Sloan's Liniment 'pun' X i lïrotiinciale .Zeeuuische Draagt HELDER's Brillen. Laagste prijs in Zeeland. WEg|V^WIND EBBE iff VKED N o. 7. Twee Bladen. ZATERDAG 9 JANUARI 193 2. Eerste Blad. 175e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. l$h?3t v6? ?9? v3T ?6? f Q? Stormachtig. Bestendig II MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentie* 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG, N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels ƒ2.10; elke regel meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. Groot in het Kleine. Een mensch kan groot doen, groot schijnen of groot zijn. Groot doen en groot schijnen is een soort bedrog, dat op wederzijdsche teleurstelling moet uit- ioopen. Het ergst, wanneer een mensch gaat denken, dat hij inderdaad iets is en hij :s niets, althans niet veel. Net als een torenklok, die luidende heel veel geluid voortbrengt uit een vrijwel ledi gen inhoud. Die groot is behoeft noch groot te doen noch groot te schijnen. Hij bezit die innerlijke grootheid, welke uit eigen kracht van hem uitstraalt en indruk maakt op die met hem in aanraking ko men. m Een mensch kan ook klein doen, klein schijnen of klein zijn. Ook hier weer is het doen-alsof, het schijnen niet anders dan bedrog. Een dubbel gewet bedrog. Als zulk een mensch valt in zijn eigen zwaard, is zijn lot droevig Toch moeten we probeeren om klein te zijn. Vanoudsher is de kunst om klein te wezen hoog gewaardeerd. Hoe meer groot doen en groot schijnen werd aan geboden op de markt des levens, des te hooger steeg de waarde van het klein zijn. Waarachtige menschen toch ko men pas goed in tel, wanneer men gaan de door de menschenwereld tot over de enkels waadt door de onwaarachtigheid. Waarachtig zijn ook die menschen, wel ke inderdaad groot zijn of klein weten te zijn. Maar de ware kleinheid zal ten slotte blijken tevens de ware grootheid te wezen. Hier vinden dus schijnbare te- gendeelen hun waarachtige eenheid. We laten ons te veel verblinden door wat groot wil doen en groot wil schij nen: onze naam moet op veler lippen zijn; onze kennis, onze bekwaamheden moeten in kleiner of grooter kring breed worden uitgemeten. Hoeveel el blieft U? Maar nog steeds verslaat de kleine David, die weet, dat hij klein is, den reus Goliath, die eigen kracht verre overschat. Die klein is zal daarom geen grooter cirkels trekken dan zijn passer hem toe laat. Hij kiest een kring, waarin hij wer ken moet; een taak; welke hij volbren gen zal; een post, waarop hij getrouw zal wezen niet uit een confectiemaga zijn, maar hij verkiest het naar eigen figuur aangemetene, dat hem past en zit alsof het gegoten is. Een kleine kring! Hoe weinigen ver langen daarnaar! Men wil een groot op pervlak bestrijken, omdat men meent daarvoor de gaven en krachten te be zitten. Menig huisvader en huismoeder maakt beter figuur als voorzitter of voorzitster van een groote vereeniging dan als leider of leidster van de kleine gemeenschap onder het eigen dak. Waarom? Ook, omdat de naastbij-zijnde plichten het eerste verzaakt worden, wijl ze gewoonlijk geacht worden de kleinste te wezen. Te veel wordt verge ten, dat het alfabet begint bij de letter A en dat daarna de andere letters ko men. In den eigen kleinen kring begint de volbrenging van het geheel van plich ten, hetwelk ter onzer verantwoording ligt. Wie in dat kleine getrouw weet te zijn, die heeft heel veel bereikt. Die mag ook, wanneer hem nog tijd en kracht rest, verder gaan. Maar niet, voordat hij groot geweest is in het kleine. En kan dan misschien de vader geen groot man worden, wanneer hij maar in den klei nen kring van zijn gezin de mogelijkheid gegeven heeft voor één van zijn kinde ren om groot te worden, dan is hij zelf reeds groot geweest, omdat hij klein wist te wezen, zich vergenoegende met den kleinsten cirkel in ons leven: het gezin. We lezen vaak in het levensbericht van een groot man, dat hem in ziin le ven belangrijke posten werden toever trouwd. Heerlijk is het ongetwijfeld op dien post niet teleur te stellen. Maar is de kleine post niet vaak even verant woordelijk? De baanwachteres, de wis selwachter, de moeder van het groote gezin? Hebben zij allen, om deze drie alleen maar te noemen, niet in het oog der groote massa kleine weinig gewaai derde en weinig begeerde posten? Maa. wie op dien kleinen post getrouw is, die is toch ook groot. Juist misschien, om dat het niet dan kleine alledaagsche din gen zijn, waarover gewaakt moet wor den. Ieder kan zich een levenstaak kiezen. Daaraan te arbeiden moet den inhoud van zijn leven vormen. Als we jong zijn en gaarne groot schijnen, kiezen we groote en omvangrijke taken. We zul len dit doen; dat volbrengen. De wereld zal er misschien wel van opzien. Maar de werkelijkheid van het leven komt, We botsen er tegen aan en het groote valt in scherven. Raap dan maar een enkel stukje van dat groote op. Misschien het kleinste, omdat het nochtans zulk een groote waarde heeft en volbrengt dat kleine. Daarin kan grootheid liggen. We hebben eens aan het graf van een groot Nederlander een zoon van den be roemden doode hooren zeggen: tenslot te was hij onze vader en was hij van zijn kinderen. De man had veel tot stand mogen brengen. Maar aan het graf getuigde zijn zoon: inderdaad was deze groote man ook groot in het schijn baar kleine. Wat is tenslotte groot en wat is klein? Ook in de kleinste verhou dingen kan men waarachtig groot we zen J. Nagel. (Ingez. Med.) DE CRISÏS-UITKEERING. Door het gemeentebestuur van Krim pen aan de Lek is een circulaire ge richt aan a'He gemeentebesturen van Ne derland inzake de crisis-uitkeering. Blijkens de circulaire van 1 Dec. j 1. van het Nationaal Crisis-C,oitriité, kan aan een gemeente waar crisis-werkloosheid heerscht, aan die crisiswerkloozen een uilkeering van een bedrag! ineens Voor aankoop van kleeding, schoeisel, dek king enz. verstrekt worden overeenko mende 'met een bedrag van f 0.10 per inwoner zoo de gemeente zelve naar verhouding bijdraagt. In deze regeling schuilt naar ons oor deel een groote onregelmatigheid voor die gemeenten waar zeer groote crisis werkloosheid heerscht. Zoo zou de ge meente Krimpen aan de Lek met zijn ruim 3000 inwoners en 300 werkL'oozem maar f 310 kunnen krijgen voor crisis- uitkeering, dat is circa F 1.50 a f 2.— per crisis-gezin. Krimpen aan'den IJssei' met 800 werkloozen op 5000 inwoners is daarmede zelfs nog ongunstiger georiën teerd. c Teneinde nu liet Nationaal Crisis Co mité en het Departement van Binnen- landsche Zaken te kunnen overtuigen, dat die gemeenten, waar bijvoorbeeld 10 pet. en meer der bevolking werkloos is, door een overheerschende eenzijdi ge crisis-werkLoosheiid in een ahnoinmaj- ien toestand verkeeren en op speciale be langstelling recht hebben, verzoekt het gemeenlebestuur van Krimpen aan de Lek die gemeenten waarvan de beVolking in dezelfde 'moeilijke o (mstandigheden ver keert eenige daarop betrekking hebben de vragen te willen beantwoorden ten einde deze collectief aan het Nationaal Crisis Comité over te kunnen leggen. DE ONRUST IN DE XWENTSCHE TEXTIELINDUSTRIE. Het heeft allen schijn, meldt men uit Enschedé aan de N.R.C., dat het ver wekken van de relletjes volgens een vast plan geschiedt. Vertoont de stad door het verbod van samenscholingen des daags een kalm en rustig aanzien, 's avonds is het hier en daar rondom de kom van de gemeente bijzonder ru moerig. Evenals gisteren waren er tal van lantaarns stuk gegooid en werd de politie met steenen geworpen uit de gangen naast en achter de woningen. Vanwege de heerschende duisternis kon de politie geen charge uitvoeren. Een groote politiemacht heeft de rust her steld. Ook te Borne zijn bij werkwillige ruiten ingegooid, en lantaarns vernield. De politie was veel te zwak om tegen dit vandalisme iets te beginnen. DE DERDE KRUISER. Het Tweede Kamerlid de heer Cra mer heeft onlangs tot den minister van Defensie de schriftelijke vraag gericht of de minister op grond van de financi- eele moeilijkheden, waarin Indië ver keert, alsnog bereid was den bouw van den derden kruiser uit te stellen. De minister heeft daarop thans be richt, deze vraag voor zijn vertrek naar Indië niet te kunnen beantwoorden. Hij zal echter zoo spoedig mogelijk op de ze aangelegenheid terugkomen. NEDERLAND GEEN LEVERANCIER VAN DUITSCH GESCHUT. Op de vragen van den heer Albarda in verband met in Frankrijk en in de pers verbreide geruchten, als zouden in Ne derland zwaar geschut en granaten wor den vervaardigd, bestemd voor Duitsch- land, deelt minister Ruijs de Beeren- brouck mede dat juist in verband met de nadering van de Ontwapeningscon ferentie de Regeering er hoogen prijs op stelt, te verklaren, dat zij op grond van de strenge controle, welke hier te lande van Overheidswege wordt uitge oefend op de vervaardiging, het vervoer en den opslag van munitie, deze berich ten ten stelligste kan tegenspreken. In dezen zin zijn reeds aan den Ge zant te Parijs de n'oodige aanwijzingen gegeven. WEDER NOODWEER OP BALI. Op Bali is het Donderdag weer schrik kelijk noodweer geweest. Onder meer is de v/eg vaii Kloenkoeng naar den Pas- sar geheel overdekt met omgewaaide boomen en telegraafpalen, terwijl en kele loodsen te Benoa zijn ingestort. Thans zijn de telegraaf- en telefoon verbindingen provisorisch hersteld, het geen binnen 14 dagen definitief het ge val zal zijn. Vermelding verdient het verdienstelijk werk ;van den kantoor chef van de P.T.T, te Den Passar die voor herstelwerk de bandjirrende rivier op een vlot van pisangbladen moest overtrekken. Minister Deckers is gisteren te Marseille aangekomen. Hij ging onmid dellijk aan boord van de Sibajak, die om 1 uur naar Nederlandsch-Indië vertrok. - Bij gelegenheid van de te S>oes Ier- berg gehouden Nieuwjaars-receptie door majoor Van Santen, commandant der Mi litaire Lucnlvaartafdeeliiig, heelt de uit reiking plaats gehad van de gouden me daille der Koninklijke Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtvaart aan de kapi teins-vlieger F. A. v. Heyst en W. C. J. Versteegh, die 20 jaar geleden het vliegt brevet behaalden. Bij Kon. besluit is 1 Januari 1932 vastgesteld als datum van inwerkingljref' ding der wet van 3 December 1931, (Staatsblad no. 489), betreffende het ver- leenen van geldelijke uitkeeringen aan de z.g. inobilisa li ej-sluch toffere. De minister heeft .bepaald, dat de tewcrkgcstelden in de rij kswerkverschal- fing onder Nyelamer, die den arbeid hebben neergelegd, onder geen voorwa|ari- de gesteund mogen worden, ook niet door de Stadsarmenkamer. Voorts heeft de minister de werkverschaffing tegen Maandag a.s. voor de Leeuwarder werk loozen weer opengesteld Rugpijn Deel welbehagen toe aan de afgematte, pijnlijke, oveiw •pannen spieren met Sloan's Liniment Lichtelijk aange wend, zonder inwrijven, drijft het de pijn er rechtstreek» uit Krampachtig samengetrokken spieren beginnen snel weder lenig te worden en pijn en gevoeligheid verdwijnen* Millioenen hebben Sloan's Liniment met succes gebruikt voofE alle Spier- eo Zenuw-pijnen. (ingez. MeC-.s AANLEG CENTRALE VERWARMING EN SANITAIR. J. J. SABELIS, L, Noordstr. 38. M'burg. (Ingez. Med.) MIDDELBURG. PLAATSELIJK CRISISCOMITE. Het Plaatselijk Crisis Comité verzoekt ons, mede te üeelen, dat van alle zijden aanvragen oirw ondersteuning binnenko men, die wijzen op het bestaan van een hier ter stede niet vermoede nood'. Om Le helpen is geld noodig. Circu laires liggen gereed om huis aan huis bezorgd te Worden, om een herep op alle ingezetenen le doen. Een voldoend aantal vrijwilligers om' deze rond le brengen en na een week weer op te halen, heeft zich echter niet aangemeld. Wanneer er nog eenige tientallen bij komen, kan het werk v'ïot geschieden, en zal van iedereen slechts weinig lijd en mioeite worden gevergd. Daarom doet het Plaatselijk Crisisco- mité nogmaals een laatste en dringend beroep op aller medewerking in het belang van allen die het thans zoo moeilijk hebben. Aanmelding kan steeds geschieden bij den Secretaris, Molstraat F 94. Bij het in de maand November te Arasterdam gehouden examen voor Rijksveldwachters om in aanmerking te worden gebracht voor een benoeming tot Brigadier, is o.a. geslaagd, de Rijks veldwachter A. Kouwen alhier. Zooals ook uit een advertentie in dit nummer blijkt zal gedurende de vol gende week een collecte gehouden wor den 'langs de huizen ten bate der stich ting Hoenderloo, waar thans 225 jon gens van 8—19 jaar worden verpleegd en opgevoed tot nuttige leden der maat schappij, door heil in een of ander hand werk te bekwamen." Men kan toonen dit zoo nuttige werk op prijs te stellen door een offer te bren gen als de collectanten aanbellen of wel men noteere het gironummer 22S14 Hoenderloo Apeldoorn. Woensdag a.s. heeft in den Schouw burg alhier een gastvoorstelling plaats van den heer Davo'la, die ook in andere plaatsen als illusionist, faxinateur en als Koning der Magiërs met succes is op getreden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advjertontie in dit nummer. Gisterenmiddag reed in de Krom- meweele alhier een automobiel, door een plaatselijk defect aan hef stuur, ge heel buiten de schuld van den bestuur der, tegen den winkel van de firma Dron- kers en Zoon aan. Aan den gevel' werd eenige schade toegebracht en een ruit brak. In den winkel stond [een .kin derwagen, de daarin liggende kleine bleef ongedeerd. WALCHEREN. OOSTKAPELLE. In een gisteravond in de Chr. Bewaarschool onder voorzit terschap van den heer P. Meliefste uit Middelburg gehouden vergadering werd na een rede van den heer A. de Lange uit Goes opgericht een afdeeling van den Ned. Chr. Landarbeidersbond met aanvankelijk 22 leden. Het bestuur werd als volgt samengesteld: P. Wattel (voorzitter), W. Geldof (seer.) W. Boo ne, (penn.), I.. Francke en C, Louwerse. Besloten we'd toe te treden tot den Chr. Besturenbond te Serooskerke e. o, ZUID-BEVELAND. BORSSELEN. In de Donderdag gehou den Raadszitting werd het adres der S. D.A.P. om werkveruiming, zoowel als 't verzoek om adhaesiebetuiging van den Raad van Wehl aan het request door dien Raad ingediend voor instelling van een afzonderlijk' landbouw ministerie, voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mee, dat de gemeente de afkoopt som voor het ambachtsheer lijk' jachtf recht heeft ontvangen waarvan de ïoofd som f 13.259 bedraaigt en de rente, v.an 1923 af, ruim f 6200. Ter belegging van de hoofdsom nesluit men aan de ge meente Goes voor den tijd van 10 jaar dit bedrag te leenen tegen een rente van 41/2! pCt. NOORD-BEVELAND. KORTGENE. Op één van de bui tendijken in onze gemeente kwam tij dens den storm van Woensdagavond j.l. de postbode, de heer W. E. met zijn rij wiel te vallen, waardoor hij zich vrij ernstig aan de hand bezeerde. Na dok ters behandeling kon hij zich even naar huis begeven. De dienst moest echter 9-l-'32: Vrijdag hoogste lucht temperatuur 834 °C; (47 °F); laagste 2% °C (37 °F). Heden 9 h.: 3 °C; 12 h: 1 °C. Geen regen of neerslag. Gisteren (nam.) Heden v.m. Barometer: 760 ®e 759 758 757 756 755 754 753 752 751 750 749 99 r;eO 0®@9© >®9 Wat de huiskamerbarometer zegt: ■■■■KBDBB Zware Storm -Zeer Schoon De Bilt (per radio). Over het geheele vaste land blijft de barometer doorstij gen en namen de winden af. De berich ten van Ierland van hedenmorgen wijzen echter op een diepe depressie in het W. op den Oceaan, die weer storm veroorzaakt ten W. van de Golf van Bis- caye en ten N. van de Azoren en langs de kusten van Ierland en op de Noor- sche zee weer stijging van'temperatuur brengt. In het binnenland van het waar nemingsgebied komt nog slechts geringe vorst voor. In de bovenlucht heerscht een zeer koude strooming uit W. tot N.W. (Santis 10 °C met 40 mm neer slag, Zugspitze 13°) Binnen niet te langen tijd zal de depressie ook hier-we- derom het weer gaan beinvloeden: be wolking en tijdelijken regen zijn dan te wachten. Hoogste barometerstand 763.8 mm te Toulouse en La Coruna; laagste 737.5 mm te Jan Mayen. Verwachting tot Morgenavond; Zwakke tot matige, later wellicht toe. nemende Z. tot Z.W, wind, toenemende bewolking, weinig of geen neerslag, aan vankelijk weinig verandering in tempe ratuur, later zachter. Zon op: 8 h 09; onder 16 h 04, Licht op 16 h 34. Maan op: 9 h 41; onder: 17 h 35. Zondag 10 Januari: Zon op: 8 h 09; onder 16 h 06, Licht op: 16 h 36. Maan op 9 h 58; onder: 18 h 56. E.K. 15 Jan. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min, vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). Januari 1932. Hoogwater. Laagwater. Za. 9 2.02 14.27 8.40 20.48 Zo. 10 2.43 15.09 9.22 21.25 Ma. 11 3.20 15.49 10.01 21.59 Di. 12 4.— 16.26 10.39 22.34 door een hulpbesteller worden overge nomen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D- HULST. Toen Vrijdagmorgen de jacht opziener van den grondeigenaar Z. al hier diens jachthuis passeerde, vond hij de deur openstaan. Zich naar binnen be gevende, trof hij daar den heer Z. liggen de op den grond aan en bleek hem bij I

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1