^provinciale Zeeuws the Overgangshoeden, WERIV1WIND Fa. PATERIK. No- 2 9 9. Drie Bladen. ZATERDAG 19 DECEMBER 193 1. Eerste blad. 174e Jaargang. Geven en Nemen, I$t3t ?9T vÊ T3T T6tt9T Stormachtig. .Bestendig IN ONZE STATEN-GENERAAL. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en t agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG. N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2.10 elke reg«£ meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen k 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent, „Het is zaliger te geven dan te ont vangen", wordt in de laatste weken des jaars meer dan anders in praktijk ge bracht. Sint- en Kersttijd brengen over vloedig gelegenheid om het te ervaren. Niet alleen dat de zuiverste vreugde ge smaakt wordt bij de voorbereiding van een gave, die wij willen brengen aan een die wij liefhebben: Het bedenken, het soms tobben erover wat moet ik toch in 's hemelsnaam geven het geven van uitvoering aan ons voorne men, de inkoop, de keuze, het misschien zelf iets vervaardigen, het inpakken, misschien in den vorm van de meest wonderlijke of omslachtige surprise zie, dat alles geeft de reinste vreugde die denkbaar is voor een liefhebbend mensch: het is het je verdiepen in den ander, het belangeloos afwegen wat die ander pleizier zou kunnen doen, het is je inleven in het geliefde leven, en daar mee een verborgen eenheid ervaren die de verrukking heeft van een gedroomd bezit. Daartegenover is het ontvangen min der „zalig" zooals dan wordt gezegd. Of het waar is, betwijfel ik. Ik bedoel niet de zakelijk-nuchtere opmerking, dat het fijne resultaat van het ontvangen is, dat je wat krijgt, en het gevolg van het ge ven, dat je wat kwijt raakt. „Hebben is hebben, en krijgen is de kunst", zegt de volksmond ook. En natuurlijk, van dat gezichtspunt uit is het ontvangen zeker zalig, eigenlijk het eenige zalige. Hoe meer hoe liever. Het doet er niet toe, van wie. En als een gulzige slok-op graait de mensch alle mogelijke geschenken bij elkander. Maar hoe verbleekt niet de ze kille „zaligheid" bij de warme gloed die uitgaat van het „krijgen", als je iets krijgt van iemand die je liefhebt, iemand, die voorgoed een plaatsje ver overd heeft in je ziel! Dat is ee^st. iets echt fijns! Laat het een onhandig ge knutseld prutsdingetje zijn van je klei ne kind, dat praktisch geen waarde heeft. Maar als je denkt aan de lieve vingertjes die het in mekaar hebben ge wurmd, en aan de grenzelooze toewij ding die toen op dat gezichtje heeft ge blonken, dan wordt het je immers warm om het hart. Je meisje geeft je iets, ze heeft het zelf voor je uitgekozen of ge maakt. En laat het nou eens wat onge schikt zijn om te gebruiken. Maar is 't niet een idylle om dat uit haar hand te ontvangen? En zoo is er zooveel dat voor ons kan worden klaargestoofd door vrienden, huisgenooten of verwanten. En we proeven erin hun vriendelijke ge zindheid jegens ons, hun gulle waar deering, hun onverdiende liefde zou den wij er niet blij mee zijn, en dank baar aan het leven dat ons deze vriend schap, deze liefde schonk? Zalig is het te geven. Maar zalig is het ook te ontvangen, wanneer de gave komt van een, aan ons gebonden, met ons verbonden door niet-te-breken band. Maar nu het geven en nemen tegen over elkaar gesteld, in meer alge- meenen zin. Je „neemt geen cadeaux. Je neemt ze aan, je ontvangt ze. Maar nemen be- staat toch ook in de liefde, ja in alle vriendschapsbanden. Wat nemen we dan van elkaar? We nemen dan, ootmoedig en stil heelemaal niet als een recht, dat ons toekomt, maar eerder als een genade die ons is bereid, we nemen dan iets van het leven van den ander. We ne men dat in bezit. We leggen er beslag op. Een stukje, een kleiner of een groo- ter stuk van het leven van onzen vriend, van onze geliefde, van ons kind be schouwen wij als ons eigendom. Uit gena de zeker, we hebben het nooit verdiend. Maar het is dan toch onze eigen plaats; we nestelen ons daarin, we voelen ons daar veilig. We voelen ons daar ver trouwd en thuis. Daar hóóren we. Dat is öns plekje. We nemen wat van dat le ven. En daarin zit méér dan in alle ge schenken. Of eigenlijk: alle geschenken knjgen eerst hun waarde als dat plekje er ls' Als we ons thuis voelen in dat le ven, dan willen we het geschenk ook wel- En anders willen we het niet eens We nemen een stuk van het leven van 16 we liefhebben. En we nemen dat koninklijk en fier, hoezeer ook in dee moed omdat We die liefde onwaardig zijn, toch fier, omdat we zijn uitverko ren. Zeker, het vrijmachtig, het vrijmoedig nemen is de rijkdom, is de glans, is de zonnegloed en de levenswarmte van ons bestaan. Maar nu het geven, in dézen zin? Een stuk van je leven weggeven is dat niet een smart? Is dat niet als een amputatie, als een afstand-doen, als een noodwendige verarming, als een ko mende leegte, zoodat het al enger, al ingeslotener, al beperkter en bekrom- pener wordt om ons heen? Men heeft het wel gedacht. En gezegd: pantser je tegen de be hoefte, tegen je verzwakkende hunke ring, om jezelf te geven! Wees onge naakbaar, onaandoenlijk, je zelf genoeg. Wee! De uiterlijke kracht wordt betaald met een-leven-lang innerlijk honger lij den! Nee, dan maar liever geven. Een stuk van je zelf verliezen. Desnoods je heele zelf verliezen aan de ander, of aan an deren, aan dat wat je het liefste, het heiligste, het kostelijkste op de wereld is. Dan voel je tenminste dat je leeft. Want leven is bóven alles géven. Het geven van je zelf. Van het beste wat in je is. Als het nemen is: de zonnegloed, de levenswarmte van ons bestaan, dan is het geven: de bloei, de opbloei van ons mensch-zijn, het wórden waartoe we zijn bestemd, het openbloeien onder de zonnewarmte die ons wordt geschon ken, en het vrucht-dragen in liefde en in geloof: des levens doel. Géven en nemen. In den populairen zin een schipper- politiek die praktisch succes belooft, om dat ze handig en taktisch is. Geven en nemen in den dieperen zin: het rijke leven zelf, waartoe wij uit gaan om vrijmoedig te plukken maar dan ook om ons levensoffer te bréngen. En het allerhoogste is het -offer, het geven. Tot de Eeuwige ons neemt. Jacobus de Kleine. Middelburg, 19-XII-1931. We zitten momenteel midden in de ge- meentebegrooting, maar alvorens over dit jaarlijksche tournooi van politieke rid ders een en ander op te merken, dient eenig kleingoed vermeld te worden. Daar is dan eerst de taxiquaestie. Naar men weet, heeft Middelburg den laatsten tijd taxi's, en nu is er een beetje hakketakkerij, omdat B. en W. voor 25 het alleenrecht een standplaats aan het station in te nemen, verkochten aan de zich noemende Eerste Middelburgsche taxi-onderneming. Daar was men het in den Raad niet erg mee eens, principiëel niet, omdat men het scheppen van zulk een monopolie ongewenscht vond, inci denteel niet, omdat degene, die thans requestreerde, het eerst met een taxi aan het station gestaan scheen te heb ben. Hoe dit ook zij: het monopolie is, doch slechts voor één jaar, verleend en daaraan valt voorloopig niet te tor nen, zoo zeide de voorzitter. Maar na ommekomst van den termijn zullen B. en W. wel èens weer zien. De mogelijk heid om dan, bij wijze van aanbesteding b.v., dit monopolie te verhuren, lijkt ons echter ongewenscht; het wil ons voor komen, dat de taak der gemeentelijke overheid zich zal hebben te beperken in deze materie althans tot het be palen van maximumtarieven, het houden van toezicht op de taxi's, dat deze en hun chauffeurs veilig en keurig zijn, en het aanwijzen van standplaatsen. De concurrentie kan dan zijn heilzame wer king op de tarieven uitoefenen en daar van zal een toename van het taxigebruik zonder twijfel het gevolg wezen. Onze volle instemming hadden de plei dooien van hen, die geen belooning wil den toekennen aan de scheidslieden van het in te stellen ambtenaren-scheidsge recht. Niet om die paar gulden, maar om het beginsel, 't Mocht echter niet baten. Tenslotte mag niet ongebrandmerkt blijven de wonderlijke uitlating van het jongste s.d. Raadslid, den heer Mondeel, die n.b. aan werklooze jongelui, die van overheidswege in de gelegenheid gesteld worden een ambachtscursus te volgen, voor het regelmatig bijwonen van deze hun eigen maatschappelijke positie ver sterkende, hun kennis vermeerderende, cursusseneen premie in geld wilde doen geven! Een uiting als deze geeft wel van een zóó averechtsche geestes gesteldheid blijk, dat we er maar niet veel meer van zullen zeggen. Toen werd dan het groote politieke tournooi geopend met het in 't strijdperk treden van den socialistischen fractie leider, den heer Paul. Deze begon met breedvoerige beschouwingen over de laatste gemeenteraadsverkiezing en de verkiezingsmethoden, daarbij gevolgd. Hij richtte in 't bijzonder zijn pijlen op hetgeen „Metellus" in het a.r. dagblad „De Zeeuw" uit Middelburg pleegt te schrijven, en, nadat hij opgemerkt had, „dat men in Middelburg algemeen aan nam, dat achter den naam „Metellus het a.r. Raadslid mr. Van Andel schuil ging", bestreed hij in den breede hetgeen deze zoo al tegen hem en zijn partijge- nooten geschreven had. Deze tegen de a.r, fractie en tegen Metellus gelijkelijk geridsten aanval, ontlokt mr. De Veer de gerichten aanval, ontlokte mr. De Veer de interruptie: „Vergeet niet, dat 't maar Als grief tegen de v.d. bracht de heer Paul te berde, dat deze zich er steeds op voorstaan, de geheele bevolking te willen vertegenwoordigen; „wij-zijn er echter trots op aldus spr. dat wij hier speciaal opkomen voor de belangen van één bepaalde klasse!" Tenslotte de middelen, door de s.d. aangegeven, zoo al niet tot oplossing, dan toch tot beteugeling van de gevol gen van de crisis: beperking van den arbeidsduur, verhooging van den leer plichtigen leeftijd, en, in verder verband, beperking en opheffing van de bewape ning. Natuurlijk kon als sloteffect de me- dedeeling „dat deze crisis het gevolg is van de kapitalistische productiewijze" niet achterwege blijven. Wenschen der s.d. ondanks de cri sis! een studiefonds voor on- en min vermogenden, meer bewaarschoolonder- wijs, scholen voor zwakzinnigen, reorga nisatie van het Burgerlijk Armbestuur tot Maatschappelijk hulpbetoon. Tweede spreker bij de algemeene be schouwingen was Middelburgs eenling- liberale Raadslid, de heer Portheine. De ze begon met enkele nuchtere beschou wingen over feiten en cijfers, belastin gen en derzelver onrustbarende toename daarbij wijzende op den onevenredig zwaren en onbillijken druk, die de vele opcenten op de vermogensbelasting zul len leggen juist op de kleine vermogen- tjes om te concludeeren: Middelburg gaat tot de zwaarst belaste gemeenten behooren. Daarop ging de heer Portheine de uitgaven na, die hij wenschte te on derscheiden in onvermijdelijke, noodza kelijke, nuttige en wenschelijke. De on afwendbare bezuiniging moet uit de laatste twee categorieën komen. En spr. zeide te dezen opzichte zeer ernstig te leurgesteld te zijn door het beleid van B. en W„ waaruit een streven naar be zuiniging z. i. niet bleek. Bij de artike len zou spr., nu helaas zónder de leiding van B. en W., voorstellen tot bezuiniging doen. Niet met het botte mes natuurlijk; armenzorg, ziekenzorg, werkloozensteun en onderwijs moeten zooveel en zoolang mogelijk onaangetast blijven, maar van de rest moet iedere post, schoon op zichzelven wellicht redelijk te verdedi gen, onder de bezuinigingsloupe genomen worden. Spr. stelde zich voor den Raad in de gelegenheid te stellen, zijn wensch uit te spreken, dat B. en W. in het komende jaar alle subsidiën aan een minutieus on derzoek zullen onderwerpen, en daarvan verslag uit te brengen aan den Raad met het oog op mogelijke bezuiniging voor de begrooting 1933, en vervolgens beveelt spr., geheel afgescheiden van 't Rijkskor- tingwetje en deszelfs lot, een tijdelijke crisiskorting naar Rijksvoorbeeld aan op de ambtenarensalarissen, niet als uit sluitende bezuiniging, maar in het kader van een aantal aanstonds aan te geven andere bezuinigingen van huishoudelij- ken aard. Tenslotte sprak de heer Portheine op Goes wijzende -n- den wensch uit, dat er hier een heel eenvoudig abattoir zou komen. Na dit weloverwogen en degelijke be toog van den liberaal, kwam de heer Den Hollander namens de a.r, aan het woord; wij vermelden als speciale wensch van deze fractie de invoering van het ambtsgebed en een vloekverbod in openbare gebouwen. Voor 't een noch voor 't ander gevoelen wij iets, het eerste niet, omdat wij in een voorschrift matig uitgesproken formule heel iets an ders zien en gevoelen dan wat men in het algemeen onder een „gebed" pleegt te verstaan, het tweede niet, omdat het al dan niet bezigen van termen, die men als „vloek" betitelt wat in wezen heel iets anders dan „vloeken" is een kwestie van beschaving is, die niet met gèmeentelijke verordeningen te bevorde ren of te dwingen valt. Na enkele vriendelijkheden aan het adres der v.d. door hem, vergeleken met de s.d. „lood om oud ijzer" genoemd, wat aan s.d.-kant de interruptie „dat ze hoe langer hoe verder van ons afdrijven" ontlokte eindigde de heer Den Hol lander. Mevr. Weijl heeft toen de vrijzinnig- democratische inzichten ten aanzien van het te voeren gemeentebeleid rustig en zakelijk uiteengezet; zij deed daarbij te vens de voorstellen: 1. tot vorming van een gemeentelijk reservefonds voor kwa de tijden zooals we nu beleven, en 2. tot instelling van een kleine Raadscom missie, die een onderzoek zou hebben in te stellen naar loonen en salarissen van gemeentepersoneel en -ambtenaren, in verband ook met de indexcijfers en de waarde van het geld. Voor eigenlijke in- dexloonen a la Jeronimus gevoelen de v.d. echter niet. Tenslotte heeft mevr. Weijl den school arts nog verdedigd tegen „belachelijk maken van dien dienst en dwaze uitleg ging van diens verslagen". Klaarblijkelijk doelde mevr. Weijl hiermede al zeide zij dat niet zoo ronduit als de heer Paul eveneens op de aanvallen, die „Me tellus" in zijn booze brieven in „De Zeeuw" ook op dezen gemeentelijken tak van dienst richtte. Met kennis van za ken heeft mevr. Weijl de waarde van de prophylaxis hier verdedigd: de school arts treedt niet op het terrein van de ouders of van den huisarts, hij behandelt niet, maar spoort op. Toen was het zes uur. Om acht uur zou het tournooi voortgezet worden, maar wij hebben het niet verder bijge woond. Niet uit gebrek aan belangstel ling foei neen maar in den Schouw burg werd een première opgevoerd en dat is altijd nóg aardiger dan een reprise van een stuk, dat telkenjare, zij het dan met enkele andere rolbezettingen, ver toond wordt! Voor de elegante Dame ontvingen wij eene kleine uitgezochte collectie welke wij vanaf heden hebben geëtaleerd. L. Burg 20-21, Middelburg. (Ingez. Med.) 19-XII-'31. Vrijdag hoogste lucht temperatuur 3 °C (37 °F); laagste 1.0 °C (34 °F). Heden 9 h: 2% °C; 12 h: 4 °C. 1.3 mm regen. Gisteren (nam.) Heden v.m. Barometer: 781 780 779 778 Wat de huiskamerbarometer zegt: -Wéder AWind' Veranderlijk' Goed- m imvyigT? rco Zware Storm'' nt TTTrnniinri '-Zeer Schoon Ook als Kerstgeschenk. Het echte ZEEUWSCH PROFETENBROOD van M. PETERSE fa. Gravestein. Alle verzending deze dagen in Kerstverpakking. (Ingez. Med.) TWEEDE KAMER. Gisteren heeft de voorzitter medege deeld, dat de heer Albarda een wetsvoorf stel heeft ingediend tot wijziging van art. 187 der Grondwet mlet de strek king dat voor mobilisatie de toestem ming der Staten-Generaal ïiioodig zal zijn. De motie—Ketelaar, geen verandering in het Avond-Nij ver heidsonderwij s gedu rende deze cursussen wordt verworpen met 38 tegen 36 stemlmen. Ook de heer Van Dijk (a.r.) zal in- terpetleeren over het zendervraagstuik', welke (Interpellatie gehouden wordt op een nader te bepalen dag. Bij een suppletoire arbeid s - begrooting zegt minister Y e r- schuur, dat het plan nog steeds be staat de werkloosheidsverzekering wet telijk te regelen. In dezen tijd kan dit plan echter geen voortgang hébben. Deze suppletoire begrooting wordt z. h. st. aangenomen. Bij de 'begrooting van het Gemeen tefonds zeide minister De Geer "dat in dezen tijd de gemeenten niet meer lasten op haar hals moeten halen dan noodig is. Indien er aanleiding, voor is, De Bilt (per radio). De hooge druk over de Britsche eilanden, het Noordzee gebied en aanvankelijk het W. van Duitschland, breidde zich over geheel Duitschland uit, terwijl zich een langge rekte 780 kern vormde over N. Frank rijk en Z.-Duitschland. Daardoor en door het doorwerken van de depressie in het N.O. over Skandinavië, tegelijk met de verschijning eener nieuwe diepe depres sie bij IJsland, is over ons land de wind gemiddeld W. geworden, hetgeen vooral in het N. van het land de temperatuur deed stijgen. Ook voor de eerstvolgende dagen is vorst van eenige beteekenis niet te verwachten. In het grootste deel van Duitschland en ook vooral het Oos ten van Frankrijk werd de vorst matig tot streng en ook in het Zuiden van En geland kwamen vrij lage temperaturen voor. Hoogste barometerstand 781.0 mm te Le Havre; laagste 741.1 mm te Isafjord. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N.W. tot Z.W. of Z. wind, nevelig tot zwaar bewolkt of be trokken, weinig of geen neerslag, tem peratuur des nachts om het vriespunt, overdag weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 8 h 08; onder 15 h 46. Licht op: 16 h 16. Maan op: 24 h 41; onder 2 h 06. Zondag 20 Dec, Zon op: 8.09; onder 15 h 46. Licht op: 16 h 16. Maan op 24 h 52; onder 3 h 19. V.M. 24 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburjj 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S -- springtij). December 1931. Hoogwater. Laagwater. Za. 19 8.55 21.35 2.39 15.24 Zo. 20 10.00 22.35 3.45 16.27 Ma. 21 10.52 23,21 4.48 17.22 Di. 22 11.38 5.37 18.05 zullen noodlijdenden gemeenten geholpen worden. De provincies zullen in clen regel ook wel bijdragen. Deze begrooting wordt daarop goedgekeurd. Bij de wijziging der Invfalidibeiitswet kwam de lieer v. d. W aerden (s.d/)) op tegen de vermindering van de rijks bijdrage aan het InValiditeitsfonds. Na verdediging van minister Vers c, h u u r werd dit ontwerp aangenomen met 47 tegen 21 stemmen. Z. h. st. werden nog aangenomen de ontwerpen tot steun aan de koffiecul tuur in Surinaime en tot het aangaan eener geldleening (f 150 millioen) ten laste van Ned.-Indiö. Toen ging de Kamer op Kerstrecès tot 9 Februari.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1