wmwmk Stillen de hoes! Maken los TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 11 JANUARI 1932. No. 8. GEMENGD NIEUWS. BINNENLAND. Handel, Nijverheid en Visscherij RECHTZAKEN. (Van onzen Haagschen correspondent.) Arnioe-snobisme. Zooals het vroeger bon ton was naar buiten royaal te leven, „te doen alsof", zoo is liet, wonderlijke wisseling der mode, wonderlijke kentering van het snobisme, thans trés bien porté om naar buiten zuinig te zijn, om in het publiek te spreken over de beperkingen, die men zich zal moeten opleggen. Dat er in de groote huizen in de laat ste maanden van het afgeloopen jaar heel wat tranen gestort zijn, daaraan be hoeft niemand te twijfelen en de geval len, die onder de aandacht van het crisiscomité gebracht worden, zijn wel heel schrijnend vaak. Menschen op leef tijd, die de renten van hun kapitaal tot een minimum gereduceerd zien die geen werk meer kunnen vinden, omdat de markt toch al overvoerd is of omdat ze niet geschikt meer zijn om alles aan te pakken, anderen, die op straat staan, omdat hun betrekking werd opgezegd doof" inkrimping van personeel en die zoo gauw niet weten waarheen.... Want het gezin moet toch leven. Daar zijn er onder, die de woorden „Ik wil al les aanpakken" tot waarheid maken, die inderdaad alles op zij zetten, als ze maar werk kunnen vinden. Dezer dagen hoor de ik een frappant staaltje. Er werden ergens in een huis kolen bezorgd, ergens waar de bewoners zoo gelukkig zijn de brandstof nog bij flinke hoeveelheden te kunnen inslaan, De dochter des huizes was, juist thuis van haar kantoor, in de gang, toen de ko- lendrager in de kelder afdaalde. Iets in legd dat zij op 27 September 1931 te Kattendijke (Wilhelminapolder) uit een boomgaard na den oogst achtergebleven noten hebben gestroopt, Eisch 5 of 2 d, h, A, K., 35 j., schoenmaker te Tholen, was op 30 October j.l. door den kan tonrechter te Goes veroordeeld tot 50 of 20 d. h, wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet op 6 Juli j.l. te Kruiningen, waarbij hij een vrachtauto heeft aangereden. De verdachte en de Ambtenaar van het O. M. waren in hoo- ger beroep gekomen. Eisch vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en vrijspraak, waarbij mr. Kegge als verdediger zich aansloot. Tegen W. A., 29 j., caféhouder te Vlissingen, werd het een gewoonte ma ken van het bevorderen van ontucht met een vrouw te Vlissingen, in Octo ber en November j.l., 100 of 25 d, h, geëischt. Hocger beroep, Hooger beroep tegen vonnissen van den kantonrechter te Goes: J. K., 30 j., landbouwer te Kortgene, wegens overtreding van de leerplicht wet, veroordeeld tot 15 of 15 d. h.; S. W., 34 j., landbouwer te 's-Heer- Arendskerke, wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet veroordeeld tot 25 of 10 d. h.j Ph. P., 44 j., schipper te Ierseke, we gens openbare dronkenschap veroor deeld tot 10 d. h,; A. K., 21 j., chauffeur te Heinkens- zand, wegens overtreding van de Mo tor- en Rijwielwet tot 25 of 25 d. h, en 6 maanden intrekking rijbewijs; P. O., 22 j., werkman, Wemeldinge, wegens overtreding der Jachtwet tot 25 of 10 d, h. en verbeurdverklaring van het geweer; A. v. H., 53 j., werkman, J. v. L., 46 j., timmersmansknecht en P. F. S., 38 j., metselaar, allen te Goes, wegens een vischtuig bij zich hebben in de nabij heid van een binnenwater, ieder tot 2 of 2 d. h. zijn voorkomen frappeerde haar en ze bleef even kijken tot de man opdook uit den kelder en een oogenblik in het volle licht stond van de open straatdeur. Weer trof haar dat bekende in gestalte en hou ding, ze keek wat nauwkeuriger en her kende haar vroegeren bureauchef. Hij had, na zijn ontslag, omdat de onder neming waar hij werkte, bezuinigen moest, geen andere betrekking kunnen vinden, zijn gezin werd bedreigd door honger en hij had aangenomen wat hem voor de hand kwam, was kolensjouwer geworden, blij, dat hij de physieke kracht had, die hem daartoe in staat stelde. En de geste èn de ontmoeting was wel zeer on-Haagsch. De historie ver meldt niet wat het meisje gedaan heeft, zijn beide kolenzwarte handen geschud of het nuffige neusje opgerimpeld en zich met een: „ik ken dien man niet" omge draaid. Ze zou van het eerste niet min der en door het laatste geenszins beter geworden zijn, maar dit is voor een Haagsch meisje heel moeilijk om te be grijpen. Want waar wordt zoo sterk naar den schijn en naar het uiterlijk geoor deeld als juist hier? De moeilijke les, dat een mensch blijft die hij is, onver schillig welke taak hij vervult, en dat geen enkele arbeid vernedert, schijnt wel heel moeilijk te leeren en ge zond Amerikanisme zou in dat opzicht zeker geen kwaad kunnen. Maar wij schijnen liever in de leer te gaan bij de exotische vreemdelingen, die ons aller lei nouveauté's en buitenissigheden bren gen, waar we onverdeelde bewondering voor hebben. W, P. MIJN H ARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Dooz en 20 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten i (Ingez. Med.) DIEFSTAL VAN ZILVERVOSSEN. - Nainiens een te Amsterdam geveste den pelterijenhandel is aangifte gedaan van diefstal van een 11-tal zilvervossen ter waarde van ongeveer f 900, Woens dag j.'l'. uit een vrachtauto in den Haag gepleegd. TASCH ONTROOFD. Vrijdag on geveer 12 uur, zag te Amsterdam een nachtwaker op den Overtoom' dat drie jonge mannen van tusschen de 20 en 25 jaar een vrouw haar handtasch hfadden ontrukt en zich daarmee uit de voeten maakten. De waker begon op zijn fiets de ach tervolging en het miocfrft hem gelukken de mannen te achterhalen. De waker heeft later de handtasch van de dame gevonden. KOEIEN GË.LECTROCUTEERD'. Door den hevjgen wind is kortsluiting ontstaan in den bovengrondschen 'kabel der P. N. E. M. te Va Ik en s'wa trrtt, tengevolge waarvan op den stal bij den landbouwer J. drie 'koeien ziju geëlec- trocuteerd. VERSLIKT. Te 2e Extoermond heeft het 3-jarige meisje van den hieer J. H. zich verslikt in een stukje wortel. Onderweg naar het ziekenhuis is het kind overleden. VERBRAND. Het eenjarig zoontje van G. V. te Hoogezand heeft een kan kokende kof'de over het lichaam gekre gen. De kieme liep zoo ernstie wonden op, dat het aan de gevolgen overleed. DIEFSTAL VAN GOUD. Blij een ju welier te V e n 1 o kwamen Vrijdag twee Duitsche jongemannen een hoeveelheid goud in baren te koop aanbieden voor n prijs ver beneden de waarde. De juwei- 'lier waarschuwde de politie en deze arresteerde het tweetal. Het bleken te zijn de 32-jarige A. J. en de 29-jarige R'. R. beiden uii't Krefeld. De politie ver nam, dat daar in den nacht van 9 op 10 December 1931 een groote diefstal met inbraak in een juwelierszaak was ge pleegd, waarbij voor meer dan 250.000 Mark aan goud en zilver, briljanten en diamanten waren gestolen. De Krefeldj- sche recherche kwam onmiddellijk met den bestolen juwelier Steinbach njkar Venlo. Hier bleek het inmiddels in be slag gjemomen goud inderdaad van den diefstal afkomstig te zijn. De beide Duiti- schers werden verhoord en verklaarden zelfs niets met den diefstal te m|aken le hebben doch in opdracht van de Hieven, waarvan zij naam en adres opga ven te handelen. Dank zij' deze aanwij zingen mocht het de Krefeldsche politie gelukken de dieven te arresteeren. De beide Dui'tscliers werden over de grens gezet en daar door de politie van Krew feld in arrest gesteld. EEïTrOOFO1VERVAL. Te O 1 den zaal werd een roofoverval gepleegd op den alleenwonenden brandstoffenhaude- laar R. B. Twee mannen zijn zijn wo ning binnengedrongen en hebben zich begeven naar het 'bed van den heer B. Onder bedreiging met §en revolver en een mes hebben z'ij1 gevraagd waar zijn geld lag. De heef B. gaf zijn aanvallers daarop f 100 welke o. m. in het bed was verborgen. De mannen bonden toen de handen van den heer B. met gordij- nenkoord op zijn rug vast, terwijl zijn beenen op drie plaatsen werden vastge snoerd, een zakdoek werd hem daarop nog Voor den mond gebonden en een handdoek voor de oogen. Na de woning doorzocht te hebben, hebben de bandie ten het huis verlaten. Tegen den morgen was het- den heer B. mogelijk zoo luid o'mf "hulp te roepen, dat een voorbijganger hem hoorde. Te Zutphen is echter later een ver dachte aangehouden die reeds vroeg in den morgen Oldenzaal had verlaten. KRASSE DIEFSTAL. Vrijdagnacht hebben dieven kans gezien, de woning van C. J. C. W. te W e s t k n o 11 e n- daim, gemeente Wormerveer, binnen te dringen. W. een alleenwonend man, heeft een winkeltje in rijwielonderdeelen en electrische artikelen. De indringers wis ten zich meester te maken van den in? houd van de winkellade, waarin zich een bedrag van ongeveer 300 bevond. Voorts zagen zij kans, uit de broek van W., welke in zijn slaapvertrek over een stoel hing, een portemonnaie en ©enig klein geld te ontvreemden. Ook namen zij eenige electrische Batterijen mede. GODSDIENSTIG MOORD-COMPLOT. - Het Soer. Hbld. verneemt uit Djember dat een complot werd ontdekt om alljle Europeanen van de ondernemingen Soem- berlengah en So ember-W,adoeng bij Sem- po'lan uit te moorden. De hoofdaan'Jï.g- gers van dit complot z'ij-n gearresteerd. Het motief tot de voorgenomen daad was van godsdienstigcn aard. VERMISTE AVIATRICES DOOD GE VONDEN. De viiegsters tmtrs'. -Ruth- Stewart uit St. Louis' en mrs. Debf ie Stanford uit Toronto, die met een vlieg tuig uit Pittsburg naar New-York waren vertrokken en sedert dien vermist wed den, zijn met lam vernield toestel dood in de bosschen van de Sherman Moun tains gevonden. De vleugels en de ca bine van het toestel zijn geheel ver nield en de motor was 'icSjep den grond ingedrukt Het lijk van msr.Stewart werd gevonden naast den motor, dat van imrs. Stanford in de cabine van het toestel. ZULLEN WE MET VERSCHE BROODJES ONTBIJTEN, De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft omtrent eènige vra gen van den Minister van Arbeid, II. en N. prae-advies gevraagd aan de com!- tmissie, die het voorontwerp van welt betreffende het aanvangsuur voor brood bakkerijen behandelt, welke commissie onlangs trnfet eenige leden uit het ban ketbakkersbedrijf werd aangevuld. Deze vragen zijn: Is het gewenscht, de regeling van art. 35, zesde 'lid, der' Arbeidswet 1919 in dien zin te wijzigen, dat het tijdsverloop tusschen het tijdstip, waarop met het vervoer en dat, waarop (met den verkoop van versch brood begonnen mag wor den, komt te vervallen of wordt inge krompen? Is 'het gewenscht een afzonderlijke voorziening te treffen ten einde moge lijk te 'maken, dat versch klein brood zoo tijdig verkrijgbaar wordt gesteld, dat liet nog voor het ontbijt kan dienen? Indien deze vraag bevestigend beant woord wordt, is het dan gewenscht die verkrijgbaar stelling te beperken tot toon bankverkoop of 'moet ook bezorging ^wór den toegelaten? Hoe laat moet alsdan de i verkoqp en het vervoer toegestaan worden? DE RELLETJES TE ENSCHEDE, Men meldt uit Enschedé aan de N. Rott. Ct.; De burgemeester heeft in verband met de plaats gehad hebbende ongeregeld heden het bevel uitgevaardigd dat ieder die zich tusschen 's avonds elf uur en 7 uur 's morgens op straat bevindt, ge houden is, aan de politie naam en adres top te geven en mee te deelen, waarom hij op straat is. Wanneer de politie het gelast, moet men zich binnenshuis bege ven, deuren en ramen sluiten en zor gen, dat van liuis uit geen 'baldadigheden of handelingen in strijd met de openbare orde gebeuren. De burgemeester wijst tevens op de strenge straffen als ge volg van wederspannigheid en verzet te gen de politie. Faillissementen. In het faillissement van de Handels vennootschap onder de firma Reijhierse en Zoon, graanhandelaars te M i d d' e 1- burg is een comlmissie uit de sichuldJ eischers benoemden w|ól de heeren J. A. Schippers, koopman te Kamperland en P. Luitse koopman te Rotterdam. Inkcopcombinaties van handeldrijvende en industrieele middenstanders. Onder den titel „Inkoopcoimibinaties van Handeldrijvende en Industrieele Mid denstanders" is vanwege het Economisch Instituut voor den Middenstand uitge geven een beredeneerd overzicht van het geen hier te lande van middenstandszijde op het gebied van den gemeenschappelij- ken inkoop is tot stand gebracht. Zoioa'ls op elk gebied, waar nieuwe wegen worden ingeslagen, bleven ook op het gebied van den gemeenschapppe- 'lijken inkoop mislujkingen in den be ginne niet uit. Verschillende organisa ties, welke op het terrein van den ge- meenschappelijken inkoop Werkzaam wa ren, gingen na korteren of langeren tijd, als gevolg ook van den conjunctuurso-m)- slag in 1921, teniet, andere wisten zich een 'blijvende plaats te veroveren. In die laatste jaren is op dit gebied een herleving waar te nemen en werden verscheidene nieuwe combinaties; opge richt. De thans verschenen publicatie bedoelt een voorloopig overzicht te geven van de op het oogenblik hier te lande be? staande in'koopcomoinaties van handel- 'drijvende en industrieele middenstanders. Indien besloten werd de bijeengebraclii- t© gegevens reeds nu openbaar te maken, VfP^/0ffBEMaE:/T 80.) Een huis of vier van het hotelletje „De Eenhoorn was de beste juwelierswin kel van de stad (misschien de eenige) en toen zij de uitstalkast voorbij kwa men, zag Julie iets schitteren. Ze wa ren bijna een uur te lang weggebleven; toch bleven zij een oogenblik staan en Julie vestigde de aandacht van Willem op den winkel. Wat Julie had zien schit teren was een juweel in een ring, die heel veel overeenkomst had met den ring, dien juffrouw Babraham van haar verloofde ontvangen had. Hij lijkt als twee droppels water op juffrouw Laura's engagementsring, zei Julie met zachte stem. In den loop van den tijd van hun vriendschap had Willem zich menig maal aan stilzwijgendheid schuldig ge- maatt en daar verviel hij nu weder in. Hij keek ernstig en onderzoekend naar den ring, zuchtte even en liep toen lang zaam en het scheen met wat ttegenzin ;door. Julie liep mee tot den ingang van geschiedde zulks, omdat men zich aan de hand van een en ander althans bij be nadering een beeld kan vormen van de plaats, welke de gemeenschappelijke in koop bij den middenstand inneemt. Het Economisch Instituut voor den Middenstand zal gaarne opgave ontvangen van inkoopctombiiuaties, welke voor ver gelding in een volgende uitgave in aan merking wenschen fe komen. De Ambtenaar van het O. M. hij het kantongerecht te Terneuzeh heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van het kantongerecht te Terneu- zen waarbij A. V., 40 jaar, schip per te Philippine is vrijgesproken van de tenlastegeleg'de overtreding van het Binnenaanvaringsreglemlent. Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 8 Januari werden de volgende zaken behandeld: J. v. d. O., 23 j.< koopman te Brui- nisse, gedetineerd, werd verdacht dat hij op 17 Maart 1930 te Grijpskerke W, Krijger heeft opgelicht voor 200, zoo als hij zeide om een spaarbrief te koo- pen bij de Amersfoortsche Bank. Eisch één jaar gevangenisstraf. Verdachte's raadsman, mr. W. H. Tj. Baron thoe Schwartzenberg en Hohen- lansberg, bepleitte clementie en vroeg een gedeeltelijk voorwaardelijke straf; S. D., 31 j., koopman te Biggekerke, werd beklaagd dat hij in Juli j.l, te St. Laurens een ponny, toebehoorende aan C. Bolier, welke ponny hij in huurkoop had, zich heeft toegeëigend. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. L. C., 42 j., melkventer te IJzendijke, was door den kantonrechter te Oostburg op 5 November j.l. veroordeeld tot 8 of 8 d. h. wegens niet voldoende zorg dragen voor het onschadelijk houden van zijn hond, gepleegd te IJzendijke op 15 Augustus j.l. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De verdediger, mr, J. Erasmus, be pleitte vrijspraak. W. J., 62 j., voermansknecht te Hoek, was door den kantonrechter te Terneu- zen op 24 November j.l. vrijgesproken van de tenlastelegging als zoude hij op 6 October j.l. te Hoek een paard noo- deloos arbeid hebben doen verrichten op pijnlijke en kwellende wijze. De Ambtenaar van het O, M. was in hooger beroep gekomen. Eisch vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en 20 of 10 d, h, lo. H. S., 49 j., kippenkoopman te Bassevelde; 2o. J, A. B., 42 j„ voerman te Hoek, waren op 10 Nov. j.l. door den kantonrechter te Terneuzen vrijgespro ken van ten laste gelegde invoer van pluimvee langs een anderen weg dan de aangeduide kantoren. De Ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen. Eisch vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en voor no. 1/20 of 10 d. h., voor no, 2 vrijspraak. M. A. B,, huisvr. J, R., 56 j., zonder beroep te Hontenisse, was ten laste ge legd dat hij op 26 Mei 1931 te Hontenis se zich heeft schuldig gemaakt aan overtreding van de Vleeschkeuringswet. In eersten aanleg voor het kantonge recht te Hulst was de dagvaarding nie tig verklaard, waartegen de Ambtenaar van het O. M. in hooger beroep was ge komen. Eisch vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en terugverwijzing der zaak naar den kantonrechter. A. J. C,, 20 j., werkman te Hontenis se, werd ten laste gelegd dat hij op 11 October 1931 te Hontenisse J. A. F. Hermans heeft geslagen en gestompt. Eisch ter beschikkingstelling der re geering, zonder toepassing van straf. M. M. v. d. V., 19 j,, arbeider te Wil- helminadorp, stond met 3 minderjarige jongens terecht. Hen werd ten laste ge- den „Eenhoorn." En op den drempel, zoodat iedereen hem kon verstaan, ook juffrouw Ferris, de dochter van de waardin, keek hij rond en begon te sta melen, misschien was hij nog vervuld van de Duclaux: Juffrouw Julie, als ik terugkeer en dien ring koop, wilt u...... belooft u mij dan hem te dragen Juffrouw Ferris was naar binnen ge gaan, men zag haar kuif boven het mat glas uit. En de deur stond wijd open. Daarom anttwoordde Julie met heel zachte stem. Het scheen dat haar antwoord toch niet zonder beteekenis was, Als je dat „juffrouw" weg wou la ten, dan zal ik hem dragen evenals juf frouw B,abraham' aan mijn 1 inker ring vinger. Indien zij een beetje bloosde, de ju welier had het te druk met het schrijven van een kwitantie, aan het andere eind van den winkel, dat hij daar niet op lette. HOOFDSTUK LXVII. Zij bestelden een kop thee bij juf frouw Ferris voordat zij de terugreis aanvaardden. Julie vond dat zij er dat wel op wagen durfden, daar de zaak nu vrijwel geregeld was. En Mitchel maak te geen bezwaar. Miiitchell zelf had een degelijker souper besteld en den tijd be kort met verhalen uit Arabië en andere verre landen, waar juffrouw Ferris en ook haar moeder met; grote belangstelling naar luisterden. De weduwe Ferris stond bekend als de rijkste vrouw van het stadje. Terwijl Mitchell en de weduwe in den tuin de vroege viooltjes bewonder den, zaten Julie en Willem thee te drin ken in de koffiekamer. Zelfs daar had de nabijheid van juffrouw Ferris invloed op Julie's manier van spreken. Het meisje had 'n vuurroode kleur en öleef steeds in de nabijheid' van hun ta feltje. En toen Julie zoo beleefd moge lijk (in navolging van juffrouw Babra ham) om wat appeljam vroeg, viel de ring van Julie's vinger haar in het oog en ze wou hem zoo graag goed bekij ken, dat zij onder voorwendsel wat bijziende te zijn, den trekpot haast val len liet. Toen ze eindelijk weer in de auto wa ren gestapt en wegreden in de richting van het liefelijke Surrey, vroeg Mit chell zich af of ze voor middernacht thuis zouden zijn. Julie en Willem sche nen zich daarover minder te bekom meren. De auto was heel gemakkelijk het romantische van den tocht had een groote bekoorlijkheid en samen te zijn, naast elkander te zitten, was een waar genot. Zoo reden ze mijlen en mijlen voort, een eindelooze weg, een zacht windje suisde in hun gezicht, Mitchell onbewegelijk voor hen, de vogels zon gen, de zon neigde ten ondergang. Zij spraken heel weinig: het waren onvergetelijke uren. Nu en dan wees Willem naar een vogel of een boom, een heuvel, den vorm van een wolk, het glinsteren van water in de verte, Maar meestentijds was de nabijheid van el kander hun voldoende.. Julie begon wat dichter bij hem te kruipen: de avondkil te naderde. Zij sprak minder dan ooit, zij begon droomerig te worden. En dan ging haar adem hoe langer hoe zachter langzaam en geregeld ging haar adem. En eindelijk was de zon ondergegaan en de maan vertoonde zich nog niet. Eén ster vertoonde zich aan de lucht, Heel verlegen en zachtjes waagde hij 't haar een kus te geven. Zij schrikte er even van. Een vogel floot op een tak, een heldere, wonderlijke klank, toch was het nog te vroeg voor een nachte gaal. Maar dit was het sprookjesland, een goddelijk land waar de nachtegaal in ieder seizoen gehoord kan worden. Psyché bewoog zich weer. Met een eerbied rein en eenvoudig, gaf hij haar voor de tweede maal een kus, langzaam en ernstig. Dit plechtige sacrament was als vuur voor de ziel van een kunste naar. En toen zuchtte hij even. De go den fluisterden hem toe dat de maan op kwam, En de maan kwam op. Ja, daar was de hemelsche maagd! Hij zat heel stil. Het was of hij bad 'n hei- lig geheim, tot nu toe verborgen, te mo gen ontdekken evenab Duclavx, De maan was zeer bewonderenswaar dig dien avond.- Haar liefelijkheid was haast meer dan hij verdragen kon. Er was iets innigs in haar tooverachtigen invloed: het landschap dat door haar werd beschenen was een sprookjesland. Het was of hij een flauw bekend geluid van muziek hoorde. Misschien was het het snelle rijden van den wagen. In de rustige extase van zijn geest kon hij tranen storten. Mocht het Duclaux gegeven zijn haar te zien, zooals hij haar nu aanschouwde! Maar hij moest zijn adem inhouden of het vizioen zou voor altijd verdwenen zijn, EINDE.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5