TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DINSDAG 12 JANUARI 1932. No. 9. DOOR RADDYN S.PkdeVPIESMzn 1) KERKNIEUWS ONDERWIJS Handel, Nijverheid en Visscherij is de kleur van Een genot voor het oog, een heil middel voor het lichaamI Hebt U ze al? Faillissementen. STUKKEN VOOR DEN GEMEEN TERAAD VAN MIDDELBURG. Pachtvermindering. Bij Raadsbesluit van 22 Juli j.l. werd aan L, Poppe te Koudekerke voor het pachtjaar 1 November 1930 tot 1 No vember 1931 op zijne totaal pachtsom van f 294.70 eene vermindering van f 143.25 toegestaan, zulks wegens ver minderde gebruikswaarde van gedeel ten der perceelen, voortvloeiende uit de ophooging met grond afkomstig van de verbreeding van den watergang bij het electrische gemaal van den Polder Walcheren. Mede behoorden nog tot den gepachten gemeentegrond aan den Poelendale-singel de perceelen welke in den loop van de maand Augustus j.l. in gebruik zijn genomen voor de ber ging van uit de vesten gebaggerde spe cie. De pachter behoort daarvoor te worden schadeloos gesteld. Waar krach tens het besluit van 22 Juli 1931 de pachtsom van het geheele terrein werd teruggebracht tot f 151.45 en Poppe de helft daarvan ad f 75.72 reeds heeft be taald op 13 Augustus, blijft door hem de andere helft ad f 75.73 nog te vol doen, Burg. en Weth. stellen voor hem daarvoor kwijtschelding te verleenen weshalve dan dus over het pachtjaar 19301931 geen pacht meer verschul digd zal zijn, De Commissie van Financiën deelt mede, dat zij naar aanleiding van dit voorstel de vraag wenscht te stellen, waarom B. en W. voorstellen de helft van de pacht kwijt te schelden, terwijl slechts over drie maanden van het pachtjaar de grond onbruikbaar was. Zijn er redelijke gronden voor dit voor stel, dan kan de Commissie er wel mee medegaan, doch momenteel vermag zij de logica er niet van in te zien. Burg. en Weth. antwoorden, dat in derdaad het gedeelte van den gepach ten grond, waarop in Augustus voor het eerst met storten van baggerspecie werd begonnen, slechts gedurende de helft van het tweede gedeelte van het pacht jaar onbruikbaar was. Echter was aan den pachter reeds vóór het begin dier 2e helft van het pach'jaar mede gedeeld, dat spoedig met de storting der baggerspecie zou worden begonnen en hem dus ontraden om nog te zaaien. Later is het oorspronkelijke plan ver anderd en werd eerst elders met spe cie storting begonnen. T< en kon de pachter evenwel zijn grond niet meer productief maken. De Commissie van Fabricage ver zoekt haar mede te deelen. hoe groot de oppervlakte grond is, die voor de berging der specie in beslag is geno men en welke oppervlakte door Poppe nog kan worden gebruikt Het geheele terrein aldus antwoor den B. en W. 7 door Poppe gehuurd en behoorende bij zijn hofstede, is 1.68.40 h.a. groot. Daarvan is 0.81.86 h.a. in ge bruikswaarde verminderd door ophoo ging met grond, afkomstig van de ver breeding van den watergang bij het elec trische polder-gemaal, terwijl op de overblijvende 0.86.54 ha baggerspecie is gestort uit de vesten. Na deze nadere mededeelingen gaat de Commissie van fabricage met het voorstel mede. Erfpachts-uitgifte. In de vergadering van 2 December j.l. werd aangehouden de behandeling van het voorstel tot verhuring van gemeen te-grond aan den Molenweg op het Vlis- singsch Bolwerk aan A. Raaijmakers, zulks in verband met een nader ingeko men schrijven van hem, bij hetwelk hij alsnog verzoekt om het nog tot 1 Mei a.s. loopende erfpachtsrecht ook na dien datum te willen verlengen. Bij na dere overweging stellen B. en W. voor daartoe te besluiten doch voor 15 jaar en niet voor 25 zooals R. vraagt. De Commissisies van fabricage en fi nanciën vereenigen zich hiermede. PPSnaarPAlESÏïNA v ^e- j[]aaHemsche rabbijn S. Ph. de ries dzn. is in de gelegenheid geweest, een s udiereis naar Palestina te maken, tiet verneugt ons, in de gelegenheid te zijn, onzen lezers het in schoon Neder- landsch gestelde reisverslag van den rabbijn als feuilleton te kunnen bieden. Ked. O m schrijvin^. Vóór alles lijkt het mij noodzakelijk, de omtrekken vast te stellen, waarbin nen mijn onderwerp besloten ligt. En zulks ten einde bij voorbaat onjuiste ver wachtingen en voorstellingen te niet te doen, welke allicht te voorschijn treden, wanneer men maar het woord „Pales tina" voor zich krijgt: Palestina met zijn zoo grooten en merkwaardigen inhoud, j Palestina, waarin ieder het zijne ziet en voelt, waaruit ieder het zijne leest 1 en denkt. En de kring mijner lezers is hier een algemeene. Zij dienen daarom vooraf ten deze gewaarschuwd te wor den. Want ieder immers meent in Pa lestina het zijne ie vinden. En velen. Zondag nam1 ds. A. A. Wildschut, predikant bij de Ned. Herv. Kerk le Ril- 'land-Bat h, afscheid van zijn gemeen te. Hij had tot tekst gekozen Rom. 8: 38 en 39. Na de predikatie werd! hij toe gesproken door den burgemeester der Igemeeinltej namens het igemeenltebsituur, en door ds. J. Baarslag te Krabbendijke namens kerkeraad en gjemeente. Op ver zoek van ds. J. Baarslag werd hem dooir de gemeente toegezongen Ps. 121: 4. De Kerken en de a.s. Ontwapenings conferentie. Men schrijft ons: Nu het tijdstip nadert, waarop de Inter nationale conferentie tot beperking van bewapening, te Genève zal worden ge opend, wordt het allengs duidelijker, welke verwachtingen de openbare meening daarvan koestert. Er blijkt niet veel optimisme te dien aanzien te be staan. Het gaat echter ook niet om wat de openbare meening verwacht, maar wat de openbare meening wil. Van de vlootconferentie van 1927 te Genève heeft Lloyd George gezegd, dat zij is mislukt, omdat de publieke opinie niet achter de deur lag". Het Nederlandsche volk heeft thans ondubbelzinnig op velerlei wijze blijk gegeven een vérgaande internationale beperking der bewapening te willen. Ook andere volken hebben daarvan ge tuigd. „De Kerken" hebben niet geheel ge zwegen maar men kan niet zeggen, dat zij vooraan hebben geloopen. In Neder land heeft de Nederlandsche afdeeling van den Wereldbond der Kerken een pe titionnement opgesteld, dat als stem van een groot aantal kerken, die samen de ker niet zonder beteekenis is. Doch de gemeente van Christus, in wélke kerk ook georganiseerd, heeft behoefte méér te doen, dan het plaatsen van handtee- keningen. Zij wil ook samenkomen om te getuigen. En thans over de traditioneele kerkmuren heen. Vandaar, dat in de week, voorafgaand aan de opening der conferentie op 2 Fe bruari a.s. alom in den lande samenkom sten worden gehouden van allen, die ook uit godsdienstige motieven met spanning uitzien, op welke wijze de „Ont wapeningsconferentie" den vredeswil niet alleen zal vastleggen in een nieuw tractaat, maar ook door haar opbouwend karakter dien vredeswil onder de vol ken zal versterken. Voor Walcheren zal deze samenkomst plaats hebben te Middelburg, op Woens dagavond 27 Januari a.s. in de Luther- sche kerk, welwillend daartoe afgestaan door den kerkeraad dier gemeente. De ze vergadering wordt georganiseerd door de afd. Walcheren van de vereeni- ging „Kerk en Vrede", die zoo gelukkig was een der hoofdbestuursleden van de Nederlandsche afdeeling van den We reldbond der kerken, ds. Th. G. Stellwag, Luthersch predikant te Delft, bereid te vinden, in deze samenkomst voor te gaan. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat Bouwen in stad en land. Als ik rondwandel door niijn eigen woonplaats gij rnoogt het "in de uwe doen en als ik dan zie wat er in oude ha\enstad aan de Friesche kust gebouwd is, vroeger en nu, dan moet ik met vreugde constaiteeren dat daar zeer veel moois is van vroeger^— mgar ogk van nu. De periode van diep architec tonisch verval omstreeks 191)0 (daarvoor en daarna) heeft ook onze stad onltsierd met eenige karakter- en Meurlooze ge bouwen en wijken, maar wat er de laat ste jaar of tien aan nieuws verrezen is: scholfen, een kerk, een watertoren, woonwijken, landhuizen, het is eigenlijk vrijwel alles goed Vau verhoudingen, fleu rig van kleur, aangepast aan het ka rakter van de stad, in één woord mooi, bouwkundig mooi en góed. Jé houdt je hart niet meer vast, zooals vfeoeger, als een huis verbouwd moet worden of nieuwe straten worden ontworpen: je kunt er bijna zeker van zijn dat er in onzen tijd iets goeds voor den dag komt. En zoo is het niet alleen hier en in andere provinciestadjes, zoo is het ook in in de groote steden, in Amsterdam voor af. Zoo begint het ook te worden, al is daar uiteraard de vooruitgang het traagst, op de dorpen. Dat zijn verheu gende feiten, waarvan het een groote voldoening geeft ze Vast te mogen stellen. O, er is nog bederf en leelijkheid genoeg. Windmotoren en lichtpalen, plaatijzeren daken en smakelooze huisjes en hoeven in de nieuwe ontginningen vooral ontsieren soms de kostelijkste land schappen. Maar we mogen hopen, dat waar de molens niet bestaan blijven, dat daar de electrische geimalen de windmotoren zu'llen overwinnen en dal zij deze nare schenders van het 'land schap ten ondergang zullen doemen, dat hier en daar de molens hun edele tooi aan de landen zullen 'blijven gevten, in al of niet verbeterde. vioir|m, dat misschien de bovengrondsche electrische leiding nog eens plaats zal maken voor ondergrond- sclie kabels (ik las juist van een nieuwe, waardevolle vinding in dit opzicht) en dat ook op het platteland de nieuwe beginselen van harmonie, rust, eenvoud en kleur bij het bouwen al meer zul len doordringen. Wie in de stad en op het land' de nieuwe scholen en nieuwe kerken ziet, wie in de groote steden de imposante moderne wijken en monumentale gehou wen bewondert, wie weet hoe een uit gebreide staf van jonge en oudere bouw meesters gereed staat om werk te schep pen, dat inderdaad bouwkunst heeten mag, die heeft, wat de toekomst in deze betreft, goeden moed. Twee dingen zijn mijns inziens noodig. Op de bres staan voor behoud van het oude, dat een schoonheid vertegenwoor digt, die dé" wijding van eeuwen ont ving. Wiaar het maar eenjgszins kan, ook at kost het offers, bewaren wat het voorgeslacht ons aan mooie dingen: ker ken, gevels, grachtjes^ molens, torens, poorten, enz. overleverde. En daarnaast waar nieuwe gebouwen verrijzen, stre ven naar eenvioud, soberheid, strenge lijn, sprekende kleurenhaiimonie in over eenstemming met de beste principes van hedendaagsch bouwen. Het is typeerend en prachtig dat de meest enthousiaste strijders voor behoud van het oude stadsbeeld en landschap tevens meestal toegewijde vrienden dér nieuwe schoonheid zijn. A. L. B. deze vergadering bedoeld is, voor leden van alle Christelijke Kerkgenootschap pen van elke richting en schakeering, opdat hier waarlijk iets gezien worde van één streven, n.l. dat Gods Naam worde geheiligd ook in de volkerenge meenschap, Ned. Herv. Kerk. Prof. dr. J. R. Slo tam aker de Bruine, thans hulpprediker te Wassenaar, is be is beroepen te Middelburg en Vlissingen. Ev. Luth. Kerk, Ds. V. W. F. Bi. Schmidt te Schiedam beroepen te Middelburg en Vlissingen. Bij de Zaterdag 1.1. te Vlissingen ge houden examens afgenomen vanwege de veFeeniging van leeraren slaagden voor privé secretaresse mej. D. F. Huser (met lof). Noor stenotypist(e) mej. Joh. But en de heer Joh. Antneunissen. Voor Ned. 130 lettergrepen per minuut mej. M. de Jonge en de heer K. A. Verstrae ten. "Voor Fransch 100 lettergrepen per minuut mej. A. M. A. Vandamme (met Jof). Voor typist(e) mej. J. Goetheer en de heeren J. Andriessen en A. W. Krijger. Voor Ned. 165 lettergrepen per mijnuut ine names M. aorei, allen te Vlis- isingen ,mej. C. Réijerse te Mid delburg. Hooi zacht crème lilieuiii a$an-l ak ens. (Ingez. Med.) die zulke eigene verwachtingen van mijn reisverhaal mochten koesteren, zouden teleurgesteld worden. Ik ben naar Palestina gegaan als de Jood, die ik ben. Ik ben er heengegaan als naar Erets-Jisraël. Ik ben er ge weest in Erets-Jisraël, In het Erets- Jisraël der oudheid. Niet minder ook in het Erets-Jisraël van heden. Ik heb me beperkt. In zekeren zin gespecialiseerd. Welk woord men nu weer niet in al te wetenschappelijken zin moet opvatten! Al wie er als toerist heengaat, moet zich naar ik meen in dezen zin beperken. Moet gaan zien, wat hem het naaste ligt. En wie er voor een bezoek van bescheiden duur henen gaat met zekere, dan ook bescheiden, studieplan nen, die moet bij voorbaat gaan, om slechts dat te bestudeeren, wat hij in verband met zijn opleiding en vermogens volkomen in staat is om te leeren. En niet verder grijpen. En zich vooral ma tigen in zijn oordeel. Omdat er van al les is. En van alles ook de uitersten. Wie er meent in den tijd van een toe rist alles te kunnen bezoeken, wat een bezoek waard is, en alles te kunnen zien, j wat bezienswaard is en dan alles te kun- i nen beoordeelen, waaromtrent na zijn terugkeer de menschen een oordeel van hem vragen, die grijpt veel te ver. „Wie te veel aanvat, houdt niets vast," zegt een Talmoedisch spreekwoord. Dat moet men zich ook hier heel ernstig ter harte nemen. Wel ben ik een eenigszins behoorlij ken tijd in Erets-Jisraël geweest. Een kleine zes weken is wel iets. En ik had er goede voorlichting en voortreffelijke gidsen. Maar er is nog een massa, dat ik niet gezien heb. En veel, waarvan ik evenveel of even weinig weet als toen ik er heenging. De menschen, die er een gelijken tijd of minder hebben doorgebracht en met een beslist oordeel over alles en nog wat terugkeeren, be wonder ik. Of ik geloof hen niet. Dus hebben we afgesproken, dat ik zal vertellen, wat ik in Erets-Jisraël heb gezien. En welken indruk dat Erets- Jisraël op mij gemaakt heeft. En welke verwachtingen ik op grond hiervan van de ontwikkeling van dat Erets-Jisraël koester. Hiermede heb ik de algemeene gren zen van mijn onderwerp getrokken. I. Aankomst, Vier dagen en vijf nachten gleden we met de Carnaro door de Middelland- sche Zee. Van Triest naar Jaffa. Op Maandagmorgen zouden we zoo was ons gezegd om zes uur Jaffa berei ken. Ik was heel vroeg opgestaan. Maar, nog niet vroeg genoeg. Want toen ik vrij lang voor zessen geheel gereed was om naar het dek te gaan, bemerkte ik, Het faillissement van A. Verschuure, landbouwer te "W o 1 p h a a r t s d ij k, Heerenpolder Bi 113, Curator mr. J. W. Goedbloed te Goes, is opgeheven wegens gebrek aan baten. Werkloosheid. Bij de arbeidsbeurs stonden Zaterdag voor wat de gemeente Middelburg be treft als werkloos ingeschreven: ge heel werkloos: 1 ass. apotheker, 5 /typografen, 2 straatmakers, 15 grond werkers, 5 loodgieters, 9 metselaars, 20 opperlieden, 39 schilders, 2 steen houwers, 46 timmerlieden, 5 stoffeerders, 27 meubelmakers, 4 politoerders, 4 schoenmakers, 1 modelmaker, 13 bank werkers, 2 electriciens, 1 machinist, 1 boor der, 1 klinker, 1 metaalschaver, 1 melaalstéker, 5 plaatwerkers, 1 piano- fesaker, 1 fraiser, 4 rijwielherstellers, 2 slijpers, 1 scheepmaker, 8 smeden, 3 stokers, 10 vormers, 1 voorslaanden, 4 draaiers. 2 boekbinders, 12 bakkers, '1 kok, 4 slagers, 21 boerenarbeiders, 1 boomkweeker, 3 tuinlieden, 1 bjoemist, 5 reizigers, 10 winkelbedienden, 1 kraan drijver, 3 chauffeurs, 3 kellners, 2 loop dat het schip had opgehouden voort te glijden. Het lag al stil. Geankerd. Ik be trad het dek, om voor het eerst den blik naar het Land te slaan.... Velen der mijnen, mijner vrienden en kennissen, hebben zich afgevraagd, wat er wel in mij zou omgaan als ik met eigen oogen het Land zou aanschou wen. Zij dachten daarbij aan de vele jaren, dat ik in woord en geschrift de Palestina-idee had getracht te verbrei den en dus de liefde voor Erets-Jisraël in mijn hart had gevoeld en gevoed. En zoo maakten zij zich voorstellingen van hetgeen mij zou bezielen bij de eerste aanschouwing en bij het betreden van den bodem. Zij meer dan ik, Want ik heb me opzettelijk van zulke overdenkingen vrij gehouden. Ik wilde met voorbedach ten rade nuchter blijven en strak. En passief. Gaarne open en ontvankelijk, maar toch zooveel mogelijk als een blan co blad. En vooral niet romantisch be wogen. Zoo betrad ik volkomen beheerscht het dek. Ginds lag Jaffa. Oprijzend uit de zee. Schoone stad. Zij draagt zóó gezien haar naam, Japha „de schoone", met eere. Dat is zoowat de eenige gedachte, die ik mij herinner. Want, al was ik vroeg, ik was te laat. Ik heb het Land niet ver uit de zee voor mijn oogen zien opdoe men en grooter en duidelijker voor mijn blikken zien groeien. Ik zag ineens en plotseling de stad Jaffa. En er was bedienden, 15 van andere groepen, 85 bedienden 15 van nadere groepen, 85 met vakkenis, zonder bepaald beroep, 253 zonder vakkennis (ongeschoolden), vrouwen, 3 winkelbedienden. Totaal 698. Gedeeltelijk werkloos. 1 loodgieter, 23 kleermakers ,1 modelmaker, 1 bankwer ker, 2 smeden, 9 vormers, 2 kernma kers, 1 kraandrijver, 1 ongeschoolde. Verder 9 vrouwen w.o. verstelnaaisteij, wasch- en werkvrouwen, 'kantoorbedien den, fotograaf enz. Totaal 50. Algemeen totaal vorige week 736, bij1- gekomen .43, afgegaan 31, over "748. Stand der werkloosheid in het dis trict (tusschen Oost- en Wester Schelde) Arnemuiden 88, Biggekerkc 5, Colijns- plaat 101, EHewoutsdijk 26, Goes 92, i's-Gravenpolder 1, Gr'ijpskerke 15, ,s- Heererihoek 45, Heinkenszand 46, Hoe- dekenskerke 2, IerselU|e 82 (waarvan 44 ged. werkl.), Éapelle 36, Kats 9, Kloe- tigne 28, JKortgene 22, Koudekerke 51, Krabbendijke 91, Meliskerke 2, Nieuw- land 40, Kruiningen 98, Rililand-Bath 29, Ritthem 21, Schore 32, Serooskerke 37, Souburg 166, Vlissingen 697, Waarde 44 Westkapelle 158, Wissekerke 77, Zoute» lande 11. Totaal 2152. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i.z. het Handelsregister betreffende Zeeland, ontleenen wij het volgende: Nieuwe inschr ij vingen. Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). P. A, de Coninck, Goes, 's-Heer Hen- drikskinderendijk 77, handel in land- bouwartikelen, (3270). Koninklijke Erkende Pitmanschool, Goes, Middelburgschestraat 39, handel, in kantoorbehoeften, het geven van on derwijs in machineschrijven en stenogra fie, het vervaardigen en vermenigvul digen van typewerk. Beh. Venn.: Mej. G. J. Bliek. Aantal vennooten bij wijze van geldschieting: één. Land van inwo ning: Nederland. Nat,: Nederlander. To taal bedrag 1500. (3271). Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen) Fa. J. Th. Broeckaert, Hontenisse, Kruispolderhaven D 53, handel in kunst meststoffen, peulvruchten, aardappelen, granen, fijne zaden en alle fourage-art. E.: J. Th. Broeckaert, en gevolm.: P. A. Broeckaert, beiden Hontenisse. (2166). Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). J. M. de Coninck, Goes, 's-Heer Hen- drikskinderendijk 83, handel in land- bouwartikelen. Zaak omgezet in een vennootschap onder firma. Handels naam luidt thans: Firma J. M. de Co ninck Zoon. Venn.: J. M. de Coninck en L. de Coninck (B.P.). I. Prins, Lange Delft B 120, manufac turenwinkel. Zaak omgezet in een ven nootschap onder firma. Handelsnaam luidt thans: Firma A. Prins Co. (B.P.) Venn.: A, en I. Prins. Firma Erven A. W. Smits, Vlissingen, Koningsweg 27, exploiteeren van hotels en bioscoop, alsmede handel in en ex ploiteeren van auto's en autobussen. Overl. venn.: A. W. Smits Jr. Nieuwe venn.: Wed. F. H, M. SmitsBlondé. Firma F. Wibaut Zoon, Vlissingen, Peperdijk 36, handel in steenkolen, auto's, motoren en rijwielen, autogarage enz. Zaak omgezet in 'n naamloozven nootschap. Handelsnaam luidt thans: Steenkolenhandel F. Wibaut Zoon N.V. Dir.: G. R. E. van Raalte, Vlissin gen. Comm.: H. P, G. Schrijver, Ouden rijn; Mr. R. J. M. van Zinnicq Bergmann, Utrecht en J. M. Kakebeeke, Bilthoven. Maatsch. kap. 100.000, waarvan ge plaatst en gestort 75,000. (Dagt. Ned. St.crt. 7/8 Aug. 1931, bijv. no. 2152), Zeeuwsche Coöp. Kunstmestfabriek, Wolphaartsdijk A 247a, bereiding van kunstmest. Üitgetr. voorz.: P. Linden- bergh, Wemeldinge, Nieuwe best.: D. W. Lindenbergh, 's-Heer Arendskerke, Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen). Electrische Confectie Industrie ,,De MHsawnensaai meteen geschreeuw en geraas om me heen van tal van Arabische kooplieden, die begonnen hun waren uit te stallen en aan te prijzen. En tegelijk vele ver warde klanken van eveneens Arabische bootslieden en knechten die zich aan boden en opdrongen om de bagage uit de kajuiten te halen en tusschen de vele rotsen en klippen door naar het strand te roeien. Overal steken bij Jaffa de klippen en rotsen uit de zee. De schepen blijven op grooten afstand liggen. En als de zee onstuimig is, is het landen onmogelijk en stoomt men verder naar Haifa. Maar de zeespiegel was effen, zooals hij was de heele, onvergetelijk heerlijke zeereis. En de Arabieren zijn vertrouwd met de omgeving en vertrouwd als vei lige roeiers. Maar overigens: ieder boek, en iedere reiziger, die u vóór is geweest, waarschuwt u om uw bagage niet zoo maar in hun handen te geven. En uw bagageverzekering vermindert natuur lijk toch uw zorg er voor niet. Meegaan tegelijk met uw bagage kunt, ge niet. Want ge moogt het schip niet verlaten. Er is nog zoo iets als: pasformaliteit. Ge komt maar zoo niet in Palestina. Er verschijnt zoo langzamerhand een heele staf van geuniformde ambtenaren aan boord. Met heel wat boeken en lijsten en stempels. En ge kunt u opstellen in de rij en uw beurt afwachten. (Wordt vervolgd),-

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5