L yiutve mfmute ■huid Wtf KUNST EN WETENSCHAP. BEURS- EN WISSELKOERSEN. ONDERWIJS. LAATSTE BERICHTEN. VOOR KLEINE TUINEN. RECHTZAKEN. LANDBOUW. BEURSTHERMOMETER. verhaaltje dat men zich hier ziet af spelen, min of meer waar gebeurd is, en vooral door Edwina Booth als de blanke Isorga-godin toch waarlijk niet onverdien stelijk gespeeld wordt. Maar hoofd zaak, boeiende, eigenlijk overweldigende hoofdzaak, is de klankfilm van wat daar buitenom gebeurt. De dieren: krokodil len, antilopen, giraffen, olifanten, gnoes, buffels, hyena's en tijgers, zebra's en leeuwen.En de strijd tusschen dezen: het gevecht tusschen leeuw, zebra en antilope is van een adembeklemmende en woeste schoonheid. Zoo ook de tafereelen met de wilden, vooraan den griezeligen kop van den hoofdman der Isojrga's, de krijgsdansen van deze lieden, het huiveringwekkende tam-tammen der Ju-ju. En dan de riviergezichten, de water vallen, tevoren nog nimmer door blanken aanschouwd, toen trader Horn er kwam. Het wil ons voorkomen, dat men, de ze film aanschouwd hebbende, even een tipje van den sluier opgelicht zag, die er voor den West-Europeaan ligt over dit werelddeel en zijn bevolking. En mocht men zeggen, dat dit een poover oordeel is over een film, die inderdaad met zoo ontzaglijke moeite en zoo groote kosten is vervaardigd, dan antwoorden wij: neen, dat is de hoogste lof dien wij dezen rolprent kunnen toezwaaien. Want méér dan een beetje inzicht geven in, aanvoelen van de sfeer van, dit ons zoo ver-staande begrip „Donker-Afrika", dat ware menschelijkerwijs onmogelijk te vergen. They made the best of it en dat wil heel wat zeggen in dit geval. Of men deze film moet gaan zien dus? Maar natuurlijk! Al was 't alleen om Ranchero, dien prachtkerel, hoofdman der neger-dragers. FLORA. Schaduwen der Onderwereld. Harry Piel en de onafscheidbaar bij hem behoorende sensatie; deze twee zijn ook nu weer overheerschend. Doch zoudt U zich Harry Piel kun nen voorstellen zonder de sensationeele en opwindende ontvluchtingen, de span nende en gevaarvolle-achtervolgingen? Deze behooren nu eenmaal bij Harry, dat is zijn genre, dat maakt hem bij ve len wellicht ook zoo populair, en.... het is sensatie van de beste soort. Velen zullen dan ook in deze film Har ry's avonturen weer met spanning vol gen. Harry, achtervolgd wegens een overval, doch telkens weer ontkomend. Daarbij tracht hij zelf nog zijn gestolen „uitvinding" op te sporen. Niet alleen de achtervolgingen hou den de aandacht gespannen, doch ook de fraaie opnamen van de verschillende wintervermaken (skispringen, bobslee ën, enz) zijn een welkome afwisseling, en de waarlijk mooie fotografie daar van, komt in deze film goed tot zijn recht, en is als geluidsfilm veelal buiten gewoon goed te volgen. Slachtoffers der Zuidzee. Een wispelturig meisje (Marceline Day) zwemt van het schip, dat in de baai ligt, naar land en op dit schoone Zuidzee- éiland is het charmante meisje al spoe dig aanleiding tot trouweloosheid der mannen, twist en strijd. Want zij is een van de weinige blanke vrouwen op het eiland en bovendien.... Jim (Don Alvarado) is de eerste die haar op dit mooie, schoone eiland ont moet. Jim, berustend in zijn lot als slachtoffer der Zuidzee. Het peinzende, nadenkende en droomerige uiterlijk van hem, weet het meisje echter in een blij den en gelukkigen glimlach te veran deren. Doch dat dit niet zonder moeilijk heden gaat, begrijpt men. Een boeiend dramatisch filmwerk met rustig, beheerscht spel der hoofdvertol kers. en springende lippen Dook» 10-60 to 90 O. Tubt 80 ct. Bn A p„,u. t. DroSül«« (Ingez. Med.) Nederlandsche opgravingen in Griekenland. Vanwege de Geschied- en Letterkun dige vereeniging sprak gisteravond in de kleine concert- en gehoorzaal prof. dr. C. W. Vollgraff uit Utrecht, over Ne derlandsche opgravingen in Grieken land. Spr. zeide reeds 30 jaar geleden met de opgravingen in Argos te zijn be gonnen. Sindsdien heeft het werk en hebben de resultaten zich zeer uitge breid. Spr. moet zich dan ook beperken tot een bloemlezing: een causerie aan de hand van talrijke lantaarnplaatjes. Eerst de ligging van .Argos aan den Peleponnesus in het N.O, gedeelte, niet ver van Corynthe. Een stad, beroemd in de geschiedenis van het oude Grie kenland, vooral op kunsthistorisch ge bied, tegen twee toppen: de Larissa en de Aspis. Sinds 1902 hebben deze op gravingen veel belangwekkends bloot gelegd. Speciaal zal spr. het hebben over de vondsten bij die in 1928 en 1930. Uit die opgravingen is gebleken, dat Argos al voor 2000 jaar v. Christus bewoond was. Zoo zagen wij een plattegrond van de ontwikkeling der opgravingen op beide toppen, met vondsten uit de oudste pe riode, het Mijceensche tijdperk: de vóór- Hellaansche en de middel-Hellaansche periode, met diverse specimina van aar dewerk; licht van kleur met schuine lij nen, en ook andere voorwerpen (zegel- steenen). Op de Larissa is een Veneti- aansch kasteel uitgegraven; de oudste omwalling is teruggevonden, met 4 m hooge muren. En tegen de helling van de rots zijn een 10-tal graven bloot ge legd. Ook hier werden vazen gevonden in Kretensische paleisstijl, dateedend van de 15de eeuw v. Chr., en ivoren en gou den voorwerpen. Tusschen 1200 en 900 v. Chr. valt de z.g. sub Myceensche periode, een tijd perk van achteruitgang. Daarna tus schen de 9de en 7de eeuw vóór Chr. die der Geometrische kunst. Verschillende scherven uit dat geo metrische tijdperk, met lineaire motie ven, werden geprojecteerd. Tot dat geo metrisch tijdperk hooren ook de Egyp tische scarabeeën. Dan volgt de Archaische periode, tus schen 700 en 500 v. Christus; we zagen eenige beeldjés uit dien tijd, waarna den klassiek-Helleenschen tijd: de 5de en 4de eeuw. Daarop de z.g. democratische pe riode. Veel foto's werden ons getoond zoo wel van den burcht op de Larissa, als later van het theater, en gewezen op de vele moeilijkheden, die zich hierbij voor deden. Dit theater is het grootste dat gevonden werd, met een orchestra van 28 m middellijn. Na de voltooiing der opgraving is 't weer dadelijk in gebruik genomen voor de opvoering van klas' sieke spelen. Op het marktplein werd een tempel gevonden, met belangrijke Grieksche inscripties. Na de pauze toonde spr. nog mozaïken uit het Byzantijnsch tijdperk: jachttafe- reelen (o.a. een valkenjacht, waardoor men het tijdperk kon opmaken, de val kenjacht was bij de Oostersche volken zeer oud, doch niet bij Grieken en Ro meinen). Voorts de maanden van het jaar, symbolisch voorgesteld. Een stuk mozaïk wijst op een kosmische voorstel ling (waarschijnlijk uit de 4de eeuw na Christus) die moet hebben toebehoorc tot een basyliek, doch 't is onbekend of dit een Christen- of een Heidensch is geweest (als te Trier). Tenslotte zei prof. Vollgraff, dat de opgravingen een tweeledig doel hebben lo feiten aan het licht te brengen (men reconstrueert a.h.w. een stad), en 2o de voorstelling van de ontwikkeling der beschaving te toetsen aan wat men vindt, en dus die voorstelling te verbe teren. Expositie van schilderijen van de Koningin. Naar het Vad. verneemt, zullen de schilderijen, crayon- en pastelteekenin- gen van de Koningin na afloop van de tentoonstelling bij Kleykamp te Den Haag, vermoedelijk ook nog elders in den lande tentoongesteld worden. Het blad hoorde in dit verband noemen Amsterdam, Groningen en Arnhem. Donderdagmorgen is de verzameling, in totaal 87 stuks, overgebracht van het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde, naar de Kunstzaal Kleykamp. ProL G. Kerchensteiner. f Te Ifiinchen is, 77 jaar oud, overle den de bekende paedagoog Geh. Prof. dr. Gecrg Kerschensteiner. Georg ICerschensteiiner isi te onzent in ruimen kring bekend geworden door de door dr. A. de V'Jettefl* in 1919 on der den titel „De komende school" be zorgde bewerking van zijn in 1907 voojr het e«rst verschenen „Grundfragen der Schulorganisation" en door zijn in 1920 in verschillende plaatsen van ons land gehouden paedagogische voordrachten. Geslaagd aan de Technische Hoo- geschoöl te Delft voor het cand'jdaats- examen voor werktuigkundig ingenieur de heer J. C. Heinen, geboren te V'l is'- ir gen. Geslaagd voor het 2e gedeelte doc toraal examen geneeskunde aan de Hooge School te Utrecht de heer Anth. \V. A-nr t van O u d-V o s s e m! a e r. Officieel bezoek. De Belgische Minister van Landbouw mi-, van Dievoet heeft gister een offi- ceel bezoek gébracht aan de faculteit der veeartsenijkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Er bestaan n.l. in België plannen om een Vlaamsche inrichting van ve eartsenij kundig onderwijls te vor men. De voorbereiding hiervan behoort tot het departement van genoemden minister. AMSTERDAM, 16 Januari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 A/B 1000-6 100%—100%, Ned. 17 1000-4% 98%—97. Ned. 31 1000-4 92—91%. Certificaten-3 71% Cert. N.W.S.-2% 60%—591/... O. Indië 22 1000-6 86%—86. O Indië 23 100-6 56%—61%. O Indië 16 1000-5 83%—84%. O. Indië 26 1000-4% 77%—77%. Duitschl. 100-7 48%—48%. Duitschland 30 1000-5% 37%—37%. Engl. W.L. 50-200-5 70%—69%. Engl. F.L. 50-200-4 61—61%. Zeeuws. Hyp, B-5 94 Zeeuws. Hyp. B-4% 88 A Amsterd. Bank 105%105%, A Bank Assoc. 26% C Rott. Bankver. 70%70. A Twentsche Bank 94 A Pref. Jurgens A 7979. A De Schelde N.B. 4145%. A Ver. Papf. v. Gelder 72%75. C Am. Car Foundry 1010%. C Am. Smelt Ref. 18%18%. C Farbenind. I.G. 79%83. C U. States St. C. 45%—46%. C C. Publ. Serv. 3%3%. C North Am. Cy. 3535%. A Bom. Sum. H.M. 114%114%. A Ned. Wol Mij. 25% A Singkep Tin M. 8584. A J. C. Japan Ln. 3333%. A Rotterd. Lloyd 68%66. A S. M. Nederland 73%—72%. A Amst. Thee C.M. 22—22%, A Houth. Alberts 46% C Peruvian C. Pr. 10%—10%. A Southern Rlw. 13%14%. C Union Pac. Rr. 84%85%. C Int. Nickel Cy. 9%9%. met de leiding der actie had belast, en werd uit de kringen der vlasbewerkers hjzondere waardéering uitgesproken voor den steun die door de Kamer van koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-VIaanderen was verleend. Men verzoekt ons te melden, dat iet verbranden van de Zuiderzeefilm te Veendam, geen invloed zal hebben op de aangekondigde vertooning alhier daar er copiëen van de film: zijn. Benoemd tot directeur van het duis van Bewaring alhier (per 16 ^ebr. a.s.) A. M. Meek, commies ter directie Huis van Bewaring Den Haag. De bekende schaker D. Noole- boom Jr. is op jeugdigen leeftijd plot seling te Londen overleden. Nooteboom, die 22 jaar oud is geworden, speelde in het laatste tournooi van Hastinjgs mee en wist daar op een der prijzen be slag te leggen. NATIONAAL CRISISFONDS. Verdere ingekomen giften: Bijdrage 'ersoneel Schulte en Thieme 2.63; in de collectebus twee kwartjes. SLUITINGSTIJDEN BRUGGEN KANAAL VAN WALCHEREN. In antwoord op een desbetreffend! Ver zoek ontving het Hoofdbestuur van „Schuttevaer" bericht, dat de afstand tusschen station en brug te V1 i s s i n- gen niet toelaat wijziging te breng!en in de bestaande sluitingstijden', dat geen aanleiding bestaat de rege ling te Middelburg, laatstelijk vast gesteld bij Bon. besluit van 5 Jan. 1931 en waarbij de toestand voor de scheep vaart belangrijk gunstiger is geworden opnieuw te wijzigen. Steun aan de vlasindustrie. Te Rotterdam hield het Comité tot be vordering van instandhouding der vlas cultuur en liet Vlassersbedrijf in Ne derland, dat in den loop van het voorjaar op van uit Zeeuwsch Vlaanderen begon, nen initiatief is opgericht, zijn eindver- gadering. Nu de Kamer een steunregeling heeft aangenomen, was het van oordeel zijn taak thans te moeten overdragen aan de telers- en de vlassersvereeniging die nu overeenkomstig het wetsontwerp moet worden opgericht. 'Reeds was een telersvereeniging op gericht, en besloten tot het oprichten eener vlassersvereeniging. Besloten werd een bestuur te vor men van 9 leden, nl. 2 uit elk der veK- schillende landsdeelen, welke 8 heeren dan een voorzitter zouden kiezen. Voor Zeeland werden benoemd de heeren L. de Feijter te Ter Neuzen en C L, Martinet te St. Jansteen. Tot voorzitter werd benoemd de heer A. R. van Nes Cz., te Rijsoord. De taak der vlassersvereeniging zal in hoofdzaak bestaan in het inschrijven van erkende vlassers, overeenkomstig de wet telijke regeling. Zooals van bekendheid mag worden ge acht zal worden ingesteld een centrale commissie waarvan 2 leden worden aan gewezen door de telers- en 2 door de vlassersvereeniging en 3 door den Mi nister van Binnenlandsche zaken en Landbouw zullen worden benoemd. Aan het eind der vergadering werd een woord van dank gericht tot den voorzitter van het Comité, den heer F. Blok, burgemeester van Axel, die zich mer aangenomen de steunregeling van 'de vlasbewerking. Door de drie centrale organisaties is de uitvoering reeds in voorbereiding tiet is de bedoeling, dat er komt een centrale vlastelersvereeniging, terwijl in de onderscheidene gebieden, waar de vlasteelt van beteekenis is, gewestelijke commissies of vereenigingen komen. In afwachting van verdere regelingen en teneinde de onkosten van de uit voering zoo gering mogelijk te maken, heeft het bestuur der Gewestelijke Tarweorganisatie op zich genomen voorloopig als gewestelijke commissie op te treden en de voorbereiding ter hand te nemen. De kringcommissies zullen nagaan op welke wijze de regeling het eenvoudigst kan worden opgezet. Naar de vergadering der centrale vlastelersvereeniging te 's-Gravenhage op 14 Januari werd afgevaardigd de heer Iz. P. v. d. Weele te Colijnsplaat en als plaatsvervanger de heer C. P, Vogelaar te Krabbendijke. Zoo spoedig de regeling nader is uit gewerkt zullen nadere mededeelingen worden gedaan. Onze kamerplanten in den winter Onze kamerplanten genieten gewoon lijk in den winter onze bijzondere belang stelling, en het spreekt vanzelf dat we ze tevens een goede "verzorging geven. In 't algemeen hebben we nu te zor gen dat onze planten zooveel mogelijk van het, toch al schaarsche daglicht pro fiteered We plaatsen ze dus vóór, of zoo dicht mogelijk bij de vensters. Wel zullen de planten daar, bij strenge vorst het eerst gevaar loopen; daarom zetten we ze dan gedurende den nacht meer in het midden der kamer, of wel we be schermen ze met courantenpapier. Ook houden we de planten zooveel mogelijk vrij van stof, en dat niet alleen omdat de planten er minder mooi door zijn, maar ook vooral omdat het assimilatie- ademhalings- en verdampingsproces er belangrijk door wordt gehinderd. Plan ten met breede bladeren als: Palm, Cli via, Aspidistra, Aralia of Fatsia, Brom- meliasoorten en dergelijke sponzen we eenmaal per week af, waarbij de onder kant der bladeren niet mogen worden vergeten. Planten met fijne bladeren, als: Nephrolepis, Araucaria of kamerden, Pterissoorten e.a. kan men met een bloemenspuit of fijne gietertje afsproei- en. In den zomer maken we wel eens gebruik van een regenbui, maar nu zou een zoodanige handeling gepaard gaan met groot temperatuursverschil, en ook daar hebben we bij de verzorging onzer planten vooral tegen te waken. We zor gen juist voor een zooveel mogelijke ge lijkmatige temperatuur. Een te hooge temperatuur is voor de meeste planten ook verkeerd. Daardoor krijgen we vaak 'n ontijdigen groei, en nieuwe stengels en bladeren welke in den winter ont staan, zijn door gebrek aan voldoende licht gewoonlijk slap en futloos. Het is nu ook geen tijd voor het verpotten van planten. We wachten daarmede tot het vroege voorjaar, en bij bloeiende plan ten tot na den bloei. Gieten doen we naar behoefte, maar in dezen tijd van het jaar geven we eer te veel dan te weinig water. Het water dat we gebrui ken willen voor het gieten of schoon maken der planten moet kamertempera tuur hebben. Behalve de reeds genoem den zijn als kamerplant ook zeer ge schikt: Sparmannia africana of kamer linde, een plant met lichtgroene, hand vormige bladeren, welke nu bloeit met witte bloempjes waartegen de goudgele meeldraden mooi afsteken. Veronica Andersonii, een heesterachtig plantje dat nu begint te bloeien met aarvormige trossen blauwe bloempjes. Ook V. Spe- ciosa en V. Lindleyana zijn als kamer plant zeer mooi. A. G. A Koloniale Bnk. 6158%. A N.I. Hbk. 1000 61%—61. C Ned. H. M. 1000 76—75%. A Alg. Kunstz. U. 43%44%-43%. A v. Berkels Pat. 28%27%. C Calvé-Delft 6163. A C. Suiker Mpij. 23%23%. A Int. Viscose 98%-8%, A Kiichenm. I. Acc. 12%14-13%. A Ned. Ford A.M. 186187%. A Philips Gem. B. 87%—88-89. C Unilever 111%109%-112%. C Anaconda Cop. 24%25-24%. C Bethlehem St. 23%23%-23%. A A.N.I.E.M.—N.B. 170—172%-173%. C A. Gas El. Cy. 5%5%. C Cities Serv. 76%. C Midd. West Ut. 7%6%-7. A Boeton Mijnb. 36%35. A Kon. Petr. Mpij. 125%125-127%. C Contin. Oil Cy. 6%6%. C Shell Union O.C. 44%-4. A Holl. Amer. Lijn 4% A K.N. Stoomb. Mij. 17% Steun aan de vlasbewerking. Vanwege de vereeniging Gewestelijke Tarweorganisatie „Zeeland" schrijft men ons Zooals bekend is in de Tweede Ka- De procureur-generaal bij net ge rechtshof te Leeuwarden heeft twee jaar en zes maanden gevangenisstraf ge- eischt tegen een 52-jarigen boekhouder uit Oosterzee, die door de rechtbank werd veroordeeld tot twee jaar wegen» malversaties. Donderdagavond is een Amster- damsch advocaat in Friesland gear resteerd en naar Heerenveen gebracht, ingevolge een uitgevaardigd bevel, waarbij 't een niet-ingezetene verboden is zich met gearresteerden in het Huis v. Bewaring, in verband met de arbeids conflicten in W. Friesland, in verbinding te stellen. De advocaat heeft de noodige stap pen gedaan, om te protesteeren tegen deze handelwijze. Arrond. Rechtbank te Middelburg. De Volgende zaken werden behandeld: P. T. S„ 28 jaar, Av, V., 56 jaar, V. tG., 27 jaar en P. F V., 26 jaar, schip pers te Graauw, warpn op 20 Novem ber j.'l'. door den kantonrechter te Goes Veroordeeld, de eerstgenoemde tot 25 of 25 d. hechtenis en de overigen ieder tot f 15 of 10 d. hechtenis, wegens het steken van mosselzaad aan dé oever- VerdedigingswerKen aan den ca'lamiteu- zen polder Borsselen op 25 Sept. 1931. De verdachten waren in hooger ge roep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. Lambooy uit Hulst verdedigde de verdachten en vroeg vrijspraak daar niemand het ten laste gelegde heeft ge zien. M. W. C, C., echtgenoote van F. F. IC, 43 jaar, piel xverkoopster te Hulst, was door den kantonrechter te Hulst ióp 7 December 1931 veroordeeld tot 2 f 75 of 2 maal '10 hechten., wegens Bet aanwezig hebben van melk in haar ver kooplokaal te Hulst op 24 April 1931 terwijl die melk niet voldeed aan de hij de Warenwet en het Melkbesluif ge stelde eischen, daar de waar circa 14 en 10 pc.t toegevoegd water bevatte. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch 'bevestiging van het von nis van den kantonrechter. De Verdediger, mr. Lambooy, bepleitte vrijspraak suos. een voorw. straf. A. V. C., 68 jaar, jager te (Axlefl,. was op 1 December 1930 verooirdeel'd tot f 25 of 10 dagen hechtenis, wet gens overtreding van de Jachtwet, ge pleegd onder ae gemeente Axel op 9 October. Tevens was het in beslag ge nomen geweer verbeurd verklaard De verdachte en de Amtbenaar van het O. M. waren in hooger beroep ge komen. Eisch 2 x f 15 of 2 x 10 -d. J. M. S., 28 jaar, schilder te Hontems- se, was door den kantonrechter te Hulst op 5 Nov. j.l. veroordeeld tot 25 en 15 boete of 2 m. 5 dagen hechtenis wegens in dronkenschap rasende en tie rende de orde verstoren; en onder zoo- danigen invloed van alcoholhoudenden drank een rijwiel berijden, terwijl hij A Ned. Scheepv, U. 67%68%. A H.V. Amsterdam 180%181-183, A Java Cult. Mij. 127—127. A N.I. Suiker U. 89—92. A Poerworedjo S.O. 7% A Deli Batavia 149%—149%-150. C Deli Mij. 1000 185—188. A Senembah 213%212%-214, C Chicago Milw. 3%3%-3%. A Amst. Rubb. C, 5149%-51. A Deli-Bat. Rubb. 23—23. A Hessa Rubber 2927%. A Serbadjadi S.R. 23%21%. Prolongatie 2% WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 15 Jan. 8.66 59.02% 9.78 34.65 48.60 47.75 2.49% 16 Jan. 8.67. 59.02%. 9.77%. 34.62%. 48,57%. 47.65. 2.48%. Industrie MARKT - Amerika Rubber H. V. A. - Obl.markt- Suiker - Philips - jKoninkl. Young - Tabak Schepen Mijnen (Wettig gedeponeerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2