ASPIRIN DE STERRENHEMEL 27 JAN.—3 FEBR. 1932. 20 h M.T. ZUID VENDS© HARS JUPITER SATURNUS (S) WAT ZEGT U DAARVAN? KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS RECHTZAKEN. De rechtbank hoorde oyer deze kwes LEGER EN VLOOT. GEMENGD NIEUWS. W hef beste te geven. eenig op de wereld BEKENDMAKINGEN. INGEZONDEN STUKKEN CRITIEK OP WERKLOOZEN. VOOR ONZE JONGENS EN MEISJES. EERSTE KV? VOLLE MMN 3 LAATSTE KVARTIER NIEUWE HAAN Wie dit kaartje met dat van 6 Jan. vergelijkt, kan zien hoe Jupiter in dien tijd iets teruggeloopen is, van den Leeuw in de richting van de Kreeft. Orion en de Groote hond staan in het Z.Z.O, nu. hengstenhouder bleek te zijn, zeide, dat een nietJlid weigert te betalen en dan komt 't in de practijlk er op neer .dat de hengstenhouder f 1 minder ontvangt. Hierna sloot de VOOBZITTEB met dank Voor de opkomst de vergadering. „Nederlandsch Fabrikaat" verspreidde kortgeleden een vlugschriftje, waarin werd vermeld, dat jaarlijks vijl en ze ventig millioen gulden moet worden be steed ter bestrijding van de gevolgen van Werkloosheid en armoede. Zoo was het nog' kort geleden. Hoe Hoe is de toestand nu? Dit cijfer is verdubbeld! Thans rnoet zeker jaarlijks honderd vijftig millioen gulden door de Neder- landsche belastingbetalers daarvoor wor den opgebracht. Vindt U dat prettig? Kunt U zich begrijpen dat er nog landgienooten zijn, die maar niet kun nen inzien, dat liet een gebiedende eisch is zooveel mogelijk aan de voort brengselen van onze nationale indus trie de voorkeur te g,even? Hoeveel fabrieken zijn er reeds ge sloten, hoeveel hebben er .toe moe ten overgaan den werktijd aanzienlijk in te krimpen, hoeveel werken er met groote verliezen? Onze Nederlandsche fabrieken vragen om opdrachten, de Nederlandsche werk krachten van hoog tot laatg vragen cm w e r k, niet om ondersteuning. Steunt de Nederlandsche nijverheid! Koopt Nederlandsch fabrikaat. "(N. F.) „Een dag Dame", een geestigl-vroo- l;ijk Amerikaansch blijspel, bewerkt door C. van Kerckhoven Jr., in den lande een succesrijk repertoirestufc van 'n beroepsf tooneélgezelschap! De Middelburgsehe H. B. S.-club Rhe.torica zal 't as. Vrijdag avond in den Schouwburg! >;ijn leden öonateurs en verdere gasten als opvoe ring aanbieden. Ter opfleuring der entre- acte s bovendien het Rhetoricastrij'kje.! Christelijk Lyceum voor Zeeland. Maandagmiddag hield de vereeniging voor Chr. Middelbaar en Voorberei dend Hooger onderwijs voor Zeeland onder Voorzitterschap van den heer dr, J. van Lonkhuizen te Zierikzee te Goes haar algemeene ledenvergade ring. De voorzitter sprak na opening der vergadering een openingswoord jen wees er daarin op, dat de economische crisis ook van invloed is geweest op het werk der vereeniging. Aanvankelijk scheen het, dat het Chr. Lyceum voor Zeeland spoedig gesticht zou zijn. Er was veel belangstelling voor deze zaak en de regeering zegde medewerking toe. Maar de crisis kwam en daarmede tevens de noodzaak tot bezuiniging. Van een subsidie-verleening kon voorloopig niets komen, zoodat de uitvoering der plannen moest worden opgeschort. Er is echter geen reden tot moedeloosheid. De secretaris, de heer mr, J. W. Goed- bloed gaf een overzicht van de verrichte werkzaamheden en van de gevoerde actie. Er is reden tot tevredenheid. Ve le leden traden toe en van verschillen de zijden kwamen giften of toezegging van bijdragen binnen. Maar de crisis is oorzaak, dat geen nieuwe subsidies wor den toegestaan. Het is dus alleen aan de ongunst der tijden te danken, dat het Chr. Lyceum 'voor Zeeland er nog niet is. De penningmeester de heer H. C. J. Gunning, deelde mede dat vele giften werden gegeven of toegezegd. De ont vangen giften zullen afzonderlijk wor den beheerd. Mocht onverhoopt blijken, dat een Chr. Lyceum voor Zeeland niet tot stand kan komen, dan kunnen de gif ten worden terugbetaald. Besloten werd de contributie terug te brengen van 2.50 tot 1 per jaar. Tot bestuursleden werden gekozen de hee- ren W. Bierens te Kapelle en ds. J. D. Barth te BorsseLe. In den a.s. zomer zal een vergadering worden belegd, waarin de beteekenis van een Chr. Lyceum zal worden uiteen gezet. April van het vorigi jaar ha,d a.t>. van het stoomschip „Jagersfontein" van de HollandWies t- A f riilka-L'ijn, liggende Amsterdam, een doodelijk ongeluk plaats. In den nakboord'ketel bevond zich voor een onderzoek de viierde machinist M. A. Leenhouts. Het ketel onderzoek was bijna ten einde en een donkeyman, niet wetende, dat L. zich in den ketel bevond, liet heet water van 80 graden Pinnen door den afsluiter van den ketel open te draaien L. kreeg over het geheele licha,'a;m zeer ernstige Brandwonden, waaraan hij des nachts overleed. De 51-jarige donkeyman stond in Oc tober terecht voor de Amsterdamsche trechtnank. Hij werd veroordeeld tot dirie maanden hechtenis. Dinsdag stond de man in hooger beroep terecht voor heit Amsterdamsch Gerechtshof. De procureur-generaal achtte de groote onvoorzichtigheid en nalatigjheid bewe zen, hij eischte bevestiging van het von nis van de rechtblank (drie maanden hechtenis). De verdediger pleitte vrij spraak. De roofoverval op den postauto. Onder groote belangstelling van de rijde van balie en publiek heeft de ITaagsche rechtbank behandeld de zaak van den bekenden roofoverval op een postwagen aan den van Lennepweg te Den Haag in den avond van 29 Sept. jl. waarbij een bedrag; van ongeveer f17.000 is .gestolen. Èen groot aantal getuigen wias gedagvaard. In deze zaak waren aanvankelijk twee verdach ten tegen een waarvan zekere J. in Diec. j.l. de officier van justitie van verdere vervolging heeft afgezien. De andere ver dachte LI. ontkende beslist iets met de zaak uitstaande te hebben en beweerde, dat J. hem valschelijk van medepüicatigi- heid had beschuldigd. J. als getuige ge dagvaard verklaarde dat hij' met H. er op uil gegaan is. Hel O. M. vorderde teglen den ver" dachte K. terzake van diefstal de maxi mum straf t.w. vier jaar. De verdediger concludeerde op verschillende gjronden tot wij spraak van verdachte. Uitspraak over 14 dagen. 1 Anonieme briefschrijver!). In Maart van het vorige jaap heeft voor de Utrechtsche rechtbank terecht gestaan ds. R., predikant te Winterswijk, vroeger te Hoogland, terzake van, beleedi- ging. Het gold hier een anonieme brief- schrijverij met betrekking tot de stich ting „Zandbergen"' te Amersfoort. De di recteur der Stichting deeldte rüéde, reeds jaren achtereen briefkaarten te hebben ontvangen met een zeer beleedigenden inhoud. De Cominissaris van Politie 4e Amersfoort, had eveneens een beleed! gend schrijven ontvangen. tie twee schriftkundigen. Deze beiden Verklaarden zeker te zijn dat ds. R. de schrijver is. f De Officier had de zaak tot nader on derzoek terug gewezen en deze -diende Dinsdagmiddag opnieuw. Een nader schrift-onderzoek is inge steld. Verdachte persisteerde Ihij zijn onfiken- tenis. De eerste getuige heeft op een van de in beslag genomen kaarten een vin gerafdruk gevonden die volgens hem1 af komstig is van verdachte. 'Bjij 't Verhoor vjan den comlmissarisi van politie te Amersfoort, bjeek dat er na de schorsing van het onderzoek verschillen de brieven ontvangen zijn. De laatste we ken werden er wederom' tientallen be zorgd. De Officier van Justitie nam daarop requisitoir en eischte een maand gevan genisstraf. De verdediger concludeerde vrijspraak. Ds. R. heeft vervolgens een uitvoerig pleidooi gehouden voor zijn onschuld', waarbij hij zeide Verheugd te zijn, dat de Officier een gevangenisstraf had ge- eischt, omdat hij overtuigd was, dat het schrijven der anonieme brieven door zou gaan en dat zijn onschuld daardoor aan het licht zou komen. Hr. Ms. „Prins van Oranje". De voor Oost-Indië aangebouwde mij- nenlegger „Prins van Oranje", wordt 2 Februari van de werf van aanbouw de N.V. Internationale Scheepsbouwmaat schappij „de .Maas" te Slikkerveer in dienst gesteld. Het 'bevel wordt opgedra gen aan den luitenant ter zee le kl. K. W. F. M. Doorman, terwijl mede ,a.!h van dien bodem worden geplaatst luit. ter zee 2e kl. J. A, de Back (oudste of ficier), luit. ter zee 2e kl. A. C. van Ver- sendaal en luit. ter zee 3e kl. C. A. Jee- kel, zoomede de officier van den mari nestoomvaartdienst 2e kl. L. C. Lagaaij (hoofd machinekamer) en de luitenants ter zee 2e klasse H, L. J. de Jong en A, A. Looijen. Bezuiniging in het leger. Ter kennis van de korpsen van de landmacht is .gebracht, dat als noodza kelijke beperking van rijksuitgaven voor loopig geen gelden beschikbaar zullen worden gesteld voor de volgende doel einden: viering van den ver j aardia g_ van de Koningin, prijzen en belooningen bij het schijfschieten, belooning voor h,et werpen met handgranaten, prijzen voor artiïlerieWedstrijden, prijzen en beloo- ningen voor hippische wedstrijden izigh. korpswedstrijden), deelnemen aan buiten- landsche hippische wedstrijden, jacht en terreinrijden. Ongelukken. Tengevolge van den golfslag eener passeerende stoomboot, sloeg Dinsdag middag op den Amstel even voorbij Ouderkerk een motorbootje om, waarin twee meisjes van 14 en 11 jaar waren gezeten. Het jongste meisje dat goed kon zwemmen wist zich spoedig in veiligheid te brengen. De oudste echter zonk naar de diepte, doch kon worden gegrepen door den schipper van een kolenschuit welke zich onmiddellijk te water had be geven. Het meisje was echter reeds be wusteloos. Toepassing der kunsmatige ademhaling had na ongeveer tien minu ten het gewenschte resultaat. Op den Bovenkerkerweg te N i e u- wer-Amstel reed Dinsdagmiddag een motorrijder terwijl in het aan het motorrijwiel bevestigde zijspan zijn ver loofde was gezeten. Op een gegeven moment klonk een gekraak, raakte het zijspan los en raak te met passagier en al in een der diepe wegslooten. De motorrijder welke door zijn vaart niet onmiddellijk kon stoppen snelde zijne verloofde, die tot haar hals in het water was geraakt, te hulp en slaagde er in door zich gekleed te wa ter te begeven, het meisje op het dro gen te brengen, waarna bleek dat zij ook nog eene bloedende verwonding aan den arm bekomen had. Op de bruigj 'bij1 het Engel'bert van Nassauplein aan de Baronielaan te Bre da kwam een autobus met voetballers uit Zeeland in botsing met den auto van den heer M. uit Breda. De auto werd geheel in elkaar gedrukt. De echt- genoote van den heer M. werd met een bloedende hoofdwonde 'bewusteloos uit den wagen ,gedraigen. Het schijnt dat de chauffeur van de autobus het stupr heeft omgegooid om een aanrijding met wielrijders te voorkof men. Op den rijksstraatweg te Wassenaar wilde Zondagavond een auto bestuurd door den heer K. uit Amsterdam, een anderen auto passeeren. Tengevolge van een ter plaatse zeer dikke mistbank was het uitzicht slecht, terwijl de heer K. bo vendien nog verblind werd door het licht van eenige tegenliggers. Bij het uithalen kwam de auto van den heer K, in botsing met een anderen auto, bestuurd door den heer H. uit Den flaag; K. reed daarop ongegeer 50 m'. door, waarop hij opnieuw in botsing kwam met den auto van den heer S„ eveneens uit Den Haag. De drie wagens werden zoodanig beschadigd, dat van herstel wel geen sprake meer zal kun nen zijn. De inzittenden kwamen met den schrik vrij, maar een der inzittende dames kreeg het op de zenuwen. Branden. Dinsdagmiddag zijn teHuissentwee kweekers-hofsteden toebehoorende aan de landbouwers J. en Th, J, door brand verwoest. Van den inboedel kon weinig worden gered. Verdronken. Te Onderdendam is de landbou wer G. K., vermoedelijk door de glad heid van zijn wagen gegleden en in een sloot terecht gekomen en verdronken, DAK INGESTORT. - Maandag, bij het vallen van den avond, is ;bij de Firma Gebrs. de Haas, rijwielhandelairen te Helmond het dak van een in ver bouwing zijnd pand, gelegen achter den winkel, ingestort. Een der aannemers de heer A. de Haas en een 18-jarige rijp wielhersteller werden onder Vallende steenen ObedolVen. Beide werden met ern stige verwondingen naar het ziekenhuis overgebracht. RUMOERIGE PACHTERSBIJEEN KOMST. Bij een weilandverpachting van het Weeshuis te T i e 1, waarbij on geveer 400 pachters aanwezig waren, hebben alle pachters, omdat niet voldaan werd aan de wenschen van den bond van Landpachters, onder protest de ver gadering verlaten. De voorzitter van de afdeeling Neder- Betuwe van den bond van landpachters voerde het woord. Hij zette de wenschen van den bond uiteen, waarop hij door een der regenten werd beantwoord. Daarop verlieten alle aanwezigen de zaal Een dergelijk feit is bij een verpachting in ons land nog nooit voorgekomen. BEDWELMD DOOR KOLENDAMP. Dinsdagmorgen wilde te Renkum de arbeider.' B. zijn zoon, die dicht bij hem woont, wekken. Daar hij geen ge hoor kreeg, werd de buitendeur inge trapt en vond men B. en zijn vrouw door kolendamp bewusteloos op het bed lig gen. Een geneesheer slaagde er na drie kwartier in bij beiden de levensgeesten weder op te wekken. De zuigeling, die in een wieg in de slaapkamer lag, is niet bedwelmd geworden. Oorzaak van de kolendampontwikke ling was het afsluiten van een kachel, die op de slaapkamer was geplaatst. DOOR BEREN AANGEVALLEN. De Sumatra Post bericht dat een Batakker, die zich op de onderneming) Silau Doc;- nia in een ladanghuisje ter ruste had gelegd, door een paar beren werd aan gevallen. De man werd eerst wakker na dat een gedeelte van een zijner beenen af|gjekloven was. Het gelukte den Balakr ker niettegenstaande hevige pijnen, met zijn geweer het mannetje neer te leg gen; het vrouwtje w'ist evenwel te ont komen. Met zware verwondingen werd de ongelukkige des morgens (gevonden. De man is e enige dagen later bezweken. ZIJN 7-JARIG VRIENDJE DOODGE STOKEN. Naar de Sumatra Piost pieldt waren in een kampong; in Koeal 1 o e Maleische knapen met eilkander aan het spelen. Twee hunner, een 11-jarige en een 7-jarige knaap kregen tijdens het spel ruzie over een onbeduidend iels. Deze ruzie liep evenwel zoo hoog;, dat 'jt dat Aspirin in één der grootste che mische fabrieken der wereld vervaar digd wordt? Een dergelijke zich van haar ver antwoording degelijk bewuste en op haar wereldnaam bedachte firma zal natuurlijk steeds er naar streven, Vandaar ook dat Aspirin het resultaat van ernstige navcrschingen is en Uw onbegrensd vertrouwen verdient. Let op den oranje band. Prijs 75 cfs. (Ingez. Med.) oudste jongetje een mes haalde en daar mede zijn makliertje dood' stak'. DIENSTPLICHT. Uitspraken in zake vrijistelling. De Burgemeester van. Middelburg brengt ter algemeene kennis, dat om trent aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht betreffende den hieronder genoemden .persoon de uitspraak is 'ge schied bij zijn naam vermeld. Jacobus Adrianus Merk, lichting; 1933 vrijgesteld wegens opleiding tot een gjeestelijk ambt met injgang van 16 Febr. 1932 voor een jaar, door den Minister van Defensie a.i. bij1 uitspraak van 22 Januari 1932 Vile afdeeling no. 261 V. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den tienden dag; na den dag dezer bekendf making in ieroep> worden gekomen: a. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegenwoordiger; b. door elk der overiige voor deze ge meente ingeschreven personen of door diens wettigen vertegenwoordiger. Middelburg .26 Januari 1932 Die Burgemeester Pi. DUMON TAK. Werkloos, steuntrekken, eenige we ken werken, weer werkloos en steun trekken en tenslotte naar de werkver schaffing dat is de werkelijkheid voor duizenden menschen in dezen tijd van malaise. Er is wel eens critiek op deze men schen, maar men vergete niet, dat zij op den rand van het pauperisme staan vaak. Daarom, neemt dezen raad van mij aan: stelt eens een grondig onderzoek in naar de redenen, die zulk een werklooze soms wel eens brengen tot lijntrekkerij en schopleunerij, die hem de werktui gen doet neerwerpen en weigeren, den arbeid te hervatten voor het loon, dat zij verdienen. Daarvóór hebben zij in nerlijk reeds een feilen strijd gestreden. Er zijn duizenden werkloozen, die wanhopig zijn voor wie het leven, voor hunzelven en hun gezin, geen waarde meer heeft, wijl zij al weken en maan den in dien poel van ellende leven. De spaarpotten der kinderen worden ge leegd.... als vader eens weer werk heeft, dan zal 't er misschien eens weer inkomen.... Wanneer? Zooiets en nog veel meer speelt zich af in gezinnen van werkloozen. Ik ben zelf arbeider en ga met arbei ders om, ik weet zoodoende er wel meer van af dan iemand, die er door diaconie of een liefdadigheidsinstelling op af ge stuurd wordt, want voor laatstgenoem den schaamt de arbeider zich nog wel, te bekennen dat hij aan de armoede ten prooi viel! En op deze wijze leven er heel an dere gevoelens in een werklooze, dan in iemand, die een gewoon menschwaar- dig bestaan heeft; wijl zij de wanhoop nabij zijn en geen uitkomst meer zien, stuiten hun vele dingen tegen de borst. Met dank voor de plaatsing. Middelburg. L. Janse. [Met deze stem uit den kring der ar beiders sluiten wij voorloopig de discus sie over dit punt. Red.], 3 Toen ze eventjes geloopen hadden, werd Dribbel toch moe van den bloem pot. Maar de bedien de liep zoo hard en het was zoo geheim zinnig stil in het kasteel, dat hij den bloempot niet durf de neerzetten. Tot verbazing van de twee jongens stond er 'n waarschuwing aangeplakt: Pas op den aap. Ze rilden allebei en daar kwam waarachtig de aap zelf ook aan. Een heel groote met een echt pakje aan. Dribbeltje dacht, ik zal den aap den bloempot geven en meteen duwde hij den pot in de handen van het beest, Roetje en Dribbeltje. doch deze liet hem in honderden stuk ken vallen en daar begon het lieve le ven

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6