Pijnlijke Spieren? SLOAN'S Liniment "pSS1 TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 30 JANUARI 1932. No. 25. kamer van koophandel en fa brieken voor de zeeuwsche eilanden te middelburg. Zijn uw kalmeert hoesten maakt slijm los! brengt verlichting *ru- 8.- 8. 8.— Gisterenavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Jüeeuwsche Eilanden te Raadhuize te Middelburg. De voorz'tter, de heer C. BOUDE- WIJNSE richtte zich na opening der vergadering als volgt tot de leden: De in het laatst van het vorige jaar gehouden periodieke verkiezing heeft in de samenstelling van deze Kamer wei nig verandering gebracht: slechts één lid van de afdeeling Grootbedrijf, dat zich niet meer beschikbaar had gesteld, werd door een ander vervangen. De overige leden, welke aan de beurt van aftreding waren, werden allen herkozen, t. w. de heeren Bosman, Massee, Van Raalte, De Vos en ikzelf van de afdeeling Grootbedrijf en de heeren Van den Berg, Klyberg, P. G. Laernoes, Machgeels, Stofkoper en Veenis van de afdeeling- Kle;nbedrijf. Ik heet de met mij her. kozenen hier opnieuw welkom en ik vertrouw, dat zij allen weer met dezelf de kracht en opgewektheid als voorheen hunne taak als lid der Kamer in het be lang van nijverheid en handel zullen ver vullen. De heer Van Bommel van Vloten heeft na zijne benoeming tot lid van Gedepu teerde Staten dezer Provincie gemeend, zich niet voor eene herkiezing tot lid der Kamer beschikbaar te moeten stel len. Hoezeer dit besluit moest worden geëerbiedigd, zullen wij allen het ten zeerste hebben betreurd. Slechts vier jaren is de heer Van Bommel van Vlo ten lid lezer Kamer geweest, doch in dien tijd heeft hij aan onze werkzaam heden een krachtig aandeel gehad en werd bij onze beraadslagingen zijn hel der oordeel steeds gewaardeerd. Zeer zeker zullen allen met mij aangename herinneringen aan den afgetredenen be houden. In zijne plaats werd tot lid der af- deeling-Grootbedrijf gekozen de heer Ir. J. Siebenga. Het doet mij genoegen dat die plaats, welke eerder door den heer Kielstra en daarna door den heer Van Vloten was bezet, opnieuw wordt ingenomen door iemand, wiens gewone werkzaamheden op het gebied van den landbouw liggen. W. i. w. behaoren landbouw en vee teelt niet tot de takken van bedrijf, waarvan de behariging aan de Kamers van Koophandel is opgedragen, maar in een district, waar zij de hoofdtakken van volksbestaan zijn en waar dus welvaart daarin van zoo'n grooten invloed is op vele takken van handel en bedrijf, moet worden toegejuicht, dat het aantal le den der Kamer, die zich op dat terrein thuis gevoelen, bij de gewijzigde samen stelling van de Kamer onveranderd is gebleven. Zeer tot mijn spijt ontving ik hedenmiddag van den heer Siebenga be richt, dat hij verhinderd is deze verga dering bij te wonen, zoodat ik den heer Siebenga eerst in eene volgende verga dering zal kunnen verwelkomen. Mijne heeren, thans moge ik nog voor eenige oogenblikken Uwe aandacht vra gen. Waar ik zooeven naar voren bracht, hoezeer de algemeene welvaart in ons Kamerdistrict voor een niet onbelang- rijk deel afhankelijk is van die op het gebied van landbouw en veeteelt, heb ik hiermede tevens reeds gezegd, dat in sommige deelen van ons Kamerdistrict de algemeene toestand niet gunstig is. Een paar jaren achtereen lieten de re sultaten op dat gebied zeer veel te wen- schen en in vele andere bedrijfstakken, v.n.l. in den handel, heeft dit zijne ge volgen gehad. Vooral op Schouwen en Duiveland en de Bevelanden waren die gevolgen zeer gevoelig en uit enkele Boer, REISnaarft DOOR RAD DY M S. Ph.deVRIES.Mzn Reeds is het strandleven begonnen, net wordt vandaag ontzettend druk. pen zijn de spijs- en drangelegenhe- den aan den Boulevard. Open zijn in de dp rP,I!Ve[ ln straten naar 't strand it Z T"' dat zi'n de kramen b' n Zeu^f" ranken en andere verfris- schmgen. Open zijn ook enkele restau rants. Daar staat de stedelijke overheid tot nu toe machteloos tegenover. Het ts een schreeuw in heilige stilte. Een scheur m het oor. Sinds een paar jaren. Er zijn bekeuringen en boeten gevallen. Maar de stedelijke verordening heeft het verloren tegen de Engelsche grondwet. Men onderhandelt met de regeering Men zoekt een middel om dezen mis stand weg te krijgen en men gelooft dat men het in afzienbaren tijd zal vinden. Dit is de Sabbathschennis, die in de Torah- en Traditie-getrouwe kringen der Diaspora zooveel ergernis heeft ge wekt en voortdurend blijft wekken. Dit en de voetbalwedstrijden op Sabbath. Wel is die schennis buiten Palestina on eindig veel grooter en algemeener, zich uitstrekkende over het heele gebied van deelen bereikten mij dan ook berich ten, dat het den kleinhandel daar zeer slecht ging. Van enkele andere deelen van ons Kamerdistrict kan dit niet zoo in het al gemeen gezegd worden. Wel worden ook daar de tijdsomstan digheden gevoeld en zijn daar zelfs nog meer oorzaken van vermindering van de koopkracht, terwijl evenal^ elders wordt geklaagd over een teveel aan winkels, maar toch zijn er velen, die over hun af zet niet ontevreden zijn en het is op merkelijk, dat dit vooral gezegd kan worden van zaken op het gebied van luxe en genot. Of dit laatste bij de nog steeds meer om zich heengrijpende in zinking zal blijven voortduren, waag ik echter te betwijfelen. In de oestercultuur deed zich de al gemeene malaise reeds geducht gevoe len, niet minder dan met ongeveer 10 miliioen oesters bleef de verzending in de laatste vier maanden van het jaar 1931 ten achter bij die in de overeen komstige maanden van het jaar te vo ren. Mede door groote sterfte en slech ten groei was dan ook het afgeloopen jaar voor het oesterbedrijf slecht. Ook voor de mosselcultuur was het geen gunstig jaar. Van de industriën kan niet veel be ters gezegd worden. In sommige bedrij ven van kleinnijverheid, meer werkende voor dagelijksche behoeften, moge niet algemeen geklaagd worden, de groote- re, m.i.h.b. de groote industriën maken een zeer ongunstigen tijd door, zonder dat nog eenig uitzicht op verbetering bestaat. Integendeel moet verwacht worden, dat in het grootste bedrijf in ons Kamerdistrict, De Schelde te Vlis- singen, de werkgelegenheid nog belang rijk zal inkrimpen en is het zeer twijfel achtig, of de Vitrite Works te Middel burg hare reeds sterk verminderde pro ductie zal kunnen handhaven. Omtrent het binnenhavenbedrijf te Vlissingen werd bericht, dat de toestand bevredigend was, wat gedeeltelijk is te danken aan vermeerderde aanvoer van melasse, doch overigens beperkte het zich tot het laden en lossen van goede ren voor locale behoeften. Het beheer over en de exploitatie van de verbeterde buitenhaven wacht nog steeds op de oprichting van de naam- looze vennootschap Haven van Vlissin gen. Inmiddels had reeds eenige aan voer van kunstmest plaats en werd ge hoopt, dat het kunstmestbedrijf zich voorgoed aan de buitenhaven zal vesti gen. Het vreemdelingenverkeer was in het afgeloopen jaar nog zeer omvangrijk en vooral het bezoek aan de Donderdag- sche markt te Middelburg verdient ver melding. Voor verwachtingen te dien op zichte in de naaste toekomst zal echter in aanmerking genomen moeten worden, dat de slechte toestanden ook daarop niet zonder invloed kunnen blijven. Ook de gedaalde waarde van het Engelsche pond zal zich waarschijnlijk t. a. v. het vreemdelingenverkeer wel doen gevoe len. T. o. v. het verkeerswezen in ons Ka- aanqedaan^gfj ■vraag het oordeel van uw dokter AGENTEN f'. 9. MEINOERSMA-DEN HAA6 (Ingez. Med.) het maatschappelijke en bedrijfsleven. Maar zulke heiligschennis op heiligen bodem voelen de vromen als een steek in het hart. Maar niet minder in het Land. En daar niet enkel de uitgespro ken orthodoxen. Maar ook de overgroote meerderheid in doorsnede der gewone Joodsche vaders en moeders. En als wij hierover praten, vragen mij diep-ernstige mannen; of men thuis ook het mooie van het Joodsche leven publiceert, dat hier valt te aanschouwen en de ver schijnselen van groei en bloei, die aller wegen voor ziende oogen ontspruiten. En of men thuis dan denkt, dat de men- schen die hier zondigend tegen het Overgeleverde Jodendom optreden, als volle vromen uit „de landen der bal lingschap" zijn gekomen en in het Land zelf afvalligen zijn geworden. „Met dit al zoo besluit een der vrienden warm, hooggestemd bij u is aan den Sabbath voor ieder een offer verbonden. Hier is de Sabbath louter: 'Oneg d.i. lust, puur zielsgenot." „Oneg-Schabbath". Zoo heet de Stich ting door Bialik, den grootsten en meest geliefden der Hebreeuwsche Dichters van het heden, te Tel-Aviv in het leven geroepen. Sabbathnamiddag-bijeenkom- sten in Sabbathstemming onder intellec- tupele gesprekken en verhandelingen, in een geestverheffend samenzitten en ge nieten; in een sfeer, die even modern als joodsch is gedrenkt. Een rijk bewon deraar heeft er een gebouw voor neer merdistrict zij het volgende gememo reerd. In de spoorwegdienstregeling kwam geen verandering van eenige beteekenis wat tevens wil zeggen, dat de verbin dingen met België en Frankrijk gebrekk:g bleven. De Kamer te Breda deed aan de Di rectie der Nederlandsche Spoorwegen 't verzoek, een avondsneltrein in de rich ting Vlissingen in te lasschen, ongeveer te 20 uur 20 uit Rosendaal vertrekken de, welk verzoek evenwel geen succes heeft gehad. Op Schouwen werd een vliegveld ge opend en werd bij wijze van proef, een vliegdienst ingesteld tusschen Roter- dam en Haamstede. In de maanden Juli, Augustus en de eerste helft van Septem- werd op Zaterdagen en Maandagen de ze dienst met succes uitgeoefend. Thans is in onderzoek, dezen vliegdienst tot Vlissingen uit te strekken. De Vlissingsche haven werd op 17 April officieel geopend; geoutillieerd was zij echter nog niet. De verbetering van de kanaalbrug te Middelburg, welke met het oog op het vele verkeer over die brug dringend noo- dig is, kan nog steeds niet spoedig te ge- moet worden gezien, wijl op de Staats- begrooting voor 1932 weer geen post hiervoor is uitgetrokken. Een desbetref fend adres, adhaesiebetuigingen en een bezoek van de heeren Stofkoper, De Vos en den Secretaris aan eenige leden van de Tweede Kamer heeft niet tot een re sultaat mogen leiden. Op bespoediging van de uitvoering van eene brugverbinding over het Hollandsch Diep te Moerdijk werd door onze Ka mer, in aansluiting aan de stappen te dien aanzien door een aantal andere Ka mers van Koophandel gedaan, aange drongen. Ons adres i.z. verlaging van het bus recht en van het tarief voor telegram adressen werd door een groot aantal zusterkamers gesteund. Dit verzoek is geruimen tijd in onderzoek geweest. In November deelde ZExc. de Minister van Waterstaat mede, dat het onder zoek betreffende verlaging van het bus recht geëindigd was, doch dat met het oog op de financieele gevolgen en in verband met de huidige tijdsomstandig heden .de bedoelde verlaging voor het tegenwoordige niet kon worden bevor derd. Het onderzoek i. z. verlaging van het tarief telegram-adressen is nog niet beëindigd. De invoering van een nachtpostauto- dienst van Vlissingen en Middelburg naar Rosendaal en verder bracht eene ver betering. Eene groote verbetering in den tele foondienst werd verkregen door onafge broken openstelling op Zondagen van de Telefoon te Middelburg en te Goes. Omtrent het Handelsregister kan wor den opgemerkt, dat het aantal verstrek te inhchtingen wederom steeg: het aan tal mondelinge inlichtingen bedroeg in 1931 3319 tegen 3112 in het jaar te vo ren, dat der schriftelijke 191 tegen 148 in het voorafgegane jaar. Het aantal ingeschrevenen in het Han delsregister was bij den aanvang van het jaar 2410; tengevolge van opheffing van 64 en inschrijving van 104 zaken bedroeg het aantal ingeschrevenen op 31 Decem ber 2450. Al waren in het algemeen de omstan digheden in het zakenleven niet gun stig, was het aantal faillissementen in het gebied der Kamer geringer dan in 1930: bedroeg het toen 37, in 1931 was het slechts 28, De ongunstige tijdsomstandigheden werden echter wel zeer sterk gede monstreerd door het groote aantal werk- loozen en niet minder door de vele bank- moeilijkheden. W.i.w. zijn van deze laat ste de directe oorzaken uiteenloopend, Breng Sloan's Liniment lichtelijk aan. Het dringt onmiddellijk door, verspreidt een tintelende warmte door de gewrichten en spieren eni verdrijft de pijn en gevoeligheid. Sloan's is een zegen voor athleten, arbeiders in de open lucht, en alle personen, die blootgesteld zijn aan het winterweder. Het beveiligt U tegen rheumatiek. Schaf U nog heden een flacon aan. Gebruik het bij Rheumatiek, Lendejicht, Ischias, Verkoudheden op de Borst, Verstuikingen, Kneuzingen. gezet: Ohêlé-Schem, de Tenten van Sem 3). Vrijdagavond ontvangt Bialik in zijn eigen woning. Het is er druk. Een voort durend komen en gaan van velen, die tot de intellectueelen van Tel-Aviv be- hooren. Ook Bialik, hoewel tot nu toe niet bepaald tot de vromen gerekend, voedt zelf met alle kracht den Sabbath- geest en de heiliging van alles, wat tot de heiligdommen van het Joodsche Volk behoort, en ijvert er voor in woord en in geschrift. Hij was in het congres te Basel en dezen Sabbath dus niet in het land. Ik heb niet het voorrecht gehad van zijn aanwezigheid te genieten. En de hitte heeft mij bovendien nog veel van dezen dag doen missen. Uit de sfeer van Tel-Aviv is mij bij dit alles iets bijgebleven, dat ik later na mijn vertrek eerst sterk heb gevoeld: zij maakt den indruk van de stad, waar alles klaar is. Voldaan. Ik heb er niet het heroïsche der worsteling gevoeld. Zooals in de kolonies. Een dag in de kolonies. Eigenlijk zijn we wel een beetje dom geweest, dat we geen auto hebben ge nomen. Maar als er van schuld sprake kan zijn, dan mag ik mijzelf van het grootste gedeelte vrijpleiten. Dr. Engel bekrimpt zich hevig. Hij reist als amb tenaar op kosten der organisatie. En (Ingez. 'Med.): doch indirect zijn de meeste toch te wij ten aan de algemeene depressie. Steeds nog maar meer worden wij er aan herinnerd, dat wij leven in een zeer ernstig tijdsgewricht. Aan crisissen waren wij na den oor log reeds eenigermate gewend geraakt, zoodat, al had die, welke in 1929 intrad, reeds vanaf den aanvang een meer drei gend karakter, toch vrij algemeen de hoop en het vertrouwen levendig waren, dat, het zij dan na een paar moeilijke ja ren, weer wel een betere tijd zou aan breken. Men stelde vertrouwen in de theorie van eene golvende beweging en stelde zich liefst de lengte van het golf- dal niet al te groot voor. Maar nu zijn wij 2 y* jaar verder en nog voortdurend nemen wij waar, dat de inzinking dieper wordt; symptomen voor eene spoedige verheffing zijn er niet. Een algemeene oorzaak heeft de slechte toestand niet, er zijn meerdere oorzaken, die evenwel in elkaar grijpen en elkaar verscherpen. Zou men van eene algemeene oorzaak willen spre ken, dan zou ik als zoodanig slechts kunnen zien, dat men, de bijzondere oorzaken kennende, machteloos, hier en daar misschien zelfs onwillig is, ze weg te nemen. Er zijn bevolkingsgroepen, wier denk vermogen in eene bepaalde richting is geleid en die dientengevolge van de te genwoordige omstandigheden de schuld geven aan een stelsel dat tegenoverge steld is aan dat, welk zij zelf aanhangen, doch het is wel zeer de vraag, of bij nauwkeurige ontleding niet juist zou blij ken, dat niet de ondeugdelijkheid van eenig stelsel de oorzaak kan zijn en dat eer het trachten omver te werpen van een bestaand stelsel, de voordurende en toenemende onrust, welke hiervan het gevolg is, w.i.w, niet de reden is, maar toch minstens de omstandigheden verer gert. Er is eene groote overproductie ge weest en dat de wereld hieronder thans nog te lijden heeft, zal wel niemand be twisten, doch als men bij het opsporen van de diepere oorzaken van die over productie oprecht wil zijn, zal men spoe dig moeten erkennen, dat in het alge meen niet de producenten hieraan schuld hebben, doch de omstandigheden, waar in de producenten zijn gebracht. In Rusland wordt op groote schaal de proef genomen met een geheel ander stelsel dan het algemeen bestaande. Of daarbij de wetten der menschelijkheid in acht genomen worden, of daarin plaats is voor het beginsel van vrijen arbeid, of eerlijkheid en oprechtheid de zuurdeesem van die proefneming zijn, laat ik te de zer plaatse in het midden, doch al zou wat in Rusland geschiedt, beschouwd moeten worden als een onvermijdelijk louteringsproces, om het betere te kun nen bereiken, dan blijft nog de vraag, of, wat daar bereikt zou worden, ook in an dere landen mogelijk zou zijp. Rusland is een zeer uitgestrekt gebied met een grooten bodemrijkdom en zou 3) 1 Moz. 9.27. deze worstelt met ontzettende moeilijk heden, waarvan het gebrek aan geld waarlijk niet de kleinste is. Doch de auto bus heeft voor een keer ook hare aan trekkelijkheid. En hare leering. Zoo gin gen wij te zamen. We gaan uit Tel-Aviv noordwaarts de Vlakte van Scharon in; zullen beginnen bij de meest noordelijke nederzettingen, die wij vandaag denken te kunnen be reiken; en vandaar weer huiswaarts af zakken. De lelie van Scharon 1) geurt thans niet overvloedig in de gaarden en op de akkers, die zich langs onzen weg, de heerlijke baan van asfalt uitstrekken, zooals anders in de vele milde maanden van het jaar en gelijk eenmaal in de overoude tijden, die den Bijbel en den Talmoed kenden. Maar het land herleeft. Overal tuinen en ontginningen en nieuwe Joodsche kolonies, die op hun tijd de lucht met den adem van hun bloesems en vruchten verkwikken en die hun geuren dan zenden tot aan de zee en de atmosfeer van Tel-Aviv ermede vullen. Welsprekende getuigen van den kamp en de volharding en het idealisme der kolonisten, die èn de woestijn herschep pen in bewoonbaren grond èn zichzelf al worstelende tot kundige boeren vor men. Het is een gemeenplaats in den rechtvaardigen Nederlandschen nationa- len trots, dat 't lage land aan de zee eens ontwoekerd is aan de baren. Ginds wordt het land thans ontwoekerd aan eeuwenlange verwoesting, verwaarloo- zich dus uit dien hoofde misschien zoo goed als onafhankelijk kunnen maken van andere rijken, maar dat 't zou kunnen uitvoeren zonder in te voeren, zal toch wel onmogelijk blijken. De landen zijn op elkaar aangewezen, ook de Vereenigde Staten ondervinden dit. Vermindering van welvaart in het eene land moge niet steeds onmiddellijk gevolgd worden door vermindering van welvaart in andere landen, zooals b.v. in Europa Frankrijk en België lang on aangetast door de crisis zijn gebleven, maar volgen moesten zij. Naarmate de ontwikkeling van de be hoeften, de ontwikkeling van de metho den om die behoeften te bevredigen is toegenomen, is tevens toegenomen de noodzakelijkheid van verkeer tusschen de staten onderling. Doch tegenovergesteld aan wat de ontwikkeling der normale omstandighe den eischt, sluit iedere staat zich meer en meer op in zijn eigen huis, de toe gangspoorten versterkende, opdat de buurman niet zou kunnen binnendrin gen. Het is eene mentaliteit, waarvan m. i. h. b. de oorlog de schuld is. Men is gedrongen in de richting van zich zelf te helpen, van zich onafhanke lijk te maken van andere staten. Of dit economisch was, werd ter zijde gesteld. Er werden industriën gesticht, welke onder normale omstandigheden niet zou den kunnen bestaan, doch de Staat zou ze helpen. Zoo begon de bescherming, hoewel reeds vóór den oorlog in meer gematigden omvang bestaande, na den oorlog hoogtij te vieren. En hiermede werd steeds grooter de stagnatie in het goederenverkeer tus schen de naties. Niet alleen wordt door bescherming in een land de producent van een zelfde artikel in een ander land getroffen, maar getroffen wordt ook het handelsverkeer en alles, wat hiermede in eenig verband staat. Als in aanmerking wordt genomen, dat niet alleen om een product voort te brengen arbeid moet worden verricht, maar ook voor het maken van de half fabrikaten en voor het voortbrengen van de grondstoffen, die er voor noodig zijn, dat hetzelfde kan worden gezegd t. o. v. de machines en de gereedschappen, waarmede het product en dc halffabri katen worden vervaardigd en de grond stoffen worden voortgebracht, en dat wat direct en indirect voor het pro duct geldt ook geldt voor het ver voer en de middelen van vervoer der producten, dan ligt het voor de hand, dat beneming van werkgelegen heid voor een enkelen man voor nog wel een tiental anderen vermindering van werkgelegenheid ten gevolge heeft. W. i. w, bestaat, van uit internationaal oog punt bezien, de mogelijkheid, dat ver mindering van werkgelegenheid voor de vervaardiging van een artikel in eenig land door vermeerdering van werkgele genheid in een ander land wordt gecom penseerd, doch voor vermindering van (Vervolg op de 3e pagina.) zing, versteening, verarming, uitputting, ondergang. Hier te lande zijn water bouwkundigen gegroeid. Ginds groeien landbouwers uit het volk van het Boek en van den handel. In een andere termi nologie zou ik moeten schrijven: uit den sjacher komen zelfbewuste arbeiders, kloeke boeren en boerinnen. Wie het wist gelooft het nauwelijks, en wie het ziet wrijft zich de oogen uit, als uit een langen diepen slaap ontwakend. En moet dan gewennen aan het gezicht. En kan het eerst langzaam begrijpen en beleven, hoe de stad van Joden stedebouwers en de grond hen tot boeren maakt. Uit aller heeren landen zijn ze gekomen. Menschen van allerlei slag en beroep vinden we hier als ontginners, als plan ters. Vinden we hier terug. Want we treffen er verscheidene, die wij of die ons herkennen van congressen en confe renties waar zij, als wij, aanwezig waren uit verschillende wereldstreken in gansch andere verhouding en roeping. Ik zie hen op het land, op den ezel, achter de ploeg, te paard, achter de koeien. Ik zie jonge vrouwen uit verschillende behui zingen koeien drijven naar de gemeen schappelijke weideplaatsen, waar nu weinig is te grazen. Het vee ziet er waarlijk goed uit en welverzorgd. Over groote uitgestrektheden ligt de bodem nu omgeploegd of in bewerking. En waar de bruinachtige aardkluiten niet bloot liggen, ziet de vlakte en zien de hellin gen niet troosteloos kaal en zwart. (Wordt vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5