PAHSÏÏNA REISnaari TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 18 JANUARI 1932. No. 14. BINNENLAND. DE RIJKSMIDDELEN IN DEC. 1931. INITIATIEF-WETSVOORSTEL BETREFFENDE MOBILISATIE B.V.L DOOR RADDYN S. Ph.de VPIES.Mzn 6) i II NEDERLAND EN BELGIE, MUNITIE IN DE ZUIDERZEE, ZEELAND. Solistenconcours te Middelburg, VERBETERING VOLKSHUISVESTING. Onbewoonbaar verklaarde woningen op den Dampoortsingel, De tien nieuwe woningen in de Karelsgang, gebouwd voor rekening der gemeente, welke woningen bijna gereed zijn. WALCHEREN. Gemeenteraad van Domburg. jj (Wordt vervolgd.) ive. nog laat. Ivan dit IR- *ste Irij- 61. [ïle A. ?an lo. lam btf ii- im ;n. fÜ- L>. De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand December 1931 bedroeg 43.158.020, tegen 42.550.872 over de maand De cember 1930. Het één twaalfde gedeelte der raming over het geheele jaar bedraagt een som van ƒ39.158.020. We laten hieronder volgen de op brengst over het jaar 1931, vergeleken met dit over 1930. 1931 1930 Grondbel. 9.155.960 21.921.155 Pers. Bel. - 8.871.979 - 29.571.695 Ink. Bel. - 91.682.029 - 92.901.663 Verm. Bel. - 5.227.680 - 15.235.290 Div. en T. - 18.738.285 - 20.236,694 Inv. recht - 64.151.248 - 67.126.121 Stat, recht - 3.122.518 - 4.029.941 Zout - 2.098.338 - 2.156.100 Geslacht - 8.570.123 - 11.345.782 Wijn - 2.308.966 - 2.580.811 Gedistill. - 37.835.584 - 36.826.755 Bier - 14.429.988 - 15.634.601 Suiker - 52.628.685 - 53.301.063 Tabak - 29.134.496 - 28.818.611 Goud, zilv. - 888.194 - 1.081.301 Zegelrecht - 22.524.213 - 24.670.612 Reg. recht - 14.557.815 - 23.024.759 Succ. recht - 46.990.437 - 43,970.142 Domeinen - 4.565.529 - 4.578.419 Staatsloterij - 655.705 - 653.866 Loodsgeld - 4.301.150 - 4.887.338 452.799.712 504.552.749 De opcenten ten bate van het Lee- ningsfonds gaven over December 1931 een opbrengst van 6.290.250. De inkomsten ten bate van het „We genfonds" gaven over December 1931 een opbrengst van 553.377, Rijwielbe lasting 10.270. De Tweede Kamerleden Albarda Vliegen, IJzerman, K. ter Laan en Van Zadelhoff hebben ingediend een initia tief-wetsvoorstel tot nadere regeling van de vrijwillige opkomst onder de wa penen van dienstplichtigen en reserve personeel. Aan de memorie van toe lichting is het volgende ontleend: Art. 187 der Grondwet bepaalt, dat wanneer in geval van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone omstan digheden de dienstplichtigen, die niet in werkelijken dienst zijn, geheel of ten deele onder de wapenen worden geroe. pen, onverwijld bij de Staten-Generaa een wetsvoorstel moet worden inge diend om het onder de wapenen blijven der dienstplichtigen zooveel noodig te bepalen. Door de oprichting van den Bijzonde ren Vrijwilligen Landstorm is een ge wapende macht ontstaan, die kan wor den gemobiliseerd, zonder dat de re geering verplicht is, onverwijld den Sta ten-Generaal de mobilisatie mee te dee- len en van het onder de wapenen doen blijven van die macht de goedkeuring van de Staten-Generaal te vragen. De indieners van het initiatief-wets voorstel achten het dringend noodzake lijk, dat aan den tegenwoordigen toe stand een eind wordt gemaakt. Het ge reed staan van een organisatie, die de regeering in staat telt om, met voorbij gaan van art. 187 der Grondwet, en dus buiten de Staten-Generaal om, voor doeleinden van binnenlandsche politiek een vrijwilligersleger op de been te doen komen, achten zij niet bevorderlijk voor orde en rust. Zij meenen dat artikelen 35 van de Dienstplichtwet en 5 van de wet van 6 Juni 1905 zoodanig aangevuld moeten, dat de bepalingen van die art, nog slechts kunnen voldoen aan haar oor spronkelijke bestemming, nl, om aan dienstplichtigen, die om persoonlijke re denen onder de wapenen wenschen te komen, daartoe de gelegenheid te bie den. Zij wenschen dus niet zoover te Het streven naar algemeene ken nis en ontwikkeling gold als een gevaar, het beoefenen van andere dan Joodsche wetenschap was een zonde. Een zonde, die gestraft werd met middelen, waar over de Besturen en Rabbijnen in de Oude Stad destijds beschikten. Josua Yellin beschrijft in zijn Zigronoth, d.i, mémoires, zijne ervaringen over het feit, dat hij als een der eersten zijn zoon de verboden vrucht liet eten. Deze zoon is David Yellin, die onlangs hier te lande aan het Orientalisten-congres heeft deel genomen. Zoo kort ligt deze tijd der halve eerst achter ons. Eigenlijk is ze nog niet heelemaal voorbij, zooals wel licht nog blijken zal. Deze eerste Joodsche huisjes daar zijn niet zoo gemakkelijk verrezen. Sir Mozes Montefiore was een vrome Jood in Engeland. Rijk aan bezit en aan in vloed. Vol liefde voor zijn stam en voor het Heilige Land. Koningin Victoria verhief hem in den adelstand en ver gaan, dat elke vrijwillige opkomst on der de wapenen van enkele personen onmogelijk zou worden gemaakt. Indien bepaald wordt, dat noch inga volge art. 35 der Dienstplichtwet, noch ingevolge art. 5 van de wet van 6 Juni 1905 meer dan honderd man tegelijk on der de wapenen mogen verblijven, ach ten zij de gelegenheid voor persoonlijk opkomst in werkelijken dienst in vol doende mate verzekerd, maar tegelijk de mogelijkheid van een massale opkomst van vrijwilligers buiten de Staten-Ge neraal om opgeheven. Daartoe strekt hun initiatiewetsvoor stel. Naar de „Soir" meldt heeft dr. G. Ne derbragt, chef van den dienst van de economische Zaken aan het Departe ment van Buitenlandsche Zaken, eenige dagen te Brussel vertoefd, waar hij be sprekingen voerde met officieele Belgi sche vertegenwoordigers, teneinde tot overeenstemming te kunnen geraken omtrent zekere tarief-onderhandelingen tusschen beide landen. De besprekingen, welke naar men verwacht tot een goede oplossing zullen voeren, zullen over eenige dagen in Den Haag worden hervat. Het Vad, meldt:, dat de Christian Science Monitor een bericht brengt, dat dezen zomer in overleg met de Zuider zeewerken 725 ton oude munitie op een diepe plaats in de Zuiderzee verdron ken is. Volgens hel blad zouden de projectie len gebruikt zijn om den dijk te verster ken, maar dat is onjuist. De munitie is alleen „verdronken". Het ministerie van Defensie heeft, bij informatie aan het Vad. medegedeeld, dat deze munitie onbruikbaar was. Het oorlogstuig kwam ook niet in aanmer king om gesloopt te worden, omdat het te gevaarlijk was. In rijnaken is de gevaarlijke lading naar den Oever gebracht en vandaar per schip naar een diepe plaats. Zaterdag hield de Bond van Harmonie- en Fanfare-gezelschappen in Zeelanc zijn tweede concours voor solisten, duetten, trio's en kwartetten in het Schuttershof te Middelburg. Het eere-comité voor dit concours be stond uit de burgemeesters van 's Heer Arendskerke, Goes, Vlissingen, Krui- ningen, Baarland, Hoedekenskerke, en Wissenkerke de heeren J, C, E. Massee te Kloetinge, Joh, Pilaar en J. van Poel geest te Goes, Jac. Welleman te Krab- bendijke en E. Verlare te Nieuw en St, Joosland. De heeren J. J. Hermans te 's Herto genbosch en A. A. Bielen te 's-Graven- hage vormden de jury. Bepaald was, dat alleen dillettanten aan den wedstrijd mochten deelnemen, en dat de wedstrijd verdeeld was in een derde, een tweede, een eerste afdeeling en een afdeeling Uitmuntentheid, terwijl hij, die reeds in eenige afdeeling een eersten prijs behaalde, verplicht was in een hoogere afdeeling uit te komen. Ieder der juryleden kenden een cijfer toe voor zuiverheid, klankgehalte, tech niek, voordracht, tempo en opvatting. Daar 10 het hoogste cijfer was, kon ten hoogste 120 worden behaald. Het mi nimaal aantal punten voor een derden prijs was 72, voor een tweeden 84, voor een eersten 96, voor een eersten met lof 108 en voor een eersten met onder scheiding 120 punten. In totaal waren ingeschreven 43 solisten, 5 duetten en 2 kwartetten. Begonnen werd te ruim half één en hoogde op deze en andere wijze zijn aanzien en invloed naar binnen en naar buiten. En deze Mozes Montefiore heeft den bouw dezer huisjes van den Sultan gedaan gekregen. Hij was een keer of zeven in Palestina en heeft ook daar zijn naam onsterfelijk gemaakt, zooals in Oost-Europa en in heel de Joodsche we reld. Er was een tijd, dat er haast geen Joodsch huis was, of er hing het portret van dezen onvermoeiden kampvechter voor alle belangen van Jodendom en Jodenheid overal, waar deze vertreden waren of bedreigd werden. Hij is heel oud geworden en leefde van 17841885. Zijn naam Moschéh ontmoet ge nu in en ook buiten Jerusalem op vele plaatsen. Niet alleen deze huisjes hee- ten naar hem, maar ook verschillende wijken, die met steun van door hem ge stichte leenfondsen zijn in het leven ge roepen en nog bezig zijn te verrijzen. Zooals Ohel-Moschéh, Nevé-Moschéh, Kirjath Moschéh. En dergelijke meer. Dichtbij liggen daar laag in een kom de Jemenieten-huisjes. Zij zijn gebouwd van het geld van overal. Van een spe ciale inzameling 'n twintig jaar geleden, ten behoeve van Joodsche gezinnen uit Jemen, welke daar leefden als in een hel. Het zijn meest daglooners en last dragers en ze hebben het nog niet breed, maar leven in de zon van Palestina, die de wedstrijd duurde met een uur pauze voort tot des avonds tien uur. In de derde afdeeling was de uitslag: eerste prijs met onderscheiding duo van „Excelsior" te 's Heer Arendskerke, de heeren J. Sanderse en C. Wiskerke, beide bugle met 120 punten; eerste prijs met lof M. Geus, Sax. sopraan te Kwa- dendamme met 115 punten en H. P. Broerse, Sax. sopraan, Serooskerke met 108 punten; eerste prijs: K. den Toonder bugle, te Kloetinge met 101 punten; C Ingelse, piston, Middelburg met 101 punten; J. Schrier, trombone, Waarde met 101 punten; duo „Ons Genoegen" Kapelle, de heeren Daniël Sinke, bugle en Pieter Eversdijk, piston met 101 pun ten; G. Zuidhof, bombardon si b. Kwa dendamme met 100 punten; A. Geus althoorn, Kwadendamme met 100 pun ten; C. J. Cornelisse, trombone, Waarde met 100 punten; Francois Geluk, bary ton, Kwadendamme met 97 punten tweede prijs:L. Doens, baryton, Kwaden damme met 89 punten; A. Lievense bugle, Westkapelle met 87 punten; G van Willigen, bombardon si b, Kapelle met 86 punten; Duo „Oefening na den Arbeid" Ritthem, de heeren J. Meijers bugle en F. Schout, stella hoorn, met 86 punten; Jacob Bruil, sax alto, Kapelle met 85 punten; P. van Geele, bugle, Mid delburg met 85 punten; C. Henderikse sax. tenor, Middelburg met 85 punten Jan Brasser, piston, Westkapelle met 84 punten; derde prijs: A. Hoogesteger piston, Kapelle met 81 punten; J, van Lier, bugle, Kloetinge 78 punten; M. van Sabben, bugle Borselen met 78 punten C. Remeijn, b-bas, Middelburg met 76 punten. Het kwartet in deze afdeeling nml dat van „Oefening na den Arbeid" te Ritthem, bestaande uit de heeren C Pouwer, buglle, P, Houtekamer, bugle M, Jobse, trombone en A. Leijnse, bom bardon es, behaalde een derden prijs met 73 punten. Een der ingeschrevenen voor deze af deeling was niet opgekomen en een kon het slechts tot 64 punten brengen. In de tweede afdeeling behaalden een eersten prijs: Jan Walhout, bugle, Bors- selen, met 105 punten; C. J. Meliefste, tuba, Nieuw- en Sint Joosland, met 101 punten; D. M. van Halst, trombone, Wis senkerke, met 101 punten; M. West- veer, tuba, Waarde, met 98 punten; Jan Walhout, piston, Heinkenszand, met 97 punten; M. Hoek van Dijk, trombone, Heinkenszand met 97 punten; tweede prijs: Jan Vermeulen, bugle, Heinkens zand met 89 punten; C. Ie Conté, stella hoorn, Goes met 88 punten; Jan Huij bregtse, trombone, Westkapelle met 85 punten; M. Mallekoote, baryton, Hein kenszand met 85 punten, kwartet „Oefe ning na den Arbeid" Nieuw- en St. Joos land met 85 punten en derde prijs: W. Mallekoote, Heinkenszand met 75 p. In deze afdeeling kon een deelnemer plotseling niet meer spelen, terwijl een het slechts tot 57 punten bracht. In de eerste afdeeling behaalden een eersten prijs met onderscheiding: P, A. Broerse, sax. alto en A. J. Broerse, tuba, beiden Serooskerke, ieder 120 punten ;eersten prijs met lof: W. Ver- nooijs, sax alto, M'burg met 111 pun ten; Duo „Oefening na Arbeid, Ritthem, de heeren J. de Vroe, piston en P. Meijers, tuba, met 112 punten, en J. Meijers, sax. sopraan, Ritthem met 110 punten, en eersten prijs Duo Euterpe" tleinkenszand ,de heeren G. Nijsse, sax. alto en A. Bordui, althoorn, met 97 p. In de afdeeling Uitmuntendheid waren de winnaars van eerste prijzen J. J, Laroes, sax. sopraan, Middelburg met 104 punten en Ed de Looff, Picolo, Wis senkerke met 98 punten en behaalde Adriaan Verburg, baryton, Wissen- rerke een tweeden prijs met 91 punten. De prijzen .bestonden uit keurige di ploma's. Nadat de heer Hermans namens de jury zijn groote tevredenheid over de hen echter niet donkerder vermag te maken. Aan de overzijde van den weg een andere diepe, tamelijke groote kom. Met water .Rest van den regentijd volgens mondelinge mededeeling en geen vijver, en nog minder een bron. Deze diepte met zijn kolk heet in den volks mond Gé-Hinnom. In het werkelijke Hin- nomdal was eens de Mologdienst (zie o.a. Jer. 7, 13). Gé-Hinnom is in den mond der Joden nu ook een andere naam voor „hel". We zijn nu genaderd tot den Zions- berg, tot den Muur. Geweldig. Maar nog geweldiger van indruk, wanneer ik hem van een andere zijde, van den Olijfberg af, zal aanschouwen. Geen metselwerk in onzen zin. In kubusvorm gehakte enorme rotsblokken opeengestapeld. Den hemel tegemoet. Breed genoeg van boven, dat een wagenspan er over heen zou kunnen rijden. Nu begin ik eenigs- zins te begrijpen, hoe in de oudheid een muur een s'tad kon beschermen. Deze Muur heeft verscheiden volkeren ge zien, die nu nog slechts in de boeken der Oude Geschiedenis leven. Hij heeft de Romeinen gezien, en hun stormrammen hebben hem doen trillen en wijken. Nog schouwt de Migdal-David, het hoek- bastion, dat Davidstoren heet, trots de ruimte in, prestaties had medegedeeld, sloot, daar de voorzitter, de heer C. Flipse, reeds naar Wissenkerke was vertrokken, de eere-voorzitter, de heer H. Blok uit Kapelle, met kort woord het concours, met dank aan allen, die aan het wel slagen medewerkten, vooral ook aan de deelnemers. Spr. wees er op, dat de vele belangstellenden met jury en be stuur volop hebben kunnen genieten en dat de afwezigen veel hebben gemist. Met dit laatste zijn wij het volkomen eens. DOMBURG. In de Vrijdagmiddag ge houden gemeenteraadsvergadering gaf de Voorzitter het gebruikelijke jaar overzicht. De toestand van Domburg gaf in financieel opzicht thans nog geen re den tol klagen, ook de achteruitgang van de bevolking is tot stand gekomen en deze is sinds het vorige jaar met enkele personen vermeerderd. De heer Die Visser zeide den toe stand zeer donker in te zien, ook voor de gemeente a'l's1 badplaats. Hij vreest dat de verdiensten steeds minder zullen worden. Men hoopt thans alles van hooge loonen en werkverschaffing, doch men zal ervaren, dat men op zulk een wijze er niet komt, daar de wereld totaal ontredderd is. Er is, ook vroeger z. i. teveel uitgegeven, waarbij hij wijst op de kwestie der volkswoningen en hij spoort aan lot groote zuinigheid. Voor kennisgeving wordt aangenomen met 6 tegen 1 st. (de heer Geldof) een adres van de moderne vakbonden en de S.DA.P. inzake werkverschaffing in Zee land nadat de Voorzitter daarop een toelichting heeft gegeven, de heer En we zijn gekomen bij de Jaffa-poort Het is avond. We nemen een taxi naar huis. We zullen ook de Oude Stad de Ter 'atieqa bezoeken. Dat spreekt vanzelf. En natuurlijk ook naar den Kó thei Ma'aravie gaan, d. w. z. den Wes telijken muur, die in toeristenboeken en in toeristentaai „de klaagmuur" heet. We zullen dat niet in één keer tegelijk doen. Want naar den klaagmuur zullen we bij voorkeur op Vrijdagmid dag gaan. We zullen daar dan den Sab bath ontvangen. Dan zal er niet enkel de muur zijn met zijn omgeving. Maar dan zullen ey in het bijzonder het leven der omgeving en de stemming zijn, waar van men U en mij verteld heeft. Boven dien: het is de rest van de heiligste ruïne des Jodendoms. En wanneer we daar komen en haar zien als het een zame stuk van een vergane zerk, dat er schrijnend steekt uit een dierbaar graf.... zouden we ons dan niet, naar Joodsche zede, als rouwbedrijvenden ter aarde zetten of ten minste in ons gewaad een inscheuring maken, terwijl onze mond het berustende woord zou zeggen; ge prezen Gij, o God, Gij waarachtige Rechter. Maar de Sabbath is machtig en zijn vreugde breekt den rouw. Dus gaan we op Vrijdagmiddag Koningin-Sabbath aan Geldof als zijne meening heeft geuit, dat dit in allen gevallen als leiddraad zou kunnen worden gebruikt en de heer Bi r a n d gezegd heeft dat de in dat adres genoemde maatregelen van de pro vincie en niet van de gemeente zouden moeten uitgaan. Aan den heer A. van der Ilage werd een stukje grond, gelegen bij de voorma lige centrale verkocht. Verder werd,, na een toelichting van den voorzitter en na eenige discussie besloten een bedrag van f 10 per jaar te betalen aan J. Provoost Jz. voor het recht van leggen van bui zen ir. den Hoogen Hilweg. Een schenking van een stukje te dem pen sloot werd aanvaard van mej. wed. Stokman te Domburg. De voetbalvereeniging verzocht een perceel grond gelegen achter de Kanon wei beschikbaar te willen stellen voor voetbalveld. De Voorzitter zette uit- dat de door die vereeniging 'gjewenschte plaats allerminst geschikt was, voor voe~t- balterrein door de nabijheid van tuin grond en kassen en van de Begraafplaats. De heer G e 1 d o f meent dat op die plaats het maken van een voetbalveld wel mogelijk zou zijn. De heer Brand verzoekt B. en W. te trachten alsnog een door hem aan gewezen, zeer geschikt terrein voor de gemeente in pacht te krijgen, Het ver zoek betreffende het terrein achter de Kanonweistraat wordt met 6 tegen 1 stem, die van den heer Geldof, afgewe zen. De heer E 1 o u t stelt thans voor dat de gemeente zal trachten het door den heer Brand bedoelde terrein zelf te huren, wat met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren Reijnhoudt, De Vis ser en De Pagter, wordt aangenomen. De heer Brand meent dat het schil deren van woningen, zooals dat thans den Westelijken Muur tegemoet. Ik ben al eerder even in de Oude Stad geweest. Om er een school te bezoeken. En ik kom er nog wel weer terug. Smalle straatjes. Bazarstraatjes. Op vele plaat sen overwelfd. En waar ze niet over welfd zijn, toch zóó smal, dat de gevels der huizen elkander schier schijnen te kussen, zoodat in ieder geval de sprong niet groot zal zijn van het eene dak naar dat der overzijde. Amphitheatersge- wijze loopen ze af. Het plaveisel bestaat uit grootere en kleinere keien en deze liggen verre van gelijk. Het is er altijd druk. Hier is de markt, de dagelijksche markt. Winkeltjes van allerlei. Gaten met goederen tusschen drie wanden en een dakgewelf en met een uitstalling aan den open kant van voren. Alles loopt er door elkander. Drommen van handelaren en koopsters en kijkers. Waartusschendoor ook wel een gedeeltelijke kudde geiten of een aan weerskanten beladen ezel wordt ge dreven, of zelf ook wel statig een ka meel stapt. Ge kunt er de gramophoon hooren draaien, en er ook den geldwis selaar achter zijn tafeltje en de café bezoekers op lage stoeltjes aan den rand van het smalle straatje aan Turksche pijpen zien lurken.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5