En V? TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 29 JANUARI 1932. No, 24. BINNENLAND. ZEELAND. RDSnaarPAlESTlNA DOOR RAD DY N S_ Ph_deVRI ES.Mzr LANDBOUW. Duizenden kochten een stel ltheumasaii-lakens nu het weer zoo vochtig en koud is. Wacht niet! ONZE TERTIAIRE WEGEN. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, van oordeel dat het begrip „tertiaire wegen" moet worden herzien omdat aangenomen mag worden dat ze ker een derde der automobielen in ons land uitsluitend of vrijwel uitsluitend op de tertiaire wegen rijdt en dat mitsdien het onderhoud dier wegen in overeen stemming moet worden gebracht met dat veelvuldig gebruik daar zij anders zouden kunnen terugvallen in een staat van volkomen onbruikbaarheid voor het hedendaagsche verkeer, heeft op Don derdag 11 Februari te kwart voor twee in het° Jaarbeursgebouw te Utrecht een bijeenkomst belegd, waarvoor uitnoo- digingen verzonden zijn aan de leden der beide Kamers, aan alle besturen van gemeenten, polders en waterschap pen, Kamers van Koophandel, Land- en Tuinbouworganisaties, verkeersbonden enz. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. Gemeenteraad van Ter Neuzen. TERNFUZEN. In de Donderdag ge houden vergadering, stipte de voorziilter blijl de opening aan, dat ook deze ge meente niet is ontkomen aan den invloed der crisis, at mag met erkentelijkheid worden gezegd, dat in enkele bedrijven normaal gewerkt werd. Pijnlijk is echter de onzekerheid voor de toekomst, omdat zelfs bij benadering niets is te zeggen van het begin en het einde. Vanwege de gemeente is rechtslreeksch voor werk- loozenzorg uitgekeerd ongeveer f 29.000 terwijl de armenzorg die daardoor indi rect moest worden verhoogd f 36.500 heeft gekost. Hij meent, dat in verband met dezen toestand de uitbouw der ge meente een korten tijd zal moeten blij ven rusten, doch moet voortgegaan wor den met eenige noodzakelijke werken, die dienen te worden voorbereid (scho lenbouw te Sluiskil en het verkrijgen eener nieuwe brug over den Oostelijken kana°Iarm). De bevolking ging vooruit van 10.458 tot 10.(506. De hoop is er op gevestigd, dat de regeering, bij de totstandkoming van het verdrag met Bel gië met onze belangen rekening zal hou den, en dat binnen niet al te langen tijd met de uitbreiding der havenwerken zal worden begonnen. Een verzoek van een aanta 1 "werklieden om subsidie voor vervoer per autobus naar hun werk aan de I'Azote werd op voorstel van B. en W. afgewezen. Daar door verviel een voorstel van den heer Van Driel om daarvoor een beperkte bij drage toe te kennen, voor de minst be zoldigde werklieden. Het adres van Grvauw en Langend'am om adhaesie te verleenen °an haar adres aan de regeering om steun voor de vlas cultuur en -industrie voor den oogst 1932 werd op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. 1 Een adres van den Terneuzenschen Besturenbond om aan den betrokken Mi nister te verzoeken ook de bouwvakari beiders te beschouwen als crisiswerW- loozen werd afgewezen, op grond dat zulks nog kort geleden door B. en \V. zelf nog is gevraagd, waarop een afwij zende beschikking werd ontvangen. De raad is eventueel bereid voor on dersleuning uit de gemeentekas een be drag beschikbaar te stellen tot de som, die van wege het Nationaal Comité zal worden beschikbaar gesteld. Naar aanleiding van besprekingen, die met vlasbewerkers hebben plaats g(ehad, verklaarde de gemeenteraad zich even eens bereid voor het bewerken van vlas tot lint indien dat als werkversehaffing voor werkloozen wordt uitgevoerd, een 16) Nieuwe kennissen bieden zich aan. En ik moet mede. Mede naar verschil- lende instituten, die Tel-Aviv reeds rijk is op het gebied der sociale voor zorg en weldadighe'd. Een krasse grijs aard, met witten baard en in het wit gekleed, die de tachtig nadert, laat niet af. Ik moet ook de stichting zien voor Oude Lieden, die hij in het heeft hel pen roepen. Kunt ge zoo iemand weer staan? Mooi gebouw, ruim en rein. Nog een groote bouwplaats voor uitbreiding er nevens. Ik moet mijn geleider volgen, van beneden naar boven, door de slaap zalen, de eetzalen, de verblijfzalen, door keuken en kelder. Dan is hij tevreden. En ik ook. Moet ik u nog zeggen, dat er onder dit dak ook een Synagoge is? Waarlijk, geen kleine. En nu na de diensten, zit er een groep mannen te zamen. Folianten voor zich. Zij beoefe nen Talmoed. Eén hunner leert voor. En de discussie is in vollen gang. Zoo goed als allen nemen deel aan het de bat. Een Joodsch-juridisch debat, dat toeslag op het loon te betalen van '40 pet mits de helft daarvan door het rijk wordt vergoed B. en Wi. zijin echter nog in onderhandeling om een hootger loon dan f 15 voor een 40-urigp werkweek te mogen uitkeeren, op welk bedrag de Mi nister dal hier wenschte vastgesteld te zien. De raad bleek niet geneigd om die bijslag ook uit te betalen voor boken, aangezien de Minister daarvoor geen bij dragen geelt Met betrekking tot een reeds in de vo rige vergadering besproken wijziging 'van art, 7 van het Ambtenarenreglement, werd verworpen de door B. en W. voor gestelde wijziging waardoor de oude toe stand volgens den voorzitter zou (zijn her steld, en werd daardoor beschouwd het verder strekkend amendement van den heer De Jonge waarbij alle benoemin gen die door de wet niet anders zijn ge regeld bij den raad komen. Het vaststellen eener verordening! in- gevöige de Winkelsluitingswet weru op »ehzoek van den heer Colsen aange houden. De steunregeling voor werkloozen werd verlengd tot 1 September a.s Ten behoeve der Hervormde school werden gelden beschikbaar gesteld voor een nieuwe kachel, gordijnen en leer middelen. Overgegaan werd tot het vaststellen van rekening-courannt overeenkomsten met de N. V. Bank voor Ned. gemeenten en de subsidie voor tuinhouwionderwijs verhoogd met f 50. Tot lid der Comfmissie van Toezicht op het lager onderwijs voor Sluiskil-Driewei- gen werd benoemd de heer H. J. Colsen, In den loop der besprekingen deelde de voorzitter mede, dat de nieuwe beer- schuit nog niet door Bi. en W. is overge nomen, evenmin het inieuwe gemaal op de rio'leering, doch daarvan nader de commissie van bijstand, eventueel ook de raad zal worden verwittigd. In antwoord op bij de rondvraag ge stelde vragen deelde de voorzitter o.m. mede, dat B. en W. zich bezig houden met de voorbereiding van schoolbouw te Sluiskil. De terreinkwestie wordt voorbereid, om den raad uitspraak te laten doen, De heer De Bakker bepleitte op ruiming der boomen aan de Noordzijde der Nieuwstraat en het daar aanleggen van een rijwielpad. Hij wilde voorts de beschoeiing in de haven versterken met het oude straatmateriaal, dat thans aan de Grenulaan ligt opgeslagen, en rat- tennesten verschaft, doch er blijken bij B. en W. plannen te bestaan die zoo mogelijk aan te wenden voor verbetering (verbreeding) der verharding van den weg over den Molendijk. De heeren Van Cadsand en Van Doe selaar waren teleurgesteld dat door hen gevraagde uitbreiding van straatverlich ting nog niet was tot stand gebracht. De voorzitter gaf echter te kennen, Jat B. en W. zulks in verband met de geldmiddelen zich voorloopig tot het dringend noodige bepaalden. De voorzitter sprak een woord van hulde en dank tot den heer H. Zon- nevylle die op 31 December na 29 jaar dienst als gemeentebode met pensioen is gegaan. (Van onze correspondente uit Nice.) Blauwe-kust-flitsen Binnen eenige dagen zal zijn Door luchtigheid Prins Carnaval de zooveelste zijn intocht maken. Nice is buitengewoon aardig versierd. Als motief heeft men de Spelen genomen. Een onderwerp, dat voor rijke uitwerking vatbaar is. Zoowel het schaak-, alls kaart- en tric-tacspel zullen vertegenwoordigd zijn. De Sire zelf is natuurlijk Hartenheer en zijn ge malin ,die gewoonlijk schittert door afwezigheid, zal ditmaal aanwezig zijn in den vorm La Chance, het Geluk. Totdat het, bij het ingaan der vasten, in bordpapieren lijve verbrand zal worden, is dit het meest gefêteerde vorstelijk echtpaar op aarde. Het koninkrijk van de Dwaasheid in zijn meest onschuldige soort. Minder onschuldig is het koninkrijk waarvan de Reines eveneens binnen en kele dagen te wachten zijn. Ieder jaar verschijnt de journalist de Waleffemel een troep jongje meisjes uit alle landen van Europa en sleept ze van plaats tot plaats, van restaurant naar restaiuranlt waar zij als levende en onbetaalde recla me moeten dienen. Behoorlijk gechape ronneerd door haar moeders, lijkt alles op het oog volkomen correct. Maar wie de gesprekken hoort, welke de verschij ningen van de jonge meisjes uitlokken, hoe jonge mannen (en oudere ook trou wens) luid hun meeningj verkondigen over het lichaamsgewichit eigenlijk het ontbreken daarvan in overdreven mate van Miss Engeland of de lengte van de dijen van Miss België, dien moet het laatste greintje pleizier voor derge lijke vertooningen vergaan. De vader, van het bekroonde Fransche meisje, die gescheiden van haar moeder leeft, heeft dan ook gemeend openlijk te moeten prolesteeren tegen een opvoeding, waarin hij geen stem mocht hfebfoen, en die uitliep op een publieke tentoonstelling De Colorado-kever. De hoofdbesturen van de Alg. Ned. Ver. voor Bloemenbolencultuur, den Bond van Bloembolenhandelaren en het Hollandsch Bloembollenkweekers Ge nootschap te Haarlem, hebben zich met een schrijven tot den Minister van. Bln- nenlandsche Zaken en Landbouw1 ge wend, waarin zij met betrekking tot den invoer van tuinbouwproducten uit foui- tenlandsche gebieden, waar de Colorado kever voorkomt, waaromtrent de Tuin- bouwraad geen eenparige meening heeft kunnen vormen en derhalve zich van een advies moest onthouden, opmerken het in de eerste plaats gevaarlijk te achten (Ingez. Med.) het Hebreeuwsch wordt gevoerd. Die mannen zijn geen professionals, geen gepromoveerden, geen rabbies. Met uit zondering misschien van dengene, die de leeroefening leidt. Dat zijn gewo ne huisvaders: kooplui, winkeliers, fa brikanten, werklieden, kantoormen- schen, beambten en zoo verder. Wat ge hier ziet, kunt ge nog op tal van andere olaatsen waarnemen. Zoo goed als iedere Synagoge is 'n Leerzaal tevens een Beth-Hammidrasch, En overal zitten clubjes achter het Boek. En leeren. Be oefenen in de avonden Joodsche We tenschap. Tot diep in den nacht. Men zegt, dat ook in Tel-Aviv het woord: ,,gij zult er u dag en nacht bezig hou den" 2) reeds letterlijk en in vollen omvang wordt in vervulling gebracht. En het lijkt niet oostersch overdreven. We hebben geen haast om naar bed toe te gaan en we praten avond aan avond nog lang na. Want het is bene den bij de zachte deining der vriende lijke golven beter dan boven in de slaapvertrekken. En ik heb uit Neder land over Tel-Aviv niet enkel goede ge ruchten meegebracht omtrent het jood sche leven daar, speciaal het godsdienst leven en meer in het bizonder omtrent de Sabbathviering. Men stemt mij toe, dat er nog wel het een en ander valt te critiseeren. Doch ik zal zelf moeten in 2) Jos. 1.8. zien en oordeelen. En we gaan den Sabbath tegemoet. Waar zal ik gaan ter Synagoge? De voorzitter der Groote, een jonge man, wiens persoon en persoonlijkheid ik ook al eenige jaren ken en waardeer, wil mij bij zich hebben. En de Directeur der Tachkemonie onze grootste en een onzer beste Mizrachiescholen met Re- alschule als bovenbouw zal me ech ter laten afhalen om den Vrijdagavond- dienst in zijne inrichtig bij te wonen en dan den avond verder als gast bij hem door te brengen. Maar ook de Mizra chistische arbeiders hebben hun eigen clubgebouw met tevene eigen bidlokaal en maken gaarne aanspraak op mijne aanwezigheid in hun midden. Ik verdeel me dus over de verschillende gods dienstoefeningen van den dag. En ik zal waarschijnlijk nog wel gelegenheid over houden om eventueel op den middag een voordracht bij te wonen, die een gast uit ons hotel, een Rabbijn uit Minneapolis met een aan het wonder bare grenzende belezenheid in het zoo groote gebied van den Talmoed, dan in een aanzienlijke Synagoge in de buurt zal gaan houden over zijn indrukken van Erets-Jisraël. Natuurlijk in het He breeuwsch. Als de zoon van Dr. Marschak, den Di recteur, mij komt halen, is het op het plein voor het hotel, waar de groote halteplaats is en het eindpunt der stads van de bekoorlijkheden van zijn dochter. Ik had igew'ild ,dat zij een goede huis moeder werd en in plaats daarvan: een imaginair koningschap, dat haar tot in CTen grona zal bederven...!" Honderden brieven hebben den KoningfVader tegen wil en dank, die maire van een kleine alaats is. bereikt. Daarin wordt op de meest volkomen wijze sympathie be tuigd met zijn uitlatingen. Maar de in stelling is er eenmaal en gemakkelijk uit te roeien zal ze wel niet 'zijn, aangjezien de Franschen de gewoonte hebben bij alle voorkomende gelegenheden hun Rei ne te kiezen, onverschillig van het Bal of van de Vischmarkt. Het officieele Carnavals-liedje, dat zoo straks van alle boomen van de Avenue de la V'ictoire, waaraan luidsprekers be vestigd zijn, gebruld zal worden is te banaal om hier weer te géven. Men heeft het gevoel dat men het al dui zend keer te voren gehoord heeft, wat ook wel zoo wel zoo zal zijn, hoewel het expresselijk voor Carnaval 1932 ge componeerd is. Entrain heeft het; en bij den tweeden keer hooren zingt men het al mee. Dat is alles wat er van ver wacht wordt. Veel liever toeken ik het naïve vérs- je op. dat al de charme van de Provence weergeeft in zijn eenvoudige woorden: Midden in de maand December Dineert gjij1 bij het open venster in uw eetkamer Met uitzicht op duizend sinaasappel boomen, Die uw gaarden zoet doorgeuren En waarvan het blad eeuw gjroen blijft Gij ademt daarbij een lucht in Die zachter is dan de Mei-lucht bij ons..! Zoo schreef in 1650 de dichter Conrart vanuit het mondaine Versailles aan zijn vriend, den poeët-bisschop Godeau te Vence, welke hij' lichtelijk benijdde om de bloem-doorgeurde atmosfeer waarin deze mocht leven. ANNA BENAVENTE. de Fransche Regeering en belangheb benden door een invoerveribpd' te prikke len tot mogelijke tegenmaatregelen len nadeete van den zich in den laa'tsten tijd weder beter ontwikkelenden uitvoer van bloembollen naar Frankrijk. In de tweede plaats omvat do Neder- landsche bloemboltotihandel o.a. den handel in een aantal bloembollensoorten die niet in Nederland worden gekweek. en jaarlijks in vrij aanzienlijke hoeveel heden worden ingevoerd. Bij een invoer verbod wegens gevaar voor den Colo radokever, zou opk de invoeir dezei) bloembollen ofschoon zij Van den kever niet te lijden hebb|en, in bepaalde geval - 'en bezwaren kunnen ondervinden. Adressanten geven verre de voorkeur aan het treffen van controlemaatrege len ten gevolge van onderling overleg tusschen de betrokken plantenziekte- kundige diensten, waarbij zij de ver wachting uitspreken, dat, alvorens eventueele maatregelen die van dat overleg het gevolg mochten zij'n, wor den vastgesteld, met hun besturen over. leg zal worden gepleegd. Mede op grond van de zeer juiste en overtuigende overwegingen van het hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, wordt, met den meesten aan drang verzocht, niet te willen overgaan tot het uitvaardigen van een invoer verbod voor tuinbouwproducten uit Frankrijk, bussen naar het strand, reeds tamelijk stil geworden. We zien de laatste wa gens naar de remise snellen. Zij komen er niet weer uit voordat er morgen avond sterren aan den hemel zijn ver schenen. De straten worden leeg van de werkdagsdrukte. De winkels gaan dicht en de straatverlichting, slechts sober, be gint haar eenzame taak, nu niet gehol pen door het licht der uitstalkasten. De officieele Sabbathrust valt over Tel- Aviv. Eenvoudig, en beschaafd naar onzen smaak des Westens, is de Dienst in het Schoolgebouw, geleid door een der Leeraren. Dat zou ik niet willen getui gen van alle godsdienstoefeningen, welke ik in Erets-Jisraël heb bijgewoond. Daar heerscht op vele plaatsen nog de wel gemoedelijke en huiselijke maar voor ons aanstootelijke, ons tegenstaande, soms kwetsende onordelijkheid. Poolsche on ordelijkheid, die alleen maar bij blijk bare innerlijke bewogenheid en zicht bare extase te vergoelijken en dan ook best te verdragen is. Zooals het inder daad ook meermalen valt te beleven. Op den weg naar het vriendelijke ge zin van mijnen gastheer passeeren wij de brandweerkazerne. Zij is open. Man schappen zijn er aanwezig en een wagen staat volledig gemonteerd. Ook Apothe ken zijn open. En voor de ziekenhuizen en eerste hulp bij ongelukken worden DE FILM PHILIPS-RADIO" Joris Ivens. Drie malen heeft gisteravond Joris Ivens film „Philips Radio", door de voortvarendheid der vereeniging Handelsbelang hier ter stede voor hare leden gebracht, gedraaid; drie malen heb ik deze film van den eersten tot den laatsten meter aanshouwd, en. den twee den keer was mijn waardeering nog groo- ter dan den eersten, de derde maal overtrof beide vorige. Mij dunkt: één zoo'n film zegt meer ten opzichte van de richting die de film kunst uit moet, en van de machtige re sultaten die door haar nog te bereiken zijn, dan kolommen couranten-artikelen en heele regimenten sprekers kunnen zeggen. Trouwens dat zal een ieder gister avond gezien en gevoeld hebben, dat hij hier stond tegenover iets „anders", te genover het ongewone. Het is nu, dunkt me, maar de vraag, of men er in geslaagd mag zijn z'n innerlijke waarnemings- en verwerkingsvermogen direkt öm te stel len; z'n brandpuntsafstand als 't ware plotseling te veranderen, en de associ- atiebanen naar de van-ouds-bekende centra te blokkeeren. Want als men met een vooropgezette meening naar deze film is gegaan, nl.: dat zij u vertoonen moet, hoe alles bij Philips nu eigenlijk precies in z'n werk gaat, zoo, dat ge als een driekwart ra dio-expert toestelbouwer uit de Electro- bioscoop zoudt komen, tja, dan is er de kans, dat men over het gebodene niet tevreden zal zijn. Alleen ook nog maar de kans, want daarnaast bestaat de waarschijnlijkheid dat de film u niette min door zijn machtige compositie toch nog stormenderhand overwonnen heeft! Evenwel: indien ge er dan wél in ge slaagd zijt u geheel in te stellen op dit nieuwe, dit is: een van de verwerke- lijkingswijzen der ware filmkunst; indien ge den snelvlietenden stroom van vluch tige, maar o zoo nauwkeurig geobser veerde, met scherp bewustzijn van foto grafische en filmische werking opgeno men en met groot gevoel voor rhythmi- schen gang en soms zelfs dramatische kracht gemonteerde, cameraschilderijtjes c'oor uw welwillend-ontvankelÏK ge stemden geest hebt laten gaan dan kan het niet anders w;,l het gevcel voor 't schoone in iedere menschenz;el immers aanwezig is of ge zult er varen hebben hier te staan tegenover een schoon en zuiver kunstwerk, een ver heven gedicht in de anders dikwerf en helaas zoo prozaische of sentimenteele filmtaal! Herinner u bijvoorbeeld dat sorteeren van die glazen staafjes, zoo prachtig rhythmisch opgenomen, met twinkelend er auto's gereed gehouden. Overigens is de officieele Sabbathrust van stads- overheidswege ten strengste doorge voerd. Heet is het op dezen Sabbath. Boven matig heet. Als ik 's morgens, niet laat, den vrij langen weg naar het Huis der Mizrachistische Arbeiders heb afgelegd, kom ik doorweekt aan. Hier is de dienst gemengd Verschillende personen gaan beurtelings voor in de onderdeden der godsdienstoefening. En hun uitspraak van het Hebreeuwsch varieert naar de landen hunner herkomst. Ik hoor de Se fardische (Portugeesche) uitspraak de meest gewone en officieele in Palestina de Aschkenazische (Hoogduitsche), en de Poolsche. En men troost mij na afloop met de belofte, dat het jonge geslacht in de scholen wel tot eenheid in deze zal gevormd worden. Na de godsdienstoefening wordt het vertrek een Leerzaal. De Talmoedfolian- ten worden geopend. Dr. Eliskowski, de Directeur der groote en eveneens voor treffelijke Mizrachistische meisjesschool Talpioth, met gymnasiale vervolgklassen als bovenbouw, leidt hier de leeroefe ning. Gelijk hier, zoo is het ongeveer in alle Synagogen van de kleine tot de groote. Het is niet noodig, u er mee naar toe te nemen. (Werdt vervelgd).

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5