Istizin tweede blad van de provinciale zeeuwsche middelburgsche courant van maandag 4 januari 1932. No. 2. economisch en financieel jaaroverzicht. BINNENLAND. VOOR KLEINE TUINEN. LEGER EN VLOOT. Vermoeidheid -Tabletten ONDERWIJS. Handei, Nijverheid en Visscherij Verkeerswezen, Post en Telegrafie. in. Onze economisch-financiëele mede werker schrijft ons d.d, 2 Jan. uit Am sterdam: Het koersverloop der voornaamste fondsen in 1931 komt in het hieronder volgende staatje tot uiting. Ter vergelij king hebben wij daaraan toegevoegd de laagste noteeringen, die tijdens de vo rige beurscrisis waren bereikt, benevens de hoogste koersen, waartoe de fond sen gedurende de hausse-periode van 1929 waren gestegen. Wat de factoren betreft, die afgezien van de algemeene invloeden op de ver schillende afdeelingen der Amsterdam- sche beurs van invloed waren, kan het volgende worden opgemerkt: Suikerwaarden werden geïn fluenceerd door de verdere prijsdaling van het product en den tragen gang der verkoopen van suiker op Java. Terwijl aan het eind van 1930 omstreeks 58 van den oogst van dat jaar verkocht was, is van oogst 1931 thans slechts ca. 25 van de hand gedaan. Aangezien de verkoopprijzen in den laatsten tijd ge heim worden gehouden, kan niet wor den nagegaan, welke prijs gemiddeld voor de tot dusverre verkochte hoe veelheid werd gemaakt. Aangenomen moet echter worden, dat deze weer be langrijk lager is dan die van den oogst van het vorige jaar, die reeds aan slechts weinige ondernemingen, die onder bij zonder gunstige omstandigheden werk ten, eenige winst heeft gelaten. Van de 29 suikermijen, waarvan de aandeelen op de Amsterdamsche beurs worden ge noteerd, hebben slechts 10 over 1930 een dividend uitgekeerd. Vermoedelijk zal dit aantal, wat de dividendbetaling over het afgeloopen jaar betreft, nog verder teruggaan. Reeds heeft de H. V. A. voor het eerst sinds vele jaren haar interim-dividend gepasseerd. Voor verreweg de meeste rubber m ij e n zal er, evenmin als het vorige jaar, sprake kunnen zijn van de uitkee- ring van eenig dividend. De rubberno- teering te Londen heeft in 1931 gemid deld 3 pence per lb. bedragen, d. i. slechts omstreeks de helft van den reeds zoo lagen prijs in '30, Voor rubber geldt wel in sterke mate de opmerking, die wij in het eerste deel van ons jaarover zicht bij de bespreking van den toestand op de productenmarkt maakten, n.l. dat de telkens weer opduikende restrictie plannen een drastische natuurlijke ver mindering van de voortbrenging hebben tegengehouden. Tegelijkertijd is het ver bruik van rubber door den invloed der economische depressie beperkt. Ook tabaksaandeelen zijn door de algemeene koersdaling mede gesleept, mede als gevolg van de lagere •opbrengst van het in 1931 verkochte product. De gemiddelde opbrengst van den Sumatra-tabaksoogst 1931 heeft 109 ct, per half kg bedragen, tegen 135% ct. voor oogst 1930. In totaal bracht de oogst 36.82 millioen op tegen ƒ51 mil- lioen vorig jaar en ook de groote Suma- tra-tabaksmijen zullen, evenals in het vorige jaar, haar dividend wel moeten passeeren. In aansluiting aan de daling van de thee-prijzen, die in de Amsterdamsche veilingen aan het eind van het jaar nan welijks de helft van die aan het begin van het jaar waren, hebben ook thee- aandeelen een dalende richting ge volgd. Ook voor deze ondernemingen kan slechts bij uitzondering dividend worden verwacht. Van petroleumaandeelen heeft het hoofdfonds, Koninklijke Petro leum, aanvankelijk nog vrij goeden weer stand geboden aan den algemeenen koersdruk, In de laatste helft van het jaar is het echter in een snel tempo bbmob/T ClI Het schilderstuk' is niet Van mij, snikte zij. Het hoort mij niet te. Het was een heel moeilijk ogenblik, Mijnheer Arthur, die van het begin af aan getwijfeld had, kon men haast niet kwalijk nemen dat hij weer begon te twijfelen. Zulk een uitbarsting was de beste bevestiging van zijn eerste ver imoeden dat hij door de latere omstandig heden hem misschien te gemakkelijk had Vergeten. Maar Laura's geloof was nog steeds rotsvast. Voor haar was de kwes tie van eigendomsrecht beslist. Kom1 .Papa, zei Laura terwijl' zij haar vader berispend aanzag. Als wij nu niet dadelijk heengaan om naar dien 'bloemenrand te kijken, dan komen wij Vjeel te laat voor de lunch. HOOFDSTUK LXI. Toen zij Weer samen waren, was het IWi'lleinfs taak Julie te troosten in haar verdriet. In plaats van voort te praten over de kwestie aan wie de Van Boon toebehoorde of over dien akeligen Hoo doo, begon hij over Matthijs Maris uit te weiden. Iff Hl bergaf gegaan, zoodat de noteering zich aan het eind van het jaar slechts weinig boven pari beweegt. De dividendvoor uitzichten voor dit aandeel moeten als zeer onzeker worden beschouwd. Reeds is besloten, het gebruikelijke interim dividend te passeeren. Als gevolg van de sterke toeneming der productie in de Ver. Staten, gepaard gaande aan een vermindering van het verbruik in ver band met den algemeen economischen toestand, is een scherpe prijsdaling in getreden, die slechts in den jongsten tijd voor eenig herstel heeft plaats gemaakt, in verband met de in Amerika genomen maatregelen tot productie-beperking. Van den toestand op scheep vaartgebied valt al evenmin iets goeds te melden. De vrachtprijzen blij ven zich op een laag niveau bewegen, en door gebrek aan transport moeten hoe langer hoe meer schepen worden opgelegd. De Indische lijnen, die het vo rige jaar nog een uitzondering op den algemeenen regel vormden, door de bij zondere positie, welke zij in het scheep vaartverkeer op onzen Oost innemen, hebben in het afgeloopen jaar ook in sterke mate den druk der tijden onder vonden, zoodat ook hier de dividend vooruitzichten somber zijn. De Nederlandsche industriëele onder nemingen hebben, al naar gelang van L.ste k. H den aard van haar bedrijf, in meerdere of iets minder sterke mate van de cri sis te lijden, Het aanzienlijkst was de koersdaling voor de leidende fondsen der industriëele afdeeling, met name voor Philips Gloeilampen en Unilever, om van kunstzijde-aandeelen, die reeds voor den eigenlijken algemee nen koersval zeer scherp waren gedaald, maar niet te spreken. De dividendpoli tiek van de industriëele maatschappijen voor het afgeloopen jaar zal natuurlijk j in sterke mate bepaald worden door de noodzakelijkheid van afschrijvingen op de belangrijk in waarde gedaalde voor raden, voor zoover tenminste de in het afgeloopen jaar behaalde resultaten zulke afschrijvingen zullen toelaten. Voor de Nederlandsche bankinstellin gen is 1931 ook een zeer ongustig jaar geweest. Eenerzijds zijn de winstmoge lijkheden sterk ingekrompen als gevolg van de vermindering der algemeene be drijvigheid en den lagen rentestand. Daarnaast zal het noodig zijn, voorzie ningen te treffen met het oog op de mogelijkheid van verlies op in het bin nen- en het buitenland uitstaande cre- dieten. Gelukkig is de positie van het Nederlandsche bankwezen van dien aard, dat de toekomst met gerustheid tegemoet mag worden gezien. ste k, L.ste H.ste 2 Jan, 28 Dec, gelde recht van 2% pet, is volgens den opzet der wet verschuldigd wegens de plaatsing en storting van kapitaal waar bij aangenomen is, dat pet. verschul digd is wegens de plaatsing, 2% pet. landgoed vormt de storting, zoodat al- wegens de storting. De inbreng van het landgoed vormt de storting zoodat al leen van het deswege verschuldigde recht ad 2 pet. ontheffing behoort te worden verleend. vor. cr, 1, s te boom 1931. '31. '31. Suiker: Handelsver. „Amsterdam 308 822 163 400 317 175 JavSsche Cult. Mij. 170 458 108 367 137 117 Rubber: Amsterdam Rubber 44 325 38 118% 100% 43% Oost Java Rubber 95 410 45 150 126% 54 Serbadjadi 115 535 16% 77 53% 19% Tabak: Deli Batavia Mij. 200 676 100 285 226% 120 Deli Mij. 166 480 110 192 223 164% Senembah 224 542 130 335 150 173 Thee en diverse cult,: Amsterdam Thee 2% 129% 14 63% 50 16% Rongga 39% 389 73 161 152 82% Telaga Patengan 509% 74 212 185 78 Scheepvaart: 154% 105 Kon. Paketvaart 72 267% 98 167% Ned. Scheepvaart Unie 79 237 50% 141 119 59% Industr. Mijen: 38 Aku 597 33 97 45% Van Berkel's Patent 25 351 22% 60 49 26 Küchenm. Acc, 282 5 96 82% 9% Unilever 680 86 231 181% 89 Philips Gem. Bez. 148 955 54 267% 180 89 Papierfabriek Van Gelder 55% 284% 56 131 122 64% Petroleum: Koninklijke Petroleum 315% 483 103% 319 268% 108% Banken: Amsterdamsche Bank 108% 197% 86% 180% 159% 93% Ned. Handel Mij, '113% 198% 65 149% 138 74 Nederlandscshe Bank 168 256% 90 244% 231% 90 HET ONGELUK MET DE OOIEVAAR. Reuter seint d.d 2 Jan. uit Bangkok: De commissie, ingesteld door de Sia- meesche regeerin|g om de oorzaak van het ongeluk met „De Ooievaar" te onder zoeken, verklaart dat het toestel niet overbelast was, doch verkeerd geladen! De staart was te zwaar, Waarbij nog kwam dat ook het luik open stond. WIJZIGING NATUURSCHOONWET 1928. Verschenen is een wetsontwerp tot wijziging van de Natuurschoonwet 1928, Aan de Memorie van toelichting ont- leenen wij het volgende: Niet alleen na overlijden, ook in an dere gevallen kan het gewenscht zijn een landgoed, om het voor ondergang te behoeden, in een rechtspersoon in te brengen. Er kunnen zich bij voorbeeld eenige personen, die ieder op zichzelf niet kapi taalkrachtig genoeg zijn, verbinden te zamen een landgoed te exploiteeren. Wat Jullie 'betreft, voor haar kon liij %Ven goed praten over de maan. In de eerste plaats omdat ze nooit' iets liever wenschte dan nu eenmaal' voor goed le beslissen aan wie die Van Ro.on toebe hoorde. Want dat Vraagstuk hinderde haar als een pijnlijke wond. Dit was' een heel gewichtig -oogenblik; een ge wichtige beslissing wordt soms verwon derlijk snel genomen, een heel leVen kan soms Van één oogenblik afhangen. Matthijs Maris kon haar op liet oogen blik niets schelen. Plotseling barste ze Weer in tranen uit. Ik nata' je beet. Ik bedroog je met dat schilderstuk. Die goede, beste jongen deed al weer zijn best haar gedachten op iels an,- dersi te vtes'tigen. Maar het Was niet mogelijk. f Je hebt het mij gegevjen, .nietwaar, omdat je dacht dat ik er vjerruht van w'as. Maar dat wasi volstrekt niet zoo. Het ding kon mij niets1 schelen, geen zier. Ik zag er het mooie niet Van in. Daar stond hij a'ls een toonbeeld van verslagenheid, maar hij moest luisteren. Waarom denk je dat ik dat deed? Dat zal ik je zeggen. Ik had Oom' Si hooren praten met één Van zijn klanten. Je herinnert je zeker nog wel' dat gekke, kromme mannetje, 'met een gebreide bouffante en een bruinen flambard, dien ik a'ltijd „de Vos" noeimjdé? Eens op eein morgen jij was niet thuis bood De beste vorm is dan weder een naam- looze vennootschap of andere rechts persoon. Hierbij kan gewezen worden op plaatselijke vereenigingen, opgericht om het natuurschoon in een gemeente te te bewaren. De heffing van 2 pet. re gistratierecht zal ook hier dikwijls een belemmering vormen om tot dien in breng over te gaan. In een enkel zoo danig geval is wel eens kwijtschelding van recht verleend op grond van art. 99 der Registratiewet. Het is echter wen- schelijk een algemeene regeling in de wet vast te leggen. In dezen gedachtengang zouden faci- liiteiten kunnen worden verleend onder twee voorwaarden. In de eerste plaats moet vaststaan, dat het goed is een landgoed in den zin der Natuurschoon wet 1928, en in de tweede plaats moet de in het leven te roepen rechtspersoon hoofdzakelijk ten doel hebben het land goed in stand te houden (en dienover eenkomstig te exploiteeren). Hett toekenen van een algeheele vrij stelling van registratierecht wegens be doelden inbreng of overdracht verdient geen aanbeveling. Het in de artt. 46 en volgende der Registratiewet 1917 gere hij er Oom' Si vijf pond voor en Oom Si zei dat het veel meer waard was. Diaarom besloot ik' er beslag op te leg- gen als ik kon, voordat Oom Si het van jou kreeg. Daarop ben ik begonnen het op te hemlelfen en je in den waan te brengen dat ik' er allerlei wonderlijk mio-oi© dingen in zag.. En toch zag ik er niet meer moois in dan in dat mon ster. Dit zeggende, wees zij op den Hoodoo. Willem maakte een geluid als Van een snik. Julie hoorde het. En in dat oogenblik van ongelukkige krankzin nigheid besloot zij zich zelve niets te besparen. Zij Wilde zich zelve precies Vertoonen zooals zij was!, zoodat de zweep haar beter zou kunnen treffen. Schoonheid is cvpnmin aan mij besteed en beleekent even veel voor mij als dat ding daar. Alles wat jij mij ver telt oVer Ho'bbema's en Vermeer's en Cromles en Marissen kunnen mij niets schelen. Zij vervelen mij meer dan ik je zeggen kan. Ik' haat al' die dingen daar. En ze wees op a'l' de meesterstuk ken, die in de Lange Gallerij hingen. Ik haat ze. Ik haat ze. Ziezoo, nu weet je wat een slechte en genie ene Jeugnaar- ster ik ben. Willem kon het .geluid van die vreeimj- de en verschrikkelijke woorden niet lan« ger aanhooren en hij wendde zich droe vig af. Het was of ze een ader van zijn hart hadden geopend. Nu herinnerde hij Het snoeien van heesters. De tijd voor de wintersnoei onzer hees ters is weer daar, en gewapend met scherp gereedschap als: snoeischlaar en snoeibijltje of boomzaag voor het wegne men van zware takken trekken we er op uit. Maar wees vooral zunig in het wegnemen van twijgen en takken en be denk wel dat het beter is niet te snoeien dan dit zonder overleg te doen. Hoe we dan wel moeten snoeien is niet in een paar regels neer te .schrijven; wél is het mogelijk om eenige hoofdregels aan te geven welke hier dan ook volgen. Eer stens kunnen we de heesters verdoelen in 2 hoofdgroepen, n.l. groerib'lijvende en bladverliezende, en daar we de groenblij- vende pas in het late voorjaar snoeien kunnen, blijven deze nu buiten beschou wing. Onder de bladverliezende zijn er welke we gedurende den zomer, na den bloei, reeds hebben behandeld als Ribjes1, Jasmijn of Philadelphus, Weigelia of Diervillea, Forsytbna of Chineesdhe klok-* jes, Viburnum of sneeuwbal en tal van andere, welke op liet overjarige hout bloeien en waarvan we nu een ingrijpen de snoei zouden toepassen, de bloemen geheel of gedeeltelijk' zouden wegknip pen. Aan deze heesters snoeien we dus weinig We beoalen ons tot het wegne men van doode en zwakke deelen en bij een te dichte groei dunnen we het aio ut eenigszins uit, waarbij allereerst de bin nenwaarts groeiende, meestal over elkaar liggende takken worden weggenomen. De uiteinden der jonge takken in ,geen geval ingeknipt, daar dit ten koste van de bloei zou gaan. Anders is het met.de pp eenjarig hout bloeiende heesters als Buddleye, Ceanothus, Hydragea, Indi- gofera, L-espedeza, sommige Spiraea- soorten e. a. Ook al kennen we de hees- Iers niet is het bij eenige oplettendheid wel te zien of een heester al of niet op een-jarig hout bloeit, daar men in het eerste geval aan de jongste takken nog bloemresten moet zien. In de 'mees te gevallen zijn deze zichtbaar aan hét uiteinde van het jonge hout Van derge lijke heesters knippen we het jonge hout terug tot op een paar krachtige oogen. Waar dit noodig blijkt dénnen we ook het oudere hout uit. Ten slotte hebben we nog sierbladlieesters welke we om de mooi gekleurde of gevormfde bladeren aanplanten. Hiertoe behooren Vliersoorten-Sambucu's, bruinbladerige Prunus ceraifera, bontbladige Ligus- trum, bonte Acer of Eschdorn, bonte Cornus e a. Deze snoeien we op gelijke wiize. De salariskorting van het marineper' soneel. Aneta me'ldt uit Biatavia dat de com mandant der zeemacht een algemeene dienstorder heeft uitgevaardigd, waar in gewaarschuwd wordt tegen een pro testactie inzake de vermindering van de salarissen mot 10 procent. Gezegd wordt, dat „bij de gewione militaire macht sta king onbekend is, doch alleen opzet telijke ongehoorzaamheid bestaat". Medegedeeld is, dat de regeering Van plan is de salarisVett^nindering op al lé rangen door te voeren. en verslapping zijn dikwijls gevolgen van net traag func- tioneeren der darmen. sorgen voor een geregelden Ni/ stoelgang, (lngez. Med.) Op 83-jariigen leeftijd is te Sluis overleden Frère Evarist Abél, stichter en oud-directeur van het Fransche Pen sionaat Sint Joseph aldaar. zich dien kreet, die hem1 vervolgd! (Jiad, nadat hij haar den eersten keer in liet ziekenhuis1 bezocht had: Ben ik' krankzinnig? Ben ik even als Oom Si Ben ik als de Doodop;'?; Ar'me ziel! Het stond niet aan hem een oordeel over haar uit te spreken. Hij Icon alleen denken aan haar deed. En het was wreed toen hij besefte hoe zij lijden moest. Daarohi komt het geld mij ook niet toe. En daarom wil ik het niet heb ben. Ik gloei van schaamte als ik' er aan denk. Nu weet je hoe diep! ger zonken ik ben. Ik hoop, dat je begrijpt hoe ik je bedrogen heb. Hij trachtte haar hand te valden, maar zij trok die woest terug. Zijn gjroote goed heid w'as een reden om hem bijna le haten. HOOFDSTUK LXII. f Op adVies van juffrouw Biabraha|m| plantten zij een mirtDioompje in den kep ivan liet monster. Eenige dagen later werd de Hoodoo in een geschiklen hoek van den Italiaanschen tuin gezet. Hier op den rand van een klein meertje had de plechtigheid met den grootsfen ernst plaats. Met een kruiwagen werd hij ge- transpor teei'd, nadat de tuinman er een geschikte plaats voor had in orde g'e- maakt, waarbij ook! Willem was behulp zaam geweest. Nadat alles' was afgje- Werkloosheid. Zaterdag stonden bij de Arbeidsbeur alhier als werkloos ingeschreven: Geheel werkloos: 1 ass. apotheker, 2 letterzetters, 3 drukkers, 2 straatmakers, 15 grondwerkers, 4 loodgieters, 10 met selaars, 20 opperlieden, 36 schilders, 2 steenhouwers, 44 timmerlieden, 2 fil ters, 5 stoffeerders, 21 meubeljnakers, 4 poliloerders, 4 schoenmakers, 1 model maker, 14 bankwerkers, 2 electriciens, 1 boorder, 1 klinker, 1 melaalschaver, 1 metaalsteker, 3 plaatwerkers, 1 piano- maker, 1 fraiser, 4 rijwielherstel'Leps2 slijpers, 7 smeden, 4 stokers,, 10 vorJ mers, 1 voorslaander, 5 draaiers, 11 bak- 5kers, 1 kok, 4 slagers, 20 boerenarbei ders, 1 boomkweeker, 3 tuinlieden, 1 bloemist. 5 reizigers, 12 winkeillbedien-i den, 3 chauffeurs, -2 kcllners, 8 varens gezellen, 20 kantoorbedienden', 1 kraan drijver, 18 van andere- groepen, 89 met vakkennis zonder bepaald beroep, 252 zond-er vakkennis (ongéschoolde-n). Vrouwen: 3 winkelbedienden. Totaajl 684. Gedeeltelijk werkto-os: 1 loodgieter, 23 kleermakers, 1 modelmaker, 1 bankwer ker, 9 vormers, 2 kernmakers, 1 krlaan- drijver, 1 ongeschoolde. 9 vrouwen w. o.: verstelnaaisler, fotograaf, wasch- en werkvrouwen, kantoorbediende, steno-ty piste. Totaal 48. Algemeen totaal vorige week 727, Dijj- gekomen 46, afgegaan 37, over 73'6. Onbestelbare brieven en briefkaarten Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van wélke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in dei 2e helft van De cember 1931. Binnenland. Brieven. R Pietersma, LeidschendamD. J. de Go-oijer, Bussum. B u i t e n 1 a nd. Brieven. G. A Walsar, (!Enge|land). Briefkaarten. Slermann Fel'ler W-estfalen. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun adres op de stukken te vermelden op dat de wegens -onbestelbaarheicl te ruggezonden stukken aan "hen kunnen worden teruggegeven. Ind, Stoomvaartlijnen. J. P. C-oen (thuistr.) 31 y. Genua,, P. C. Hooft (uitr.) 31 v„ Genua. Stoomvaartlijnen op N.-Amerika. Bllotnmersdijk Rotterdam n. Philadel phia 2 (vl.tm.) te Boston. '1-oopen en de tuinm'an en zijn knecht waren Vertrokken, gingjen Willem- en, .Julie onder een b-Ioeienden lindteboom zitten. Zij waren vrij tevreden over hun werk. Het was een heerlijke morgen. Die leeu- Werikken vlogen rond in de heldere lucht. Meerlen en lijsters begonnen te zingen en Julie dacht werkelijk dat ze één keer een nachtegaal hoorde. Heerlijk gaven ze zich over aan het genot van him poëtische om|g|eving. Mar meren 'beeldjes van boschgoden, een Cu pido mét pijl' en b-oog, Vertoonden /zich tusschen de struiken. Eindelijk' Verbrak Julie de heerlijke stilte. Je moet je jas aantrekken, zei ze plotseling. Maarzoo begon Willem, die waarlijk gegravfen en geschoffeld had mét een bepaald doel. Julie wilde niet tegengesproken worden op- dezen heerlijken dag. Als je je jas' niet aantrekt, zal je 'kén vatten, zei ze op strengen itoon. Wi'llelm stond op en Voldeed aan haar verzoek. En terwijl hij daarmede hezig was, kwam' een vertrouwelijke opmer king hem Voor den jgjeest, die Sir Arthur éin zijn dochter reeds: meermalen; gemaakt hadden: juffrouw' Gedge was zoo bij zonder practisch van aard, ze zou een ideale vrouw' wezen voor een artistiek man, een schilder. i (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5