PUROL P. J. JONGEPIER, Kort Zeeuwsch Nieuws. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. ONDERWIJS. LAATSTE BERICHTEN AFLOOP AANBESTEDINGEN Verkeerswezen, Post en Telegrafie. LEGER EN VLOOT. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. MARKTBERICHTEN. Advertentiën Moderne Meubileering. Dam N 3 - Middelburg. J. Onderdijk, aal comité voor werkverruiming werd voor kennisgeving aangenomen. Op de vraag van den heer Van Wel ge daan in de vorige vergadering inzake verplaatsing van de lantaarn op de Oude Kade, antwoordde de voorzit ter den toestand daar ter plaatse te hebben opgenomen en te hebben bevin den dat met verplaatsing het tegenover gestelde voor de verlichting zou worden bereikt. Op de vraag van den heer Snoodijk inzake de tariefverlaging der electriciteit, in de vorige vergadering gedaan deelde de voorzitter mede dat nog twee perceelen moesten wor den aangesloten alvorens de 50 pet. is bereikt en de P.Z.E.M. er geen genoe gen mede neemt om Oostkerke en Oud- Sabbinge afzonderlijk te berekenen. Als lid van de plaatstelijke schoolcom missie werd met algemeene stemmen herbenoemd mevr. Van Bleijswijk Tierens Verhagen. Op het verzoek van mej. M. C. van den Ënde die om gezondheidsre denen ontslag had aangevraagd als on derwijzeres aan de openbare school te Oud-Sabbinge werd met algemeene stemmen gunstig beschikt met ingang van 1 Februari 1932. De voorzitter deelde mede dat er reeds 12 sollicitanten voor die betrek king waren. Met algemeene stemmen werd op voorstel van B. en W. besloten een gra tificatie te geven aan de Rijks- en on- bezold gde veldwachters tot ëen geza menlijk bedrag van 30, Over het prea- advies van B. en W. inzake straatver lichting wat betreft de verplaatsing van de lantaarn bij de woning van den ge meente veldwachter werd uitvoerig van gedachten gewisseld welke tot resultaat had dat de nachtbranders onder meer op de Oude Kade, kruispunt Molenweg- Molendijk, en kruising Rapenweg-Veer- weg, zullen vervallen, en een lantaarn zal bij geplaatst worden op den Molen dijk, bij de woning van A. Bliek, Het voorstel van B. en W. om in de winkelsluitingsverordening vast te leggen dat de winkels om acht uren des 's- avonds gesloten moeten zijn werd be streden door alle leden. Besloten werd thans met algemeene stemmen ook die van de wethouders de winkels te slui ten des avonds 9 uur des winters en des zomers om 10 uur met uitzondering van den Zaterdagavond op welke tot 11 uur mag worden opengehouden. Aangaande de tweede lezing, der po litieverordening met prae-advies van B. en W. inzake de besprekingen van Zon dagsrust en Zondagsheiliging en het slui ten van herbergen op Zondagen werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Het voorstel-Overbeeke tot sluiting der café's op Zondag werd verworpen jnet alleen de stem van den voorsteller voor De heer S n o o d ij k betreurde het besluit in de vorige vergadering geno men inzake het rookverbod voor kin deren beneden de 14 jaar. Spreker hield een pleidooi tot intrekking van het be sluit. Een voorstel hiertoe werd ver worpen met 2 stemmen voor en 4 tegen. Het verbod van aanwezig hebben in een autobus van klapstoeltjes of andere losse zitplaatsen werd met algemeene stemmen uit de verordening gelicht, Het adres van de afd. van den Chr. Landarbeidersbond om voor hun steun trekkende leden voor de Kerst- en Nieuwjaarsdagen 25 pet. vergoeding te mogen ontvangen uit de gemeentekas, werd verworpen. Voor alleen de heer Snoodijk. In afkeurenden zin werd ge sproken door den voorzitter en ook door den heer Snoodijk over de houding van deze leden van deze organisatie in hun laatste huishoudelijke vergadering, over 't loon bij de eventueele werkverschaf fing. Op de vraag van den heer Van Oeve ren hoeveel de bijdrage van de gemeen te is volgens het Werkloosheidsbesluit 1917 en hoeveel personen thans van den georganiseerden steun ontvangen uit hun werkloozenkas, werd op de eerste vraag geantwoord 25 pet., en op de tweede vraag hoeveel steuntrekkende leden, 17. Bij de rondvraag deelde de her Snoo dijk mede dat de voorzitter heeft me degedeeld dat nog twee perceelen moe ten aangesloten worden om de 50 pet te halen en dan verlaging van lichttarief van de electrische verlichting kan vol gen. Een ingezetene is genegen 2 per ceeltjes te laten aansluiten mits de ge meente 10 als tegemoetkoming in de totale kosten bijdraagt. Hiertegen wer den eenige bezwaren naar voren ge bracht, doch gezien het belangrijke be drag 560 per jaar) dat door de licht- verbruikers gezamenlijk minder zal moe ten worden betaald werd dit met alg. stemmen aangenomen. Een voorstel-Snoodijk om de gracht rond het nieuwe gemeentehuis succes sievelijk te dempen werd niet onder steund. YERSEKE. Woensdagavond te onge veer 7 uur had men bij het bijvullen van den motor met benzine bij de firma v. d P., het ongeluk dat de benzine vlam vatte. Hevrge vlammen aan den avondhemel deed vele menschen sa- menstroomen, wien 't met het actieve personeel der drukkerij vereend geluk te de vlammen te dooven. Een ramp is hierdoor voorkomen. THOLEN. ST. ANNALAND. J.l. Dmsduff. 'kwam de gemeenteraad voltallig Mjeen. Inzake de uitvoering van de winkel sluitingswet werd besloten de bepaling gen te dien aanzien in dier voege te wijf- zigen dat de winkels gesloten moeten zijn tusschen 9 uur n.m. en 5 uur v.m., des Zaterdags kan men openblijven tot 11 uur n.m. zomertijd. Eveneens zal de sluitingstijd zijn 1 Januari, 2en en 3en Paaschüag 2en en 3en Pinksterdag en 4. 5, 26 eji 31 December omi 11 *iur. Het bekende verzoek van het Gemeenr tebestuur van Wehl werd voor kennisge*- ving aangenomen. Afwijzend werd beschikt op het ver zoek van het Bestuur van de Afdeeling van den Bond van Land- Tuin- en Zui- velarbeiders om, aan de kinderen be neden 14 jaar van de georganiseerden van gemeentewege een toeslag van 10 cent per dag te geven. Goedgekeurd werd een bestuit van 't Weezen Armbestuur om over 1931 een reductie te geven op de huurprijzen der landerijen van 12 pet. en op die der weilanden van 15 pet. Benoemd werd tot geneeskundige be last met den Weezen Armenpractij'k1 voor 1932 de heer H. van Es, wiens pcusi- j oensgrondslag daarvoor werd bepaald op f 125 terwijl de belooning van den Ger neeskundiige bèlast met de doodschouw werd gebracht van f 50 opj f 25. Bij' Kon. besluit zijn benoemd in de prov. Zeeland lot dijkgraaf van den Noordpolder bij Neuzen, W. De'k'ker Pzn., te Terneuzen; tot dijkgraaf van den Schorerpolder, A. Boone te Rit them; tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Schorerpolder, J. Durink te N. en St. Joosland; tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van liet calami- teuze waterschap Bruinisse, S. Hage te Brxiiinüsse; lot lid van het bestuur der waterkeering van den ealamiteuzen Willem!-Anna:polder F. Dees te Bieze- linge. Bij Kon. besluit is bepaald, dal im de gemeenten W e s t k a p e 11 e en Zou telande voor den aanleg en ver betering van een weg van "West'kapelle naar Middelburg verschillende ,perceelen in die gemeenten zullen worden ont eigend. Ter beschikking der justitie is ge steld zekere v. H., schipper te Graauw, verdacht van diefstal van kippen te Ouwerkerk. Het meisjeskoor heeft Maandag avond te Aarden burg het Kerstspel van mevr. Van den BroedkeDe Man „Als de klokken luiden" opgevoerd Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drog (Ingez. Med.) Het "oUese van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk' te Schot re heeft afwijzend neschilkt op het ver zoek' van het gemeentebestuur, oim grond van de oude begraafplaats te Vlake be schikbaar te stellen, voor gedeeltelijke demping van den gemeenleput aldaar. Te Oud-Vossemeer is benoemd tot Kerkvoogd de heer J. L. van Gor- sel, de vacature, die ontstaan was door bedanken van ds. F. de Gidts, diuurde Voort door achtereenvolgens bedanken der heeren M. K. van Nieuwenhuijzen en J. Fluijt. Ned. Herv. Kerk. Ds. J C. Elenbaas te Borsselen is be roepen te So meren. Ds. C. M. Luteijn te Apeldoorn is be roepen te Oosterbeek. Ds. H. H. van Ameide te Ouddorp (Z.-H.) is beroepen te St. Philipsland. Een Nederlandsche film. Naar wij zoo juist vernemen is de Alhainbra-bioscoop teVlissingen er in geslaagd de première te verkrijgen van een Nederlandsch sprekende en zingende film, vervaardigd door de ateliers Lout G. Barnstein. Deze draait van morgen af. De film beet „Zijn Belooning" en -er treden in op Lou Bandy, Henk Stuurop en Jac. V. Bijleveld, drie welbekende va- riété-artisten. Het is een movietone (ge- 1 uid-opi-den-band) film. voorzitter van den Bond van Oud-leer lingen, den heer A. Schout. In een gees tige toespraak herdacht hij den heer Van der Welie als onderwijzer en leerv aar. Namens de oud-leerlingen werd de zen een fraai cadeau en mevr. Van der Welle bloemen aangeboden als blijk' van waardeering. Nog had de vertrekkende leeraar een aardige attentie in ontvangst te nemen van een oud-leerling, den heer Gast uit Zuid-Afrika, nl. een bo-uquet At'rilkaansche bloemen in een vaas en 'n oorkonde, igelcekend door een oudi-leer- ling. Daarna sprak de heer S. Caljouw namens het nestuur der Kweekschool en de heer N. Dekker namens de oud-leer lingen. Den heer B. van der Welle nam hier na afscheid. Iiij hoopte echter, dat dit afscheid niet beleekenl het verbreken van den band tusschen hem en zijn oud leerlingen. In de pauze werden verver- schingen aangeboden. Onder gezellige causerie werden oude schoolherinnerin gen opgehaald en oude vriendschapsband den versterkt of vernieuwd. Nog sprak' de heer dr. K. Huizeiiga, directeur der Chr. Kweekschool, die o.a. ook wees op den groolen sleuii, die hij van don heer Van der Welle steeds had ondervonden. Tenslotte namen alien met een handdruk afscheid van den heqr v. d. Welle. Tot onderwijzeres aan de Nutsbe- waarschooi aan de Vlasmarkt alhier is benoemd mej. G. P. S. Nijdam te Vlis- singen en aan die aan de Schuilvlolstraat mej. E. J. Nijdam te Breslcens. Tolt onderwijzer aan de Chr. (School te Voorburg is benoemd de heer M. A. Meeuwse te Koudekerke. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Zierikzee de heer K. den Ouden te Mussel. Hedenmorgen reed ni de richting van Capelle aan den IJssel op den 's- Gravenweg te Rotterdam een Belgische auto, waarin drie artisten zaten. Bij uit wijken voor een wielrijdster slipte de auto, waardoor de wielrijdster in de sloot terecht kwam. Mevr. B. uit Brus sel die in de auto zat was bewusteloos, doch kwam later weer bij. Haar toestand bleek ernstig door het binnen krijgen van modderwater. De auto was ook ten deele in de sloot terecht gekomen. v Hedenmorgen kwam te Ede door de gladheid de auto van den fabrikant Van V. uit Ulft, in botsing met een an dere auto. De heer Van V. werd ernstig gewond. De chauffeur Van R. uit Ulft werd aan beide handen gewond. De rede die president Hindenburg hedenavond voor de radio zal uitspreken zal vijf minuten duren. Er zijn maat regelen genomen dat de rede ook! door de Amerikaansc.he zenders wordt door- gegeven en direct in het Engelsch wordt vertaald. Voor Engeland wordt de rede op gramofoonplaten opgenomen en daar na eveneens vertaald. De Raad voor de Scheepvaart (te Amsterdam heeft uitspraak gedaan i.z. het aan den grond varen van het stooml- schip „Helder" op de Westerschel- d e. De Raad is van oordeel, .dat, al is dan niet met zekerheid vast ie stellen, waarin de door de „Helder" gemaakte fout is gelegen, wel uit het onderzoek is gebleken, dat de navigatie onvoldoende is geweest. Na het passeeren van de boei van Walsoorden is noord-half-oost per oompas gestuurd. Deze koers is ech ter met aanbevelenswaardig, wfanneer het zi s'lecht is. Uit alles blijkt, dat het noodige Lover- leg heeft ontbroken. De omstandigheden waren zeer zeker ook van dien aard, dat nu de loods zich vermoeid' gevoelde, hij den kapitein op de brug had moeten roepen. Het heeft den Raad voorts ge troffen, dat de kapitein niet eigener .be weging termen heeft glevonden om op de brug aanwezig te zijn. Immers uit het vaststaande feit, dat, toen het schip reeds N1/2O voorlag, de boei niet .was te zien, blijkt duidelijk, dat het zicht onvoldoende was. De moord in de Wagenstraat. De advocaat-generaal bij het Ge rechtshof mr. J. A. de Visser, vorderde Woensdagmiddag in de zaak van den 25-jarigen chauffeur D. P., te den Haag die door de Haagsche Rechtbank was vrijgesproken van den hem ten laste ge legden doodslag, gepleegd in den nacht van 15 op 16 Juni gepleegd op zekeren N. in de Wagenstraat ter hoogte van Scala, vernietiging van dit vrijsprekend vonnis en veroordeeling van verdachte P. tot zeven jaar gevangenisstraf met last tot diens onmiddellijke gevangen neming. Dinsdagavond nam de heer R. van der Welle, leeraar der Clir: Kweekschool te 'Middelburg in het Schuttershof af scheid van zijn oud-leerlingen, daar hij 1 Jan. a.s. het onderwijs verlaat. Vele on derwijzeressen en onderwijzers waren op'gekdrncn om hun oud-leeraar voorwei te zeggen. De vergadering werd geopend door den NATIONAAL CRISISFONDS. Verdere ingekomen giften: maandelijk- sche bijdrage Personeel Fa. Vroom en Dreesmann f 5.30, eerste bijdrage Perso neel Fa Gebrs. Kaan f 11, in de collecte-, bus. één gulden, drie kwartjes, 5 dubbel tjes en vier centen; sjoelavond kinderen M. f 0.50. Geslaagd voor Fransclie Ham delsoorrespondentie Mercurius, de heer W. de Jonge te Goes. Het postvliegtuig „de Reiger" is heden te Batavia aangekomen. Naar het Cor. Bur. verneemt heeft H. M. de Koningin ten tweede male een gift geschonken aan hpt Nationaal 'Crisis Comité. Hedenmorgen heeft onder overwel digende belangstelling en deelneming de begrafenis plaats gehad van de vijf slachtoffers van den noodlottigen brand te Tilburg. Veel kransen en bloemstukken hingen aan de drie lijkwagens. Ook de kisten waren met bloemen bedekt. Op het kerkhof was ook de belang stelling zeer groot. De kisten werden in een gemeenschappelijk graf gelaten. Woensdagnacht bemerkte een con troleur van de A.G.P.N.V., dat er was ingebroken im 't gebouw van den Ned. R. K. Volksbond te Amsterdam. Bij een onderzoek bleek dat de kasten en laden waren opengebroken en een geld kistje openstond. Er wordt een bedrag van 30 aan postzegels vermist, Het één-jarig onderhoud der mi litaire gebouwen te Vlissingen is niet gegund aan den minsten inschrijj- ver doch aan den heer L. Boone. Ind Stoomvaartlijnen. InsuTinde (uitr.) 30 van Suez. Sibajak 30 van R'dam n. Batavia P. C. Hooft (uitreis) 29 van Algiers. Chr. Huygens Batavia n. Amsterdam 30 van Colombo. - Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari a.s benoemd en aangesteld tot reserve tweede luitenant der Militaire Administratie, 'bij zijn tegenwoordig 'korps de vaandrig der mil. administratie van het 14e Reg. Inf. F. J. A. Pantus. Roemenië en Sovjet Rusland. Het Roemeensche ministerie van bui- landsche zaken deelt officieel mede, dat in verband met de Fransch-Russische onderhandelingen over het afsluiten van een non-aggressiepact onderhande lingen over een soortgelijk verdrag gaan de zijn tusschen Polen en Sovjet Rus land. Als natuurlijk gevolg daarvan zijn thans ook onderhandelingen tusschen Roemenië en de Sovjet Unie begonnen. Naar aanleiding hiervan deelt men van Russische zijde mede, dat de Sovjet Regeering vanzelfsprekend haar stand punt inzake de Bessarabische kwestie niet opgeeft. Het bezit van Bessarabië door Roemenië wordt door de Russische regeering niet erkend. De Sovjet regee ring heeft voorgesteld, dat de onder handelingen te Moskou gevoerd zullen worden. Door Roemenië is hierop nog niet geantwoord. Japan en China. De opmarsch der Japanners in Mand- sjoerije is tot nu toe, ondanks den te rugtocht der Chineezen niet gestaakt. Generaal Kamura heeft met een Japan- sche afdeeling Patischifu in de omge ving van den spoorweg, PekingMoek- den bezet. Hierbij kwam 't tot een bot sing tusschen Japansche pantserwagens en Chineesche troepen. De Chineezen werden op de vlucht gedreven. Twee Chineesche troepentreinen pas seerden, komende van Kintsjan, Woens dag Sihan Kai Kwan zonder door de in de stad gelegen Japansche troepen, ter sterkte van 500 man, te worden opge houden. Een Japansche kruiser en drie torpe dojagers zijn te Sihan Hai Kwan aange komen. In de berichten over den terugtocht der Chineezen tot achter den Chinee- schen muur wordt er bijzonder den na druk op gelegd, dat daardoor meer dan 450 km van den spoorlijn Peking-— Moekden, die ten deele Engelsch bezit is, door de Japanners is bezet en door hen thans gecontroleerd wordt. De Ver. Staten doen niet mee. Het Staatsdepartement heeft aan zijn diplomatieke vertegenwoordigers in Europa medegedeeld, dat de Ver. Sta ten niet zullen deelnemen aan de confe rentie in Lausanne. VER. STATEN. Het tekort op de begrooting voor het jaar 1931 zal naar schatting 2.350 millioen dollar bedragen, zooals uit de statistieken over het fiscale halfjaar van 1931 blijkt. DUITSCHLAND Rijkspresident von Hindenburg zal op Oudejaarsavond om 9.30 Duitsche tijd (dus 10.10 uur Ned. tijd) een radio rede houden, die op alle Duitsche zen ders zal worden overgedragen. De mi crofoon zal voor de gelegenheid in de studeerkamer van den rijkspresident worden geplaatst. ONS KERSTKRUISWOORDRAADSEL V erduidelijking. In de opgave voor het Kerstkruis woordraadsel komt tweemaal het cijfer 12 voor, éénmaal horizontaal en één maal verticaal. Men zou kunnen meenen, dat de beginletters van de twee cijfers dezelfde is, zooals bij de andere dubbele cijfers ook werkelijk het geval is. Bij het cijfer 12 is dat echter niet zoo. De ho rizontale 12 (van 3 letters) staat in het midden, de verticale 12 (van 4 letters) als kaarsje geheel rechts in den boom. Middelburg, 31 Dec. Op de graan markt was wegens den Oudejaarsdag geen aanvoer en werd geen noteering opgemaakt. Boter en eieren aangevoerd door Wal- chersche boerinnen (officieele prijsno- teering-.) Boter f 0.65. Kipeieren f 5.50. Poelje f 4. Eendeieren f 5.50. Aangevoerd door handelaren: Boter f 0.571/2- Kipeieren f 5.50. Poelje f3.75. Part. prijs boter f 0.72Va, kipeieren f 6.50, poelje f 4.50, eendeieren f 6.50. Op de eierenveiling waren 22.000 eieren aangevoerd. Kipeieren: 4850 kg, f 3.29-3.38, 50 —52 kg, 3.50-3.59, 52-54 kg 4 01-4.02, 54—56 kg 4.58, 56-58 kg 5.16-5.21, 58 —60, 5.41-5.54, 60-62 kg 5.62-5 71, 62 —64 kg 5.79, 64—66 kg 5.71-5.79, 66-68 kg 5.90. Bruine 58—60 5.73, 60—62 kg 5.50- 5.52, '62—64 kg 5.89. Eendeieren f 5.89. Middelburg, 30 Dec. Op de vei ling deden oude aardappelen 95 ct., id. poters 53, Zeeuwsche kleine poters 48 —50, per 25 kg, molsla 8—9, spruiten 717, veldsla 5—9, witlof 5—'13, schor- seneeren 11, uien 25, rapen 1—3, ka- roten 25, peen 1—5, rammenas 1, roo- de kool 2, alles per kg; rapen 0.13', prei 3,57,5, selderie 14,5, knolselde- rie 2,5—5, alles per bos; boerekool 1—3, savoije kool V35, roode kool 3, an dijvie 1/3214, bloemkool 1—26 alles per sluk. Vlissingen, 30 Dec. Oj» de veiling werden de volgende prijzen besteed: Tomaten 25, Goudreinet 527, zure Bellefleur 617, zoete id. 5, Grauw- zoet 6—8, Campagne zoet 8, Ermgaard 610, Sterappel 11, Reine d"Or 5, Cox Oranje pipping 6, pondspeer 89, Gie- ser Wildeman 511kleiperen 5—9, winJ ter Louwtjes 6, Bergamot 6, Brederode 10, uien 2,5—4, koolraap 1.5, spruiten 12—23, karolen 3—6, wijnpeen 2,5—3, kleine peen 2,54, witlof 612, schor- seneeren 12, alles per kg; kipeieren 41 —57 per 10 stuks; boerekool 1J3, rooJ de kool 1,52, savoijekool 1'5, bloem kool 6—7,5, alles per stuk; selderie 3i 6,5, prei 46, karoten 5, rapen 2,5—(3 alles per bos; veldsla 2129, andijvie 11—46, peterselie 14—16, alles per kist of mandje; poters 1922 per 10 kg. Goes, 30 Dec. Veilingsvereeniging Z- Beveland. Groentenveiling. Tomaten 2223, id. 2e soort 7, witlof 7—9, spruiten 10—15, id. 2e soort 68, uien 33.20, ramme nas 0.90, alles per 100 kg; bloemkool 7, roode kool 3.10, gele savoijekool 2.80 2.90, groene id. 0.80,3^,30^ knplsel- derii 2.502.90 andijvie 0.20, alles per 100 stuks; prei 69 per 100 bos, ha zen 2.492.65 per stuk. Ondertrouwd ABR. PASSENIER en ADR. KLOPMEIJER. Middelburg, Schoorsteenvegerssingel Q 91 Domburg, Kerkhoflaan 89 30 December 1931. Huwelijksvoltrekking te Domburg 15 Januari 1932. .R. CASETTA, Filiaal Firma G. Santuz, in Mozaïk- en Terrazzowerken, Korte Noordstraat E 11, wenscht zijn geachte clientèle, zoowel in- als buiten Middelburg een gelukkig Nieuwjaar. Ondergeteekende wenscht zijn geachte clientèle, vrienden en be kenden een gelukkig en voorspoe dig jaar en beveelt zich wederom beleefd aan. G«| P- Hij P- Si; WC eefl H< Al Dr enl teJ del enl va Park van Nieuwenhove S 156* p. f.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 2