w/£m DOET NU UW VOORDEEL! ALLE XANTHIA GESCHENKEN VOOR DE HELFT DER PUNTENTALLEN TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCBE MZDDELBLRGSCHK COURANT VAM MAANDAG 21 DECEMBER 1931. No. 300. GEMEENTERAAD VAK MIDDELBURG. VRAAGT CATALOGUS 1932 AAN CIGARETTES XANTHIA AFD: CADEAUX RI/SWUKSCHEWEG 52Ö;DEN HAAG. BONS VAN ANDERE SIGARETTENMERKEN NEMEN WU NIET MEER AAN. (Vergadering tan 19 December.) Begrooting 1932. Thans krijgt de heer DE VEER het woord en zegt, dat hij buiten beschou wing zal laten de politiek bij de verkien ringen dat gaat buiten B;. en Wi. om. De algemeene beschouwingen geven niet veel houvast, de practische toepas sing der naar voren gehaalde standpun ten r.al heel wat moeilijkheden opleve ren. Spr. wijst ten eerste op de salaris-^ kwestie, waarover men het niet eens is. Niet minder dan de leden van den raad zijn R. en W. overtuigd van den erasti- 2en toestand waarin ook Middelburg ver keert door de crisis. Spr. noemt d© verschillende naar vo ren gebrachte punten en begint dan met de uitgaven. B. en W'. achten den tijd voor salarisverlaging nog niet gekomen, alleen wellicht als de kortingswet wordt aangenomen. Zij achten den tijd nog niet gekomen, omdat de loonen en salarissen te Middelburg niet hoog zijn, ook verge leken met die plaatsen van dezelfde grootte. Bijna overal zijn de loonen hooger dan hier en ook de belooning der rijksamh- fcemsran is Irwger voor de nu aangezegde Storting en ook nadien zal dat liet g val zijn. De provincie verlaagt ook de salarissen niet, in het vrije bedrijf zijn heeie groepen die niet verminderd zijn. Spr. noemt drukkers, bakkersknechts enz. Spr. ontkent dat de 700 werkeljoo- zen aan de ambtenaren helpetn mede 'be-i laien.Tan de twee categoriën van amb tenaren zal die nu betaalt voor pensioen toejuichen als ook de andere categorie moet gaan betalen, maar omgekeerd zou de vréugde toch nog grooter zijn. Spr. jHclil de salarisverlaging wejOi^cht 'niet moer verre. Maar spa\ kan niet mede gaan met mevr. Weijl, het gaat hier om één oorzaak en zij is in gebreke geb'leven te bewijzen, dat de verhoudingen niet goed zijn. Zij zou de booze, geesten wakker roepen. Een commissie zou 7 le den hebben en wellicht ook nog "de beide wethouders. Mevr. WEIJL zegt, dal zij die er bij «ou willen rékenen. De heer DE VEER zegt, dat het er va® af zou hangen wien de fractie zou afvaardigen. Een 'korting van 10 pet. zou onbiiliijkhfcju scheppen, ook ten opr ziohte van hen, wier salaris door Kroon of Ged. Staten wordt vastgesteld. Het is een voorstel van iemand (Jeronimus) die weet er niet de verantwoordelijkheid voor te moeten dragen. De heer v. d Feita gaat minder ver en de heer PortheT we is het minst in z!ijn eischen. Als men eöhler de tijdelijke vermindering invoert, zou men toch weer zitten met het kor- tingswelje, dat zeker al of niet gewijzigd i» het Staatsblad zal komen. De belastingen besprekende, zegt spr. dat de vermakelijkheidsbelasting dit jaar .niet minder opbrengt en dit is een sjtophtoon dat toch niet ieder onder de malaise lijdt en er wordt ook nog wel eens een autotje aangeschaft. Het spréékt vanzelf, dat zal blijken of er op verschillende posten nog kan worden ver laagd, doch hij zal de practische uit voering meermalen moeilijkheden ople veren. Wel 'kan men de subsidies nak gaan, maar die zijn te Middelburg niet veel en zij die er zijn, zijn niet hoog Als men herstellingen uitstelt, kosten zij een volgend jaar nog meer. Men moet niet 'komen met praatjes van ingewijden, dat rtjn markt praatjes en kan men van alles zeggen. Spr. houdt zich aanbevolen voor aart wijzingen, want men wil niets liever dan bezuinigen. De maatregelen, die mr. Van Andel aangeeft, zijh in dezen tijd niet uitvoerbaar, men gaat niet meer met de diligence of de trekschuit. Spr. komt nu tot de ontvangsten en BEMOE/E ^E/C/i EQ MEE HOOFDSTUK LUI. Een lange heer, keurig gekleed, met een zijden hoed op het hoofd en een lorgnet op den neus, kwam den winkel in. Elk oogenblik bleef hij bij de deur staan en keek het viertal aandachtig aan en toen vlug maar toch voorzichtig, liep hij op den eigennaar van den winkel toe, Mag ik u even spreken, zei hij met een blik op de anderen bij wijze van ver ontschuldiging. Zeker, Sir Arthur, zei S. Gedge op een geheel anderen toon dan hij zoo even gesproken had. Daar hij in 't ge heel niet op dit bezoek was voorbereid, overzag hij den toestand niet terstond. Hij kon niet dadelijk met den bezoeker, die hem op 't oogenblik niet zeer wel kom was, naar een ander vertrek gaan voordat hij wist wat het doel was van zijn bezoek. U maakt u zeker ongerust over uw nichtje, Mr. Gedge zei Sir Arthur, die geen een reden had om geheimzinnig te wezen. De oude man was inderdaad zeer on gerust. U heeft natuurlijk tijding gehad uit «egt, dat als B. en Wi, moeten kiezen tusschen Middelburg in de 2e klasse en minder opcenten op de vermogensbe*- lasting en de personeele belasting of 1ste klasse en hoogere opcenten dan kiezen zij beslist het laatste. Vliissingen heeft ook hooge opcenten en moest, toen toch 2e klasse kiezen, want 't kon niet anders. Tot de 2e klasse behooren dan ook de menschen met 800 en 900 inkomen en dit zou de heer v. d. Feltz wel willen voorkomen, maar toch verdedigt hij de 2e klasse. Spr. hoopt niet dat de raad daartoe te vinden zal zijn. Spr. komt dan tot de opcenten op de vermogens belasting. Zeker is het dat spr. wel ver weten is inconsequent te zijn op dit ter rein, maar men moet het voorstel in zijn gehegl nemen. Er zijn natuurlijk bezwa ren aan verbonden. De cijfers die de heer v. d. Feltz gaf, komen spr. tendensieus voor. Naast het inkomen uit vermogen staat gewoonlijk ook inkomen uit beroep of bedrijf. Nu moet 14.000 opgebracht worden door een totaal kapitaal van 30 milli- oen. De raad kan niets doen aan het doen mede betalen der pensioenen, wat de lijfrenten betreft, die tot 1200 zijn vrijgesteld. Als er verandering in de voorgestelde maatregelen komt, zal ook dit kunnen veranderen, het is geen prin cipe voor burg. en weth. Komende tot de personeele belasting, zegt spr. dat ook B. en W. de bezwaren weten, maar alle belastingen hebben on billijkheden in zich en dan is het 't beste die te verdeelen. De betaalbare opbrengst is te Middel burg voor de meeste perceelen niet hoog, en voor de auto's is de belasting verhoogd. Met de grondbelasting bereikt men ook de eigenaars buiten de gemeen te,, N.V.'s enz. Spr. komt tot het gebruik maken van de winst der gasfabriek en het vormen van een reservefonds, in verband ook met het prelevement. De winst wil men gebruiken voor het prelevement, voor overbrenging op de begrooting en ten slotte voor het reservefonds. Mevrouw WEIJL zet dit nader uiteen Men is niet voor prelevement, en wilde de winst op de begrooting brengen, maar ten slotte na het antwoord van B. en W. zeide spr.: stort het dan in het reser vefonds. De heer DE VEER zegt dat het ook reeds in het rapport zoo stond. Mevrouw WEIJL zegt, dat het gaat om de geraamde winst en om de over winst. De heer DE VEER meent, dat de heer Cornelisse zich schaart aan de zijde van B. en W., dus is voor preleveeren. Mevr. Weijl geeft niet aan hoe het re servefonds zal werken en wanneer men er uit mag putten voor de gemeente uitgaven. Men kan daarop niet wach ten met de begrooting en zal toch moe ten preleveeren. Zeker is er een moeilijke tijd, en zou er uit het potje R.H.B.S. geput kunnen worden. Spr. wil het voorstel inzake het reservefonds in handen van B. en W. stellen om het nader te overzien en uit te v/erken. Spr. wenscht nu nog enkele zaken te behandelen, en zet voorop, dat er voor nieuwe dingen geen geld is. Er zit in alle posten speling, ook in de ontvangstramingen, maar de uitgaven voor het Nijverheidsonderwijs zullen wel te hoog blijken geraamd te zijn, Spr. meent, dat de raad wellicht toch nog wel mede gaat met het vastrechttarief. Spr. wil de zaak van een centrale kas nog wel eens nagaan. Spr. ziet het nut er van op het oogen blik nog niet in, maar het zal worden overzien. Tenslotte zegt spr., dat over het alge meen niet veel gezegd is over het poli tiek beleid van B. en W. Spr. protesteert tegen de uitdrukking van den heer v. d. Feltz, dat de voorzitter en spr. aan den het ziekenhuis? Het scheen dat de oude man niets ge hoord had, en Sir Athur betreurde reeds het verzuim van de personen, die hij gevraagd had te telefoneeren naar nummer 46 New Cross-straat toen Wil lem, die het woord ziekenhuis had op gevangen, zijn pijnlijke nieuwsgierigheid niet langer kon bedwingen. De jonge man trad vooruit met sa mengeknepen handen en schitterende oogen. Mijnheer, wat is er gebeurd met juf frouw Julie? riep hij. Ach! vertel het mij als 't u blieft! Sir Arthur, zich zijn zending bewust, keek den jongen man ernstig aan voor dat hij langzaam antwoordde: Zij heeft een flauwte gehad en wij zijn in staat geweest haar gisteravond in het zie kenhuis te laten opnemen, het St. Jude hospitaal. En toen wendde hij zich tot den ouden man, die de tijding kalmer had aangehoord en opgenomen of misschien later begrepen of wien het misschien minder kon schelen, en zeide: Het is een toestand, die zeer zorgvuldig behan deld moet worden, naar het oordeel van den dokter, die haar dadelijk is komen zien nadat zij bij mij aan huis was geko men; op zijn raad werd zij naar het zie kenhuis gezonden. Het spijt mij zeer dat ik zelf het u niet dadelijk heb laten we ten! Het was echter de jonge man, zooals (Irqjez. Med.) leiband van den heer Onderdijk loopen. De man off the street zegt nu wel dat de burgemeester bang is voor den heer On derdijk en dat spr. rood is en de heer Onderdijk kapitalist, maar daardoor moet de heer v. d. Feltz zich niet laten leiden tot zulke aanvallen. Men moet elkaar waardeeren. De heer ONDERDIJK wijst er op, dat de heer Portheine zegt dat er niets van bezuiniging is te merken, doch spr. on derstreept dat er reeds op het voor-ont werp 28 pet. was bezuinigd op ge meentewerken, en nog is dit opgevoerd door B. en W. tot f 15.000. Men kan niet zonder'bezwaar maar steeds blijven be zuinigen, waar blijft men dan met zijn vast personeel. Rationalisatie is niet mo gelijk, want dan komt men later perso neel te kort in betere jaren. Spr. juicht het toe,.dat de heer Portheine nog steeds voorstander is van een abattoir. Nu is het voorstel zoo geformuleerd, dat spr. niet gelooft, dat de raad het nog zal kun nen verwerpen. De kosten zijn nu f 20.000 minder dan aanvankelijk .geraamd was. Zulk een uit gaaf is gewettigd en noodzakelijk en spr. wijst op den inspecteur van den veteri- nairendienst die zal dwingen de slacht plaatsen in te richten overeenkomstig de wet. Laat de heer Jeronimus dan maar uit de buurt van de slagers blijven en spr. begrijpt niet, dat de heer Jeronimus als bezuiniger dien weg op wil. Het abat toir te Goes en andere kleinere plaatsen kan zich zelf bedruipen en dat kan ook hier zoo zijn. Er wordt gewerkt aan sa menwerking voor de werkverschaffing met naburige gemeenten, maar met na me met Vlissingen, verwacht spr. spoe dig verschil van meening. Spr. haalt zijn schouders op over de vraag, wie de leiding moet hebben. Hier is een taak van de provincie om werk te scheppen, al is het zonder steun der provincie zelve. Het is zeker, dat er te Middelburg geen werk voldoende is, men heeft zoo laat mogelijk steunverleening gegeven, want bij het geheele ge meentebestuur staat werkverschaffing voorop; het is goed voor behoud van de werkroutine der betrokken menschen. Nog steeds worden problemen van werkverschaffing gezocht. Wellicht kan een enkel dier plannen van het voor jaar tot uitvoering komen. Er is geen sprake van kiezersoogst bij de S.D.A.P. als zij steun voorstaat. De moderne vakbeweging is evenals de christelijke voor alles voor werkver schaffing. Het is demagogie, dat de heer Paul de schuld zou zijn dat D/2 jaar de kinderen der Geref. school geen be hoorlijke lokalen hadden. Het ging" hier om de principieel'e kwestie; of het school bestuur recht had een gebouw te ei schen van de gejmeente, het had een school in huur, en alles is gedaan oim! Sir Arthur dadelijk opmerkte die wer kelijk verschrikt scheen over hetgeen het ongelukkige meisje was overkomen. S. Gedge echter toonde al heel spoedig dat zijn gedachten zich bij iets anders bepaalden. Zou u mij ook kunnen zeggen mijn heer zei hij met een opgewondenheid die hij trachtte te verbergen, of het schilderstukje dat zij meegenomen heeft in veiligheid gebracht is? Sir Arthur keek den ouden man scherp aan voordat hij antwoordde: Mijnheer Gedge het schilderstukje is volmaakt veilig. Goddank! Die uitroep was onvrij willig en daardoor des te hartelijker ge meend. En juffrouw Jullie? vroeg Willem met heesche stem. Is zij....? Is zij....? Hij was te zenuwachtig om de vraag on der woorden te brengen. Zij is zeer ernstig ziek, vrees ik, zei Arthur vriendelijk, maar zij is in beste handen. Al wat mogelijk is zal voor haar gedaan worden, ik weet ze ker dat u daar op kunt rekenen. - Zou zij sterven? Sir Arthur schudde het hoofd. 1 oen ik den laatsten keer het zieken huis ophelde, heb ik die vraag gedaan, maar zij kunnen er nog niets van zeg gen. Zij zeggen alleen, dat zij gevaarlijk ziek is. De tranen kwamen Willem in de oogen. Zijn geweten pijnigde hem ge- het bestuur dier school ter wille te zijn. De S. D. A. P. heeft zeker; we# eens on derling vierschil, en er moet wel eens iémand uit, maar dat komt bijv. bij kerkelijke organisaties ook Voor, zie het Hersteld Verband. De lieer VAN ANDEL. Dit heeft mét politiek niets te mlaken. De heer ONDERDIJK: Maar die ker kelijke groepen Vormen toch samen een politieke partij. Bij de reiniging, die Van f 9000 op f 56.000 zou zijn gekomen, behoorde des tijds alleen de ophaal-dienst, de Veeg- dienst was bij gemeente wei-kén. De Raad gaf nog een surplus om) de loonen op peil te brengen, en dat zou nu zeker het dubbele moeten zijn. Men moet Vergelijken met andere gemeenten en spr. wijst op een staat, waarin Mid delburg voorketmt op f3 per inwoner. Daaronder vallien alleen Vlaarditigcn. Schiedam en Enschedé. Maar anderen komen er boven mei f 5.56 voor Zaan dam en ook Leeuwarden en Kampen zijn zeer hoog'. Zeker wcrkl de dienst uitstekend. De arbeidsbemiddeling moet spr. daar aan nog een woord verspillen in dezen tijd? Alles inzake de werkloozen zorg kiomt daar bijeen, en de Wet vjerplicht Middelburg een distri ets-arbeidsbeurs le hébben. De Woningbeurs is van geen betee ken is wat de kosten betreft, want die zijn verrekend in het salaris van den directeur der Arbeidsbeurs en dat kan niet met f 300 verlaagd worden, en het zou dan aan hem1 in zijn hoofdhétrdkj- king moé,teil worden geg'gvjeA*--»*aixt daar aan betaalt het rijk ook mede, spreker meent de helft. Het rijk betaalt ook den landbouw'- bemiddelaar en diens arbeid heeft reeds goede resultaten opgeleverd. De bruggenverpachting' acht spr. niet uitvioerbf|ar. Het sfeepwerk zal worden uitbesteed nu de vrachtauto goede diensten bewijst en daardoor f 1500 is bespaard. Spr. gaat nog niet in op den w'ensch Van een trac tor voor tie gemeentewerken, ma,ar dit zal er wellicht toch later wel eens van komen. Spr. beeft bij de verkiezingen terechl gezegd dat de iieer Jeronntfus de rechterzijde heeft geholpen bij het den nek omdraaien van het ambtenaren-regj- lément, al was dit wéllicht wat sterk, omdat later het reglement nog is te recht gekomen. Spr. neemt niet terug, dat hij 'gezegd heeft, dat hij onder drang der regeering de werkloozen naar Drenthe zendt. Spr. heeft dit trachten tegen te gaan en vroeg naar het werk in de binnenlanden van Brabant, maar men gaf hem bedekt te verstaan, dat dit voor de Katholieken moest worden gereserveerd. Spr. be treurt het ook dat de menschen zoo ver van huis moeten, maar het is beter een weldig. Als hij dat ongelukkige schil derstuk niet in huis gebracht had, dan zou er nooit zoo iets vreeselijks ge beurd zijn. Willem's gesprek met Sir Arthur, die zoo onverwachts op het tooneel was verschenen was S. Gedge lang niet aangenaam, want nu zou de loop van zaken misschiien beslist worden. De twee kooplieden wisten nu dat de Van Roon in goede handen was, maar zoo ver sir Arthur en Willem in de zaak be trokken waren, was de toestand nog lang niet zuiver. Er zou nog vrij wat slimheid voor noodig zijn om het war net uit elkaar te halen en te dien einde was het in de eerste plaats noodig, zoo als de oude man dadelijk begreep, den Franschman en zijn agent den winkel te doen verlaten. Mijnheer u hoort dat het schilder stuk in goede handen is, zei hij zoet sappig tot den heer Duponnet. Ik zal het dadelijk gaan halen. Als u morgenoch tend terug wilt komen, zal het voor u gereed liggen. Mijnheer Duponnet scheen liever den verderen afloop te willen afwachten, maar S. Gedge aarzelde niet zijn mede samenzweerders weg te zenden. Zonder veel omhaal van woorden noodzaakte hij de beide heeren beleefd maar drin gend de deur uit te gaan. De nieuwe wending die de zaak genomen had maak te hen zeer benieuwd wat meer van de kwestie te vernemen, maar zij beseften, half ei dan een leege dop en verdiene* is beter dan krijgen. Spr. had zulk eea opmerking niet verwacht van iemand wiens regeering dit voorschrijft. De heer v. d. Feltz bewijst dat hij of ficier van justitie is en bij tegenstan ders steeds iets van kwaden trouw ver moedt. Spr. zet nog eens uiteen, dat er verschil is tusschen een bedeelde van het armbestuur en een werkman die vroeger 25 verdiende en nu van dea steun moet leven. De pogingen om de bestaansmogelijkheid wat te verbeteren voor de werkloozen, was met de cokes verstrekking bedoeld en voor de be deelden was er ook zonder de cokes verstrekking wel brandstof te verkrijgen. Het lijkt wel of men er zoo af wilde komen. De heer VAN DER FELTZ: Nu bent u zelf officier van justitie. Mevrouw WEIJL: Het is beter het zoo te geven. De heer BOASSON komt terug op het verwijt, dat V.D. en S.D.A.P. lood om oud ijzer is. Wanneer men de beginsel programma's van beide partijen verge lijkt, zal men zeer belangrijke verschil len kunnen constateeren. Daar beide partijen zijn gegrondvest op de demo cratische beginselen, hebben zij ten dien opzichte overeenkomst, maar dan kan men ook een der rechtsche partijen den bijwagen van de andere noemen. Een ingrijpend verschil is echter, dat de V. D. raadsfractie het standpunt in neemt, dat zij de belangen van de ge meente in haar geheel heeft te behar tigen, al is dit dan natuurlijk in het ka der van de beginselen,-die zij voor staat. Spr. herinnert daarbij aan zijn actie voor uitgifte van grond in erfpacht en vraagt B. en W. steeds bij een aanvraag tot verkoop van gemeentegrond te over wegen of erfpacht niet wenschelijk is en steeds de motieven te melden aan den raad waarom zij in een of andere richting voorstellen doen. Daarbij moet zoo noo dig, als de discussies het noodig maken, uitstel worden toegepast en het gemeen tebelang boven het persoonlijk belang gaan. Inzake de vermogensbelasting stellen de V. D. zich op het standpunt dat groo- te vermogens terecht getroffen worden, al zou een sterker progressie gewenscht zijn en middelen moeten kunnen worden gevonden om de kleine vermogens eenigszins te verlichten, maar dit is bin nen het kader van de wet niet mogelijk. Als een vermogen verminderd is, dan be taalt men toch ook minder belasting. Spr. wil niet uitvoerig stil staan bij de verschillende oorzaken voor het niet di rect volgen der groothandelsprijzen door de detailprijzen, maar wil er tegen op komen, dat men de winkeliers verwijt, dat zij willens en wetens de prijzen hoog houden, dat zou alleen al niet kunnen door de onderlinge concurrentie. Spr. dat zij zelf ook op zwak ijs stonden en de afdoende toon van S. Gedge versterk te die overtuiging. Dus morgenoch tend komt u terug, niet waar heeren? zeide hij, terwijl hij de winkeldeur open hield om deze lastige bezoekers uit te laten. Toen deze taak volbracht was, wacht te hem nog iets moeilijkers. Hij moest èn Sir Arthur Babraham èn Willem al le kwade vermoedens omtrent zich zelf zien af te nemen. Met het meest schijn heilige gezicht van de wereld kwam hij naar hen toe. Ik kan u niet zeggen mijnheer, zei hij tot Sir Arthur, welk 'n rust het voor mij is te weten dat mijn nichtje in goede handen is. Maar ik ben bang, dat het een heel verkeerd meisje is. Toen wendde hij zich plotseling tot Willem en zei fluisterend dat hij den heer Brabraham even alleen wou spre ken. Voor dezen eenen keer toonde de jon- Hij was zeer verlangend alles te hooren ge man niet zijn gewone volgzaamheid, wat er met Julie gebeurd wes en zoo mogelijk een verklaring te vernemen van haar zonderling gedrag, daarenbo ven wantrouwde hij de vreemde veran dering in het gedrag van zijn baas. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5