Een Meisjesgezicht KERKNIEUWS LANDBOUW. BEURS- EN WISSELKOERSEN. m7 RECHTZAKEN. SPORT. Handel, Nijverheid en Visscherij Verkeerswezen, Post en Telegrafie. BEURSTHERMOMETER. Het Provinciaal kerkbestuur van Friesland heeft den predikant van de Ned. Herv. gemeente te Wirdum, die zich schuldig maakte aan verduistering, uit zijn ambt ontzet. Hooger bestuur heeft, naar men ons mededeelt, den kerkeraad der Ned. Herv. kerk te Biezeiinge ontslagen, als bekend voldoet deze gemeente niet zoowel ouderlingen als diakenen. Zoo- aan den Raad van Beheer. Tot notabel in de Ned. Herv. kerk te Biezelinge is gekozen de heer J. Kloosterman in de ontstane vacature A v. d. Velde, welke benoeimd was Tot president-kerkvoogd. Ds. J. Bi. Vanhaelcn, gekomen uit Hoek werd j.l. Zondagmorgen als pre dikant van de Geref. kerk van Gejrkes- Mooster-Stroobos bevestigd door zijn ambtsvoorganger aldaar, ds. W. Dooren- bos, met een predikatie over 2 Cor. 5 vers 20. 's Namiddags hield ds. Vanhaelen zijn intreepredikatie over Jozua 4 vers 10. Toegezongen werd de zegenbede uit Ps. 134. i Heden is het een kwart eeuw gele den dat ds. G. H. Wagenaar zich verbond aan de Ned. Herv. Gemeente te Rotter dam. v Waar deze predikant aan het einde Van 1930 zijn 40-jarig amlbtsjulbiieum ivierde, wenscht hij dezen dag niet of ficieel te herdenken. Slechts twee gemeenten diende hij vóór Rotterdam, n.T. Aalsimeer van, 1890 - 1895 en Leeuwarden van '1895—1907. Chr. Boeren- en Tuindersbond aid. Zuid" en Noord-Beveland. Gistermiddag kwam in de Prins van Oranje te Goes de gewestelijke af- deeling van Zuid- en Noord-Beveland van den Christel. Boeren- en Tuinders- bond in jaarvergadering bijeen. Wegens ongesteldheid van den voorzitter, den heer J. A. Dominicus, werd de verga dering /gepresideerd door den heer P. de Putter te 's Heer Hendrikskinderen. Deze wees in zijn openingswoord op den groei van den Bond in Zeeland. In Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland zijn vergaderingen gehouden. Op laatst genoemd eiland is een afdeeling tot stand gekomen. In Walcheren wordt een krach tige actie onder de jongeren gevoerd. Wat den algemeenen toestand betreft, zegt spr. dat de akkerbouw nu eenigs- zins wordt geholpen. Veeteelt en tuin bouw worden" nu zwaar getroffen. Moge ook hier al het mogelijke tot hulpbetoon worden gedaan. Een verzoek van den heer Zwager man om steun voor de prov. keuring van rundvee werd verwezen naar de Prov. afdeeling. De secretaris-penningmeester, de heer J. O e 1 ebracht nu jaarvjepslag uit. De aftredende bestuursleden de hiee- ren J. A. Dominicus en A. J. de ,Jagér werden herkozen. Eveneens de heer J. Oele als lid van het bestuur der Ptrov. afd. Zeeland. C Rede van den heer C. v, d. Heuvel. Hierna sprak de heer Chr. Van den Heuvel', lid der Tweede Kamer over het onderwerp „De C.hristenboer in Crisistijd". Spr. wees ojp de hou ding, die de Christenen tegjenovter de cri sis nast. Zii moeten toonen. dat hun ge loof in crisistijd geen ijdele Mank is en zich hoeden voor revolutionaire woor den en daden. 'Anderzijds komt het kwaad niet 'over ons, om er fatalistisch in te berusten. Men ïnioet er tegen strijden en de moei lijkheden trachten te boven te komen. Spr. beantwoordde de vraag op wel ke gronden steun voor het bedrijfsleven mag gevraagd worden. Dit mag niet om dat men het zoo moeilijk heeft. Dan heeft de Overheid nog geen taak voor het bedrijfsleven. Maar men mag den Staat niet-voor de bedrijfstekorteri laten opdraaien. Dat zou staatssocialistisch zijn, want dan moet men ook de baten aan den Staat ten goede doen tomen. Maar er zijn andere gronden voor stap ts verleen ing. 'Ie. Bij' het agrarisch bedrijf is een groot algemeen bellang betrokken. In sommige provinciën zou instorting van het agrarisch bedrijf het geheele econo misch leven ruïneeren. Daarom moet de Staat steunen als de landbouw in nood verkeert. 2e. De strucluur van onze wetgeving is berekend op bescherming van den ar beid. Dit juicht spr. toe. Maar de fout, die gemaakt is bij de sociale wetgeving, dat men verzuimd heeft maatregelen te nemen om de oedrijven in staat te stel len de lasten te dragen. 3e. Het bedrijfsleven in Nederland on dervindt op hinderlijke wijze de gevolgen van anderer handelspolitiek. Op deze goede gronden mag steun der Overheid worden gevraagd Op grond der indexcijfers loont spr pan, <iat de onderlinge prijzen ver houd/jng totaal verstoord is. De prijzen der pro ducten zijn Vs van vóór den oorlog, maar de kosten bedragen 1.4 maal zooveel. Nu zal het onmogelijk zijn de kosten 'tot terug te 'brengen. Men moet het aan den ianderen kant zoeken en het cijfer der opbrengsten omboog trachten te bren gen. Hierop moet alle aandacht gecon centreerd en niet de krachten verspillen op andere punten. Spr. voelt daarom niet zooveel voor allerlei verlangens op boeren-vergaderin- gen, die bedoelen de lasten te verlagen. Ze brengen niet het gewenschte resul taat en zijn oorzaak, dat andere "groepen der bevolking tegen den landbouw in het geweer gejaagd worden. (Spr. denkt b.v. aan veriaging der lasten van de so ciale verzekering). Ook nu blijkt weer, dat in crisistijd vele menschen het hoofd kwijt raken. In Drenthe stichtte men een agrarische piarlij. Anderen hebben weer üe bedoe ling om in Den Haar een groote demon stratie te houden. Ook zijn er comité's opgericht, waarin communisten de lei- diing schijnen te nebben. Vele boeren zijn blijkbaar minder onderlegd dan onze arbeiders en luisteren naar het gefluit van den rooden vogelaar. Afgezien van .de principiieele bezwa ren, kan men de landbouwbelangen ©een sleehteren diienst bewijzen dan ze toe te Vertrouwen aan een z.g.n. boerenpartij' Men moet voortgaan op den ingeslagen weig, al zijn er welliieht onvervulde wen- schen. Er is iin twee jaar toch heel wat bereikt door het samenwerken van ge ordende politieke en maatschappelijke organisaties. Een organisatie naar prin cipe is noodig,. De heer P. Scheele-de Putter wees op de nadeelige werking Van dë aanhangige wijziging der L. O.-wet voor hel platteland. De heer C. P. Vogeïaar Sr. wees er op, dat het zoo lang geduurd heeft, eer de regeering eenigen steun vérieënd heeft. Van de 'Linkerzijde werd vrij wel niet anders dan tegenwerking onderston den. Had men geen Kamerlid v. id. Heuvel gehad, dan ontvingen we mis schien nu nog geen steun (appl'ausi). De weg, dien de spreker aanwees (Verbete ring der prijzen) is echter zoo lang. dhaarom is het psychologisch te verkla ren, dat de landbouwers zijn gaan den ken aan vermindering hunner uitgaven. De steun, dien de landbouw nu krijgt, is niet voldoende, en komt te laat. De landbouw is nog niet Voldoende gehol pen en nu roepen de tuinbouw en de Veeteelt. In andere landen hielp' men dën landbouw vlugger. Spr. vraagt ten slotte of een matige inflatie niet 'eepige uit komst kan brengen. De heer A. J. de Jager wilde alle buitenlandsche vleesch en boter weren. De heer De Jager te Oudelande wilde de groote last der sociale wetten op het algemeen afwentelen. De heer v. H e u v e I, de spre kers beantwoordend, erkende de bezwa ren van het platteland tegen de wijziging der L.O,-wet. Dat er op onderwijs be zuinigd wordt is noodig. Maar eenzelfde Ieerlingenschaal voor Meine en groote scholen is verkeerd. Wel heeft spr. ver nomen, dat ,gcen der bestaande scholen door de nieuwe wet zal worden getrof fen. Spr. erkende, dat de steun voor niet voldoende was. Maar als de suiker prijs een weinig omhoog gaat (gelach), zal de toestand van den landbouw in 1932 beter zijn. De suikerprijs vertoond een neiging tot stijgen. Spr. meent, dat voor 1932 voor den landbouw ongeveer het mogelijke is gedaan. De steun voor het vlas is inderdaad als werkloozensteun bedoeld. Het is hier een eigenaardig geval, want het vlas is AMSTERDAM, 27 Januari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee- ring van heden. Ned. 22 A-B 1000-6 100s/8—100%. Ned. 17 IOOO-41/2 967/8—97. Ned. 31 1000-4 91%—91%. Certificaten-3 701/2— 71%. Cert. NJW.<S.-2%' 61%—61%. O. Indië 22 doll. 1000-6 S2%—823/4. O. Indië 23 100-6 63— 63%, O. Indië 16 1 000-5 833/g—83%. O. Indië 26 1000-4% 75%—76. DuitschT. 100-7 48%—49t/8. Duitschl. 30 1000-5% 37s/g—38. Engl. W.L. 50-200-5 70-""—. Engl. F.L. 50-200-4 61 Zeeuws. Hyp. B-5 95 Zeeuws. Hyp. B-4% 901 A Amslerd. Bank 100%100. A Bank Assoc. 26%—. C Rott. Bankver. 69 A Twentsche Bank 97 A Pref. Jurgens A 77%78 A De Schelde N.B. 44 A Ver. Papf. v. Gelder 67%67%, C Am. Car Foundry 9%9%. C Am. Smelt Ref. 16%16%. C Farbenind I.G. 82%82%. C U. States St. C. 43%—40%. C C. Publ. Serv. 2%3. G North Am. Cy. 32%32. a Born. Sum. H.M. 114%113% A Ned Wol Mpij. 25%-20%. A Singkep Tin M. 7373. A J. C. Japan Ln. 3434%, A Rotterd. Lloyd 61 A S. M. Nederland 65 A Amst. Thee C.M. 1919%. A Houth. Alberts 41 C Peruvian C. Pr. 9 10. A Southern Rlw. 13% C Union Pac. Rr. 79%80%. C Int. Nickel Cy. 8%8%. Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum der vereeniging „Luctor et Ere ergo" afd. Middelburg van het Chr. Werk liedenverbond „Patrimonium", fotografe wden we het bestuur en de feestcommissie met enkele bloemstukken. Van links naar rechts, zittend de heeren C. Sinke, W. Roosse, J. Volmer, sezr. W. A. den Hollander, voorz., J. Pelle, penn., C, Boacherie, J. Duyvekot, Sia nde de heeren: J, L, de Troye, P. Mc liefste, M. Boone, G. Geschiere. een product, d-d grootendeels wel zal verdwijnen. Het is natuurlijk onmogelijk, dat een steunregeling precies alle gevallen om vat. Spr. is niet tegen verlaging voor alle uitgaven, maar toch drong spr. er op aan, de loonen der landarbeiders niet te ver lagen. Dit moet om principieele gron den worden nagelaten. Maar ook is de factor eigenbelang in het spel, want door loonsverlaging te gaan invoeren, kunnen we den steun van een deel der Kamers bij landbouwaangelegenheden verspelen. Wat de inflatie betreft, die maakt men niet. Al verliet ons land de gouden standaard, dan behoeft er nog niets te gebeuren. Inflatie maken zou een bru tale vorm van onteigening zijn. We moe ten naar inflatie niet verlangen, al zou deze of gene er mee gebaat zijn. In in flatie schuilt ook een groot geestelijk gevaar. We moeten inflatie eerder af bidden dan begeeren. Spr. juicht de contingenteering van Deensch en Argentijnsch vleesch toe. Van den vrijhandel is in onze dagen niets meer overgebleven! De drie centrale landbouworganisaties hebben ook nog verzocht buitenlandsche boter, haver en rogge te weren. De kwestie van een afzonderlijk Mi nisterie van Landbouw interesseert spr. maar matig. Veel hangt hierbij voor den landbouw van den persoon v„n den m:- nister af. Het brouwgebod voor gerst. De akkerbouwcommissie der Hoiland- sche maatschappij van landbouw heeft aan het hoofdbestuur dier maatschappij rapport uitgebracht over de beteetonis van een brouwgebod voor gerst. Zij be cijfert, dat de Nederlandsche consumptie van bier zoo groot is, dat daarin de'.op brengst van 10500 ha gerst i' verwerkt. Vrijwel al deze gerst wordt echter $e- importeerd. Nederlandsche gerst wordt slechts bij uitzondering gebruikt. Een verplichting aan de brouwerijen Neder landsche gerst te gebruiken zou dus den gerstbouw van ruim 10.000 ha kunnen steunen. Door de stichting van daarvoor noodige mouterijen alleen zal reeds min stens f 270.000 in ons land worden ver toond. Het boofdebstuur heeft zich met het rapport vereenigd en het Ier kennis van het Kon. Ned. Landbouwcomité ge bracht. verliest ook bij guur en schraal weer nimmer de frissche teint en scepele gaafheid, wanneer men zich tot gewoonte maakt het 's avonds met een weinig „Zij"-Crême in te wrijven. (Ingez. Med. Voor het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch stond terecht een reiziger uit Broek-Sitlard, die vorig jaar den wiel rijder H. TiTlemans te Nieuwerstadt met zijn auto aanreed tengevolge waarvan deze werd gedood. Volgens getuigen ver keerde verd. onder den invloed van drank. Hij had 3 borrels en S glazen bier gedronken. De adv.-gen. cischte 3 maanden gevangenisstraf met intrekking van het rijbewijs voor 1 jaar. Naar V.D. verneemt is een aanvrage tot faillissement ingediend tegen de N. V. Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, om 'langs dezen weg te komen tot spoe dige afwikkeling die zij tegenover de fotenhouders van 1867 heeft, gezien het onlangs gewezen rechtbankVonnis. Maan dag a.s. zal de aanvraag dioor de recht bank worden behandeld. De gespeelde bridge-wedstrijden ein digden met het volgende resultaat: Het derde Crockford-team stond met 4035 punten voor op de Duitschers; het Ne derlandsche team stond met 950 punten voor op het tweede Crocfcford-team1. Voetbal. Maandag namen wij een bericht uit Ivortgene op, dat D. V. O. I Zondag met 10—1 van Goes II heeft gewonnen, Thans bericht de secretaris der V. V. „Goes" ons, dat noch het tweede noch het derde elftal dien dag heeft gespee kil Er moet nier dus een vergissing] in het *>e! zijn. Voetbalwedstrijd NederlandBelgië. Naar het Handelsblad verneemt, heeft dr. Bauwens, die den wedstrijd Neder land—België op 14 Febr, zou leiden be richt van 'verhindering gezonden. In zijn plaats zal de wedstrijd geleid worden door een Engelschen 'scheidsrechter. A Koloniale Bnk. 5555. A N.I. Hbk. 1000 57—57%. C Ned. H. M. 1000 74%—72. A Alg. Kunstz. U. 42%42%, A v. Berkels Pat. 25%26. C Calvé-Delft 59%57%. A C. Suiker Mpij. 22%22. A Int. Viscose 8 A Küchenm. I. Acc. 12%12%-11% A Ned. Ford A.M 174—172. A Philips Gem. B. 86 85 -.86 C Unilever 106%107%-05%. C Anaconda Cop. 21%21%_22. C Bethlehem St. 20%—20%-%. A A.N.N.I.E.M.—N,Bi, 170%-169%, G A. Gas en El. Cy. 5%— 5%. Cityies Serv. Cy. 63/8— 6%-%. C "Midd. West Ut. 6%—6. A Boeton Mijnb. 28—271/2. A Kon..Petr. Mpij 1227/8—122-20% C Oonlin .Oil Cy. 6—6. C Shell Union O.O. 3%—3%-3/4. A Holl. Amer. Lijn 4i/8—4 A K.N. Stoomb. Mij. 15%—163/8'. - De Duilscher Hirschfeld heeft in de Sporthal te Frankfort een nieuw wereld record in hel kogelstooten gemaakt. Hij bereikte een afstand van 16.07 meter. Het wereldrecord in de openlucht, dat op zijn naam staat, bedraagt 16.03 m. Int, bridge-wedstrijd. Maandag werd in GrosVenor House te Londen de contract bridge-match tus- schen Crockford's Club, een Neder- 'landsch en een Duitsch team geopend. Gespeeld werd aan vier tafels, waar van de Engelschen aan twee tafels Ne- dertandscUe en aan twee tafels Duitsche tegenpartijen hadden. Dr. Lasker vorm-- de met dr. Landau het eerste Holland- sche paar en de twee heeren Goudsmit het tweede. Steunt bij gelijken prijs en kwaliteit DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. Gij dient daarmede Uw land En ge bestrijdt de werkloosheid. Faillissementen. Hel faillissement van M. van der Have koopman 'te Ierseke. Curator H C. J. Zaaijer te Goes, to gjeeindiigd met een uitkeerin© aan de concurrente crediteuren van 2.828 pet. Eveneens het faillissement van J. H. Flohil, landbouwer te O o s t e r- 1 a n d, curator mr. G. J. B. du Croo te Zierikzee, met een uitkeeringt aan de concurrente schuldeischers van 49.232 pet. A Ned. Scheepv. U. 6261%- A H.V. Amsterdam 174-173-170%. A Java Cult. Mij. 124 A N.I. Suiker U. 8280. A Poerworedjo S.O. 77. A Deli Batavia 142135. C Deli Mij. 1000 169%—165. A Senembah 194%191, C Chicago Milw. 2%3. A Amst. Rubb. C. 46%— 4G%-48%. A Deli-Eiat. Rubb. 18— A Hessa Rubber 253/tj— 25%. A Serbadjadi S.R. 19—18%. Prolongatie 23/4—2%. WISSELKOERSEN. Amsterdam, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 26 Jan. 8.61% 58.50 9.78 34.65 48.50 47.50 2.48% 27 Jan. 8.60 58.37% 9.78 34.65 48.45 47.30 2.48% Ind, Stoomvaartlijnen. Johan van Olderubiarnevelt (thuisreis) 26 Januari te Genua. Stoomvaartlijnen op N.-Amerika, Boschdijk, New-Orleans naar Rotter dam p. 26 (4 n.m.) Lizard. Delftdijlc Rotterdam naar Vancouver 26 te Cristobal. Aku Accoust. Philips Unilever Koninkl. Industrie H. V. A. Suiker MARKT Rubber Schepen Tabak Obl. markt fWettig gedeponeerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2