jtr. Si i WAAROM HET CHIEF WHIP MOET ZIJN Hier rookers - eenige redenen VIRGINIA TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2 JANUARI 1932. No. L ECONOMISCH EN FINANCIEEL JAAROVERZICHT. Omdat de stelen zorgvuldig verwijderd worden, want zij zouden op de tong branden en prikkeling van de keel veroorzaken. Omdat ideale zuiverheid het parool voor Chief Whip is en daarom elk Kilo tabak volgens speciale methodes van alle zand en. stofdeeltjes ontdaan wordt. Omdat uitsluitend lange strengen zuivere Virginia-tabak ver» werkt worden een waarborg voor steeds gelijkblij» venden smaak en dus altijd 100% genot van het eerste tot het laatste trekje. Omdat door deze en andere redenen ARDATH LONDON LANDBOUW. GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. ct :nt SN Ia lel 30ND. erking I ting en Lejuffr. fel 145. IEES. uur jur 191, 8.— 8.— 8.- II. De gulden in de branding. Soberheid in de Nederlandsche staats- en gemeentehuishoudin gen noodzakelijk. De ont wikkeling van onzen buiten landschen handel niet onbevre digend. Scherpe verminde ring der beurswaarde van Ne derlandsche fondsen. Ongun stige dividendvooruitzichten. Onze economisch-financiëele mede werker schrijft ons d.d. 31 Dec. uit Am sterdam: In vergelijking met de meeste buiten- landsche vaste rente dragende fondsen hebben Nederlandsche obligatiën, vooral wat staatsleeningen en daarmede gelijk staande „goudgerande" waarden betreft, zich betrekkelijk goed gehouden. Wel heeft de in September alom te consta- teeren „vlucht van de obligatiemarkt", die op de opschorting van den gouden standaard in Engeland gevolgd was, ook de guldenobligatiën niet onaangetast gelaten. In de eerste ontsteltenis gaf de vrees, dat Nederland het Engelsche voorbeeld zou volgen, het sein tot over haaste verkoopen op groote schaal. Be trekkelijk spoedig is de kalmte terug gekeerd. De 4 Nederlandsche staatsleening 1916 b.v., die einde Sep tember van 103 tot 96% was ge daald, bereikte in November weder een noteering van 10113/1(. Een gunstige indruk maakte zoowel de door den President van de Neder landsche Bank als door den Minister van Financiën afgegeven verklaring, dat on voorwaardelijk zou worden gestreefd naar de handhaving van den gouden standaard. Dit heeft niet verhinderd, dat de gulden in.de laatste maand van het jaar aan nieuwe aanvallen heeft blootgestaan, die zich voor een deel hebben weerspiegeld in een hernieuw de koersdaling voor Nederlandsche obli gatiën, welke ditmaal nog grootere af metingen heeft aangenomen dan den eer sten keer, mede onder den invloed van andere factoren, waarop wij hieronder nader terug komen. Wat de positie van den gulden betreft, willen wij er nog op wijzen, dat de be weging tegen den gulden in de laatste maand van het jaar geheel van het bui' tenland is uitgegaan. Al is het Neder landsche publiek er niet geheel onge voelig voor gebleven, toch vat men hier den toestand heel wat kalmer op dan in September j.l. Men geeft er zich thans hier te lande meer dan vroeger reken schap van, dat Nederland tot de wei nige landen behoort, welker positie krachtig genoeg is, om den gouden stand aard te handhaven, hetzij dan dat de geheele internationale financiëele toe stand zich zoodanig mocht gaan ont wikkelen, dat wij voor een volkomen chaos zouden komen te staan, een mo gelijkheid, waarmede wij althans voor het oogenblik nog geen rekening be hoeven te houden. Dank zij de sterke toeneming van den goudvoorraad van de Nederlandsche Bank, die op 21 December j.l. rond 900 millioen bedroeg tegen ƒ425 millioen in den aanvang van 1931, is de goud dekking van de direct opeischbare ver plichtingen der Bank( (biljetten, assigna- tiën en rekening-courant-saldo's) van 49,66 in Januari tot 73.65 eind December gestegen. Aangezien de wet telijke minimumdekking hier te lande 40 bedraagt, is er een saldo van 438 millioen aan geel metaal beschikbaar, dat, wanneer de nood aan den man komt, ter verdediging van den gulden zou kunnen worden uitgevoerd. De toestand van de Nederlandsche staatsfinanciën is en dit heeft hij met dien van de meeste andere landen ge meen niet rooskleurig. Al te- zorg wekkend is hij echter evenmin. Het na- deelig saldo op den gewonen dienst, aanvankelijk geraamd op 49 millioen, zal volgens een latere raming van den Minister van Financiën met nog ten minste 20 millioen stijgen, als gevolg van een mindere opbrengst der belas tingen. Door verschillende maatregelen bezuiniging op uitgaven, verhooging van het tarief van invoerrechten, de nieuwe benzine-belasting enz. hoopt de regeering het tekort te kunnen dek ken. Of haar dit zal gelukken, hangt natuurlijk voor een -groot deel van de verdere economische ontwikkeling af. Het is natuurlijk niet voldoende, dat de begrooting alleen op papier in even wicht is gebracht. Het zal noodzakelijk zijn, dat in de toekomst een politiek van uiterste versobering zal worden gevolgd, en wel niet alleen in de huishouding van den Staat, doch ook in die van de andere publieke lichamen, de provinciën en de gemeenten. Juist het gemeente- crediet heeft de laatste maanden sterk geleden, doordien met name de groote gemeenten nog altijd niet „de tering naar de nering" hebben gezet. Men mag echter aannemen, dat ook op dit gebied een verbetering zal intreden, mede op aandrang van de regeering, die zich onder bepaalde voorwaarden bereid HET DE BESTE SIGARET VOOR UW QEZONDHEID IS WHIP (ingez. Metl.j heeft verklaard tot het verleenen van hulp aan gemeenten, die niet over vol doende kasmiddelen beschikken. Een gunstige factor voor de verhou ding van ons land ten opzichte van het buitenland is het feit, dat de Neder landsche handelsbeweging zich in het loopende jaar niet al te onbevredigend heeft ontwikkeld. De uitvoer is, wat den omvang betreft, in vergelijking met het vorige jaar, zelfs nog iets toegeno men, en wel in de eerste elf maanden van 15.284.314 ton tot 15.643.059 ton. Dit wijst er wel op, dat onze exporthan- del en industrie, ondanks alle belemme ringen, die in het afgeloopen jaar reeds aan den afzet in het buitenland, door verhooging van invoerrechten, contin- genteering van den invoer en door de waardevermindering der valuta's van verschillende landen in den weg zijn gelegd, zijn plaats op de wereldmarkt toch heeft kunnen handhaven. Intusschen is de toestand in de laat ste maanden nog verder verscherpt, voornamelijk als gevolg van de Engel sche anti-dumping-maatregelen. Onge twijfeld staat onzen exportbedrijven dan ook nog een moeilijken tijd te wachten. Handhaving van het concurrentie-vermo- gen zal dan ook op den duur slechts mogelijk zijn door vermindering der pro ductie-kosten, waarvan de loonen een belangrijken factor vormen. Als gevolg van de prijsdaling op de goederenmarkten is de waarde van on zen export in de eerste elf maanden be langrijk verminderd. Zij bedroeg 1230 millioen tegen 1601 millioen in de over eenkomstige periode vorig jaar. De waarde van den invoer is echter nog meer gedaald (van 2253 tot 1752 millioen), zoodat het invoersaldo nog van 651 tot 521 millioen is teruggegaan. Tegenover de betrekkelijk bevredi gende ontwikkeling van onzen buiten- landschen handel staat de verdere ach teruitgang van den toestand in Ned.- Indië," die voor ons geheele economische leven ernstige gevolgen met zich moet brengen. Eenerzijds zijn de directe in komsten van ons land uit den Oost door toevloeiing der winsten van cul tuur-, scheepvaartondernemingen e. d. in den vorm van dividenden en tantiè mes zeer aanzienlijk verminderd. Daarnaast zijn echter ook de bestellin gen, die de Indische ondernemingen bij onze industrie plachten te plaatsen (in stallaties en machinerieën voor cultuur ondernemingen, bouw van schepen enz.) tot een minimum ingekrompen, terwijl bovendien de invoer van Nederlandsche artikelen sterk lijdt van de vermindering van koopkracht der Europeesche en in- landsche bevolking. Hierbij komt, dat de toestand der In dische staatsfinanciën sterk den invloed ondervindt van de ongunstige economi sche ontwikkeling. Ook hier kunnen in tusschen dezelfde overwegingen gelden als ten opzichte van de Nederlandsche staatsfinanciën, n.l. dat de noodzakelijk heid om het budgetaire evenwicht zoo noodig door buitengewone maatregelen te verzekeren, te bevoegder plaatse ten volle wordt ingezien. Hier laten wij een overzicht van het koersverloop van Nederlandsche en Ned. Indische obligatiën in het afgeloo pen jaar volgen. Laagste. Hoogste. 2 Jan. 28 Dec. 1931. 1931. 1931. 4% Nederland 1916 94 104% 102% 96 4 Nederland 1916 87% 103% 100% 88 5 Ned. Indië 80 102% 100% 84% 5 Ned. Indië (P. Sterl.) 50% 100% 100% 55 4% Ned. Indië 70 99% 97% 72% 4 Amsterdam 75 100% 97% 75 4 Staatsspoor 79 104 98% 83% 5 Philips 65 103% 99% 80 De Amsterdamsche aandeelenmarkt heeft in het afgeloopen jaar geheel in het teeken gestaan van de economische crisis. Welk een invloed dat op het koersverloop van alle fondsen heeft uit geoefend, blijkt wel duidelijk uit de on derstaande, door de Amsterdamsche Bank onlangs gepubliceerde berekening van de geleden verliezen op 116, op de Amsterdamsche beurs genoteerde bin- nenlandsche aandeelen. In de periode van 2 Januari 1930 tot half November 1930 was de beurswaarde van deze fondsen reeds met 1213 millioen ge daald. (In vergelijking met de in 1930 be reikte topprijzen was de waardevermin Van half November 1930 tot half No vember 1931 is nog een verdere daling met 1691 millioen ingetreden. In totaal is de beurswaarde van deze fondsen sinds begin 1930 met niet veel minder dan drie milliard gulden verminderd. Re kening houdend met op andere Neder landsche fondsen, alsmede op het Neder landsche bezit aan buitenlandsche aan deelen geleden verliezen, komt men tot een taxatie van totale, in Nederland ge leden verliezen, incl. de waardevermin dering van landerijen, huizen en sche pen, van ruim vijf milliard gulden, dat is een derde deel van het belastbare ver mogen van Nederland in het belasting jaar 1929/30. dering natuurlijk nog veel belangrijker.) Berekening der koersverliezen. Beurswaarde in millioenen guldens.) 2 Jan. '30. 15 Nov, '30. 16 Nov. '31. 6 banken 455 411 258 28 industr. ondern. 1.271 817 475 2 Electr. en Gasondern. 76 64 51 9 Handelsondern. 92 73 50 4 Mijnbouwondern. 56 42 30 1 Petroleummij. 2.009 556 685 15 Rubbermijen 70 49 22 5 Scheepv.Mijen 195 152 100 19 Suikerondern. 363 259 133 7 Tabaksmijen 198 158 104 9 Theeondern. 19 16 9 6 div. Cult. Mijen 15 10 4 5 diversen 18 16 12 Totaal 4.839 3.626 1.935 Bespuiting van boomkweekerijgewassen met carbolineum. In verband met de steeds toenemende eischen omtrent afwezigheid van para sieten, die door de plantenziektenkun- dige diensten in andere landen gesteld worden aan de aldaar, in te voeren boomkweekerijplanten, raadt de Plan- tenziektenkundigen Dienst alle boom kweekers ten ernstigste aan, alle daar voor in aanmerking komende boomen en heesters op hunne kweekerijen gron dig te bespuiten met een 1% pet. carbo- lineum-oplossing. Ook voor den binnen- landschen handel is deze bespuiting zeer wenschelijk te achten. Nauwkeurige gegevens over de te be strijden parasieten en de uitvoering der bespuiting zijn opgenomen in Mede- deeling No. 33 van den Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen „Sproeien en Sproeiers". Zutphen deswege Veroordeeld1 tot zes jaren gevangenisstraf, imet ter beschik kingstelling van de regeering1. Het gerechtshof vernietigde dit von nis en veroordeelde verdachte thans tot drie jaar en zes maanden gevangenisl- straf met ter beschikkingstelling van de regeering. Raad voor de scheepvaart. Bij1 Kon. besluit zijn, voor het tijdvak van 1 Januari 1932 tot 1 Januari 1936 benoemd in den Raad voor de Scheep1- vaart: tot plaatsverv. voorzitters: prof. mr. B. M. Taverne, te 's-Gravenhagemr. dr. F. C. v. Geer, Amsterdam; tot secretaris: mr. H. B. Tjeenk Will- link' te Amsterdam1; tot plaatsverv. secre taris: mr. W. C.noop Koopmans A.J.zn, Amsterdam. "Het gerechtshof te Arnheml heeft uitspraak gedaan inzake A. BI. A. D., oud 26 jaar, landbouwer te Klarenbeek, die in hooger beroep had terecht gestaan wegens aanranding van een onderwijze res te Klarenbeek op de Veluwe. Verdachte was door de rechtbank te Ongelukken, Een reiziger uit Utrecht kwam bij het uitstappen aan het station Gil ze R ij e n zoo ongelukkig te vallen, dat hij een hersenschudding en een diepe hoofd wond bekwam. Tengevolge van de gladheid! van den weg is te DuiVendrecht een ben zinetankwagen geslipt en tegen een boom! gereden waardoor de wagen dwars op den weg kwam te staan. Een tegemoet komende Belgische tractor met aanhang wagen kon niet bijtijds meer stoppen en reed tegen den tankwagen op. Vervol gens kwam de tractor in botsing met een boom en werd evenals de benzinewagen zwaar beschadigd. Tijdens het voederen van zijn vee had Dinsdag de 58-jarige ongiehuwde veehouder K. J. te Worm er veer het ongeluk door een luik van den hooizol der te vallen. Hij is aan de gevolgen overleden. Woensdagavond heeft er in de Wit ten Vrouwenstraat te Utrecht een onge luk plaats gehad dat veroorzaakt werd', doordat er twee auto"s achter elkaar reden, waarvan de tweede door den eer sten werd gesleept. Een fietsende knaap (wagen verbond en wilde achter den bemerkte niet het touw, dat de tweede eersten auto den weg oversteken. Hij kwam tegen het touw en werd door den tweeden wagen overeden. Met tamelijk ernstige wonden is hij naar de Rijks klinieken overgebracht. v, WAARSCHUWINGEN. De Blurge- meester van Bi o x t e 1 geeft een ieder in overweging, alvorens in handelsrela ties te treden met Bern. Mar. Brusselers (noemt zich Brusselaars) te Schijndel, doch opgevende te Boxtel woonachtig te zijn, iinformatiën Hij hem in te winnen. Naar aanleiding van ingekomen klach ten over handelingen van personeel der Centrale Handelsbank, gevestigd Malie straat no. 21 te Utrecht, geeft de hoofd-commissaris van politie te Utrecht in overweging om', alvorens met deze bank in relatie te treden, inlichtingen oiml- trent haar wijze van werken in te win nen bij de afdeeling Centrale Recherche zijner administratie. Verdronken, Woensdagmorgen wilde een 62- jarige bewoonster van de Oude Gracht te Utrecht,, mevr. Van den H„ zich via de werf naar den kelder begeven. Zij is daarbij vermoedelijk uitgegleden, te water geraakt en verdronken. DE DIEFSTAL VAN f 60.000. - In Avèrband met den diefstal van f 60,000 en een groot aantal boeken ten nadeele Van een Landbouwbank te Amster dam, deelt de commissaris van po litie der 4e sectie thans mede, dat de bewuste boeken spoedig werden opge spoord en aan de Blank' zijn teruggege ven. De politie zoekt nog steeds paar Th. J. M. Kok en zijn medeplichtige J. J. M. de Haas. Deze heide mannen i zijn, zooa'l's verondersteld wordt, naar het bui tenland uitgeweken, doch de politie acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat1 zij zullen trachten weer in Nederland terug te komen. AUTO TE WATER. Woensdagmid dag is onder de gemeente Weesper- karspel op den Abcouder straatweg een auto, waarin behalve de chauffeur vier visschers waren gezeten van den ge vaarlijken bocht nabij de spoorwegover gang, tengevolge van de gladheid van den weg geslipt en in het water van do Bijlervaart gereden. De wagen ver dween bijna geheel in den modder. Men slaagde er na veel moeite in, alle in zittenden op het droge te brengen. HET SMOKKELDRAMA NABIJ ZEE- BRUGGE. De correspondent van het Vad. te Brussel meldt dat de Schouwing van het lijk van den nabij Zeebrugge,

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5