REISnaarPAlMiNA SPOORV W MOSTERD mie*1. ASPIRIN E GOEDEREN TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 3 FEBRUARI 1932. No. 28. BINNENLAND. DE ARTSENIJ-BEREIDKUNST. DE GEMEENTEBESTUREN EN DE WERKLOOZENZORG. ZEELAND. MIDDELBURG. DOOR RAD DY N S.PKdeVRIES.Mzn 2°) Aanstaande tentoonstellingen. WALCHEREN. Let op het Fabrieksmerk f 1 (Ingez. Med.) eenig op de wereld RECHTZAKEN. Politierechter te Middelburg. (Wordt vervolgd). De heeren dr. M. Sypkens Smit, arts te Hatiem en H. C. Sauër, arts te Le- melerveld, hebben namens ongeveer 800 huisartsen in Nederland een adres gezonden aan de leden der Kamers der Staten-Generaal inzake het wets-ont- werp op de Artsenijbereidkunst, In dit adres wordt betoogd dat dit onderwerp wel zeer ten voordeele is van de groep der apothekers en dat het hunne positie, die in den loop der tij den zeer is verzwakt, voor de komende tijden zoo veilig mogelijk tracht te stel len, Dit moet dan wel gaan ten koste van andere bij de geneesmiddelenvoor ziening belanghebbende groepen, zoo die groep der apotheek houdende ge neeskundigen, wier positie niet is ver anderd en die toch in dit wetsontwerp een veer moeten laten. Adressanten meenen, dat het in het belang der volksgezondheid, in het oog is te houden, wanneer men wil uitma ken of gewettigd is, dat apotheekhouden de geneeskundigen hun apotheken moe ten opdoeken om ze te laten vervangen door apothekers-apotheken, In een aantal, zeer uitvoerig behan delde, gronden zetten adressanten uit een, dat het wel ongewenscht is, dat dok tersapotheken worden vervangen door die van apothekers. De minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft zich per circu laire tot alle gemeenten gericht om de vragenlijst over de uitkeeringen van de werkloozenzorg maandelijks ingevuld terug te zenden. Voor de erste maal wor den gegevens verzocht over de periode van 3 tot 30 Januari: in het vervolg zal in de eerste week van iedere maand een lijst worden gezonden. Ook wordt daar bij gevraagd, hoeveel in de gemeente de besturen der werkloozenkassen aan de leden van die kassen hebben uitgekeerd en hoeveel werkloozen bij het plaatse lijk orgaan der arbeidsbemiddeling wa ren ingeschreven. Voor de leden van de afdeeling Vlissingen en Middelburg van de on- derofficiersvereeniging „Ons Belang sprak in een ontwikkelingsvergadering in de bovenzaal van „de Eendracht", gisterenavond de heer dr. P, H, R i t- t e r J r, uit Utrecht, over: „De weg terug" van Erich Marie Remarque. Na een welkomswoord en inleiding van den voorzitter van de afdeeling Middelburg, den heer J. C. A. de K e ij- z e r, kreeg dr. Ritter het woord. Spr, begon met er op te wijzen, dat men de huidige moeilijkheden soms tracht te vergeten door het zoeken naar vermaak, dus door het niet willen zien wat er omgaat, en spr.'s onderwerp had juist tot strekking dit wel te willen zien. Een der oorzaken der crisis is ze ker de oorlog en men mag dan ook de oorlogslitteratuur wel degelijk trachten te begrijpen. Spr. wees er in zijn zeer onderhoudende uiteenzetting op, hoe na- oorlogsche literatuur veel verschilt met de voor-oorlogsche, laatstgenoemde was dikwijls langdradig, de huidige mist het lang uitwijden over een onderdeel en gaat veel meer recht op de zuivere waar heid, op het doel af. Dit komt zeker ook tot uiting in de beide oorlogsboeken van Remarque, die in zijn „Aan het Westelijk front geen nieuws", de vreeselijke toestanden op het slagveld uiteenzet, de 'kameraden rond zich ziet vallen en die nu in zijn tweede werk, aantoont niet alleen hoe Zooals deze zoo zijn er verschillende onderzoekers op andere en op neven- gebieden bezig. We zien werkplaatsen en methoden. Wij zijn niet bevoegd tot oordeelen op al deze speciale gebieden maar begrijpen, dat hier met liefde wordt gewerkt. En met het gevoel, dat de we.tenschap niet zonder verwachting ook uitziet naar den Scopusberg. De Bibliotheek staat afzonderlijk aan de andere zijde van den weg. Een mooi gebouw. En de inrichting lijkt in allen deele geheel op de hoogte van den tijd te staan. Hoe groot de boekerij reeds is kan ik niet bij benadering zeggen. Ik heb verbluffende cijfers gehoord, maar heb ze verzuimd aan te teekenen. Zij groeit trouwens met den dag door toe zendingen uit alle wereldstreken. Alles staat brandvrij in ijzeren stellingen op glazen vloeren. Men kan er uren en da gen doorbrengen, maar ik moet ook hier volstaan met een vluchtigen rondgang. Ook met een rondgang over het terrein ■dezer tweeling-stichtingen met de schit (Van onzen Amsterdamschen corresponent.) Ik weet niet, of het een direct gevolg is van het beroemde Comité d'Initiative van dr. De Hartog, ons onvolprezen Raadslid, o.m. nog medicus, tandverzor- gings-enthousiast en Nederland-in-den- Vreemde-fanatiekeling, maar wat waar is, is waar, er is leven in de brouwerij ge komen. Het R.A.I.-gebouw, dat tegen 't liefelijke tarief van slechts 1000 gulden per dag door de beheerders verhuurd wordt, zal, nu er dit keer geen autoten toonstelling werd gehouden, toch een aantal exposities gaan herbergen in den loop van het jaar, zoodat aan dat ver langde punt van het eenige maanden geleden in het leven geroepen comité tot meer vertier en amusement in de stad, voorloopig al gevolg werd gegeven. Damesbeurs, Klank en Beeld, Moeder en Kind, het staat alles op het program ma. Het Schoolgaande Kind stond oor spronkelijk ook nog in de rij, maar dat vonden de Amsterdamsche paedagogen niet goed, zoodat in een vergadering van eenige weken geleden dien initia tiefnemer op bijna pijnlijke wijze naast het initiatief ook zijn duiten, reeds uit gegeven voor reclame, drukwerk enz., werden ontnomen. Nu is het waar, er worden maar al te dikwijls tentoonstel lingen georganiseerd, die het woord ten toonstelling maar hebben geadopteerd, omdat de Amsterdammers uit vroeger dagen aan Elta, Entos, De Vrouw, Huis vlijt e.a. prettige herinneringen hebben overgehouden.Maar helaas zijn de meeste onzer exposities der laatste jaren nooit uitgekomen boven het peil van een han dig opgezette commercieele onderne ming, waar de menschen thee konden krijgen en biertjes mochten drinken, voor liefdadige doeleinden hebben kunnen of feren, doch maar zelden iets te zien heb ben gekregen. Zoodat werkelijk bona-fide plannen als die van „Moeder en Kind" b.v., waar een behoorlijk gescheiden directie de commercieele en de ethische zijde be hartigen, gerust van harte mogen wor den toegejuicht. Eenige jaren geleden al waren er plannen tot het houden van deze expositie, en plannen, niet opge zet uit commercieele overwegingen, maar om het Amsterdamsch publiek nu eens te laten zien, wat er al zoo van dit uit gebreide gebied te zien is. Zoodat wij werkelijk in het volste vertrouwen „Moe der en Kind" tegemoet kunnen zien. Ook de opzet van „Klank en Beeld", een ten toonstelling, het groote terrein van film-, radio-, muziekinstrumentenfabricage enz. bestrijkend, biedt zonder twijfel een ze kere garantie, dat men hier het plan heeft iets goeds in elkaar te willen zet ten. Een tentoonstelling, waar nu eens inderdaad iets te zien is en waarvoor de tocht naar het R.A.I.-gebouw .niet als verloren behoeft te worden beschouwd. Misschien is het wel omdat de Luna parken van een Entos en een Elta zulke onvergetelijke indrukken hebben ach tergelaten, maar het blijkt toch wel, dat deze organisaties, wier namen nog thans zóó fascinee'ren, de Amsterdammers ge pakt hebben. Iets, dat van weinig ande re tentoonstellingen daarna nog gezegd kon worden. Van Siegen. Keizer Frederik III van Duitschland werd door zijn volk genoemd: „Leidens- kaiser". Hij was zéér bemind en de Duit- schers spraken steeds van „onzen Fritz!" In 1887 werd hij door kanker in de keel aangetast, een ongeneeslijke ziekte, waartegen de dokters machteloos ston den. Toen zijn zoon Wilhelm, hem in San Remo aan de Rivièra bezocht en vol van smart voor zijn armen vader stond, schreef deze op 'n stuk papier spre ken kon hij immers niet de woorden.' „Lerne leiden ohne zu klagen, das ist das einzige, was ich Dich lehren kann!" „Leer te lijden zonder te klagen, dat is het eenige, dat ik je leeren kan!" Frederik III heeft slechts 99 dagen geregeerd; hij stiierf 15 Juni 1888, opge volgd door Wilhelm II. de Duitsche legers terugtrokken, maar hoe de terugkeerenden zich vreemd vonden in de vredesmaatschappij, waar men hen veelal niet begreep. Spr. wees duidelijk op de schrille tegenstellingen, die Remarque schetst, en ziet in diens werk vooral naar voren komen de ont goocheling, de kameraadschap en de opstandigheid. Met verschillende pakkende deelen uit het boek, toonde spr. dit nader aan, om na het lezen van de laatste blad zijden te zeggen, dat Remarque daarin tenslotte den weg aangeeft, die hij koos om terug te keeren tot het gewone le ven. De spreker vond o.a. ook gelegenheid er op te wijzen, dat het wellicht wat vreemd lijkt, dat hij als vredesapostel zou optreden voor deze vereeniging, maar hij meende dit te kunnen doen, omdat er geen sprake van kan zijn, dat Nederland oorlog zal verklaren en het vast staat, dat wel ieder Nederlander van Generaal Snijders tot den grootsten communist toe wars is van oorlogsge weld, zoodat de onderofficieren alleen moeten beschouwd worden als degenen die bij een aanval zullen medewerken aan verdediging, maar tevens als die genen, die het voorbeeld geven van or de en plicht. Een warm applaus had reeds aange toond, dat de aanwezigen het volkomen met spr. eens waren en de voorzitter was zeker aller tolk, toen hij woorden van grooten dank tot dr. Ritter richtte en er aan toeyoegde, dat deze bijeen komst zeker wel de meest leerzame en boeiende was, tot nu toe door de af deeling belegd. VROUWENPOLDER. De plaatselijke afdeeling van den Biijz. Vrijw. Landstorm hield Maandagavond haar jaarlijksche bijeenkomst. De wnd. voorzitter, de heer P, Duvekot. sprak pa opening der ver gadering een kort welkomsvvoord. Spr. wees er onder meer op, "dat nu m;eer dan ooit het bestaan van den B. V. L. noodig is. Het kwistig uitgestrooide zaad der revolutie valt juist nu bij velen in goede aarde (economische toestand, werk loosheid enz.). De groote mate van vrij heid, die wij gpnieten in onderscheiding met de meeste volkeren/is alleen veiligvon- der leiding van een geordend wettig ge zag en voor de handhaving van dat'gezajg VRAAGT terende vergezichten: over de Doode Zee tegen het Moabietische gebergte aan; noordwaarts tot waar men Mitspah vermoedt met den overal zichtbaren to ren, alwaar de Arabier het graf van den ook door hem vereerden profeet Samu el Nebi Samwil zoekt', en over den Olijfberg, den Ouden Muur, de Tempel plaats met Aska en Moskee en over gansch Jerusalem. Nog eenmaal staan we op de historische plek, het natuur- lijkke amphitheater met de tribune, waar Lord Balfour de openingsrede hield. En dan gaan we bergafwaarts en stijgen weer, optrekkende naar Jerusa lem. Naar het nieuwe gebouw van het JoodschNationaal Fonds (J. N. F.) Kéren Kajémeth Lejisraël (K. K. L.) in de nieuwe wijk Rechawjah. Daar is o.a, de Herzlkamer. Struck is gereed met zijn werk. Hier is alles samengebracht en Struck heeft het met zijnen artistie- ken smaak geordend, alles wat men over heeft van Herzl en zijn werkkamer: Zijn schrijfbureau; zijn stoel; de eenvoudige lessenaar, waaraan hij te Parijs tijdens het Dreyfus-proces „der Judensiaat" heeft geschreven, die het Zionisme, de beweging en de organisatie heeft doen ontstaan; de geschenken, die hem zijn geworden, zooals de Séfer-Torah, waar mede het Poolsche Jodendom hem tege moet is gekomen en als een koning heeft ingehaald; en tal van grootere en klei nere dingen uit zijn dagelijksch leven, zijn werken, zijn historie. Er staat veel in het betrekkelijk kleine vertrek. Het geeft een treffend beeld en een treffen- den indruk. Hier heeft ook het Gouden Boek een eigen vertrek. Het origineele, waarin de namen vereeuwigd worden van hen, die uit waardeering voor hun arbeid in dienst der Zionistische gedachte door dankbare medestanders en medewer kers en soms ook met bijdragen van an deren vereerd worden met een inschrij ving, waarvan zijzelf dan een oorkonde ontvangen. Het bedrag voor zulke in schrijvingen vormt een bron van inkom sten voor het fonds, dat dient tot aan koop van grond, welke het onver vreemdbaar nationale grondbezit van het Joodsche volk blijft, Reeds in drie banden ligt daar het Gouden Boek in zijn vitrine. Vitrine en banden en alles wat er bijbehoort kunstwerken. Alles Joodsch werk van Palestina zelf. Op de eerste bladzijde van den eersten band ontdekt ik den naam van wijlen mijnen vriend Aron Vecht, die eenigen tijd te Haarlem woonde en dezen tijd mede tot den mooisten van mijn leven hielp maken. De man, die haast in alle werelddeelen woonde, en uit Australië de reis maakte naar het eerste door Bijna dagelijks duiken producten dikwijls van twijfelachtige en duistere herkomst op, welke somtijds onder fraaiklinkende na men op de markt gebracht worden. [Daarom oogen open en schenk Uw vertrouwen aan het product, dat reeds meer dan 30 jaar een op den voorgrond tredende plaats in de geneesmiddelenschat inneemt en door bijna alle doktoren tegen verkoudheden, rheumatiek en griep enz. aanbevolen wordt. Let op den oranje band. Prijs 75 ets. (Ingez. Med, wil de B. Vr. L. op de bres staan. De commandant van het Landstormcorps Zeeuwsch verband, de res. luit.-kolonel H. Bierman, hield een onderhoudende redevoering. Nadat enkele films vertoond waren hield de secretaris der gewestelijke land- stormcommissie. de heer Pi. G. Laernoes. een vlotte causerie over den band tus- schen Oranje en Nederland, over veel wat dien band tracht te verbreken en over den s.teun van meer dan 70.000 vrijwilligers. Daarna gjng de heer Bierman over tot uitreiking der brevetten voor scherp schutters aan R de Visser, P. van Hek ken, P. Polderman, A. Vendeville, A. Lamgebeeke, N. Mesu, J. Geerse, H. Lou- werse en P. Schoe, terwijl hij den öjce- ren "S. de Roo en II. Polderman het brevet met medaille voor koningsschut- ter overhandigde. 'Vervolgens richtte overste Bierman nog een woord van dank en hulde tot den heer S. de Roo, die als plaatselijk lei der der afdeeling, Vrouwenpolder zoo veel voor de afdeeling, doet. De bijeenkomst, die goed was bezocht, en zeker geslaagd kan worden genoemd, werd met het zingen van twee couplet ten van het Wilhelmus gesloten. In de zitting van 2 Februari werden de volgende zaken behandeld: K. H., 21 ji., arneider, Axel, w&gjens mishandeling van Camille la Heijne te Axel op 1 Januari 1932. Eisch en nitspraaJkj T 15 s. 5 d.h. J. B., 42 ji., werkman te Groede, we gens beleediging van Boudewijn Jannis IPierduijn te Schoondijke opi 29 Decem ber 1931. Eisch en uitspraak vrijspraak. M. Th. de R, 22 j;. werkman te H;oe;> dekenskerke wegens verzet tegen den ge meenteveldwachter Roelse te Hoedekens- kerke op 27 December j.l., toen de veld wachter hem beetpakte om hem weg te brengen ter zake van verstoring van de orde in dronkenschap en den ambte naar te trappen en te slaan. Eisch en uitspraak f 15 s. 5 d.h. A. v. G., 18 jl, werkman 'te St. Jansteen wjpigjèns mishandeling van Maria Bou- dringjheen op 27 Deoepiber 1931 te Si. Jansteen. Eisch en uitspraak f 10 a 5 d.h. J. W. den D., 18 jaar, werkman te Axel, wegens mishandeling van Adam Zegers te Axel op 1 Januari 1932 te Axel, Eisch en uitspraak 20 of 10 d. h. L, B., 18 jaar, landbouwersknecht, Kortgene, wegens mishandeling van den rijksveldwachter Van de Velde en den gemeenteveldwachter Heyboer toen deze hem kwamen hooren in verband met een plaats gehad hebbenden brand, door hen te slaan en Heyboer te schop- Herzl bijeengeroepen Congres te Bazel in 1897. Hij stierf te Antwerpen en ik heb zijn laatste rustplaats in Tel-Aviv bezocht. Gewis we zullen niet verzuimen ook nog eens naar het Schaaré Zédek-hospitaal te gaan en afscheid te nemen van dr. Wallach. Als ge indertijd ook reeds met mr. Jacob Israël de Haan in Jerusalem zijt geweest, dan weet ge ook wel een en ander van dit groote ziekenhuis, dat den naam voert van: de Poorten der Ge rechtigheid. En dan kent ge ook min of meer den even vriendelijken als onver- moeiden directeur Dr. Wallach. Natuur lijk zijn we door hem door heel zijn stichting rondgeleid. Hij is trotsch op al les. Alleszins met reden. Trotsch op het medische deel; trotsch ook op de keu ken; trotsch ook niet weinig op de Sy nagoge; en trotsch ook op den groo ten Hollandschen stal, met bijna uitslui tend Hollandsch vee. Dat is voorname lijk het werk van wijlen zijn vriend Ja cob Israël, die na een bezoek in het ziekenhuis, vlak daarbij, door onbekend gebleven hand werd doodgeschoten. Daar staat een jonge dekstier, prachtig exemplaar, Hollandsch ras, in Palestina geboren. Wij kunnen dr. Wallach bij ons af scheid tevreden stellen: wij hebben ook zijn diep-vereerden ouden Meester Rab- pen te Colijnsplaat op 2 Januari 1932. Eisch: 20 of 10 d. h.; Uitspraak 15 of 5 d. h. De verdediger mr. C. M. Kegge be pleitte een lichtere straf, E. M. M„ 24 jaar, zonder beroep te Axel, wegens mishandeling van M. J, Wieland te Axel op 1 Januari 1932. Eisch en uitspraak 20 of 10 d. h. P. van B„ 19 jaar, rijwielhersteller te Wolphaartsdijk, wegens mishandeling van Hendrik de Fouw te Wolphaartsdijk op 1 Januari 1931. Eisch en uitspraak 10 of 5 d. h. J. R„ 19 jaar, werkman te Brouwers haven, wegens mishandeling van Klaas Natte te Brouwershaven op 28 Novem ber 1931. Eisch en uitspraak 10 of 5 d. h. J. C. K., 24 jaar, schippersknecht te Colijnsplaat, wegens wederspannigheid tegen den rijksveldwachter Van Raaijen den gemeenteveldwachter Slager te Co lijnsplaat in den nacht van 1 op 2 Jan, j.l. toen die ambtenaren hem wegens dronkenschap beetpakten om hem naar huis te brengen, Eisch en uitspraak 15 of 5 d. h. V. P. van H„ 23 jaar, dienstbode te Goes, wegens diefstal van een geldsbe drag van pl.m, 17.43, toebehoorende aan J. M. de Conink, te Goes op 15 De cember 1931. Eisch en uitspraak 15 of 5 d. h. De verdediger, mr. P. C. Adriaansé, sloot zich bij den eisch aan. W. J. K., 19 jaar, timmerman te Mid delburg wegens diefstal op 7 en 17 De cember 1931 te Middelburg, van telkens een bankbillet van 10, toebehoorende aan J. Krijger. Eisch en uitspraak een maand gevan genisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar en bijzondere voorwaar den. J. M. W„ 21 jaar, varensgezel te Vlis singen, wegens het stukgooien van een ruit van den Gevangentoren te Vlissin gen. Eisch en uitspraak 15 of 5 d. h. Ir, de 'zaak van'N. J. v. L., die door het kantongerecht te Alkmaar veroor deeld tot f 4 boete weg-en s het baden in zee onder Bergen zonder badkoets, heeft de advocaat-generaal bij' den Hoo- gen Raad geconcludeerd, dat het von nis zal worden vernietigd mét verwijzing van de zaak naar de rechtbank te Alk maar om op de bestaande' dagvaarding; 'opnieuw te berechten en af te doen. Arrest 29 dezer. i Den chauffeur van een tractor, M. D. te 's-Gravenhage ,was ten laste ge legd dat hij op 3 Nov. jl. op de Stadhou derslaan aldaar den 18-jarigen wielrijder van O,, die ter plaatse met zijn meisje reed, bij het nemen van een bocht, heeft aangereden, waardoor van O. tegen den auto opbotste en bijna onmiddellijk over leed. De Haagsche rechtbank achtte verd.'s schuld niet bewezen en sprak hem vrij. bie Josef Chajiem Sonnenfeld bezocht. In het Diskinsche Weeshuis hebben wij Rav Sonnenfeld aangetroffen. Hij woont anders in de oude stad op de „Deutsche Platz", heel bescheiden. Maar het Diskinsche Weeshuis heeft in het bijzonder zijn protectie en hij geniet er nu een soort kleine vacantie-rust. Een gebouw als een kasteel. Hoog, mooi ge legen ver buiten de oude Muren in het nieuwe Jerusalem. Een paar honderd jongens worden hier opgevoed. Alle onderricht ontvangen zij in huis. Schooi en ook ambachtsonderwijs. Schoolloka len en werkplaatsen zijn onder dit dak. Werkplaatsen voor den timmerman, den kleermaker, den schoenmaker. Het schoolonderwijs bestrijkt voornamelijk de Rabbijnsche en Talmoedische we tenschap, maar die dan ook geheel. Van de profane vakken wordt alleen gege ven dat, wat hoognoodig wordt geacht, voornamelijk rekenen. Er wordt geen Hebreeuwsch gesproken. Jiddisch is de omgangstaal en bij het onderwijs. Zoo is de richting van Rav Sonnenfeld en van de Agoedah, den orthodoxen anti-Zio- nistischen wereldbond, welks felste en extreemste vertegenwoordiging zich te Jerusalem bevindt, geschaard om Rab ble Chajiem Sonnenfeld, dien zij als hun leider laten gelden.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5