REISmaMïMsM J» TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 27 JANUARI 1932, No. 22. LANDBOUW. AFDEELING ZEELAND STAMBOEK NEDERLANDSCH TREKPAARD (BELGISCH TYPE.) DOOR RADDYM S.PKdeVRIES.Mzn Berlijnsche misdadigersbenden. DE AANLEGPLAATS TE HOEDEKENSKERKE. Hierboven een kijkje op de werkzaamheden. Gistermiddag vergaderde bovenge noemde afdeeling in het Schuttershof te Goes. De Voorzitter, de heer H. A. HAN- KEN, heette de aanwezigen welkom en dit vooral den algemeenen voorzitter, den heer jhr, J. van Vredenburch en den algemeenen secretaris, den heer L. A. Bom, Spr. achtte het niet noodig den toe stand te bespreken, want allen hebben het slechte er van aan den lijve onder vonden. Het is dan ook het beste er over te zwijgen en elkaar toe te wen- schen, dat 1932 beter moge zijn dan 1931. Van de mededeelingen en ingekomen stukken zij vermeld eene mededeeling, dat het hoofdbestuur in aansluiting op den wensch der afdeeling f 3000 heeft uitgetrokken voor de binnenlandsche reclame. Verder een schrijven van den heer Alph. Aernaudts, dat hij wegens ziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen. De Voorzitter uitte onder instemming der vergadering, zijn beste wenschen voor een spoedig herstel van den heer Aernaudts. De heer A, J. LAKO, secretaris-pen ningmeester, bracht vervolgens het jaar verslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Was reeds 1930 een zwak jaar voor de fokkers, 1931 is, indien mogelijk, nog slechter geweest. Een zeer voorname factor in de paardenfokkerij is de paar denhandel, en daar deze gedurende het geheele jaar flauw gestemd geweest is, is het ook duidelijk, dat de fokkerij hiervan de nadeelige gevolgen sterk heeft gevoeld. Dankbaar dient erkend te worden, dat Groningen, De Krim en vooral ook Noord-Holland, bleven door gaan met het aankoopen van goedsoor- tig jong vrouwelijk fokmateriaal, tegen behoorlijke prijzen, doch het kwantum is van te weinig beteekenis, dan dat hiermede de paardenfokkerij op een loo- nend peil zou zijn gebracht. Wel kon het teveel aan goedgekeur de dekhengsten worden geplaatst, maar de prijzen zijn slechts zoo, dat hierdoor den aanfok van jonge hengsten niet noe menswaard wordt bevorderd, waardoor aan de vraag naar 2 -jarige ongekeur de hengsten voor Frankrijk niet kon worden voldaan. Men moet trachten het afzetgebied te behouden. Alle goed- soortige hengstveulens dienen dan ook te worden ingeschreven en te worden aangehouden; de allerbesten om eigen mannelijk fokmateriaal aan te vullen, terwijl de z.g. tweede soort goede vraag vindt voor Frankrijk. Verblijdend noemt de secretaris het, dat in 1930 werden ingeschreven 13 hengsten, 319 merriën en ruim 1100 veu lens en dat die getallen in 1931 waren 21, 472 en ruim 1400. Waar ook in 1932 veulens kosteloos worden ingeschreven is het in het belang der leden, dat zij elk normaal gebouwd veulen, uit stamboek- ouders geboren, op tijd voor inschrij ving aangeven. Alle keuringen hadden een vlot verloop, mede door de goede medewerking van de leden. Een subsi die van f 1800 van het hoofdbestuur stelde de secretaris op prijs. Het leden tal bleef stationair, terwijl de samenwer king over de geheele lijn van de meest hartelijke welwillendheid getuigt. Eindelijk zijn er voor de fokkers toch een paar lichtpuntjes aan te wijzen. Het kan namelijk niet worden ontkend, dat de abnormaal laigje penzineprijs de concurrentie voor het paard gedurende 1931 buitengewoon heeft bemoeilijkt, ter wijl toch mag worden verwacht, dat de verhoogde benzineprijzen hierin althans 14) -r_fl Lijkt Tel-Vviv een stad des Orients? Allerminst. Doet zij Europeaansch aan? Ook niet. Maar wel is zij een Hebreeuw- sche stad. Zij reikt met haren oorsprong met tot in de vorige eeuw en kan eerst over drie jaren het zilveren feest van haren aanvang vieren. Joodsche koop lui en beambten, die zaken of posities in het oude Jaffa hebben, en gaarne dicht bij maar buiten Jaffa in frissche nieuwe huizen wilden wonen, begonnen in 1909 naar het Noorden toe wat woningen en villatjes te bouwen met het vaste voor nemen en in de onderlinge afspraak en bepaling, dat er noch bedrijven noch winkels geopend zouden worden. Tien jaren later telde de wijk 'n drieduizend zielen. En na nog tien jaren waren er 'n veertigduizend. Thans beloopt het getal der inwoners van Tel-Aviv nog circa vierdu:zend meer. Amerikaansch! Of er ook geboorte-weeën zijn geweest? Ge weldige en zeer pijnlijke. Haast doode- lijke: De groote immigratiestroom na de Balfour-declaratie; de bouwwoede, de bouwkoorts in '25 en '26; de bouwgrond- speculatie zonder scrupules; de crisis in (Van oiizen Correspondent). Berlijn is een middelpunt van de Imisdaad geworden en de politie, dlie kier trecht een gunstige reputatie geniet, kan desondanks slechts een betrekkelijk ge ring aantal misdadigers achter slot en grendel krijgen. Vooral, omdat de ste delijke financiën en die van den staal Pruisen er zóó ongunstig voorstaan, dat voor de politie in het algemeen en de crimineele in het bijzonder slechts zeer weinig ge'ld kan worden uitgegeven en de afdeeling officieele detectiviers, de „Scotland Yard" van Berlijn, dan ook hoogst middelmatig ondanks den meer dan zwaren dienst gehonoreerd wordt. Het merkwaardige van deze Duitsche misdadigers is hun neiging tot typisch „burgerlijke" organisatie. Dat is na tuurlijk ten deele toe te schrijven aan den wensch en de noodzakelijkheid, te genover de met staatsmacht samenwer kende organisatie der politie een tegen wicht te scheppen. Maar de vorm1, waarin dit geschiedt, is toch wel bijzonder eigenr aardig. Wie typische Berlijnsche „onderwe- reld-menschen" en hun mentaliteit wil leeren kennen, leze bijvoorbeeld Döblin's prachtigen roman „Berlin Alexander- .platz" en zal tot de ontdekking komen, dat men de mentaliteit dezer menschen volkomen anders beoordeelen moet. Zoo dra ze met „het werk" klaar zijn en hun „Ding gedreht" hebben, zijn ze typisch kleinburgerlijke menschjes en ze ken nen geen hooger geluk dan voor zul- ken door en door degelijken en fatsoen lijken „kleine middenstand" te worden aangezien. Hun bonden en vereenigingen lcen'- nen strenge tucht naast groote gemoede lijkheid. Het zichtbaar gedragen insigne is merkwaardig genoeg, waai- ze loch immers al'le openbaarheid behoorden te schuwen bij al deze vereenigingen eenige verbetering zullen brengen. Het tweede verblijdende lichtpunt is de aan houdende terugkeer der leden uit het Z. B. Swelke terugkeer speciaal de laatste weken zoo'n omvang heeft aan genomen, dat een volkomen hereeniging werkelijk aanstaande schijnt. Van steeds meer teruggekeerden wordt vernomen, 'dat het Z. B. S. hun gpen cent voordeel, maar in vele gevallen groote schade had geberokkend. De secretaris ver heugt zich over deze erkenning en het strekt de terugkeerenden stellig niet tot oneer, zulks „zwart op wit" te willen getuigen. Met het oog op de toekomst, waarin „eendracht" het wachtwoord moet zijn, durft de secretaris dan ook een be roep te doen op de medewerking van ajlle leden, teneinde met het bestuur en hoofdbestuur mede te werken aan den verderen opbouw der paardenfokkerij', die den Zeeuwen allen zoo na aan liet hart ligt. Daarom Zeeuwsche fokkers aldus eindigt het verslag schouder aan schouder, standhoudend, de rug le gen den muur en de tanden op' elkaar geklemd, doch met een warm hart 'èn een koel hoofd, tot betere tijden zijn aangpbroken, opdat onze lijfspreuk wor de bewaarheid, al worstelend ontkomen. (Applaus). Het jaarverslag, werd met een wooi'ü van hartel'ijken dank van den voorziti- ter goedgekeurd. In afwijking van de agenda, .kwam nu eerst de behandeling der agenda voor de algemeene vergadering aan de orde. Deze gaf geen aanleiding tot op- of aanmerkingen en constateerde de VOOR" '26. En de débacle! Nog is Tel-Aviv dat niet te boven, bij lange na niet. Maar het herstelt zich en nadert, volgens de ge gevens en de opvatting der jongste tij den, de normaliseering met redelijk ras- sche schreden. Daar is in nog geen vijf-en-twintig ja ren aan de kust van de Middellandsche Zee uit het zand een stad verrezen men kan haast zeggen: getooverd die 't oude Jaffa, waaraan 't noordelijk leunt reeds lang heeft overvleugeld in zielen tal en beteekenis. Een stad, zóó He- breeuwsch als er nergens ter wereld een andere bestaat. Ook niet in Palestina. Een stad met uitsluitend Joodsche inwo ners. Alles gebouwd door Joden. Niet enkel van het geld van Joden, maar let terlijk ook met Joodsche handen. Dat kan men zich nauwelijks realiseeren, wanneer men zich de Jodenheid in de landen der diaspora in hare beroepen en bezigheden voor den geest brengt en dan in Tel-Aviv komt te staan en aan kijkt hetgeen daar nu kant en klaar aan wezig uit die handen te voorschijn is gekomen. En men gaat zich verwonderd en welhaast ongeloovig afvragen, hoe de Joden opeens bouwarbeiders en schier overnacht stedebewoners zijn ge worden! Er is in Tel-Aviv, meen ik, alles, wat er in een modernen stad van haren om vang verwacht kan worden te zijn. Han delsondernemingen, industrieën, ban ken, winkels en renteniers. Alle beroe van misdadigers, die ais een soort mid- deleeuwsch gilde opgebouwd zijn, sche ring en inslag. Men heeft clublokalen, vereenigingsvaandels, eigen muziekavon den en stichlingsfeesten, «een onderling begrafenisfonds en de verplichting om gestorven medeleden de laatste eer te newijzen. De jaarlijksche bals zijn voor den ge- organiseerden misdadiger het hoogte punt van zijn Teven, en menig onschuldig balbezoeker, die daarheen verdwaald is, zal nauwelijks bemerken, dat de keuri ge heereu in rok en smoking den vlori- gen nacht nog een inbraak gepleegd of een bankbeambte onderweg geroofd heb ben, en dat vele „dames" in groot avond toilet dienzelfden dag nog in de 'Fried- richstrasse uren lang op en neer ge wandeld hebben om „boertjes van buu- ten" te lokken, of als „hotelratlenj" in Esplanade of Adlon „gewerkt" hebben om1 den rijken gast van den inhoud' zijner zwaarlederen koffers te ontlasten. De meeste dezer bonden en vereeni- gmgen zijn der politie, die haar succes bijna altijd aan verklikkers te danken heeft, natuurlijk bekend. En typisch voor de zeer nauwe samenwerking tusschen politie en misdadigers is, dat over het algemeen de criminalisten liever met de ze clubs in vrede leven dan dat zij te gen zulke organisaties die bovendien toch onmiddellijk onder andere namen weer zouden opduiken van haar macht gebruik maakt. Voor de politie zijn vereenigingen van menschen, die aan den zelfkant der samenleving mo- nen, zelfs gewenscht, omdat ze er een zekere club-eer op nahouden, voor dis cipline zorgen, verraders uitstooten en meestal de „schwere JTungs", dat zijn moordenaars en gevaarlijke, „schieten de" inbrekers niet alleen niet opnemen, maar ook gaarne aan de politie in han den spelen. Voor welken djenst zij dan omgekeerd een zekere tolerantie vjoor hun vereenigingsleven verlangen. ZITTER dat men zich dus algemeen met de voorstellen van het hoofdbe stuur kon vereenigen. Het voorstel ,van het bestuur 'om zich te verklaren voor "het houden van een nationale tentoonstelling in 1932, deed den VOORZITTER mededeelen, dat nu in twee jaar geen nationale tentoonste]/- ling ïs gehouden en de af deelingen nu moeten uitmaken hoe het dit Jaar zal gaan. Het Rundveestaimboek heeft ge vraagd samen in 1933 een jaroote tenw toonstelling te houden, doch dat kan niet zonder een rijkssteun van f 40 tot f50.000 en de mogelijkheid dien te ver krijgen ziet spr. met een bang gezicht te jgemoet. Daarom is het beter zich uit te spreken over een eenvoudiger tén toonstelling in 1932. De heer S. GAST kan zich niet in denken hoe men een voorstel kan doen dat zooveel geld zal kosten. Er is z. i. geen enkel lichtpuntje te zien. Een ten toonstelling kost zeker f 15.000 tol f17000 en dat geld kan beter voor de leden worden besteed en in reserve wor den gehouden. Spr. is pessimistisch ge worden al was het bij hem vroeger juist steeds andersom. Men kan beter het in schrijfgeld nog weer eens halveeren. Een tentoonstelling heeft niet de belangstel; ling van de fokkers in het algemeen en is wellicht maar voor enkele menschen in Nederland van groot belanjg. De heer jhr. v. VREDENBURCH, zeide, dat hij nog niet zoolang geleden zijn persoonlijke meening heeft vastge steld. Men mag zich niét te veel laten weerhouden door de malaise. pen zijn vertegenwoordigd. Ziekenhui zen, klinieken, sociale instituten. Scho len. Van fröbelscholen af tot Real- schulen en Gymnasia. Geen leerplicht. Die ware immers belachelijk overbodig! Schouwburg met de Habimahtroep, die voor enkele jaren ook in Holland lauwe ren oogstte. Opera, Orkest- en Muziek verenigingen, Muziekscholen, Biblio theken, Volkshuizen, Drukkerijen, Cou ranten, Dag- en Weekbladen, Tijdschrif ten. Vereenigingen zonder tal. Over Sy nagogen, Leerzalen en wat daarmede in verband staat, spreken we nog nader. Het is overbodig nog verder in bizon- derheden af te dalen. Wat er is groeit voortdurend en waaraan behoefte ont staat, komt er wel vanzelf. Zooals in iedere stad van haar kaliber. De taal van Tel-Aviv is Hebreeuwsch. Over de heele linie, van boven tot be neden doorgevoerd. En streng doorge voerd. Niet, dat men ook in het Tel- Aviv niet tolerant is tegenover den vreemdeling, den gast, den toerist, den nieuw aangekomene. Ge kunt er zeker met de voornaamste Europeesche talen terecht en haast met allemaal, en na tuurlijk ook met het Arabisch. Men is in het algemeen volstrekt niet chauvi nistisch. Doch aan den anderen kant wel streng en principieel. Zonder aan- ziens des persoons: Een heel bekend Rabbijn uit Duitschland zou tijdens zijn bezoek te Tel-Aviv in de Groote Syna goge op een Sabbathmiddag een gods Voor de in aanbouw zijnde drijvende aanlegplaats voor den Prov. Stoomboot- dienst te Hoedekenskerke, werd één de zer dagen door den Provincialen Wa terstaat van Zeeland op 12 m diepte, onder water, een plaat van beton ge maakt, welke zal moeten dienen ailis fun deering van twee geleidingspijlers van hetzelfde materiaal. De beton werd gestort volgens een eenvoudig systeem, waarmede in Neder land nog weinig ervaring is opgedaan, daar het te voren, althans voor zoover bekend, nog slechts éénmaal in ons land werd toegepast. Deze dus betrekkelijk' nieuwe stort- wij'ze heeft het groote voordeel, dat geen .uitspoeling van het cement kan plaats vinden, doordat tijdens de storting denver se he beton niet inet het, voor dergelijke beton zooi schadelijke, zeewater in aan raking komt. Een tentoonstelling is in de eerste plaats van belangt Voor het stamboek, ook tegenover het buitenland. Als men in Blelgië wel ieder jaar een tentoon stelling houdt, is het gek, dat men dat hier niet kan doen. Het is goed Voor den onderlingen band1, men moet el kaar eens zien en spreken, terwijl spr. met den consulent te Parijs zal onder handelen om de Fransche fokkers naar de tentoonstelling te krijgen. De f 1.— dekgeld door het stamboek geheven, hield de belofte in tentoonstellingen te houden en dit moet dan ook wor den gedaan. De algemeene strooming is dan ook oni het te doen, en dan zoo zui nig mogelijk. Men hoopt de tentoonstel ling te Den Bosch te kunnen houden. Men m'ag niet te veel bij de pakken neer zitten. Het kan en net offer is niet zoo groot om' neen te zeggen. Op een vraag uit de vergadering zeide de VOORZITTER dat als het kan, men de inzenders zeker in de vracht zal tege moet komen. Met 45 tegen 6 'stemfmen en 3 blanco verklaarde de vergadering zich voor het houden eener nationale tentoonstelling. De heer LAKO bracht daarop zijn re kening over 1931 uit, die een eindcij fer Van f 13777.90 aanwijst met een goed slot van f 5443.70. De rekening werd goedgekeurd. Met 45 stem'men nerkoos de vergade ring den heer H. J. Aei-naudts als commissaris, imet resp. 43, 40 en 40 stemtaen de heeren A. van Hoo Legem en F. Dekker Pzn. als afgevaardigde en Iz. de Feijter Wz. als plaatsvervan ger en met 41 stetamen tot jurylid voor de merriekeuringen den heer Alph. Aer naudts. Na twee vrije stemmingen koos de vergadering tot lid der com'missie voor het nazien der rekening den heer J. J. Geluk. De begrooting voor 1932 werd vast gesteld met een post onvoorzien van f 4328.70. De heer VAN HOOTEGEM zag in dezen post aanleiding om steun te ver- leenen voor deelname aan de nationale tentoonstelling, en wilde een limiet stel len van f 2000 voor dat doel. De VOORZITTER zeide, dat het de bedoeling is dit in het bestuur te over- dienstvoordracht houden. Hij begon in het Hebreeuwsch en ging toen voort in het Duitsch, zeggende, dat hem dit toch gemakkelijker was. Maar toen was zijn voordracht ook meteen geëindigd! Want men beduidde hem: Hebreeuwsch of heelemaal niet. En hij koos het laatste, omdat hij verontwaardigd was. Ik keek verbaasd, toen men mij dat vertelde, en vroeg: „een gast?" „Welzeker" zoo werd mij geantwoord i „eenen gast stel len wij geen eischen. En nieuwe aangeko- menen geven wij één jaar, twee jaren, en langer ook! Maar hij hoeft geen openbare voordrachten te houden, Als hij zich daartoe geroepen voelt, moet hij hier Hebreeuwsch spreken. Tenzij wij hem geroepen hebben." Ook hierover valt nog te discussiee ren. Maar het moet erkend worden, dat door dergelijke strengheid het He breeuwsch de levende taal is geworden, die het thans is. Even levend als het Nederlandsch in Nederland. In Palestina overal, In Tel-Aviv met absolute opper heerschappij. De officieele opschriften, uitgaande van regeeringswege of daarvan afhan kelijk, zijn ook hier evenals te Jerusa lem en elders, drietalig: Engelsch, Ara bisch, Hebreeuwsch. Zooals de naam bordjes der straten; de waarschuwingen tegen levensgevaar laan telefoonpalen; en dergelijke zaken. Maar de uithang borden, de schildeo op winkels en rui- ten, de aankondigingen op aanplakzui wegen en dan aan eene vergadering van de afdeeling voor te leggen. Bij de rondvraag vroeg de heer HAAK te overwegen om van de kleine fokkers niet de volle contributie van f 5.— te vragen, doch bijv. maar f 2.50 en dan vervolgens naar het aantal ingeschreven paarden, dan kunnen zij, met 12 inge schreven dieren wel f 10 betalen. De VOORZITTER zeide dit wel in het dag. bestuur en dan in het hoofdbe stuur ter sprake te wiLlen brengen. De SECRETARIS zeide, dat het niet de eerste maat is, dat men dit .ter sprake brengt. Het klinkt 'dan ook wel heel democratisch, maar men vergeet, dat de groote fokkers ook reeds meer inschrijfgeld hebben betaald. Daarbij ko men zeker groote administratieve moei lijkheden. Nu geeft men ook gieen gevfolg aan den hei-haalden oproep om paar den, die men niet meer heeft, te dóen afschrijven en staan er soms paarden voor iemand ingeschreven, die hjj al 10 jaar niet meer heeft. De heer HAAK, die de vergadering moest verlaten, wees er nog cp, dat zijn |voorstel juister aangifte ten gevolge zal hebben. De SECRETARIS zeide geen kans te zien, dan de oonlributiekaarten goed in te vullen. Uit de Vergadering werd' er op gewe zen, dat het voorstel juist een onbil lijkheid tegenover de groote fokkers zou veroorzaken, die bijl aanname ook zeker, recht zouden hebben op meer stemmen Verder op het gevjaar, dat het doen in schrijven van meer paarden zou wor den tegengehouden er door. De VOORZITTER zeide nogmaals, dat het punt nader zal worden bekeken. Rekening zal worden gehouden met een wensch van den heer AERNAUDTS om de tentoonstelling in Juni te houden. De heer STALLAERT wees ér op, dat het z.i. onbillijk is ook voor niet inge schreven merriën voor het stamboé'k f 1 dekgeld te vragen. ne VOORZITTER zeide, dat men dan het geheele stamboek zou afbreken., want er is geld noodig voor een bedrijf. De heer GELUK, wilde wet degelijk laten betalen, het spoort aan Lot in schrijven. Een der aanwezigen, die eerj len en al wat dies meer zij, is He breeuwsch. De strooibiljetten, die U in de hand worden gestopt, van uitver koop of meeting, zijn in het He breeuwsch. De nieuwste creaties van de bioscopen worden U op kleurige recla mebiljetten in het Hebreeuwsch aange kondigd. Met vermijding zelfs, zooveel mogelijk, van vreemdtalige kunsttermen. Er is op dit gebied voor puristen na tuurlijk nog genoeg te doen. Want er ontstaan ook Hebreeuwsche wanstaltig heden. Maar de groei is geweldig en de taal is volkomen gereed voor alle ge bruik. Ook voor het modernste en voor alle wetenschappen en voor iederen mond. Alle functies in de stad van hoog tot laag worden door Joden bekleed. „Uwe oudsten, uwe beambten; van uw hout hakker tot uw waterschepper". 2) De burgemeester, de brandweer, de politie, de straatreiniger. De bak van den schoenpoetser draagt een ovaal bordje, met in het Hebreeuwsch erop: schoen poetser, nummer, Tel-Aviv. En als ge door de scholen gaat, hoort ge alle vak ken in het Hebre.-uwsch doceeren, En gelsch in het Hebreeuwsch; Algebra in het Hebreeuwsch; Natuurlijke historie, hoogere wiskunde in het Hebreeuwsch. En vanzelf ook Bijbel en Talmoed in 't Hebreeuwsch. 2) V, Moz. 29, 9—10. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5