RECHTZAKEN. LEGER EN VLOOT. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. Handel, Nijverheid en Visscherij GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND Van onze Adverteerders. den grond verkocht tegen de hoogste waarde, namelijk f 6 per m2. Men is vol komen ter goeder trouw en heeft niet aan een sloot gedacht. Het verschil in prijzen van den grond ter plaatse is een gevolg van de ligging der woningen, maar ook andere motieven hadden kunnen gelden. Men moet ieder geval op zich zelf beschouwen. De VOORZITTER zeide dat het heel wat anders is bij huur dan bij koop. Ieder moet zorgen, dat hij geen kat in den zak koopt. Alleen de ligging heeft invloed gehad op de grondprijzen. De heer VAN ANDEL zeide, dat er reeds een overeenstemming was, een actie zou binnen 6 weken na de teeke- ning op 24 November moeten worden ingesteld. Dit is niet geschied. Maar het grootste recht kan ook het grootste onrecht zijn. doch- hirer bestaat ook de billijkheid niet. In Juni wist de heer de Graaf reeds, dat de grond niet zoo goed was, als hij dacht, maar hïj heeft toen niiiets gezegd. Men had op dit deel toch den tuin kunnen aanleggen. De heer HARTHOiORN zeide, dat het wellicht billijkheid is, maar dan is het dit ook voor anderen en dan weet men niet waar men terecht koimt De VOORZITTER zeide nogmaals er alleen een cadeautje kan worden gege ven, maar dat is geen gewoonte hij koop De heer PAUL zeide, dat de architect reeds in het bestek voorzieningen had opgenomen, ifn verband met boringen, maar toer zijn er later nog slechtere plekken voor den dag gekomen. Een recht is er niet, maar een 'tnftijkh,eid voelde spr. wel. Spr. heeft echter met anderen ook zelf een strop, hij zal. niet tot de gemeente komen, maar deelde Uoch nog even mede, dat de sloot verder pp naar de Meidoornlaan ook minder goed gevuld is. Spr. wees nog op het laat af handelen van een en ander. De VOORZITTER zeide, dal het ka daster soms lang noodjg heeft om| de ge- wenschte .gegevens te verstrekken. De heer BOASSON bleef er bij dat het een fout is dat men den heer de Graaf, niet heeft gezegd, dat er slechte grond bij was. Spr. stelt voor, voor dat deel van 't terrejn, waar de sloot heeft gelegen f 1 per m2 terug te geven, doch wijzigde Idit in een som vap. f 200, nadat de voor zitter gezegd had dat zulkeen teruggave door Ged. Staten niet zal worden gpecfc gekeurd en de heer Onderdijk dat het bedoelde deel van het perceel 200 m! groot zal zijn. Dit voorstel wordt verworpen met 12 tegen 5 stemmen, die van mevrouw Weijü en de heeren I)en Hollander, Boasson Bybau en v. d. Feltz. Het voorstel van Biurg. en Weth. wordt nu z. h. s. aangenomen. Rondvraag. De heeer WONDERGEM zeide, dat men op de Loskade veel last heeft van den stank van beenderen op het ter rein der firma Polak en zou willen die vlugger werden opgerqiimmd. De VOORZITTER zeide een onderzoek toe. De heer WONDERGEM drong er op aan, dal men wat voorzichtiger zal zij(n in hel vervolg l>ij brandweerescercities, nu heeft men het Stadhuis ook Van bin nen nat gespoten. f De VOORZITTER zeide, dat dit niet zoo veel heeft beteekend. De heer WONDERGEM zeide, dat er ruiten uitgespoten zijn en toen stond alles ter plaatse binnen blank. De VOORZITTER zeide, dat wel bij, den ontvanger wat stukken nat zijn ge worden maar anders beteekent het niet veel. De heer WONDERGEM keurde het af dat de commandant tegen den heer Un- ger die hem wees op het water, zeide, dat het hem niet kon schelen, maar dat het publiek nu toch gezien had dal men het Stadhuis kon beschermen. De VOORZITTER zeide, dat het hier een belangrijke proefneming was. Er was twijfel gerezen over de vraag of er vol doende aanvoer op de Mlarkt wa{s en toen hebben de bedrijven het hlet beste ge acht eens een proef te nemen. Thans heeft de commandant van de brandweer gerapporteerd, dat de proef volledig ge slaagd is en dat er waft er voldoende was. Werkelijke branden en schijnbranden kan men niet bestrijden ztlnder water. Er was zeker gezegd', (zoo weinig mogelijk tegen de ruiten te spuiten, maar een kleine verplaatsing van de strafelpijp lean dit onbedoeld toch veroorzaken. Spr. heeft er gaarne wat onaangenaams voor over, nu men zeker weet dat men vei ljg is voor het Stadhuis. (Blijken van instemtaing). De heer PAUL kwam terug op het vastrecht t arief van het electrisca', bedrijf en vroeg of het gering aantal aiansluitin gen geen aanwijzing! Is om dit op an dere wijze in te richten. De heer v. ANDEL vroeg 'hoe het staat met de Kerstgaven en of de mi nisters er mede acooord gingen. De VOORZITTER zeide een wel en een niet en daarom kregen niet allen een extra. De heer MONDEEL zeide, dat de be woners van den Achtersingel last heb ben van het daar werpen van riool- specie, die veel stank verspreid, tevens is de bestrating daar diep treurig. De heer ONDERDIJK zeide, dat de rioolspecie uitstekende bemesting voor de Bolwerken is, en de menschen zullen er niet meer dan één dag last van heb ben. De putten worden zooveel moge lijk opgehaald in de straat, doch vernieu wing zal moeten wachten tot besloten is over het Westelijk rioolplan. De heer BOASSON wees er op, dat het publiek zich zeer slecht aan de ver keersregelen houdt, o.a. met clubjes blijft staan praten, wat vooral last veroor zaakt aan het autoverkeer. De VOORZITER zeide, dat men nu begonnen is met lessen over het ver keer aan de jeugd met behulp van lan taarnplaatjes, wat beter zal helpen dam bij ouderen. Spr. krijgt wel eens be richten over aanrijdingen van auto's enz. onderling, maar niet van voetgangers. De heer BOASSON vroeg nog of Burg. en Weth. al overwogen hebben of zij in het vervolg steeds ook uitgifte van grond in erfpacht willen overwegen. De VOORZITTER zeide, dat het col lege nog geen vast standpunt heeft, hij zelf meende, dat men in ieder geval kan motiveeren waarom men verkoop in plaats van erfpacht voorstelt. De heer HARTHOORN vroeg nog of alle materiaal Zaterdag medewerkte bij de brandweeroefening. Men heeft hem gezegd, dat men zoo een werkelijken brand in het Stadhuis toch niet zou kun nen bestrijden. De VOORZITTER zeide, dat hier geldt, dat de beste stuurlui aan wal staan, spr. houdt zich aan het rapport van den commandant en zal dit voor de raadsleden ter visie leggen. Hierna sloot spr. te kwart voor zes de vergadering. De bloembollenhandelaar A. K. uit Oegstgeest had een 28-jarig reiziger in dienst, die door hem met een auto naar Engeland werd gezonden, t om aldaar eenige posten te incasseeren en orders op te nemen. Overeengekomen was een salaris van 35 per week en daaren boven een vergoeding van 18 per dag voor reis- en verblijfkosten. Toen de jongeman geruimen tijd niets van zich liet liooren bleek 't dat 't jongmensch de chèques geïncasseerd had, en daarvan slechts een bedrag van 7./10 geremit teerd had. De rest ongeveer 2000, was door hem verbrast. De Haagsche rechtbank heeft hem ter zake van verduistering veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, van welk vonnis de reiziger J. K. P. in hooger be roep terecht heeft gestaan. Toen de patroon iemand zond om een onderzoek in te stellen bleek, dat P, het geld met een jongedame had verbrast. Voorts bleek, dat verdachte getracht heeft den auto te verkoopen, en zich had laten inschrijven als lid van de Royal Auto-Club. De procureur-generaal zeide, dat ver dachte twee maanden als een grand seigneur in Engeland leefde zonder ook maar aan een enkele verplichting tegen over zijn patroon te voldoen. Spr. vraagt om formeele redenen ver nietiging van het vonnis der rechtbank en veroordeeling van verdachte tot een zelfde straf als door de rechtbank op gelegd. Hardhandig hoofdonderwijzer. Een 46-jarig hoofdonderwijzer te Soest had zich voor den. politierechter te Utrecht te verantwoorden, omdat hij op zijn school een meisje mishandeld had. Een leerling had een meisje iets toege fluisterd. Dit had op een vraag van den hoofdonderwijzer geantwoord niet te we ten wat er gezegd was. Hij had haar toen meegenomen naar zijn kamfertje, was daar driftig geworden en had het m|eis»- je toen in haar keel gie knepen, waar door een groote mode plek ontstond. De staat van inlichtingen meldde, dat de .hoofdonderwijzer bekend staat als een buitengewoon hardvochtig iemiand. Hij sloeg een leerlinge m(et een LiiniaaH op de handen, zoodat die gehjeel Mauw waren, omdat het kind hjeto! 's Zondags niet gegroet zou hebben. Zoo had Verd. een ander meisje een half utir lang op de knieën laten liggen. Eisch f 60 boete, bij niet betaling te vervangen door 40 dagen hechtenis! De politierechter veroordeelde conform den eisch, ïn'aar voegde daaraan nog twee Smjaanden voorwaardelijke gcvanA genisstraf toe. De officier van administratie, le kl A. A. Lagaaij wordt 16 Febr. geplaatst a.b. van Hr. Ms. Wachtschip te W|il- lemsoord. RivieraNapels expres*. Als gevolg van de huidige economi sche omstandigheden is het verkeer naar en van de Riviera zeer gering. De betrokken spoorwegen hebben daarom moeten besluiten de Riviera Napels Express in plaats van 3 maal, 2 maal per week te doen rijden. Genoem de Express zal in beide richtingen des Dinsdags niet meer vertrekken van de beginstations. Lijst onbestelbare brieven en brief kaarten. Lijst 'van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders on bekend zijn. Terugontvangen in de eer ste helft der maand Januari 1932. Brieven. Binnenland. F; J, A. Anker, Driebergen; Gebrs. Blanker, Middelburg; G, Brittani, Den Haag; mej. Engel Frank, Amsterdam; Dina Gertzen, Rotterdam; Fa. Koning v. h. Krouwel, Haarlem; J. Marcusse, Vlis- singen; Dr. R, R. Post, Culenborg; J. Reynen, Oldenzaal; Versten, Bergen op Zoom; De Waal, Vlissingen; Iza van Waarde, Middelburg; Kosparina van Waarde, Middelburg; Theodora van Waarde, Middelburg. B rie ven. Buitenland. Welanie Weimer, Stuttgart, Berg; Briefkaarten. Binnenland. Van Elzacker, Francke, Den Haag; Miv, Francke, Utrecht; W. Jacquet, Bergen op Zoom; M. S. van Roo, Den Haag. Briefkaarten. Buitenland. Dr. J. E. v. d. Arend, Oberschledorn; Cirqui Viviari, Yhong Limburg, België. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun adres op de stukken te vermelden, op dat de wegens onbestelbaarheid terug gezonden stukken aan hen kunnen wor den teruggegeven. Jr., die bedankt heeft, wordt als be stuurslid gekozen de heer Anth. Jume- let Wz. Bij de rondvraag verzoekt de heer Jan v. d. BergJumelet, dat de Vereeniging er bij den Minister op zal aandringen aan de visschers die dit jaar niets konden verdienen, pachtkwijtschelding te ver- leenen. Hiervan zal aan het Hoofdbe stuur worden kennis gegeven. Na bespreking bleek een meerderheid van meening, dat moet worden aange drongen, dat zoowel boven als beneden den afsluitdijk van de Zuiderzee mossel zaad nog zal mogen worden gevischt. gy-ry Van Gend en Loos en de Ned. Spoorwegen. In de Tweede Kamer o.a. is onlang Ier sprake gekomen, evenals trouwens tevoren in de pers, de overeenkomst, well- ke er 'bestaat tusschen de Ned. Spoor wegen en de N.V. van Gend en Loo$t waarmj aan deze laatste bij bereiking van een groote gewichtshoeveelheM ge reduceerde vrachten worden toegestaan voor het vervoeren van groupage-goe- deren in wagon-ladingen. Daar toen o.m:. aan de Sipoorwegerij werd verweten, dat zij' daarmede voor baar dochter-onderneming een monopo lie hadden geschapen, m!aakt „Spoort en Jramjwegen" er thans melding van dat de Spoorwegen tmet ingang van 1 Februari a.s. een op dezelfde leest ge schoeide overeenkomst (minimum 60.000 ton) hebben afgesloten met een groot binnenscheepvaartooncem, dat zich hier toe had aaugemfeld. De Zeeuwsche mosselkweek. BRUINISSE. In de Dinsdag gehouden vergadering van de afdeeling Bruinisse van den Bond van Zeeuwsche Mossel kweekers, memoreerde de voorzit ter, dat het afgeloopen jaar voor dc vis schers belangrijk minder gunstig is ge weest dan de twee voorafgaande. Hij deed mededeeling van hetgeen door het hoofdbestuur is gedaan, in verband met een bericht in de Nederlandsche Pers betreffende het beperken van den in voer van Hollandsche mosselen in Frankrijk. (dij begon daarop met voor lezing van een artikel uit ,,Le Temps" van 5 Januari 1932, waarin werd be richt over de besprekingen van Fransche mosselkweekers dienaangaande met den Franschen Minister van Handel, ge voerd. Het Hoofdbestuur van den Bond is zooals bekend naar Parijs geweest en heeft zich daar met invloedrijke perso nen in den mosselhandel in verbinding gesteld. De Fransche vereeniging van Mossel handelaren zal er nu bij den betrokken Minister op aandringen, den invoer van Hollandsche mosselen niet te beperken. Vervolgens wordt de maatregelen van den bond besproken, in de bekende kwestie van het verwateren van Zuider- zeeconsumptiemosselen in de Zeeuwsche Stroomen op niet aan den Staat behoo- rende perceelen. De voorzitter van het Hoofdbestuur mr. v. d. Hoeven is daar voor eenige malen bij den Minister ge weest, terwijl een commissie uit het hoofdbestuur o.a., heeft geconfereerd met de heeren Krijger, Van Dijk en v. d. Bilt, leden Tweede Kamer en met den Secret.-Gen. van Landbouw, de heer Frederiks, mede in tegenwoordig heid van den heer Brouwer, chef van de afdeeling Visscherijen aan Binnenl. Za ken. Het resultaat hiervan is dat: verbo den is, om Zuiderzeemosselen te vis- schen en deze naar Zeeland te brengen behalve aan den heer „Van Hurk", die daarvoor indertijd een concessie ontvan gen heeft zonder beperkende voorwaar den, terwijl mr. v. d. Hoeven heeft we ten aan te toonen als de eenige oplos sing voor deze kwestie dat het invoe gen van een verbod in het Zeeuwsche Stroomen Visscherijregiement, van het verwateren van andere dan Zeeuwsche consumptiemosselen op alle perceelen in geheel Zeeland, juridisch niet onmo gelijk is. (Zooals bekend is het dusver alleen op Staatsperceelen verboden en kan het op particuliere perceelen ge schieden). Tot slot heeft mr. Van der Hoeven nog daarover gesproken met den voor zitter van het Bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen, mr. v. d. Beke Callenfels, die toezegde aan het Bestuur voor te stellen een dergelijke bepaling als door den Bond wordt ge- wenscht, in het reglement op te nemen. De voorzitter sprak den wensch uit dat dit theoretisch resultaat, spoedig in een practisch resultaat zal worden omge zet. Een vraag van L. Jumelet Wesdorp, wanneer de concessie van den heer Van Hurk afloopt, kan de voorzitter niet be antwoorden. Besloten wordt toe te tre den als lid van de afdeeling Schouwen en Duiveland van de vereeniging „Schut- tevaer" voor 5 per jaar. In de plaats van den heer J. Okkerse AARDIG PROFIJT. (De Pool Dunikowski is er te Parijs in geslaagd korrels goud te maken uit aarde met behulp van zijn Z-straal.) De wereld lijdt, zoo zeggen de ge leerden, Naast nog veel anders, aan gebrek aan goud, Dat is een feit, dat wij vaak consta teerden Elk bij zichzelf, dus deze mop is oud. Nu is een Pool in Frankrijk aangekomen, Die zei, dat hij het goud wel maken kon, Daar moest alleen wat aarde voor ge nomen, En dan een straal, die Z. heet (niet van Zon) Zij hebben hem gevraagd te demon- streeren, Je gaat met goud niet over één nacht ijs Want hij vroeg goud om goud te pro- duceeren, In ruil daarvoor vroeg men hem dus bewijs. Hij ging aan 't werk en wonderlijk merkwaardig, Geen mensch had zooiets mogelijk geacht, Zijn hoopje aard bleek heel wat meer dan „aardig", Hij heeft er korrels goud uit voortge bracht Als simpel mensch kun je 't haast niet aanvaarde', En als ik naar mijn kleine tuintje kijk, Besef ik toch wel even meer de waarde, Van d' oorsprong der expressie: 't aardsche slijk. Ik zal mtnsschen zelf maar niet gaan spitten, Ik ben te bang dat 'k op den Z-straal str ia.l, Wanneer er in mijn tuintje goud mocht zitten Denk ik toch niet, dat ik het er Tl haal. Maar als een landman dit bericht mocht lezen Zoo een die moeizaam om zijn broodje streeft Dan zal een lach, een zucht, zijn ant woord wezen Een lach, zooals een boer die kiespijn heeft P. GASUS. van rails, tusschen de wielen van den trein was geraakt. Er wordt een «Breng onderzoek ingesteld naar de vraag door wien of hoe de hekkenwagen op de rails is gekomen. NOODLANDING MILITAIR VLIEG TUIG IN DE BOOMEN. Op zijn terug reis, komende van Schiphol naar Soes- terberg heeft een militair vliegtuig na bij de Hollandsche Rading op Hilver- sumsch grondgebied een noodlanding moeten uitvoeren. De vlieger bemerkt© op ongeveer 300 meter hoogte, terwijl hij in een mistbank vloog, dat de motor weigerde, vermoedelijk door een defect aan de benzineleiding. Het vliegtuig had toen een vaart van 100 km. per uur. Na uit de mistbank) te zijn gekomen bemerkte de Vlieger, dat er geen geschikt landingsterrein aanwezig was. Hij liet toen de machine dalen tus schen twee hoornen, zoodat de rompl tus schen de hoornen doorzakte, doch de boomen door de vleugels drongen. De neus van het Vliegtuig kwam in den grond terecht Vlak bij den Utrechtschen Straatweg. De beide inzittenden, die sol daat-bestuurder Z. en de sergeanlHwaad- nemer S. kregen geen 'letsel. Het Vliegtuig is zwaar beschadigd. DE STANFRIES GEBORGEN. De speciale V.D. verslaggever telefoneerde Woensdagmiddag uit Stavoren: Het weer aan de oppervlakte brengen van het wrak der tijdens de reis van Amsterdam naar Harlingen op de Zuiderzee vergane vrachtstoolmlboot Staafries IV, is een feit geworden. De berging van het schap was opgedragen aan de firaiia van der Tak te Rotterdam. De groote moeilijkheid bij de berging was hel feilt, dat de Sfcan- fries IV met de kiel naar boVen lag waardoor zij eerst touoest worden om," getrokken. Te ongeveer vijf um in den midd; g was de Stanfries IV drijvende Voor zoover viel na te gaan waren de lijken der vier opvarenden, die bij de ramp om hel leven zijn gekomen, niet mieer aan boord. De machine bleöld zich nog op haar plaats te bevinden. De ketel was echter verdwenen, romp en dek waren geheel in tact. Het vaartuig zal naar Amsterdam worden gesjleepft. waai' de reparatie zal plaats vinden. HET AUTO-ONGELUK BIJ LYON. - Men meldt aan de Maasbode nog uit Parijs, dat de toestand van den heer Rodrigo, adjunct-directeur van de N.V. Nefkens Automobielbedrijven te Utrecht, zeer ernstig is. De auto, die op den wagen van dr. Sprenger van Eydk reed, werd be stuurd door mevr. Gutchard hit Su(nder- land, een der Engelsche deelneemsters aan den sterrit naar Monte Cjarlo. Haar auto, werd eveneens vernield, maar de inzittenden bleven ongedeerd. Men weet ook nog .geen bijzonderhe den over dén aard der verwondingen van den beer Rodrigo. De overledene, de lieer Grothe, was nog geen 42 jaar oud. Hijl was hart stochtelijk automobilist. Ongelukken. De 17-jarige J. R. is op de Lijn baan te Den Haag van een autobus waaraan hij! zich Wad vastgeklemd, „gev •gevallen en kreeg een hersenschudding. VERDUISTERINGEN. Aangehou den is te Amsterdam een "29-jarige caféhouder, die ervan verdacht wordt een partij goederen ter waarde van f 2000 te hebben verduisterd. De politie heeft aangehouden een zet baas van een café aaan den N.Z. Voor burgwal aldaar, die buiten medeweten van de caféhoudster, zijn zuster, den inventaris van het café, welke een waar de vertegenwoordigt van onjgieveer f 2000, bij een expediteur had laten o.pslaam klaarblijkelijk met het doel dezen te verkoopen. BESLAG OP BENZINE. Woensdag middag heeft de politie bij M. R., vee houder te Overschie, beslag gelegd op 500 liter benzine, en daarna bij D. M., bouwondernemer aldaar, op 1200 I. Te D i r k s T a n d hebben politie en een belastingambtenaar weer een flinke partij benzine ontdekt, welke niet aange •geven was voor de benzinebelasting. De meeste vaten waren ingegraven of on der m'est enz. Verstopt. LORRIE OP DE RArLS. Aan den Haarlemmerweg te Amsterdam heeft de Parijsche trein Woensdagavond een lorrie aangereden, die daar, tot dusver nog niet toekende oorzaak, terecht was gekomen. De trein is met een vertraging van vijf minuten binnengekomen. Onge lukken hadden niet plaats. De lorrie is geheel vernield. Nader verneemt V.D.: Tusschen Slo-terv dijk en Amsterdam bemerkte de machi nist plotseling gerammel tusschen de wie len van den trein. Hij bracht den trein tot staan en het bleek, dat een z.g.n. hekkenwagen, d.i. een tweewielige lorrie, die gebruikt wordt voor het vervoeren Middelburg. Van 18—20 Jan. Getrouwd: J. J. G. Pronk, 48 j. en W. J van den Ende« 23 j. Bevallen: J. Poelman, geb. van de Lin de, z.; E. J. Castel, geb. Po uwer, d.. Wi. J. Kuipers geb. Van Qjjjj's, z. Overleden: L. Smaïlegange, wed. van J. J. 'Sloover, 69 j J. CT Dentz, geh. met E. C. Kuiler, 67 j E. G. Schalk, geh, met J. C. Merk. 76 j T. de Meul'm.eester, d. 86 j. De fa. Jb. Bussink zond ons een compleet exemplaar van haar vijfde al bum: „,Mijn Land" Limburg, met 100 kleine en 2 groote platen naar oorspron kelijke aquarellen. De uitvoering is wederom verzorgd door de firma Enschede te Haarlem, die een staf van kunstenaars hun beste krachten deed geven, om dit bij uitstek schilderachtige deel van Nederland in beeld te brengen. Inderdaad, veel be langwekkends biedt de provincie Lim burg. Men denke aan „Waar het brons groen eikenhouthet malsche ko renveldhet weelderig sappig veld gewas...." En ook van „de breede stroom der Maas, die statig zeewaarts vloeit". En aan den schallenden hoorn des herders". Dit alles vindt men fraai geïllustreerd in het album Limburg te- rug. Het aantal spaarders van de plaatjes „Mijn Land" zoo deelt de firma ons mede wordt ieder jaar gropter. Dit komt ook, doordat zij het ruilen der plaatjes voor het publiek zoo gemakke lijk maakt. Zij stelt n.l. nog de gelegen heid open, plaatjes van voorgaande al bums tegen elkaar te ruilen, zoodat men thans nog in staat is ieder album te vullen. Hierdoor zijn ook de kleine „koek eters" in staat rustig een album vol te sparen. Wel moet er gewezen worden, niet met het koopen van een album tot het laatste te wachten, want dan be staat de mogelijkheid, dat het album is uitverkocht en een herdruk verschijnt niet. Electr. Drukkerij G. W. DSN BOER-, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 8