BUITENLAND. Algemeen Overzicht. AFLOOP AANBESTEDINGEN MARKTBERICHTEN. BEVOLKING. VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES. OOSTKAPELLE. Advertentiën. BURGERLIJKE STAND I Japan en China. Ge vechten in Sjanghai. Sjanghai is nog steeds strijdtooneel. Tegen middernacht opende de japansche artillerie het vuur op de Noordelijke stadsgedeelten, wat door de Chineezen werd beantwoord. Korten tijd later werd het vuren geslaakt, doch Dinsdagochtend tegen vijf uur opende Japansche ma rinesoldaten een heftig mitrailleur- en geweervuur op de wijk Hongkioe en een gedeelte der internationa e neder zetting waardoor ook voor de buitenlan ders in dit stadsgedeelte ernstig gevaar ontstond. Japansche soldalen dro.igpn ge bouwen en kelders b nnen, waarin zich, naar hun zeggen, Chineeschie scherp schutters hadden genesteld. Ook Sapei ■werd opnieuw door de Japanners onder vuur genomen. Van respect voor de internationale concessie is geen sprake meer. Volgens de berichten tenminste vuurden de Ja pansche marinesoldaten op Amerikaan- sche mariniers, die barricaden hadden aangelegd rondom de Amerikaansche Methodisten kerk. In Idezen tijd verwacht niemand, dat eenige natie werkelijk gevaarlijke avon turen zal gaan ondernemen, als dit ook maar eenigszins kan worden vermeden. Vandaar dan ook dat we gelukkig maar j— slechts lezen van protest nota's en hoogstens vlagvertoon, om indruk te wekken. Doch men wrijft zich zelf in dezen tijd wel even de oogen uit, al£ lezen dal toen de Amerikanen voor "het vtrurT derJapanners weken, de Japanners de Amerikaansche vlag van den kerkto ren omlaag haalden. De A mierik a pïi sche> consul-generaal te Sjanghai zal een on derzoek .Khstejlen of hier sprake is van een s*chenaing van de Amerikaansche vlag, aangezien de vlag zelf naderhand op correcte wijze door de Japansche politie werd teruggezondene t) 1 Volgens iChineesche berichten land den een:ge honderden Japanners te Poe- ïoeng een voorstad van Sjanghai. Zrj hebben daar verschillende opslag plaatsen tegenover de Engelsche en Amerikaansche legatiegebouwen bezet! Wat voor onderscheid is er feitelijk tusschen een verklaarde en een niet- verklaarde oorlog, vraagt men zich af. Gevochten wordt er evenzoo geheel volgens de regelen der moderne krijgs kunde. Het eenige is, dat thans nog bei de regeeringen door gezanten over en weer zijn vertegenwoordigd en ook de consuls op hun post zijn. Dat vergemak kelijkt in ieder geval het onderhande- lingsverkeer. Daarom was hef"zeker, zooals de Geneefsche correspondent van het Hdbld. meldt zoo een groote teleur stelling, dat gistermiddag Jen aan Sir Eric Drummond van den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken Lo Wen Kan een telegram kon overhandi gen, waarin deze uitdrukkelijk tegen spreekt dat China den oorlog aan Ja pan zou verklaard hebben, of een oor logsverklaring zou voorbereiden, China oefent uitsluitend het recht van zelfbehoud uit, hetgeen tot de souve- reiniteit van den Chineeschen staat be hoort. Terwijl Japan hardnekkig zijn politiek van geweld en aanval voortzet, blijft China aan de verplichtingen van het Volkenbondsverdrag en het pact van Kellogg, evenals van het negenmogend- hedenverdrag getrouw. Tegenover de onbarmhartige aanvallen van Japan is de Chineesche tegeering echter ge dwongen geweest, maatregelen van zelfverdediging aan te wenden. Dus daarom verklaart China geen oorlog, maar voert er wèl een! Zooals Japan, al is het dan niet uit sluitend met scherp: .Want de beschieting van Nanking geschiedde volgens de laatste berichten alleen ook om indruk te maken. Een soort meenens-spiegelgevecht. Eerst heette het dat de stad ongeveer 3 y* en 4 uren was gebombardeerd met granaten. We moesten haast lachen, bij het vernemen, dat de burgemeester van Nanking verzocht heeft den Japanschen consul-generaal zorg te dragen voor stopzetting der beschieting. De consul- generaal antwoordde op dit verzoek, dat het Japansche eskader niet onder zijn bevelen, stond en dat hij derhalve niet aan het verzoek van den burgemeester kon voldoen. De toestand ter plaatse (Nanking is al sedert eenige dagen niet meer de ze tel der regeering} leek dus zeer ernstig, in de consulaten had men alle voor bereidingen getroffen om de buitenland sche onderdanen in veiligheid te bren gen Volgens Chineesche ooggetuigen nebben Japansche marinesoldaten het eerst het vuur geopend op een Chinee sc'he patrouille, die zich in de nabij heid van de haven bevond. Korten tijc later begon toen het bombardement door de Japansche oorlogsschepen. De Japanners zouden hebben getracht een Chineesch rivierschip in den grond te boren aan boord waarvan zich de nati onale garde van Honan bevond, die het Chineesche garnizoen te Nanking kwam versterken. ri3"°en kwam een mededeeling van den Chineeschen burgemeester van Sjanghai apansche oorlogsschepen tijdens het lombardement van Nanking niet met c h e r p e granaten zouden hebben ge schoten. Ook de Chineesche politie te Nanking spreekt van een demonstratief bombar dement, slechts bedoeld om te verhin deren dat de Chineesche versterkings troepen over de Yangtse tusschen Poe- ïau en Nanking werden gebracht. Het doel werd bereikt. Na de eerste kanonschoten op Nan- cing brak in de stad een onbeschrijfe- ijke paniek uit. Van den historischen riokketoren klonk voortdurend 't waar schuwende signaal van een krachtige si rene. De bevolking haastte zich naar de in de afgeloopen dagen ingerichte bom vrije onderstanden, waarin echter slechts een zeer klein gedeelte der vluchtelin gen kon worden geborgen. De bewoners van 't aan den oever van de Yang-Tse gelegen meest bedreigde stadsgedeelte Siakwan stroomden bij duizenden naar de oude stad, die door muren wordt be schermd. Plotseling doofden alle lichten uit en lag de stad geheel in het duister gehuld. Ook de chauffeurs en de riksja- soelies moesten op bevel van de politie zonder licht rijden, zoodat tal van onge lukken voorkwamen. Alle stadspoorten werden gesloten en onafgebroken pa trouilleerden troepen door de straten. En na Nanking ook S w a t o w. De Japansche consul-generaal heeft aan de autoriteiten weer een ultimatum gezonden, waarin geëischt wordt, dat alle anti-Japansche organisaties direct worden ontbonden en uitgebreide maat regelen worden getroffen ter bescher ming van den Japanschen handel. Het ultimatum heeft een termijn van 2 maal 24 uur. Indien vóór Maandagavond niet aan den eisch zou worden voldaan, zal Swatow worden bezet door Japansche marinetroepen. Het antwoord is nog niet lekend, Vier Japansche torpedojagers zijn op weg. Zoo sleept het voort van het efene bombardement in het andere. Incidenten zijn dat moeilijk meer te noemen! Er gaan steeds nieuwe troepen naar Sjang hai. Er is een Fransch bataljon onder weg van Tsientsin naar die stad. Vier Amerikaansche destroyers zijn daar reeds aangekomen. En de mogendheden protesteeren plechtig te Tokio. Ook Italië doet mee. Van een neutrale zone is geen sprake! De Europeesche leden van de door den Volkenbond ingestelde internatio nale commissie van onderzoek voor het Japansch-Chineesche conflict in Mant- sjoerije zal morgen aan boord van het Fransche stoomschip „Paris" uit Le Havre vertrekken om zich eerst naar Amerika te begeven een buitengewoon scherp schrijven aan den secretaris-generaal van den Volken bond gericht. Het incident heeft alge meen opzien gebaard. ZWEDEN. Pokken epidemie. Aangezien het aantal gevallen van pokken in Zuid- Zweden de laatste dag is toegenomen, heerscht zoowel te Malmö als in den omtrek groote nervositeit. De medici kunnen niet voldoen aan den toeloop van patiënten, djje terstond ingeënt wil len worden. In geheel Zweden worden de strengste voorzichtigheidsmaatregelen toegepast. KASHMIR. Opstand. Uit Kashmir komen be richten dat er daar een ernstige op stand is uitgebroken. Engelsche troepen zijn het land binnengerukt om belang rijke kanalen in het district Mirpur van Jammu te beschermen. Verscheidene duizenden opstandelingen, voorzien van geschut en geweren, schijnen de stad Kotli belegerd te hebben. Een Hindoe tempel en een coöperatieve bank zijn geplunderd en daarna in de asch gelegd. Ook de stad Mirpur is een nacht bele gerd. Verder is in een drietal dorpen het postkantoor geplunderd en in brand gestoken. 8 Weet je wat, stel- e Roetje voor, we ronden wel eens kij- cen, wat hier onder den grond is. Mis schien wel goudmij nen en Dribbeltje, die verschrikkelijk veel van goud hield, was er dadelijk voor te vinden om het verkeerde gat in te truipen. Eerst ging loetje er in en toen kwam Dribbeltje met z'n vlugge been tjes. Architect L. M. Naaktgeboren te Souburg heeft voor rekening van den heer G. Luteijn aanbesteed het bouwen van vier woningen, aan het Marnixplein te Souburg. Minste inschrijver was J, Bayens, Souburg voor 7389.hem is het werk gegund. BELGIE. De verdwijning van Koetjepoef, De correspondent van de N.R.C. meldt dat, te Luik, door de Belgische en Fransche speurpolitie, een onderzoek is geopend, naar aanleiding van het feit dat een Fin, zekere Wasiljewitsj die in verband met de ontdekking van het complot te Kon- stantza is gearresteerd, in het begin van 1930 in de Waalsche hoofdstad heeft verbleven en naar sommige zijner uit latingen laten vermoeden, niet geheel onschuldig zou zijn aan de ontvoering van generaal Koetjepof. De politie spoort nu verscheidene personen op, die naar men meent, getuigenissen omtrent Wasiljewitsj kunnen afleggen. ENGELAND. De M 2. De admiraliteit heeft Za terdagavond gelast, dat de M 2, de ver miste duikboot gevonden moet worden, ten allen koste al zouden er veertien dagen mee gemoeid zijn. Dit beteekent naar de Sunday Express opmerkt, dat elke vierkante meter van de West Bay die 1200 vierkante mijl groot is, door mijnvegers en duikers zal moeten wor den afgezocht. Men heeft op 3 mijl be westen Portland Bill weer een wrak aangetroffen, doch tot Zondag toe wa ren de duikers er nog niet in geslaagd het te bereiken, hoewel zij bij de pogin gen daartoe meermalen hun leven qp het spel gezet hebben. Slanke lijn-slachtoffer. Te Pyrford bij Londen is dezer dagen een 31-jarig meis je dood in haar slaapkamer gevonden. Men trof haar in zittende houding bij het voeteneinde van haar bed aan. Er was een das om haar hals en om den bedstijl gebonden, zoo stevig, dat men die das met een schaar moest stukknippen om haar los te maken. Bij het onderzoek van den lijkschou wer werd meegedeeld, dat het meisje bang was om dik te worden en daarom aan kamergymnastiek deed. Veronder steld werd dat het meisje, dat zijden kou sen droeg, uitgegleden was en daardoor zichzelf had geworgd. De oefening zou dan daarin hebben bestaan dat de hals aan een of ander vast voorwerp wordt bewogen. De gedachte aan zelfmoord moest uitgesloten worden geacht, ZWITSERLAND. Conflict Russische delegatie-Volken bond. Tusschen de sovjet-Russische delegatie en den Volkenbond is Maan dagavond een ernstig conflict ontstaan. De Zwitsersche bondsraad heeft haar vertegenwoordiger van een Moskouwsch blad, Radek, den toegang in Zwitser land geweigerd, onder verwijzing naar zekere gebeurtenissen, die zich tijdens de aanwezigheid van Radek in Zwitser' 'M i ddelburgj, K /Febr. Op dei vei; ling deden: Zeeuwsche blauwe aardap pelen 1.22—1.47, poters 48—75, beide per 25 kg; spruiten 1—8, veldsla 316, witlof '2—9, spinazie 11, broeisla, 32, winter postelein 9, peen 4—5, karoten 4 5, uien 15, koolrapen 1, roofle kool 1, rammenas 1, bruine (boonen 8, nero 2—15, alles per kg; Coplandtulpen 18, per 12 stuks; rapen 2,53„ prei T,5—7, 'selderie i/2—3,5knolselderie 1,52, al les per bos; savoijekool 0.1—1, roode kool 1/2—2,5, andijvie i/22,5, bloemkool 2—9, alles per stuk. Goes, 2 Febr. Veüingfsvereeniging Z. Beveland. Spruiten 15, witlof 4, karoten 2.10, uien 1.30, aardappels 6.20, allels; per 100 kg,; boerekkool "2.70, knolselderie 1.80, groene savoijekool 1.10—1.70, air les per 100 stuks; prei 8 per 100 bos, tulpen 1.30—2 per 100 stuks. Goes, 2 Febr. Boter f 0.50, eiereen f3.10. Aanvoer V P.Z. 17766 stuks, f3.40 per 100 Stuks. Hulst, 1 Febr. De aanvoer was ruim Gerst f 6.25, rogge 5.50, ha vei; 5.50, erw ten 10, boonen 7. Rotterdam, 2 Febr. Op de vee markt van heden waren aangevoerd: 192 paarden, 1 veulen, 938 magere runde ren, 840 vette runderen, 313 vette-, 130 grasx*dveren, 276 nuchtere 'kalveren,' 223 schapen en lamineren, 8 varkens, 84 big gen, 15 bobken of 'geiten. Prijzen voor vette koeien: le k!w. 0.87 0.77, 2e kw. 0.57—0.64, 3e kw. 0.38 u.52; stieren: le "kw. 0.510.58, 2e kw. 0.45—0.50, 3e kw. 0.370.44, kalveren 16 #w. 1.161.24, 2e kw. '0.87—0 95, 3e kw. 0.73-0.88. Prijzen voor melkkoeien 175—295, kalffeoeien 190——300, stieren 90—340. pinken 80—140, graskalveren 3580, vaarzen 160—190, werkpaarden 160— 270, slachtpaarden 100—175, hitten 65 130, nuchtere kalveren 5—10, fokkalve ren 9— 18, biggen 3—7. bieren. Rotterdamsche veiling; Aan gevoerd 165.000 stuks. Prijzen voor kipeieren 3.055.15. eendeieren 3.254.20. NatnkfnöCh7in,?TÏ.t opperkevelhebber te land in 1921 hebben afgespeeld. De Rus- g u hebben verklaard, dat de sische volkscommissaris Litwinoff heeft WolfersOssewaarde, Goes, Spanjaaid- straat F 55, L. D. Gillissen', fabrieksar- Deider, Eindhoven, Bastion N 58; J. de Voogd pakhuisknecht, St. Laurens, Veersche weg T 228; P. J. Poppe, melk- slijter, Ritthem, Vlasmarkt K 155b; F. de Pagter, veehandelaar, Koudekerke, Korte Noordstraat L 77; I. J. Neufegli- se, Vlissingen, Lange Geere K 246. Vertrokken: J. Nijssen, zonder beroep, van Hee rengracht M 27-28 naar Steenbergen Charitas; H. BostelaarZappey, Veer sche weg S 5, Gouda, Parkstraat 5; J, Wattel, dienstbode, Loskade P 248, Se- rooskerke, Dorpstraat; J. F. Gaertner, Nf 87, Nijmegen, Leliestraat 10; W. A. Viergever, kleermaker Lombardstraat C 63, 's-Gravenhage v. Diemenstraat 84; A. Koopman, Rouaansche Kade G 153, Breda, Baronielaan 174; J. Veen- ïoven, kantoorbediende, Lange Noord straat C 35-36, 's-Gravenhage, J. Blan- tenstraat 48; L. Francbimont, werkman, Veersche Singel S 46, Born (L.), Kerk straat 21; J. de Koning, Vlissingsch Wa genplein P 7, Goes, St. Jacobstraat 18; S. Dekker, Rouaansche Kade G 132, Ter Neuzen, Kerkstraat 45; A, Cal- jouw, Volderijlaagte M 84, Sluis, Kapel estraat; C. M. Weijnman, geb. Veij, Kinderdijk P 85, Haarlem, Rechthuisstr. 30; B, G, Brouwer, Langeviele K 199, koudekerke A 168; C. A. de Groote, Vlasmarkt L 18, Vlissingen, Schelde- straat 24; P. Wesdorp, bakker, Rotter damsche Kade O 280, Amsterdam, Am- stelveensche weg 79; C. C. de Voogd, Wolstraat F 86, Koudekerke E 61. Gedurende de tweede helft van de maand Januari zijn in de gemeente MIDDELBURG Ingekomen: Ma. Coppoolse, dienstbode van Oost- kapelle, Segeerssingel V 71; Ma. Ga, Kraan, Zeist, Nieuwe Haven I 105; E Marinusse, dienstbode, Koudekerke Rouaansche Kade G 153; Wed. H. van Leerdam, van Alblasserdam Leliestraat S 151 d; A. L. A. Cornells, bakkersknecht Biervliet, Langeviele K 221; C. de Leeuw, motorhandelaar, Kruiningen Vlissingsche straat I 161; J. C. H. Maris opvoedend ambtenaar Zevenbergen Veersche Singel S 42a; Pa. Jobse dienstbode, Veere, Oude Veersche weg T 122; J. P. Petersma, arts, Amsterdam Dam G 96; S. van Flierenburg, koop man, Veere, Lange Breestraat O 180a W. J. G. Daalhuizen, Vlissingen Noord straat C 1516; C, Roth, kantoorbed. Vlissingen, Dam F 150; P. Jongepier, Goes, Korte Heerengracht M 275; A Stroo, Grijpskerke, Seisweg R 124; F, A. de Coninck, koopman, Vlissingen Wijngaardstraat L 160; M. J. den Hol lander, on le wijzeres, Kruiningen, Koe poortstraat E 59; J. Caljouw, dienstbo de, 's-Gravenhage, Dam G 39; A. Roetje en Dribbeltje. K. M. Lous, geb. Brasser, d.; Pl. Pauwel- se, geb. Roelse, z.; J. Lievense geb. Verhage, d. Overleden: Joha. Gabriëlse, wed. van L. Brasser, 80 j.; J. van der Weele, man 1 J 'F II -moqfiOH 'f uba GEVONDEN VOORWERPEN. Als zoodanig zijn aangegeven de vol gende voorwerpen welke terug ie beko men zjjn: a op het Bureau van Politie Diverse Sleuters en Handschoenen, Kindertasch, Belastinigjmerk, Pakje imtet inh., Zakje appelen, b. Bij particulieren Paar Kinderhandschoenen, Cornelisse, Meidoornlaan W 155; Huissleutel, Da- man, L. Breestr. O 180; Port. met inh., R. J. v. Steenhuizen, Seisstraat Q 12; Tienrittenkaart, Reïjnhoudt Noordweg *R 33.;gjouden Ringetje, S. M. Adriaanse, 't Zand (M'burg) D 14; Kinderhandschoen, J. Dingemanse, Dom1. Schuitvlot Q 209, Kinderport., C. Vermeulen, Punt O 220; bruine Kip, Walrave, Jacob Catsstr. S 122; Sigarenaansteker, L. v. Kerkvoort, Turfkade H 173; Sleutel, J. den Hol lander, Jacob Catsstr. S '116; paar H;and schoenen, P. Visser, Lombartstr. C 54- Bril in étui, De Munck, Dam Z.Z. G 59; paar Handschoenen, L. Annot, Gasthuis M 292; gouden Oorbel, Nieuwe Haven 106; Sleuteltje, Dirven, Arn. Voetpad T 135; Carbidlantaarn, Hendriks, Gymna; sium; Handschoen, De Roos, Julianastr. W 14; Damesarmband, Van Kasteel, weg S 236r; Belastingmerk, J. Zeevéld, Kerkstraat B 89; zilv. Halsketting, J. Izendoorn, Zuidsingel E 34; Schiebroek, N. J. Francimont, Veersche singel S 46; pakje met inh., Meïjler, Breeweg, 't Zand, D 1*52; Belastingmerk, H. E. Bus1, Bermp weg, Vlissingen, 30; Mantelband, v. d. Stelt, K. Geere K 3,45. Inlichtingen te bekomen aan het Bu reau van Politie alleen 's Zaterdags avonds van 7 tot 8 uur. 458ste STAATSLOTERIJ. 5de klasse. 9de lijst Trekking van Maandagj 1 Februari. Prijzen van: f 1500: 7265 f 400: 1378 20359 f 200: 5398 5951 9905 13846 100: 200 2010 6l106 6555 10518 11450 14401 14952 19349 PRIJZEN VAN f 70. 424 446 492 4156 8149 11053! NIETEN. 11080 15503 15572 15596 11.140 15569 15595 20817 Abonnementen en Advertentiëa voor dit blad worden aangenomen door den Agent E. FLIPSE. Heden overleed/! tot onze diepe droefheid na een lang durig gedragen lijden in| den ouderdom van 68 jaar onze innig geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder PIETERNELLA JOSINA ANDERIESSE geb. CASTELF.IJN, F. ANDERIESSE. Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen en Verloofden. Middelburg, 2 Februari 1932. Bree E 212. Middelburg. Van 29 Jan.—1 Febr. Bevallen: L. Pi. Cornelisse geb. Bouman, z., M. Janse g.geb. Louwerse, z., J. Wisse geb. Reij na houdt, d., T. J. Wondergem geb. Van Keulen, d. Overleden: J. G. Scholten, ongjeh. z. 25 jaar. Vrouwenpolder, Van 1—31 Jan. Getrouwd: W. Vermeu len, jim. 19 j. en Pp. Jotvse jd. 18 j. Bevallen: 'Pi. Brasser, geb de Lange,, z.; A Moens, geb. Huïjsman, Z., S. P Sturm geb. Francke z. (tweel.), /NI. Schout, geb. Delbeke, d. Overleden: F. Sturm, z. 12 d. Westkapelle, Van 1—31 Jan. Ondertrouwd: L. L Minderhoud, 26 j. en Joha. Koppejan, 24 jaar. Getrouwd: L. Louwerse, 24 j. en Katha. Wffla. Heijt, 26 j. Bevallen: Ara. Tanker, geb. Verstraa te d.; M. Huibregtse geb. Lievense, d., Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve Vader, Behuwd- en Groot vader, de Heer M. G.^BOASSON, in den ouderdom van 80 jaar. Den Haag, 2 Februari 1932. Koningin Mariaplein 16. Mr. Dr. J. J. BOASSON. H. G. BOASSON— SCHOLTEN. THEA BOASSON. E. M. HES—BOASSON. I. E. HES en Verloofde. BEP HES. Middelburg M. H. BOASSON. B. BOASSON— SANDERS. De teraardebestelling zal plaats vinden op de Isr. Begraaf plaats te Middelburg, Donder dag 4 Februari. Vertrek van het huis Seissingel R 67a n.m. 2.30 uur. Geen bezoek. Geen bloemen. Eenige kennisgeving. Heden overleed te 's-Gra- venhage, onze beste Oom, in den ouderdom van 80 jaar, de Heer M. G. BOASSON. I. M, BOASSON H.z. A. BOASSON— KOOPMANS en Kinderen. Middelburg, 2 Februari 1932. Heden overleed onze achte oud-patroon, de Heer M. G. BOASSON. Het Personeel M. H. BOASSON ZONEN. Middelburg, 2 Februari 1932.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3