet worden beschouwd als! een weet nu, wat dit zeggen wil. Maar er bleef ons geen keuze over, We wilden dat spreekt van zelf voor den avond thuis zijn. En vooral mevr. Struck verheugde zich reeds bij voorbaat erop mij bij helder lichten dag haar dierbaar Haifa te laten aanschouwen en bewon deren en me dan haar woning binnen te leiden. Daar zal ik enkele dagen haar gast zijn, totdat vanuit Haifa mijn toch ten naar het Noorden en door den Emek de vlakte van Jisreëel zul len beginnen en het echtpaar Struck voor zijn jaarlijksch bezoek aan het va derlijke Huis naar Berlijn zal vertrek ken. Onze Schmidt, de chauffeur, is op tijd. Hij heeft op alles gerekend en onze ba gage stevig en doelmatig voor de reis aan den wagen bevestigd. Het is een hartelijk afscheid van de familie Gold- smit en het heele Huis geeft ons het uitgeleide. Met vele -goede wenschen. In langzamen gang gaat het aanvanke lijk door de drukke straten, langs den immer imposanten Muur, den Olijfberg op. Nog eenmaal geniet ik de vele ver gezichten. Dan, boven gekomen, slaan we noordwaarts den weg naar Haifa in en we keeren ons om en brengen een eerbiedigen afscheidsgroet aan Jerusa lem, dat zich allengskens achter de win dingen des weegs aan onze blikken ont trekt. Glad is de weg en snel gaat nu de vaart, Zoo is de hitte daar buiten in compagnie minder, maar als het verlo ren gaan van 100 zoons, wellicht ook van .echtgenooten, van vaders. Ook deze inleider mocht dankbaar ap plaus in ontvangst nemen. Voor Nederland sprak de heer H. van Vliet uil Rotterdam, die in een gevoeV volle toespraak als zijn meenin$ naSc. voren bracht, dat men aReen een betere wereld kan krijjgen als men terug keert tot God, want ook Hij' wilt een goede en nieuw© wereld, van vrecle en "broeder schap, men moet niet zoo zeer de men schen ontwapenen, maar de menschen aan de wapenen ontnemen. God wilt niet onze vernieling, maar onze vernieu wing, laat men Heim! een kans geven door te werken voor nieuwe verhoudin gen onder de menschen. De heer Abr. Mulder, voorzitter van cle afdeeling Walcheren van Kerk en Vrede zeide, dat nog een vraag uit de vergadering was jgjesteld aan kapelaan Breuer wat men moet doen als er eens oorlog KomV. De kapelaan antwoordde hierop, dat die een zaak van het geweten is, (dief ieder zelf moet beslissen. Hierop trad de 'heer E. Zwaan uit ■Wilhelminadorp naar voren oini in een Kort, maar warmi pïeidooi uit een te zétten ,dat men z.i. in Genève moet vra gen om ontwapening en niet tevreden moet zijn met beperking van de bewa pening, wat wil zeg|g|en -geen verandering in den toestand brengen .Als men niet verder komt als dat, moet men zorgen, da er geen menschenmateriaal meer is om te vechten ((Daverend applaus). De heer Mulder sprak daarop de ver- glgadering nog toe en zeide o.a. dat de oude kruistochten meer krijigstochten werden ,maar dat de kerken als zoodanig voor dezen vredeskruistocht niets doen, de voormannen der verschiRende kerk genootschappen mochten op deze ver gadering niet ontbroken hebben. De Kruisvaarders voor den v'rede kunnen te Genève niet zeggen ,dat zij' namens de kerken komen, maar wel mede na mens véle persnoen van kerkelijke over tuiging. God heeft van de wereld een Huis des Gebeds wiUen maken, maar geen moor- denaarshol. i Met dank aan de spreekster en de sprekers en ook aan de dames, die als tolk fungeerden, sloot de heer Mulder de vergadering. De eerstvolgende olaats waar gespro ken wordt is Rotterdam. WALCHEREN. Gemeenteraad van St, Laurens, ST. LAURENS. In de Woensdag ge houden voltallige raadsvergadering heeft de voorzitter, burgemeester Van 't Hoff, den leden met hunne gezinnen het beste toegewenscht voor het jaar 1932. De voorzitter herinnerde nog aan het af- geloopen jaar, dat door den bouw van het nieuwe gemeentehuis, dat uitstekend voldoet en in lang gevoelde behoeften voorziet, zoo belangrijk is geworden. Wat den financieelen toestand der ge meente aa.ngaat, kan hij een opgewek- ten toon doen hooren; de tijdsomstan digheden nopen echter tot een voorzich tig financieel beleid. B. en W. zullen niet komen met voorstellen, die groote of fers vragen, integendeel, door zuinig be heer zal worden getracht te reserveeren. De heer Van Langevelde dank te met wederkeerigen gelukwensch den voorzitter. Volgens ontvangen mededeeling be draagt de bijdrage voor den keurings dienst van waren voor 1932 164.28 en onderwijsbijdragen voor de gemeente Vrouwenpolder 143.72. Tot voorzitter resp. secretaris van de commissie tot we ring van schoolverzuim zijn benoemd resp. de heeren G. F. Weeda en L. Mari- niss<an. Inzake het voornemen van Ged. Staten om over te gaan tot een verla ging van de salarissen Van burgemees ters,, secretarissen en ontvangers in de de auto best te vedragen. Struck heeft zich opzettelijk naast me gezet en wijst me telkens op de plaatsen en plekjes, die zijn kunstenaarsoog ontroeren. En dat zijn er vele. Want Struck kijkt hier in het Land bovendien overal met het het oog dhr liefde. „Merkt ge wel zegt hij onophoudelijk hoe overal nog de duidelijk e sporen van den vroegeren ter- rassenaa nleg daar te zien zijn?" Ik geef hem ga; urne gelijk. En als ik het ook minder gaarne zou willen, zoo zou ik het wel moeten erkennen, omdat het eenvoudig niet te loochenen is. Herhaal delijk vermaant mij Struck aldus: „Stel u dat nu voor in het najaar of in het voorjanr, als alles leeft en geurt 'en bloeit. Denk er wel om, dat ge hier ge komen zijt in den hevigst dorstigen tijd. Ik zeg u dat zoo dikv/ijls, opdat ge het goed zult weten. En daarnaar oordee- Ien." Zoo naderen we het hartje van het land. De bergen Ebal en Geriziem. Het oude Sichem. Weder ontroft zich de Bij bel voor ooize oogen. Dwaalt daar niet Josef, en hooren we hem niet de ge vleugelde woorden spreken tot den man, die b ereid blijkt om hem terecht te hel pen: mijne Broeders zoek ik!".Wan neer en hoe zal hij ze vinden? (Wetrijt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5