K N.ï. Stoomwasscherij Volharding I ETS uw OMMER WEG MET Langeviele 217. Kort Zeeuwsch Nieuws. ■n Vlissingen caa Filiaal Gr. Markt C 12 - Middelburg Onze Zaak staat vanaf heden onder voortdurende controle van Dr. Ir. H. J. DE WIJS Scheikundig Ingenieur. BIOSCOPEN. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEFEN W. D, BEURS- EN WISSELKOERSEN. Stormvloed der Liefde. 20 ZAMBOS SIGARETTEN 25 CENT KERKNIEUWS. ELECTRO, Hare Hoogheid beveelt! Ned. Herv. Kerk. BEURSTHERMOMETER, Aku Unilever Amerika Philips H. V. A. - Koninkk Suiker Industrie MARKT Rubber Young 6 liet nieuwste vaardigheidsspel door Middelburgers uitgevonden en ver vaardigd! Het Kietsspel is het fami liespel bij uitnemendheid. Gaat U eens kijken bij A. C. JULIANUS. (Ingez. Med.) drag groot 29144.02, waarvan alleen aan loon 20914.38. De nieuwjaarsrede van den burge meester werd namens den raad beant woord door den heer Eckhardt die den voorzitter wederkeerig alles goeds toe- iwenschte. Ingekomen stukken. J Het adres van de Prov. commissie voor werkloozenz.org uit de S.D.A.F. be treffende bestrijding der werkloosheid wordt voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van een aantal autobus(- ondernemers om de verordening tot het heffen van staangeld voor autobussen weder in te trekken gaat naar B. en W. om prae-advies. In behandeling kwam, nadat eenige minder belangrijke punten zonder discusf- sie of hoofdelijke stemming waren af gehandeld, de w i n k e 1 s 1 u i t i n g si- verordening aansluitend bij1 de nieu we winkelsluitingswet. Tevens kwamen daarbij' aan de orde de adressen der drie vakorganisaties om op "Woensdagmiddag alle winkels te doen sluiten teneinde aan het winkelpersoneel een vrijen middag te nezorgen. Dit laatste adres werd verdedigd door de heeren Visscher en' Crucq (beiden s.-d.) Voor de bedienden is een vrij' middag van veel meer waarde dan een vrije pi or gen, dien ze nu meestal krijgen. Beide sprekers pleitten voor aanhouding van het voorstel, teneinde nag overleg te plegen met de organisaties der bedienr den. Dit voorstel werd, na discussie, ver worpen met 11 tegen 2 stemmen (vóór alleen de S. D. A. P.) Het verzoek wordt nu met algemeene steni|mien afgewezen. Bij de artikelsgewijze behandeling der winkelsluitingsverordening, bepleitte de heer Crucq zonder resultaat het toe staan van sigarenverkoop op Zondag. De heer Visscher stelde voor ge durende den zomertijd dje winkels niet langer dan des winters open te stellen. De heer Simons wees op de vele menschen van 'buiten, die in Goes ko men koopen. Het voorstel werd verworpen met 11 tegen 2 stemmen (Vóór de S. D. A. P.) Enkele heeren willen de automaten op de stoepen verbieden, Ook de mid- denstandsvereenigingen willen dit. De voorzitter toont echter aan, dat de ge meenteraad geen recht tot Vertbod heeft. Wel kan regelend worden opgetreden, zoodat elke hinder voor het verkeer kan worden voorkomen. De verordening wordt hierna z. h. st. .aangenomen. Het tijdelijk Voorschot uit 's Rijks kas ten bedrage van f 130.500 wordt vaard. Met de gemeente Borssele wordt een geldleening ad f 14.000 aangegaan. Nu volgt behandeling van het 107 artikelen lellend Ambtenaren-reglement. De heer Van Poelgeest had lie ver gezien, dat Bi. en W. de bestaande verordeningen hadden aangetast aan de nieuwe wet, naar de financieele gevol gen van het reglement. De Voorzitter antwoordt dat Bi. en W. het eerste ook liever gezien had den, maar Georganiseerd Overleg ''wil de anders. Omtrent het laatste kan spr. geen inlichtingen geven. Slechts zeer weinige veranderingen worden aangebracht in het ooncept-re glement. De heer Crucq wilde de eerste Mei als vrije dag beschouwen. De V o o r zitter antwoordt, dat zij die liever op 1 Mei dan op 31 Aug. vrij hebben, dit kunnen 'krijgen. Hiermee wordt genoegen genomen. 'Het ontslag van de huwende ambtenares wordt met de stemjmen der S.D.A.P. tegen als regel aangeno men. In bijzondere omstandigheden kan hiervan afgeweken worden. Het ambtenaren-reglement wordt ver volgens z.h.s. aangenomen. Over het aanvragen van rijkssubsidie in de kosten der werkverschaffing en steunregeling wordt breedvoerig gespro ken. Verschillende heeren maken er be zwaar tegen de rijksvoorwaarden te ac cepteeren, terwijl men ze nog niet kent De voorzitter erkent, dat ze nog niet schriftelijk zijn ingekomen. Wel P hem mondeling door een inspecteur der Ned. Heide Maatschappij medegedeeld, dat de loonen bij werkverschaffing ongeveer dezelfde zullen zijn als in Middelburg (34 cent per uur). De gemeente betaalt thans 36 cent. De heeren Crucq en Visscher wil len dat in i eder geval de werkloosheids- commissie zal worden gehoord, vóór een beslissing wordt genomen. De Voorzitter wil die ook graag behouden. De heeren Simons en v. d. Wart wijzen toch op het groote belang, als rijkssteun kan werden verkregen. Ook waarborgt het toezicht der Ned. Heide Mij. dat er goed werk. zal worden geke verd. Met 8 tegen 5 stemmen wordt beslo pen nu nog niet te besluiten tot aanp vaarding der rijksvoorwaarden. Zijn deze bekend, dan kam spoedig een raads vergadering worden gehouden. De Iocaalspoor. De Voorzitter deelt hierna mede, dat op initiatief van B. en en W. op 2 Febr. a.s een vergadering zal worden gek houden van alle gemeente- en polder» besturen op Zuid-Beveland, voor zoover ze betrokken zijn bij den locaalspoorweg, zulks in verband met de geruchten omp trent een eventueele opheffing van dezen spoorweg. Ook zal een lid der directie van de Ned. spoorwegen worden uitgo» noodigd tegenwoordig te zijn. Jubileum burgemeester Lewe van Nijenstein, 's HEER ARENDSKERKE. Donderdag vierde 's Heer Arendskerke feest ter herdenking van het veertig jarig jubi leum van jhr. U. E. Lewe van Nijenstein als burgemeester der gemeente. De eere leden en leden der commissie van 's H Arendskerke, waarbij zich de commissie van 's Heer Hendrikskinderen had ge voegd, wachtte den jubilaris af aan de grens der gemeente. Bij de aankomst van den burgemeester aldaar verwel komde de voorzitter der commissie van 's Heer Arendskerke hem en feliciteer de hem namens de oom|missie met dezen dag. Twee meisjtes boden den burgemeester een mand bloemen aan van de com missie. De stoet zette zich daarna in be weging reed door 's Heer Hendrikskin deren, langs de verschillende straten van het dorp en Eindewege naar het ge meentehuis. Hier werden hem door de schoolkin deren bloemen aangeboden, waarna zij den jubilaris een paar versjes toezon gen. Daarna had er een samenkomst van den gemeenteraad plaats, waarbij wethouder Nijsse den burgemeester fe liciteerde namens den Raad en den secre taris. Hij ging in het kort na het vele dat in al die jaren door den Burge meester was tót stand gebracht, in de Verschillende deelen der gemieente, wat stichten van me «we gemeentegebou wen betrof, wegverbeteringen, electri sche verlichting enz. Hij wees ook op het Lewedorp een buurt die naar hem genoemd is en steeds in grootte toe neemt. Daarna overhandigde hij hem als herinnering aan dezen dag een foto van den Raad met den secretaris in de raadszaal. De burgemeester dankte voor de har telijke woorden namens den Raad. Hij dankte den Raad voor de medewerking en den kundigen en ijverigen secretaris voor zijn grooten (s'teun. Hij beloofde dat de foto een eerste plaats in zijn ka mer zou innemen en bood wederkeerig den raadsleden een kleinere afdruk van de foto aan. Hij eindigde met den wensch dat het den raadsleden en hun gezinnen tot in lengte van dagen moge wel gaan. De kinderen der openbare school en bewaarschool werden door den burge meester onthaald. Om half twee ver- eenigden de commissies v!an 's Heer- Arendskerke, Nieuwdorp en 's Heer Hendrikskinderen zich in de raadszaal om den burgemeester een huldeblijk aan te bieden. De voorzitter der commissie van 's Heer Arendskerke, de heer J. van Hekke zeide dat er samenwerking verkregen was met de andere deelen der gemeente om den burgemeester na mens de geheele gemeente een blijvend aandenken aan dezen dag te schenken, n.l. een jubileumbank te stichten te Le wedorp. Daar het niet mogelijk was ge weest reeds uitvoering te geven aan dit olan hadden de commissies besloten den Burgemeester de soim gelds, die daarvoor samen gebracht was, aan te bieden De burgemeester zeide gaar ne het geschenk te aanvaarden en dank te voor het bewijs van waardeering van zijn werken gedurende die 40 jaren. Vanaf twee uur hield de burgemeester receptie in de raadszaal. Hierop kwa- wen de Commissaris der Koningin, de leden van Ged. Staten de heeren Stieger en Van Bommel van Vloten, de Griffier Van de Staten, een deuptatie van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen op Z. en N.-Beveland, een van de N.V. Waterleidingmaatschappij Zuid-Beveland, een van de vereeniging van Huisvrouwen te Goes, een van de Vereeniging „Het Groene Kruis>' te Goes een van den Kerkeraad tier Ned. Herv, Gem. a-.hier, bijna alle Burgemeesters van Zukl Beveland, de notarissen van Goes en Heinkenszand, andere autori teiten en tal van gemeentenaren jhr. ewe complimenteeren. Gedurende de ze recept'e gaven het gemengd koor „Zanglust" en het muziekgezelschap .Excelsior" een concert voor het ge meentehuis. Vele bloemstukken werden den bur gemeester aangeboden, terwijl vele tele grammen en verdere schriftelijke felici taties werden ontvangen. Aan de armen en enkele ouden van dagen in de gemeente was vanwege den burgemeester een versnapering ver strekt. In de dorpsstraat hadden kinder spelen plaats voor leerlingen der school en bewaarschool. Den geheelen middag en avond was er een gezellige drukte op het dorp, dat nog wat versierd was, terwijl huis aan huis de vlag uitgestoken was. Des avonds hield een lichtstoet de menschen nog bij elkaar, terwijl de schitterende verlichting van den toren en kerk door de medewerking van de P.Z.E.M. ook nog bezoekers van buiten lokte. Gisterenmiddag geraakte onder L e we dorp op den rijksstraatweg de auto van de firma G. na beschadiging van een boom, in een sloot. De au lm werd I zwaar beschadigd, de inzittenden lie pen verwondingen op. —Als gast van de Rederijkerskamer V. Z. O. S. te Burgh trad DondetPdjng- «avond j.l. de Rederijkerskamer „De Wa tergeus" van Renesse op. E,. en W. hebben aan den heer J. Suurland eervol ontslag verleend als brandmeester te Scherpenisse. BIJ HARTKWALEN EN ADERVER KALKING neiging tot bloeding in de j hersenen en aanvallen van beroerte ver- i zekert het natuurlijke „Franz-Josef"-bit- ierwater een gemakkelijke stoelgang zonder inspanning. (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) FLORA. WOLPHAARTSDIJK. Donderdag j.l. kwam de landbouwer J. de R. van Kort- gene (N.-B.) met zijn auto Van den step ger te Wolp-haartsdijk en den oprit 'af naar den Veerweg. Door een defect aan de stuurinrichting geraakte de wagen in den vrij diepen watergang, bij de weegbrug „De Eendracht" aldaar. Door spoedig toegeschoten hulp werden die inzittenden spoedig op het 'droge ge bracht en later de auto met een kraan wagen naar Goes vervoerd. Persoonlijke ongelukken 'kwamen niet voor. BiRUINISSE. De -bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. j.l'. 2443 personen (1196 m'. en 1247 V.) Er wer den in 1931 geboren 14 jongens en 23 pneisjes; vestigingen 47 m. en 48 v. pers.; overleden 14 m'. en 12 v. perst vertrokken 36 m'. en 42 v. pers. (Bevol king einde 1930 2415 personen). GROED-E. In de algemeene vergadering Van de varkensassurantie alhier, 'bleek uit de rekening en verantwoording over 1931, dat was ingekomen f 1122 en uit gegeven f 732. De vereeniging telde 229 'leden, 15 donateurs en 1 eerelid'. Verze kerd waren 285 varkens', waarvan er 12 zijn gestorven. Uitgekeerd weid voor de 12 gestorven varkens een bedrag1 van f 180 ruim. Op de ingekomen stukken van café houders te Groede, betreffende het in aanmerking mogen komen onn1 de alge meene vergaderingen der vereeniging' om beurt bij hen te doen zijn werd goedgun stig door de vergadering 'beslist. Het bestuursvoorstel oim' de contribu tie van 25 op' 20 cent te brengen, en waarover nog al eenigen tijd werd ge debatteerd, werd' met 108 tegen 35 stem men verworpen. AMSTERDAM, 23 Januari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 A/B 100%—100%. Ned. 17 1000-4% 97%—97-97%. Ned. 31 1000-4 91%—91%. Certificaten-3 69%69%. Cert. N.W.S.-2% 60V2—61%. O. Indië 22 1000-6 82%—82. O. Indië 23 100-6 62 O. Indië 16 1000-5 84%—84%. O. Indië 26 1000-4% 76—75%. Duitschl. 100-7 47%—47%. Duitschl. 30 1000-5% 37%—37%. Engl. W.L. 50-200-5 69%—69%. Engl. F.L. 50-200-4 60% Zeeuws. Hyp. B-5 94 Zeeuws. Hyp. B-4% 89 A Amsterd. Bank 103%101%. A Bank Assoc. 26% C Rott. Bankver. 70 A Twentsche Bank 97 A Pref. Jurgens A 78%78%. A De Schelde N.B. 44 A Ver. Papf. v. Gelder 6766. Am. Car Foundry 10%9) Am. Smelt Ref. 17%—17. Farbenind, I.G. 77% U. States St. C. 46%43%. C. Publ. Serv. 2%2%. North Am. Cy. 3433. -115. C C c c c c A Born. Sum. H.M. 115- A Ned. Wol Mij. 25% A Singkep Tin M. 77%75. A J. C. Japan Ln. 35 A Rotterd, Lloyd 6161. A S, M. Nederland 68%68%. A Amst. Thee C.M. 20%—20. A Houth. Alberts 41 C Peruvian C. Pr, 10%9. A Southern Rlw. 13% C Union Pac, Rr. 82% C Int. Nickel Cy. 8%8%. Prinses Maria Christine, maar op de dansvloer Mizzi, de manicure. Ter ont moeting van en flirting met Willy Fritsch, garde luitenant, maar Ier deze plaatse, Karl uit het Delicatessenge- schaft. Over en weer ongetwijfeld res pectievelijk paleis- en kazerneescapades zeer waard. Kathe krijgt 'n hoogst eigen lijfwacat, De trek naar het Westen, j en Hoheit 't dus voor 't bevelen. Om! De moeizame tocht naar de Far-west, i luitenant Willy stante pede te bevorde- waar de landverhuizers een kolonie zul- I ren tot ritmeester; ritmeester Willy op len stichten, waar naderhand dorpen en dezelfde wiïze tot matoor, enfc, enz. lot steden verrijzen en waar een aparte natie generaal, betrest, beridderdordend,, bef- zal ontstaan. I pluimd en bemanteld, toe. Want staatsl- Deze film geeft een uitstekend beeld minister prof. Heynitz (pracht-type van van den tocht naar dit verre Westen I Schünzel behalve enkele momenten te een episode van de emigratie. Allen zich veel charge) weet 't wel: luitenants be- bijeen voegend aan de oevers der Mis- staan alleen maar om door ritmeesters sissipi, vanwaar de verre en gevaarlijke „angeschnauzt" te worden; ritmeesters tocht aanvangt. Op toch heel eenvoudige, voor een dergelijke behandeing door mai- duüdelijke en treffende wijze ziet men hoors, etc. Eenigst middel daartegen: ras dezen trek met al haar gevaren, ontibe- I se promotie-bevelen, ringen, angst en ellende. De typische j En Willy staat maar al te graag „Zu huifkarren °tot een karavaan vereenigd Befehl", behalve waarin een man zich nu trekkend noor de onherbergzame oor-1 eenmaal niet bevelen laat, doch liever den, welke eertijds slechts door enkele I Zelf beveelt. pelsjagers als de eenige blanken waren I Dit is nu eens inderdaad een „éénige" betreden. I film, in de diverse beteekenissen. Zoo Zoo gaan de pioniers het Wes- eeri) die u ziet, en nóg eens ziet. Een ten tegemoet, heele kudden met zich j geestig intriguetje vol verrassingen, een meevoerend, vechtend met de roodhui-1 wej heel schlagende dialoog, pakkende den op hun vlugge paardjes, zich een I wijsjes, een blij- en kluchtspel berolling, weg banend door de dichte bosschen, I njej. heter te wenschen. Willy Fritsch, breede, snelstroomende rivieren overste- j a[s steeds, gezellig en boeiend: vroolijk kend en in dc verzengende hitte door de 1 en dood-ernstig in stage afwisseling; een woestijnen, naar de Far-West. I fjjne Hoheit van Kathe van Nagy; een Vele moeilijkheden worden door hunj kostelijke Vorst van Leuchtenstein, ijzeren wil en doortastendheid overwon-1 j^athe's besten a.s. echtgenoot, met meer nen. I interesse voor dames van 2500 dan 25 Dit is in zijn soort een documentaire jaar £n dan hct detectiverolletje van film en een voortreffelijke die ons toont j pauj Hörbiger de geweldige inspanning We zijn dankbaar voor het documen- mede deze heldhaftige pioniers hadden 'te worstelen om hun doel, op vruchtba re bodem in het nieuwe land hun ge luk te beproeven en een nieuwe natie te stichten,, te Dereiken. Mogen wij deze film, die zooveel leer zaams bevat, zeer in uw aandacht aan bevelen? Men zal er veel, zer véél aan hebben! Een sterk dramatisch filmwerk mlet in de hoofdrollen Marcella Albanië, Ni- colai Malikoff, Boris Michalow en Peter Voss. Twee afgestudeerde studenten bei den verliefd op twee alleraardigste, char mante meisjes, Doen up hun liefdesweg ontmoeten ook zij vele hindernissen en nog al talrijke en nu niet nepaald bui- Nu door ds. H. H. van Ameidfc, te tentfewoon vlot overwonnen, wat dezen Ouddorp voor het beroep naar St. P hi- weg wel wat al te lang maakt, voor zij lips land is bedankt, zal het aantal hun zoo vurig hegeerde doel, bereiken vacatures in den Ring Tholen, dat vijf L li Eil ut::.NI rlo Rrvnf"- tair filmpje van China's scheeps-steden, en het leven op straat. Daar leer je iets van, met zulke opnamen GEEN CADEAUX ETC 100%WAARDE VOOR UW GELD (Ingez. Med.) A Koloniale Bnk 55%56. A N.I. Hbk. 1000 58—56%. C Ned. H. M. 1000 72%—74%. A Alg. Kunstz. U. 4040-41. A v. Berkels Pat. 2726. C Calvé-Delft 5958. A C. Suiker Mpij. 22%22%. A Int. Viscose 8 A Küchenm. I. Acc. 11%12-12%. A Ned. Ford A.M. 178177. A Philips Gem. B. 85%86-84%. C Unilever 105%—104-102%. C Anaconda Cop, 2322-21%. C Bethlehem St. 22%—20% -21%. A A.N.I.E.M.— N.B. 168%—168%». C A. Gas El. Cy. 5%—5. C Cities Serv. Cy. 6%6-6%. C Midd. West Ut. 6%6%-6%. A Boeton Mijnb. 2929-26%. A Kon. Petr. Mpij. 122%—118%-120. C Contin. Oil Cy, 6%6. C Shell Union O.C. 43%. A Holl. Amer. Lijn 4% A K.N. Stoomb. Mij. 16%16%. en het happy end daar is. Zeker, na den massa-val van zooveel Majesteit en Hoheit, verrezen de parodiën legio op dien, ondanks allerhand socia'd- mifstaands, toch wel beminnelijken, in ieder geval pittoresken tijd. Zag u zon een als deze, zoo in stijl, en zoo conse quent volgehouden? Wij niet.. De parodie: 't nèt nog waarschijnlijke en 't even ónwaarschijnlijke, tegelijker tijd! De Hoheit, die op etiquette „pfeiftv en zich diverteert op Donderdagsche danspartijen van het keukendepiar.tement. Heel echt: muisjej-op; schortjje-voor, en een bontmantel voor de sledevaart vice- versa. Hare Hoogheid Kathe von Nagy A Ned. Scheepv. U. 6261%. A H.V. Amsterdam 176%—173-176. A Java Cult. Mij. 124%—124. A N.I. Suiker U. 87 A Poerworedjo S.O. 7 A Deli Batavia 141 C Deli Mij. 1000 170% A Senembah 190200%-102, C Chicago Milw. 32% -2%. A Amst. Rubb. C. 48%—46%-47%. A Deli-Bat. Rubb. 19—18%. A Hessa Rubber 25%24%-25. A Serbadjadi S.R. 19 Prolongatie 22%. WISSELKOERSEN. 22 Jan. 23 .Tan. Londen 8.57 8.50 Berlijn 58.75 58.521/a - Parijs 9.78 9.775/s Brussel "34.65 34.621/2 Zwitserland 48.50 48.421/2 Kopenhagen 47.25 46.75 New-York 2.481/2 2.48321/3 bedraagt, blijven voortduren; ds. Root- selaar te Poortvliet gaat weg en daar door zal het blijvende getal zoo zijn, dat uit Duiveland hulp zal moeten komcr^ waar van uit St. Philipsland zal bediend worden. Te Scherpenisse is oofc beroe pen ds. van Ameide hierboven vermeld', zoodat, als deze dit beroep eventueel aanneemt, weer spoedig de toestand van het oogenb'lik weer terugkeert. In den regel heeft men te Poortvliet ook al spoedig hij een beroep, spoedig succes, zoodat verwacht kan worden, dat bin- afzienbaran tijd de Ring Tholen eigen 'behoeften zou kunnen nen weer in voorzien. Ds. Ch. de Beus te Ten Boer is be roepen te Rilland-Biath. Mijnen - - Tabak - Schepen - ObLmarkt- (Wettig gedeponeerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2