1 "11 KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. LAATSTE BERICHTEN. LEGER EN VLOOT. Handel, Nijverheid en Visscherij BEURSTHERMOMETER. V De B. V. L, te S t a v e n i s s e hield Vrijdagavond een bijeenkomst, waarbij de heeren Bierman en P. G. Laernoes het woord hebben gevoerd, en eenige films werden vertoond. Vrijdagavond werd in het kerkge bouw der N. H. kerk te Oostburg door den heer Cor Schijve met den heer Haverkamp (beiden leeraar aan de rijks kweekschool) en het kweekschoolkoor ten behoeve van het crisiscomité een kerkconcert gegeven. Het kerkgebouw was goed bezet en de uitvoering had veel succes. De b'lauwselfabriek J. Bl. Guimet te Sas van Gent is wegens crisisom standigheden voor onbejiaalden tijd ge stoten. Reeds eenige jaren werd hier niet meer gefabriceerd, doch slechts ver pakt en verzonden. De fabriek is een dochter-onderneming der firma J. Bi. Gui met te Eleurieu sur Saone. Ongeveer 20 arbeiders zijn door het stilleggen werkeloos geworden. Vrijdag traden te Aarden burg voor het departement Sluis—Aardenburg van het Nut op Tula en Johan Schmidt- di Vista, met een viertal voordrachten. Onder veel blijken van belangstel ling heeft Zaterdag te Den Haag een receptie plaats genad ter gelegenheid van het 85-jarig oestaan van het schil derkundig genootschap Puichri Studio Enkele jaren geleden is een dokter te Groningen voor 7 in het bezit ge komen van een teekening uit de nala tenschap van den kunstschilder Otto Eerelman aldaar. Ze stond op naam van Rubens De teekening van den dokter werd door een kunstkenner gekocht voor 2250. Dezer dagen nu is deze teekening te Leipzig geveild en daar is zij voor 32 Hollandsche guldens opnieuw in het be zit gekomen van den bovenbedoelden ge neeskundige. De Duitsche experts had den verklaard, dat men hier niet met een Rubens te doen had. Geslaagd voor het candidaatsex,a- men in de rechten aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam, de heer G. F. C. van den Ende alhier. Aan de Universiteit te Utrecht slaag de voor het candidaalsex,amen rechten de heer J. C. Schorer. Geslaagd voor Coupeuse aan de mode-academie de heer van Rees, de dames J. Sinke en M. Louws. dat in de haven van Nieuwediep het Bin- nen-Aanvarings-Reglement wordt over treden, meer politietoezicht ter plaatse gewenscht is. Aanvaring onderzeeboot O XI. De Marineraad heeft Zaterdag uit spraak gedaan in de zaak betreffende de aanvaring van Hr. Ms. onderzeeboot O XI tegen de beschoeiing in de haven van Nieuwediep op 29 Sept. 1.1,, toen een sleep naar buiten kwam. De Raad was van oordeel, dat het on geval te wijten is aan een samenloop van omstandigheden, waarvan o.a. genoemd werden het binnenloopen van de O XI, terwijl een sleep Uitvoer, de invloed van den stroom op de O XI, en zeker niet het minst het geringe vermogen van de sleepboot. Wanneer de sleepboot meer kracht had gehad, zou het gieren der door haar gesleepte bakken hebben kun nen voorkomen. Zonder twijfel had de sleepboot onvol doende kracht. Wat de manoeuvre van de onderzee boot betreft, overwoog de Raad o.m. dat bij het maken van manoeuvres zorg voor de veiligheid een eerste vereischte is, en dat deze moeten worden nagelaten, wanneer er eenige risico aan verbonden is. In dit verband besliste de Raad, dat er geen noodzaak voor de O XI was, om naar binnen te gaan. Ten slotte sprak de Raad als zijn mee ning uit, dat, waar het meer voorkomt, Ongelukken. Zaterdagavond heeft men op den onbewaakten overweg te Duiven- d r e c h t op enkele honderden meters afstand een rijwiel gevonden. Dit was ongeveer 600 meter door den trein mee gesleurd. De machinist heeft van de aanrijding niets gemerkt en reed door. Het slachtoffer, wiens identiteit nog niet kon worden vastgesteld, was on geveer 30 jaar oud. Branden. Vrijdagavond is door nog! niet opge helderde oorzaak brand uitgebroken in de schoenmakerswerkplaats van Bi., KI. Kattenburgerstraat te Amsterdam. De brand nam spoedig een vrij ernstig ka rakter aan en zette de geheelle werk plaats in een feilen vuurgloed. Voor de bewoners der drie boven gelegen étages Was de toestand zeer kritiek. Op de drie bovenetages sliepen behal ve de volwassenen niet minder dan een twintigtal kinderen, die in nachtgewaad moesten probeeren uit het brandende huis te ontsnappen. Dit was echter zeer gevaarlijk door het bovengenoemde hou ten schot, dat reeds' doorschroeide en veel rook doorliet. Eenige bewoners vluchtten met wat kinderen over een platje aan den achter kant van het huis. De inmiddels ver schenen brandweer greep krachtdadig in zoodat de nog in het huis aanwezige bewoners langs de trap en de voordeur hel perceel' konden verlaten. f 100.— BUIT GEMAAKT. - In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in gebroken in het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding aan den Bezuidenhoutschen weg te Den Haag. De dader heeft zich toegang verscliaft door over een tuinmuur te klifmmlen en vervolgens aan de achterzijde van het gebouw een keukenraam' open te schuiven. Alle kantoorlokalen werden doorzocht Waarbij een buit van ongeveer f100 uit missiebusjes,, postzegtelkast en dergelijke in zijn handen viel. De brandkast is onaangetast gelaten. KOEIEN ONDER ELECTRjISC HEN STROOM. Te Bodegraven werd een Doerin, die alleen thuis was, opge schrikt door het angstige loeien van het vee in den stal. Toen zij' ging zien, wat hiervan de oorzaak kon zijn, ontdekte zij' dat een koe dood op den grond lag, terwijl de anderen als razenden heen en weer sprongen. Onmiddellijk waarschuwde zij' een buurman, die, toen hij een der dieren wilde losmaken, tot zijn schrik ontdekte dat het dier onder electriscnen stroom stond. Eerst toen de boerin de hoofd' schakelaar had omgedraaid, kon de man zich bevrijden. Inmiddels was echter nog een der koeien doodgevallen. Bij1 onder zoek bleek, dat de lichtleiding, welke eerst kort geleden in den stal was aange bracht, niet aan de voorgeschreven ei schen voldeed. De leiding maakte eon tact met ijzeren voorwerpen in den stal, welke weer in aanraking kwamen met de ijzeren staven, waaraan het vee was vastgebonden. De installatie was door de lichtbedrijven goedgekeurd. BRUTALE AANSLAG. Zaterdag avond heeft te Berghem een zeer bru tale aanslag, plaats gehad. Toen te ongeveer 9 uur de heer B. na afloop van zijn werkzaamheden zijn broodwagen in een huis, waarvan het voorgedeelte wordt bewoond door zeke- ren M. wilde stallen „kwamen plotseling twee personen te voorschijn, ,die zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond eenige schoten op B. losten, waarna zij wegvluchten. De kogels troffen geen doel. Bij onderzoek is gebleken, ,dat het geheele huis van B>. was doorzodij: en verschillende voorwerpen voor medene- men gereed stonden. Er wordt slechts ongeveer f 20 vermist .De politie heeft een onderzoek ingesteld. Van de daders ontbreekt tot nog toe evenwel ieder spoor. MOEDER REDT H^AR KINDEREN UIT BRANDEND HUIS. Onder de ge meente d e W ij k is de woning van den varkenskoopman P., door een hevigen brand in asch gelegd Het vuur doeg uit, toen de cu'ders afwezig waren en de drie kinderen, resp. vier jaar, twee en een half jaar en negen maanden oud, alleen thuis waren. Toen de vrouw, gewaar schuwd, ijlings bij het brandende huis terugkwam, drong zij' zonder aarzelen binnen en wist haar drie kinderen on gedeerd naar buiten te brengen. Onmid dellijk daarop stortte het fel brandende dak reeds in en was de woning één ro kende puinhoop. DE NOODLOTTIGE BRAND TE WE- ZEP. Omtrent den brand in het kleine huisje op de Veluwe, met rieten dak en houten wanden, bewoond door den koop man J. B., een weduwnaar met vier van zijn kinderen, wordt nog gemeld: In een van de vertrekken sliep de vader met een meisje en een jongetje van zes jaar; in het andere vertrek twee zoons van 16 en 18 jaar, twee lichamelijk goed ontwikkelde jongens, maar die geestelijk erg zwak waren. De jongste kwam het vorige jaar van school, maar geen van beiden kan oehoorlijk praten. Dienmorgen om half zeven stond de mder op,, maakte de kachel aan en liep even naar buiten. Toen hij terugkwam, stond het dak in lichterlaaie. Hij waar schuwde het dochtertje, greep het kind van zes jaar, rolde dit in een deken en wierp het op het pad bij het huis. Maar toen hij weer naar binnen wilde gaan om de jongens te wekken, maakte de vuurgloed hem dit onmogelijk. Vader en dochter schreeuwden zoo hard zij konden en het meisje meende, dat zij. een van de jong(ens nog antwoord hoorde geven, maar het was onmogelijk hen te bereiken. Binnen een kwartier was alles finaal afgebrand en stond er alleen nog de schoorsteen, het eenige deel van het huis, dat van steen was. In het bed lagen nog de verkoolde lichamen van de twee jongens, de een heel rustig, terwijl de ander blijkbaar nog een poging heeft gedaan om er uit te komen. Er was niets verzekerd. Bekamp, die onder den naam van Jan- past-alles, handel dreef in tweedehand- sche goederen, is het grootste gedeelte van zijn handel kwijt. Alleen staat er nog een afdakje, dat hij betitelde met den naam van winkel, waar nog wat aardewerk, schilderijen e.d. staan uitge stald. EEN SPOOK IN DEN PASTORIE- TUIN. De vorige week heeft heel S i I- volde kunnen griezelen vaneen geestverschijning, die twee avonden ach tereen het anders zoo rustige dorp in rep en roer gebracht heeft. Als een loo pend vuurtje was de mare rondgegaan, dat men, tegen het middernachtelijk uur, een spook in witte kleeren door den pas torietuin van den predikant had zien dwalen en natuurlijk trok het grootste deel der bevolking, al dan niet met kip- pevel, den volgenden avond naar de plaats, waar deze griezeligheid heette ge constateerd te zijn. Voor de pastorie dromde de goê-gemeente samen en de veldwachter had het, als verkeersrege laar, danig druk. Eilaas, men kreeg dit maal het spook niet meer te zien en nie mand is er tot nu toe in geslaagd, de identiteit der witte verschijning te ont dekken. Een kwajongensstreek zal aan 't geval wel niet vreemd wezen, MET LUCIFERS GESPEELD. Zon dagmiddag ontstond brand in de twee jaar geleden gebouwde boerderij van den heer B. S. te Amsweer onder D e 1 f- z ij I. Eenig vee kon worden gered, maar het huis en de inboedel, zoomede een zeer groote hoeveelheid stroo, hooi en vlas, werd een prooi der vlammen. Ver moedelijk is de brand ontstaan doordat kinderen met lucifers hebben gespeeld. AMSTERDAM, 25 Januari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 A-B 1000-6 100%—100%. Ned. 17 1000-4i/2 97%—96%. Ned. 31 1000-4 91%—91%. Certificaten-3 6&3/4I— 69%. Cert. N.W.S..-2'i/o 61%-G'1%. O. Indië 22 doll. 1000-6 82-82%. O. Indië 16 1000-5 84s/8—83s/4. O. Indië 23 pndst. 100—6 62-* O. Indië 23 pndst. 100-6 62 Duitschland pndsl. 100—7 471/2473/4. Duitschland 30 IOOO-51/2 3736%. Engl. W.L. 50-200-5 693/4— Engl. F.L. 50-200-4 60i/2—60. Zeeuws. Hyp. Bi-5 9494. Zeeuws. Hyp. B-4% 89—89. A Amsterd. Pauk 101%—101%. A Biank Assoc. 261/2— C Rot. Blankver. 70- A Twentsche Bank 97—97. A Pref. Jurgens A 78i/4—77. A De Schelde N.Bi. 44 A Ver. PaDf. v. Gelder 66—65%. C Am. Car en Foundry 93/493/g'. C Am. Smelt en Ref. 17Ï63/4. C Farbenind. I.G. 77i/2833/4. C U. States St. C. 43%— 42%. C C. Publ.S erv.2%23/4. C North Am. Cy 33—32% A Born Sum. H.M 1151151/2 A Ned Wol Mij 25'i/s A Singkep Tin M. 75—74 A J. G. Japan Lu. 35—35. A Rotterd. L'Io yd 61— A S. M. Nederland 683/4— 65, A Amst. Thee G.M. 20—19. 71 Houth. Alberts 41—41. C Peruvian C. Pr. 9— 9i/2. A Southern RIw. 13%—13%. C Union Pac. Rr. 82s/8— 78%. C Int. Nickel Cy. 8%8%. huldebetooging aan Briand. De sprekers van alle 14 mogendheden, die in den Raad van den Volkenbond zijn vertegen woordigd gaven hun leedwezen te ken nen over de afwezigheid van Briand. De Raad besloot aan de ontwapenings conferentie te doen toekomen een over zicht van den huidigen stand van de ci viele luchtvaart in de verschillende lan den en van de bestaande internationale overeenkomsten betreffende de civiele luchtvaart. Vervolgens besloot de Raad de reeds geruimen tijd geleden ingestel de commissie om het pact van den Vol kenbond in overeenstemming te bren gen met het Kellogpact opnieuw bijeen te laten komen. Deze commissie zal ver gaderen tijdens den duur van de ontwa peningsconferentie. De voorzitter van het Centraal! Stembureau heeft in de Tweede Kamer- vacature, ontstaan door het niet aanne men door den heer C. Nieuwenhuijsem, als opvolger van ds. Lingbeetk, benoemd verklaard, den heer Woddemdorp te Groy- ningen. In de afgelfoopen week is door het Nat. Crisis-Comité ontvangen f 17.093.78. Het totaal Dedrag der ontvangsten be draagt thans f 425.905.58. Het onderzoek naar de bij de mili taire administratie te Breda ontdekte onregelmatigheden, is ook uitgebreid tot de handelingen der leveranciers die de jetrokken militairen met steekpennin gen bewogen, om de inschrijvingen voor de verschillende leveranciers te beper ken, waardoor een aanzienlijk hoogere prijs kon worden gemaakt. Thans is tegen eenigen van hen procesverbaal opgemaakt ter zake van het omkoopen van ambtenaren. Bij het sluiten der café's zijn heden nacht te Breda twee agenten van po- itie aangevallen. Zij hadden juist een ca fé verlaten, toen drie der bezoekers, die zij gelast hadden het café te verlaten hen achterop kwamen. Met een zwaar voorwerp sloegen zij de politieagenten op het hoofd die ernstig werden ge wond. Daarna namen zij de vlucht. Drie aanvallers zijn gearresteerd. Het zijn de gebrs. F. en zekere M, De politierechter fe Dien "Haag heeft den heer I. L., directeur vlan Burgers Co. BjaUfc, die zich de vorige week had te verantwoorden ter zake van smaad schrift (beleediging van den heer I. H W. Stip pier) en tegen wien de officier van justitie f 50 boete, subs. 35 dagen hechtenis had gerequireerd, vrijge sproken. Sir Walter Lay ton publiceert een Verklaring waarin hij er op wijst, dat het rapport van Eazel' bewijst, dat een voortzetting van het huidige systeem' van Duitsche betalingen en van de bestaande regeling der oorlogsschulden tot ernstig onheil moet voeren. Er blijft geen andere keuze dan het systeem! op te geven. STAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen (Onder voorbehoud), f 5000: 18048 f 1000: 1949 2920 10989 1 f 400 4912 1 2044 20829 f 200 2736 4785 477(3 6720 12142 20078 20439. f 100: 95 150 9451 13108 16594 15759 19560. UIT TERNEUZEZN. De metselaar A. de B. alhier, gehuwd en vader van een kind, die een heelenc wondje aan den neus openkrabde is aan bloedvergifitging overleden. DE VOLKENBONDSRAAD. De openbare zitting van den Raad van den Volkenbond begon met een groote A Koloniale Bnk. 5655, A N.I. Ilbk 1000 563/4- 56%. C Ned. H. M. 1000 74%—74%. A. Alg. Kunstz, U. 40%42-41. A v. Berkels Pat. 2626, C Calvé-Delft 58 A C. Suiker Mpij. 22% A Int. Viscose 8 A Küchenm. I. Acc. 12%13%-12%, A Ned. Ford A.M. 177—175. A Philips Gem. B. 85%87%-86%. C Unilever 103%—104%-03. C Anaconda Cop. 21%21%-22. C Bethlehem St. 2120%-21, A A.N.I F.M.—N.B, 168%—170%: C A. Gas en El. Cy 5—5% C Cities Serv. cy. 66%-3/8. C Midd. West Ut. 63/s—6. A Boeton Mijnb. 273/427%. A Kon. Petr. Mpij 119%—122-201/2- C Con tin Oil Oy 6—6. C Shell Union O.C. 3%— 33/4-7/8. A Holl .Amer. Lijn 4% A K.N. Stoomb Mij. 16%—15%. Zakgeld vood cadetten. Bij ministerieele beschikking wordt be kend gemaakt, dat het bedrag van het aan de cadetten der Kon. militaire Aca demie uit te betalen zakgeld ails volgt! wordt vastgesteld: voor den cadet in het eerste studiejaar f 1.(25; na aanstelling tot cadet-sergeant titulair f L50; voor den cadet in het tweede studiejaar f 1,50 en voor den cadet in het derde studie- jjaatr f 2 per week; VOORJAAR i als Een landbouwer te Nieuwland, die al een schaap met twee lammeren in de wei heelt Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. (Ingez. Med.) GEDUPEERDE REIZIGERS. Men schrijft ons Dat de Prov. boot Zaterdagavond om uur niet van Zierikzee naar Katsche Veer kon vertrekken, was> wel duidelijk. Er hing een dikke mist. Maar toen te ongeveer 7 uur de mist a.Vondreizigers, zóówel te Zierikzee als optrok, hoopten de wachtende Zaterdag- te Katsche Veer, dat de boot de reis Zierikzee—Katsche Veer en terug zou maken. Maar: helaas. De lust tot varen ont brak blijkbaar, zoodat de wachtende pas sagiers ten zeerste gedupeerd wanen. Ons dunkt, dat de Prov. Stoomboot- dienst toch 'hier wel wat meer mede werking had kunnen toonen. De ver bindingen waren de vorige week door de vele mistperiodes toch al zoo slecht. Het bootpersonee'l mag dan terwille van de reizigers ook wel eens een klein of fertje brengen. De minister van binnen'landsche za ken en landbouw heeft, gelet op art. 43 a van het Zeeuwsche stroomenvissche- rijreglement, 'bepaald, dat, art. 23, eer ste lid, van genoemd reglement, tot we deropzegging, doch uiterlijk tot en met 31 December 1932 geen maat op schar en schol zal zijn gesteld. Faillissementen. Failliet verklaard O. K. G. Klingebeil veekoopman te Middelburg. Rechter-ooflU-* missaris mr. A. v. d. Hoop. Curator mfr., F. Bl. Evers te Middelburg. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i.z, het Handelsregister betreffende Zeeland, ontleenen wij het volgende: Nieuwe inschrijvingen, Westelijk Noord-Brabant (Breda), J. Hubbelmeijer, St. Maartensdijk, Markt, radio-centrale en electriciteit. (6023). Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg) Gebroeders Appels, Zierikzee, St. Do- musstraat C, 140, handel in manufactu ren. Uitgetr. E.: A. Appels. Handels naam gewijzigd in: R. Appels Azii.'s Ma- nuf acturenhandei. E.: R. Appels Azn/. Firma Gebrs. van Dort, Segeerstraat H 73 vischhandel. Overl. M.-E.D. C, van Dort. Burgerlijke maatschap ont bonden. De zaak is omgezet in eene vennootschap onder firma. De handels naam luidt thans: Firma van Dort (B'.P.) Venn.: G. P. van Dort, Wed. G. G. 1 van Dort—van den Bosse en D. Tange. A. L. Franken, Vlissingen, Kerkstraat 11, bakkerij. Uitgetr. E.A. L. Franken. Handelsnaam gew. in: A. Schoenmakers. E.A. W. Th. J. Schoenmakers. M. van de Werke, Wemeldinge, Nieu we Dijk Bl 114, smederij, constructie werkplaats, broeikassen,, centr. verwar ming. Uitgetr. EM. van de Werke, Volm. ingetr. van: H. C. J. Kort, Rijswijk, Handelsnaam gewijzigd in: A- van der Burght, voorheen M. van de Werke E.: A. van der BUrght, Yerseke. Proc. ver leend aan: M. van de' Werke (BI.P) N. V. Zaadhandel en Boomkweekerijea wie,d. P. de Jongjh, Goes, Stationsweg E, 28a. Uitgetr. dir.. J. J. de Jongh, Goes. A Ned. Scheepv. U. 61%62%. A H.V. Amsterdam 174%175%-76%. A Java Cult. Mij. 124 A N.I. Suiker U. 87—84. A Poerworedjo S.O. 7 A Deli Batavia 141139%. C Deli Mij. 1000 170%—170. A Senembah 201% C Chicago Milw, 2%2%, A Amst. Rubb. C. 46%46-%. A Deli-Bat. Rubb .18%19. A Hessa Rubber 24%25. A Serbadjadi S.R. 19 Prolongatie 2%2%. WISSELKOERSEN. 23 Jan. 25 Jan. Londen 8.50 8.54 Berlijn 58.52% 58.62% Parijs 9.77% 9.77% Brussel 34.62% 34.67% Zwitserland 48.42% 48.50 Kopenhagen 46.75 47 New-York 2.48% 2.48% Unilever MARKT - Philips Suiker Obl.markt Aku Industrie Koninbl. Amerika Schepen Mijnen j* get en en I ra vai vai Lil eel 0- dd Va fWettig gedeponeerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2