Voorjaars hoeden A. LE C0INTRE Wal 58. Handel, Nijverheid en Visscherij SPORT. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Advertentiën. BURGERLIJKE STAND MARKTBERICHTEN, OOSTKAPELLE. rine te Willemsoord en zijn, met ingang de starheid in Frankrijk ook a. h, w. met van denzelfden datum, bedoelde werk- het uur, toch wel eenigzins verrassend, zaamheden opgedragen aan den hoofd- De beide mogendheden zijn voornemens, officier van administratie 2e kl. bij de als gevolg der verklaring van dr. Brüning zeemacht mr, D. Tollenaar, benoemd nopens de onmogelijkheid van verdere leeraar aan het Kon. Instituut voor de Duitsche schuldbetalingen, een vijfjarig moratorium voor te stellen. Men ver wacht, dat de definitieve redactie van dit voorstel te Lausanne zal worden uit gewerkt. Marine. Bevorderd tot opperschipper de schipper S, Spoelder en Th. P. A. Ka bel en tot schipper de bootsman A. Brans. Faillissementen. De rechtbank alhier heeft heden fail liet verklaard A. Vroonland, landbou wer te N i s s e. Rechter-commissaris mr. Th. Portheine, curator mr. Ph. R. Hugenholtz te Goes. J. Simons, timmerman te Terneu- z e n. Rechter-commissaris mr. J, W, Zijlstra, curator mr. G. Tichelman, te Terneuzen. Inzake de protesten in den voet balwedstrijd MiddelburgHero, deelt men ons het volgende mede: Afgewezen zijn protest no. 56 z, inge diend door Middelburg, en no. 57 z, in gediend door Hero 56 z was ingediend niet als protest, doch als mededeeling inzake 3% minuut te kort spelen. 57 z inzake den strafschop door Hero geno men. Verder worden Zaterdagavond te Breda behandeld: No. 50 z, no. 51 z en no, 52 z, allen in gediend door Middelburg; 50 z inzake het niet toekennen van een buitenspel doelpunt; 51 z wegens het niet toekennen van een gemaakt doelpunt (kopbal); 52 z wegens het niet toekennen van 'n strafschop welke na afloop in een doel punt werd omgezet. Op de dezer dagen te Zuidzande gehouden Nat. tentoonstelling van uitslui tend konijnen werden behaald door J. C. t. d. Boudt met zijn Polen eigenfok 3' eerste, 1 tweede en 4 eereprijzen, door van Sluijs en Cement met Bellgian Ha res 2 eerste en 2 eereprijzen, door A. P. Dingemanse met Papillion '1 eerste- en 1 eereprijs en met Black and Tans 1 twee de en 1 derde prijs en door P. J. den Hollander met gele VI. reus eigenfok, 1 eerste en 2 eereprijzen. Allen zijn leden van Nut en Sport alhier. Nederlandsch Ski-succes. Te Zermatt werden de jaarlijksche ski-wedstrijden om den Matterhorn- beker gehouden. De eerste prijs werd behaald door den heer dr. P. Dobbelmann uit Nijmegen. De Matterhornbeker kwam daardoor voor de derde maal in zijn bezit. De heer V. Dobbelmann, eveneens uit Nijmegen, bezette de tweede plaats. Het ontslag der Fransche regeering, Briand bedankt. De premier Laval heeft gister het ont slag der regeering ingediend, zooals wij gister nog meldden. Briand zal toch niet meer in de nieuwe regeering terugkee- ren. De geneesheeren hebben hem op grond van een Dinsdagmorgen gehou den onderzoek iedere verdere politieke activiteit ontraden. Briand heeft toen besloten in de nieuwe regeering geen ministerportefeuille te accepteeren en ook het verzoek van Laval, Frankrijk in den Volkenbondsraad te vertegenwoor digen, van de hand gewezen. Na de vor ming van het nieuwe kabinet zal Briand zich direct naar zijn landgoed begeven, om zich eenigen tijd geheel uit het poli tieke leven terug te trekken. Lavals pogingen tot vorming van een nationaal kabinet schieten niet hard op. Laval had Herriot de portefeuille van buitenlandsche zaken aangeboden, als mede een vertegenwoordiging der Radi ^aJe ï5artij in zijn kabinet, in verhouding tot de getalsterkte dezer partij in het par ement, doch de fractie had met al- gemeene stemmen besloten dat er geen aan eiding bestaat om gevolg te geven aan de door Laval gedane voorstellen tot samenwerking. P.e aangenomen moj-je verklaart o.c. dat indien zou zijh aangetoond dat de bui tenlandsche toestand de vorming van een nationaal ministerie vereischt, de partij met zou weigeren zich daartoe te leenen, onder voorbehoud echter dat eenige voorwaarden, in het bijzonder met betrekking tot de keuze der perso nen, zouden worden vervuld. Ook het parlement is gister heropend waarbij Maginot werd herdacht, en Buis- son tot Kamervoorzitter werd herkozen De a.s. conferentie van Lausanne. Fransch-Engelsche over- éénstemming. Het bericht eener Fransch-Engelsche overeenstemming komt, al verminderde' Even merkwaardig is het bericht, dat volgens een bericht uit Washington de Ver. Staten niet te Lausanne ver tegenwoordigd zullen zijn, zelfs niet door een waarnemer. De Ver. Staten willen dus blijkbaar na het échec van Hoover dezen zomer, de oude wereld alleen zijn erwten laten doppen. Met de schulden van Duitsch- land hebben de Ver. Staten direct wei nig te maken. Indirect des te mem-! Hindenburgs presidentschap. We weten 't: Hindenburgs herkiezing „bij acclamatie" door den Rijksdag, waartoe een wijziging der grondwet noodig was, is van de baan. In een brief van Hugenberg, den leider der Duitsch- Nationalen, wordt Brüning 'n tikje in het ootje genomen, 't Is dan ook wel 'n beetje ridicuul, dat Von Hindenburgs aanblijven zou geijverd worden door partijen, die hem vroeger bestreden, Brüning heeft Hindenburg de resul- ten gerapporteerd. Deze heeft hierop den rijkskanselier verzocht geen /ver dere stappen in deze aangelegenheid te ondernemen, Alzoo blijft dan de normale weg eener herkiezing bij referendum. Daartoe staan twee wegen open: Ten eerste eer, initiatief van partijlei ders. Naar Wolff verneemt, worden in die richting al stappen gedaan. Graaf Westarp zou reeds, met andere leiders van de gematigd-rechtsche groepen en met Centrum-leden verbinding gezocht hebben om voorstellen inzake een volksstemming op te maken. De tweede oplossing gaat uit van het standpunt dat het beter is, geen politie ke figuren in deze quaestie te mengen, maar de noodige maatregelen te doen nemen door een bijzondere commissie, bestaande uit bekende personen uit het Duitsche volk, die niet in de eerste plaats politici zijn. In verband met de breedere basis, die de volksstemming, uitgaande van het initiatief van derge lijke figuren, zou krijgen, wordt deze laatste oplossing beter geacht dan de eerste. Het voorzitterschap van deze commis sie, die boven alle politieke partijen zou staan, zal aan den vroegeren Rijksweer- minister dr. Gessier aangeboden wor den. <,Naar een Centraal Ameri- kaansche Republiek? In Guatemala, de hoofdstad van de ge- ijknamige Midden-Amerikaansche re publiek, zijn volgens een V. D.-berichl, de vertegenwoordigers van Guatemala, onderhandelingen aangevangen tusschen Slicaragua, Honduras, Costa Rica en San Salvador, welke ten doel hebben de stichting van een Centraal-Amerikaan- sche republiek op den grondslag van ge meenschappelijk ras, geschiedenis en godsdienst. Japansche verliezen. In de laatste dagen ontwikkelen de Chi- nesche troepen in Mandsjoerije, i vol gens de Japansche berichten zijn het uitsluitend troepen Chineesche bandie ten, een groote activiteit. Zij bren gen op verschillende plaatsen den Ja- panschen troepen groote verliezen toe- angs den Tahoesjan en den Toenglian spoorweg vielen de Chineezen de Japan sche bezetting met een groote over macht aan, zoodat zij de meeste stati ons langs de beide spoorwegen verover den. Een heftig gevecht vond plaats ten W. van de Liaorivier, waar verschillen de Japansche troepenafdeelingen gehee of gedeeltelijk door de Chineezen in de pan werden gehakt. De Chineesche troe pen zouden zeer goed uitgerust zijn. Op verschillende plaatsen hebben zij de versterkingen voor de Japanners te be- spoorlijn vernield om het transport van letten Ook bij Moekden, Tsitsikar en Tsjin- tsjau vinden gevechten plaats. Geweldige brand in circus Sarassani. Vannacht omstreeks half drie is een geweldige brand uitgebroken in het cir cus Sarassani, dat op het oogenblik is gelegen te Berchem, bij Aantwerpen. Het vuur is uitgebroken in de gardero be van het circus, waar de duizenden costuuums zijn geborgen. Spoedig lieo de naast gelegen barak, waar de paarden- zadels zijn opgeslagen gevaar. Niette genstaande het onmiddellijk optreden van de eigen en Berchemsche brand weer nam de brand een buitengewonen omvang aan. De directie van het circus belde de brandweer van Antwerpen op, met verzoek, om directe assistentie. De Antwerpsche brandweer kon echter niet ter plaatse verschijnen, daar er geen oproep was gekomen van den burge meester van Berchem. Eerst sloeg het vuur over op de zadelopslagplaats en direct daarop vatte ook het park der olifanten vlam. Een gevjte-ldige paniek ontstond. Het geheele personeel van 't circus geassisteerd door inmiddels ter plaatse '.verschenen genietroepen kon slechts met moeite eenige orde bren gen in den chaos. renden in woeste vlucht door het stad je. Het grootste deel der olifanten kon tenslotte in veiligheid worden getracht. Na drie uur was het blusschingswerk zoo ver gevorderd, dat voor verdere uitbreiding geen vrees meer behoefde te worden gekoesterd. Verbrand zijn duizenden costuums, waaronder zeer kostbare van de artis- ten, waarvan de schade wordt geraam i op f 280.000, talrijke zadels, paarden materiaal enz. Het circus bezit geen en kele toom voor de paarden meer. De zadelopslagplaats evenals de garderobe is tot den grond toe afgebrand. Van de 22 olifanten zijn 12 min of meer ernstig verwond. Vermoedelijk zal één olifant moeten worden afgemaakt. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Hoogst waarschijnlijk zullen in België geen voorstellingen meer worden gegeven. Contingenteering van graan- invoer In Engeland. Sir John Gilmour, de minister van landbouw, had, naar Reuter meldt, gis terochtend een conferentie met verte genwoordigers van de verschillende groepen der bevolking, die belang heb ben bij het regeeringsvoorstel tot con tingenteering van den invoer van graan in Engeland. Het herziene contingenteeringsplan, dat eenigen tijd vóór de opening der conferentie onder de organisaties werd verspreid teneinde haar gelegenheid te geven het onder elkaar te bestudeeren, werd uitvoerig besproken. Algemeen kwam men tot overeenstemming, dat dit plan voor uitvoering vatbaar is. Dien tengevolge zal een commissie worden ingesteld, welke met het ministerie van landbouw zal 'samenwerken, teneinde de bijzonderheden vast te stellen, welke, na aanneming door de regeering, in een wetsbesluit zullen worden vastgelegd. Reuter voegt er aan toe, dat men met betrekking tot het contingenteerings plan meent te weten dat ongeveer 15 pet. van het Britsche graan jaarlijks zal worden vermalen. Het plan zou maatre gelen bevatten met betrekking tot den invoer van meel. Het beginsel der Brit sche contingenteering zou worden toe gepast op meel uit het buitenland of de Dominions. Er zou een controle-organi satie worden ingesteld, bestaande uit Britsche landbouwers, die de afzettrans- acties zou controleeren en het opslaan der voorraden zou kunnen vergemak kelijken in geval van een Britsch oogst- surplus. Een garantie-prijs zou worden vastgesteld na een onderzoek door de officieele commissie van het ministerie van landbouw. Het plan zal in geen enkel opzicht betrokken worden bij eenig contingen teeringsplan inzake het rijksgraan, het welk op de eerstvolgende Rijksconfe rentie zou kunnen worden aangenomen BELGIE. In het jaar 1931 vertrokken van het vliegplein Deurne-Antwerpen met de geregelde vliegdiensten 2098 passagiers, 63.390 kilo goederen en 1.062,647 kilo post en postpaketten. Er kwamen aan 1875 passagiers, 34.364 kilo goederen en 1.571.072 kilo post en postpaketten, In doorvoer werden geboekt 2032 passa giers, 97.057 kilo goederen en 6.215.743 kilo post en postpaketten. FRANKRIJK. Bij een communistische betooging te Parijs, in verband piet de hervatting der Kamerzitting, zijn 3000 betoogers aangehouden. ENGELAND, Tijdens een tafelrede bij een diner in het Mansionhouse, verklaarde de Britsche minister van oorlog, Lord Haitsham t.a.v. de komende ontwape ningsconferentie, dat de Engelsche vloot haar minimumgrens had bereikt. De luchtmacht was nog slechts een deel van wat zij vroeger was en nam in plaats van zooals toen de eerste, nu de vierde plaats ter wereld in. Het Engelsche le ger was nauwelijks voldoende om de overzeesche garnizoenen te bezetten. Er was niét meer dan een expeditie corps voor overzeesche doeleinden. De Kroonprins van Ethiopië is gis ter met zijn familie te Londen aangeko men waar hij namens den Koning werd begroet door den hertog van Glouces ter. DUITSCHLAND. Opleving van brand. Nadat de brandweer zich Maandag voor het eerst, naar men hoopte voor goed, had terug getrokken van de overblijfselen van het uitgebrande Oude Slot te Stuttgart, sloegen Dinsdagmorgen plotseling weer vlammen uit den Noord-Oostelijken to ren. De brandweer was dadelijk weer ter plaatse en doofde het vuur. Inmid dels is wederom een brandweerwagen met manschappen bij het Oude Slot ach tergebleven. In de middaguren was ook de rook ontwikkeling in den Noordwestelijken slottoren geheel opgehouden. Het ge vaar voor een verdere uitbreiding van het onder het puindek vermoedelijk nog steeds smeulende vuur schijnt voorloo- pig geweken. Men is thans doende de puinhopen in den toren te verwijderen, ten einde den nieuwen vuurhaard even tueel sneller te kunnen aantasten. Noodlottig bobsleeën, Gister vloog bij de kampioenschapswedstrijden bob sleerijden te Schreiberhau bij Leipzig een bobsleerijder in een bocht dwars door de schutting heen in het publiek De renner kreeg diepe vleeschwonden 15 menschen werden er gewond, waar- Verschillende olifanten braken los en van vijf personen zeer ernstig. Een 30- jarige dame is reeds aan de gevolgen van het ongeluk overleden. BEIEREN. Onverkochte juweelen. De z.g. „blauwe diamant" der Wittelbachs, de diamanten tiara, die deel uitmaken van de Beiersche kroonjuweelen, welke 21 December geveild werden, zijn niet verkocht en naar Beieren teruggezon den. OOSTENRIJK Starhemberg, de leider van de Oostenrijksche Heimwehren, heeft een beroep gedaan om de voorgestelde maatregelen uit te voeren. Hij dreigt, in geval zij daaraan geen gevolg geven, met een volksopmarsch van de Heim wehren in geheel Oostenrijk. ZWEDEN. In de Staatsbegrooting voor het jaar dat 1 Juli a.s, begint die gister den Rijksdag is voorgelegd, worden de uit gaven geschat op 822.621.500 kronen, d.i. 51.632.100 kronen minder dan in 't loopende jaar. Op de kosten voor den algemeenen dienst der ministeries is 4.6 mill'oen bezuinigd. De begrooting van defensie bedraagt 122,1 millioen tegen 130.1 in het loopen de jaar. Op de begrooting van landbouw is 't subsidie voor de teelt van beetwortelen geschrapt, terwiji het bedrag voor socia le voorzieningen is verhoogd. ZWITSERLAND Instorting in de Axenstrasse, De Axenstrasse, die van Brunnen naar Flu- elen loopt, is door een aardstorting voor eenige dagen versperd. Het verkeer op de Gothard-baan is niet gestremd. VER. STATEN. De gouverneur van New-York, Franklin Roosevelt, heeft in de jaarlijk sche begrootingsboodschap medegedeeld dat de inkomstenbelasting, de benzine belasting en de beursbelasting zullen worden verdubbeld en de belasting op zware voertuigen zal worden verdrie dubbeld tot dekking van het op 30 Juni 1933 te verwachten deficit van 124.418.729 dollar. De Senaat heeft het wetsontwerp ingediend op instigatie van president Hoover, waarin de oprichting wordt voorgesteld van een financieele instel- l:ng met een kapitaal van 2 milliard dollar, dienende tot herstel van den fi- nancieelen toestand, goedgekeurd, met 63 tegen 8 stemmen. AUSTRALIË. De inkomsten van het Australi sche Gemeenebest voor het laatste half jaar van 1932 zijn, volgens de be ambten van het departement van fiy nanciën, gunstig. De belastingen brach ten 9.444.000 pond sterling op, de om zetbelasting 3.767,000 en de posterijen 25.793.000. BR. INDIE. Moedige vliegster. De vliegster Elly Beinhorn startte te Calcutta naar de 500 K.M. ten Noorden van Calcutta aan den voet van de Himalaya gelegen Siligury. Ze wil nu trachten de berg toppen van de Mount Everest te berei ken, om daar foto-opnamen te maken. Na afloop van deze vlucht zal Elly Beinhorn Rabindranath Tagore bezoe ken. Middelburg. Van 11—13 Januari. Getrouwd: A. Ma-] quelin 216' j. fen |S|. J. [Witte 25 j. Bevallen: J. Lievense 'geb. Louwen- se id., J. J. Gabriëlse @eb. Norfcier z. 'Overleden: J. den Hollander 56 j. geh. met C. iWielemaker; J. G. de Nij! 771 j. wedn. S. Boutens, J. H. Vermeijle Broeder 84, j. wede. C, J. Luïjk. Goes, 12 Jan. Veilingsvereeniging Z.-1 Beveland. Fruitveiling. Appelsgoudreinetten le 18—44, id. 2e 918, zure Bellefleui le 8—18, id. 2e 48, zoete Bellefleur I 5—11, Huismanszoet 611, Geld. Ho-1 laart 5—10, Rembour Mortier 49, Pom- (me d'Oranje 6—13, zoête Ruster 1L, id. Campagne'5—13, Salomé 413, Court Pendu 5, zoete Armgaard 5, "Sterappéls 13, Baldwin 6—13, roode Paradijs 5, Gartisl reinetten 11—15, Beafords Hiri Tudling 12, stek- en kroetappels 0.01—4, alles per 100 kg. Peren: Gieser Wildeman 6—16, Jo"| sephine de Malines 14—21, Stoofzuur 7, kleiperen 6—15, Pondsperen 614, alles per 100 kg. Diversen: ldpeieren 3.809.10 per 1001 stuks; tulpenbollen 0.05—100, bloemen 7 -8 per 100 pot; eenden 0.27—0.611 per stuk. "Oostburg, 13 Jan. Handel vlug. Gerst 6.50—7, haver 66.50, erwten 11 13, bruine boonen 7.50—9.50, maan-] zaad 24—25. Veilingsvereeniging „Avicultura". Aan- voer 54 kg boter, jmijs f 1.05—1.21. Met dankbaarheid berichten wij de geboorte van PAULINA LOUISE. P. TAZELAAR. P. TAZELAAR— LOUWERSE. Middelburg, 12 Jan. 1932. Getrouwd: A. MAQUELIN en S. J. WITTE die, ook namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk onder vonden. Middelburg, 12 Januari 1932, Toekomstig adres: Terneuzen, Noordstraat 63 Zondag 17 Januari a.s. hopen onze lieve Ouders, Behuwd- en Grootouders J. J. ARNOLDUS en F, M. MAAS, hunne 25-jarige echtvereeniging te herdenken. Dat ze nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun dankbaar Kind, Behuwd- en Klein kind. Middelburg, Januari 1932. Seisplein Q 288. Heden overleed, na een langdurig lijden, nog geheel onverwachts, onze lieve Va der de Heer J. F, G. SCHOLTEN, in den ouderdom van ruim 74 jaar. Amsterdam, J. F. G. SCHOLTEN. Middelburg, J, G. SCHOLTEN, Middelburg, 12 Januari 1932. Heden overleed, na een langdurig lijden, onze geliefde Man en Vader, Behuwd- en Grootvader JAN CALJOUW, in den ouderdom van ruim 66 jaar. Uit aller naam, Wed. J. CALJOUW- VAN BELSEN. Middelburg, 13 Januari 1932. Oude Veerscheweg T 123. Heden overleed in het rust huis „Rustoord" te Colijns- plaat, onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader, de Heer JACOB FRANCKE, vroeger wagenmaker te Nieuw- en St. Joosland, in den ouderdom van bijna 79 jaar. Namens de familie, M. FRANCKE. Colijnsplaat, 12 Januari 1932. HOTEL POMONA, ROTTERDAM. Alle kamers centraal verwarmd. Heden geëtaleerd voor iedere dame een welkom bericht. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent E. FLIPSE. VLASMARKT TErL.179

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3