OOSTKAPELLE. INGEZONDEN STUKKEN BEKENDMAKINGEN. AFLOOP AANBESTEDINGEN BEVOLKING. BURGERLIJKE STAND Advertentiën. BEZUINIGING. (Gemeld wordt, dat de Rijks- bezuinigingscomraissie Welter zeer hard werkt en waarschijn lijk met voorstellen tot zeer krasse maatregelen zal ko men.) Flink maar, rijkscommissie Weiter, Zoek bezuiniging waar 't kan, Breng uw voorstellen ter tafel, Misschien komt er wel wat van 't Harde werk wordt gerechtvaardigd Door het groot belang der zaak. En wij kunnen het begrijpen, 't Is geen makkelijke taak. Maar wanneer gij het tenslotte Voor elkander boksen kunt, Zij de hulde onzer natie U van ganscher hart' gegund. Ja, gesproken over boksen, Als gij onzen last verlicht, Is uw „weiter" te bescheiden, Voor uw diensten vangewicht. Als gij de knockout kunt geven Aan de weelde in 't beheer, Krijgt gij zeker 't kampioenschap Van het zwaar gewicht tot eer. Wordt de wijsheid niet bedrogen, Dan is zuinigheid steeds goed. En besparen, dat niet afbreekt, Doe men met den grootsten spoed. Sterkte, rijkscommissie Weiter, Luxe is nu niet van pas, Laat uw voorstellen maar kras zijn, Haal door alle weeld' een kras. P. GASUS. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door dea Agent E. FLIPSE. WERKLOOZEN EN STEUN. Mijnheer de Redacteur. Mag ik nog één keer eenige plaats ruimte verzoeken voor een antwoord aan den heer J., met eenige daaraan toegevoegde beschouwingen? Bij voor baat dank. De heer J. moge gerust zijn wat den aard van het werk betreft. Het zijn ge wone landarbeiders, die dagelijks een schop hanteeren, zoodat dit werk geen ongewone kost is voor hen. Dat ik sar castisch schreef, is gedaan om er spe ciaal de aandacht op te vestigen en dat mij dat is gelukt bewijzen de bewijzen van instemming en de gehoorde ge sprekken. Het is geconstateerd, dat de menschen een kwartier over hun schop hingen, om weer vijf minuten te werken. Zelfs arbeiders-collega's ergerden zich er aan en op een opmerking hunnerzijds, kregen zij ten antwoord dat het lang moest duren, om werk te hebben. Het ging toch immers van den steun? Ik maak mij sterk, dat zij datzelfde werk, aangenomen, in minder dan de helft van den tijd gedaan zouden hebben. En hier, in die uitdrukking, zit de kern der zaak. En zoo kom ik op de geheele werkloo- zenzorg. Hoe komt het toch dat dit thans één der meest brandende kwesties is? Wa ren er dan vroeger geen werkloozen? Evengoed als nu, doch wij leefden in een anderen tijd, en de mentaliteit der men schen was anders. Vóór den oorlog ken de men dat soort van steun niet, doch dan werd van de in den zomer verdien de hoogere loonen zooveel mogelijk overgespaard, om in den winter bij werkloosheid, ook te eten te hebben. Werd het te erg, dan was de diaconie de aangewezen plaats. Toen is de oor log gekomen met crisis- en steunco mité s. Voor controle was registratie der werkloozen noodig en heden ten dage doet men nog zoo. Is iemand werkloos, hij laat zich inschrijven en vandaar die hooge cijfers van thans. In oorlogstijd kon gemakkelijk worden gesteund, om dat velen schatten verdienden en men met op een paar lapjes van 1000. behoefde te zien. Thans is dat anders, want wie lijdt niet onder de malaise? Men kan het ook zien aan het langzaam binnenkomen van gelden bij het natio naal crisiscomité. Waar moeten nu die enorme bedragen van komen? Uit be lastingen? Ook daar is een grens aan. Van het kapitaal? Dan slacht men de kip die de eieren moet leggen. Ik wensch den tijd vóór den oorlog, toen een ar beider 5.een ambachtsfnan f 9. a 10.per week verdiende, en een ambtenaar of onderwijzer van 10. tot 15.per week „mijnheer" moest zijn, niet terug, doch wel zou ik terug wenschen, de mentaliteit en den spaar zin van toen. Ieder moet, doordrongen zijn van den ongunstigen tijd en zooveel mogelijk trachten te helpen, dien te boven te komen. De steunregeling is goed voor de goeden, doch nog erger dan het grootste kwaad voor de werk- schuwen en dergelijken, want die para siteeren op hun medeburgers. Het moet niet kunnen voorkomen, dat men iemand werk aanbiedt voor b.v. 2.50 per dag en ten antwoord krijgt, dat zij van het steuncomité f 2.krijgen, en gek zou den zijn dan voor 0:50 per dag te gaan werken. M.i. moesten dezulken direct van steun uitgesloten worden, want zij bederven het voor de goeden en maken die ook werkschuw. Vanzelf komt hierbij de vraag of allen worden gesteund die het noodig heb ben en hoe wordt gesteund. De eerste vraag beantwoord ik reeds ontkennend. Ik ken in de plaats mijner inwoning ver schillende personen, die weekloonen verdienden van 20.tot 25.die inkomens hebben van 900.tot 1200.ja, ik hoorde zelfs iemand taxeeren op een kleine f 2000.en dat waren de eersten die tewerk werden gesteld. Daartegenover staan anderen, kleine landbouwertjes, men schen met een stukje land in eigendom, die geen 8.per week hebben, en die óf zich schaamden voor steun, óf geweigerd werden, omdat zij een stukje land hadden. Kunnen die menschen met goede inkomens nu absoluut niets meer sparen voor den slechten tijd en moeten zij de eersten zijn voor steun bij werk loosheid? Hoe wordt gesteund? Ik heb ook ge zien, dat terwijl het normale loon 2. per dag is, de te werk gestelden 2.50 per dag kregen. Vindt mijn opponent dat niet onzinnig? Wat zegt een land bouwer tot zijn feitelijk overtollige ar beiders, die hij in den winter deels uit gewoonte aan het werk houdt, deels om dat hij ze in den drukken tijd noodig heeft? „Ga ook maar naar de werk- loozenzorg, dan spaar ik jullie loon uit, en jullie zijn nog beter af. Op mijn be lastingbiljet zal ik toch wel mijn portie krijgen voor steunverleening." Bijslag wordt gegeven voor kolen, huishuur enz. Ik hoorde een werklooze vertellen, dat hij aan steun en hetgeen zijn vrouw ver diende, meer had, dan hij ooit in zijn besten tijd had verdiend. Zijn dat goede toestanden? Het lijkt er niet naar. M.i. moet steun zoodanig zijn, dat de eerste de beste werkgelegenheid in het vrije bedrijf wordt aangegrepen om van den steun af te komen, doch nu steunt men de werkschuwen. Waarom? Is het uit angst of uit politiek? Wellicht beide, doch het gevolg is, dat de minder goe den hoe langer hoe hooger eischen gaan stellen, daarbij dikwijls opgezweept of gesteund door leiders, die zelf een goed baantje hebben. De heer J. zal het echter wel met mij eens zijn, dat op den tegen- woordigen voet niet kan worden worden voortgegaan, om de eenvoudige reden, dat er ten slotte geen gevers meer over zullen blijven. Bij aandachtige lezing van bovenstaande gegevens en wenken, komt hij misschien nog tot de conclusie dat ik wellicht grooter menschen vriend ben, dan degenen, die zoo gaarne voor de pu blieke tribune praten, doch innerlijk weten dat hun woorden niets dan woor den zijn. Met dank voor de plaatsing. Een menschenvriend. Deze uitsluiting van steun vindt ook plaats indien het aanbod van werk over de arbeidsbeurs heeft geloopen. Indien deze.... althans „bemiddelen" mag! Dat mag zij b.v. niet onder bij C.A.O. vastgestelde loonen. Dat is dwaas, maar de geest van dezen tijd helaas. Red. ONTVANGEN BOEKEN. Tweede herziene en vermeerderde druk van: „Kan „orthodox" en „modern" samengaan in den strijd tegen Rome?" door dr. J. F. Beerens. Uitgegeven door cie Evangelische Maatschappij. „Bezuiniging op Defensie"; uitga ve van de centrale commissie voor be zuiniging der Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel. Bijbelsche verhalen, door Arthur van Schendel (N.V. Uitg. Mij. W. E. J. Tjeenk Wïllink, Z w o 11 e.). locus en irohohout in 25 perceelen, ten fiehoeve van de Centrale werkplaatsen te Haarlem, Tilburg, Utrecht en Zwolle en de wagenwerkplaatsen te Amersfoort en Blerick. Ingekomen 66 biljetten. Hieruit blijkt dat de Houthandel v./h. G. Alberts Lzn. en Co te Middelburg in schreef voor perc. 24 voor f 10780; perc. 25 voor f 3830; perc. 26 voor f 922.50, perc. 27 voor f 7232.40; perc 28 voor f 13948.20 als laagste inschrijver. „Op bezoek in Dierenland", door Hedwig Lohsz; uit het Duitsch bewerkt door Diet Kramer. Dit fraai uitgevoer de kinderboek is verschenen bij Koning's Uitgeverij, B a a r n.) I „Klei of beton voor zeedijksverhoo- ging?; verslag van de rede, uitgespro ken door jhr. ir, R. R. L. de Muralt in de algemeene vergadering van den Zeeuw- schen Polder- en Waterschapsbond, op Zaterdag 18 Juli 1931 te Goes; met tal rijke afbeeldingen naar foto's en tee- keningen. Uitgave van D. H. Littooy Azn, Terneuzen. Dr. A. Troelstra: „Ezechiël", tweede deel, tekst en uitleg, Practische Bijbel verklaring door dr. F. M. Th. Böhl en dr. A. van Veldhuizen. I Het Oude Testa ment. (J. B. Wolters U. M. Groningen.) LIJST VAN EIGENAARS OF BEHEER DERS VAN PAARDEN. De d urge me es ter van. Middelburg maakt Dekend dat gedurende de miaand Februari voor een ieder ter gemeente secretarie is neergelegd de alphlajbe'^i sche lijst houdende de namen der in deze gemeente mjetterwoon gevestigde eigenaars of beheerders vlan een of meer ter vordering of ter keuring aan te bieden paarden opgemaakt ingevolge ar tikel 17 van het Inkwartieringsbesluit Middelburg, 18 Januari 1932. De burgemeester voornoemd, PL DUiMON TAK DIENSTPLICHT. Jaarüjksch onderzoek in 1932. De Burgemeester der gemeente Mid delburg brengt ter openbare kennis dat behoudens onvoorziene omstandigheden, in Juni a.s. het jaarlijksch onderzoek zal plaats hebben voor de gewone dienst plichtigen der landmacht van de licLRin- gen 1920 en 1923. Plaats en tijd van het onderzoek zul len nader worden bekend gemaakt. Middelburg ,den 18 Januari 1932. De Burgemeester voornd. P. Dumon Tak Onze correspondent te Utrecht zond ons de volgende aanvulling op den uit slag van de aanbesteding gehouden door de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht yoor de levering gedurende het le half jaar 1932 van van eiken, grenen, vuren, esschen, beuken, iepen, teak, basralocus,, GEVONDEN VOORWERPEN. Als zoodanig zijn aangegeven de vol gende voorwerpen welke terug te beko men zjjn: a Aan het Bureau van Politie: Diverse Handschoenen en Sleutels, Da- mesparapluies, roode Muts, Weegschaal, iDSchrijvingbiljet Militie, Belastingmerk, Kinderport. met inh. zakje met appels, Jongensjas, Haarkam, pakje met inh. b. Bij particulieren Kïnderhandschoentje, J. Hendrikse, K. Giststr. A 130; Kinderhandschoentje, G. v. d. Hoven, L. St. Pieterstraat F 3(2; Zakmesje, M. Beekman, Vliss. Bolwerk Q 315; Ring met 4 sleuteltjes, D. Abrahain- se, Smidsbolwerk Q 95; Portefeuille met inh., Henning, Markt; Boerinnenbroche, J. Lorier,, Arm. Schuitvlot Q 260;' Hee- renhoed, J. Buijs, Leliestraat Wi 131; Be lastingmerk, juffr. Antheunisse, Noord- weg S 239; Zakmes, Steen, Veersche singel S 51; zilv. Broche, C, Cornelisse, Segeerssingel V 54; koperen Gewicht, J. Jansen, Seisweg R 180; Port. met inh., Zwighem, Dwarskaai G 110; Jongenspet, T. Bosselaar, L. Gistst. F 186; Haarstrik', Cuppen, Kinderdijk Pi 115; Handschoen, Vos. Overveldiaan E 50; -glacé Hand schoen, E. de Boef, Segeersweg V 88; Nagelgarnituur, J. Dingemanse, Dornb. Schuitvlot Q 209; Zakmesje, W. Versluijs, Eigenhaardstraat T 236. Inlichtingen te bekomen aan het Bu reau van Politie alleen 's Zaterdags avonds van 7 tot 8 uur. In de eerste helft van de maand Ja nuari zijn de volgende personen in de ge*, meente KOUDEKERKE. Ingekomen: C. Verhage met gezin, A 195 uit Aagte- kerke; A. de Visser met gezin, D 21, Ar- nemuiden; J. Davidse, D> 21, Arnefmiiden'. V er trokken: Mej. E. Marinusse, van Di 561" naar Middelburg; M. A. iMeeuwse, E 143a, 's- Gravenhage; J. Rouwelse met gezin, E 197, St. Laurens; P. de Pagter met gezin, E 64. Middelburg. Middelburg. Van 1518 Jan. Getrouwd: J. van Gemert,, 35 j. en J. G. L. J. Rlaaijsen, 36 j. Bevallen: J. Dtavidse geb. Antheunis. se, z., J. Wichman, gen. Van Dijke ld. D. van Ooijen, geb. Herrema, d. Overleden: H. P. Huijstnan, ongeh. d. 87 j., C. van Keulen, wed. W. Kerkhove, 81 j., C. E. Kievit, geh. m!et "W. va^ Rooijen, 60 j. Koudekerke. Van 115 Januari. Ondertrouwd: A. O. van den Heijden, jm. 21 j. en J. Taal, jd. 21 j.; Pl Louwerse, jm, 21 j. en J. A. Polderman, jd. 26 j_ Bevallen: M. Tevel, geb. Cijvat, z.N; rWielefinjaker, geb. Vos, d.; Wi. ,M:. de Groot, geb Nieuwenhuijze, d.; N. Wiele- maker geb. Kesteloo, d.; L. Hillebrandl, geb. Rarentsen,, d. OverledenA. TeveJ, z1. 2 d.; Kf_ Pfleijte, 5 w.; Pl M, Hack, ongeh. zt 45 j. Westkapelle. Van 131 Dec. 1931. Getrouwd: K}. Huibregtse 27 j. en S. Lievense, 23 j. 'Bevallen: W. Minderboud., geb. Tieene, 'd., P. Gabrièlse geb. Hengst dj, J. Cjk souw geb. Verhulst, z., A. Verstraate gefbt Verstraate ,z. Overleden: P. Verstraate vrouw van W. Heijt, 76 j. Heden, den achttienden Januari 1900 twee en dertig; ten verzoeke van JOHANNES HAMERLINCK, conducteur, wonende te Terneu zen, ten deze domicilie kiezende aldaar aan de Scheldekade No. 30, ten kantore van den procureur Meester Gerardus Tichelman, die als zoodanig door mijn requirant wordt gesteld, om voor en namens hem in na te melden geding te occupeeren, zoomede te Middelburg aan de Londensche Kade Wijk H. No. 67 Heb ik, Petrus Aloysius Ver vaat, deurwaarder bij de Arroncussements-Rechtbank te Middelburg, wonende te Middel burg; AAN: PETRUS HAMERLINCK, laatst gewoond hebbende te Terneuzen, doch thans afwezig en zonder be kende woonplaats, mitsdien mijn exploit doende door aanplakking van een afschrift dezes en van na te melden stukken aan de hoofd deur van de vergaderplaats der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, terwijl gelijke afschrif ten door mij deurwaarder zijn overgegeven aan den E.A.Heer Officier van Justitie bij genoemde Rechtbank, door wien het oor spronkelijk exploit met „Gezien" is geteekend, terwijl eindelijk dit exploit zal worden geplaatst in de Middelburgsche Courant; lo. BETEEKEND a. een uittreksel der minuten, berustende ter Griffie der Arron dissements-Rechtbank te Middel burg, houdende een verzoekschrift, waarmede mijn requirant zich heeft gewend tot die Rechtbank, zoo mede de door deze hierop gegeven beschikking van den 16 Februari 1931; b. een vonnis der Arrondisse ments-Rechtbank te Middelburg, Eerste Kamer, van den tweeden December 1900 een en dertig, waarbij aan den requirant verlof is verleend, om voor de tweede maal bij openbare dagvaarding den ge daagde op te roepen; 2o. den gerequireerde voor de TWEEDE maal GEDAG VAARD: Om op Woensdag, den twintig sten April 1900 twee en dertig, des voormiddags te half elf ure te verschijnen ter terechtzitting der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, gehouden wordende in het Gerechtsgebouw aan het Hofplein aldaar; TEN EINDE 1. Aangezien gedaagde, oom van vaderszijde van deit eischer, in het jaar 1916 van Terneuzen, alwaar hij toen woonachtig was, is ver trokken, zonder volmacht tot het waarnemen van zijn zaken gege ven, of order op het beheer van dezelve gesteld te hebben; 2. Aangezien sedert een jaar na dat vertrek tot heden, geenerlei tijding van den gedaagde is ver nomen, waaruit kan blijken, dat hij in leven is; 3. Aangezien sedert de laatste tijding van gedaagde dus meer dan vijf jaren zijn verloopen; 4. Aangezien eischer belang heeft, dat er ten aanzien van ge daagde rechtsvermoeden van over lijden worde uitgesproken, en hij verlof gevraagd, en bij de betee- kende beschikking bekomen heeft, om den gedaagde bij openbare dagvaarding op te roepen; 5. Aangezien op de eerste dag vaarding nóch de gedaagde noch iemand van zijnentwege is ver schenen,waarop bij het ten deze beteekende vonnis verlof is ver leend tot het doen eener tweede oproeping op den voet en de wijze als bij de voormelde beteekende beschikking is bepaald; MITSDIEN ten aangewezen dage in persoon, of door iemand van zijnentwege van zijn aanwezen te doen blijken, bij gebreke waarvan dóór den eischer, na het vervullen der iri deze voorgeschreven forma liteiten zal worden geconcludeerd, dat bij vonnis worde verklaard, dat er ten aanzien van den ge daagde sedert den eersten Janu ari 1917 rechtsvermoeden van overlijden bestaat, kosten rechtens. „Gezien" De Officier van Justitie (get.) v. d. FELTZ, P. A. VERVAAT, Deurwaarder. Heden, den achttienden Januari 1900 twee en dertig; ten verzoeke van HENRI BRIKé, varensgezel wonende te Brussel, ten deze do micilie kiezende te Ter Neuzen, ten kantore van den procureur Meester Gerardus Tichelman, aan de Scheldekade No. 30, die door mijn requirant als zoodanig wordt gesteld, om voor hem in na te melden geding te occupeeren, zoo mede te Middelburg aan de Lon densche Kade Wijk H No. 67; Heb ik, Petrus Aloysius Vervaat, deurwaarder bij de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, wonende te Middel burg; AAN A. V. M. BAUWENS, laatst ge woond hebbende te Ter Neuzen, doch thans afwezig en zonder be kende woonplaats, mitsdien mijn exploit doende door aanplakking van een afschrift dezes en van na te melden stukken aan de hoofd deur van de vergaderplaats der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, terwijl gelijke afschrif ten door mij deurwaarder zijn overgegeven aan den E.A.Heer Of ficier van Justitie bij genoemde Rechtbank, door wien het oor spronkelijke van dit exploit met „Gezien" is geteekend, terwijl ein delijk dit exploit zal worden ge plaatst in de Middelburgsche Courant; lo. BETEEKEND a. een uittreksel der minuten, berustende ter Griffie der Arron dissements-Rechtbank te Middel burg, houdende een verzoekschrift, waarmede requirant zich tot die Rechtbank heeft gewend, zoo mede de hierop den 2den Februari 1931 gegeven beschikking; b. een vonnis der Arrondisse ments-Rechtbank te Middelburg, Eerste Kamer, van den derden Juni 1931, waarbij aan den eischer verlof is verleend, om voor de tweede maal bij openbare dag vaarding den gedaagde op te roepen; c. een vonnis der Arrondisse ments-Rechtbank te Middelburg, Eerste Kamer, van den 2 Decem ber 1931, waarbij aan den eischer verlof is verleend, om voor de derde maal bij openbare dagvaar ding den gedaagde op te roepen; 2o. den gerequireerde voor de DERDE maal GEDAGVAARD Om op Woensdag, den twintig sten April 1900 twee en dertig, des voormiddags te half elf uur te verschijnen ter terechtzitting der Arrondissements-Rechtbank te MiSdelburg, gehouden wordende aldaar in het Gerechtsgebouw aan het Hofplein; TEN EINDE 1. Aangezien gedaagde, schoon vader van den eiscrfjfc, in het jaar 1899 of 1898 van Terneuzen, alwaar hij toen woonachtig was, is ver trokken, zonder volmacht tot het waarnemen van zijn zaken gege ven of order op het beheer van dezelve gesteld te hebben; 2. Aangezien sedert een jaar na dat vertrek tot heden, geenerlei tijding van den gedaagde is ver nomen, waaruit kan blijken, dat hij in leven is; 3. Aangezien sedert de laatste tijding van gedaagde dus meer dan vijf jaren zijn verloopen; 4. Aangezien eischer belang heeft, dat er ten aanzien van ge daagde rechtsvermoeden van over lijden worde uitgesproken, en hij verlof gevraagd, en bij de betee kende beschikking bekomen heeft, om den gedaagde bij openbare dagvaarding op te roepen; 5. Aangezien op de eerste dag vaarding nóch de gedaagde nóch iemand van zijnentwege is ver schenen,waarop bij het ten deze beteekende vonnis verlof is ver leend tot het doen eener tweede oproeping op den voet en de wijze als bij de voormelde beteekende beschikking is bepaald; 6. Aangezien ook op de tweede dagvaarding nóch de gedaagde nóch iemand van zijnentwege is verschenen, waarop bij het ten deze beteekende vonnis verlof is verleend tot het doen eener derde oproeping op den voet en de wijze als bij de voormelde beteekende beschikking is bepaald; MITSDIEN ten aangewezen dage in persoon, of door iemand van zijnentwege van zijn aanwezen te doen blijken, bij gebreke waarvan door den eischer, na het vervullen der in deze voorgeschreven forma liteiten zal worden geconcludeerd, dat bij vonnis worde verklaard, dat er ten aanzien van den ge daagde sedert den eersten Janu ari 1901 rechtsvermoeden van overlijden bestaat, kosten rechtens. „Gezien" De Officier van Justitie (get.) v. d. FELTZ, P. A. VERVAAT, Deurwaarder.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 7