REÏSnaarPAlMA Tegen vocht en kou l&heumasan-lakeits TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DINSDAG 2 FEBRUARI 1932. No. 27. KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. DOOR KADDYM S.Ph.deVRIES„Mzn 19) RECHTZAKEN. Handel, Nijverheid en Visscherij GEMENGD NIEUWS. helpen de het best. Neem eens de proef: het is in het belang van Uw gezondheid. Niet uitstellen! 1) Jes. 21, 16. Filmkunst. Dezer dagen heeft in Vlissingen tus- schen een paar belangstellenden in de ontwikkeling der filmkunst uit die stad en uit Middelburg, een voorloopige be spreking plaats gehad, teneinde, bij het eventueel ontwerpen van plannen, sa menwerking tusschen beide steden te overwegen. Men is in die bespreking tot de vol gende conclusies gekomen: le dat het aantal daadwerkelijke be langstellenden vermoedelijk in geen van beide steden voldoende groot zou we zen, om twee afdeelingen van de film liga, twee zelfstandige vereenigingen, of twee buiten elke vereeniging staande series besloten kunstfilmvoorstellingen, als thans in Middelburg gegeven wor den, kans van slagen te geven. 2e. Dat samenwerking dus geboden en, bij het regelmatig om en om in Mid delburg en in Vlissingen geven der voor stellingen, ook zeer wel mogelijk schijnt. Het is bv. bekend, dat de Friesche ver eeniging op Walcheren evenzoo handelt. 3e Dat aan de te Middelburg voor dit seizoen georganiseerde serie kunstfilm avonden op geenerlei wijze afbreuk ge daan dient te worden, integendeel deze voor die stad als de best denkbare pro paganda voor de kunstfilm te beschou wen is. 4e Dat een afdeeling Walcheren van de filmliga het niet te ontkennen voor deel zou bieden, dat men de beschikking over internationaal op den voorgrond komende nieuwe films zou kunnen krij gen, die in het gewone verkeer moeilijk of in 't geheel niet te bekomen zijn, 5e Dat het daarom de meest wen- schelijke gedragslijn leek: a. in Middel burg af te wachten, welken indruk de daar reeds te geven avonden zullen ma ken, en b. in Vlissingen eens een avond vanwege de filmliga te organiseeren, waarbij een spreker van het hoofdbe stuur een en ander zou kunnen uiteen zetten, terwijl daarna een ligafilm ver toond zou worden. 6e. Indien dan tegen den aanvang van het seizoen 1932/'33 voldoende belang stelling voor de zaak zou blijken te be staan, dan zou een afd. Walcheren van de filmliga opgericht kunnen worden, die dan in overleg met de directies der betrokken bioscopen in Middelburg en Vlissingen, een serie voorstellingen voor het winterseizoen zou kunnen organi seeren, waarvan dan de eene voorstel ling in Middelburg, de volgende in Vlis singen, en zoo voorts, beurt om beurt, gegeven zou kunnen worden. Het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Naar V. D. verneemt heeft het be stuur der Vereemgjnig Het Utr. Sted. O re kest aan alle leden van het orkest de arbeidsovereenkomst opgezegd tegen 1 Mei a.s. Naar de N.R.Crt. verneemt is thans ook aan de leden der Arnhemsche Or- kestvereeniging tegen 1 Mei de arbeids overeenkomst opgezegd. Zaterdagavond hield de vereeniging tot bevordering van Landbouw en Vee teelt te 's H. Arend s-k erke haar jaarvergadering. Uit het verslag van den penning meester bleek dat de rekening der ver eeniging sloot met een batig saldo van 217.16. Besloten werd aan de Provinciale Commissie voor Rundveekeuringen voor 1932 een bedrag van 10 te schenken. Overweging werd toegezegd aan het denkbeeld van den heer C. Philipse om pogingen aan te wenden kosteloos serum te doen verstrekken voor het inenten van varkens tegen vlekziekte. Ir. J. Siebenga, secretaris van de Z.L, M. hield een lezing over de regeerings- maatregelen in verband met de crisis in den landbouw. Een zorgenkind was Ramataim, ook voor de Nederlandsche Zionisten. Zor gen, onnoemelijke zorgen baart het hee- le kolonisatiewerk. Volgens sommigen zijn er door ondeskundigheid, gebrek aan economisch inzicht en beheer, wild heid en doordraverij geweldige sommen aan verknoeid. En met dat al zoo zeggen mij anderen dezen dag daar zonder hadden we niets bezeten! Nu gaat ge gansch den dag over Joodschen grond, Joodsch grondbezit, dat door Joodsche handen van woestijn in cultuur grond is herschapen! Ik zwijg. Dit is mijn vak niet. We moeten ons haasten als we Pe- thach-Tikvah willen aandoen en Rodges bezoeken. Pethach-Tikvah telt al een halve eeuw. Is het oudst en is het grootst. Is nu reeds een stad van tien duizend inwoners. Maar heeft ook haar ups en downs gekend, van de laatste soort het meest, en schijnt nu langza merhand van de eerste te genieten. We gaan ook hier door verschillende instituten en inrichtingen, maar verla ten de stad heden liever voor de lande lijke nederzetting, de kleine groep te Rodges, vlak bij Pethach-Tikvah, waar toe onze jongens behooren, die in Hol i Maandag is ter openbare terecht zitting van de Arr. Rechtbank te Midldel- fïurg, Kaïner voor Burgerlijke Zaken, be- eediigd als Kan tonrechter-plaatsvervanger te Oostbupg, de heer A. A. M. Gor^haljs', notaris te IJ z e n d ij k e, De Rechtbank te Midelburg heeft in vrijheid gesteld zekeren J. wonende te Weineldinge, die er van verdacht werd zich eenigen tijd geleden te hebben schuif dig gemaakt aan bedreiging van een te Oudelande woonachtige vronw, met het doel om haar geld af te persen. Dezer dagen heeft de rivierpolitie te Rotterdam aan boord van een aldaar liggend sleepschip aangehouden den 20- jarigen schippersknecht P., die zich in Juni 1930 te Sas van Gent heeft schul dig gemaakt aan verbreking van een roef aan boord van een schip waarop hij toen werkzaam was en uit de kajuit een bedrag van ruim 400 ten nadeele van zijn schipper ontvreemdde. Hij is ter beschikking van de Justitie te Middel- buing gesteld en naar het Huis van Be waring overgebracht. Het Bossche Gerechtshof heeft den chauffeur B. uit Utrecht tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld met intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van één jaar ter zake van de aanrijding bij Teteringen, waarbij drie personen het leven verloren. Verdachte was onder invloed van sterken drank geweest. De grondwerker G. K, uit Den Bosch, die in de maand Augustus 1931 in Den Bosch een reiziger uit Eindho ven had doodgeschoten, hoorde deswe ge door den advocaat-generaal bij het ge rechtshof een gevangenisstraf tegen zich eischen voor den tijd van vier jaar. De rechtbank had indertijd verdachte ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf waar van de officier in hooger beroep was ge gaan. Uitspraak 15 Februari. Faillissementen. De arr. rechtbank alhier h[eeft gister failliet verklaard J. L. Nieuwers'teeg, manufacturier te Bruinisse. Rechter-commissaris mr. A. v. d. Hoop. Qurator mr. O. J. B'. du Croo te Ziei- rikzee. Het speelseizoen in Berlijn. De jonge Nederlander Gilles van Rap- pard, die zich in de laatste jaren een plaats en een naam in de Duitsche too- neelwereld veroverde, wijdt in de Too- neelspiegel een artikel over het Ber- lijnsche speelseizoen. Wij citeeren het begin: Er wordt veel operette gespeeld in Berlijn. Maar cabaret en variété bijna niet meer. Aan den eenen kant: licht rhythme, kleur, beweging, jool en een tikje sentiment; aan den anderen kant: pittige geestigheidjes, gracieuse persifla ge of doodsbenauwde acrobaat, meesle pende clowns- en dressuurstukjes. Hier: muziek, parfum, roes: daar: knalbonbons van spiritualiteit en sensatie. Zoo wil 't het publiek. De menschen willen uitrusten 's- avonds, ze willen geprikkeld worden op de een of andere manier. Maar ook de intellectueel heeft genoeg van zware kost. En zelfs de revue schijnt geen groote aantrekkingskracht meer uit te oefenen: ook te machtig waarschijnlijk, te groote happen! Het is geen toeval, dat de re vue-koning Charell 13 jaar geleden trad bij nog met een paar mannetjes in het cabaret-artistique op en danste een paar nummertjes, nu is hij een van de meest gevierde tooneelmenschen der we reld het is geen toeval, dat hij, de eenige die nog revues wist en dorst te arrangeeren, plotseling Berlijn aan zijn lot overlaat om in Londen en New-York zijn shows te ensceneeren. Het publiek wil delicatie maar kleine brokjes! „Unverbindlich" 'moet de toonval zijn. Het publiek is kleiner geworden, zoo als overal (behalve in Rusland) want de beurs is geslonken. Tegen lage prijzen wordt het uitstekend bediend. De op voeringen zijn uitmuntend. Met operet tes en bij het cabaret is nog geld te ver dienen: dus loopt alles daarheen over. Prachtige zangers en zangeressen gaan weg van de opera om bij de luchthartige muse veel geld of liever nog: meer geld te verdienen. Richard Tauber begon er mee. Al vroeger traden van de acteurs en actrices verschillenden, nadat ze hun rol in hun theater hadden geabsolveerd, in 't cabaret op; er behoorde een speci aal talent toe, niet iedereen kon het. Nu is er bijna niemand meer, die dit niet doet. Iedereen kan 't. Honderden heb ben plotseling ontdekt, dat ze kunnen zingen of wat ze zoo noemen, een leger van dichters schrijft chansons, een leger van componisten maakt er muziek bij, de cabarettroepjes schieten als padde stoelen uit den grond. Ze hebben niet eens alle eigen theater, maar trekken rond, dikwijls in allerlei zaaltjes en bios copen van de volksbuurten: „fliegende Kabarets", zooals b.v. „die Wespen". Werkelijk succes, d. w. z. succes dat lan ger duurt dan 14 dagen hebben er maar heel weinig. Sensationeel was de ontvangst die Friedrich Hollander ten deel viel, toen hij verleden winter z'n „Tingel Tangel" begon. De bijval van publiek en pers is hem trouw gebleven ook nu bij z'n nieuw programma. Niet onverdiend, want Hol lander is onuitputtelijk: z'n intellectueel sarcasme waarmee hij de sfeer, de mode, het snobisme van het publiek uit Berlin- West hekelt is vlijmscherp maar heeft toch zooveel charme, dat hij juist de menschen onweerstaanbaar aantrekt, die hij toetakelt. Ongelukken, Maandagmorgen is een auto op den Boschdijk onder Eindhoven op een vrachtauto gereden, welke telaat het teeken gaf, naar links te willen afslaan. De wagen reed tengevolge hiervan met zulk een kracht tegen een muur, dat de ze scheurde. Een inzittende dame werd ernstig gewond. De andere inzittenden bekwamen lichte verwondingen. De auto werd zwaar beschadigd. Aan den Verheulweg te Den Haag is Maandagmiddag een 10-jarigen jon gen E. B., die op een fiets rechts van den weg reed, door een wagen met materia len. welke door een tractor werd voort getrokken, overreden en gedood. Maandagmorgen had op den Boschdijk onder Best nabij' het kanaal een ernstig ongeluk plaats. Uit de richting Eind;- (Ingez. Me®.) land onder het patronaat der Mizrachie hun voor-opleiding hebben gehad. Het troepje ontginners hier heeft het niet gemakkelijk. Zij leven in zorgen en zweet. De grond is goed en de ruimte groot genoeg. De bodem levert de eer ste jaren natuurlijk geen bestaan. Een deel vindt werk, vooral in het nabije Pethach-Tikvah, als daglooners. Ook de hoenderteelt levert wat gewin. Vinden ze genoeg buitenwerk als arbeiders, dan kunnen ze er tezamen komen en intus- schen het ontginningswerk voortzetten totdat de nederzetting een gevestigde kolonie zal zijn. Een paar koeien erbij ware een groote vooruitgang. Melk, bo ter, mest. En weer werk voor een ka meraad meer. Een betrekkelijk klein probleem onder de vele andere, die hen bezig houden. Maar hun moed is frisch en levendig. En onze Chaloetsiem pi onieren van Rodges worden overal, waar men naar hen vraagt, met lof be sproken. De laatste dagen in Jerusalem, We zijn na ons verblijf te Tel-Aviv en ons bezoek aan de koloniën, die We vandaar uit bereikten, in Jerusalem te rug. En nu wordt het tijd, dat ik U met een oud vriend laat kennis maken. Een vriend reeds vanuit de vorige eeuw. Toen waren wij beide nog jong. Prof. Hermann Struck was toen nog 'n jonge ling, maar reeds een veelbelovend schil der, die zoo goed als jaarlijks Nederland bezocht voor zijne studie, en Zandvoort liefhad om het dorp en om de zee. Zoo leerden we elkander destijds kennen om den tijd, dat Herzl de bazuin der ver zameling blies en het eerste Zionisten congres te Bazel bijeenkwam. Na dien tijd waren we herhaaldelijk tezamen op congressen en bij Mizrachie-wereld- conferenties. Elders en ook in Nederland. Hij kent de Hollandsche meesters en Holland, en vereert niet enkel de mees ters. Hij kent Haarlem en zijn Musea, en vraagt naar de orgelconcerten in de Bavo. Ook hier heeft hij gewerkt. Bo ven mijn schrijftafel hangt zijn groote „Ets van Jerusalem" en aan den wand zijn „Palm bij de Bron", maar ook de kleine ets uit zijn jeugd „de Molen d'Adriaan" aan het Spaarne. Een ge schenk aan ons gezin, met zijn bijschrift. Herinnering aan den zomer van 1924, toen wij het voorrecht hadden hem eenen Sabbath in onze woning te ge nieten. Ook hij heeft aan het front ge staan. En samen met Arnold Zweig heeft hij daar „dat Ostjüdische Antlitz" ver eeuwigd. Arnold Zweig met zijn ver maarde pen als literator, hij met zijn stift in twee-en-vijftig teekeningen. Na den oorlog heeft hij voorgoed zijn Huis in Erets-Israël gebouwd. En sinds onze jongste dochter zich bij hem en zijne gade in hun Tehuis te Haifa acclimati seerde is de band tusschen ons nog sterker gelegd. Hij kent het Land en heel het Land kent hem. Ik geloof, dat hij de heele Joodsche wereld kent en dat ook deze kennis wederzijdsch is. Evenals ook de wederzijdsche liefde en vereering. Zijn naam gaat over de zeeën. Struck en zijn vrouw waren naar Jeru salem gekomen. Hij had er te werken. hoven kwam een vrachtauto, beladen met triplexplaten. Bijna op de, ka- naalbrug gekomen, schoot een der tri plexplaten los en raakte een van de drie passeerende fietsers, den 50-jarigen B. B., in den ruig en smakte dezen van de fiets. B. kwam ongelukkiger wijze met het hoofd onder ©en der adhiferwielen. De man was op slag dood. De ongeluk kige was gehuwd en vader van zeven kinderen en woonachtig te Strijtp. Maandagmiddag gleed een 61-jarige bewoner op den Nieuwedammerdijk te Amsterdam uit en kwam met zijn achterhoofd op straat terecht. In bewus- teloozen toestand werd hij een woning binnengedragen, waar hij spoedig over leed. Maandagmorgen reed een auto, waar in gezeten een rijksveldwachter en vier personen van Eindhoven naar de recht bank-zitting in Den Bosch, Een bot sing had plaats met een anderen auto met het gevolg dat een der inzittenden van eerstgenoemden wagen zwaar en anderen lichter werden gewond. DE ROOFOVERVAL TE HELMOND. Omlrent de aanhouding van de ver dachten in den roofoverval1 le Hel mond verneemt V. D. nog: De gebroeders van L. waren beide reeds 14 dagen in pension in café het Centrum op de Markt. Het kwam1 vast te staan, dat de getbrs. L. den wissellooj- per reeds een dag te voren waren gep volgd. De exploitant van bedoeld caféi werd een verhoor afgenomen. Deze ver klaarde o.m. dat Zaterdag 'de bij1 hem» in pension zijnde gebroeders f 121 kost geld hadden betaald na voordien steeds om uitstel van de betaling te> hebben Onder anderen aan zijn schilderstuk Op- perrabijn Qoeq, en aan de inrichting van de Herzl-kamer in het mooie nieu we gebouw van het Joodsch-Nationaal Fonds. Zoon woonden en leefden wij te zamen in Béth-Goldsmit gedurende een aantal bijzonder schoone dagen. En zoo stelde Struck mijn verder reisprogram ma vast. Mijn dagen in Jerusalem zijn nu ge teld. En ik heb nog heel wat te bezich tigen en een aantal persoonlijkheden te zien. Maar het Zionistische informatie bureau met zijn even bekwamen als dienstvaardigen secretaris helpt, zoodat ge alle deuren op de afgesproken mo menten letterlijk te nemen open, en alle gewenschte menschen aanwezig vindt. Dan gaat er geen minuut verlo ren. Maar ik neem U niet mede door alle scholen, ziekenhuizen en stichtingen en langs alle bezienswaardigheden, overge bleven uit de oudheid. Deze hebt ge trouwens, naar ik vermoed, haast alle maal wel reeds door de oogen van an deren gezien. In het algemeen zie ik deze zaken natuurlijk op ongeveer ge lijke wijze. Bij of op of in de zoogenaam de „Koningsgraven" sta ik versteld als, dunkt mij, iedereen van den arbeid, die hier deze grafkamers uit de rots heeft gehouwen. Ik denk onwillekeurig aan den schatbewaarder Schebna en het praalgraf, dat hij zich in de rots heeft laten houwen 1) en aan het harde woord dat de profeet Jesaja aan hem wijdt. verzocht. Verder bleek dat zij Vrijdags- middag een rijwiel hadden gehuurd en op verschillende punten waren gtezien, waar ook de wissellooper was geweest. Mei de autobus vertrokken zij Zaterdag]" middag, naar Eindhoven, 's avonds wer den zij te Tilburg gearresteerd. ERNSTIG VERGIFTIGINGSG.EVAL. Te R a a 11 e heeft zich een ernsfjg geval van vergiftiging vtoorgedaan bij het .gezin van de weduwe van L., wonen de aan de Marktstraat en bestaande uit de vrouw en drie jeugdige kinderen.,Toen men gisteren niets van hen boorde, hee.< men de voordeur van de woning open gebroken en werd de vrouw des huizes jn ©enigszins wezenloozen toestand aan. getroffen, terwijl twee van de drie kin deren, een jongen van ongeveer 9 jaar en een meisje van ongeveer 5 j'aar ble ken te zijn overleden. Het derde kind, 'n meisje van ongeveer 7 jaar was er erg aan toe. De vrouw en het kind zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Omtirent de oorzaak van den dood der beijde (hinderen en de toestand waarin de twee andere leden van het gezin verbeereen is nog niets met zekerheid te zeggen. Aangeno men wordt dat het gezin is vergiftigd, tengevolge van het nuttigen van ondeug delijke zelfingemaa'kte snijboonen. De politie bemoeit zich ook met het geval daar 'bekend is, dat de vrouw aan zwaar moedigheid leed. Nader verneemt V.D. nog, dat in den loop van den avond de toestand van de vrouw en het kind vrij goed was te noe men. KINDERLIJKJE GEVONDEN. - Zater dagmorgen is tusschen de rails op de spoorlijn Woerden—Gouda het lijkje ge vonden van een pasgeboren kind, dat vermoedelijk uit den trein is geworpen. Het was in papier gewikkeld en door wegpersoneel gevonden. De politie heeft het lijkje in beslag genomen en zet het onderzoek voort. KIP, MET GOUDEN OORBELLEN. De heer C. J. te Nieuw Lekker- 1 a n d slachtte een kip. Toen hij de maag van het dier schoonmaakte_, vond hij tot zijn verrassing daarin twee gou den oorbellen. DE NOODLOTTIGE BRAND TE DEN HAAG. Het politioneel onderzoek naar de oorzaak van het ontstaan van den brand aan den Trekweg te Den Haag waarbij drie personen om het le ven zijn gekomen, heeft wel nog geen positief resultaat opgeleverd, maar wel is vrijwel uit getuigenverklaringen en omstandigheden gebleken, dat het niet uitgesloten is te achten, dat de brand ontstaan is door onbezonnenheid of door onvoorzichtigheid van den knecht, die ook in de vlammen is omgekomen. Deze knecht toch was een imbeciele die vaak zonderling deed en dat 's avonds nog heel erg was gebleken. ONGELUK BIJ GRANAATWERPEN Maandagmiddag heeft bij de oefenin gen in granaatwerpen in het kamp Waalsdorp, een ongeluk plaats gehad. Een der leerlingen, de dienstplichtige sergeant-titulair van het 13de regiment infanterie W. liet na de ontsteking een der handgranaten uit zijn hand vallen tengevolge waarvan deze in zijn onmid dellijke nabijheid ontplofte. De ser geant werd aan buik en linkerarm ge wond. De officier van gezondheid, die de oefeningen bijwoonde, verbond hem ter plaatse. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. NOODLANDING. Maandagmorgen heeft het militair vliegtuig 555 aan de overzijde van het IJ nabij Amster dam een noodlanding gemaakt. Er hadL den ;geen ongevallen plaats. Het toestel 'werd licht beschadigd. Maar ik denk daaraan niet, omdat deze rotsgraven hier dezelfde als dat van Schebna zouden kunnen zijn. Het zijn ook niet de Koningsgraven van David en verder, maar hoogstwaarschijnlijk zijn zij uitgehakt voor koningin Helena van Adiabene en haar familie, die in den tijd van Herodes het Jodendom heb ben aangenomen en toen te Jerusalem hun verblijf hebben gekozen. Hier zien we voorhallen en nissen, zooals we ze in Mischnah en Talmoed behandeld vin den, Alles interessant genoeg. We na men dit bezoek mede op onzen weg naar de Hebreeuwsche universiteit op den Scopusberg. De vacantie is natuur lijk allang begonnen. Maar wij vinden er wel den geschikten gids, die ons door de belangrijkste gebouwen en zalen van het gansche instituut geleidt. Hij maakt mij bijzonder opmerkzaam op het ge bouw, hetwelk tot laboratorium was be stemd voor prof. Ornstein, wanneer deze naar Jerusalem ware gekomen. Nu is het in gebruik ten minste tijdelijk i voor den planten- en bloemenverza- melaar, die ons tegen komt met nieu we vondsten, maar dien ik uit den weg ga, omdat ik weet, dat hij ons anders den heelen dag niet los laat. Alles wat er in Bijbel en Talmoed van bloemen en planten voorkomt, is in zijn hoofd gevaren en hier vindt hij zijn speciaal wetenschappelijk arbeidsveld. (Wordt vervólgd).

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5