C4FZ cuxo; DE ECONOMISCHE CRISIS IN DE VEREENIGDE STATEN. geeft geuren smaak aan uw CATZ& ZOON VAN PEKELA, LEGER EN VLOOT. Handel, Nijverheid en Visscherij LAATSTE BERICHTEN. ONDERWIJS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Ci Cities Serv. Cy 6i/4—l0i/4-3/8. BUITENLAND. Algemeen Overzicht BEURSTHERMOMETER. Lezing van den heer E. P. Zandijk in het Zeeuwsch Genootschap In de gisterenavond alhier gehouden gewone vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, heeft de heer E. P. Z a n d ij k, te Middelburg, een lezing gehouden over: „De econo mische crisis in de Vereenigde Staten". De crisis die Amerika nu teistert zoo ving de spr. aan is hoogst inte ressant, wijl zij de eerste is die men er doormaakt sinds de Vereenigde Staten, door in gebruik name van het laatste vrije land, getreden zijn in de rij der West-Europeesche oude landen. Een crisis vooronderstelt een vooraf gaande periode van gezondheid met reeds voorhanden zijn van ziektekiemen: het incubatietijdperk zou men dit kun nen noemen. Dan komt de depressie, en op haar diepst zal öf beterschap intre den, öf de patiënt overlijdt. Tot nu toe is op een crisis steeds herstel gevolgd, en men mag hopen, dat dit ook nu zal geschieden, al zijn er tal van factoren ook niet-economische die het her stelproces belemmeren. Zich tot de strikt-economische facto ren bepalende, merkte spr. op, dat aan de crisis van *29 in de V. S. ook een periode van bloei voorafging; men meen de toen zelfs de conjuctuurschommelin- gen te kunnen voorkomen of beheer- schen, en men droomde van prosperity for ever. De wereldoorlog had een enorme toe neming van de welvaart in Amerika ten gevolge; van debiteurland werd het er door tot crediteurstaat van heel de we reld. Doordat het 2% jaar zelf uit den oorlog bleef, kon het enorm leveren aan de oorlogvoerenden; tenslotte erin be trokken, leed het onbeteekenende ver liezen aan menschenmateriaal (slechts 56.000 dooden). Amerika's leveranciers konden niet met producten betalen, dus deden zij dit met effecten, leeningen en directe goud zendingen. Een gevolg hiervan was ople ving der industrie, mede mogelijk door dat juist voor den oorlog het Federal Reserve Banking System in werking trad .waardoor in de geldschaarschte voorzien werd en het financieren van in dustrieën makkelijk ging. De dollar werd voor heel de wereld de eenige stabiele valuta, de algemeene waardemeter en de reserve van alle ka pitaal. Dit laatste kreeg Amerika zoo doende vrijwel kosteloos uit de arme landen, vanwaar het kapitaal uit zelf behoud vluchtte. Door dezen enormen goudtoevloed kon Amerika een reusach tig credietgebouw construeeren; de ver anderingen in het bedrijfsleven die hier mede samengingen, geschiedden zonder schokken. De immigratie nam sterk af; het eigen bevolkingsaccres vertoont een laag cij fer en de intensieve industrie moest dus de consumeering intensiveeren om afzet gebied te behouden. Hooge loonen moes ten de koopkracht opvoeren; het buying out of income werd troef: radio, kunst zijde, Fordjes kocht men op afbetaling; een enorme wegenbouw werd aangepakt, 't hotel- en restaurantwezen uitgebouwd: over den van nature inhuizigen Ameri kaan kwam een nomadische geest. In deze fabelachtige stijging der con sumentenindustrieën kwam als nieuw element het zelfstandige financieringsin- stituut voor deze transactie; spr. be schouwt dit echter niet als een der oor zaken van de crisis. Dit systeem nu paste Amerika ook in het groot toe. Een belangrijk deel van zijn export-saldi stelde het n.l, als cre- dieten wederom beschikbaar aan de lan den in Europa: een van land tot land consumenten-financiering systeem. De ontwikkeling der toestanden gaf een enorme toename van de speculatie te zien, in alle lagen der bevolking en het geloof in de eternal prosperity, ge voegd bij het den Amerikaan eigene op timisme, veroorzaakte een algemeene hausse-stemming, waarin men meer op koers-avance dan op rendement lette. Het geld stroomde naar min of meer fan tastisch getinte industrieën: film, radio, grammofoon, kunstzijde inplaats van, als in degelijker tijden, naar de spoorwe gen bv. De oprichting van de Investment Trust, als gevaarloos speculatie en be leggingsinstituut beschouwd, bevorderde dit nog. De uitgaven van den Amerikaanschen staat zijn gering; de belastingen werden voortdurend verlicht en door de toene mende welvaart stegen de rijksinkom sten nog enorm. De batige saldi der bud getten werden gebruik voor schulddel ging, De geldmarkt was voortdurend ruim, zij werd nog versterkt door goud- invoer uit Europa. Van Mei '27Juni '28 verloor Ame rika aan Europa, met name aan Frank rijk, 600 miljoen dollar goud, hetwelk de Europeesche staten gebruikten om hun munt te stabiliseeren. Ondanks deze goudverliezen zetten de speculanten hun bedrijf voort. Doordat de Europeesche koopkracht sterk afnam, nam ook de Amerikaansche afzet aftotdat 26 Sept. '29 de Amerikaansche crisis offi cieel begon met de verhooging van het disconto aan de Bank of England van 5% op 6% juist op het moment, dat de credietspanning in Amerika op z'n hoogst was. Spr. schetste nu het verloop van za ken: krach in Wallstreet, onrust, talrijke executies, failures; te vroege interventie van de Amerikaansche kapitalisten met steunkoopen. De val van „de laatste consument", aldus spr., was het einde van den hoogen bloei der consumenten industrie. De sterk verzwakte koop kracht van het buitenland kon het po- tentiëele surplus der Amerikaansche in dustrie ook niet opnemen en de „zegen" van reusachtige koffie- en tarwe-oogsten door mislukte valorisatie niet gered completeerde het beeld. De malaise sloeg over op de kapitaalsgoederen- industrieën en men zit midden in de crisis. Het eenige redmiddel was geweest: radicaal zijn verlies te nemen, maar dat wilde Amerika niet. Het hield zich aan Hoovers devies: keep smiling. Het ziek teproces en de genezing zijn tegenge houden door indirecte regeeringsinter- ventie; er kwam echter een sterke af name der materieele productie, Amerika heeft 5 a 7 miljoen werkloozen, in den loop van '31 waren er 2100 bankfaillis- sementen te vermelden. De laatste poging tot interventie: de oprichting der Reconstruction Finance Corporation met een kapitaal van 2 mil joen dollar, onder leiding van generaal Dawes, doet onderstellen dat de leiders van het economische en politieke leven de moeilijkheden niet alleen inzien, maar ook erkennen. Men hoopt hierdoor, vol gens Melvfn Taylor, 1% miljoen dollar aan bevroren deposito's weer vrij te ma ken, en ook het hamsteren van bankbil jetten door het publiek te doen eindigen. Lukt dit wat nog de vraag is dan is wellicht een herstel van het Ame rikaansche binnenlandsche zakenleven hiervan te verwachten, en misschien kan dat de aanvang van het einde der wereldcrisis zijn. De voorzitter van het Genootschap, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, heeft den spreker dank gezegd voor zijn inte ressante en actueele lezing. Aanwinsten Februari 1932, Bouwpenning van het stadhuis te Vee- re, afslagen in zilver en in brons, ge schonken door mr. G. J. Sprenger; steel van een roodaarden steelpan (ca 16e eeuw), gevonden aan het strand te Dom burg, geschonken door den heer Van Visvliet te Domburg. ^)glaasye. GRONINGEN (lngez. Med.; De majoor-torpedomaker C. Baart is bevorderd tot opper-torpedomaker, de schipper G. C. Zewald tot opperschipi- per, en de majoor-torpedomaker G. W. Brouwer tot opper-konstabel. In de Amsterdamsche haven liggen per 1 Febr. totaal op 51 ((v.mf. 55) schepen met samen 302.374 (313.505) ton. Onder deze schepen bevinden zich o.a. de passagjerschepen Jan Pietersz. Coen en Johan de Witt. lende borden meegedragen. Waar er voor dezen optocht van de zijde der po litie geen toestemming was verleend, werd door een groot aantal agenten de stoet uiteengedreven, waarbij van den gummistok werd gebruik gemaakt. De Haagsche rechtbank heeft den gewezen advocaat mr. E. P. M., die te recht heeft gestaan wegens oplichting van 3000, tot negen maanden gevange nisstraf veroordeeld. De oplichting heeft plaats gehad ten nadeele van een gepen sioneerden stationschef, die M. als boek houder van de destijds door hem ge- exploiteerde sociëteit „City Club" had aangesteld en daarvoor een zekerheid, groot 3000, had doen stellen, welke gel den door hem ten eigen bate zijn aan gewend. STAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: (Onder voorbehoud), f 1000: 922 2968 7223 11491 Geslaagd voor lsten stuurman de heer J. I. de Klerk. Voor 2en stuurman de heer J. A. de Jager beiden leerlingen van de De Ruylerschool te Vilissin- gen. Sinds geruimen tijd is de bewaar school te Westkapelle gesloten, daar het gebouw door den inspecteur van de volksgè'zöndheid uit gezondheidsoogpunt is afgekeurd. De kleinen zijn nu deze week tijdelijk ondergebracht in een lo kaal van de openbare school. Geslaagd aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het ingenieurs examen electro-technisch ingenieur de heer J. J. Derksen te G 1 i n g e. AMSTERDAM, 4 Fejhr. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. 'Ned22 A-B 1000-6 100y2—100y2. Ned. 17 IOOO-41/2 97-97. Niejd,;31. 1000-4 92i/4-933/8'. Eeriificalen-3 721/972V2. Cert. N.W.S.-2i/2 63—623//. O. Indië 22 dollar 1000-6 82i/2—83. O. Indië 23 pd .st. 100-6 '6|6y2—06i/4 O. n&ië 16 1000-3 84— 83i/2 O. IIndië 26 1000-li/2 77%— 77i/4. Duitschl. pd .st. 100-7 53—521/* - Duitschl. 30 1000-5i/2 38—38i/s.' Engl. "W.L. 50-200-5 71—703/4 Engl. F.L. 50-200-4 OOi/2 -~'603/4 Zeeuwsch Hyp. B-5 947/s'—j Zieeuws. Hyp. B-^/a1 90 A Amsfcerd. Bank 10iy4—lOOs/j'. A Bank Assoc. 201/8— C Roti. Bankver. 70—: A Twentsche Bank 9898. A Pref. Jurgens A 7676. A De Schelde N.B. 4039%. A Ver. Papf. v. Gelder 7070. C Am. Car Foundry 10%10. C Am. Smelt Ref. 1716%. C Farbenind. I.G. 80%81%. C U. States St. C. 40%—41%. C C. P.uibl. Serv. 2/4—2/4 C North Ami Cy: 32y2L-323/4. 1 A Born. Sum. H.M. 116-1153//. A Ned. Wol Mij'. 223/4—22i/2;. A J. C. Japan Ln. 39i/2—39. A Rotterd. Lloyd 695/8 A S.M. Nederland 72to72. A Amst. Thee C,.M. 22i/2—23. A Houth. Alberts 41i/2 A Singkep Tin M. 80. i C Peruvian C. Pr. 9%*9%, A Southern Rlw. 12%12%. C Union Pac. Rr. 75i/4— 76. C Int. Nickel Cy. 8%8%. TER AARDEBESTELLING MR. D. J. WOLFSON. Hedenmiddag had op de algemeene 'be graafplaats alhier de ter aairdebestel- ling plaats van het stoffelijk overschot van wij'len den heer mr. D. J,. Wolfson, in ljeven officier van justitie bij1 de recht bank alhier. Onder de talrijke aanwezigen merk ten wij' op den Commissaris der Koningin in Zeeland, de leden van de rechterlijke macht, parket en griffie, vele leden der balie, den Kantonrechter en de ambte naren van het O.M. bij de Kantongerech ten, hoofd van rijks- en gemeentepolitie, korpsen u'it de omgeving, den burgemees ter van Middelburg en dien van enkele andere gemeenten op Walcheren, het personeel van het parket en de griffie en vele personen ook uit andere kringen die ambtelijk of persoonlijk met den overledene in aanraking 'kwamen. Slechts één krans van de familie, dékte de baar. Aan de groeve heeft de predikant der Waalsche gemeente, ds. R. Blommaert 'n laatsten groet aan den overledene g bracht en God's ontferming over den doode afgesmeekt. Een zoon dankte voor de laatste eer zijn vader bewezen. DE LOCAALSPOOR OP ZUID-BEVELAND. Naar wij vernemen is men reeds be gonnen met het opbreken van een deel van het emplacement der locaalspoor bij 's Heer Arendskerke, Dit gedeelte is gebleken noch voor het goederen noch voor het personenverkeer noodig te zijn. Ook worden ontstane vacatures in de ploegen lijnwerkers bij de locaalspoor de laatste weken niet meer aangevuld. Komt het tot vermindering van het aan tal passagierstremen, dan kan een dee van dit personeel gemist worden. De Raad van Serooskerke be sloot gister van alle pensioengerechtigde ambtenaren de volle pensioenkorting met ingang; van 1 Maart a.s. toe te passen IWegens plaatsgebrek moeten wij' het verslag aanhouden tot morgen. Bij de behandeling van de zaak te gen L. en H., die voor de Rotterdamsche rechtbank terecht moesten staan we gens een roofoverval op het wisselkan toor der firma Van 't Hoff en Pikaar, al daar eischte het O. M. tegen ieder jaar gevangenisstraf. 1 Hedenmorgen heeft een honderdtal communisten per rijwiel door een deelte van Amsterdam een optocht gehouden, waarvan het doel was te de monstreeren tegen het crisis-comité Daartoe werden in den stoet verschil A Koloniale Bnk. 5452%. A N.l. Hbk, 1000 61—61. C Ned. H. M. 100 74%—74%. A Alg. Kunstz. U. 43%43%-42%, A v. Berkels Pat. 2626%. C Calvé-Delft 6259%. A C. Suiker Mpij. 2220%. A Int. Viscose 7% A Küchenm. I. Acc. 11%11%-%, A Ned. Ford A.M. 169165. A Philips Gem. B. 89%88-87. C Unilever 109%—107-08%. C Anaconda Cop, 2221-20%, C Bethlehem St. 19%19%-%. A A.N.I.E.M.N.Bi 172-171' C. A. Gas en El. Cy. 5ys— 4b/4. C Midd. West Ut. 6—5»/4. A Boeton Mijnb. 26—27. A Kon. Petr. Mpij. 134% 136%-33%. C Contin. Oil Cy. 6%6%. C Shell Union O.C. 44. A Holl. Amer. Lijn 3%3%. A K.N. Stoomb. Mij. 16%17. hun aanval op het Noorderstation, waar de Chineezen nog steeds stand houden. De Japanners schijnen te trachten een omtrekkende beweging te maken ten einde de Chineesche verdediging te iso- leeren. Naar het oordeel van Amerikaansche marineofficieren zijn de Chineesche stel lingen echter zoodanig ingericht, dat zij bet nog geruimen tijd tegen de Japan- sche strijdkrachten kunnen volhouden. Nog steeds blijven granaten in de in ternationale nederzetting vallen. Een voorgenomen luchtaanval van de Japanners kon niet doorgaan, aangezien sneeuw en mist het opstijgen van vlieg tuigen belemmerde. Vele Chineesche vrouwen, gekleed in uniform, en als soldaten uitgerust, zou den ook in de loopgraven aan de ver dediging van Sjapei meewerken. Het Britsche stoomschip „Fengtien" is ook ternauwernood, toen het tusschen drie Japansche torpedojagers en het fort Woesoeng doorvoer, bij het binnenvaren van de Wangpoerivier, aan een beschie ting ontkomen. Zonder voorafgaande waarschuwing werd in zijn richting ge vuurd. Nog twee Japansche divisies en twee vliegtuigeskaders zullen naar Sjanghai gaan. Neen, de toestand is daar nog verre van vrede af. Maar toch geeft het Ja pansche antwoord moed; en toch schijnt de stap van Genève in Tokio indruk te hebben gemaakt. Japan werd dan ook op handige juiste wijze aan den tand ge voeld. Deze „raadgevingen", gelijkluidend aan In antwoord öp'de vijf vöorstellën'der I JaPai/ en China waren volkomen aan- mogendheden is de Japansche regeering stootloos Bovendien Wor# Japan ztfn voornemens het volgende standpunt in «ud standPu!lt: inmenging van der- den in de Mantsjoerijsche kwestie erin tgerespecteerd. Nanking. f 9204 19416 15146 400: 6,382 7714 7874 16117 171'67 17(668 200 3548 169:64 17009 1 9373 1 9762 100: 307 6128 '673(6 8350 8956 9633 11776 11930 13392 17023 18535 19790 20799 Japan en China. Het antwoord van Japan. te nemen: le. de staking der geweldactie is aan nemelijk, mits de Chineezen eveneens de vijandelijkheden staken; 2e. Japan kan de verdere militaire voorbereidingen eerst staken, indien het Bij Nanking wordt op het ootgenblik niet gevochten. Er is _geconfereerd aan boord van een Japansch oorlogschip overtuigd is zulks eveneens oprecht van I tusschen vier Chineesche regeeringsamb- China te vernemen; Itenaren, den Janansclien consul en den 3e. het terugtrekken der gedebarkeer- japanschen vloo'tcommandant Men kwam de Japansche troepen van plaatsen waar overeen (jat aan geen van beide zijden zich een groot aantal Japansche onder-1 het vuur zou worden geopend .tenzij danen bevindt, is onmogelijk, zoolang I <jer partijen zich aan provocatie niet eerst de Chineezen zelf hun troepen j zou schuldig maken. De Japansche oor- terugtrekken; llogschepen zijn verder stroomopwaarts 4e. Japan gaat accoord met de instel-1 gevaren, de Chineesche oorlogsschepen ling eener neutrale zone te Sjanghai en I <je rivier af. Tusschen de beide eska- zal streven naar een mogelijke perma- ders liggen Engeüsche en Amerikaan- nente overeenkomst, waarbij zich geen I sche oorlogschepen Chineesche troepen mogen ophouden I binnen een vast te stellen afstand van de internationale nederzetting; 5e. Japan is onder geen omstandighe- I den in staat zich bereid te verklaren, onder deelneming van een derde mo gendheid, met China onderhandelingen te voeren voor zoover zulks de Mands- joerijsche kwestie betreft. Men verwacht, dat de antwoordnota I Donderdag aan de mogendheden zal worden overhandigd. Van toonaangevende zijde wordt ver-J klaard, dat Japan bij de onderhandelin gen zal streven naar de instelling van een neutrale zone rond alle Chineesche verdraghavens. Dit antwoord is althans iets tegemoet komend en meegaand. Van China heeft men geen klagen over tegenwerking ge had! De regeering was direct bereid een neutrale zone in te stellen, en geen enkel bericht ook sprak van een Chineeschen aanval. Dat Japan algemeen als de aan valler wordt aangemerkt, hebben we ge zien in de laatste Volkenbondsraadraads- vergadering. Alle hoop dus, dat Japan binnen een afzienbaren tijd terug zal keeren op de wel wat verre afdwalingen zijner Chineesche wegen. Sjanghai. Doch zoover is het ter plaatse nog lang niet! De Japanners schijnen het voorzien te hebben op het fort Woesoeng hij Sjang hai. De Chineesche commandant heeft geweigerd het fort vrijwillig over te ge ven. Het kostte den Japanners een torpe dojager. En vanmorgen hebben Japansche ma rine- en luchtstrijdkrachten opnieuw een krachtigen aanval geopend op de voor stad Sjapei. Te kwart voor tien (onge veer 2 uur in den afgeloopen nacht A,T.) begon wederom een bombardement met het zwaarste geschut waarover de Ja panners beschikken. Zij concentreerden A Ned. Scheepv. U. 6765%. A H.V. Amsterdam 178%176%-74%. A Java Cult. Mij. 125120. A N.l, Suiker U. 77%—76. A Poerworedjo S.O, 6% A Deli Batavia 152147%. C Deli Mij. 1000 178%—174%. A Senembah 201%—99%. C Chicago Milw. 33. A Amst. Rubb. C. 46%—47%-48%. A Deli-Bat. Rubb. 18%19%. A Hessa Rubber 26%26%. A Serbadjadi S.R. 16%17%. Prolongatie 2%—2. Hitleriade. De Thüringsche Staatsregeering heeft de Rijksregeering materiaal doen toe komen, waaruit blijkt, dat volgens ver klaringen van een Oberregierungsrat en een Ministerialrat afgelegd aan den Thüringschen minister dr. Haestner, de toenmalige minister dr. Frick, in Juli 1930 ongeveer, een aanstellingsoorkon de heeft doen opstellen, waarbij aan Adolf Hitler de op dat oogenblik va cante positie werd gegeven van gendar merie commissaris in Hildburgbausen(!) Hitier heeft afgezien van indiensttreding en van bezoldiging. Dit materiaal is voor het instellen van een staatsrech terlijk onderzoek ter hand gesteld aan den Rijksminister van binnenlandsche zaken. De bovengenoemde autoriteiten die deze verklaring uit hoofde van htm functie hebben afgelegd, verklaarden, dat zij zich bezwaard gevoelden door de verplichting tot zwijgen, die hun in dertijd door minister Frick is opgelegd. In verband met dit feit is de Thüring sche minister Baum Woensdag door dr. Brüning ontvangen. De M 2 gevonden. Officieel wordt thans medegedeeld, dat de Engelsche duikboot M 2 terugge vonden is op 5 mijl buiten Portland Bill. Hij was juist acht dagen geleden ge zonken. De M 2 ligt in de nabijheid van 4 wrak ken, waarvan één reeds tijdens de eer ste dagen van het opsporingswerk werd ontdekt, ongeveer op de plaats waar de kapitein van. het stoomschip „Tyne- sider" de onderzeeër had zien duiken en waar naderhand twee signaalvlag gen waren gevonden Het wrak werd ontdekt door de onderwatersignaal-in stallaties van den torpedojager Tor rid, Toen de zoeklijn van een paar vaartuigen bleef haken aan een hinder nis op den zeebodem, werden duikers neergelaten, die spoedig daarop jweer Schepen Robber Amerika B. V. A. Industrie Suiker Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York WISSELKOERSEN. 3 Febr. 4 Febr. 8.59% 8.57%. 58.82 58.95. 9.77% 34.62% 48.43 47.50 2.48% 9.77%. 34.63. 48.47%. 47.25. 2.48%. MARKT KoaüoU, »n Tabak Wettig gedeponeerd

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2