IJrouinciale Zteum&che DlSCHAP ÊBBE fff WED PUROL No. 3 0 0. Twee Bladen. MAANDAG 21 DECEMBER 1931. Eerste blad. 174e Jaargang. ZEELAND. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen BINNENLAND. I$y3T T6? ?9? v3? 9T l Stormachtig!^ -Besfendit MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad'Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg !8 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG, N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St.. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2,10; elke reg«tl meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling, Advertentiën onder „Brieven' cA „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 ceab Middelburg, 21-XII-'31. We waren met ons vroedschap-over zicht niet verder gekomen dan de ver gadering vart Vrijdagmiddag, en als de ze regelen onder de oogen der lezers komen, dan is de Maandagmiddagverga dering zeker, en de heele begrootings- behandeling misschien, afgeloopen. Volgens de journalistieke wet, dat actualiteit en uitvoerigheid omgekeerd evenredig moeten zijn aan het product van den afstand in tijd en dien in kilo meters, welke ons van de betrokken ge beurtenis scheiden, zullen we dus niet meer in den breede schrijven over al die de woorden zijn van 's Raads voorzit ter „natuurlijk hoogst belangrijke redevoeringen", welke sindsdien zijn uitgesproken. Op de hem indirect gedane vraag, of de personen van mr. Van Andel en den Mi'ddelburgschen brievenschrijver in ,,de Zeeuw", de heer „Metellus", eigen lijk niet identiek wa<-en, heeft eerstge noemde zeer ter snede geantwoord, dat er nog zoo iets als een persgeheim be stond, en dat de heer Paul, indien hij nu met alle geweld weten wilde, wie ach ter dezen naam schuil ging, maar moest trachten hoofdredacteur van „De Zeeuw" te worden! Op dit punt kwam de heer Van Andel dus wel zegevierend uit den strijd, maai de rest. Wanneer een rechtsche wet houder en partijgenoot van je zegt: „de heer Van Andel wil de wijzers van de klok achteruit zetten, men kan tegen woordig de toestanden niet meer bezien door een bril van 50 jaar terug, de eischen van socialen en intellectueelen aard die het leven stelt zijn thans der mate veranderd, dat van mij althans voor het voeren van een politiek als de heer Van Andel wil, geen medewerking is te verwachten' nu, dan kunnen we volstaan met te zeggen dat het ver wijt van den heer Van der Feltz aan de sociaal-democraten, dat zij het onder- ling niet altijd eens zijn, niet alleen voor de uiterste iinker-, doch eveneens voor de uiterste rechterzijde van onzen Raad schijnt te gelden. Wat dan nog zacht gezegd is. Vrijdagavond heeft de burgemeester nog, als eerste van het college van B. en W., van antwoord gediend; daarna kwamen Zaterdagmiddag de wethouders aan 't woord. De argumenten, die weth. De Veer tegen een eventueel noodzakelijke sala riskorting van 't gemeentepersoneel aan voerde, waren meerendeels vrij zwak en zij werden met weinig overtuiging voor gelezen. Met meer kracht bestreed hij de wel wat felle aanvallen van den heer Van der Feltz; men zegge niet, aldus weth. De Veer, dat ik rood ben en „aan den leiband van weth. Onderdijk loop", dat is onzin, want in roode kringen ben ik misschien wel heelemaal „een kapi talist en de waarheid is, dat ik mij laat leiden door het belang van Middelburg alleen. Weth. Onderdijk heeft o.m. ten aan zien van een abattoir verklaard, dat de nogmaals besnoeide plannen die Middel burg thans heeft, geen verdere afbraak gedoogen, want dan zou het heele ge bouw instorten. En als de Raad den abattoirbouw zou verwerpen, aan zegt den dag daarop de inspectie tot alle slagers: nu je slachtplaatsen volgens de wet inrichten. Spr. meende echter, dat na de deskundige artikelen ter zake in ons blad, het pleit voor een abattoir wel als gewonnen beschouwd kon worden. I oen volgden de replieken. Op deug delijke gronden en met een bij deze zaak passenden ernst heeft de heer Paul de invoering van een ambtsgebed ontraden. Bij een debatje tusschen den heer Wondergem en den heer Van der Feltz heeft eerstgenoemde zich een opmerking veroorloofd, die den voorzitter stellig ontgaan moet zijn, anders ware zij, dunkt ons, in de Raadzaal niet getolereerd. De heer Wondergem, sprekende o.m. van het nationaal crisis-comité en zijn werk, zeide dat men „Prinses Juliana voor dat werk de propagandapop laat wezen". Naar onze meening is een dergelijke uit lating steeds en overal onbehoorlijk, maar in een Raadzaal is zooiets toch stellig ontoelaatbaar. Het wordt hoog tijd, dunkt ons, dat op dit punt den soc.- democraten door de meerderheid van ons vólk eens wordt duidelijk gemaakt, dat zij zich ten aanzien van ons regee- rend vorstenhuis niet alles mogen ver oorloven. De heer Portheine heeft nogmaals ver klaard dat, en waarom, de begrooting z. i. niet voldoende het stempel der cri- sisdagen en bezuiniging droeg, en ook bij de des avonds volgende artikelsge- wijze behandeling ging ons liberale Raadslid vóór in het aangeven van be zuinigingen. Maar zelfs zijn zeer rede lijke voorstel om het presentiegeld dei- Raadsleden van 5 op 3 te verminde ren, mocht geen meerderheid vinden; er is slechts 10 pet. afgegaan! Een voorstel-Jeronimus om alle sala rissen met 10 pet. te verlagen, kreeg slechts 1 stem. De heer Portheine had gevonden, dat er wel rijkelijk veel ge meente-telefoonaansluitingen waren; er is echter geen een geschrapt. Wel is de post „officieele ontvangsten" van 500 op 250 gebracht. Van werkelijke be zuiniging zal ook ditmaal, vreezen wij, niets terecht komen! Het toilet eerier pronkzieke vrouw is een altaar, door eigenheide opge richt aan de ijdelheid; menige man wordt daarop geslachtofferd. Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drog (Ingez. Med.) NEDERLAND EN BELGIE. Naar aainleiding van het bericht van h|et Vaderland, als zoneten in de laatsla dagen besprekingen hebben plaats' gehad tusschen Nederlandische- en Belgische hoofdambtenaren over de handelsbelrekj- kingen tusschen de beide landen, zegt men naar de Brusselsche correspondent van de N. R. Crt. meldt, in de betrokh ken departementen te Brussel, dat deze mededeel ing niets nieuws bevat. Ieder een weet, dat sedert geruimen tijd reeds in diien zin tusscb|en Nederland en België van gedachten wordt gewisseld De Belgische minister van buitenland^ jsche zaken zinspeelde zelfs op deze 'be sprekingen in zijn antwoord aan de Ivat- merleden, die een paar weken geleden over de mogelijkheid van een Belgiscb- Nederlandsch-Franscii douane-vertoond in terpelleerden. Het is trouwens ook be kend, dat de Belgische minister van Landbouw, Van Dievoet enkele dagen ge leden in het Hollandhuis te Brussel den directeur-generaal van landbouw in den Haag, mr. Frederiks, heeft ontmoet. Alle andere 'berichten betreffende deze be sprekingen moeten voorbarig worden ge noemd. Volgens de Dernière Heure liep het onderhoud van Van Dievoet en Frederiks over de maatregelen, die genomen moe ten worden, opdat de twee landen elka,ar op landbouwgebied ,geen schade toebren gen door de beschikkingen, die zij' van wege de oeconomische crisis geroepen zouden kunnen worden, te nemen. Bij hun besprekingen zijn zij, aldus het blad binnen het v aam van de overeenkomst van Oslo' gebleven. DE STAKING IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Hedenimorgen is de staking in de tex tielindustrie te Enschedé nog uitge breid, doordat ook alle arbeiders van de firma Jannink Zn. het wierlc heb ben neergelegd. De weVers en een deel van de andere arbeiders waren reeds Vroeger in staking gegaan. De heden uitgebroken sta Icing was geproclameerd door de drie samenwerkende lextielar- heiderSbonden, als gevolg van de tewerk stelling Van Duilsche wierkkrachten. Al leen de leden van het vaste personeel zijn aan het werk genieven. Er viel niets bijzonders voor. Op alle fabrieken, aan gesloten bij de f abrikan tenveree'ni gi iig te Enschedé wordt thans gestaakt. Het is te Enschedé buitengewoon rustig. MIDDELBURG. In hel Vinoen(iushuis te Middelburg had Zondagmiddag dje tentoonstelling plaats van goederen, bijeengebracht door de twee stuks vereenigingen, die reeds 3 jaar haar zegenrijken arbeid vporlzet alsmede van de brei-actie, een goed werk van den R. K. Vrouwenbond, in navol ging van Amsterdam en Utrecht voor het eerst te Middelburg opgericht. De Mar- thakamer was speciaal in een 'Kerst stemming gebracht, terwijl de talrijke la kens, sloopen, flanellen, borstrokken* jur ken, mutsen, te veel om alles op te noe men netjes waren uitgestald en blijk gaven van hard werken, maar tevens een blijk van medeleven en inenschlie- Vendheid ten opzichLe van arme mede- zusiers. Heden (Maandag) zon alles wor den uitgedeeld in 45 gezinnen, terwijl men ook blijde kindergezichten te zien zal krijgen, te meer waar het door tie goede zorgen van het bestuur mogelijk is geworden in de pakken der kinderen eene verrassing bij te pakken en wel in den vorm van levensmiddelen, hetgeen dan ook weer de gezinnen ten goede komt. Provinciale meeting tegen het ontwerp- Terpstra, Zaterdagmiddag werd in de goed be zette Schuttershofzaal alhier een pro vinciale meeting gehouden vanwege het plaatselijk comité "van actie tegen het ontwerp-Terpstra, samengesteld uit ver tegenwoordigers van Volksonderwijs, Bond van Ned. Onderwijzers, Ned. On- derw.-Genootschap, Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Ver. voor M.U. L.O., Ned. Ouderraad, Landelijk Comité voor de Openbare School, Vrijz. Democr. Bond, S. D. A. P., Ned. Verbond van Vak vereenigingen en Ned, Vak-Centrale, waar als sprekers optraden de heeren H. M. Roos, voorzitter van den Centra- len Bond van P. T. T. personeel, en de heer Jan van Zadelhoff, lid der Tweede Kamer. Na een inleidend woord van den voor zitter, mr. J. W. Zijlstra, zeide de heer Roos dat in deze kwestie een stukje vakbeweging zit, die gaarne haar schou ders zet onder de protestbeweging, en ook hoopt, dat minister Terpstra ditmaal geen gelijk zal krijgen. Spr. behandelde de zig-zag politiek bij het onderwijs, nu gaat het weer bergafwaarts door dit nieuwe ontwerp. In dit verband wijst spr. op de voor gestelde verhooging van de leerlingen- schaal tot 45 leerlingen, waardoor het onderwijzerscorps moet worden inge krompen en 1600 onderwijzers binnen drie jaar aan den dijk zullen staan. Een bezuiniging die zich wreekt op het op groeiende geslacht. En de onderwijzer, vooral van de kleinere school, wordt weer de sergeant-majoor. Spr. wees er op, hoe er bij de oprichting van de bij zondere scholen gezwendeld werd om tot het bij de wet voorgeschreven aantal handteekeningen te komen. De groote meerderheid van ons volk staat op het standpunt, dat beide richtingen, open baar en bijzonder onderwijs mogelijk zijn, maar van de bijzondere school heeft men de misbruiken leeren kennen. (Applaus.) En nu schaft het ontwerp-Terpstra de handteekeningen af, nu krijgen de bij zondere scholen kans ongebreideld voort te bouwen: des te meer kleine schooltjes zal men bij het lager onderwijs krijgen. Een ander bezwaar is: de andere plaats van den onderwijzer. Hij is toch geen gewone ambtenaar, en nu wil de wet-Terpstra hem dit maken. Hij kan worden gestraft, b.v. met ontslag. Dit geschiedt door het college van B. en W. eener gemeente, terwijl de raad hem benoemt. Ook de medezeggenschapmogelijkheid wordt den onderwijzer ontnomen. Het ontwerp verschuift naar het hoofd, wat eigenlijk aan de schoolvergadering hoort. Spr. ziet wel degelijk andere mogelijk heden tot bezuiniging. Spr. noemt daar twee van: 1. het bij de aanvrage tot op richting van 't nieuwe bijzondere school voortaan niet meer laten meetellen van kinderen die reeds als leerlingen van een bijzondere school staan ingeschre ven; 2. het wetsontwerp wijzigen in de zen zin, dat het aanstellen van een vak- onderwijzer(es) bij het openbaar onder wijs, bij gebreke van een tot het geven van dit vakonderwijs onder het onder wijzend personeel bevoegde leerkracht, niet hebbe te leiden tot een gelijke aan stelling bij het bijzonder onderwijs, als onder het onderwijzend personeel der betrokken school zich een daartoe be voegde leerkracht w-èl bevindt. De school is voor onze kinderen een cultuurinstituut, aldus spr. De kazernes worden geconcentreerd tot verbetering der militaire opleiding; het wetsontwerp- Terpstra brengt verdere decentralisatie en verslechtering van het onderwijs. De soldaten blijven rustig en onge stoord, maar de soldaten van de cultuur worden aan den dijk gezet. (Applaus.) De heer J, van Zadelhoff wees er op, dat de rechterzijde niet met ons optrekt. Ook in die kringen is verzet tegen verschillende bepalingen, doch we hebben de rechtschen niet in onze rijen om te protesteeren, om af te weren den aanval op ons onderwijs. Toch be ginnen door deze protestbeweging vele andere latente krachten wakker te wor den. Het openbaar onderwijs heeft al haar krachten noodig, in vele gemeenten is die verdwenen. Het openbaar onderwijs werd ook on dergraven door den grooten vijand: de onverschilligheid. Maar nu komen we samen tot den phalanx van verdedigen. Een belang voor ouders en onderwijzers. Voor de ouders gaat het om de kinderen; voor de onderwijzers: binnen 3 jaar bor den, als de wet er door komt, 1600 on derwijzers overtollig. Uitvoerig behandelde spr. daarop de groeiende belangstelling voor het onder wijs, en wat goed onderwijs voor de ar beidersklasse beteekent. Er is ook strijd noodig omdat we zit ten in een toestand van stilstand. Bij de pacificatie in 1920 is 't vrij aar dig gegaan. De rechterzijde sprak zich ook uit voor goed volksonderwijs als doel; we dachten dus: men wil den schoolstrijd niet meer. Het is wel anders uitgekomen! Aan de financiëele gelijkstelling werd niet getornd; de bijzondere scholen rezen als paddestoelen uit den grond. Maar toen de wet binnen was, zei de reactie: wat is het onderwijs duur. Zoo is er van het zevende leerjaar niets terecht geko men. Minister Terpstra heeft het rapport van de commissie-Rutgers aanvaard. De taak was bezuiniging, door de gelijkstel ling, maar er zijn voorstellen gedaan, waardoor de splitsing tot in het onein dige wordt voortgezet. De commissie, aldus spr., heeft geraakt aan de paci ficatie. Door het ontwerp-Terpstra wordt de zekerheid op zij gezet, wat uitdrukke lijk in de grondwet is vastgelegd, dat in elke gemeente, als dit verlangd wordt, minstens één openbare school moet be staan. Om hiervan af te wijken, zal niet meer noodig zijn het advies van den onderwijsraad, doch een gemeente kan met een naburige gemeente een open bare school stichten. Spr. wijst op diver se practische bezwaren hiertegen. En wat nu de oprichting van bijz. scholen betreft: vroeger had men een zeker aantal handteekeningen noodig, bovendien een minimum van 40 leerlin gen. Voorts stond nog beroep tegen dat besluit open bij Ged. Staten. Ook dat beroep behoeft niet meer. De nieuwe wet wil verder de M.U. L.O scholen weer invoeren, zes klassen en drie vervolgklassen. Het gevolg zal zijn, dat er met die kinderen, die het M.U.L.O. volgen wordt gewerkt, en ge rekend zal worden met het onderwijs in hun belang. Dan de vergroote klassen, waardoor geen goed vruchtdragend onderwijs mo gelijk is. De zwakke leerlingen zullen steeds achter blijven. Bij de infanterie is 1 instructeur op minder dan 10 dienst plichtigen. Op de scholen komt één on derwijzer in 't gunstigste geval voor 45 leerlingen! Er dreigt door de nieuwe wet groot gevaar voor het o.l. onderwijs. Daarte gen moeten wij protesteeren. 't Gaat om het geluk van de kinderen. Laten wij er voor zorgen, dat de regeering niet haar zin krijgt, en den aanval afslaan. De openbare school is een kostbaar klei nood. Bewaart het! Nadat m r. Z ij 1 s t r a beide sprekers hartelijk dank had gebracht, zeide deze, dat pogingen in het werk zullen worden gesteld om meer bij elkaar te komen om over deze kwestie te spreken. Spr, maande ieder aan tot meer propaganda voor de o, 1. school. Tenslotte werd de volgende motie aan genomen: 21-XII-'31. Zaterdag en Zondag: hoog ste luchttemperatuur 1% °C (46 °F); laagste -0% °C (31 °F). Heden 9 h: 0 °C; 12 h: 2 °C. Zaterdag/Zondag 0.5 mm regen of neerslag. Zondag/Maandag 0.4 mm Barometer: a Zaterdag/Zondag Zondag/Maandag. Gisteren (nam.) Heden v.m. Barometer: 780 I* 1 IRIIIHBBI779 778 777 HHEHHBB 776 775 774 Wat de huiskamerbarometer zegt: orWind' Zware Storm'^ri|^"^^^-Zeer Schoon j Ce Bilt (per radio). Het uitgebreide gebied van hoogen luchtdruk blijft stand houden en den weersioestand beheer- schen. De kern ligt thans op de Noord zee. Doordat dp luchtdtuk in het W. en N. laag blijft, wordt een breede strooming van warme lucht over de Noorsche zee en Skandinavië naar de Oostzee en het binnenland van Oost Europa gevoerd, die over de sterk afgekoelde luchtmas- sa der onderste kilometers heen bewe gen. Boven het vaste land ligt een vorst- gebied, dat juist op de kusten reikt. Waar de nacht helder was nam de vorst toe tot mat:g of streng. Er is weinig uit zicht op een omslag van het weer. Bij opklaring kan de vorst in den nacht tot matig toenemen, terwijl bij zonnig weel de temperatuur overdag tot eenige gra den boven het vriespunt zal kunnen stijgen. Hoogste barometerstand 779.7 mm te Blaavankshuk; laagste 749.0 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke wind uit O, richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, lichte vorst des nachts, overdag, temperatuur cin het vriespunt. Zon op: 8 h 10; onder 15 h 46. Licht op: 16 h 16. Maan op: 13 h 07; onder: 4 h 33. V.M. 24 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). December 1931. Hoogwater. Laagwater. Ma. 21 10.52 23.21 4.48 17.22 DL 22 11.38 5.37 18.05 Wo. 23 0.03 12.17 6.21 18.44 Do. 24 0.38 12.53 7.04 19.21 De vergadering enz., overwegende dat het wetsontwerp inbreuk maakt op de pacificatie, ten nadeele van het open baar onderwijs; dat het, in flagranten strijd met de op dracht aan de Staatscommissie-Rutgers, bezuinigingen voorstelt, die de vitale belangen, zoowel van het bijzonder als openbaar onderwijs dit met name door een uit onderwijs- en opvoedkundig oogpunt niet genoeg te veroordee'en op voeren van het aantal leerlingen per leerkracht ten zeerste benadeelen; dat het geen bepalingen inhoudt, die, in overeenstemming met genoemde op dracht, aan de financiëele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs een minder kostbare toepassing geven; integendeel, dat het wetsontwerp oor zaak zal zijn van een zeer ten nadeele van Rijks- als gemeentelijke financiën voortgezette stichting van bijzondere scholen en schooltjes; dat het uit de wet wegneemt een als noodzakelijk voorgenomen verbeterde onderwijzersopleiding en daarin bepa lingen opneemt, die aan de beteekenis van den onderwijzer als opvoedkundige leerkracht ten zeerste afbreuk doen; van oordeel, dat aan de financiëele gelijkstelling een minder kostbare toe passing kan worden gegeven, waarbij bo vendien de belangen van het onderwijs zullen worden gediend, door o.a.: a. bij de aanvrage tot oprichting van een bijzondere school niet meer mee te

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1