PUROL wwwwwv vvvvvvvvvvi Ruwe Huid i Ruwe Handen Ruwe Lippen f GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Wwm: mmB d| fi Óm als dan andermaal een besissing te Hemen. Mededeeling Werd gedaan omtrent de electrificatie van groepen ditmaal meest over den Kamperlandschen dijk, (boven- grondsche leiding). De heer Balkenende, noemt bovengrondsche gevaarlijk in aan merking nemende de lage huisjes aldaar. Het dagel. bestuur zal de betrokken groep mét de voorwaarden in kennis stellen. Daarna werden de leden in kenfnis ge steld met de opgerichte aideeling van het Nationaal Crisiscomité en de voorgestel de werking ervan. i Bij de rondvraag vroeg de heer Van Halst naar de mogelijkheid om den on georganiseerden werkloozen 'n kersgave te verstréklken in natura. De voorzitter gelooft, dat dit behoort bij armbestuur, diaconie en andere, maar niet van ge meentewege- De heer Van Halst zegt op het oog te hebben, de stille behoeftige werkloozen die zich schamen naar een kerkbestuur te gaan. Nadat verschillende leden van gedachten hebben gewisseld werd het burgerl. armbestuur opgedra gen een nader onderzoek in deze in te stellen. De heer Kramer zegt, gezien te hebben dat door den polder de sloot gedolven wordt aan den &veg bij C. Ddelte- man. Hierdoor wordt het voetpad aldaar te smal. Hij vraagt om opruiming der palen. I Het rapport dienaangaande Van den wegopzichter zal worden afgewacht. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. Gemeenteraad van Aardenburg. AARDENBURG. Vrijdag vergaderde de raad. Mevrouw Van den Broecke was met kennisgeving afwezig. In antwoord op een schrijven van B, en W. aan de P.Z.E.M., om prijsopgave voor de straatverlichting met 3 licht punten te Draaibrug, deelde bovenge noemde maatschappij mede, dat de totale kosten voor 800 branduren zouden be dragen 43. Daar tot nu toe de verlich ting dezer 3 punten met petroleum 75 bedraagt, besloot de raad z. h. st. hier toe met ingang van 1 Jan. over te gaan. Zonder hoofdelijke stemming betuigt de raad zijn adhaesie met een verzoek aan den minister om steun te verleenen aan de bietencultuur. De voorzitter zegt, dat die adhaesie weinig zin meer zal hebben, daar de regeering reeds tot dien steun besloten heeft. B. en W. stellen voor ook een drie- maandelijksche controle van de gemeen te administratie voor 330 p. j. waar toe na discussie werd overgegaan. N. a. v. een verzoek van de beide landarbeidersbonden, om tegen 1 Maart een steunregeling voor werkloozen tot stand te brengen, deelt de .voorzit ter mede, dat B. en W. reeds een groot aantal werkzaamheden hebben,genoteerd als afgraving van wegbermen en dijken, rioleeringsverbeteringen, dempen van 'n vijver e. a. waarvoor rijkssteun kan wor den verkregen. De heer Hollebrand stelt voor een steunregeling te ontwerpen, zooals in de circulaire van den minister is aan gegeven. De voorzitter zegt van die cir culaire niets te weten. 'n Steunregeling is nooit door B. en W. beloofd; 90 a 95 pet. der werkloozen is georganiseerd, zoodat daarvoor de steun is verzekerd. B. en W. willen slechts bij hoogsten nood een steunregeling, indien er geen werk voor werkverschaffing is te vinden. De heer Catsman zegt, dat B. en W. eenparig vóór steun zijn, doch zoo veel mogelijk door werkverschaffing. De heer H o 11 e.b rand vraagt dan, waarom er naast de werkverschaffing geen steunregeling mogelijk is, en tot stand gebracht kan worden. Op de door den heer Hollebrand ge dane vragen, naar den aard en den mo gelijken duur der werkzaamheden, noemt de voorzitter een aantal werkzaamheden waaraan voor geruimen tijd werk verricht kan worden, o. a. dempen van den vijver in het Verloren Kostje met grond van den dijk in de weide van Blondeel; verder gelijk ma ken van deze weide, en afgraven van tuingrond bij de Kloosterweide, met op hooging van een deel ervan, dat laag gelegen is. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad met deze plannen accoord. De voorzitter sprak nog van een groot werk, waarop kans bestond, dat 't in het voorjaar zou worden uitgevoerd, doch kon meer hieromtrent in het pu bliek nog niets mededeelen. In verband met een schrijven van den pensioenraad om den pensioensgrond slag vast te stellen van wijlen mr. A, A. J. van den Broecke, als ontvanger-grif fier van het Burger Weeshuis, een om standigheid, die vroeger verzuimd was, werd deze vastgesteld op 350. Deze pensioensbijdrage moet blijkens de vei-- deelingsacte der be:de instellingen door de gemeente betaald worden, die ze echter op de armbesturen kan verha len. De R. K. vereeniging Sint Jan heeft in een schrijven den Raad medege deeld, dat dit verjaard is, naar hare meening. De voorzitter deelt den Raad me de, dat de ruil der scholen voorloopig van de baaan is, daar net R, K. school bestuur hare aanvrage heeft ingetrok ken. Bij de rondvraag vroeg de heer Hol lebrand de aandacht van B, en W. voor het vuil dat langs de kaai van de straat is gekrabd, doch n et is opge ruimd. De heer W ij f f e 1 s vestigde de aan dacht van B. en W. op den treurigen toe stand waarin de R. K. begraafplaats ver keert. Een persoon die aldaar het gras afmaaide en werd gevraaagd waarom hij dat zoo slecht deed, had den heer Wijf fels geantwoord, dat hij het wel beter zou doen als er voor betaald werd. Gemeenteraad van Oostburg, OOSTBURG. Vnjidaig vergaderde de Raad. Besloten werd adhaesie te betufV gen aan het 'besluit van den Baad Het gemeente Wehl om zich tot de Kroon te wenden met het verzoek tot instelling van een ministerie van Landbouw. Met algemeene stemmen wordt eer vol onts&ag verleènd aan mejl W. C, Zoethout, met ingang van 1 Januari a.s. als onderwijzeres aan de gem. openbare lagere school, met dan'k voor de bewezen diensten. Het verzoek van den directeur der Rïjks-Kweekschool om het gymnastiek!*) kaal der openbare lagere school te be zigen voor muzieik- en zangonderwijs aan de leerlingen der Fi^jks Kweekschool wordt i ingewilligd .kosteloos tot wederc^pt- zeggens. Het verzoek' van de vereeniging. Ims- manuel om gelden beschikbaar te steil- len voor het bijbouwen van een lokaaj en een nieuwe speelplaats bij de school vindt tegenstand bij den heer van Gin." kei vooral wat betreft de speelpUaats, daar z.i. de 'bestaande speelpjLaats vol doende is. De Voorzitter zegt, dat B. en W. met het 'bestuur der school van oordeel zijn, dat de tegenwoordige speel plaats onvoldoende is wegens het liggen aan de straat. De heer van Ginkel zegt dat het wettelijk' in orde is, maiar mot- reel niet en dat, als het wetsontwerp Terpstra woondt aangenomen, we het vol gende jaar met een leeg lokaal zitten. De heer Risseeuw sluit zich Mj den heer van Ginkel aan, voorzöoveel het gö- bouw betreft, gezien de tijdsomstandigf- heden. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen (de heeren van Ginkel, Brevet, en Risseeuw). De Voorzitter herinnerend aan het des(- fiids ingekomen verzoek van ingezetenen tot verlaging van den stroomprij's, 5'teftt ■namens B. en \V. voor de electricïteit per k.w.u. met ingang van 1 Januari a.s. met 5 cent te verlagen en £$zoo te brengen op 45 cent voor licht; met algemeene stemmen wordt dit aangenoi. men. De gasbegrooting sluit in baten en lak ten op f 33.7S0 met een onvoorzien van f 558 cn vóór den kapitaaldienst op f 23.503. Die voor het electriiciteitsbet drijf komt voor baten en lasten o'p f 19634 met een onvoorzien van f 81 Met 6 stemmen en één onthouding worden beiden aldus vastgesteld. Een voorstel van Girik'el om aan den minister te verzoeken om aan de werk loozen van Oostburg een brandstoffeif- toeslag te mogen verleenen wordt aanf. genomen. Een voorstel van B. en W. om in de wekten van 24 Dec. tolt 4 Januari niet 'te laten wekken wordt aangenomen (de heer van Ginkel tegen). Ook de Kerstjgave van' 1.50 op den lsten Kerstdag, f 0.75 op 2en Kerstdag en f 1.50 op Nieuwjaarsdag wordt met alg. stemmen toegestaan; ook zij, die buiten de werkverschaffing vallen door ouderdom, zullen in de Kerstgave dteelen. Aan de armlastigen zal cokes worden geschonken. Doos 30 cent. Bij Apoth.enDrog (Ingez. Med.) FLUITEN. (De uitvinder'' der padvinderij, Generaal' Baden Powell, heeft verklaard, dat er tegenwoordig niet 'genoeg meer gefloten wordt.) Ieder zoekt in deze dagen Gaarne naar een wereldkwaal, Er wordt niet genoeg gefloten; Zegt de boyscout-generaal. Fluiten is een blijk van vreugde, Van een tinteling in je bloed, Fluiten is een levensuiting, Die getuigt van levensmoed. Fluiten op bepaalde wijze Drukt soms wel verbazing uit En 't kpimt voor, dat men zijn woede Kenbaar maakt door schel gefluit; 't Kan zelfs zijn, dat je gaat fluiten, Als je je verlegen voelt, Maar dit zijn niet de geVa'llen, Die de generaal bedoelt. Menschen zijn, zoo wil hij zelggen, 't. Fluiten bij him werk verleerd, Zorg zal wel de oorzaak wezen Het blijft niettemin verkeerd. Wij waardeeren uw bedoeling Generaal, maar menig man, Voelt dat hij slechts naar een baantje En zijn duiten fluiten kan. I i P. GASUS. Aan de Schelde in het Najaar, Het Zuiden van Walcheren heeft geen duinen, geen bosschen, niets dan rechte dijken, maar toch is deze streek een van de mooiste gedeelten van het eiland. Als we bij het opgespoten ter rein van de nieuwe zeehaven wandelen, op een van die mooie avonden, en we kijken dan landwaarts in, dan merken we pas hoe mooi het hier is in den herfst. Hier en daar zien we de hofsteden in de boomen, die reeds bruin beginnen te worden, verscholen liggen. De boomen, op den dijk bij „de schoone Waardin", hebben ook al een bruine tint. Ritthem met zijn witten molen en zijn schilder achtig kerkje ligt liellijk tusschen de vel den. Hier en daar zijn de boeren op het veld aan het werk en in de weiden ver zamelen zich troepen kievitten en wul pen voor den najaarstrek. In de wazige verte verheft de „Lange Jan" zich in de blauwgrijze lucht. Een zeilschip het beeld van vergane glorie, ligt op de ree, 't Is het Belgische opleidingsschip „l'Avenir". Uit de sluis komt een klipper, traag klappert het groote bruine zeil en langzaam komt er eenige gang in het diepgeladen schip. In de haven liggen een paar stoombooten kolen te laden en het geratel van de lie ren en het geschreeuw van de bootwer kers vormen een scherpe tegenstelling met het vredige landschap aan de bin nenzijde van den dijk. Als we langs den zeedijk verder loo- pen, lijkt het of het landschap steeds mooier wordt. Bij „de schoone Waardin" kunnen we door den kijker de duinen van de westkust zien. Aan het einde van den „Boomdijk" zien we niet veraf, als een beeld van Zeelands vroegere glo rie, het oude fort „Rammekens" liggen. Vroeger was dit een sterke bescherming voor de Schelde-monding. Nu ligt het Vergadering van Maandagmiddag. Afwezig de heer Harthoorn. Begrooting 1932. Voortgezet wordt de artikelsgewijze behandeling, en zegt de heer v. d. FELTZ, dat z.i. geen presentiegeld mag worden gegeven aan de leden der ge zondheidscommissie, ook niet wettelijk. Mevrouw WEIJL vraagt of niet 's avonds vergaderd kan worden. De VOORZITER zegt, dat er bezwaar tegen is. De heer v. d. FELTZ deelt intusschen mede, dat het Carlton Hotel geen f 330.000 winst gemaakt heeft, doch na aftrek van rente enz. f 3024. De VOORZITTER dankt voor deze waarschuwing voor hen, die aandeelen willen koopen. De heer bijbau begrijpt niet, dat men niet 's avonds kan vergaderen. De heer DEN HOLLANDER komt op tegen de uitdrukking der gezondheids commissie, dat zij de presentiegelden wil afstaan, als de raad het ook doet De post wordt gehandhaafd met 9 tegen 7 stemmen, die der heeren Por- theine, v. d. Feltz, Mes, Heemskerk, Bij- bau, v. Andel, Jeronimus. De heer MES komt weder op voor de R.K. drankbestrijding en wil van den post van f 115, f 15 speciaal voor de R.K., niet om het geld, maar om het principe. De heer WONDERGEM meent, dat de R.K. zich buiten de gemeenschap stelt. Geroep: „Hé, hé De heer HEEMSKERK zal voor het amendement stemmen, omdat de R.K ook aan reclaseering doen. Het amendement wordt verworpen met 11 tegen 5 stemmen, die van me vrouw Weijl en de heeren van Andel, Heemskerk, Mes en Boasson. De heer v. d. FELTZ begrijpt niet waarom de schoolarts reeds nu een ver vroegde verhooging krijgt. Mevrouw WEIJL meent, dat het vaak veel vlugger is toegenomen dan men dacht. De heer v. d. FELTZ zegt, dat hij nog geen volle taak heeft. De post wordt aangenomen met 9 tegen 7 stemmen, die der heeren v. d. Feltz, Mes, Portheine, Heemskerk, Bij- bau, van Andel en Jeronimus. De heer PAUL vraagt nog naar te wei nig bouwgrond. De VOORZITTER zegt, dat de grens- wijzing hier aan te gemoet kan komen, maar het zal worden nagegaan. De heer PORTHEINE stelt voor de woningbeurs af te schaffen. De heer ONDERDIJK acht het ge- wenscht, dat het materiaal intact blijft en dit kost heel weinig tijd. Mevrouw WEIJL acht de statistiek zeer goed, als er eens een vacature is, kan men verder zien. De post wordt gehandhaafd met 13 tegen 3 stemmen, die van de heeren Portheine, van Andel en Jeronimus. Thans is men gevorderd tot de ge meentewerken. De heer PORTHEINE wil de drie lichtramen in de Stadsschuur, f 130, en vernieuwing gazonhekje bij de muziek tent, f 96, laten vervallen. daar, vergeten een boer heeft er zijn werktuigen opgeborgen en de zeevogels vinden er een goede rustige broedplaats! De zon gaat nu onder en de boeren gaan langzamerhand naar hun huis te rug. Het licht bij Borsselen is net aange stoken en de Terneuzensche boot komt de rivier af, een dikke rookpluim in de zoele avondlucht omhoog werpend. De duinen in de verte worden met 'n goud- achtigen glans gekroond, hier en daar stijgen, de avondnevels uit het veld om hoog. De vogels trekken naar hun slaap plaatsen en het geschreeuw van een dier dat door een uil verrast is, doorsnijnt de avondstilte. De Wedtkappelsche vuur toren werpt nu ook zijn stralen uit, de zon is onder. Als we terug gaan door het vredige dorpje Ritthem, zitten de bewoners in groepjes voor hun huizen te praten. Soms ontwaart men alleen 't roode glimpje van een sigaar of pijp. Als we langs komen verstomt het gesprek even, en als we groeten, mompelen ze een groet terug, enkelen even aan hun pet tikkend, zich af vragend wat dat voor volk is „da zo Jaête veubie komt". In de verte hooren we het geluid van een horen of het blaffen van een hond. De duisternis valt nu sneller en we hooren het schreeuwen van de troepen trekvo gels, de onvermoeide reizigers die steeds verder naar het zuiden gaan, naar bete re streken. Een boom laat ritselend zijn blaren vallen, als de vogels in de takken zich bewegen, onrustig door den lokroep van de trekvogels. De herfst komt zacht; men merkt hem haast niet, totdat 't ineens winter is 't is als in het leven de dood van de men schen komt, net als de dood van ,de na tuur, zachtjes, maar plots is hij er zon der dat er op gelet is! F G S Middelburg 1931. De heer ONDERDIJK zegt, het eerste is voor een timmerwerkplaats en het tweede tegen verdere vernieling. Het schrappen van de lichtbronnen wordt verworpen met 10 tegen 6, en van het hekje met 9 tegen 7 stemmen. Bij de bestrating zegt de heer JERO NIMUS, dat men nu geen lijstje heeft van de straten die hersteld worden. De VOORZITTER zegt, dat dit alleen kan, als zeker is dat van den post alles kan worden gedaan. De heer ONDERDIJK zegt, dat men geen illusies meer wil scheppen. De heer JERONIMUS wil 2500 schrappen. De heer PORTHEINE wil zich beper ken tot de hoofdstraten, de toegangs- en doorgangswegen, en wil aan de andere straten alleen het hoogst noodige doen en wil ook het opnemen asphalteeren van Singels en het asphalteeren van het Park van Nieuwen Hove over eenige ja ren verdeelen, en wil dezen post (wegen en voetpaden) 4000 verminderen. Mevr. WEIJL vraagt of de koperslak keien op de Markt niet kunnen wach ten en of uitstel van de Singels het werk later nog niet duurder maakt. De heer PAUL zegt, dat er hier veel minder aan bestrating wordt uitgegeven dan elders, en beantwoordt de laatste vraag van mevr. Weijl bevestigend. De heer ONDERDIJK beschouwt wegen- en stratenonderhoud geen luxe. Men maakt achterstand, die laater veel meer aan inhalen kost. Laat men nu de Singels na, dan ligt den keilaag er onder, en is er weer het geheele werk te doen. Als den bovenlaag versleten is; moet men steeds herstellen. De dek laag in het Park heeft op afwerking gewacht tot de bebouwing, en men heeft daar recht op een goeden weg evenals in de stad en de grond heeft er volledig zijn winst opgebracht. De eerste gedachte was de Markt met koperslakkeien af te werken, en dan eerst Langeviele of Burg te nemen. En met het uitkomende materiaaal tweede rangstraten te herstellen. Spr. wil de koperslakkeien laten val len ad 6650, en deze vervangen door een post van f 3000 voor ander materiaal als klinkers enz. Te Vlissingen heeft men f 47000 voor straten en wegen ge raamd, Bergen op Zoom f 55.000. De heer DEN HOLLANDER is het inzake den Singel eens met den wethou der, het wachten met de koperslakkeien kan nog maken, dat zij dan goedkooper zijn. De heer JERONIMUS zegt, dat de wethouder verder gaat dan hij, maar dan kan ook plaat- en rivierzand verminde ren en ook verwerkkosten. Oeze post wordt in totaal verminderd met f 4672. De heer PORTHEINE wil overleg met verschillende organen ook van het Rijk plegen om te voorkomen De VOORZITTER en de heer ON DERDIJK zeggen dat dit reeds gebeurt. De heer PORTHEINE wil nu de Sin gels en het Park in twee jaar verbeteren en daarmede f 3264 besparen. De heer ONDERDIJK wijst op de duibbelte toosten van vervoer enz. bij hal ve werkzaamheden per jaar, dit kost natuurlijk veel meer en maakt het ge heel duurder. In het oude Part is te gen Mei alles volgebouwd, en de klin kerweg op het terrein van de wed. de Indien U de huidporiën niet geregeld en grondig reinigt, verzamelen zich daar vuil en bacteriën, die de oorzaak kunnen worden van vele ziekten. Alleen met een sterft schuimende zeep als Dobbelmann's vermaarde Co-co-ro-so (Cocosrozenzeep), die daarbij krachtig reinigt, kan dit vuil volledig worden verwijderd. Prijs per stuk 15 cent., per doos van 12 stuks f 1.70 1 (Ingez. Med.) Jonge ook gereed. Spr. heeft alles ge daan om te bezuinigen, en men vergete niét, dat voor de volgende jaren deen toestand nog donkerder wordt ingezien. Het voorstel'Portheine Wordt met 12' tegeai 4 stetmjmen verworpen, die der heeren Mes, Portheine, Van Andel' en Jeronimus. De VOORZITTER zegt dat f 450 ge- Woon onderhoud wordt geschrapt. De heer PAUL vraagt naar den Poe- lendalesingel en naar overgave in on derhoud van dien Veerschen en den. Vlissingschen weg aan de provincie. De VOORZITTER zegt dat een en an der 'bij Ged. Staten is. De heer DE VEER ziet hierin gevaar voor groote kosten en meent dat juist hierop te bezuinigen is. De heer DEN HOLLANDER bespreekt de bruggen en meent dat het schilder werk aan 't ijzer meer onderhoud) vjrlaagt. De heer ONDERDIJK zegt, dat het werk geregeld wordt nagegaan. De heer HEEMSKERK Vraagt waar nog een overzetveer is? De VOORZITTER zegt dat dit voor schrift is, er moet staan „bruggen en overzetveren". De heer JERONIMUS. meent, dat de brugwachters wel 81/2 uur dienst- doch geen werktijd hebben. Als er vacatures komen ,wil spr. tot verpachten over gaan wat' hij op een voordeeL van f 30GO berekent. Dc heer v. ANDEL zegt, dat de men schen hun tijd doorbrengen met praten visschen en land behouwen. Twintig jaar geleden kostte het 1000 nu 5000, of de kleinste helft van de opcenten op de vermogensbelasting Spr. wil B. en W. verzoeken met an dere planen voor de hrugbediening te komen. De VOORZITTER zegt, dat de klachten komen van de schippers, en men maat regelen neemt om dat te voorkomen. De heer Den HOLLANDER geeft een Voorbeeld van het niet op zijn post zjjn van een brugwachter. 'De heer v. ANDEL zegt dat een er van ook in ("lensttijd naar zjjh land heetn en Weer rijdt. De heer ONDERDIJK zegt dat hij alles zal doen om streng te Üoen optreden te gen plichtverzuim. Het gaat niet aan om gemeentedienst te verpachten. Nu zijn de bruggen 14 uur opengesteld en moeten er drie brugwachters zijn. De heer WONDERGEM vraagt naar de Dokbrug of d;e in orde is. De heer CORNELISSE wijkt op den vullen toestand van de Koningsbrug en meerit dat in den winterüj[ijd één majn naar niet kan schoonhouden en daar' bij ligt het bovendek slecht De heer JERONIMUS meent dat er beter hout is, en het beste kan hier dienen. De heer DEN HOLLANDER be spreekt het Pompgebow bij de Noord- brug en zegt, dat hij gehoord heeft dat er te veel zand in komt. De heer ONDERDIJK zegt dat men van de Mabeg een proefkonijn is ge weest met de natte pompen, en nu wordt besproken, vrat vervanging door droge pompen zal kosten. De heer JERONIMUS wil minder be steden aan binnenwerk van verhuurde woningen. De VOORZITTER zegt, dat een en ander al lang is uitgesteld. De heer WONDERGEM is tegen een rijwielhek bij school J. Het is daar zeer druk, en voor enkele verder afwonen- den is er een rijwielbergplaats. De pos+ wordt geschrapt. De heer WONDERGEM bepleit ver vang in door el (De gekom- De h post V' gaande der be; diaconil ten uit dten. S helft t nen se] De is dire De den p De met e Het zijn st' De het sc de su| wijs bond. De die a; te be sprek In 's- opged De gebee steed alle s moge De post toekc De der vjfl nizoe De 5001 duur De uitbrfl Del plan® Kleii Dc bezv er e> de p secri zich Dl mee dat vree dan val met het Dl 91 allee won* ten. Dl een reail Dl hijdl korl Des tenj schfl denl Goj Gal de zijdl echl sch koel der ker ten red te 1 de die W. bei gel ren teil me bij wJ zo mtj hJ vi er st be bi

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 6