Jluive schriale ftuixi RECHTZAKEN. UIT RUSLAND. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. GEMENGD NIEUWS. VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES. tv geluid suggestief onderstreept is dat niet liefelijk? En dat met felle vlam men bijwerken van die snel wentelende groote glazen ballons, of, in het labora torium, dat elkaar gespannen-onheil spellend naderen van die twee zware bollen, tot de vonken knetterend over vliegen en de spanning niet alleen de electrische in het laboratorium, maar ook de psychische in den beschouwer ontladen wordt? Was het glasblazen niet even „pakkend" als schilderachtig? Vondt ge die zandstraalspuiterij niet net duikers, werkend op een geheimzin- nigen zeebodem? Kwam bij die slinge rende microfonen en razend-wentelen- den luidspreker niet éven de gedachte aan een middeleeuwsche folterkamer naar voren In elk geval, en hoe dat ook zij een ieder kan z'n eigen indruk tenslotte slechts weergeven. Schrijver dezes heeft, als reeds in den aanvang gezegd, van deze film buitengewoon genoten. Het lijkt mij in elk geval prijzenswaard, dat de vereeniging Handelsbelang op het denkbeeld is gekomen en tenslotte den moed heeft gehad, dit „nieuwe" haren leden op een der ontwikkelings- en ont spanningsavonden voor te zetten. Zou den wij nu, wijl het zoon interessant ex periment was, alle aanwezigen eens mo gen verzoeken aan onze redactie al is het met drie woorden! openhartig te berichten, hoe zij 't vonden? Maar dan iedereen of hij „er verstand van heeft", of niet dat doet er niets toe. Vondt ge 't mooi, prachtig, meld het ons even, vondt ge 't taai en saai meld het ook! Doet ge 't even? Dank u! Na de PhilipS-film draaide een uitste kend zgn. „kortfilmpje", Europa-Radio van Hans Richter. De voorzitter der vereeniging, de heer L. A. S t o f k o p e r, heeft voor den aan vang der eerste voorstelling er is van wege de plaatsruimte drie maal „ge draaid" de aanwezige gasten en auto riteiten, w.o. de Commissaris der Ko ningin in Zeeland en de burgemeester onzer stad, een bijzonder woord van wel kom toegeroepen. i Doof L. C,, 42 jaar, melkven ter te IJzendijke is cassatie aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank van 18 Januari 1932 waarbij hij, in hooger ibe- roep, ter zake van het geen voldoende zorgdragen voor het onschadelijk hou den van een onder zijn hoede staanden gevaarlijken hond, is veroordeeld tot f 8 of 8 dagen hechtenis. Voor net gerechtshof te Arnhem is in hooger beroep behandeld dte zaak tegen J. IC., oud 30 jaar, opperman te Enschedé, die door de rechtbank te Al melo was veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf wegens inibjraak in de Hoe het gebeurde. De Russische ineenstorting. „De Stille Straat" Overgan. gen van alledaagsche tot groot- sche en ontzettende. Voor spelling der ontzettende gevol gen, Beschrijving pan moei lijke levens vol ontbering, vol gevaren, Er gebeurt, wat ge beuren moet. Veel schrijvers, Russische en buiten- landsche, hebbeen getracht een beeld te geven van de ineenstorting van Rusland en van de daarop volgende gebeurtenis sen, waarvan wij de voortzetting nu nog aanschouwen. De meeste dier boeken ia- ten echter den lezer onbevredigd. Ge voelt er öf partijdigheid, het streven om de ééne partij als een afgrijselijken dui vel en de andere als een groep blanke duiven voor te stellen, of volkomen mahteloosheid om een aannemelijk ta fereel te geven, öf afgezaagde, nietszeg gende heelden. Een der zeer we.inig|e uitzonderingen vormt het boek van Osor- gin „Siwtsew Wrazjok" (in de Nederland- sche vertaling „De Stille Straat" ge noemd). Het is een dier boeken, die den lezer aangrijpen, hern in hun macht houden. De meeste schrijvers, die een roman uil de periode van de Russische ineen storting en de revolutiedagen schrijven, kunnen de verleiding niet weerstaa, om de leidende figuren van de revolutie (Le nin, Trotsky, Statin, enz.) uit te beelden; sommigen geven alleen deze leaders en schilderen een strijd van titanen, het geen hun werk onhistorisch en onlees baar maakt. Osorgin geeft in zijn roman geen én kele historische figuur (met uitzondering van Sawinkow, die overigens geen leiden de rol heeft gespeeld). Alle personen die hij in z'n roman beschrijft zijn heel gewone 'menschen, zooal's u er Veel kent. Een Rus heeft bij het lezen van het boek den indruk, dat het zijn persoonlijke kennissen zijn, dat hij hen ergens heeft 'leeren kennen, met sommige zelfs be vriend is geweest. En aan het leven van deze gewone menschen toont de schrij ver ons het geweldige Russische drama, dat zijn weerga 'in de geschiedenis van de laatste eeriige eeuwen niet kent. Daar bij geeft de schrijver niet aan de verlei ding toe, omi deze eigenaardigheid te onderstrepen, er u opmerkzaam op "te '■(aken, dat hij tot helden ya# de tragedie juweliers winkel van de firma E. T. te Enschedé, hij welke inbraak 147 ringen werden gestolen. De verdachte legde voor loet Hof een (vplledige bekentenis af. Na het hooren van nog enkele andere getuigen reqireerde de advocaat-generaal tot bevestiging van het vonnis der recht bank. Het Gerechtshof te Arnhem wees arrest in de zaak tegen J. H. uit Ensche de tegen wien 14 dagen geleden door den proc.-generaal 'bij dit Hof twee jaar en zes maanden gevangenisstraf was geeischt omdat hij zijn meisje, dat de verloving met hem had ui [gemaakt in Juni 1.1. te Lionneker met een scneer mes enkele sneden over hals en gezicht had. toegebracht, waardoor het meisje levensgevaarlijk werd gewond, waarvan zij later herstelde. Het Gerechtshof ver oordeelde hem wegens zware mishan deling gepleegd met voorbedachte rade tot 1 jaar en 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van prev. hechtenis. De verduisteringen bij de ICamperbank. Donderdag heeft voor de Zwolsche rechtbank terecht gestaan de 41-jarigie J. v. d W„ voorheen directeur van de Kamper Bank, thans in yoorarrest. De officier van justitie achtte de ten 'laste gelegde valschheid in geschrifte en het misbruik van vertrouwen bewe zen, op grond, waaryap hij een ge vangenisstraf eischte van drie jaar. Diefstal en mishandeling met doodelijken afloop. Donderdag stond vopr de Bossche Rechtb/ank terecht J. W. v. S., 26 jaar, arbeider te Eindhoven, die op 4 October 1.1. te Geldrop inbrak bij A. C. V. Blurgt, een kistje met geld stal en de wed. A. v. d. Burgt—Verstappen zoodanig met een 'mes stak, dat zij aan de ge Vol gen (is overleden. Verdachte Rekende. Het O. M. betitelt Verd.: behept met zucht naar stelen, als een sluipmoorde naar. Hij had eerst gemoedelijk met de vrouw gepraat, en is daarna aan de achterzijde het huis binnengedrongen en toen hij met het geldkistje, dat slechts f 140 bevatte, vluchtte en de vrouw haar geld terug eischte, heeft hij haar doodelijk mishandeld. Spr. eischt 8 jaar gevangenisstraf. en springende lippen Ooo*. 30-60 a 90 a. Tube 80 o. Bh A Po,h. Drogm., i (Ingez. Med.) alledaagsche menschen heeft gemaakt. Misschien vond hij het zelf ook volkomen normaal, dat de door hem beschrevfen gebeurtenissen zoo overweldigend, Ier- wijl' de menschen zoo klein, zoo heel gewoon zijn. In het werkelijke levfem is het altijd zoo. Maar men moet een meester zijn om dat in een hoek weer te geven en het op zulk een wijize te doen. Een bijzonder sterken, onyengete'lijkcn indruk maken op den lezer de overgan gen van het gewone, alledaagsche tot het grootsche en ontzettende. Dezelfde men schen, die ge als heel gewone en onbe langrijke wezens 'hebt leeren "kannen, worden door den gang van zaken en op een heel natuurlijke wijze tot tragische figuren gemaakt, zonder dat zij het zelf goed beseffen. Nemen wij bijv. den soldaat Koltsjagin, den broer van het dienstmeisje Doenjas- ja. Het is een gewone Russigche boe renjongen, zooals elke Rus er tientallen heeft gekend. De schrijver van deze re gelen heeft bij het lezen telkens den in druk gehad, alsof hij een van zijn jeugd vrienden zag afgebeeld. Kotsjagin, een aardige, ietwat sluwige jongen, die zijn werk op behoorlijke wijze Vervult, dienst meisjes het hof maakt, een beetje op snijdt. En nu zien wij, hoe deze boeren jongen onmerxbaar verandert. Hij wordt door de politieke gebeurtenissen meege sleept, sluit zich bij de bolsjewiki aan, zonder precies te weten, wat zij eigenlijk wi'llen, neemt deel aan de bolsjewistische revolutie, wordt chef van een groep' sol daten, daarna commandant en sterft ten slotte den dood' der helden. En ge yoelt, dat dit alles juist zóó heeft moeien ge beuren. i Een ander voorbeeld. De arbeider Za- walisjin, een dier menschen uit het volk, in wier ziei de Russische „toska" (een soort zwaarmoedigheid) knaagt. In vroe gere tijden zou zulk een Zawalisjin een zwerver geworden zijn, nog vroeger een heremiet wellicht. En nu wordt luji, en al weer onmerkbaar en op volkomen een voudige en Begrijpelijke wijze, beul en maakt hij' in een kelder van de Tsje-Ra honderden menschen af, zonder te we ten, waarom en waarvoor. En opnieuw voelt ge, dat het zoo meest; 'geweest zijn, dat alles natuurgetrouw weergegeven is. En naast deze ontzettingen, in een wereld, waar een menschenleven geen waarde meer heeft, waar de dronkaard Zawalisjin de doodvonnissen van de Hollandsch-Poolsche Visscherij'-Maatschappij. D© Poolsche regeeripg heeft concessie gegeven aan een maatschappij tot ex ploitatie der haringvisscherij'. De vis schers krijgen een garantie van een bo nus van 15 sh. pe,r ton, voor een ton haring gevangen en gekaakt aan boord en aangebracht in Polen. Oorspronkelijk was de opzet om de schepen met Engplp sche of Schotsche visschers te beman nen, doch daar deze niet aan bourd kaken en de Hollanders wel heeft men 6 Hollandsche schepen bemand met Hol landers, aangekocht. Autcmobielkaart van Nederland. In aansluiting aan het in Augustus van het vorigv jaar verschenen midden blad van de nieuwe automobielkaart van Nederland, uitgegeven en vervaardigd in opdracht van de Koninklijke Nederland sche Automobielclub, is thans het 'Noor delijk blad verschenen. Het Noordelijk blad omVat de- provin cies Friesland, Groningen, Drente, een gedeelte van Noord-Holland' en de Noor delijke eilanden. Het is een uiterst duidelijké kaart, waarop de voornaamste voor automobi listen belangrijke zaken in de eerste plaats naar voren komen. Alle belang rijke verkeerswegen zijn in rood uitge roerd, terwijl die voor het interlokale verkeer een gele kleur hebben gekregen. Zand- en verboden wegen zijn weer op andere wijze aangegeven. De kilometer- afstanden tusschen de plaatsen zijn dui delijk leesbaar, terwijl Verder de aandui ding van wegwijzers, waarschuwingsbor den, ponten, grenskantoren en niet te vergeten de onbewaakte overwegen een nieuwtje van deze nieuwe K. N. A. G.-kaart met de grootste na uwkGie righeid is geschied. Het derde en 'laatste blad van deze uitgave zal vermoedelijk in het a.s. voor jaar verschijnen. KNOEIERIJ MET EEN UITVOER- CONSENT? Men schrijft aan de N. R. Ct.: Tegen een exporteur van uien op het eiland Tholen is een vervol ging ingesteld op vermoeden van knoeie rij met een consent voor uitvoer van uien. Dit consent was afgegevjen voor den uitvoer van uien van eerste kwaliteit, en naar beweerd wordt, heeft de be trokken exporteur op de markt te Ant werpen een partij uieil van Inférieure kwaliteit verhandeld, gedekt door het consent dat door den bevoegden contro leur afgegeven was voor een product van prima kwaliteit. Tsje-Ka uitvoert, waar het troltschfe Kremlin vreemde menschen herbergt, waar Koltsjagin's, die met moeite him naam in hanepooten kunnen neerschrij ven, hooge ambten bekleeden, en legers aanvoeren waar de geweizen hoogleeraar en philosoof zich als een hansworst moet aanstellen om een paar haringen te ver dienen in deze vreemdsoortige wereld waar alles op zijn kop staat, leven de oude professor en zijn kleindochter Tanjosja, die het aroma van het oude Russchische leven hebben wetén te be waren, Bij'zonder sterk is hierin de oude ■ornitholoog. Hij vermijdt elk gesprek over de gebeurtenissen, sluit zich in zij'n oud huis op, verzet zich met alle macht tegen het aanstormende nieuwe leven met al zijn afgrijselijkheden en volko men gemis aan eeniig,e beschaving. De ouae proiessor, <ne zijn geheele leven aan net Destudeeren der vo'gjelsi neeft gewijd, zag dê geneurtenissen aankomen toen allen, door de revolutie meegesleept in de eerste maanden van' Ï917 ge loofden, dat er een periode van blijheid en geluk was gekomen _,dat de ontketen* de machten zonder moeite zich aan de leiding der beschaafden zouden onder werpen en de instelling in Rusland van een gcordenden staat op Westersch mo del zouden verwelkomen begreep de oude ornitholoog, dat dit ijdele hoop was, dat de gevolgen van de revolutie ontzettend zullen (zijn. Maar hij behoor de ook niet tot hen, die het volk ver oordeelden. De oude professor begrijpt alles, veroordeelt niemand en draagt met bewonderenswaardige kalmte en resig natie het zware kruis, dat het lot op zijn zwakke schouders heeft neergelegd. En zijn lieve kleindochter Tantoesja, een der aantrekkelijkste meisjesfiguren uit de Russische literatuur! Zij is een rechtstreeksche afstammelinge van de Russische meisjes, die Toergenjew op zulk een onvergetelijke wijze wist uit te beelden. En dat Toergenjew-meisje is geplaatst in het ruwe milieu van de re- volut:ejaren. Zij weet zich aan te passen Gelaten geeft zij haar muziekstudie op, die haar tot een beroemde pianiste zou maken en wijdt zich aan de verpleging van haar ouden grootvader. De liefde van deze twee menschen is zoo ont roerend, zoo aandoenlijk, en toch is er geen zweem van sentimentaliteit in te vinden. Ook dit, het offer van Tanjoesja, haar zwaar werken, het bezuinigen op alles om iets voor den ouden grootva der te kunnen koopen, de gelatenheid DE MISLUKTE SPOORWEGAANSLA GEN. Naar de Maaslb. verneemt heeft zich sinds de publicatie in de dagbladen van het facsimile der beide dreigbrieven waarvan verondersteld wordt dat zij! verband houden met de nabij de hoofdj- stad gepleegde spoorWegaanslagen, een Vijftigtal personen, hetzij schriftelijk, het- "Yij persoonlijk, tot het politiebureau ge wend. De op deze wijze door de po litie ontvangen mededeelingen, waarin verschillende vermoedens omtrent de herkomst Van deze brieven'worden geuit, worden alle nauwkeurig onderzocht. Tot eenig positief resultaat heeft de publicatie op het oogenblik nog niet geleid. i In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een tweetal agenten in de Wagenstraat te 's Gravenhage aangehouden, Andries Hoogakker, wiens aanhouding en voorgeleiding door den commissaris van politie te Nijmegen was verzocht, als verdacht van schaking van een 19 jarig in Nijmegen woonachtig meisje en van heling van geld. Het meisje, dat op 20 dezer de ouderlijke woning met medeneming van 900 had verlaten en van wie door de ouders de opsporing en thuisbezorging was ver zocht, werd door een rechercheur en 'n agent aangehouden in een perceel in de Van Gaienstraat, Donderdagmorgen is in de Badin richting in den IJssel bij Z u t p h e n, waar vanwege de gemeente werkzaalm- heden worden verricht, een 38-jarige metselaar H. van L., met zijn hoofd be kneld geraakt tusschen 'n betonnen balk en een zvvaren mét zand beladen kar, die bij1 het achteruitrijden over den, als stootblook igelegden balk' heenschoot. Toen de man was bevrijd,, bleek hij reeds te zijn overleden. Hij laat een weduwe en twee kinderen achter. Donderdagmorgen is ontdekt, dat ér een inbraak is gepleegd in de Kath. rectoraatkerk te Berg en "Dial bij N ij - m e g e n. Uit de kluis der kerk wordt een zilveren 'kelk vermist. Tevens zijn uit de kerk twee offerbusjes gestolen. Naar V.D\ verneemt had de ont smetting door middel van gas van de Spaansche boot „Arantsa Mendi", welke ligplaats had in de Amsterdamsclie ha ven, het gevolg dat 59 do,ode ratten ge vonden werden. Het bacteriologisch on derzoek heeft uitgewezen, dat de ratten met pestbacillen besmet waren. Ongelukken, Op den Schiedamschen weg te Rot terdam is de 49-jarige C. P. bij het oversteken van den weg door een mo torwagen aangereden en tegen de straat gesmakt. In bewusteloozen toestand werd hij opgenomen en naar het zieken huis aan den Coolsingel gebracht, waar bleek dat hij een schedelbreuk en ern stige hoofdwonden had gekregen, terwijl hij daarenboven nog het rechter onder been gebroken had. De toestand van den ongelukkige is hoogst zorgwekkend. Donderdagmiddag zijn op de grens der gemeenten Coevorden en Dalen een vrachtauto, geladen met kisten eieren en een particuliere auto met elkaar in bot sing gekomen. De motor van den twee den wagen is geheel vernield en de stuur inrichting is afgeknapt. De chauffeur zat bekneld tusschen de zitting en het stuur rad. De vrachtwagen was ook deerlijk gehavend, terwijl de eieren grootendeels gebroken zijn. Op den Hooien Morschwegj te Lei den is de 67-jarige P. J. v L. plotseling den weg overgestoken en daarbij over reden door een vrachtauto. De man liep verschillende wonden op. 5 De Chineesche be diende zorgde er voor, dat de aap niet los kon komen. Deze beloofde geen ruzie meer te zullen maken, maar de Chi nees kende hem wel en liet hem een paar uurtjes stil in de gang liggen. Ziezoo, nu kun je de schoor steenvegertjes niet meer aanvallen, zei de bediende en hij maakte den aap los en hoe deze ook zocht, hij zag Roetje Dribbeltje ner gens meer, want die waren ergens ver van hem vandaan. Roetje en Dribbeltje, waarmede zij dit alles doet dat alles is zoo natuurlijk, zoo gewoon! En de ont roerende wijze, waarop zij den gewonen, alledaagschen man bemint, hem haar le ven wijdt en dat alles zonder omhaal van woorden, die gewoonlijk het ontlui ken van de liefde in een Westerschen roman zoo ontsieren. Alles geschiedt hier op dezelfde wijze als vóór de in eenstorting, vóór den oorlog bij Russi sche intellectueelen gebeurde. Er zijn nog veel andere menschen in het hoek, allen zoo levend, zooi ontroerend echt en zoo zuiver-Russisch! Al deze brokstukken van de Russi sche maatschappij leiden een moeilijk leven, vol ontberingen en gevaren. Tel kens wordt een hunner kennissen of vrienden door den gapenden afgrond verslonden, dood en ondergang loeren op hen, maar zij zetten hun leven voort en merken niet eens, hoe tragisch hun le ven geworden is. Zij sluiten zich in hun kamers op en die kamers worden voor hen het centrum van de wereld. Daar buiten woedt en raast een orkaan, de we reld heeft en dreigt elk oogenblik! ge heel te gronde te gaan, en de „helden" van den roman houden zich krampach tig aan een strootje vast, sluiten zoolang als het maar eenigszins kan, de buiten wereld uit en trachten hun leven van be schaafde wezens voort te zetten. En on der het gehuil van den storm, terwijl de beul elk oogenblik hen naar den kel der van Zawalisjin kan sleepen, voeren zij eenvoudige, menschelijke gesprek ken. De auteur heeft de verleiding weerstaan zijn helden in die dagen iets; bijzonders, iets „geweldigs" te laten zeg gen. Dat gebeurt alleen in romans, in het werkelijke leven gaat alles heel gewoon toe, zooals Osorgin in zijn aangrijpenden en ontróerenden roman heeft beschre ven. Wie echter denkt, dat Osorgin slechts onverschillige getuige van al deze ge beurtenissen is, die vergist zich. In elk hoofdstuk, in eiken volzin voelt ge zijn hartstochtelijke liefde tot het Russische volk, zijn meegevoel met die arme ver schrikte kinderen, en ook zijn gram schap. In de meeste gevallen kunnen die gevoelens alleen door den aandach- tigen lezer bemerkt worden, maar nu en dan laait zijn gevoel op en komt tot uiting in woorden, sterk en indrukwek kend in al hun eenvoud. Maar noch zijn liefde, noch zijn toorn hebben slechts op één partij of groep betrekking. Voor hem zijn alle partijen onderdeelen van het geheel. Wanneer hij in verzet komt, dan is dat niet tegen een bepaalde groep, maar tegen de ontzettingen, aangericht door het losgebarsten beest, In het aan gezicht van de verschrikkingen, die om hem heen plaats vinden, verdwijnen in het niet allé partijoneenigheden, al het getwist der menschen, die zich wanen Ieders te zijn en die in werkelijkheid door de woeste golven van de stormen de menschenzee meegesleurd worden. Trouwens de opstand beperkt zich niet alleen tot de menschen, ook de dieren komen in verzet. Dat betrekken van de dieren in het verhaal vormt in het alge meen een der meest typische eigenaar- diheden van den roman. Het is dwaas tijdens zulk een orkaan te zoeken naar de schuldigen en te twis ten, wie gelijk en wie ongelijk heeft ge had. Even onzinnig is het tegen iemand te protesteeren, iemand te veroordeelen te vervloeken. Er gebeurt, wat gebeu ren moet. Het leven kan van de meest onschuldige menschen werktuigen van de sociale ineenstorting, bewerkers van den chaos, beulen en moordenaars ma ken, En geen enkele mensch heeft het récht hen te beoordeelen, laat staan te veroordeelen. Dat is de philosophische conceptie van den schrijver, die wij, wat ons betreft, in het algemeen kunnen onderschrijven. Dat beteekent echter niet, dat de ont zettingen door de menschen even ge laten aanvaard worden. Neen, de men schen en dieren vervloeken het leven, dat een opeenhooping van gruwelen is geworden. Zelfs de philosoof Astafjew, die oogenschijnlijk zoo' kalm blijft, die onverschrokken het noodlot tegemoet gaat, zelfs hij vervloekt zijn lot. De o vel gen komen in verzet tegen het leven, protesteeren tegen zijn onrechtvaardig heid, tegen het zware kruis, dat zij tor sen moeten. En alleen in het huisje van den ouden professor weerklinken geen verwensch'ngen, alleen daar is er serene aanvaarding van het leven. In dat huis woont een mooi meisje, dat triestig naai de ineenstorting kijkt, overal helpt, waar zij maar helpen kan, met weemoed en medelijden aan hen denkt, wien niets meer helpen kan, en niemand veroordeelt niemand vervloekt. Zij, Tanjoesja, is de centrale figuur van den roman, zij geeft hoop voor de toekomst van Rusland. Dr. Boris Raptschinsky<

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6