IN l!W EIGEN BELANG! LANDBOUW. LEGER EN VLOOT. De nieuwe kruiser. SPORT. LOOP DER BEVOLKING. Indien U bij uw sigaretten geen BATCOde wereldCOUPONS krijgt, vraagt dan Uwen winke lier waarom niet. IN VREEMDE HAVEN. GEMENGD NIEUWS, De storm. ONTVANGEN BOEKEN, BEKENDMAKINGEN. die der groote veilingen f 800 minder. Voor het Badlbedrijf was 1931 een zeer ongunstig seizoen, dat verre bij 1930 ten achter bleef, toch werd nog een kleine winst behaald. De toestand van het binnenhavfemlbe- drijf was in 1931 bevredigend. Het aan tal zeeschepen vermeerderde door den aanvoer van melasse met 47, het aantal Groningsche motorkoffen liep iets terug, het aantal schepen van de binnenvaart was tot begin October normaal; daarna liep het door den slechten economischen toestand terug. liet laden en lossen be perkte zich tot goederen voor locale behoeften. Op 1 Juli 1930 nam1 ik tijdelijk het directeurschap van het havenbedrijf op mij, totdat het nieuwe bedrijf van de op te richten N.V. Haven van Vlissingen zou zijn georganiseerd, voorlloopig is deze datum' echter nog steeds niet in zicht. Voor het bunkerstation der Steenko len Handels Veroeniging, dat sedert Mei 1927 aan den ingang van de nieuwe ha ven is gevestigd, is niettegenstaande de teruggang sedert September j.l. het jaar 1931 een recordjaar geworden, er bun kerden 356 schepen tegen 299 in 1930 en 238 in 1929. Hoewel de nieuwe haven nog niet ge outilleerd is en nog niet geëxploiteerd wordt, is daar sinds kort toch reeds een kunstmestbedrijf gevestigd, een der nieuwe loodsen is voor opslag Van kunst mest verhuurd, eenige lichters kunst mest werden met behulp van de drij vende kraan der S. H. V. opgeslagen en 10 December j.l. meerde het eerste zeeschip, om 3000 ton kunstmest le lossen. Dat de bunkerkolen en de kunstmest niettegenstaande de heerschende crisis de nieuwe haven reeds zoeken, voordat zij geëxploiteerd wordt noemt spr. een verblijdend voorteeken. Er is een aanvang gemaakt met het aanbrengen van de kei- en klinkerbe- strattingen ter verhard:ng van het nieu we buitenhaventerrein en voor den toe gangsweg daarheen. Dit werk kon nog niet worden voltooid, daar het leggen van de havensporen nog niet voldoende gevorderd is. Intusschen kan de ver wachting worden gekoesterd, dat zoo wel de havensporen als de bestratingen in 1932 gereed zullen komen. De in verband met de havenverbe tering uit te voeren spoorwegwerken tot wijziging van het station Vlissingen, wel ke door de Nederlandsche spoorwegen worden uitgevoerd, zijn reeds ver ge vorderd. Het nieuwe bordes voor de ponton van de booten der Maatschappij „Zee land" en voor de nieuwe Rijksponton, alsmede het verleggen van de eerstge noemde ponton en het verstrekken van de toegangsbruggen naar beide, welke werken van" Rijkswege worden ge maakt, zullen in de eerste helft van 1932 gereed komen. Daarmede zal de haven verbetering dan in hoofdzaak zijn vol tooid. Het wachten is nu op het stichten van de N.V. Haven van Vlissingen, spr. hoopt en vertrouwt, dat daartoe het wetsontwerp met ontwerp-statuten en erfpachtscontract binnenkort bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal worden ingediend. Van de nieuwe Buitenkeersluis werd in 1931 meerdere malen gebruik ge maakt. Bij den Provincialen Stoombootdienst was het passagiersvervoer normaal, het gewone reisvervoer toonde een klei nen vooruitgang, het vreemdelingenver keer een kleinen achteruitgang, het auto- mobielverkeer nam sterk toe. Indien de voorgenomen opheffing van de lijn Vlissingen-Terneuzen werkelijk zou plaats vinden, zou dit in onze pro vincie alom zeer betreurd worden, te meer daar volgens deskundigen daar van geen bezuiniging het gevolg zal zijn. Over het algemeen is het vervoer van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland in 1931 niet slecht geweest, het passagiers vervoer was zelfs iets grooter dan het vorig jaar, het goederenvervoer was on geveer gelijk, het postvervoer ongeveer 5 pet. geringer. Dat de financieele resul taten toch weinig gunstig zijn, is daar aan te wijten, dat over het algemeen in eene lagere klasse wordt gereisd, dat de ontvangsten uit de overeenkomst met de vanuit den Hoek van Holland geëx- plo'teerden Engelschen dienst door ach teruitgang van vervoer sterk zijn ver minderd, maar vooral door de depreci atie van het pond Sterling en de onmo gelijkheid de bestaande sterlingtarieven te verhoogen door de concurrentie der verschillende Engelsche Kanaaldien sten. De resultaten der exploitatie door de Maatschappij Zeeland van het Grand Hotel Britannia overtroffen die van 1930. Het Vliegveld Vlissingen werd dezen zomer met veel succes als basis benut voor oefeningen van militaire vliegeniers uit Soesterberg. Bij de P.Z.E.M. werd ook dit jaar de centrale wederom belangrijk uitgebreid, de maximale belasting en de electrici- teitsproductie namen met 8 a 10 pet toe. Bij de Kon. Maatschappij „de Schel de" bedroeg het aantal werklieden met inbegrip van losse arbeiders te Vlissin gen en op buiten-karweien op 31 De cember 1930 2310, en op 31 Decem ber 1931 ongeveer 1775, met inbegrip van 104 „tijdelijk" ontslagenen, wier aantal in de naaste toekomst sterk zal toenemen. Het aantal ambtenaren bleef onge veer 300, Aan arbeidsloonen en salarissen werd betaald ongeveer 3h millioen. Afgeleverd Vwerden: twee onderzee booten voor het Departement van De fensie; de M. S. „Kota-Nopan en „Dem- po" voor den Rotterdamschen Lloyd; de Motorbrandbluschboot „Havendienst VI" voor de Gemeente Rotterdam; de Hoofd en Hulpmotoren voor het M. S. „Tosari" van den Rotterdamschen Lloyd, Rotter dam; de Motoren voor de Onderzeeboot „O 15" van het Departement van Defen sie; 16 Land- en Scheepsketels. In het afgeloopen ja^r is de werkver- mindering, die reeds in 1930 was begon nen, in belangrijke mate in alle afdee- lingen verscherpt, zoodat thans op 31 December reeds ongeveer 700 man de finitief en ongeveer 100 man tijdelijk ontslagen zijn; tenzij de algemeene toe stand zeer spoedig een belangrijke ver betering ondergaat, is in de naaste toe komst nog ontslag op groote schaal te verwachten. Ook de kleine industrieën hebben te Vlissingen onder de crisis te lijden, de Kon. Electro Tinfabriek ligt nog steeds stil, de N.V. Fijnwerk is door de Kon. Maatschappij „de Schelde" gekocht. Spr, wees er ten slotte op dat de ver houdingen in den Raad en in het Colle ge van B. en W. niets te wenschen over laten, en sprak de hoop uit dat dit be stendigd moge blijven. Spr. wenschte de leden en den secretaris met hunne ge zinnen bij de jaarwisseling het beste toe voor het nieuwe jaar. Aan het antwoord, dat het oudste lid, de heer G. van Westen, zou geven, ontleenen wij o. a., dat waar men in het begin van 1931 voor aller lei vragen stond, wat nu weer ach ter ons ligt, geschiedenis is geworden, zoo zal het ook gaan met 1932, Wij staan stil maar moeten verder en ko men nog voor veel moeilijker, veel meer ingewikkelde vragen dan vorige jaren te staan, voor kwesties die eene oplossing vragen, brandende kwesties die met de thans nog te onzer beschikking staande gegevens alsnog niet kunnen opgelost worden. Waar men vorige jaren met moeilijkheden te kampen had, toch kon den deze met inspanning van krachten en zuinig beheer te boven gekomen wor den. Ook 't afgeloopen jaar, we hebben het zoo juist gehoord, getuigt van beleid en volharding en hoeveel goeds is er in 1931 niet tot stand gekomen. Ware de stad niet door den val van de bekende banken getroffen, waardoor veel nijve re burgers in hun bedrijf ernstig zijn ge schaad en v/are de Maatschappij de Schelde niet genoodzaakt geweest we gens gebrek aan werk tal van arbeiders te ontslaan, dan zouden de uitkomsten van het boekjaar 1931 gewis heel wat gunstiger geweest zijn. Mede door die oorzaken zijn we zoo van lieverlede in een ander stadium getreden. De malai se waarvan we in vorige jaren wel eens spraken, heeft zich nu in veel scherper vorm doen zien, het is nu stilstand en achteruitgang op elk gebied en helaas thans tastbaar over de geheele wereld geworden, een „novum" in de geschie denis der menschheid. En als stad, pro vincie of land vormen wij onwillekeurig een klein onderdeel van dit groote we reldgebeuren, waarin we werden mee gesleurd. Door dit alles zijn wij nu van een groote malaise in een crisis overge gaan, in een wereldcrisis. Bij sommige ziektegevallen spreekt men ook van een crisis, daarbij gaat het ziekte-proces door, hetzij ten leven öf de dood is er mede gemoeid, dat is dan de wereld crisis, de chaos met al zijn verschrik kingen, spr. denkt aan de centrale lan den, wanneer die kwesties geen oplos sing vinden. Gelukkig zijn ons land en de goede stad nog niet in al hun levens bronnen aangetast, doch de teekenen wijzen er op, dat het nog veel erger zal worden, de werkloosheid zal nog meer toenemen, het bedanken van werklie den zal nog grooter afmetingen aanne men, de korting op loonen en salarissen voorspellen minder koopkracht en dwin gen tot zuiniger levenswijze, neringdoen den ondervinden reeds den terugslag daarvan, voorwaar geen tijd voor opti misme, ook nog niet om pessimistisch gestemd te zijn. De paradox van een oud Romeinsch staatsman, Cicero, „Zuinig heid is een groot inkomen" zal onge twijfeld de les voor ons allen moeten zijn en spr. gelooft en vertrouwt, dat de voorzitter en B. en W. zeer zeker van deze waarheid doordrongen zullen zijn en daarnaar handelen. Zuinigheid en verstandig beleid kunnen ons helpen, niet alleen geldt dit den Raad maar ieder persoonlijk. Men zorge er voor, niet boven zijn stand te leven, zeiden de ouderen. Zoo zou men met bekwa me stuurmanskunst het schip, indien 't niet door nog zwaarder stormen geteis terd wordt, buiten de branding in vei lige haven kunnen brengen. Zoowel de rede van den voorzitter als sprekers ant woord zijn in mineur gezet, waarom de naakte waarheid gecamoufleerd? Al is het dan geen werkverruiming, toch ziet spr. in al het donker om ons heen een lichtpunt, hij ziet met genoegen den drang om allerwege de armen, zwakken en hulpbehoevenden te steunen en te helpen waar de nood dreigt. Het is nog de machtige uiting van eenheid van ons volk, dat 't menschelijke in den mensch door daden doet spreken, zoodoende willen we hopen, dat we de crisis kun nen doorstaan. Spr. vertrouwde ten slotte als tolk van den raad te spreken als hij den burgemeester hartelijk dank zegt voor de goede wenschen en hem wederkeerig die van de leden van den raad voor hem en zijn gezin aanbiedt. God sterke U aldus spr. in deze ook voor U zeer moeilijke tijden en ze gene onzen gezamenlijken arbeid, De Stoomv. Mij. „Zeeland'', neemt, naar de N. R. C, meldt, geen levende bloemen ten vervoer meer aan naar Engeland. De aanvankelijk op 14 Januari gestel de aanbesteding van den nieuwen, der den kruiser, welke kleiner zal zijn, dan de Java en Sumatra, is uitgesteld. Zes Nederlandsche scheepshouwwer- ven hadden, een uitnoodilging gekregen, om op het project in te schrijven. m Van andere zijde meldt men ons: Betreffende den bouw van den der den kruiser kunnen wij mededeelen, dat aan de tot inschrijving genoodigde scheepswerven als eerste datum voor de inschrijving was vastgesteld 21 Decem ber. Daarna werd de inschrijving ver schoven tot 14 Januari en thans ps be richt ontvangen, dat de datum wederom is uitgesteld. Te Domburg had Diinsdag in le zaal van den heer Rosendaal' vanwege de damclub „Domburg" met die van Aagtekerke een wedstrijd plaats met den volgenden uitslag: L. Trielier—L. Bosse- laar 1—0 (dezer speelde 1 spel remise), W. Trielier—S. Bosselaar 1—2, J. de Pagter—P. de Visser 1—1,^J. Trielier—S. Blaas 2—0, 7. Minderhoud—F. Krijger 2—0, W. de. Buck—P:. Bimmel 1—1, J. Reijnhoudt—A. Verhage 0—2, A. Lou- werseM. Willemse 1—1. De uitslag was Domburg 10 en Aagte kerke 9 punten. KOUDEKERKE. De 'bevolking dezer gemeente 'bedroeg op 31 Dec. j.l. 3736 personen. (1843 m. en 1893 v.) Er wer den in 1931 geboren 43 jongens en 32 meisjes, vestigingen 108 m. en 126 v. pers.; overleden 20 m. en 19 v. pers.;, vertrokken 122 m. en 133 v. pers. (Be volking einde 1930, 3721 personen). ZOUTELANDF. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.h. 834 personen (442 in. en 392 v.) ,Fr wedden Ba 1931 geboren 11 jongens en 8 meisl- jes; vestigingen 18 m. en 18 v. pers,, overleden 2 mr. en 2 v. pers.; ver trokken 23 m. en 19 v. pers. (Bevolking einde 1930, 825 personen). KLOETiNGE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. j.l. 2067 personen (1009 m. en 1058 v.) Er werden in 1931 geboren 29 jongens en 23 meisl- jes; vestigingen 61 m. en 69 v. pers.; overleden 13 m. en 13 v. pers,; vertrok ken 60 m. en 73 v. personen. (Bevolking einde 1930, 2044 personen). KRUININGFN. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. j.l. 3908 personen (2011 m. en 1897 v.) Er werden in 1931 geboren 52 jongens en 30 meisV jes; vestigingen 85 m. en 98 v. pers.; overleden 20 m. en 19 v. pers.; ver trokken 102 m. en 97 v. pers. (Bevolking einde 1930, 3881 personen). WOLF AARTSDIJK. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 2553 personen (1252 m. en 1301 v.) Er wer den in 1931 geboren 28 jong,ens en 30 meisjes; vestigingen 47 m. en 46 v. pers., overleden 13 m. en 12 v. pers.; ver trokken 53 m. en 73 v. pers. (Bevolking einde 1930, 2553 personen). KÖRTGF.NE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. j.l. 1325 personen (682 m. en 643 v.) Fr werden in 1931 geboren 22 jongens en 8 meis jes; vestigingen 25 m. en 27 v. pers., overleden 11 m. en 6 v. pers.; vertrok ken 32 m. en 30 v. pers. (Bevolking einde 1930, 1322 personen). BUR GIJ. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 December j.l. 626 per- nen (326 m. en 300 v.) Er werden in 1931 geboren 6 jongens en 3 meisjes; vestigingen 16 m. en 6 v. pers.; over leden 5 m. en 2 v. pers.; vertrokken 13 m. en 20 v. personen. (Bevolking einde 1930, 625 personen). HAAMSTEDE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. j.l. 1395 personen (703 m. en 692 v.) Er werden in 1931 geboren 14 jongens en 17 meis jes; vestigingen 46 m. en 43 v. peres; overleden 7 m. en 6 v. pers.; vertrokken 16 in. en 23 v. pers. (Bevolking einde 1930, 1327 personen). STAVENISSE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. j.l. 1903 personen (971 m'. en 9r32 vr.) Er werden in 1931 geboren 19 jongens en 16 meis jes; vestigingen 29 m. en 22 vr. pers.; (lngez. Med.] overleden 8 !m!. en 11 vr. pers.; vertrok ken 35 m. en 42 vr. pers. (BevUllkuig einde 1930 1913 personen). OOSTBURG. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. j.l. 26S6 personen (J280 m. en 1406 vr.) (Eir werden in 1931 geboren 18 jongens en 19 meisjes; vestigingen 97 m. en 110 vr. pers.; -overleden 22 m- en 16 vr. pers.; vertrokken 81 m. en 73 vr. pers. (Bievol- lring einde 1930 2634 personen.) (Aan een Nederlandsche Maat schappij is de uitvoering opgei dragen van een uitbreiding) der havens en vaste dokken van de Iersche stad Limerick). Kijk', dat is nu toch plezierig, Zoo'n bericht doet weer eens goed, Zulk' een opdracht uit den vreemde' Geeft den burger nieuwen moed. Als de Ieren iemand zoeken, Die een veil'ge haven bouwt, Wordt dat moeilijk' werk bij voorkeur Nederlanders toevertrouwd. Jammer is het dat zoo'n haven Hier niet wordt (gefabriceerd En per Nederlandsche sleepdienst Over zee getransporteerd. Neen, dit werk brengt geen verlichting Van de zorg der werkloosheid, 't Werk' tan Ieren wordt ter plaatje Slechts door Hollanders ge/leid. Maar het blijft dan toch verheugend Als een opdracht van gewicht, Honderdveertig duizend ponden. Ook zal zijn die thans wat licht. 't Geef weer hoop* opi nieuw vertrouwen Onze mannen tellen mee, Ondanks nationale voorkeur, Haalt men hen nog over zee. Vreemd is 't anders wel, want Ierl(ajid Dokt straks vast uit eigen 'beurs En wordt daarvoor sterk' gehavend, Dank zij onze ingenieurs. P. GASUIS bekisting van de kap van den toren is echter blijven hangen, zoodat het noodig zal zijn een nieuwen toren te bouwen om deze te verwijderen. De schade voor den aannemer loopt ver over de duizend gulden. 106 UUR ACHTEREEN NAAR DE RADIO GELUISTERD. Ook op ra- diogebiied heeft men in Amerika een re oordwed strijd georganiseerd en wel 'wie het langst naai- de radio kan luis teren. Feu jonge dame wist zich het kampioenschap' radioluisteraar te vero veren door 106 uren achtereen zonder in te slapen, voor den luidspreker te blij ven zitten en de programma's te volgen Een ander staaltje van recordwaanzin werd door den Amerikaanschen compo nist Peter Maurice gegeven. Deze comj- poneerde in een vlie(gtui,g een nieuwen schlager. Het manuscript werd onderweg op een stoomschip neergeworpen, waarfi o.p zich een orkestdichter bevond, die zonder dralen 'hij de melodie een versje schreef en daarna tekst en muziek aan een omroepmaatschappij in New-York doorgaf, welke direct daarna het nummer uitzond. EEN, VAAG; VERHAAL. Woens dagavond kwam de zeventien jarige bediende van der O. van de firma Ver kuil te O s s terug van Herpen, in wel ke plaats hij een aantal bestellingen voor zijn patroon had verricht. Hij vertelt op den terugweg niet tegen den wind te hebben kunnen infietseu. Hij heeft toen zijn rijwiel aan een louw voort getrokken. Plotseling is hij door een onbekenden man overvallen, die hem naar hij mededeelt, zijn portefeuille met ruim f 100, wielk geld hij had ontvan gen, heeft ontstolen. MAZELEN. Men schrijft aan de N. R. Crt. uit Nieuwen dijk dat onder de kinderen daar ter plaatse een maze lenepidemie heerscht. Van de 400 schoolkinderen waren er 140 afwezig. Het aantal patientjes dat den schoolleef tijd nog niet heeft bereikt is nog grooter. Het Vad. schrijft dat Den Haag door een vrij hevige mazelen-epidemie wordt bezocht. HFT VERGAAN DER „STANFRIES IV." Donderdagmiddag heeft de ren- dingboot van Harlingen ten Westen van Gaast aan Zee (dicht bij Breezand) het wrak van de „Stanfries IV" gevonden. De mast van de „Stanfries" stak nog slechts een halven meter boven water uit. De loodsboot „Vliestroom" is daarop uit,gevaren om een haken te zetten op de plaats waar het wrak was aangetroffen De boot is echter onverrichterzake te ruggekeerd, daar men niets meer had kunnen vinden. DOOR RUKWIND IN HET WATER, GEDUWD. Woensdagavond wilde hel 8) jarig zoontje van den kleermaker G. te H e i n o zijn vader halen. Vermoede lijk' is Eet kind door een rukwind .ge grepen ën in de Nieuwe Wetering ge duwd, althans de vader vond een van zijn klompjes op den weg. De zware storm van den nacht van Woensdag op Donderdag heeft den zwa- ren houten toren naast den betonne wa tertoren in de Meijl te Bodegraven die een hooigte had van 655 M. omverge- wuaid en in duizend stukken over de ome- liggende landerijen verspreid. De houten Van den uitgever Henri Bodensfaff, Den Hang: „De impasse in de over- vloeds'-crisis en de middelen ter verbe tering." „De historie van doctor Johannes Faustusf', (bewerkt en ingeleid door dr. René de Clercq; platen van A Hahn Jr (Uitgeverij De Torentrans N.V. Zeist) Rede van E. Heldring, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Amsterdam, bij het einde „yan het jaar 1931. Dant(e's Goddelik'e Komedie, in drie deelen. De vertaling, aan welke Pater Fr. Chr. Kops verscheidene jaren ar' beidde, is een werk1 van bijzondere kwa liteiten, waarbij de schoonheid van het geluid en klankenreeksen, volkomen zijn bewaard gebleven In deze, in hooigen rythmen gang gehouden, Dante-vertaling. Het werk wordt uitgegeven op zwaar houtvrij papier, speciaal voor dit doel vervaardigd, terwijl de kunstenaar Char les Ey'k' voor ruim 20 kunstzinnige illu straties zorgde. Het geheel, gebonden in drie fraaie, kleurig verzorgde bruin leeren banden, is verschenen hij de uitgeverij De To rentrans tc Utrecht. Van de Uitg. Scheltens en Giltay Amsterdam, de 2de aflevering van de Nederlandsche Algemeene Encyclot* paedie, bewerkt naar Broekhaus' encycloi- paedie; kleine uitgave. Wachtgelders ellende; toestanden bij de militaire wachtgelders, door W. J. Vaalslra, secretaris „Ons Belang". (Uit gave „Ons Belang", Ver. van onderoff. enz., Amersfoort). Het vraagstuk' der ontwapening en de ontwapeningsconferentie 1932; 'kort overzicht van de pogingen betreffende internationale vermindering van bewa pening en van het ontwerp verdrag dat aan de ontw. conf. 1932 tot grondslag istrekt, met 'n voorwoord van jhr. mr. dr. II. A. van Karnebeek. Voor de Ver. voor Volkenbond en Vrede bij A. W. Sijthoffs U. M. Leiden. Antoon Thiry: „De drie uit Sinte Gerardus Majella en hunne vrouw (N.V. Em. Querido's U. M. Amsterdam). .SCHULDVORDERINGEN TEN LASTE DER GEMEENTE MIDDELBURG. Burgemeester en Wethouders van Middelburg verzoeken hen, die over het kalenderjaar 1931 een of meer schuld vorderingen ten laste van de gemeente bezitten, die vorderingen (daaronder be grepen, die van de gemeentebedrijven en -diensten) met de noodige bewijs stukken vóór 1 Februari 1932 in te zen den. Zij, die hieraan geen gevolg geven, zul len het zichzelf te wijten hfehben wan neer him daardoor later geen le eringen vanwege de gemeente zullen worden op gedragen. Middelburg, den 5 Jan. 1932. Burgemeester en Wethouders voorn., P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris, Electr. Drukkerij G. W. DEN BOER., Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6