-4 H i Guur sA/eer! «ARNHEM" HES. TWBBDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MJDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 22 JANUARI 1932, No. 18. iNS, lis roes. Tegen 't Wetsontwerp- Terpstra. Voor Uw handen ZEELAND. maan Verwarmend en helder! zijn die fijne roomkleurige K hen in a&an-l akeus. U gebruikt ze toch ook? Doe het! LEVENS- VERZEKERING MAATSCHAPPIJ I van 1.65, s van vanaf taling be le. terdag :t. p p. at. ïrsche tuk 80, id.lap- ri 45, Zn. )d met weg. met 6 en en :ns. idel. s. melk. 16 et. thuis isweg. IAAT. anent 8.- 8.- III. Geen bestaanszekerheid voor de Openbare School. Men schrijft ons: De verhooging van de leerlingenschaal is niet de eenige wijziging die het Wets ontwerp onaannemelijk maakt; vooral fniet voor de voorstanders van de open bare school. Want er worden voorstel len gedaan, die in strijd zijn met het denkbeeld der Pacificatie zelf. Het uit de Lager Onderwijswet weg nemen van de zekerheid, dat bij een ge noegzaam aantal leerlingen in elke ge meente minstens één openbare school bestaat, kan immers niet anders dan als zoodanig worden aangeduid. In Art. 19 van de L, O. Wet is be paald, dat in elke gemeente gelegenheid moet bestaan tot het ontvangen van openbaar onderwijs in een genoegzaam aantal scholen en dat in een gemeente een openbare school moet bestaan, in dien door de ouders (verzorgers) van 12 leerplichtige kinderen openbaar onder wijs wordt begeerd of zoo lang er nog 8 leerplichtige kinderen op een school zijn. Afwijking van die verplichting wordt alleen toegestaan, en dit niet langer dan voor een termijn van vijf jaren, als de Kroon, den Onderwijsraad gehoord, daartoe toestemming verleent. Deze bepaling, de eenige in de Lager Onderwijswet, die aan het openbaar on derwijs in een genoegzaam aantal scho len in elke gemeente bestaanszekerheid geeft, wordt in het voorgestelde nieuwe artikel 14 weggenomen. Voorgesteld wordt, dat een gemeente aan de verplichting om te zorgen voor de gelegenheid tot het ontvangen van openbaar onderwijs, voldoet, als zij slechts een overeenkomst aangaat met een naburige gemeente en de kinderen dus gezonden worden naar de openbare school in die aangrenzende gemeente. Is de afstand meer dan 4 krti geen nood: er rijden allicht autobussen! En de jonge kinderen van b.v. 5% jaar gaan in den winter bij donker, de deur uit en komen terug, als de lamp alweer brandt Wat voor een paar jaar geleden bij het gedwongen opheffen van de eenige openbare school in de gemeente Peur- sum, tegen den wensch van den gemeen teraad, in breede kringen als onrecht werd gevoeld, zal nu door minister Terp stra, daarin ook al weer volgende de meerderheid van de Staatscommissxe- Rutgers, tot wettelijk recht worden ge maakt. Doos30-60,Tube80cLBijApoth.en Drogisten. (Ingez, Med.) MIDDELBURG. Gisterenavond had op de bovenzaal van De Eendracht het laatste bedrijf plaats van de jubileumtentoonstelling der M. T. V. alhier,, nml. de prijsuitdeelinjj. De voorzitter, de heer J. C. v, d. Bout,, heette de aanwezigen welkom en noemde het een gélukkig verschijnsel, DOOR RAD DY N S.PKdeVRIES.Mzn 10). r Wij gaan in den namiddag tegen den tijd, dat we onderweg van lieverlede het afkoelen van den dag zullen bespeu ren. Men kan in onzen tijd der autowe gen den tocht van Jeruzalem naar de Doode Zee heen en terug in een namid dag maken. Per wagenspan, kameel of ezel was het voorheen geen kleine on derneming. Dat hebben we ten minste thans gewonnen. De weg er heen windt zich in ontel bare bochten door de steenheuvels heen. De stuurmanskunst en de zeker heid der kennis van den weg bij onzen chauffeur zijn eenvoudig bewonderens waardig. Elk oogenblik zou men kunnen denken: „daar gaan we of: „hoe is het mogelijk, dat we die auto precies op de kromming net voorbij zijn ge sneld!" Maar we denken het niet eens, want we geven ons in volle gerustheid aan onzen stuurman over en kijken van den weg en de omgeving alles af, wat er van af te kijken is. De bergen en heuvels worden allengs- dat men in een vrij groot aantal was op gekomen. Spr. wenschte alle prijswin- ners geluk met de behaalde prijzen en dit vooral de winnaars van de hoofdprij zen. Het moge voor allen een aansporing zijn ook dit jaar weer met lust te ga,an fokken. Zij, die een wisselbeker ditmaal aan een ander moesten afstaan, zullen hun krachten moeten inspannen om ze terug te winnen. Hierna gaf spr. het woord aan den secretaris-penningmees ter, den heer C. Joziasse, voor het uit reiken der prijzen. De heer Joziasse deelde eerst me de dat er nog enkele troostprijzen zijn '/xitgéloofd en wel partijtjes ochtendvoer door lirma Albert Heijn,, - die daar van af Zaterdagmiddag kunnen worden afge haald. Spr. noemde de namen van hen,, die voor deze troostprijzen in aanmer king komen als mede voor enkele niet in het programma vermelde eereprijzen. Het uitreiken van de prijzen voi-derde weer geruimen tijd, en daarna heeft de heer Joziasse nog eens g'rooten dank ge bracht aan de inzenders en de leden die hij het organiseeren van de tentoon stelling hebhen geholpen en mede heb ben gewerkt om Middelburg een goed figuur te doen slaan in vergelijking met de tentoonstellingen in Holland, van wel ke men weinig, opwekkende berichten leest. Hier heeft men het tot 1850 be zoekers gebracht. Ook' ver he ugde het spr. dat thans geen op- of aanmerkingen werden gehoord, wat hem, die uren voor de tentoonstelling werkte, ook desj nachts, een genoegen doet. Spr. heeft meermalen gezegd, dat als hij zoo gemakkelijk uit het bestuur kon treden als hij er 10 jaar geleden in kwam, hij het zeker zou doen, maar nu hoopt hij nog meer tentoonstellingen te helpen organiseeren. Wegens gebrek aan aanvragen hij de Arbeidsbeurs, moet de rubriek „Waar is Werk?" deze week weder achtejrl wege Mijvien. WALCHEREN. Gemeenteraad van Aagtekerke, AAGTEKERKE. De Vergadering van den gemeenteraad, Woensdagmiddlag ge houden, opende de Voorzitter met een rede waarin hij eeen oVerzicht gaf van hetgeen in het af!geloopen jaar plaats Vond, in het bijzonder de aansluiting aan het elèctrisch net. Hij betreurde hel dat niet meer aansluitingen aan dit net tot stand kwamen, al waren de slechte tijden daarvan toch ook wel ge deeltelijk de oorzaak. Hij wees opi dé ook, voor deze 'landbouAvende gemeente zoo zAVare tijden, maar hoopte dat, on danks de zAvare wioiiken, hetere lijden zul len aanbreken. Hij uitte de beste wen- schen voor den arebid van den ra,ad en voor de leden met hunne gezinnen. De heer Moens dankte den Voorzitter en bood hem1 en zijn gezin w'ederkeerig de beste wensehen van den raad aan. De Chr. vakorganisatie van Landar beiders had een verzoek aan den raad gericht om' over te gaan tot werkver schaffing. Bi. en Wi. stellen vpor om te bepalen dat voor werkverschaffing in aanmerking komen hoofden van gezinnen of kostwinners die meer dan *14 dagen werkloos zijn en die minder dan 2 ge meten land hebben. Er zal per week Waarom? Robert Peereboom, de man die inder tijd het initiatief tot het zoo geslaagde petitionnement voor internationale ont wapening vanwege de Nederlandsche dagbladpers heeft genomen, schrijft in zijn blad (Haarlems Dagblad): In een Engelsche krant vond ik dezer dagen een aardig rijmpje, dat ik hier, vertaald in Hollandsch proza, weergeef: 1914. Een Kind: „Waarom gaan wij ten oor log?;- Zijn Vader: „Voor Koning en Vader land, voor België en de Entente, en zoo". 1917. Een Kind: „Waarom voeren wij oor- !°g?" Zijn Vader: „Om de wereld te bevrij den, om den oorlog en zijn gruwelen uit te roeien". 1919. Een Kind: „Waarom hebben wij oor log gevoerd?" Zijn Vader: „Dat is eenvoudig genoeg! Om den keizer op te hangen en de mof fen te laten betalen!" 1932. Een Kind: „Waarom voerden wij indertijd toch dien oor log?" Zijn Vader: „Waarom we.... oorlog voerden? Ik weet het waarachtig niet!" Deze dialoog is niet zeer verheven van gedachte. Zij geeft slechts zeer een voudig het beeld van de oorlogswinst, aan Jan Publiek voorgesteld, en van het eindresultaat. Jan weet het niet meer. Straks gaan de politici met de ge neraals en de admiraals vergaderen over internationale ontwapening. Veel zal er niet van terecht komen. Als er beperkt wordt zullen wij al blij mogen zijn, als er vijf procent verminderd wordt: dol blij. De rest moet voorloopig vooral blij ven. De wereld moet vooral tien milli ard gulden per jaar (minus vijf procent, misschien) blijven uitgeven. Dan krijgen we het vervolg: 1933. Een Kind: „Waarom blijven we ons gereed maken voor een nieuwen oorlog?" Zijn Vader: „Waarom we.... voor een nieuwen oorlog? Dat is toch heel eenvoudig! Om de wereld te redden, en den oorlog uit te roei en, en winst te maken, en vooral voor onze Veilig heid. Onze Veiligheid. ha ha ha!" De eenige hoop, tegenover de staats- mansAvijsheid van dezen tijd, zijn de kracht en de algemeenheid van dat ha ha ha". R. P. twee dagen gewerkt worden tegen een loon van f 1.50 per dag. Bij de discussie stelde de heer K od|- de voor te bepalen dat hoofden van gezinnen met meer dan 6 kinderen gé- durende drie dagen per week tewerk züllen worden gesteld, Avelk eclfler niet gesteund wordt. Het voorstel van B|. en W. AVerd met algemeene sfcemimen aan genomen. Als aa'erkobjecten stellen B|. en W. voor het uitdiepen van enkele putten en siooten bij de kom van het dorp omi als Avaterreseiwpir te dienen in geval van brand, verder het herstellen van den Roosjesweg en van de zijkan ten van den weg OostkapeTle-WeslikIa|4 pelle, het dempen van de sprink bij den Domburgschen molen, vooral met het oog op den smallen weg; aldaar. De heer C, orré wil een der weibakkien op het dorp vergrtooten; de heer I) c Visser de Begraafplaats Verbeteren en het daaroVer loopende pad' doen ver broeden; de heer Wi. d'e Visser wit de zijkant Van den Ivloosterweg verbete ren, hij stélt daarvoor grond beschik baar. Waar thans blijkt dat er genoeg werkobjecten aamvezig zijn, zou het te overwegen zijn, als de Diaconieën wilden heipen drie dagen per week "te laten werken en werd met algemeene) steimltnen besloten om1 aan de Diaconieën eene bijdrage te vragen in de kosten van werkverschaffing. (Ingez. Med.) kens angstwekkend van dorheid. Toch zijn er ook hier en daar aan den weg nog enkele Arabische woningen, voor zoover ze ten minste den naam van wo ningen verdienen. Soms grazen er gei tenkudden. Wat ze te grazen hebben is me 'n raadsel. Zij halen 't blijkbaar uit de steenen! Boven op de heuveltoppen en de bergranden weiden hier en daar ka- meelen, gewis van Bedoeienen, die wel ergens in de buurt hun tenten zullen hebben opgeslagen. Tenten.... och He mel Zwarte lappen over staken. Doch waar men ze in de verte ziet, doen ze als groote zwarte vogels op de wijde vlakte aan. En eenigermate verstaan we den dichter, die Schoelamieth, de heldin van het Hooglied haar eigen schoonheid laat uitjubelen: „zwart ben ik maar schoon, gij dochteren Jerusalems, als Kédars tenten (2). Wat die kameelen daar ginds overigens te weiden hebben, begrijp ik evenmin als het raadsel van de geiten hier. De weg zelf, het wegdek, is prachtig. Welk een vooruitgang tegen vroeger, toen men door het mulle zand moest waden. Aan het eind is ook ons evenwel het zand niet bespaard. Nog ben ik verbaasd, hoe de chauffeur ons met de auto daar doorheen heeft gebracht. Als we, ondanks de temperatuur, de ramen niet stijf dicht hadden gedaan, zouden we daar zeker zoo ongeveer op de wijze van de vrouw van Lot zand- pilaren zijn geworden. We zijn in de woestijn. Nog lang niet in de echte, waarschuwt Schmidt voor alle zekerheid. De echte, de Woestijn van Juda, zullen we natuurlijk vandaag niet bereiken. Maar toch komt me op eens het woord van Jeremia in de ge dachte: „Zoo zegt de eeuwige: „Ik gedenk U Uw overgave in Uw jeugd. Uw liefde in Uwen bruidsstaat, toen gij Mij volgdet in de woestijn, in 'n nooit bezaaid land" (3). En ik begrijp het be ter, dan ooit te voren. Soms vraag ik me angstig af: wat zoeken we toch in een land, waar het zóó is? En ik ben in haast huiverende afwachting van hetgeen de kolonies mij zullen leeren. We gaan door diepten en zandstuivingen verder. We hebben door heuvelopeningen heen de zee reeds van verre gezien met de plek, waar de Jordaan er in valt en we schijnen er vlak bij te zijn. Maar de lucht is hier onbegrijpelijk doorschij nend. En ofschoon we het weten, be driegt het ons telkens, We rijden nog wel een half uur in vijftig a zestigkilo- metervaart langs de wegwindingen. En het laatste kwartier door het zand, en toch nog met een kleine veertig ki lometer snelheid i schijnt het mij, alsof we niet verder dan een gewone strandbreedte van ons doel verwijderd zijn. Gezichtsbedrog. Het Verzoek van het Bestuur der Ver. Diaconieschool' gelden beschikbaar te stellen xroor het aanschaffen van nieu- Ave banken, werd met 5 tegen 2 stem men, die van de heeren C. de Visser, en Coi-ré, daar de banken nog bruik baar zijn en de gemeentefinanciën een zoo'n groote uitgaaf thans niet le Laten, niet ingewilligd. De heeren Kodde en Wisse vroegen nog enkele palen op zijkanten van den Eloosterweg, die gevaar 'opleveren, te plaatsen. VEERF. Maandagavond werd de j-aar- vergaderiing gehouden van het varkens^ fonds De rekening over 1931 beliep in ontvangsten f 293 en in uitgaven f 260, alzoo goed slot van f 33. Over 1931 waren b(:j ide onderlinge slachtvee-verzekering 200 slachtvarkens verzekerd geAveest. Als bestuurslid Averd herkozen F. J. Castel, als bode Averd herbenoemd P.. J. Maljers. Wegens de ongunstige uitkomsten der varkenshouderij werd besloten een arer- zoek te richten tot het gemeentebesuu|r van Veere, ter verkrijging van 25 pCt verlaging der slachlh,uisgeiden. ZUID-BEVELAND. GOES. Dinsdagavond werd in het „Schuttershof" alhier de jaarvergadering van de Goesche Burgerwacht geripuden, die Avel beter bezocht had kunnen zjjtau Er zullen pogingen in het Aver'k wor den gesteld om gedurende de winter maanden weder te kunnen oefenen. Aan den heer P. Droogers werd het di plopia met kruis uitgereikt als koning- schutter le klas, terwijl aan hetzelf de lid werd uitgereikt de wissielptrijs als schutterkoning der Goesche Burger wacht. De uitslag van den dezen zomer ge houden wedstrijd is alsi volgt: Wedstrijd lauAverkrans (wisselprijs): 1. J. Rouav 3e maal 144 p. (max. 150); 2. Jac. van Zvveeden 143 p.; 3. Pi. Droo gers 140 p.; 4. J. M. van Riet 135 p.. 5. M. de Jonge 13.4 p.; 6. M. G, van der Wiele 133 p.; 7 1. Gunst 133 pi., Wij zijn er en staan stil voor een soort slagboomen, die neergelaten zijn. De wachter komt en controleert onze toegangskaart: wij mogen het terrein der zout- en kaliwinning binnenrijden. Merkwaardig! Die werken zeggen eerst meer. dan de historie nu spreekt. Er heeft zich hier een heel barakkendorp gevormd voor werklieden en beamb ten. Thans is niet alles bewoond. Want in dit jaargetijde zijn de arbeiders be trekkelijk gering in aanttal en doet de zon het meeste aan het groote werk. Een deskpndige gaat met ons rond en geeft ons uitleg. Daar liggen uitgestrek te plassen als oesterplaten. Ze zijn ge graven, volgeloopen met zeewater en omdijkt. Dat is het werk der arbeiders in den tijd van het jaar, dien wij gewoon zijn winter te noemen en die hier bij zonder heerlijk moet zijn. Nu doet de zon het water wel verdampen en machines en verdere techniek doen vervolgens 't hunne. Het bedrijf is ook nu in vollen gang, al is het heet. Zoo heet als het in Palestina aan de Doode Zee maar kan zijn. Vlak aan de zee, waar men onder een afdak schaduw vinden kan, is het niettemin best uit te houden. En de zee biedt als badplaats een uitgezochte heerlijkheid. Natuurlijk staat er een badhuis, een heel eenvoudig, maar vol doende. De kunst van zwemmen is hier overbodig. Men drijft van zelf en ver drinkt niet in de Zoutzee. Het water beschermt Uw gezin in moeilijke jaren. (Ingez. Med.) 8 A. A. Nederhand 1.3.2 p9 M. Ci.' Kegge 131 p.; 10 C. Sinke 127 p.f; 11 L. Korstanje 125 p.; 12 M. C. v. d. Bout 119 p.; 13 A. Hillehrand 117 p.; Personeele Avedstrijd (max. 50 p.): 1 J. Rouw 49 p.; 2 Jac. van Zweeden 48 p.; 3 J. M van Riet 43 p., 4' -Pi. Droo gers 43 p.; 5 M. de Jonge 42 p'., 6 M. G. v. d. Wiele 41 p. Daar de heer J. Houw thans voor de derde maal den wisselprijisi "hééft be haald, ontvangt hij1 deze in eigendom. WOLPHAARTSDIJK. Woensdagavond hield de afdeeling W.olphaartsdijk van den Bijzonderen Vrijw. Landstorm alhier haar jaarlijksche bijeenkomst. Overste Bierman sprak over den groei ivan de Bi. V. L. en de, taak der vrouw te genover den landstormp'lichtige. Een paar films werden vertoond en 15 bre vetten uitgereikt voor scherpschutter en 2 voor koningschutter, terwijl de kc- ningschutters elk nog een medaille ont vingen n.I'. de heeren A. Hoebelce en G- van Strien Az. De heer P. G. Lakmoes, algemeen sercetaris van den Bi. V. L., (verband Zeeland, sprak hierna nog de aanwezigen toe. Donderdagmorgen geraakte op den Veerweg alhier een vischauto uit Cats in de sloot. Het ongeval werd veroorzaakt door uitwijking voor een tegemoetkomende vrachtauto en de gladheid van den weg. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De scha de bleek gei-ing te zijn. Met een kraan wagen werd de auto weer op dén weg gebracht. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. SCHOONDIJKE. Donderdag kwam de raad der gemeente in voltallige zitting bijeen. Een adres Van het luchtvaart- comité West Zeeuwsch-VlaanderenRot terdam wordt aangehouden tot later. Er werd een bijdrage gevraagd van 2 ct. per inwoner. De nieuAv aangekochte motor-brand spuit zal' op verzoek van Ged. Staten in 14 jaar Avorden afgelost. Aangezien geen geld meer Voor tijde lijke belegging aan 'banken mag Worden gegeven maar Wel aan gemeenten, zal een bedrag van f 6000 aan Oostburg ter leen woi'den verstrekt. Vastgesteld werd, dat de winkels mo gen openblijven van 's morgens! 6 tot des aVonds 9 uur. Inzake werkloozenzorg werd het uur loon vastgesteld op 22 cent jn overleg met den minister. Uit den raad' gingen stemmen op om te bewerken, dat de arbeiders zich zouden organiseeren. Bij de rondvraag AVerd geïnformeerd of de rijksveldAVachterswoning zou kun nen worden aangesloten aan de telefoon en een arerbetering van den achterweg bepleit. WATERLANDKERKJE. Donderdag vergaderde de Raad dezer gemeente. De heeren Verbrxxgge en Mjlliiano, waren met kennisgeving afwezig. Op het adres van het voorloopig LnchtV vaart Comité, verzoekende om subsidie werd met algemeene stemmen afwij zend beschikt .Vastgesteld werd een verordening voor de Winkelsluitingswet. De winkels moeten gesloten zijn a. des Zondags voor 6 uur voormiddags en na 8 uur des namiddags; b. de overiige dagen voor 6 uur vo;ormiddags en na 10 draagt. Het ziet er heel helder uit en is zeer doorzichtig. Geen wezen leeft er in. Er is veel deining en het kan zelfs heel onstuimig zijn. Het lijkt niet breed. Vlak vóór ons rijst aan den overkant het Moabietische gebergte. Toch ligt er een afstand tus- schen ons en ginds gewis niet minder dan van een mijl of tien. Daar moet de Pis- gah zijn en de top Nebo, vanwaar Mo- zes een groet, zijn welkomst- en zijn afscheidsgroet tegelijk aan het Land mocht brengen en zijn blik kon la ten weiden van het Oosten naar het Noorden, naar het westelijk strand en naar het dorre Zuiden (4). Niet met zijn geestesoog of met profetischen blik. Zonder eenigen twijfel kon hij met het menschelijke, sterfelijke oog deze af standen meten. Zooals waarschijnlijk iedereen dat zal kunnen. Heb ik niet zelf eenige dagen later, op den weg naar Safed in het Galilëische gebergte het Meer van Tiberias en de Doode Zee met ongewapend oog dichtbij gezien en, mij omwendende, de Middellandsche Zee en in het Noorden den sneeuw op den Hermon aanschouwd? (2) Hoogl. 1.5. (3) Jer. 2.2. (4) V Moz. 34, 1—3. iiinnu j I (WjoriK v«rv«!gi.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5