Kou-verdrijvers Pijnstillers Sa n a pi rin-ta bleiten WAAR IS WERK? Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland door de douane-ambtenaren gedood en smokkelaar .Maandag heeft plaats gehpd Dinsdag is het stoffelijk, overschat van den man, zekeren Debussciiere uit Gent te Zeebrugge begraven. In de duinen is Maandag nog een tweede 'k'Ieine vrachtauto ontdekt, welke eveneens nestemd was om een deel der lading alcohol van het uit Nederland komende motorjacht l'Aurore naar Brug ge of elders te brengen. Debusschere had aan ieder der vier opvarenden een pre mie van 3000 frank beloofd. Tot dusver zijn reeds 79 'bussen alcohol aangespoeld. De rest olijk't le zijn weggedreven. SABOTAGE OP SPOORLIJN. De correspondent der N. R. C.., te Brussel meldt, dal Dinsdagavond laat, op de spoorlijn Oostende—Brugge, een zwaar houten blok werd gevonden hetwelk, na bij een wissel, over de sporen was gelogd, klaarblijkelijk met het doel den eersten ochtendtrein uit Brussel te doen ontspo ren. Een spoorwegarbeider, die in d 'n nacht huiswaarts keerde, ontdekte deze poging tol sabotage en waarschuwde de bevoegde overheid die onmiddellijk de baan tusschen Oostende en Brugge over haar geheele lengte deed inspecleereu. Er werd echter niets ongewoons gecon stateerd. OP VACANTIE VAN BONNEN VAN DE BOTER. Een m'argarinefabriek heeft in de omgeving van Lübeck en Hamburg een prachtig vacantie-ko'lonie- huis geopend, waar alleen voortaan die kinderen prettige dagen in een gezonder omgeving zullen doorbrengen, die een Voldoend aantal „bonnen van de boter" gespaard hebben. Het koloniebuis is ondergebracht in een oud kasteel, dat geheel modern is gerestaureerd. Het slot is gelegen midden in een ge weldig groot park. De kinderen leVen er als prinsen en worden er buitengewoon Verwend. i Alle mogelijke vermakelijkheden wor den er georganiseerd: Vogelschieten, fakkeloptochten, uitstapjes en groote af scheidsfeesten. Nooit wordt een der kinderen gestraft, opdat ze thuis niets dan goeds zouden Weten te vertellen van de vacantie-ko|- lonie der margarine-fabriek. Het is zeker rpijzenswaardig, dat er aan de kinderen een gepaste ontspanning geboden wordt, maar van paedagiogisch standpunt is dit vacanfie-oord verderfe lijk, daar goed opgevoede kinderen hier heel gemakkelijk bedorven worden. INZAMELING VOOR WEDEROP BOUW. De Luitsche regf. zal' 'n op roep publiceeren voor 'n inzameling ten behoeve van den wederopbouw van 't slot te Stuttga-rt. Het geheele slot is verzekerd voor 800.000 mark. DE ST. PAUL'S KATHEDRAAL. Volgens bericht uit Londen zijn de herstellingswerken aan de St. Paul's ka thedraal zoo ver gevorderd, dat het ge bouw veilig is. Met het restauratiewerk werd reeds in 1914 'n aanvang gemaakt. Gedurende den oorlog vorderde het werk echter slechts langzaam. In 1924 werd het grootste gedeelte der kathedraal voor 't publiek gesloten en werd het werk in versneld tempo voortgezet. De reparatie kosten nebben tot dusver 400.000 p.st. bedragen. POSTBESTFLLiERS OVERVALLEN. Naar het W.B. u;iit Ha lie a. d. Saaie meldt zijn Woensdag te Kennern, een dorpje bij Halle, twee bestellers, die postzakken naar het kantoor brachiten, door drie gemaskerde mannen overvallen, dm hen, onder bedreiging met een re volver dwongen de postzakken en een aangeleekenden brief met geld uit te b e'er er: iin een auto ontkomen. GROOTE BRAND. Woensdagmid dag is in het oude Schlachthof, een uit de 16e eeuw stammend geboiuw, in het centrum van de slad Br es) au, brand uilgebroken heviger dan Breslau in de laatste jaren heeft gekend. Het vuur orale in den Oostelijken vleugel van heL gebouw uit, waar een groote Voorraad naaimachines, welke daar door een firma was opgeslagen, een prooi der vlammen werd. tB^WStsaaasOEiBBI&meBaiSSBS&ma MIJN HARDT'S Kokers 40en75ct.^^Proefpakje 10ct Bij Apoth.en Drogisten.. (Ingez. Med.) STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN VLISSÏNGEN, Voor de benoeming van een regent van het Gasthuis luidt de aanbeveling de heeren W. de Ridder aftredend en L. de Vlieger; voor de benoeming van een lid der commissie voor de Zeemlans- en Visschersbeurs dien heer W. L. Huson. aftredend; voor een lid van de commis si e van Toezicht op liet N. O. de hee ren ir. F. C. Matzinger, aftredend en ir B. B. Louis en voor drie Leden van de icornmissie van toezicht op het L. O resp. de heeren L. P. van Oorschot (aftr.) en P. Poppe; de heeren A. W.' van Nieuwland (aftr.) en C v. d. Swa- luw; den heer C. van Alten (aftr.) en mej. R. B. de Jonge. Naar aanleiding van eien verzoek van het hoofd van den vervolgcursus om goed te keuren, dat hg des avonds aan de, jongens teekenles geeft, had de in specteur van het L. O, gemeld, daar tegen geen bezwaar le hebben, en in te (Van onzen letterkundigen medewerker). Guido Gezelle door Ilenriêtte Roland Holst. (Em. Querido, Amsterdam, 19 31). Tusschen de rijtjes „oude boeken" die ik iii den loop der jaren heb weten «te bemachtigen .staat ook' het vies en vod- derig geworden exemplaar van eene kiek ne bloemlezing uit de Vlaamsche poe- ziie der zestiger jaren van de vorige eeuw. De eenvoudige en toch ook' even plechtig-schools aandoende titel luidt". „Uit Zuid-Nederland. Vlaamsche verzen en versjes, samengelezen door L. Leo pold" en het boekje draagt het ja ad- tal 1868. Dit jaartal wordt hoogst merk waardig wanneer ge in den inhioud, tus schen de diverse poëzie van Emimanuël Hiel. .Tan Broedkaert, Julius Vuylsteke en consorten plotseling niet minder dan negen gedichten ontdekt vanE. H. Guido Gezelle PBR., en deze negen gedichten zijn van de beste uit Gezel- Ie's eerste productie; ge kunt enkele er van tot op dezen dag in schjer iedere bloemlezing terugvinden„Als de ziele luistert", „O lied, o lied':', '„Er liep een dichtje in mijn gebed" Dat was in 1868, herhaflil ik', en het zou nog ruim dertig jaar duren, vóórL dat niet alleen het Hollandsche publiek, maar ook' (wat erger is) de officieeie Hollandsche kunstwereld wist, dat er in Vlaanderen een dichter Guido Gezelle leefde of beter; geleefd had, want bij'- na onmiddellijk' nadat Pol de Mont hem plechtig met een Gids-artik'el voor ons „ontdekte" (in 1899), is hij gestorven. Er ligt iets pijnlijks in de omstandig heid dat Gezelle zoo langen tij'd voor Noordl-Nederland een vreemde is geble ven; onverklaarbaar ook schijnt het feit dat de essayistische woordvoer ders onzer nieuwe literatuur, die zich, beriepen op Keats en Sh,elley. die Ver- laine vpreerden eri Baudelaire bewon derden. pas na 1900 belangstelling had den voor Gezelle. den grootsten taal- en Stamverwanten dichter dien zij bezaten. 'Pas in het begin van onze eeuw al thans zijn ze begonnen hem te erken nen en is ook' eerst ons volk hem .gaap beminnen, want dat hij tevoren niet ge heel aan de Nederlandsche aandacht is ontsnapt kan blijken uit de ruime pllaalts welke Leopold hem reeds i!n dat oude 'boekje toebedeelde. Deze miskenning van Gezelle door hen, die men gemeenlijk „de mannen van 80" noemt, vond stellig niet louter haar oois Êpromig! in geheele onbekendheid met Ge- zelle's werk, noch in onwil of kortzich'- tilghjeid. De oorzaak ervan lag eenvou*- di gdaar :n, dat het dichterschap van Gezelle een geheel ander 'karakter droeg dan dat wat zij' voorstonden en verkon digden Henriëtte Roland Holst spitst de tegenstelling tusschen beide in haar boekje over Gezelle op felle wijze toe, wanneer zij uiteenzet hoe de Nieuwe* Gidsers zich enkel bekommerden om de taal en de woordkeus, niet vroegen naar het verband tusschen kunst en samen;? leving, louter individualistsch waren en van de 'kunst een algod maakten, omdat ze geen ware goden hadden ^dat wil zeggen: geene religieuze en sociale idé alen bezaten terwijl Gezelle's denken dn gevoelen bewoog tusschen deze beide polen; God en het volk; zijne poëzie ontj- stond uit een geesteshouding van broe derlijk meegevoel met al wat leeft, een geesteshouding ook van bewondering, vereerinig en aanbidding voor de bron van alle leven, voor God, In het timbre der woorden waarme de Henriette Roland Holst de tegenstel ling tusschen Gezelle en zijn jongere Hollandsche tijdgenooten demonstreert, ligt even iets van partij-kiezen; ge voelt dat Gezelle voor haar een zuiverder dichterschap vertegenwoordigt dan Kloos en diens medestanders, en er zou te twisten zijn over de vraag of uit een straf individualisme niet even groote verskunst geboren kan worden als uit sociaal en religieus gevoel, maar een feit blijft het met-dat-al (en Henriette Roland Holst wijst hier helaas niet op) dat juist uit die tegenstelling met onze eigen dichters van dien tijd, de plotse linge Hollandsche vereering en bewon dering voor Gezelle gegroeid is. De gods dienstzin zit en zat ons volk als een le vende kracht in het bloed, en steeds is onze dichtkunst er de uiting van ge weest, stééds, behalve in de jaren van „De Nieuwe Gids", Het was Gezel le, die, al was hij Katholiek priester, toch in het protestantsche Holland deze leem gendeel acht hij iedere uitbreiding, die het vervolg-onderwijs aantrekkelijker zou kunnen maken, toelaatbaar. De commissie van toezicht heeft wel bezwaar en dit vooral omdat teekenen, vooral als het zal aansluiten op dit vak, zooals het op de avondschool voor N.O\ wordt gegeven, heel wat anders is dan de lessen, in handwerken, en in het koken aan de meisjes gegeven. De com missie zou dit teekenonderwijs dan ook facultatief willen s tellen en hiermede vereenigen B. en W zich en willen ko men tot uitbreiding van het leerplan met het vak „teekenen gedurende liwee uren per week te geven aan die jongens, die voornemens «zijn de avondschool voor N. O. "te bezoeken. B en W. stellen voor den thans gereed zijnden tweeden vleugel van de Oran jescliool aan de Bloemenlaan in eigen dam over te dragen aan de Vereen (ging lot bevordering van Christelijk onderwijs. B. en W. stellen voor afwijzend te •beschikken op een verzoek van het hoofdbestuur van den Algemeeneu Ne- derlandschen Politiebond om een extra steun te verleenen aan het gezin van den gewezen agent van politie J. T.. den Broeder, dat thans is aangewezen op het minimum pensioen van f 619 en op do liefdadigheid. Nadat Br. feervol ont slag is verleend met ingang van 1 Sept. ■wegens ziekte. Br. had toen eerst een jaar vol salaris genoten en toen van 12 Mei 1930 tot 1 Sept. 1931 70 pet. van zijn salaris. B. en W. zijn doordrongen van de moeilijke omstandigheden, waar in belanghebbende verkeert, doch zij meenen ,dat het niet te verantwoorden is, thans nog verder te gaan, mede in verband met de daaraan verbonden con sequenties ten aanzien van eventueele dergelijke gevallen. B. en W. bieden ter vaststelling aan een plan tot verkaveling van een perk in het villapark aan dei Bakkersdorplaan tusschen den Nolleweg en den Vrijdoms- weg, zoodat daarop zullen kunnen wor den gebouwd 4 enkele en 1 dubbele villa. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek stellen B. en W. voor aan de Coöp. Broodbakkerij en Verfbruiksvereen'. aankoop van ongeveer 1250 vierk. en 1 Jan. 1933 optie te verleenen op den aankoop van ongeveer 1250 verk. m grond aan de Paul Krugjgierstraat en den Singel en dit tegen een vergoeding van f 62.50. Het ïïgt in de bedoeling Van adres sante op dezen grond een bakkerij met magazijnen en winkels te bouwen. Ejurg. en Weth. stellen voor opnieuw het perceel Oranjestraat no. 27 Voor 5 jaar te verhuren aan R. van Dijk voor f 15.20 per tmaand. Burg. en Weth. stellen voor als ob ject voor werkverschaffing het gedeelte van den Boulevard Bankert liggende tus schen het café „TEspérance" en het z.g. haventje van Meijer te verbreeden, hier voor zal' ongeveer 3000 m'3. grond noo- te aanvulde, en daaruit verklaart zich voor een groot deel, dat hij, toen men hem hier eenmaal kende, in minder dan- geen tijd het Hollandsche hart verover de. Sindsdien hebben wij niet opgehou den Gezelle te bewonderen en te be minnen, zijne verzen zijn gaan behoo- ren tot het beste geestelijk bezit van ons land, en wie ons van hem of van zijn kunst vertelt, kan steeds rekenen op een aandachtig gehoor. En vormde zich allengs een geheele Gezelle-litera- tuur; daar zijn de vroegere essays van Van Herwerden, van Hugo Verriest, van zijn neef Caesar Gezelle, daar is in de Wereldbibliotheek 't tweedeelige werk van Walgrave, daar is het bekroon de boek van Urbain van der Voorde, en tenslotte komt nu Henriette Roland Holst met deze eenvoudige, tamelijk korte beschouwing, een typeering van den mensch en van den dichter Gezelle die in zuiverheid van aanvoeling, in diepte van ontleding, in rustige kracht van kunstschetsing en waardeering al het vorig geschrijf over den grooten Meester verre overtreft. Ik zeide „de mensch en de dichter Ge zelle", maar eigenlijk is het Henriette Roland Holst veel meer om den eerste dan om den laatste te doen, en van daar dan ook dat zij, na ,een paar pa gina's over Gezelle's jeugd, over zijn vader, over zijn moeder, onmiddellijk grijpt naar den tot volwassenheid groei- enden, jongeman, die in 't voorjaar van 1854 den taak van onderleeraar aan het seminarie te Roeselare op zich nam. Hij bleek een geboren opvoeder te zijn. Hij bezat er, zegt Henriette Roland Holst, alle gaven voor: allereerst de warme sympathie voor kinderen en eenvoudi ge lieden, wier zuivere harten zich toe- keeren naar de zon der waarheid; dus ook het groote geduld, de onvermoei de doorzetting en tenslotte de algeheele toewijding, die den leraar in staat stelt de ziel van zijn leerling te doorgronden en zich te verplaatsen in hunne moei lijkheden. Hij leefde geheel met zijn jon gens mee, nam deel aan hunne spelen, als schaatsenrijder („schavendijer" zeggen ze in Vlaanderen) had hij zijn weerga niet. Hij verdiepte zich in hunne geestelijke en zedelijke conflicten, troostte hen, bemoedigde hen, was hun een leidsman naar goed en zuiver le ven. We bezitten een groot aantal enthou siaste getuigenissen over Gezelle als leeraar en opvoeder, getuigenissen van leerlingen, die voor een deel later zelf dragers van beroemde of bekende na dig zijn, die verkregen kunnen worden uit Westkapelle tegen f 0.60 per mi3. tramvracht. De totaalkosten van het werk worden geraamd op f 14.150, wo. ongeveer f6000 aan loon voor werkloo- zen, waarvan het rijk vermoede!ijle 75 pet. of f 4500 zal betalen, zoodat Van de totale kosten ten lasle der gemeente overblijft f9650, waar tegenover staat, dat de gemeente de beschikking krijgt ovter waardevol bouwterrein. Voorstellen tot aankoop van enkele stukjes grond, van den Staat en van den Polder Walcheren zullen nader volgen, maar nu vragen Bi. en W. reeds machtiging voor 't uitvoeren 'van dit werk. Er zal grond overblijven en dien willen Burg. en Weth. gebruiken, oim1 het terrein, liggende tusscihen Koude- kerkscheweg-Oost, Badhuisstraat en den speeltuin van den heer Timmermans, het welk zeer laag ligt, op te hoogen. Dit zal f 1400 kosten, waaronder f 1 000 aan -werkloon, waarvan het rijk vermoedelijk f 750 betaalt, zoodat de totale koslen voor de gemeente f 650 bedragen zullen. (Burg. en Weth. stellen voor 11.42 m®. grond aan de DuijVeridrechtstraat over te nemen van de firma De Muijnck voor 1 cent per m3. Teneinde een voorgevel rooilijn aan dc westzijde van de Eoschjeslaan (e kunnen Vaststellen, stellen Burg. en Weth. voor uoJoqoiB/Vv Jiappj uop iwa tioqnjsoq o; 0.11.45 h.a. grond ter plaatse aan te koopen voor f 286.25. PBurg. en Weth. stellen voor aan den heer Joh. Loois Hzn. q.q. te Verkoo- pen 167 m2. grond aan de DuijVendrecht straat voor f 1172; aan den heer D. C, Was 304 m2. aan de Parklaan Voor f 2010; aan den heer A. W. Hoeijdonck 26 m2. achter perceel PluimstraatJS Voor f 52; aan de heeren Dl Chr. van der Lin den en J. N. Di. Eij] resp. 100 en 280 m® aan de Van Dishoeckstraat voor resp. f 500 en f 1408. iBlurg. en Weth. stellen voor een be drag van f 2175 uit te trekken, .zijnde 10 cent per inwoner, Voodbuitengewonen steun aan de werkloozen, inzonderheid Voor het aanschaffen van kl'eeding, schoeisel, beddegoed', enz. Verwacht kan worden, dat dan ook het Nat. Crisisco mité zulk een bedrag zal uittrekken. De uitvoering van een en ander willen Burg. en Weth. opdragen aan de Coml- missie van Advies voor Sociale Zaken. Gezien het steeds stijgen van de te korten der Groente- en Fruitveiling tot ruim f6000 in 1930, deed de vraag rij zen of niet tot opheffing dezer instel ling zou moeten worden overgegaan. In overleg ook met de kweekers en met de koopers en naderhand met commis(- sies uit beide groepen, heeft de Com missie Voor de veiling het geraamde tekort voor 1932 terug Weten te bren gen van f 5460 tot f 1350. De commissie fen na deze ook B. en W. willen dit bereiken door de contri butie der kweekers te verhoogen van f 1 op 1' 3 p. jaar; door de koopers in plaats van f0.10 per keer, dat gekocht wordt, 2 pet. veilingloon te doen betalen; de huur van emballage voor de kweekers te .brengen van 2 pet. op 4 pet. en voor de koopers van 2 ipct. op 3 pet., -een entree geld te heffen van f 10; inbrengers, die geen kweekers zijn 10 pet. veilingskoslen te berekenen inplaats van 6 pet, zooals de kweekers, de kweekers zelf de vei- lingsstaten te doen invullen, wat f 500 aan arbeidsloon en materieel bespaard. men geworden zijn: Gustaaf en Hugo Verriest, Jan Callewaert, Robert Wil- laert, E. van Doorne, en Henriette Roland Holst heeft van deze getuigenis sen een bescheiden, maar niettemin wel sprekend gebruik gemaakt. Welk een voortreffelijk, bezielende taal- en lite- ratuur-leeraar moet hij zijn geweest. De meest-begaafde zijner leerlingen bereid de hij geestelijke feesten, zoowel door zijn dichterlijke interpretatie van Home rus en de Grieksche tragici, als door zijne verklaring van „taal en realia". „In die lessen legde hij de ziel van oude woorden en verstarde dingen bloot", zegt Henriette Roland Holst, „alles werd le vend. Men kreeg zin; alles bewoog bin nen een oneindig-diep, oneindig-grootscli verband. Ademloos zaten de jongens te luisteren, ademloos voelden ze de ver wantschap en den samenhang aller din gen in het universum van hun begrip en hun gemoed opengaan." Natuurlijk had zulk onderwijs ook zijn nadeden. Alleen de besten, alleen de begaafden onder de leerlingen wer den er door gevormd, de rest kon het niet bijsloffen. In een tijd waarin alle onderwijs gericht is op het kweeken van een groot aantal middelmatigheden, moest Gezelle's geniale opvoedingsme thode ontstemming wekken, en zooals men weet, hebben zijn superieuren hem niet in zijne leeraarsfunctie kunnen handhaven, Vijf jaren lang is hij toen nog docent in de wijsbegeerte aan het zoogenaamd Engelsche seminarit te Brugge geweest, daarna werd hij er on derpastoor van de St. Walburga-paro- chie en kwam hij dus weer in den gewo nen rang van den klerus. Met deze nieuwe functie begon voor hem een tijd van nieuwen arbeid, nieu we belangstelling, nieuwe liefde; nu de mildheid van zijn hart niet meer tot zijn leerlingen kon gaan, ging ze tot zijn volk, zijn parochianen en onder dezen bovenal tot de eenvoudigen en armoedi- gen. Henriette Roland Holst vertelde uitvoerig de geschiedenis van zijn week blad „Rond den Heerd", waarmede hij voorzien wilde in de behoefte aan Vlaam sche volkslectuur, die ontwikkelend en geestverruimend moest zijn, maar zon der rationalisme, poëtisch maar zonder romantische onwaarachtigheid; zij vertelt ook van zijn anderen arbeid in dienst der maatschappelijk zwakken en kleinen, en hoe het ten slotte weer op teleurstelling en mislukkig uitliep. Wel niet gebroken, maar toch zwaar gebutst en gekneusd vluchtte hij naar Kortrijk, waar een zijner beste vrienden deken was. De Districts-Arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen Ooster- en Wester- Schelde zendt ons de volgende aanvra gen: Binnenland: AMSTERDAM, zeer bekwaam chirur gisch instrumentmaker, moet kunnen slijpen, polijsten, herstellen en geheel zelfstandig kunnen werken, dadelijk, loon nader overeen te komen. AMSTERDAM, 2 bekwame zadelma kers, 60 cent per uur. SITTARD, zeer bekwaam steno-ty piste, grondig bekend met Duitsche Handelscorrespondentie, dadelijk, loon nader overeen te komen voor vast. AFDEELING HANDELSREIZIGERS. Reiziger in veevoeders voor het Zui den, goed bij grossiers ingevoerd, sala ris enz., voor fabriek van matrassen, tijken, vee- ren, dekens enz., vakkundig ingevoerd reiziger voor Nederland of gedeelte, salaris enz,; reiziger in lampenkappen, ornamen ten enz., voor Nederland of gedeelte, met vak en afnemers goed bekend, sa laris enz.; banket en koek, agenten gevraagd voor diverse rayons, tegen provisie. AFDEELING LANDBOUW. Geplaatst kunnen worden: ongehuw de melkers-veeverzorgers, landarbei ders voor de Wieringermeerpolder, on- gehuwden en gehuwden (met gezin), ge huwde landbouwersknechten. In Argentinië is plaatsing voor enke le landbouwers met gezin, op gunstige voorwaarden. Aanbiedingen uitsluitend aan de Dis tricts-Arbeidsbeurs te Middelburg. Jan. 4 Aagtekerke, Afbraak, Struve. 5 Oostkapélle, Kaphout, Boomstammen enz., Blaupot t. Cate. 7 Middelburg, Huis met Tuin, v, d. Harst. 8 Oostlcapelle, Kaphout, Blaupot ten Cate. 1920 Middelburg, Inboedel, Notarishuis. Welk een eenvoudig, zuiver, goéd mensch is Gezelle geweest, en als men. spreekt over „teleurstelling" en „mis lukking" van zijn leven, dan is dat toch alles maar schijnbaar. Een leven als het zijne draagt de schoonste, beste vrucht die men zich denken kan, en zijn invloed werkt tot op dezen dag door, werkt dóór, zeg ik, niet alleen door de herinnering, maar natuurlijk bovenal door zijne verzen, die als even zoovele levende getuigenissen vóór ons liggen. Nergens in Gezelle's werk vinden we een verheerlijking van rijkdom en weel de, van pronk en praal, maar wel treft u zijn bewondering voor den handenarbeid van den boer, van den ambachtsman, van den visscher, van den zeeman. Hij heeft verzen geschreven op de eenvoudigen die rond hem leefden, een wagenmaker, een timmerman, en telkens ziet ge daarin de gewonen dagelijkschen arbeid in verband met de hoogere en hoogste dingen, met God en het geloof in een eeuwig leven. Daarin ligt, zegt Henriette Roland Holst, iets sterk middeleeuwsch, maar wil len wij het gevoel dat hem vervulde on- middeleeuwsch, moderner dan hij dit zelf deed, uitdrukken, zóó, dat het door velen onmiddellijk begrepen kan wor den, dan noemen wij het besef dat hij in zijne verzen op tallooze wijzen tracht uit te drukken, het besef van de Een heid des levens en van het mysterie, dat zich in al 't levende openbaart. Van buitengewoon groote waarde zijn, voor mijn gevoel, de laatste blad zijden van dit boekje, waarin de schrijf ster de vraag beanttwoordt of Gezel le nog genoten kan worden door het jongere geslacht van heden, en dan in de bevestiging daarvan eigenlijk Gezel le'smoderniteit demonstreert. Want komen er op elk gebied niet reeds weer stroomingen op, die tegen de mechani satie van onzen tijd inga*i? Werkt de natuurkunde niet aan de ontstoffelijking van het stof? Banen Einstein's theorieën wellicht niet den weg tot een uiterst doorgevoerd idealisme in de wijsbegeer te? Hier raakt Henriette Roland Holst aan de problemen die ze, ook voor óns, uitvocht, in een ander, onlangs, ver schenen boek („De geestelijke omme keer en de nieuwe taak van het soci alisme") en dit moge ons een bewijs zijn hoezeer zij, schrijvende over Gezel le, ook schreef over zichzelve. Zoo leert ge hier niet alleen den grooten Vlaam- schen dichter kennen, maar ook de groo te Nederlandsche dichteres. HERMAN POORT.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6