Y RECHTZAKEN. LEGER EN VLOOT. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. DE STERRENHEMEL 13—20 JAN. 1932. 20 h M.T. öflOQKr li /L O 13 V a ZUID Van onze Adverteerders. mans te Leiden een tentoonstelling wordt gehouden van platen en werken op deze ramp betrekking hebbende. Het Gerechtshof te AmSterdaim wees arrest in de strafzaak tegen de»vrouw H. G. verdacht van diefstal van f 15Q Een tweede vrouw had een man mee!- gelokt naar een perceel aan de Bloemt gracht, waarna H. G. haar slag sloeg. De rechtbank veroordeelde haar tot een gevangenisstraf van 4 jaar. Het Hof ver nietigde het vonnis op formeele groi* den, doch veroordeelde haar opnieuw rechtdoende, wegens diefstal tot vier jaar gevangenissstraf. Verdachte had in een zestal perceelen gewoond waar her roovingen hebben plaats gehad. Het Hof overwoog dan ook in zijn vonnis dat zij deel had gencmen aan een stelselmatige beroovingscampagne. De auto-ped-kwestie te Breda. De kantonrechter te Breda heeft vonnis gewezen tegen drie kinderen ,,die zich imoesten verantwoorden wegens hinder lijk gebruik van een autoped op den Openbaren weg. De kinderen werden aan hun ouders teruggegeven zonder toepas sing van eenige straf. Op bevel van den kantonrechter wer den de in beslag genomen autopeds te ruggegeven. In het reisplan van Hr, Ms. Rigel op weg naar Nederlandsch-Indië, zijn de volgende wijzigingen gebracht vertrek Aden 14 Januari. Aankomst Colombo 26 Januari. Aankomst Sabang 5 Februari, Ind, Stoomvaartlijnen. fnsufinde (uitreis) 12 te Sabang. Patria (thuisreis) pass. 11 Ouessant. Chr. Huygens (thuisreis) 12 te Genua. Stoomvaartlijnen op N.-Amerika. Veendam, Rott n. N.-York 11 (3.24 vm1.) 150 mijl West van Bishops. Beemsterdijk N.-York n. Rott .p. 12 Li zard. Dinteldijk, Vancr. n. Rott. 9 v. L. An geles. GETROUW VERSLAG DER BEVIN DINGEN VAN DRIE INWONERS DER STEDE MIDDELBURG, OP HUNNE REIZE VAN DIE STAD NAAR BROU WERSHAVEN, ONDERVONDEN IN DEN JARE MDCCCCXXXII Ongelukken. Toen de heer W.. S. uit Rijssen per auto van Deventer naar huis reed, bemerkte hij te laat, dat de boo- men van den spoorwegovergang gesloten waren In volle vaart botste hij tegen de boomen met het gevolg, dat de radiator zich door het ijzeren hekwerk wrong. Voor de verdere vernieling van den auto zorgde de trein ,die het voorstel letterlijk van het chassis rukte .Een frontlantaarn van de locomotief benevens een der autowielen werden later op de baan te ruggevonden. De bestuurder kwam er wonderlijk genoeg slechts met eenig ge ring letsel af. Te Sloten zijn twee wielrijders met elkaar in botsing gekomen .waarbij' een 17-jarige timmerman een fractuur aan de ruggegraat bekwam1. Zaterdagmiddag is te Bierg aan de Maas de 60-jarige vrouW V. d. S. door een auto overreden. De vjrpuw is zon der tot bewustzijn te zijn gekomenn o ver leden. In Staatsmijn Wilhelminna heeft een instorting plaats gehad waarbij de Oosfenrijksche mijnwerker F. E. door het gesteente getroffen werd en gedood'. De man was 33 jaar oud en ongehuwd. VERBORGEN PARTIJEN BiENZIjNE. De belastingambtenaren te Haarlem mermeer hebben op verschillende plaat sen op die gemeente belangrijke partijen benzine ontdekt, in totaal 60.000 1., waar onder hoeveelheden van 10.000, 6.000 en 4.000 liter, waarevan geen aan,gif te was gedaan in verband met de navordering van invoerrecht. Bedoelde partijen waren verborgen on der den grond in slooten, mfesthdopen, pulpkuilen enz. FILM IN BRAND. Terwijl jn de Veenlust-bioscoop te Veendam1 de Zui derzeefilm draaide, vloog plotseling de film in brand. Met snelblusschers werd alles Wat er in de .cabine brandde ge- bluscht. De film1 verbrandde en het pro- jectietocstél werd vernield, doch het pu bliek kwam' met den schrik vrij. HET VERGAAN DER STANFRIES. Pogingen zijn gedaan om1 het Wrak te lichten; de duiker Sperling heeft het schip, schroef, as en roer in orde bevonden. Van de bemanning is .echter geen spoor gevonden. KOPENHAGEN WAARSCHUWT DE BRANDWEER VAN ROME. In een dorp nabij Rome was een .jgroote brand uitgebroken, waarbij telefoon- en tele graafverbindingen waren gestoord. Een zendamateur besloot op goed geluk, ver Het was op eenen schoonen winter morgen in den aanvang van het jaar MDCCCCXXXII, dat wij met ons drie- en (te weten de Middelburgsche ingeze teren F***, J*** en S***j ons des mor gens in de optrekkende duisternis, die aan het boven de kimmen verschijnen der dagvorstinne vooraf pleegt te gaan, naar het station van den spoorweg be gaven, teneinde met den spoortrein, welke omstreeks zeven uren van Zee- lands hoofdstad naar de nijvere Zuid- Bevelandsche ganzestad vertrekt, een begin van uitvoering te geven aan het stoute reisplan, den dag tevoren in ge meen overleg vastgesteld, dat als eind doel Brouwershaven, aan Schouwen- Duivelands barre Noordkust gelegen, stelde. Wij waren in eene tot dit doel pas sende k-leedij gestoken; met zware spij kers beslagen schoenen, stevige kou sen of beenwindselen, waterdichte jek kers en warme bouffantes, en een stel wanten om de snerpendste kou te trot- seeren. Hetwelk evenwel nochtans, zoo het een als het ander, overbodig bleek, aangezien de natuur, dewelke reeds eenige winters klaarblijkelijk danig van de leg is, ook dezen dag eerder aan eene lieflijke lentemorgen, dan aan den win ter deed denken; van regen noch wind, noch van vorst of koude was ook maar sprake. En toch wees de kalender 10 Januari! Zonder wederwaardigheden van vol doende aanbelang, om te dezer plaatse gerelateerd te worden, bereikten wij Goes, alwaar wij den spoortrein ver lieten, hem op zijne Zondagochtendsche boemeling naar Rosendaal verder op z'n eentje voort latende sukkelen. Aan den uitgang des stations wer den wij behalve door een waakzamen dienaar van den heiligen Hermandad, die met eensdeels wantrouwende, ander deels 1 vermoedelijk door onzen vrien delijk-onschuldigen oogopslag eenigs- zins vergoelijkenden blik dit, voor zulk een vroeg uur en vroeg seizoen eeniger- mate vreemd uitgedoste gezelschap ga desloeg, opgewacht door een vriende lijke jongeman in een lederen jak, met een zeemanspet op z'n blonde lokken, die hoe kon hij 't zoo raden? be langstellend informeerde ,,of de heeren telt de Radiowelt, S. O. S.-berichten uit te zenden. Deze Werden gehoord1 hdooir een zendamateur te Kopenhagen, die di rect verbinding zocht met een zendama teur te Rome, waarin hij binnen een kwartier slaagde. De laatste waarschuw de de brandweer te Rome, die nog tijdig ter plaatse kon verschijnen! Z. SLAVIE. Om een meisje. De „Politica" be richt uit Bosnisch Brod, dat daar in het plaatsje Lischnjatze een veldslag is ge leverd. Twee jongens hadden twist ge kregen om een meisje. Daar geen van beiden zich wilde te rugtrekken, verzekerden zij zich elk van de hulp van zooveel mogelijk vrienden. Toen de strijd eindelijk uitbarstte, waren meer dan 100 boerenzoons gewa pend met messen en hooivorken en der gelijke wapenen, op het slagveld ver schenen. Na korten tijd waren niet minder dan 22 jongens min of meer errstig gewond. Het meisje waarom deze „oorlog" ge voerd werd, was tijdens den strijd aan wezig en volgde met groote spanning de wisselende krijgskansen. VER. STATEN, Moord met bedenkelijke gevolgen. Het schijnt een onverkwikkelijke zaak te zijn, die zich te Honoloeloe heeft af gespeeld en die geleid heeft tot de ar restatie van mevrouw Fortescue, een in de New Yorksche uitgaande wereld be kende dame, haar schoonzoon luitenant ter zee Massie en een Amerikaansch matroos. Zij worden beschuldigd van moord op den inlander Kahahawai, een 19-jarigen jongeman, die een aantal maanden geleden de jeugdige echtgenoo- te van den heer Massie, tezamen met vier andere inlanders ontvoerd en aan gerand heeft, nadat zij op een danspar tij buiten een luchtje was gaan schep pen, zoo lezen we in de N, Rott. Crt. De heer Massie en zijn schoonmoeder schijnen op wraak gezonnen te hebben en tenslotte er toe over te zijn gegaan den inboorling Kahahawai in de woning van mevrouw Fortescue te lokken, waar zij hem in de badkamer hebben vermoord. Het lijk hebben zij daar a in lakens gewikkeld en in mevrouw Fortescue's auto zijn zij er mee naar 'n geyser in het gebergte gereden, waar 't verdonkeremaand zou worden. Op de zen tocht zijn ze door de politie achter haald. Mevrouw Fortescue, die aan het stuur zat, weigerde te stoppen en niet dan nadat de politie een aantal schoten soms naar Zierikzee moesten?" Wij antwoordden in bevestigenden zin, maar toen bleek, dat zijne belang stelling slechts van commercieelen aard was, nademaal hij ons (en dan na tuurlijk slechts tegen betaling!) per au tobus naar het Katsche veer wenschte te vervoeren. Wij dankten hem hoofsch, doch voegden daaraan de mededeeling toe, dat» we er de voorkeur aan gaven dezen tocht per pedes apostolorum te volbrengen, instede van in zijn hortend en stootend vehikel, wellicht met een door kwalijke koolmonoxyde-dampen bezwangerde atmosfeer: voor ons de ozonrijke Zeeuwsche lucht, die van over de vrije velden van den Wilhelminapoï- der kwam aanwaaien. Door het grootendeels nog in Mor pheus zoete armen sluimerend stedeke richtten wij alzoo onzen stap. ferm Noordwaarts; al dra waren we het, ook nog in Zondagmorgenrust verkeerende, Wilhelminadorp gepasseerd en met fik- schen pas schreden wij door den, met zijne onafzienbare bouwlanden eene bin nenzee van geploegde en bezaaide klei gelijkenden, Wilhelminapolder naar 't Katscheveerhuis, alwaar wij, door de goede .zorgen van 's veermans gade, ons met eene uitstekende kop warme koffie konden versterken. Dank zij die wonderlijke uitvinding: de telefoon,, dewelke ons in staat stelt met vrienden en magen ook op grioöten af stand te converseeren, als waren zij in onze onmiddellijke nabijheid, was het jongste en deswege meest peelsche lid van onze expeditie hier in de gelegen heid, zijne in angst en vreeze om het welslagen van onzen tocht in Middelburg achtergebleven moeder kond te doen van den goeden gang van zaken, tot dus verre, Kort daarop taeldde de uitkijk, dat het door de voorkomendheid van 't provin ciale gouvernement, tegen betaling van f 2 per persoon, te onzer beschikking gestelde stoomschip „Noord-Beveland" in zicht was, en enkele oogenblikken later werden wij door den gezagvoerder har|- telijk verwelkomd, en daarop door den hofmeester van goede spijs en drank, tot matigen prijs, voorzien. Alzoo ving het derde deel van onzen tocht, de reis over de woeste wateren van de Oosterschelde aan. Met gunsti ge n wind en helder zicht voeren wij de Zandkreek uit, rondden den Kats- hoek en zetten in Noordelijke richting koers, het Engelsche vaarwater in, de kust van Zuid-Beveland over den ach tersteven verdwijnend, de, slechts on herbergzaam schijnende, Noord-Beve- landsche kust aan bakboord. Teneinde de, op lange zeereizen onver mijdelijk opkomende, verveling, met het Andromeda Perseus iq ';3 st,er Vloed Eridanus EERSTE ©VOLLEMAAN is& L LAATSTE KVART1EJR ^NIEUWE MAAN VENUS MARS© JUPITÈR Q) SATÜRNUS© Drie Eerste Kwartieren op dit kaartje; het precieze E.K. valt op den 15en, De Leeuw, waarbij Jupiter staat, vindt men in het Oosten. gelost had, gaven zij hun vlucht op. Dit geval op zichzelf is al ernstig, maar uit de Engelsche bladen blijkt nu, dat er ook reeds tevoren spanning be stond, niet alleen tusschen de Ameri- kaansche zeelieden en inlanders maar ook tusschen de marine en het burger lijk bestuuur van Honoloeloe. In het pro ces tegen de aanranders van mevrouw Massie heeft de jury na lang beraad het schuldig niet willen uitspreken en de beklaagden werden door twee der meest vooraanstaande juristen op Hono loeloe verdedigd (var wie er één later door matrozen danig is afgeranseld.) De spanning onder de inlandsche be volking is zeer groot en men vreest on lusten. De commandeerende vice-gene- raal die er voor gezorgd heeft, dat de beschuldigden aan boord van een schip in veiligheid werden gebracht, heeft in een rapport echter ook ernstige verwij ten gericht tot de plaatselijke politie, van wie er zelfs éér in het proces tegen Kahahawai als getuige a décharge is op getreden. daaraan verbonden gevaar van bederf der goede stemming onder de léden eener expeditie als de onze, te vermlj-f den, en in aanmerking nemende, dat de achterkajuit, door de vaderlijke zor gen des opgemelden gpuvernements, aan genaam verwarmd was, besloot J***, de leider der expeditie, te verordineeren, dat er gedomineerd zou worden. Alvorens echter daartoe over te gaan, werden F*** en S*** erop- uitgezonden, teneinde na naarstige investigatie, rap port uit te brengen omtrent de preala" bele quaestie of het dominospel niet viel onder de tallooze verboden en ver zoeken, geboden en aanwijzingen van wat wel en wat niet geoorloofd is, die, op tai van plakkaten in bonle verschei denheid en amusante veelvuldigheid de wanden der kajuiten en andere tot ge zellig vermaak of tot eenzame afzonde" ring dienende, ruimten versieren. Nadat onomstoote'lijk was vastgesteld, dat een verbod tot beoefening van het dominospel evenmin Was opgehangen als eenige beperkende bepaling! te dezen aan zien. zetten wij ons in de beste stemming en met een ijver, een betere zaak waard, aan het domineeren. Totdat de basaltkeien van den ha veningang Van Zierikzee ons door de pa trijspoorten plotseling sjchenen toe te roepen: „aan dek, gij u mét ijde'l spel Vermakende luiaards, zoo ge de aan komst in het schoone -oude stadje niet wilt missen!" "Wij vlogen mitsdien met den koofts- achtigen ijver, welke, gepaard aan be dachtzaamheid tezamen den Neder- landschen ontdekkingsreiziger kenmerkt de trap op om slechts tot de ont dekking te komen, dat déze onze haast geheel overbodig was! Want, gelijk dat oude spreekwoord het immers zoo waar schuwend zegt, was ons nu geschied: in 't zicht van de haVen waren we gestrand Wel draaide de machine nog op halv; kracht, tepeinde te voorkomen, dat we bij 't gieren van het achterschip, met roer of schroef op de keien zouden komen, maar overigens zaten we zoo vast als een huis! Weliswaar was, zoo dacht ons en naar later is gebleken, met recht di rect levensgevaar niet aanwezig, maar toch was dit een hachelijk gebeuren voor onze expeditie. Imbners wij wilden tevoet Brouwershaven nog dien dag be reiken, en we moesten dan bovendien daar nog zoeken naar eene gelegenheid, tijdig aan de boot terug te zijn want de stoomtram' gaf, zooals van dit Ver voermiddel op een Zeeuwschen Zondag middag met recht en reden te verwach ten viel, in geen Velden of wegen aan sluiting. Dat zag er dus kwaad voor ons uit De haveningang Van Zierijkzee, een De marine-commissie uit den Senaat heeft een officieel onderzoek gelast naar de gevangenneming van de drie Amerikaansche burgers te Honoloeloe, onder beschuldiging van moord op een inlander. Maggi-producten. Op 18 en 19 Januari zal te Middelburg, op 22 Jan. te Koudekerke een voordracht worden gehouden over „Doelmatige Voe ding met betrekking tot de Maggi's Pro ducten". De Fabriek van Maggi's Voedingsmid delen te Amsterdam heeft nl. een be drijfsfilm doen vervaardigen, die over zichtelijk het ontstaan der Maggi's Pro ducten in beeld brengt. In vele plaatsen hier te lande zijn der gelijke demonstraties reeds gehouden en zij mochten zich, zoo deelt men ons mede, steeds in een druk bezoek verheugen. ruim 2 kilometer lang kanaal bij hoog water, 'leek nu een holle kleiweg met een hier wat breedere, ginds wat smal lere, zeewatergeul erdoor. Met geduld en goeden moed wacht ten wij op het wassende water, dat, schoon we aan Jager wal zaten, toch, ondanks den wind, maar niet voldoende wa'sen wilde om ons vlot te maken. Zoodat we, na een klein half uurtje ijs beren op het bovendek besloten, ons heil wederom bij de dominosfeenen in de verwarmde achterkajuit, te zoeken. Tot we plotseling aan dek gleloop en geroep hoorden, davits uitzwaaidén, en een boot gestréken werd! Als de kippen waren we daarbij, en nadat eerst de vrouwen en kindepen (resp. 1 en 0 in aantal) het gestrande schip hadden verlaten en na een korte, zeer korte tocht op -de wilde baren, ten slotte gracieuselijk aan wal waren ge bracht op- den breeden rug van een stoeren gekaplaarsden zeebonk', ,namen ook wij een kloeken sprong in het red dende en dobberende vletje, om even daarna den voet aan wal te zetten o-p Duivelandschen 'bodem. Later vernamen we, dat het nog geruim en Ifijld geduurd heeft, voor ons expeditieschip vlot kwam Wij waren toen echter al op marsch. Zierikzee is mooi, heel mooi. Het ligt daar als hoofdstad van Zeelands Noorde lijkste eiland, zooals een statige oude da me zit voor het raa'm van haar patricierst woning. Maar voor ons ontbrak, jnede door het tijdverlies, dat de stranding van de „Noord Beveland" tot oorzaak had, de tijd tot mediteeren over Zierikzee's hui dige scho-onheild en vergane glorie; slechts op onzen marsch dioor de stad konden we zoo hier en daar een schoon en indrukwekkend oud gebouw, een aan oude tijden herinnerende poort op merken. Langs den met vriendelijke huisjes bebouwden Noordelijken toe gangsweg, waarnaastt ook de tram rijdt tenminste dien enkelen keer, dat hij rijdt! bereikten we Schuddebeurs. Een weinig zeggende naam voor een lieflijk dorpje met heer lijke villa's en een aangename oude her berg, waar men echter de vreemdelingen zooals dal een enkele maal wel eens meer gebeurt, lekker afzette door ze voor de, tot lessching van hunne dorst verschafte, fleschjes limonade gazeuse één kwartje per stuk te berekenen. En dal in een dorpsherberg, huiten den seizoentijd! Enfin, dat zij zoo. De hebzucht des menschen, drijft hem of lipar nu eenmaal tot minder goede daden soms. Ondanks den hoogen prijs niettemin door dit koele en prikkelende vocht gelaafd, zetten wij, uit volle borst oud-Vaderlandsche liede ren den wintermorgen m-zingend, onzen opmarsch tot ontsluiering van voor ons onbekende Schouwen-Duivelandsche ge bieden voort, om'dra te belanden bij een ongewoon-groote villa, waar zieken voor 't raam lagen en, tezamen met vrien delijke verpleegsters, onzen gézvvaaiden morgengroet met even goedgezind gebaar beantwoordden. We bleken bij het ziekenhuis van Noordgouwe aangeland te zijn en blij kens de inlichtingen van een welgezin- den eilandbewoner dienden we thans den grooten heirweg te verlaten, teneinde langs een zich door lieflijke bosschen windend voetpad, zoo althans dach ten wij Brouwershaven te bereiken. Het bleek echter, dat deze „Boschweg weinig andere boschaadje opleverde, dan zoo hier en daar eene rij wilgen langs den kant. Overigens was het eene dood gewone macadam-landweg. Noordgouwe en Zonnemaire rechts la tende liggen, bereikten we zoo omstreeks twee ure eindelijk het oord onzer be stemming, de eens zoo vermaarde stad Brouwershaven aan de Noordkust van Schouwen-Duiveland. Het is nu een oud en stil plaatsje, met aan de haven enkele huizen van groot- scher allure, een alleraardigst en lief stadhuisje, een standbeeld van Jacob Cats, (waarvan het ons vergund zij maar niet al te veel te zeggen) en eene oude maar niettemin door zijne grootte en bouwtrant nog respectabele kruiskerk diebuiten de kom van het plaatsjein een weiland staat, als een overblijfsel van grootheid en wel vaart, die zonder twijfel eens hier ge- heerscht zullen hebben. Het van den aanvang der expeditie gestelde doel was bereikt: wij waren ge° zond en wel in Brouwershaven aange komen. In de vriendelijke herberg naast het stadhuis zijn we door de ^truische waardin van dampende en geurige kof fie voorzien, terwijl de waard ons met aangenamen kout den tijd kortte, die ons nog restte, voordat eene gerequireer- de auto ons naar Zierikzee, de „Noord- Beveland" naar Wolphaartsdijk en de aansluitende bus ons weer naar Zee lands hoofdstad terugbracht. Dien avond onder eene toeback-pijp met oud-vaderlandscbe kanaster den tocht overpeinzende, moesten we con- stateeren dat,„ondanks de schrikkelijke ontberingen en de manhaft doorstane gevaren, de herinnering aan deze ten slotte welgeslaagde expeditie zal blij ven voortleven als die aan een goeden en prettigen dag.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6