W. U. SCHUURMAN, J. P. PETERSMA, P. M. DE KLEUN GESLOTEN. Financiëele Berichten, ONDERWIJS. LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND GEMENGD NIEUWS. Algemeen Overzicht. MARKTBERICHTEN. WESTKAPELLE. Advertentiën. MI DDEL BUR G Naar wij vernemen zal aan de a. s. al|gem vergadering van aandeelhou ders der N.V. Baak van ScliouweD en Duiveland te Zieri kzee worden voor gesteld het dividend over 1931 vast te stellen op 10 pet. (v.j. 12 pet.) Aan de Laudbouwhoogeschoo! te Wageningen slaagde voor het propadeLi tis ch examen de neeren J. \V. Bakker en Polderman. c' Examen teekenaar van het kadaster. De Minister van Financiën maakL be kend, dat in de maand April 1932 le Den Haag het examen voor leekenaar van het kadaster zal aanvangen. Nadere bijzon derheden bevat de Staatscourant van 26 Januari 1932 no. 17. Uk en herijk. Ged. Staten van Zeeland hebben be sloten, dat de herijkder maten en ge- I wichten in 1932 voor de hierna ver melde gemeenten zal plaats hebben op de volgende dagen en nader door den ijker in overleg met het gemeentebe-1 stuur vast te stellen uren. Te Middelburg: voor Middelburg 22, 25, 26, 27, 28 en 29 Januari en 11 Februari. voor N. en St. Joosland 2 en 3 Febr.; voor Sint Laurens 4 Febr. j voor Grijps- kpi*kp Kphr Te Vlissingen 15, 16, 17, 18, 19, 22, 23, 24, 25 en 26 Februari. Te Koudekerke: voor Koudekerke 29 I Febr. en 1 Maart; voor Biggekerke en Meliskerke 1 Maart. Ter Openbare terechtzitting te Mid delburg (Kamer van Burgerlijke Zaken), werd hedenmorgen beëedigd als beëe- digd klerk ter parket te bij het O. M. van het Kantongerecht te Middelburg mr. P. E. Vogelvanger. Zooals hekend heeft de politie t>e Amsterdam twee dreigbrieven in fcaar bezit, welke vertl |and zouden kun nen houden met de kort geleden nabii de hoofdstad gepleegde treinaanslagen. Van den eersten brief is het facsimile in de dagbladen gepubliceerd. Thans is ook het facsimile van den tweeden brief door de politie aan de pers ter publicatie verstrekt. Deze brief, die met ongeoe fende hand en in potloodschrift is ge schreven is blijkbaar afkomstig van ie mand van geringe verstandelijke ontwik keling. Op de adreszijde der enveloppe staan bovenaan de woorden „dringend" en „groote spoed". De adresseering zelf luidt: „Aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen Centraal Station Amsterdam". Een post zegel is blijkbaar niet gebruikt, aange zien op de enveloppe een strafportzegel van 10 cent gebruikt is?' Op de achter zijde Van den brief waren op onbeholpen wijze hamer en sikkel van het Sovjet- embleem geteekend. Het schrijven da teert van ^2 Januari 1.1. De inhoud luidt letterlijk: „Mijnheer, In verband met onze spoorwegjaansla- gen verzoeken wij u Morgen 23 Jan. op den Haarlemweg bij het viaduct f 5000 te deponeeren aan den kant in het gras. Wanneer aan ons verzoek' niet word voldaan zullen er binnenkort eenige trei nen ontsporen. Het is onnoodig werk om ons brobeeren te vangen daar wij hier een gevestigde bende hebben opi- gericht (volgt onleesbare onderteekenihigf) Elke mededeeling welke de politie in verband met de aanslagen van de zijde van het publiek ontvangt wordt nauw keurig onderzocht. De in de haven van Amsterdam ligplaats hebbende Spaansche graanboot ..Arantsa Mendi", welke in verband met 'het feit dat zich waarschijnlijk pesttrat- ten aan boord bevonden, Dinsdag dooi den geneeskundigen dienst, door middel van gas is ontsmet, is thans weer vrij' gegeven. De gedoode ratten zullen bac teriologisch worden onderzocht. Sedert Maandag 18 Januari j.l. wordt uit de gemeente Ridderkerk vermist de 55-jarige korenmolenaar J. G. de K., wonende te Rijsoord. Hij is dien morgen naar Rotterdam vertrokken voor het doen van zaken zooals1 altijd zijn gewoonte was. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. Den geheelen nacht en ook heden morgen is het zoeken naar de gezonken duikboot M 2 door tal van Britsche ma rineschepen voortgezet. Van Portsmouth zijn thans duikers en bergingsmateriaal gezonden naar de plaats ongeveer 5 mijl ten W. van Portland, waar men op den zandigen bodem op een ijzeren voor- werP is gestuit, dat 17 vadem diep ligt. Alle beschikbare materiaal is hedenmor gen gerequireerd en met de grootste snelheid na&r de plaats van de ramp vertrokken. SJANGHAI, resident Hoover had een uitvoerige bespreking met staatssecretaris Stim- son over den toestand in Sjanghai. Om trent het resultaat wordt officieus me degedeeld dat de regeering der Ver. Staten overweegt tezamen met Enge land op te treden. Het geduld van Ame rika zou ten einde zijn. Middelburg. Van 25 tot 27 Jan. Ondertrouwd: W. J. Roijaards 30 j. en iM. H. A. Heijse 27j. Bevallen: S. W. K. Wöhler geb. Bruns zoon. Overleden M. Cornelissen 74 j. wede J. Vader. J. Sommeijer 57 j. geh. met P. Buijs. Ongelukken. In den Biesbosch bij M o e r d ij k was Dinsdagmorgen de arbeider H. van S. uit Raamsdonkveer op een vaartuig be zig met het snijden van riet. De man kwam in aanraking met een staaldraad hetgeen tot gevolg had, dat hem een been werd afgeknepen. De 21-jarige juffrouw E. W. is in een pand aan de Weste Wagenstraat te Rotterdam van een stelling geval len. Met een paar ernstige hoofdwonden is zij in hel ziekenhuis opgenomen. Inbraken. Dinsdagmiddag heeft men ontdekt dat men weer een poging tot inbraak heeft gedaan in het clubgebouw van, den arbeiderssporlfaond te Hilversum. Er is in het gebouw schandelijk huisgehou den. Bijna alles is vernield. Er is «ok een poging tot brandstichting gedaan. De schade bedraagt ongeveer f 1150. Er wordt niets vermist. De heer M. H„ wonende aan djen Bredasche Weg te Tilburg had aan gifte gedaan bij de politie, dat uit zijn landhuisje, in een tijdsbestek van twee maanden diverse goederen waren ont vreemd. In verband met dezen diefstal heeft de politie een huiszoeking gedaan bij den 29-jarigem J. F. aldaar. De ge stolen goederen werden daar gevonden benevens een vloerkleed, 'n tafelkleed en 'n servies, afkomstig van een inbraaik, gepleegd in den nacht van 12 op 13 Januari in een leeg staande villa te Ber- 'kel-Enschot. J. F. heeft volledig bekend SENSATIONEELE ARRESTATIE. Op de Stadhouderskade te Am!ster- da m wilde Maandagavond een agent een vreemdeling aanhouden. Deze gaf den agent een duw en nam de vlucht. In de Jan Luykenstraat wierp een 19-jarige steendrukker den vluchteling een rij- wier voor ae voeten, waarop deze het jrij- wiel omver trapte en met een revolver dreigde. Een andere agent, die inmiddjels naderbij was gekomen, werd eveneens met de revolver bedreigd1, doch deze wist den man de revolver te ontnemen, waarna de vluchteling naar het bureau overgebracht is. De revolver bleek ge laden te zijn, terwijl nog 20 scherpe pa tronen bij fouilleering op den vreemde ling Werden gevonden. De vreemdeling is Van Russische nationaliteit. STAATSLOTERIJ. Op onderstaande volgende prijzen: (Onder voorbehoud). 1 1000: 6401 9304 11903 f 400: 3577 9008 10219 19584 f 200: 5705 7123 10710 15811 f 100 365 1 695 3151 3403 3534 8322 8523 9208 9262 43188 11670 15369 192(10 "19585 20073 nummers vielen de 19687 VERGIFTIGING VAN RUNDEREN. - Bij den veehouder dë L. te Schager- brug zijn enkele koeien gestorven en Verscheidene dezer ernstig ziek gewor den. De verschijnselen wezen op arseni cumvergiftiging en inderdaad werden sporen van bet vergif aangetroffen. In een partij ingekuild gras, dat reeds v)oor direct gebruik op- het erf aanwezig was, is bij onderzoek door dë rijksserumin- richting arsenicum aangetroffen. SMOKKELWAAR IN BROODAUTO'S Dezer dagen heeft op last van de Rotterdamsche politie de marechaussee te Zundert een vrachtauto aangehou den, waarin voor Nederland bestemd Belgisch brood werd vervoerd. Het was de Rotterdamsche politie ter oore ge komen, dat met deze auto's wei cocaïne werd gesmokkeld. Bij onderzoek bleek de wagen geen verdoovendë middelen te bevatten, maar wel1 werd er met de auto gesmokkeld. Een en ander js in beslag genomen. De inzittenden van den wagen zijn aangehouden. Hel brood, dat zich in den wagen bevond, maakte den indruk, reeds1 ver scheidene malen voor transport te heb ben dienst gedaan. Te Rotterdam wordt den ïaatsten tijd nog slechts een zeer klein quantum1 Bel gisch brood omgezet. WRAAK VAN 'T DIENSTMEISJE. Maandag ontstond bij den bakker P. C. P. te Haren (Gr.) een begjn van brand dat door de brandweer spoedig kon wor den gebluscht. Bij nader onderzoek is jgep bleker. dat het dienstmeisje uit wraak «en 'brana 'nad geslicht. Zij is gevankelijk naar Groningen over gebracht. Japan en China. In de eerste plaats: Sjpnghai, het pynt van internationale Verrë-Oosten-verwik- keïingen, nog zeer gevaarlijk. De Chineesche strijdkrachten ter plaatse zijn door de in de afgeloopen dagen plaats gehad hebbende troepen concentraties tot ruim 17,000 man ge bracht. De Japansche troepen zijn toe genomen tot 4000 man, en opgesteld op de belangrijkste strategische punten van het havengebied. De toestand is nog steeds uiterst gespannen. Betreffende het inwilligen van het Japansche ulti matum is nog steeds geen overeenstem ming bereikt. De bevolking vreest, dat de marine-autoriteiten hun voornemens de belangrijkste punten van groot Sjang hai met inbegrip van de Chineesche ver sterkingen te bezetten bij een verder uitstel der inwilliging van het ultimatium door den Chineeschen burgemeester zul len ten uitvoer leggen. Van Japansche zijde heet 't echter, dat de Japanners slechts een vreedzame blokkade willen doorvoeren van het Chineesche havenverkeer. De buiten- landsche schepen zullen evenwel onge hinderd kunnen doorvaren, teneinde in ternationale verwikkelingen te vermij den! Inderdaad dienen die vermeden, ook al omdat niemand zich dergelijke avon turen veroorloven kan. Doch de Chinee sche en de diverse concessies zijn el- kaars naaste buren. Incidenten liggen dus voor de hand. Men weet waar 't in Sjanghai om gaat: het al of niet aannemen van het Japan sche ultimatium tot ontbinding van de bestaande anti-Japansche organisatie af te wijzen. De Japansche ministerraad zou daarop naar uit Tokio wordt gemeld hebben besloten, dat tegen de stad be slissende maatregelen moeten worden genomen. Japan heeft aldus handen vol werk. Charbin. Volgens een nader V. D.'bericht uit Tokio bezette Dinsdagmorgen elf uur de cavalerie van den Japanschen ge neraal Sisja de Chineezenwijk van de stad Charbin. De binnentrekkende troe pen ontwapenden de Chineesche politie en verspreidden zich ook over eenige an der stadsdeelen. Gistermorgen zijn volgens berichten uit Charbin ernstige onlusten uitgebro ken in het Chineesche stadsdeel van Charbin. Groote stoeten demonstranten trokken door de straten der stad. De leiders eischten verklaring van den oor log aan Japan. De militairen stonden machteloos tegenover de groote menigte. Met dit zeer belangrijk punt (snijpunt van de lijnen naar Port Arthur en Wla- diwowstock) is de Japansche macht in Mantsjoerije wel ëërr Heel eind vermeer derd! Laval eu Mac Donald De voorgenomen samenkomst van La- val met Mac Donald heeft men thans voorloopig van Fransche zijde opgege ven. Men is voornemens de ontmoeting der beide politici eerst na verdere di plomatieke voorbereidingen te doen plaats vinden. Volgens de Morning Post zouden de Engelsch-Fransche onderhandelingen nog slechts voornamelijk gaan om de kwestie der niet beschermde betalingen in ge val het Hoover-moratorium werd ver lengd, Met het oog op den tegenstand van Duitschland tegen het huidige sy steem der niet beschermde betalingen, stelt de Engelsche regeering er prijs op, dat er wijziging komt in het Fransche standpunt. Er is echter nog geen enkele aanwij zing, dat Parijs zijn standpunt zal opge ven! Engeland heeft noch voor de eene, noch voor de andere opvatting eenxgen voorkeur, doch wil alleen een basis vin den voor het tot stand komen van een conferentie. Zoolang dat niet geschied is ziet men geen nut in een bijeenkomst der heide premiers. Aldus wordt Frankrijk in een isolement gedrongen. Waaruit 't zichzelf bevrij den moet, niet 't minst terwille van zich zelf! Duikboot vermist De Britsche onderzeeër M 2 wordt, na Dinsdag bij Portland ondergedoken te zijn, vermist. Men vreest, dat de duik boot aan boord waarvan zich 50 opva renden bevinden verloren is. Het ongeluk had plaats tijdens duik- oefeningen op vijf mijl buiten Portland, Torpedojagers en duikbooten kwamen ijlings naderbij, om de plaats van het on geluk af te zoeken. Na vele uren stuitte men kort na mid dernacht op ongeveer 5 km ten W. van Portland op een metalen hindernis op den zeebodem, die de M 2 zou kunnen zijn. Zekerheid heeft men echter nog niet. Men hoopt dat de bemanning, die bestaat uit 48 manschappen, zes officie ren en den piloot van het marinevlieg tuig, dat zich aan boord van den onder zeeër bevindt, gered zal kunnen wor den, aangezien de aan boord voldoende zijn voor ongeveer 48 uur. Bovendien zijn alle manschap pen voorzien van veiligheidshelmen, waarmede men ingeval van nood naar de oppervlakte kan stijgen bloemen 5 per 100 pot; kipeieren 3.60— 4.50 per 100 stuks. Öostburg, 27 Jan. Handel lang- waarschijnlijk Zaterdag zaaam. Gerst f 6—6.50, haver 5.506.50, erwten 10—12, boonen 78, maanzaad 24-25. van het cireus Sarrasani zijn thans uit Duitschland te Antwerpen aangekomen. Een laatste zending is op weg en zal vermoedelijk Donderdag of Vrijdag ter beschikking komen. De voorstellingen worden zeer hervat, FRANKRIJK. Loonsverlaging Fransche mijnindustrie. Te Douai is een vergadering gehou den van werkgevers in de N. Fransche kolenindustrie, waarin werd besloten de loonovereenkomst met de mijnwerkers per 1 Februari op te zeggen. De werk gevers zijn bereid een nieuwe overeen komst te sluiten waarin de loonen met 10 pet. zullen worden verlaagd en wel in twee étappes, n.l. 5 pet. op 1 Febru ari en nog eens 5 pet. op 16 Maart a.s. De mijnwerkersorganisaties hebben voor Zondag a.s. een vergadering te Lens uitgeschreven, waar vertegen woordigers van de verschillende vak bonden en groepen aanwezig zullen zijn. ENGELAND. Aan het einde der week zal de Engelsche delegatie naar de ontwape ningsconferentie te Genève vertrekken. Men verwacht echter niet, dat de dele gatie reeds deze week voltallig zal ver trekken. MacDonald zal waarschijnlijk een week later naar Genève reizen. VeiJing.svereeniging „Avicultura". Aan voer 85i/2 kg boter; prijs f 0.72—1.18 458STE STAATSLOTERRIJ. 5de klasse. 6de lij'st. Trekking van Dinsdag, 26 Januai-i. Prijzen van: f 1000:2732 2788 20531 f 400 f 200 f 100 9704 11453 18266 1787 17>163 18261 6767 8874 10931 14832 14846 RUSLAND. Het spoorwegongeluk te Kossino. Maandag is uitspraak gedaan in het groo te proces tegen de spoorwegbeambten, die in staat van beschuldiging waren ge steld in verband met het groote spoor wegongeluk te Kossino bij Moskou, waarbij 68 personen werden gedood cn 133 gewond. Vijf spoorwegbeambten werden veroordeeld tot gevangenisstraf fen van 5 tot 10 jaar, drie beklaagden kregen 1 jaar gevangenisstraf en drie beambten werden vrijgesproken. Naar men zich herinneren zal was aanvanke lijk tegen eenige beklaagden de dood straf geëischt. In de toelichting op het vonnis wordt geconstateerd, dat de be ambten fouten hebben gemaakt en daar door mede schuld hebben aan het onge luk. De grootste schuld treft echter de beheerders van de MoskouKasan spoorweg, die zich niet hebben overtuigd van de aanwezigheid van de noodige technische bekwaamheid bij de beamb ten. Derhalve is tegen eenige ambtena ren van de hoofdadministratie een pro ces wegens plichtsverzuim aanhangig gemaakt. VER. STATEN. Vergiftiging. Te Fresne in Califor- nië hebben 13 Mexicanen zonder het te weten gebat gegeten, waarin zich ratten- kruid bevond. Dientengevolge zijn vier kinderen aan thallumvergiftiging over leden. Men vreest, dat ook een aantal der volwassenen, die ziek zijn gewor den, het er niet levend zullen afbrengen. De Amerikaansche kauwgummiko- ning William Wrigley is te Phoenix in Arizona, tengevolge van een hartaan val op 70-jarigen leeftijd overleden. MEXICO. Naar uit New-York wordt gemeld, is de aartsbisschop van Guadalajara I (Mexico) waar de godsdienststrijd weer in alle hevigheid is ontbrand, plotseling onder geheimzinnige omstandigheden aangehouden en per militair vliegtuig I naar een onbekende bestemming ont- voerd. BRITSCH-INDIE. Botsingen. Ter gelegenheid van de herdenking van den onafhankelijkheids dag, kwam het te Calcutta en te Bom- bay tot ernstige botsingen tusschen po litie en congresaanhangers. Te Bombay I loste de politie verscheidene salvo's en werden 75 personen gearresteerd, ter wijl te Calcutta ruim 100 congresaan-1 hangers werden gearresteerd. Aanslag. Dinsdag is wederom een I aanslag gepleegd op den Benares-express In de nabijheid van Patna is de trein door het verwijderen van een gedeelte van de rails tot ontsporing gebracht. De materieele schade is aanzienlijk, doch persoonlijke ongevallen kwamen niet voor, zelfs werd niemand gewond. Vlis siagen, 26 Jan. Op de vei-l ling werden de volgende prijzen besteed: Groninger kroon 7, zure Bellefleur 101 13, igrauwzoet 8, kMperen 810, uien 3,5—5, koolrapen 1,5, spruiten 39 ka- roten 4, wijnpeen 3,54, kleine peen 4, alles per kg; kipeieren 37 per 10 stuks, boerekool 11,5, roode klooi 4,55, sa- voije kool 2—4,5 alles per stuk; selderie 1,5—3, prei 1—4, rapen 4 alles per bos; veldsla 16—35, andijivie 45—50bei-1 den per kist. 4208 332 7410 1600 3738 12496 14421 18271 PRIJZEN VAN f 70. 475 1553.1 15536 15559 NIETEN. 433 3423 11071 11J114 14027 15571 441 3436 11087 1112 915513 55384 484 3455 11104 11T50 15545 Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent K. LIEVENSE. BELGIE. De brand bij Sarasani. De corres pondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: De meeste costumes voor de artiesten Goes, 26 Jan. Veilingsvereeniigirig Z.-| Beveland. Appels: Goudreinetten le 1852, id. I 2e 9—18, zure Bellefleur le 820, id. 2e 4—7. loeie Campagne 613, "Court Tendu .5—9, Annanas Reinetten 11, Princesse zuurstofapparaten rejnetterl 6—8, zoete Armgaard 516, gele Holaart 7—12, zoete Ruster 711, id. Bellefleur 6—12, Po mme d'Oranje 6 —7, Huismanszoet 6, Hondsmuil 710, Remb. Mortier 5, Bramley Seedling 7, Blomzoet 7, stek- en kroetappels1 ,1—4, alles per 100 kg:. Peren: Kleiperen 5—15, St. Remy 16, Pondsperen 7—10, winterrietperen 11, Gieser Wildeman 515, Comtesse dePa-j ris 15 ,Stek- en Kroetperen 1—5, alles per 100 kg. Diversen: uien 0.601 pier 100 1 M. REIJNHOUDT Jr. en N. REIJNHOUDT— VAN DER HAGE geven U bij deze kennis van de geboorte van hun Zoon ABRAHAM. Domburg, 26 Januari 1932. Geboren: JOHANNA, dochter van J. C. M. MAZURE. en M. J. MAZURE—DE VOS. Goes, 26 Januari 1932. In plaats van kaarten. Ondertrouwd P. LANDMAN en -E. DAALHUIZEN. KI. Vlaanderen 181, Middelburg. Kanaalstraat 59, Souburg. Huwelijksvoltrekking op Woens dag 10 Febr. Souburg. Voor de vele blijken van belang stelling ondervonden bij de her denking van onze 60-jarige Echt- vereeniging betuigen wij, ook namens onze kinderen, onzen har- telijken dank. P. KODDE en Echtgenoote. Nieuw- en St. Joosland, Jan. 1932. HOTEL POMONA, ROTTERDAM Alle kamers centraal verwarmd. VOORLOOPIG KOSTELOOS. Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg, Twee de Kamer, d.d. 25 Januari 1932 is JOANNIS HENRICUS MÖRING, autoverhuurder en garagehouder, wonende te IJzendijke, verklaard in staat van faillissement, met be noeming van den Edel Achtbaren Heer mr. Th. Portheine, lid der voormelde Rechtbank, tot Rech- ter-Commissaris en van onderge- teekende, advocaat en procureur te Middelburg, tot Curator. De Curator voornoemd, Mr P. VAN EMPEL. Middelburg, 27 Januari 1932. Wegens Sterfgeval Donderdag van 103 uur P. BUIJS, Visch- en Kaashandel, Dam. Zenuwarts, heeft zich geassocieerd met Zenuwarts. (Voorloopig adres Middelburg, Dam G 96). ADMINISTRATIE- BUREAU BIERKAAI hoek BELLINKSTR. TELEFOON 630

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3