mm Mooi zstciat crème R h en m 1 s; ui -1 a li ens. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCBE MIDDELBURGSCBI COURANT VAN DINSDAG 22 DECEMBER 1931. No. 301. ZEELAND. is de kleur van Een genot voor het oog, een heil middel voor het lichaam I Hebt U ze al? MIDDELBURG. OPROEP PLAATSELIJK. CRISIS- COMITE. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: De oproep van het Plaatselijk Crisis- Comité heeft nog niet het gewenschte succes gehad. Daarom doet het bestuur een dringend beroep op allen, die eeni- ge uren per week kunnen afzonderen om te helpen bij het inzamelen van geld en het vraagt speciaal de Besturen van vereeninigingen er bij hunne leden op aan te dringen ,dat ze zich voor dit werk aanmelden bij het Secretariaat Mol straat F 94. Postdiensten op de Kerstdagen. De Directeur van het P.T.T. kantoor te Middelburg maakt bekend, dat de diensten op den len Kerstdag zullen worden uitgevoerd als op Zondag, doch afgiften van correspondentie van 11.30 tot 12.30 in plaats van 1112 uur. Op den 2en Kerstdag dienstuitvoering eveneens als op Zondag, behoudens dat in plaats van afgifte een brief- en pak ketpostbestelling zal plaats vinden, aan vangende te circa 11 uur, Voorts zal er op dien dag een extra buslichting (ook van de bijbussen) ge schieden tuschen 20 en 21 uur. Naar men ons bericht is mede op verzoek van den kerkeraad door kerk voogden besloten, om gelegenheid te ge ven op Vrijdag a.s. in de Nieuwe Kerk alhier de Radio-kerstrede van de„ Ko ningin aan het volk van Nederland met de daarbij te zingen liederen, te kunnen beluisteren. Tot kwart vóór vier hebben de eigenaars recht op hunne plaatsen; na dien tijd zijn alle onbezette plaatsen vrij. Bij den uitgang zal een collecte wor den gehouden voor de onkosten. De afdeeling Middelburg van de onderofficiersvereeniging „Ons Be lang" heeft een motie aangenomen waar in zij verzoekt de regeering het daar heen te willen leiden, dat meer doel treffende maatregelen ten aanzien van militaire wachtgelders worden genomen. WALCHEREN. Gemeenteraad van St. Laurens. SINT LAURENS. Vrijdagmiddag ver gaderde de Raad voltallig. Na de opening met gebed spreekt de voor zitter een bijzonder woord van wel kom in de eerste Raadsvergadering in 't nieuwe Gemeentehuis; hij spreekt de wensch uit, dat in dit gebouw vele wijze besluiten zullen worden genomen. Uit de ingekomen stukken blijkt, dat als extra subsidie le kwartaal voor werkloozenkassen 17.36 moet worden betaald. Voor kennisgeving worden aangenomen een verzoek om subsidie van de stichting Landverhuizing, van het gemeentebestuur van Wehl om adhae- siebetuiging aan het adres om instelling van een ministerie van Landbouw. De conclusie op het adres van de afdeeling Zeeland van de S.D.A.P. inzake de werk- loozenzorg is dat het gemeentebestuur te dezer zake diligent is. Het adres van A. Servaas, om zijn café Zaterdags tot elf uur geopend te houden, zal als be- hoorende tot diens competentie door den Burgemeester worden afgedaan. Van den uitgever Samson te Alphen aan den Rijn is nog ontvangen een vierdeelig tinnen waterstel van mevrouw Bonthuis Dhont te Almelo een geslagen bloem vaas en van den heer Neugebauer alhier een tweede bloembak voor het plant soen. Deze geschenken worden onder hartelijke dankzegging aanvaard. 'bbmoh/T I>e verstandige man was met z'i|n menschenkennis aan wien de taak was ten deel gevallen, de waarheid op te sporen, merkt© dadelijk de aarzeling van den jongen man op en al' zou hij mis schien 'later genoodzaakt zijn de zaak Van den eigenaar op te nemen tegen de bediende in, toch kwam ook hij onwil lekeurig onder den invloed van dien openhartigen eenvoud van den jongen man, die ook op zijn dochter indruk had gemaakt. Mijnheer Gedge zouden wij el kaar iets te zeggen hebben dat deze jongeman niet nooren mag? zei sir Ar thur bedaard; en tien de oude koop iman niet dadelijk antwoord' gaf voegde hij er kalmpjes Pij Ik geloof het niet. En tot Willem zei hijWees zooi goed liever hier te blijven. Ik wou een paar Vragen doen waarop u miisslehien wel antwoord kunt geven. Dit paste volstrekt niet bij het plan van den ouden man, maar hij besloot een stout spel' te wagen. Ik ben u heel dankbaar voor uw vriendelijkheid zorg te dragen voor het schilderstukje, zei hij met een gemaakte glimlach. Zooals N weet is het een ding van groot© waar In behandeling komt het voortsel- Abrahamse om des Zondags de café's te sluiten. De heer Abrahamse uit zijn te leurstelling over het afwijzend Sadvies van B. en W.. Er zijn zooveel gemeenten op Walcheren waar de café's gesloten zijn, dat hij verwacht, dat deze rechtsche gemeenteraad zijn voorstel zal aanne men. De heer Boon legt namens de Anti- Rev. en Chr. Hist, raadsfracties een ver klaring af, waarin hij uiteenzet, dat wan neer de Zondagsrust op geen enkele wij ze wordt gestoord, en niemand in Zon dagsheiliging wordt belemmerd, 't z.i. niet tot de taak der plaatselijke over heid behoort, ingrijpende maatregelen te nemen. De heer Abrahamse erkent, dat er veel verbeteriing is gekomen, maar men moet het kwaad wegnemen. De heer Boon acht, dat verwijzen naar andere gemeenten hier niet opgaat; hier spreken de plaatselijke omstandig heden en feiten mede. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. van meening zijn, dat waar de Zondagsrust niet geschaad wordt en de Zondag niet ontheiligd wordt, aange zien het buitengewoon rustig is in en bij de café's, de Overheid in dit geval bui ten haar bevoegdheid zou gaan, wan neer zij besloot tot sluiting. Hij zou, ook als hoofd van politie gaarne vernemen, welke rustverstoren- de feiten op den Zondag, door den heer Abrahams kunnen worden genoemd, waarop deze antwoordt, dat café's op Zondag gesloten moeten zijn. De voor zitter zegt, dat hier als Overheid 'n besluit moet worden genomen; het gaat hier niet om persoonlijke verlangens. De heer Simonse betoogt, dat wanneer de Zondagsrust niet wordt ge schaad; wanneer geen personeel in dienst is, wanneer er geen omstandigheden zijn, die verhinderen, dat in de gezinnen en in de kerk de Zondag ongestoord kan worden gevierd, de overheid niet mag in grijpen. Hierna wordt het voorstel met de stem van den heer Abrahamse voor, verworpen. Daarna komt in behandeling het voor stel van B, en W. om voorwaa-den vast te stellen voor bebouwing van het ge meentelijk bouwterrein. Door wethou der Wondergem wordt uitvoerig toege licht, dat nu het Gemeentehuis gebouwd is, het motief om door hooge grondprij zen de bebouwing aldaar tegen te hou den totdat een Gemeentehuis is gebouwd is vervallen; integendeel thans moet 'n spoedige bebouwing worden in de hand gewerkt; B. eji,:W. stellen voor een al- geheele prijs van 2 per m2. De heer H a m e 1 i n k maakt verschillende op merkingen omtrent een tusschen de bouwperceelen gelegen perceel, dat niet za! worden verkocht, waarop B. en W. toezeggen er de aandacht aan te zullen schenken. De heer Marinissen kan meegaan met éénzelfden prijs voor alle percee'len, op grond -van de strenge eischen, die gesteld zullen worden voor gebouwen bij het Gemeentehuis, waar door deze uiteraard duurder zullen moe ten worden, anders zou hij hiertegen be zwaar moeten maken. De heer Hamelink noodigt B. en W. uit reeds thans de mogelijkheid van een nieuw bouwplan te overwegen, om gereed te zijn, wanneer dit vol is. Hij zou daarbij gaarne zien, dat getracht wordt onderbreking in de lintbebouwing te krijgen en dat zoowel voor de omge ving van het Gemeentehuis, als bij Brig- damme een ontwerp gemaakt wordt, vooral voor hen, die niet te ver van de stad willen wonen. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen met vaststelling van de voorwaarden van koop. B. en W. worden gemachtigd tot ver koop der gronden. De heer Hamelink adviseert de voorwaarden in de koopacte op te ne men. Z. h. st. wordt na een toelichting door wethouder Simonse besloten tot opheffing van een gedeelte van het voet pad naar Grijpskerke en een gedeelte van Louwerse's voetpad, aangezien er geen gebruik meer van wordt gemaakt. Na den heer Abrahamse te hebben in gelicht, dat de jaarlijksche kosten van 'n straatlantaarn ongeveer 18 bedragen, wordt z. h. st. besloten tot bet bijplaat sen van een lantaarn bij het Gemeente huis. De heer B o o p vraagt overweging door B. en W. om in het begin van het Brigdamsche padje ook een lantaarn te plaatsen, waar ook een gevaarlijk punt is. Tot lid van de Commissie van Toe zicht op het Lager onderwijs wordt met algemeene stemmen de heer M. van Slooten herbenoemd. RITTHEM. Het fanfarecorps Oefe ning na den Arbeid" gaf Vrijdagavond in de school een muziek'- en een tooneeluitj- voering, welke beide zeer goed geslaagd zijn. Dank zij den ij'ver van den directeur den heer P. Meijers, weet het corps den goeden naam, dien het op muzikaal ge bied heeft, hoog te houden, hetgeen bleek uit de correcte uiiltvoering der muziek nummers. Dat ook de twee komische scènes bij het goed opgekomen publiek in den smaak vielen, bewees het d.a.nll/ baai- applaus. 'ITO-BEVEL AND District Zeeland Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. GOES. Zaterdagmiddag werd alhier 'n vergadering gehouden van het dis tri cl „Zeeland" van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen onder voorzitterschap van den heer A. van de Have le Kapelle. Vertegenwoordigd waren verschillende d<ipartementen, de gemeentebesturen van Goes, Ivruiningen, iLllaud-Path, GroeJe en "s-Heerenhoek, het hoofdbestuur van de Z. L. VI. en enkele belangstellenden- De heer J. Hovens—Greve, algemeen secretaris dier maatschappij, zette breed voerig uiteen het belangrijke vraagstuk Ontwikkeling en ontspanning der werk loozen." Spr. zette uiteen dat het doc(l tweeledig is, helpen dragen en verder brengen. Als wij volksontwilkkelaars iets de. Als er iets inee gebeurd was, zou het verlies verschrikkelijk geweest zijn. Misschien Wilt u imij veroorloven het da delijk te gaan halen, want ik moet u zeggen meneer, dat ik niet gerust ben, voordat ik het terug heb. Sir Arthur keek den ouden man met zijn onaangenaam listig gezicht aandach tig aan en antwfoordde toen heel be daard: Het spijt mij wel, mijnheer Gedge, maar ik mjoet u zeggen, dat uw nichtje beweert, dat het baar eigen- dpm is. De oude man was voorbereid op zulk een antwoord. Ik vrees, dat het een heel slecht meisje is, zei hij op den be droefden toon van een echt goed mlensch, wiens gevoelens diep gekwetst zijn. Ik vraag u Mijnheer, is het wel waarschijnlijk dat een ding Van zoo on schatbare Waarde haar zou toebehooren Ja, dat moest sir Arthur toegeven en toch toen hij zich zijn dochter's diepe overtuiging herinnerde omtrent deze kwestie, bleef hij' Julie's aanspraak ver dedigen. Een valscbe bewering, dat verze ker ik u mijnheer. Sir Arthur liet zich met deze verkla ring niet tevreden stellen. Na alles wat er geibeurd was, Voelde hij het zich tot plicht, een duidelijk bewijs te zoeken aan wie het stukje toebehoorde. Toen (wendde hij zich tot Willetm en ver- i telde, dat het meisje in het ziekenhuis verteld had, het van Willem cadeau (Ingez. Med.) kregen te hebben. Hij Verzocht hem dit te verklaren en de jonge man aarzelde dan ook geen oogenblik een verklaring te geven. Oorspronkelijk had het stuk hem toebehoord, maar een week gele den had hij het aan het nichtje Van zijn baas ten geschenke gegetven. Wat heeft u daar op te zeggen, mijnheer Gedge? Vroeg sir Arthur. Hel was of Willem'sl hart stilstond terwijl hij met spanning antwoord op deze vraag afwachtte. Voor zulk een natuurlijk en dood eenvoudig man scheen hel dat zijn heeïe leven, verleden, he den en toekomst afhing van hetgeen de oude man zou zeggen en het was of hij een langzame n doodstrijd' moest doorma ken toen hij besefte wat deze woorden beteekenden in ai hun cynische boosheid. De Van Roon is van mij, zei S. Gedgfe met vaste, gedecideerde en kalme stem. Het stuk is gekocht van mijn geld. Sir Arthur wierp een vragenden blik op den verstomden Willem. Hij zelf had zeker gedacht dat dit d'e waarheid was en toch kon hij niet geloovlen dat een jong mensch, op het oog de openhar tigheid zelve, zoo beslist had staan te fiegen. Wat zegt u? Vroeg hij met zachte stem. Willem was te verschrikt om iets le zeggen. Zijn baas1 maakte dadelijk gje- bruik Van de pauze die volgde. Kom' jon gen, zei hij op een vriendelijk verimla- nenden toon; je Weet even goed als voor de werkloozen kunnen doen, dan zal ons werk zich naar deze twee doeJr stellingen moeten richten. Spr. wees verder op een schrijven van den Mi nister van JDlnnenlandsche zaken ge richt aan alle .gemeentebesturen. In deze circulaire wondt o.a. gezegd: „Een der moeilijkste vraagstukken, welke zich bij de werkloosheid naar voren dringt, is de zorg voor de jonge werkloozen. In deze tijden vau crisiiS-wearklnotsheid valt he laas het verscliij'nsel te eons ta toeren, dat talrijke jonge menschen niet in de j»e- feigenheid zijn zich i*n het vak dat zij gekozen hebben,' verder te bekwamen. Velen van hen zoeken troost op de straat met al de gevolgen daaraan verbonden. Het ligt voor de hand, dat een derge lijke gang van zaken zeer te betreuren is, omdat daaruit en voor de betrokkev nen en voor de maatscHappij allerlei ongewenschte gevolgen voortvloeien. In dien nu -in die gemeenten, waar zich dit verschijnsel voordoet, .door eendrachti ge samenwerking van het gemeentebe stuur, de vakbeweging, de jteugdorganife saties en andere corporaties, welke ge acht (kunnen worden rechtstreeks belang te hebben bij of belang stellen in het treffen van maatregelen om het hier geschetste euvel eenigermate te b&strij1- den, het noodige zou kunnen worden gedaan dan zou de regeering zulks in hooge mate toejuichen. Op genoemde circulaire werd slechts door een 'klein, aantal gemeenten gereageerd. Spreker ging daarna uitvoerig na, wat er in verschillende plaatsen gedaan werd wat zou kunnen gedaan worden. Na de rede van genoemden spreker volgde 'n geanimeerde bespreking. Het woord werd gevoerd door den burgemeester van Groede, wethouder van Melle te Goes, burgemeesters van Kruiningen en 's-Heerenhoek. Met een woord van dank door den voorzitter aan den spreker w'erid deze vergadering daarna gesloten. 's-HEER ARENDSKERKE. Vrijdag middag hield de raad dezer gemeente een vergadering, waarin de heer D. W. Lindenbergh afwezig was. Besloten werd op verzoek van de Ned. Spoorwegen het Cooz aards wegje op te heffen en f 150 terug te betalen aan het Rijk, welk bedrag in 1867 is gegeven voor meerder onderhoud. Gunstig werd beschikt op het verzoek van het Bestuur der Herv. Chr. School te 's-Heer Hendrikskinderen om de be- noodigde gelden beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van electrische ver lichting in die school. Ingevolge diverse aanvragen werd ge- meentelijkë vergoeding bedoeld in art. 101 L.O. wet 1920 toegestaan over 1929 aan de Bijz. lag. school te Nieuwdorp f 1403.92. aan de R.K. school te Lewe- dorp f 738.20 en aan de Herv. Chr. school te 's Heer Hendrikskinderen f 562.71. Voor vakonderwijs gedurende het le kwartaal 1929 werd aan de R.K. school te Lewedorp toegestaan f 83.84 en aan de Herv. Chr. school te 's-Heer Hen drikskinderen f 87.44. Aan het waterschap de Nieuwe West- Kraayert werd op verzoek de onder houdsplicht van een gedeelte van den Nieuwen West-Kraayertschen dijkt over gedragen. Om de begrooting sluitend te kunnen maken werden de opcenten van de ge meentefondsbelasting verhoogd van 35 op 60. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur werd vastgesteld tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 17543, die van het Groot Armbestuur te 's-Heer- Hendrikskinderen tot een bedrag van f 5.963. De begrooting wordt voorloopig vast gesteld tot een bedrag in ontvang en uit gaaf van f 97.259, met een post onvoor zien van f 225.65. De kapitaaldienst tot een bedrag van f 1410.44. ik, dat ik je geld gegevten heb am in Suffolk ©enige dingen te koopen zoo als je gewoonlijk doet op je Vrijen middag en dat dit stukje daar bij was. Droevig schudde de jonge man het hoofd. Die koelbloedige leugen deetl hem meer pijn dan een slag met de vuist van den ouden man gedaan zou heb ben, toch maakte het hem wakker 'om het ronduit te ontkennen. Heel eenVoudig zette hij de zaak uiteen. Mijn baas gaf mij twintig pond mee naar een verkboping' in Loseby Grange te Saxmundham en ik kocht daar artikelen voor een-ent-twintig pond en negen stuivers. Met een half sp-oltende, half gevoe lige stem kwam de oude man lusschen- beide Dit stukje, dat je Voor een appèl en een ei gekregen liebt, dat geef ik je toe. was daar ook bij. Neen mnheer, zei Willem. Ik heb dit stukje voor mijn eigen geld gekocht Van een oude vrouw1 Mn een winkel' in Crowdon. Dit was het antwoord, dat aan dui delijkheid niets te wensfchen oVerliet. Sir Arthur echter betreurde nog steeds dat het Verbazend moeilijk was recht vaardig te wezen; de taak1 dit uit te maken, was hem nu eenmaal toebedeeld. Wat heeft u voor het stukje betaald, als ik het 'u (Vragien mag? Vijf shilling, zei Willem zonder le aarzelen. Aan B. en W. werd een crediet toe gestaan van f 250 voor voorloopig on derzoek van verbetering van straten e* pleinen te Nieuwdorp. 'S GRAVENPOLDER. Omtent het ge heimzinnig geval alhier kan het volgen de worden gemeld. De onvermoeide nasporingen der po litie hebben tot resultaat gehad dat te gen den echtgenoot der vrouw, A. de D. zulke zware vermoedens zijn gerezen, dat deze Zaterdaagavond op last der justitie uit Middelburg in arrest werd gesteld. Het lijk van het slachtoffer werd Maandagavond naar het ziekenhuis Sint Joanna te Goes vervoerd, waar door dr. Hulst uit Leiden gister sectie op het lijk is verricht. 's-GRAVENPOLDER. Vrijdag verga derde de gemeenteraad. De P.Z.E.M. deelde mede, dat van de 217 aansluit- bare perceelen in de kom 87 zijn aan gesloten, zoodat het tarief 45 cent per K.W.U. bedraagt. De minister van Ar beid, Handel en Nijverheid berichtte, dat, hoewel de verordening, strekkende tot invoering van verplichte Zondagss!uiting der herbergen en het verbod tot dans muziek allerminst te waardeeren is, er geen voldoende termen zijn om die ver ordening te vernietigen. Van 't gemeen tebestuur van Goes de kennisgeving, dat de gemeenschappelijke regeling van den Vleeschkeuiringsdienst tegen Augustus 1932 wordt opgezegd met de vraag of 's-Gravenpolder zich op nieuwe voor waarden bij Goes wil aansluiten. Het verzoek tot pachtverlaging van gemeentelijken tuingjrond wordt afgewe zen. Het voorstel van B. en W. om de toetreding tot het Werkloosheidsbesluit 1917 voor onbepaalden tijd te verlengen, wordt aangenomen. Wegens boventalligheid wordt aan den heer L. Eckhardt met ingang van 1 Januari a.s. eeryol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare school. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt herbenoemd de heer J. de Koster. Besloten wordt B. en W. te machtigen om voorloopig eenige personen te werk te stellen en daarna een crediet voor werkverschaffing aan den raad te vragen. NOORD-BEVELAND. WISi&ENKERKE. Vrijdag vergaderde de gemeenteraad voltallig. Uit het rapport van den vrijwillige brandweer, 'bieek dat hel materiaal in orde is. Een schrijven omtrent overbrug ging van hel Hollandsch Diep werd voor kennisgeving aangenomen, daar reeds vroeger hieromtrent een besluit (geno men is. De beroepsbepaling der bouw- verordening werd bij hernieuwing vastge steld. Aan den heer A. van der Maas, tweede ambtenaar van den burgerlijken stand wferden in. a. st. eervo* ontslag verleend. De heer Th. de Ridder werd met 8 stemmen tot zijn opvolger ge kozen Aan den heer N. D. van der Heijde, werd op diens verzoek als onbezoldigd ambtenaar van den B. Stand eervol ont slag verleend. Daar hiervoor geen candi- dater. waren, werden inlichtingejn ge vraagd in verband met het verzoek om ontslag. De voorzitter zeglt: ,,wegens steeds drukker werkzaamheden ter se cretarie". De heer v. d. Heijde zegt otoa. Bij de begroeting] 1931 is reeds in uit zicht (gesteld, om het personeel ter secre tarie te versterken, echter zonder ver vulling Bij de begrooting 1932, is die uitbreiding geschrapt, nu wensch ik mijn eigen werk als secretaris,, zoover mogelijk af te wekken. Nadat hierover gedis cussieerd was, zeide de heer v. d. Heij de zijn ontslagaanvragje in te zullen trek ken tot de begrooting is teruggekomen, Vijf shilling'? Het was pikzwart toen ik het kocht mnheer, met een stilleVen 'dat zeker tweehonderd jaar oud was er over heen geschilderd. Ja, hel zag pik zwart, dat geef ik toe, zei de oude man, maar dat Veran dert niets aan het feit dat het Van mij Was. Laat ik de puntjes op de i zet ten mijnheeer Gedge, zei sir Arthur. U beweert dat het stukje op een Verkoo- piug 'gekocht werd voor uw geld en deze jonge man verklaart dat het gekocht werd in een winkel van liet zijne. Dat is zoo, zei de oude mian. Hebt u misschien een lijst, een ca talogus Van de dingen die op de ver- kooping gekocht werden? - Neen 'mijnheer, ik vrees van niet. Nu 'liet het geheugen van den ouden man hem echter in den steek en, dit werd hem door Willem bewezen. Onder de toonbank lag een touwtje waar een mas sa ontvangen rekeningen aan liingen en daar haalde de jonge m'an een docu ment vandaan, dat ten zijnen gunste pleitte. Het was een lijst Van zijn in- koopen te Loseby Grange, zorgvuldig op- gteteekend met de som er achter die er voor betaald was en onder aan de lijst vlak onder de cijfers 20 pond 1.9, ge- sthreven met een beverige maar echte koopmanshandNagezien en accoord be vonden S. Gedge. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5