verrassingen tegelijk s LEGER EN VLOOT. Financiëele Berichten. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. AFLOOP VERKOOPINGEN, AFLOOP AANBESTEDINGEN BEKENDMAKINGEN. VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES. De sergeant-ziekenverpleger J. M Labruijere wordt overgeplaatst van de Schorpioen naar de kazerne van den onderzèedienst en de sergeant-ziekenvferv- pleger G. Rooze van het marine-hospitaal naar de Z 1de sergeant-vliegtuigma ker M. J. C. L. Broekhuizen naar het wachtschip te Willemsoord. Doordat Hr. Ms. „Blanckert" voor- 'loopig in dienst blijft, zijn de reeds bevo len overplaatsingen van dien bodem we der ingetrokken. Spaarbankbond. Op 1 Januari 1932 bedroeg het aantal spaarbanken-leden van den Nederland- schen Spaarbankbond 163 (v.j. 151) met een gezamenlijk bedrag aan spaargelden, bijgeschreven rente medegerekend, van f355.260.000 vj. f 339.935.000). In den loop van 1931 meldden zich 23 spaar-1" banken voor het lidmaatschap aan, wa'arvan 12 werden toegelaten, terwijl ten aanzien van de overige op 31 Dec. 1931 nog geen beslissing betreffende de toelating was genomen. Het aantal Bondsspaarbanken steeg daardoor met 12 tot 163. Bij de Bondsspaarbanken werd in 1931 ingelegd f 221.906.000 en terugbetaald f 216.778.899 zoodat, zonder bijbereke- ning aan bijige schreven rente, ruim f 5.000.000 meer werd ingelegd. Het aan tal spaarders steeg, met 44.840 tot 925.485. EEN SPANNENDE ACHTERVOLGING Hoe de bankdieven, die er met 60.000 van door waren, gearresteerd konden worden. Hier volgt het spannende verhaal van de achervolging der bandieten, die de Nederlandsche Landbouwbank voor een bedrag van f 60.000 hebben bestolen. Inspecteur M. O. F. v. d. Heul van de Amsterdamsche recherche vertelde het. De heeren van de Heul en dr. van Hussen vertrokken naar Genua op een bericht, dat de vriendin van den dief K. mej. B., een brief had ontvangen van K. waarin hij haar schreef naar Genua te komen en haar intrek te nemen in het hotel Bellevue aldaar. Daar zou een kennis van K. haar een brief overhan digen met de noodige instructies. Zij moest een Duitsch sprekenden Hollan der in den arm trachten te nemen om als tolk te dienen, omdat de kennis van K. een Duitscher was. Door de politie te Amsterdam is juffrouw B. verhin derd naar Genua te vertrekken; in haar plaats ging inspecteur v. d. Heul! In Genua verzekerde hij zich van de hulp van een Nederlandsche dame en nam met haar zijn intrek in het ge noemde hotel, voorgevende te zijn mej. B. K.'s vriendin en haar tolk. Het wachten was nu op de komst van den Duitschen afgezant van K. Doch op den in den brief voor deze ontmoeting aangegeven dag, verscheen er niemand. De chef van den Genueeschen vreem delingendienst, die zich zeer voor het onderzoek interesseerde, had in hetzelf de hotel zijn intrek genomen. Deze ging eens met den hotelhouder praten en hoorde flu van den man, dat er eenige dagen geleden iemand, dien hij van aan zien kende, bij hem was geweest en ter loops had gezegd: „over een paar da gen kom ik hier een dame en een heer halen." Het toeval wilde nu, dat de ho telhouder een schoenmaker kende, die «bevriend was met een douane-beambte, die weer den briefbrenger kende. Langs dezen ingewikkelden weg trof men 's avonds den douane-beambte en diens vriend, den Duitscher B., een havenspi on aan. De Duitscher werd gefouilleerd en de brief van K. aan mej. B. kwam uit zijn za"k te voorschijn. De briefbrenger, ondervraagd, zeide, de beide vluchtelingen een dag of vier geleden zelf in relatie gebracht te heb ben met een steward van een Ameri- kaansch schip. Zij hadden den steward f 1100 in de hand gedrukt, voor welk bedrag deze de vluchtelingen als ver stekelingen verborgen had aan boord van het schip, dat op punt stond naar Amerika te vertrekken. Een ander, aan wien zij denzelfden dienst gevraagd had den, had zich hiervoor f 2500 laten be talen enhad hen daarna aan hun lot overgelaten. Het Amerikaansche schip was reeds vertrokken, het zou Marseille nog aan doen, maa r ook daar was het reeds van daan gevaren. Plotseling deed men een nieuwe ont dekking. B. begon zich eensklaps te herinneren, dat hij 's morgens een tele gram ontvangen had van K. uit Mar seille, waarin deze hem onmiddellijk naar Marseille ontbood. Het bleek n.l., dat K. en H. als ver stekelingen ontdekt, en daar aan wal gezet waren. In hun radeloosheid, nog steeds in Europa te staan, beging K, de onvoorzichtigheid een telegram naar z'n helper in Genua te sturen. Onmiddellijk nadat de politie dit te legram in handen had gekregen, werd de politie te Marseille ervan verwittigd. Den volgenden morgen wachtte in- - i Het album „Limburg" is verschenen! Num mer 5 in de serie „Mijn Land", de zoo be geerde album-serie van Jacob Bussink! Honderd kleine en twee groote platen op de bekende wijze uitgevoerd naar origi- nede aquarellen, leiden U door dat bij uitstek schilderachtig deel van Nederland! „Waar het bronsgroen eikenhout en waar het malsche korenveld en het weeldrig- sappig veldgewas" Nietwaar? U hebt er zoo vaak van gezongen! En ook van „de breede stroom der Maas, die statig zeewaarts vloeit! En van den schallenden hoorn des herders!" Dat alles vindt U in het album Limburg thans schitterend geïl lustreerd terug! En dan komt nog de tweede verrassing» Met ingang van 18 Januari zijn de prijzen van Jacob Bussink's Echte Deventer Koek belangrijk verlaagd. Vraag Uw winkelier omtrent deze prijsverlaging en koop gelijk tijdig bij hem (voor 60 cent) dat keurige vijfde album van de „Mijn Land"-serie: Limburg! Profiteer van deze dubbele verrassing van Anno 1593 viL*? e BUSSINK' DEVENTER specteur v. d. Heul en zijn Hollandsche helpster een nieuwe verrassing. K. had n.l. in dien tijd uit Marseille het hotel opgebeld en gevraagd naar zijn vriendin, mej. B. Men had hem ge antwoord, dat zij toevallig de deur uit was. Nu zeide inspecteur v. d. Heul den Duitscher.' als K. weer opbelt, dan moet g ij de telefoon beantwoorden. Door vrees gedwongen deed de Duitscher dit, en hij speelde zijn rol zoo goed, dat hij er volkomen in slaagde K. geloof aan zijn woorden te doen hechten. Inspec teur v. d. Heul schreef nog op een stuk je papier, dat hij moest vragen waar K. zich ophield. Daar liep deze zonder eenigen argwaan in. Toen men den naam niet kon verstaan, begon hij te spellen, doch op dit moment brak de verbinding af. Toen belde men de po litie te Marseille op, deze ontdekte het no. waarvan zoojuist met Genua gete lefoneerd was, en zij zond haar manne tjes ter arrestatie uit. De politie trof de beide dieven op hun kamer aan. Bij zijn arrestatie ver zette K., die 110 kg weegt, zich hevig, zoodat hij in een oogwenk met vier po litieagenten over den grond rolde. Hij werd tenslotte overmand en geboeid. De H. had zich direct kalm laten boeien. Bij fouilleering werden 33 biljetten van honderd en 43 van duizend gulden op hen bevonden. Eindelijk, Woensdag avond j.l. bevonden de daders zich in handen van de politie. K. en de H. toonden zich vol berouw Zij vertelden dat zij reeds lang spijt hadden van hun daad en graag zouden zijn teruggekeerd, als zij maar gedurfd hadden. Zij legden een volledige beken tenis af. Het geld is door den procureur de la République vrijgegeven en door den Ne- derlandschen consul te Marseille aan de rechtmatige eigenares, de Ned. Land bouwbank, overgemaakt; de uitlevering van K. en H. wordt aangevraagd. Ongelukken. De inetaalarbeider J. N. wonende te Pernis is Woensdagavond op het ter rein der Rotterdamsche Droogdok-Maat schappij van een acht meter Tiooge stel ling gevallen. De ongelukkige werd naar het ziekenhuis Vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. 100 JAAR. Heden wordt mevrouw A. J. Stokvis—van Dijk te Geffen 100 jaar. TRAWLER AANGEVAREN. - De stoomtrawler YM. 89 „Irene", die ter trawl-visscherij uitvoer is Woensdag met belangrijke schade aan den voorsleven in de visschershaven te IJmu.iden terug gekeerd. Ter hoogte van het lichtschip „Haaks" was het tijdens dikken mist aangevaren door een Zweedsch stoom- schip. UITGELEVERD. De Duitsche po litie heeft aan de Nederlandsche po litie te Venlo uitgeleverd de Russische onderdaan A. N., cGe wordt veracht van berooving onder bedreiging met een re volver van den winkelier F. K., te Arcen In den avond van 7 November j.l1. werd hij dezen door een drietal smokkelaatrs een groote partij koffie, tabak, thee, cho colade enz. geroofd. De Rus N. hield bij deze gelegenheid den winkelier met een revolver in| be dwang. WAT DUITSCHLAND BETAALD HEEFT. In de financieele commissie van de Fransche Kamer heeft de minister van financiën gisteren uitvoerige mededee- lingen gedaan over den stand der Duit sche herstelbetalingen op 30 Juni 1931. Flandin verklaarde dat Duitschland tot dat tijdstip ruim 6.1 milliard goudmark aan deviezen, 11.5 milliard aan goede ren en 3.7 milliard aan afgestane gebie den had opgebracht. Van de devjiezen en goederen had Frankrijk 52 procent gekregen. Het Fransche aandeel bedroeg 2.4 milliard mark aan deviezen, 5.3 mil liard aan waren en 0.4 milliard aan ge- bieds-gedeelten. In totaal had Frankrijk dus tot dezen termijn 8.51 milliard g.mrk. gekregen. Van dit bedrag moeten ech ter bepaalde bedragen, o.a. bijv. voor het bezettingsleger, worden afgetrokken. Het netto-bedrag, dat op het herstel conto overgeschreven kan wonden, bedraagt ruim] 4.2 milliard goud- mark voor de geallieerden tezamen en 5,1 milliard goudmark of iets meer dan 31 milliard frank voor Frankrijk alleen. Frankrijk heeft echter 97.8 milliard franc aan deze opbouwkosten betaald en is nog ongeveer vijf a zes milliard schul dig. Bij dit bedrag zijn rentebetalingen niet meegerekend. Ook is een deel van dit bedrag reeds betaald toen de franc nog meer dan 20 centimes waard was. In werkelijkheid heeft Frankrijk 175 mil liard zonder rente en als men de rente meerekent 250 milliard betaald. Boven dien heeft de regeering aan persoonlij ke schadevergoedingen 40 milliard franc betaald, die met de rente meegerekend 69 milliard franc blijken te zijn, en zelfs stijgen tot 124 milliard wanneer men de waarde van den franc op het tijdstip van de uitbetaling berekent. Al deze getallen zijn ontleend aan ge gevens van de herstelcommissie en aan de gegevens van de Bank voor Interna tionale Betalingen. Duitschland beweert thans reeds 56 milliard goudmark óf 330 milliard Fransche franc te hebben betaald. Bij de betalingen in deviezen bestaat tusschen de Fransche en de Duitsche schattingen geen groot ver schil. Duitschland becijfert echter de betalingen in natura buitengewoon hoog en berekent alleen reeds het afdragen van de handelsvloot op 30 milliard goudmark. BELGIE De Belgische belastingen hebben in het verlóopen jaar Oipgebfnaphl 7.450.036.222 frank tegen Sv133 501.368 frank in 1930 of ruim 685 millioen, frank minder. Alleen de rechtstneeksche .be lastingen namen af met 359 millioen frank en die der registratie met 326 mil- lj.oen frank. Razzia te Antwerpen. De Antwerp- sche politie heeft in het beruchte Schip perskwartier een razzia, onder de vreem delingen gehouden Een vijftal straten werd geheel omsingeld, waarna een 500- ta! vreemdelingen werd samengedreven, meest kleurlingen en Chineezen. Meer dan honderd dezer waren niet in het bezit van geldige papieren. Onder hen bevonden zich verschillende beruchte ty pen, die gearresteerd werden. Carnaval, Behalve te Binche, te Aalst en te Malmedy, waar 't Carnavalsfeest nog steeds met grooten luister wordt ge vierd en dan ook ieder jaar, duizenden bezoekers uit andere streken lokt, zal ditmaal, in de andere steden van Bel gië, mede in verband met de economi sche crisis, wel niet veel aan Momos worden geofferd, aldus de Brusselsche corresp. van de N.R.C. Bijna overal blijft het sedert den oorlog, toegepaste mas kerverbod gehandhaafd en alleen som mige Brusselsche voorsteden als Sint- „Joost-ten-Oode, Sint Gillis en Elsene maken nog uitzondering op dezen regel. In de hoofdstad zelf zal het Carna valsfeest Zaterdag 6 Februari worden ingezet met een groot gecostumeerd bal en een „concours de costumes" in het operagebouw. Den volgenden dag zul len verscheidene carnavalstoeten door de stad trekken en wordt, bij gunstig we der, van 6 tot 7 uur avonds, op het Muntplein, een publiek dansfeest geor ganiseerd. Te Antwerpen gaat een optocht van gemaskerde en gecostumeerde groepen uit en zal alleen tijdens den optocht het dragen van maskers toegelaten zijn. SAN SALVADOR. Naare uit Colon wordt gcmeljH, hebben de opstandelingen aangemoedigd door nieuwe uit Honduras aangekomen leiders der regeeringslroepen in het bin nenland van San Salvador ernstige ne derlagen toegebracht. Hevige gevechten worden geleverd. Notaris W. Hioolen heeft Woens dag. ïn het openbaar verkocht in het Caié „Dorpzicht" te Oost-Souburg: Een Huis en Erf, liggende aan de Ritthemsche straat Bi "389, groot 192 centiaren. Kooper J. Biosschaart, tuinier, te O. en W.-Souburg voor f 1815.—. Ten overstaan van notaris Van Dijke werd Woensdag'te Ierseke pu bliek verkocht bouwland in den Mo lenpolder groot 2 ha 77 a 30 ca (7 gt 20 r). Ivoorcr J. de Koeijer—Velde voor f 820 per gemet. Enkele perceelen bouwland aan Ka- keldans 7 ha 4 ca (17 g. 282 r). Kooper firma C. D. Klos voor f1000 per gemet. Een perceel weiland aan den Hoekweg 1 ha 80 ca 60 a (4 g. 181. r.). Kooper C. Hirdes voor f 452 per gemet. Bouw- en weiland aan den Vlakeweg 1 ha 90 a 1,0 ca (4 g. 25 r.) Kooper frina C. D. Klos voor f 512 per gemet. Alle koopers wonen te Ierseke. De N.V. P jZ.E.M. heeft aanbesteed hel uitbreiden van het kantoorgebouw m 'tic. Lampsinsstraat te Vlissingen. Inschrijvers waren: L. R. Korstanje, Wemeldinge, f 7620; W. Roelse, Westkar pelle, f9044; L. Dingemanse, Gapinge, f 9221; Joh. Houmes, Westkapelle, f9300: W. J. Krijger, Middelburg, f10400 De Munck, Vlissingen, f10583, Mabuwat,, f10758; A. de Keuning N. en St. Joos!- land. f10785; Kulberg en Timmers, Vlis singen f 10837; J. Poelman, Ritthem, f 10890; P. A. Lichteringen, Vlissingen, f10956; W. Anker, Vlissingen f 10988, Post en zoon, Vlissingen, f11122. De gunning is aangehouden. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend: dat bij hun besluit van heden aan de N.V, AMERI CAN PETROLEUM COMPANY te 's- Gravcnhage en (hare) rechtverkrijgende voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een ondergrond- sclie bc-nzine bewaarplaats met aftapin- iichting in perceel, kadastraal bekend, gemeente Middelburg in Sectie C. no. 2281', plaatselijk gemerkt wijk I no. 161, gelegen aan de Vlissingsche straal alhier. Middelburg, 26 Januari 1932, Burgemeester en Wethouders voorn. P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. 4 Roetje en Dribbeltje. Spoedig had Drib beltje en de aap de grootste ruzie. De aap werd kwaad en ging bovenop Drib beltje zitten. Roetje schreeuwde luid keels om hulp en de bediende smeekte om stilte, doch het gevalletje was reeds in alle hoeken door gedrongen, Er kwam een andere bediende aanloopen, een Chi nees, en deze gebood den aap op te staan. Toen hij niet gehoor zaamde, grepen ze hem vast en bonden hem touwen om I weer verder, altijd verder in het oude zijn lijf. En Roetje en Dribbeltje gingen I kasteel.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6