„ARNHEM" PltJSnaaPL TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 1 FEBRUARI 1932. No. 26. BINNENLAND. DE SINT VITUSDANS VAN HET PROTECTIONISME. NOODLIJDENDEN MELKPRODUCTEN EN ROGGETEELBOEREN. ZEELAND. DOOR RAD DY M S.PkdeVRIES.Mzn MIDDELBURG. Dierenbescherming. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG De abattoirkwestie. ding ingel een ;oute Jub. e si. iSE, door >ers- r. 28 met voor gaaf cent >oer, Hedenmiddag heeft voor de Vereeni ging van Actieve Handelspolitiek te Den Haag dr. H, Colijn een rede gehouden over „De Sint Vitusdans van het Pro tectionisme". Spr. vergeleek de tegenwoordige pro tectionistische handelspolitiek van de staten bij den Sint Vitusdans, de ziekte, welke aan de lijders onrustige en orde- looze bewegingen geeft en van tijd tot tijd als epidemie om zich heen heeft gegrepen. Hij besprak de hoofdoorzaken Vein den tegenwoordigen toestand, n.I. de omstandigheid, dat de wereld zich nog altijd niet heeft aangepast aan de veranderingen in de economische struc tuur, door den wereldoorlog in het le ven geroepen, en het feit, dat de re geeringen door haar handelspolitiek de aanpassing langs natuurlijken weg zoo veel doenlijk hebben belemmerd. Men heeft getracht, de economische inzin king door nationale verweermiddelen buiten de deur te houden, maar de de pressie zette steeds scherper door. Ook het meest protectionistische land bleef er niet van verschoond. Indien al ver schil in toestand is tusschen de bescher mende landen, dan is het voordeel niet aan den kant der protectionistische. De betaling van de oorlogsschulden heeft op het economische leven een vernietigende uitwerking gehad, door haar invloed op de goudverdeeling, op de prijsdaling der goederen en op de in ternationale handelspolitiek. En als het schuldenprobleem, de fi- nancieele quaestie, is opgelost, moeten óók nog de abnormale handelsbelemme ringen der laatste jaren verdwenen zijn, voordat de algemeene economische toe stand verbetert. Door de macht der fei ten zal ten slotte ook de ongeloovigste Thomas dit inzien. Maar er is tijd noo- dig voor de omzetting van de geesten en, ook bij goeden wil, voor verlaging van hooge tariefmuren enz. Spr. vroeg, of ter bespoediging van het genezingsproces nu men geen overeenkomsten voor vrijer handelsver keer, die alle staten omvatten, verwach ten kan België en Nederland niet onder elkaar de handelsbelemmeringen zouden kunnen doen verdrijven of zoo veel mogelijk verminderen. Tegen dat denkbeeld wordt als bezwaar de meest- begunstigingsclausule genoemd, maar volgens spr, moet, men die tegenwoordig ruim uitleggen, daar de andere landen dat ook doen. De vorm der samenwer king tusschen België en Nederland zou toetreding van anderen tot de overeen komst mogelijk moeten maken. Daar vorming van een complete tolunie te veel tijd in beslag neemt, wilde spr. aangevangen zien met toekenning van partiëele wederzijdsche voordeelen in het onderlinge verkeer tusschen beide landen beperkt tot de zelf voort- j gebrachte goederen. Daar echter ook dit recept niet in den nood van het oogenblik voorziet, besprak spr. voorts de vraag, hoe wij ons zeiven vandaag moeten be schermen. Hij zeide, dat het vechten om „het naakte bestaan" thans de eerst voor de hand liggende taak is gewor den, en aanvaardde daarbij elk doel matig middel, dat niet door hooger ge bod als ongeoorloofd moet worden af gewezen. Daar de spanning van de pu blieke geldmiddelen niet over spannen mag worden, is er ten aanzien van rechtstreeksche subsidieën een grens, die niet mag worden overschreden, wil men niet in geldbederf vervallen. Overi gens, geselecteerde tariefmaatregelen, contingenteering, invoerverboden, pro ductiebijslagen, staatssubsidiën, con centratie van den binnenlandschen ver koop en van den uitvoer naar het bui tenland, regeling van het geldverkeer met het buitenland ter bescherming van onze exportbelangen. Spr. voor zich aanvaardt ze alle, als men kan aantoo- nen, dat zij een gunstige uitwerking kunnen hebben, door den toestand van noodweer geboden zijn. Als men spr. vraagt, of ook wij dus moeten gaan naar het bal der Sint Vi- tusdansers, antwoordt hij, dat ons geen anderen weg overblijft. Anders wordt ons product, na te zijn geweerd van de buitenlandsche, ook nog verjaagd van de binnenlandsche markt. Spr. blijft overtuigd, dat vrijhandel voor Neder land het beste is, maar voor het oogen blik kan de vraag: „vrijhandel of pro tectie" slechts in het afgetrokkene wor den gesteld, want een op normale om standigheden gebouwde redeneering ver liest haar waarde bij het tegenwoordige, voor onze goederen volstrekt prohibi tieve, protectionisme. De leiding van de worsteling om ons naakte bestaan moet voor een zeer groot deel uitgaan van de regeering. Alleen zij kan de noodige bevoegdheden verwerven. Haar taak is moeilijk en onaangenaam. Maar de troost is, dat de historieschrijver later een bewind prijzen zal, dat ons volk door deze moeilijke tijden heen gevoerd heeft naar beter dagen, zonder dat het al te veel van zijn levenskracht heeft in geboet. De heer Braat heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gevraagd, of Z.Ex. bereid is, zoo moge lijk op korten termijn mede te deelen, of thans maatregelen in wording zijn tot bescherming van de financieele belan gen van de noodlijdende melkproduc- centen en roggeteelboeren en van hen, die de hier te lande geproduceerde melk tot andere producten verwerken. 18) - We hebben intusschen den K'wiesch, dea geasfalteerden heirweg, verlaten, en langs moeilijke zandwegen ons eerste station Magdiël bereikt. Reeds steenen huisjes en nog houten barakken. We gaan naar de school. Ook nog barakken- bouw. Een paar onderwijzeressen spelen en leeren met de kleintjes buiten. Dat is de Fröbelschool der nederzetting Gan- jeladiem in het Hebreeuwsch, letterlijk uit het Duitsche Kindergarten overgeno men. O, die Hebreeuwsche kinderen Overal. En in de kolonies in het bijzon der. Veel kinderen. Mooie kinderen. Kin deren of kleinkinderen van in Oost- Europeesche ghetto's geborenen hier spelend in het vrije levenslicht van het nieuwe land. Alles Hebreeuwsch ook hier. En het is een bijzondere lust de Hebreeuwsche conversatie dier kinderen te beluisteren. Dat moet vooral de twij felaar doen, die nog niet gelooft, dat het Hebreeuwsch springlevend is. Ik geloof me niets te verbeelden, wanneer ik uit den mond der kinderen in de scholen, op straat en in de velden, een ander He breeuwsch verneem, dan uit den mond der ouders. Bij dezen is het aangeleerd. Bij het nieuwe geslacht van Palestijn- schen bodem is het natuur. Taalfouten „Tot Steun", Vrijdagmiddag had de algemeene ver gadering van de vereeniging „Tot Steun plaats. Zij werd geopend door ds. A. Landstra. De commissie tot het nazien der rekening bracht bij monde van mevr. L. C. van HoekVan Hoek ver slag uit van haar werk, alles werd in or de bevonden. Daarna volgden de gewone werk zaamheden: voorlezen van het jaarver slag, toelichting van de rekening, aftre den van het bestuurslid den heer H. J. van Geuns, die bij acclamatie herkozen werd, uitloten van twee rentelooze aan- deelen en benoeming van een commissie tot het nazien der rekening over 1932, bestaande uit de dames mej. A. M. de Man en mevr. L. C. van HoekVan Hoek. Uit het jaarverslag nemen we over dat het aantal pupillen waarover de afdeeling in 1931 de zorg had met één is vermeerderd, een jongen van 15 jaar werd aan de zorg van de vereeniging toevertrouwd. Hij is in het eigen tehuis der vereeniging opgenomen en geeft re den tot tevredenheid. Van een van de meisjespupillen kan dat niet gezegd wor den, zij is moeilijk te leiden. Met de overige pupillen gaat het naar wensch. Een hartelijk woord van dank aan de pleegouders is wel op zijn plaats. niet zuinig. Heerlijke grammatische zon den En intusschen groeit, en bloeit uit hunnen mond de oude nieuwe taal. Zij zijn de makers. Er is hier te weinig on derwijzend personeel. Voor twee klas sen staat een leerkracht. Het hapert aan het geld. Niet echter aan de leermidde len. Die scheppen deze jonge menschen zelf. Even modern als Hebreeuwsch. We gaan de klassen door, hooren in de eer ste de aanvangen van het leesonderwijs, verderop van het rekenen, en zoo ver der. Moet ik U nogmaals herinneren: in het Hebreeuwsch In de gecombineerde derde en vierde klasse hoor ik o.a. jon gens en meisjes het Lied van Debora 2) uit het hoofd opzeggen, en naar gelang van de gestelde vragen verklaren en omschrijven. De barak-school is te klein geworden. Er is een nieuwe Synagoge in aanbouw. Ginds. Ze is al onderdak, maar nog niet geheel af. In één der neven lokalen is tijdelijk een klassencombinatie ondergebracht. Ook hier wordt gewoekerd! Met tijd en met krachten. Het leerarencorps van het jonge Palestina vormt een afzonder lijk hoofdstuk van helfhaftigheid en op offering in den opbouw van het land. De Synagoge in gebruik is een houten gebouwtje of eigenlijk maar een deel er van. De nieuwe is van steen, groot en hoog. Voor het eerst verneem ik hier, dat deze bouw ook bedoeld is als wijk plaats voor de vrouwen en kinderen en als vesting ter verdediging bij mogelijke overvallen, als waarvan de geschiedenis 2) Richt. 5. Helaas sluit de afrekening met een nadeelig slot van 464. Zoo bijzonder gunstig ziet het er dus voor de kas niet uit. Maar de secretaresse wil toch blij ven hopen op betere tijden. Blijmoedig heid is noodig bij het moeilijke werk de misdeelde jeugd een goede toekomst te bezorgen. Dat dan velen zich geroepen mogen voelen dit mooie werk te steunenl In de j.l. gehouden vergadering van de afd. Zeeland van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren werd verslag uit gebracht over de werkzaamheden in 1931. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende: Het aantal leden, dat 1 Jan. 1931 152 bedroeg, steeg in den loop van het jaar tot 177. Toch heeft het bestuur de groot ste moeite te zorgen, dat de inkomsten de uitgaven dekken, voornamelijk door de groote kosten, die het asyl met zich brengt. Eenerzijds wordt er niet genoeg gebruik van gemaakt om voldoende in de kosten van een asylbewaarder en noodzakelijk onderhoud van het ge bouwtje tegemoet te komen, anderzijds toonen de cijfers aan, dat het te veel in een behoefte voorziet, om geheel te worden opgeheven. Het aantal pension- dieren was in 1931: 11 honden en 17 katten, met een totaal aantal verpleeg dagen van 268. Het aantal opgenomen zwerfdieren bedroeg: 6 honden en 8 katten, met een totaal van 86 verpleeg- dagen; 27 honden en 21 katten werden in den loop van 1931 in het asyl pijnloos afgemaakt, en verscheidene zwerf dieren vonden door bemiddeling van de afdeeling een goed tehuis. Bij de herkiezing van bestuursleden deelde mr. F. W. Adriaanse mede, zich wegens drukke werkzaamheden niet meer beschikbaar te kunnen stellen voor een bestuursfunctie. Na 9 jaar in het bestuur zitting te hebben gehad, waarvan 5 jaar als voorzitter, trad mr. Adriaanse dus af, onder dankzegging van de overige bestuursleden voor al les, wat hij voor de vereeniging gedaan heeft. De vergadering koos den heer Kraamer, die reeds van de ouricht ny' af bestuurslid is, tot voorzitter. Behalve mr. Adriaanse bedankte ook mevr. Adri aanseBergansius als bestuurslid. Voor- loopig zal in geen der vacatures worden voorzien. Men verzoekt ons, hier nog een te vermelden, dat men zich met klachten over dierenmishandeling kan wenden tot den heer J. F. Vermeulen, Dam N 12, en dat alle inlichtingen en gratis lectuur te verkrijgen zijn bij de secretaresse, mej. FI. C. van Hoek, Rouaansche kade 134, tot wie ook do aanvragen gericht moeten worden voor gratis behandeling van dieren van onvermogenden. ZEEUWSCH-VLAANDEREM W.D. IJZENDIJKE. Donderdag vergaderde de gemeenteraad. Na bespreking van de werkverschaffing werd het voorstel van den heer Carpran 7 uur te laten werken ad f 0.25 met 6 legen 1 stem aangeno men. Het voorstel Cammaert om de ge- organiseerden percentsgewijze ook te la ten werken werd inet 4 tegen 3 stem men verworpen. Het verzoek van Graauw en Langen- da.m inzake steun aan de vlasculluur wordt ingewilligd. Voor kennisgeving wor den aangenomen het bekende verzoek van de gemeente Wehl en 'n verzoek van het voorloopig luchtvaart-comité W. Z.-Vlaianderen, om een subsidie van 2 cent per inwoner voor de tot, standkcfrning van een verbinding Z.-Vlaanderen—Rot terdam. Ingewilligd wordt het verzoek om ver mindering van pacht tuingrond van de wed. Pijck en J. Tousseint. Er wordt ver lof verleend de zaken geopend te doen zijn van 6 tot 10 ook 's Zond(ag|s> Ver worpen wordt hel verzoek van 59 inge zetenen om op le Pinksterdag de ker- misgelegenheden geopend te laten van 4 tot 12 uur. B. en W. worden gemachtigd een geld- leening aan le gaan tot een maximum van f 4000. In tegenwoordigheid van den heer Zwagerman vergaderden de leden der Coöp, Roomboterfabriek l© IJ zend ij- ke. Er waren een 120-tal leden tegen woordig. De schuld per aandeel is ge daald van f 85 tot f 80. Het aantal leden bedraagt 430, waarbij 10 Belgische le veranciers met 41 koeien. Van Nieuwvliet en omgeving zijn 28 deelnemers met 104 koeien. Aan room was gel eye rd 335817 kg. waaruit 85301 kg. iboter werd ge maakt, welke f 117767,10 heeft opge bracht, dat is gemiddeld f 1.38 per kg. Bij de reserve werd hijgeschreven f 1589.63, zoodat het reseryfeflonds f 3657.84 bedraagt. De gemaakte onkos ten per kg. boter bedroegen 17.65 ct. te gen 20.503 ct. het vorige jaar. De heer Zwagerman zeide dat een coöperatie moet zijn als een glazen huis, de le den geheel kunnen doorkijken en on dersteunde het verzoek van somlmige 'leden de beschrijving der onkosten nog duidelijker te dóen zijn. Ook legde de heer Zwagerman nog eens uit wal het doel is van het reservefonds n.I. on voorziene groote veranderingen aan ma chinerieën te kunnen bekostigen. Daar na besprak hij de crisis en de pogingen die in het werk worden gesteld de prij zen der zuivelproducten op een hooger peil te brengen. Sommige leden achtten den boerinnendag onnoodig onkosten 1 per hoofd). Het bestuur en het meeren- deel der leden achtte het nut ervan groot. In Mei zal er weer een gehouden worden. Voor de levering van goedé room zullen dit jaar premies worden gegeven. Er werd besloten f 40 subsidie te geven aan den le houden fokveedag. De heer Zwagerman spoorde aan tot ge- zamenlijken aankoop van Deensche fok-- varkentjes, die naar zijn meening zeer geschikt zijn voor deze streek en veel zwaarder zijn dan de Z.-Vlaamsche. De aftredende bestuursleden de hoe ren Van Waes, Wijffels, Doens en Van Hoeve werden herkozen. Tot lid van de com'missie van toezicht werd geko zen de. heer IJ. J. Cammaert te Hoofd plaat. Bij de rondvraag vroeg de heer A. de Smet den' prijs der karnemelk vpor de leden le verminderen. De directeur zegt, dit dit niet Inogelijk is, daar dan de prijs der ondermelk ook moet worden yerminderd. De heer Veraart vroeg of het niet mogelijk is op de fabriek het vetgehalte van de melk voor ieder der koeien vast te stellen. De directeur zeide dal dit wel kan, doch dat daarvoor hel aangewezen lichaam is de melkcontrole- vereeniging. van den opbouw al een paar donkere bladzijden telt. Schrikt ge daarvan? De menschen ginds vertellen het U in philo- sophische kalmte, in de rust en den ernst van vastbeslotenheid en zelfver trouwen. We houden ons lang op in deze stille nederzetting, die nog niet in het groote verkeer is opgenomen. Te lang, om ook nog wat noordelijker naar een andere zuster-kolonie K'far Saba te gaan. In een soort wachthuisje, waar ook spuit water, fruit en allerlei verfrissing en versnapering voor den reiziger is te krijgen, zullen we op de autobus wach ten, die vandaar moet komen. „En zie er komen kameelen aan!" 3) Een heele karavaan. Ook zij hebben hier een sta tion op hunnen tocht naar Haifa, waar heen ze hun ladingen vervoeren. Als de straatweg naar Haifa, die hierlangs reeds zichtbaar is geprojecteerd, geheel ge reed zal zijn, dan nog zullen de kamee len hier nederknielen. Want tegen deze karavanen heeft nog geen vervoermid del kunnen concurreeren. Ik zie verder in de rondte en ontwaar een paal met een houten bord eraan, waarop een opschrift; natuurlijk een He breeuwsch opschrift, een waarschuwing: „Het is verboden op Sabbath en feest dagen met voertuigen hier te komen". Ik ken deze waarschuwingen reeds van buurtvereenigingen om Jerusalem. En ik zal ze nog vaker zien. Zooals ook de over staken gespannen draden, die 't Sabbathgebied Tchoem afbakenen, waarbinnen men zich dan als afgesloten waarborgt U en Uw gezin een onbezorgde toekomst. (Ingez. Mod.) Koopt toch in den vreemde niet Wat eigen land u net zoo biedtl Bij hun voorstel van 23 Maart 1931 adviseerden B. en W. tot bouw en inj- richting van een centrale slachtjplaartfs, waarvan de totaal kosten werden ge raamd op f 216.500. Destijds vermeldden wij dit voorstel uitvoerig. Zoioals be kend, is er na dien tijd meermaten in, den raad geinformeerd hoe het met de plan nen stond. Thans z ijn in de handelingen opgena- ihen de verschillende rapporten over dit voorstel en wel ten eerste dat van de Gezondheidscommissie, die het voorstel met groote ingenomenheid heeft begroet, omdat een einde zai worden gemaakt aan de ongehygiënische toestanden, die op dit gebied te Middelburg heerschen. De commissie is van mieening, dat het niet op haar weg ligt in details fe tre den inzake deze izoo uitgebreide materie en dat zij' zich bepalen tot het betuigen van adhaesie aan dit voorstel. Naar aanleiding van het rapport der commissie voor de Strafvorderingen stel len B en W. voor in de verordening op den vee- en vleeschkeuringsdienst te ver melden, dat als vleeschwaren wordt verstaan hetzelfde als in en krachtens; de Vleeschkeuringswet. Verder dat het hoofd van den dienst niet beoordeelt, doch goedkeurt het slachten in noodslachtplaatsen in de bui tengemeenten. De commissie van fabricage (in haar oude samenstelling, dus de heeren Hon- dius, Den Hollander en Naezer) was in haar meerderheid niet overtuigd, dat het besluit van 4 Fcbr. 1925, waarbij in beginsel tot oprichting van een centrale slachtplaats is besloten, nog bindend! was, nu sinds dien datum de raad gpheel anders is samengesteld en toen spo'edig een nieuwe raad kon worden tegemoet gezien. (Die intusschen sedert September is opgetreden). Alle leden verklaarden de technische gedeelten van'het plan niet ffe kunnen beoordeelen. Een der leden zou gaarne het advies van de slagerspap troonsvereeniging willen kennen. Het lcwam de commissie voor, dat de slacht! kosten in het algemeen hooger zullen ziih dan op heden. Een ander lid vroeg of de plaats, die men voor heL abattoir uitkoos, niet in strijd is met de hygiënische belangen van de in de nabijheid gelegen inelkfaibriëkj, Ook vroeg dit lid of Tiet wel iThugdeïijk vaststaat, dal de gemeente de slagers dwingen kan tot slachten in het abat toir, n.I. 'door het heffen van invoer- keurloonen, vooral omdat toch de om liggende gemeenten in denzelfden kring liggen Als dat niet onomstoolelijk vast staat. leek het hem voor een loonende exploitatie niet zeer bevordelijk. Hij kon niet beoordeelen of Middelburg een abat toir noodig heeft, maar indien hel zien kan bedruipen, leek het hem alleszins goed. Wanneer de slagers in het alge meen behoefte hebben aan een derge lijke inrichting, dan achtte een der leden deze centrale slachtplaats voor controle enz. zeker beter dan den 1 nódigen toe stand. B. en W. antwoordden hierop, dat zij voor zich het raadsbesluit vau 4 Felbr. 1925 wel degtelijk bindend achten. Zou men hel anders opvatten, dan komt de heele aangelegenheid van tijfel abattoir op losse schroeven le staan. De na 1925 te dezer zake in den Raad gevoerde besprekingen gaven trouwens tot een dergelijke opvatting hoegenaamd geen aanleiding. Met medeweten van B. en W. heb ben destijds het Hoofd van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst en de Directeur van Gemeentev/erken besprekingen ge had over het ontwerp-plan met een 3) 1 Moz. 24. 63. domein, zoo ongeveer als het te-hu sge- bied, beweegt. Daar komt een lid van den Raad der kolonie aan. Hij is ook postmeester. Dr. Engel wijst hem aan en wil mij voor stellen. Onnoodig. Hij roept mij reeds 't „schalom" toe, want hij herkent mij en frischt, mij de hand schuddende, mijn geheugen op. Tien jaren geleden waren wij samen bij een congres en een Mizra- chie-Wereldconferentie. Toen kwam hij uit Wlarschau en was hij koopman. „Hoe het hem hier gaat?" Hij kijkt me, half lachend, half verwijtend aan: „Wat doet er dat eigenlijk toe? Ik ben immers hier! Al wat ge hier in het rond bebouwd ziet en groen is van ons. Dat heb ik hel pen tot stand brengen, Wat zwart is, is van de Arabieren". Het is treffend de vreugde te zien, die deze menschen heb ben in en met hun werk; roerend, het geluksgevoel te ontwaren, dat hen ver warmt door hun verblijf en met hun roeping in het land. Dat zet hen over alles heen. De autobus voert ons naar Ramataim. Hier wonen eenige kolonisten uit Hol land. Schoolkinderen, die met ons me de zijn gereisd, wijzen ons het huis van Schaap. We treffen hem thuis. Ik zou hem niet graag gemist hebben, hem, eenen zoon van mijn Leeraar, die het eerst mijn tred heeft geleid op het oude pad van het Joodsche weten, en die nog kort geleden van Holland uit hier bij de zen zoon een bezoek heeft afgelegd. Onthaal en herinneringen. Hij voert ons over zijn bezit. Hier zie ik het werk. Hier zie ik ook het leven van de jonge werkers. Daar groeit de crebfoot, de nog nieuwe cultuur, die voor de toekomst wat belooft. Daar bloeit de Ethrog. Een laag boompje, niet veel meer dan een struik. En de vrucht draagt thuis den naam van cederappel! Dat is een der plant- en vruchtsoorten, die als plan- tenbundel op het Loofhuttenfeest dien sten als symbool vervult 4). De ceder en dit boompje! Geen vergelijking; geen ge dachte. Er zitten bloemen aan, maar ook volgroeide groene vruchten ci- troenvormig, die straks een poos na den pluk ook citroenkleurig zullen zijn geworden. Bloem en vrucht tegelijk. En we gedenken samen de Talmoed- plaats 5) en den wijze daar, die meent, dat om deze reden de vrucht den naam draagt, dien de Torah haar geeft 6). Schaap is op de hoogte. We werpen ook een blik in zijn huisbibliotheek: vak kundige werken; het belangrijkste der wereldlitteratuur en der moderne Jood sche naast ook Bijbel, Mischnah, Tal moed, Maimonides en anderen. Hij is heelemaal geen uitzondering. Zoo heb ik het elders ook gezien. Bij sommi ge dezer jonge boeren zelfs responsen- litteratuur op het gebied der gods- dienst-codices. Om misverstand te voorkomen: het is bij velen wetenschap pelijke interesse en niet altijd een be- wij s van wat we gewoon zijn orthodox ie te noemen. 4) Riten en Symbolen, Hoofdst. 27. 5) Bablx Soekkah fol. 35a. 6) III Moz. 23, 40. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5