Tegen vocht en kou Bhenmaisan-lakeii^ TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 16 DECEMBER 1931. No. 296. BINNENLAND. het nationaal crisiscomite. steun aan de vlasteelt. ZEELAND. Niet uitstellen! Op 10 December was door het Natio naal Crisiscomité in totaal ontvangen f 191.721,05. f De eerste verantwoording van het Na tionaal Crisiscomité van giften bij de dagbladen ontvangen sluit met een be van f 70.540,23. in een derde nota van wijziging op de tHgrooting van Bliniienl'andschfe Zaken en Landbouw is f 960.000 ui (gel rokte» voor steun aan de vlast eelt. Die minister stelt zich voor de uitvoe ring der steunregeling te doen geschie d«n naar een bepaald schema waarin o.a. liet volgende vastgesteld is: E«n Centrale Comlmissie wordt onder toezicht der Riegeering met de uitvoering dezer steunregeling belast. De s teimverleen ing geschiedt aan een vereeniging van telers, ten behoeve van «rlüeaide telers. De plaatselijke comlmissie maakt een ontwerp teeltplan op in ovlerleg met de plaatselijke gegadigden op grond van aïle haar ten dienste staande gegevfens over den uitzaai in de drie voorgaande jaren, zoo billijk mogelijk den uitzaai ver deetiende onder de gegadigde telers en bin nen de grenzen, voor den kring door de Centrale Commissie gesteld. Steunverïeening aan telers, die tevens vlasser zijn, vereischt de bijzondere goed keuring der Centrale Commissie. Voor het repelen wordt uitgekeerd in totaal f 50 per uitgezaaide H. A. aan de Teller svtareeniging. Voor de verdere bewerking wordt uil gekeerd aan de TelersVereeniging een premie Ivan f 110 per H. A. van den to talen uitzaai. De Centrale Commissie bestaat uit 7 'eden, waarvan 2 aangewezen door de TeTersvereenrging', 2 aangewezen door de Vlassersvieneeniging-, 2 door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en 1 door den Minister van Financiën. FUSIE VAN TRAMWEGMAAT SCHAPPIJEN IN NOORD-BRABANT. Men meldt ons uit Bergen op Zoom: Op 18 December a.s. zaL in Den Haag een vergadering plaats hebben van alle in N.-Brabant gevestigde "tramwegmaat- schappijen om tot een fusie te komen. Deze vergadering zal voorgezeten wor den door den heer ir. W. van de Vegt, voorzitter der Staatscommissie en oud- ins necleurgeneraa 1 van het Rijkstoezicht op de 'Spoorwegen. WALCHEREN. Gemeenteraad van Domburg. DOMBURG. In de Maandagavond ge houden vergadering van den gemeente raad was in de eerste plaats aan de orde de benoeming van een lid van het Bur gert. armbestuur in de vacature, ont staan wegens periodieke aftreding van den heer \V. Kesteloo Jz. De heer Gel- d o f achtte het gewenschf dat in dit bestuur meer jonge, moderne krachten ibenoemd zouden worden. De heer B rand kon zich met die opvatting ver eenigen waar het ging over een nieuwe benoeming, in dit geval kon hij echter zijn stem geven aan den aftredenden. De heer W. Kcsleloo Jz. werd daarna met 6 stemmen herbenoemd terwijl een stem werd uitgebracht op den heer Laurens Maas. De A.N.W'.B. vroeg aanschaffing van een verkeersmacjuette. Bi. en W. zouden gaarne daartoe overgaan ma|ar achten zich niet verantwoord thans een voor En wat raadt u ze aan, Papa, zei Laura met toenemende belangstelling. Ik weet waarlijk niet wat ik ze zal raden. Sir Arlhur ging voort over zijn knevel' te strijken. Het geval komt mij zoo raadsel achtig voor. Vindt u dat het een za,ak voor de politie is als zij niet beter wordt? Ja zeker. En in ieder geval, ook als ze wel beter wordt. Ja, Laura was het met haar vader eens, maar toch dacht ze dat het pro bleem er niet door opgelost zou worden. Sir Arthur deed den eersten stap, die lot een verklaring van het geval mioes't leiden. Hij wees op de Van Roon: Lief kind, zei hij, zonder eenigen twijfel is dit een zeer kostbaar stuk. En daar wij op het oogenblik niet weten waar dat jonge meisje gisteravond van daan kwam, moeten wij ons afvragen Hoe komt zij aan dat stuk? En waarom liep zij er 's avonds laat in den mist mee op straat? Uit wat wij konden opmaken van hetgeen ze zei, is het schilderstuk haar eigendom, en haar oom', die oude, zon-1 stel te doen tot aanschaffing daar de kosten vrij hoog zijn. De Voorzit- t e r gaf eèn uitvoerige beschrijving van hel doel en de inrichting dezer maquet te. De heer Geldof vroeg of Bi. en W'. genegen waren met het onderwijzend personeel te overleggen omtrent hel ge ven van verkeersonderwijs waartoe B. en W. zich bereid verklaarden. Mel a. st. werd besloten niet over te gaan tot het aanschaffen van 'n verkeersmaquette. fi. en W. stefden voor weer over te gaan tot het aanvragen van een rijksbij drage voor werkverschaffing, nu voor het tijdvak na 2 J.an. 1932. De lieer De P a g t e r was tegen deze aanvraag, ook om principieele redenen, daar hier ook tol ongevallenverzekering zou moeten worden overgegaan. De Voorzitter en de heer E 1 o u t meenden dat hier geen bezwaar voor den heer De Pagter Icon beslaan ,daar reeds bij de gemeentebe- igrdotin! voor 1932 een crediet voor werkverschaffing was toegestaan, en het nu slechts betrof het aanvragen van een rijksbijdrage waarop de heer D: e Pag ter antwoordde, dat z.i. tei veel per sonen bij de werkverschaffing aangeno men zijn, die daarbij niet thuis behoor den,- de leniging van nood behoort z. i. te geschieden door particulieren, niet door rijk cu gemeenten. De heer E I o u t meent, dal de hulp die in den tegen- woordigen tijd noodig is niet door par ticulieren kan worden verstrekt. De heer De Visser waarschuwt tegen de zeer hooge kosten der werkverschaffing, waar tegenover de Voorzitter opmerkt,dat thans, nu de moeilijkste tijd nadert, toch niel mei de werkverschaffing kan wor den opgehouden. Nadat nog uitvoerig van gedachten was gewisseld over de kwestie van vaststelling van werkobjec- len werd mei C legen 1 stem, die van den peer De Pagter besloten tot hel aanvragen van een rijksbijdragje. B. en W. vragen voor het verder doodgaan met werkverschaffing in deze maand nog een crediel van f G00. De heer De Pag ter zal ook hier tegenstemmen daar hij zich niet kan vereenigen met de werk verschaffing. De heer G e 1 do f protes teert ertegen dat een conferjentie met B. en \Y. aangevraagd is door de S.D'.A.Pi. en de or(ganisatie"s, waarbij B. ten W. wel de organisatie^ hebben ont vangen ,maar de S.D.A.Pi. is geweigerd. Spr. vraagt B. en W. of zij bereid zijn stappen te doen om het voorgestelde be drag voor het uurloon bij de \verk've!i> schaffing, wat hier z.i. in verband met de loonstandaartf veei te Iaaig is, hooiger te krijgen. De Voio pz i t ter zegt dal B. en W. meenden niet met een politieke partij afzonderlijk' een bespreking over werkl loosheid te moeien houden waardoor an dere partijen hetzelfde recht zouden heb ben en zoodoende een soort vóórvergade ringen van den Raad zouden gehouden wordende lieer E i o u t was ooik' tegen de aangevraagde conferentie geweest om dat dez% partij 'n vertegenwoordiger in den Raad heeft die daar zijn bezwaren kan ter lafe| brengen, terwijl zoodoende de daarvoor ingestelde Commissie uit de organisation min of meer zou zijn voor bijgegaan. Op een desbetreffende vraag van den heer Geldof zegt de heer Reijn- houdt dat, wanneer zij die het minder noodig hadden niel dadelijk zich bij de werkverschaffing hadden aangemeld het crediet toereikend zou zijn geweest, om ook de vorige week door te werken. Waar hier door de weinige solidariteit geen overeenstemming kon worden be reikt moest hier worden opgehouden met de werkverschaffing, ook aan hen die bet zeer noodig hadden.. Hij zeide verder omtrent de conferentie met de S.D.A.'P. een eenigszins afwijkend standpunt te hebben ingenomen met dat van de an dene leden van dat college. De heer Reijnhoudt geeft verder eenige cijfers van hetgeen in andere gemeenten in Walche ren bij de werkverschaffing wordt be taald en meer gedetailleerde cijfers omh trent die bedragen in de gemeente O. en W. Souburg, ook in verhouding tot het plaatselijk loon. Een crediet vans f 600 wordt daarna met 6 tegen 1 stem, die Van den heer de Pagter, voor deze maand voor de werkverschaffing ver leend. De heer de PPagter vraagt of het niet mogelijk zou zijn een klein stukje weg Dij de tramlijn op de grens van Domburg en Aagtekerke te verharden. B en W. zullen dit onderzoeken. De heer R e ij nhoudt vestigt de aanf- daclit op de wenschelijkheid tot verbree:- ding van de Badstraat bij het Groentje, een en ander zal worden onderzocht. De heer W es tenb urger vraagt of 't niet .mogelijk zou zijn dat voor de pensi ons een andere wijze van berekening van het vostrechltarief zou kunnen worden berekend, hiernaar zal worden geïnfor meerd. De heer Geldof vestigt de aandacht van B. en W. op het feil dat Idea vorigen avond weer 5 straatlantaarns niet heb ben gebrand. Ten slotte vraagt spr. nog een deksel op een put in de Heerenstraat te doen aanbrengen en inlichtingen over de samenstelling van het Crisiiscomité die door den Voorzitter worden gegeven. SCHOUWEN-DUIVELAND. HAAMSTEDE. Behalve het indertijd door de familie Van Citters geschonken portret van wijlen jhr. L. van Cilters, in leven burgemeester dezer gemeente, zijn zijn thans ook in de Raadzaal aango bracht de portretten van wijlen de heek ren L. L. Bolle, J. A. Bolle en M'. Boilile die allen burgemeester dezer gemeente zijn geweest. Een en ander is 'n geschenk van den heer L. L. Bolle en familie. Nog 'n geschenk in dien geest is toegezegd PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Vergadering' van 15 December (MiddagzittingD- Verbouwing s.s. ,-Zeeuwsch- Vlaanderen". Tegen het voorstel om voor het ver lengen en verbreeden van het s.s. Zeeuwsch-VIaanderen en het vervangen van de stoommachine-installatie door een Dieselmotorinstallatie, f 140.000 be schikbaar te stellen, werden in alle af- helpen de het best. Neem eens de proef: het is in het belang van Uw gezondheid. ftvi deelingen bezwaren ingebracht. Zoo vreesde men, dat het schip, dat in 1916 voor 122.000 is gebouwd, het niet meer waard is er 140.000 aan te verbouwen en vroeg men of dit bedrag wel toerei kend zal zijn, gezien het feit, dat het bedrag aangevraagd voor de nu op de helling staande boot te weinig blijkt te zijn. Men vroeg ook naar den prijs van een nieuwe boot, die in capaciteit de Zeeuwsch-VIaanderen zooals die zou worden na de verbouwing, zal evenna ren. Een lid zou de Luctor et Emergo tegelijk willen verbouwen. Men vroeg ook nog of Ged. Staten zich nog door andere dan door het bureau-Cornelis- sen hebben doen voorlichten en alge meen drong men aan op pogingen het werk in Zeeland te houden, hetzij door het reeds dadelijk aan een Zeeuwsche werf t.w. ,,de Schelde" te gunnen, hetzij door een onderhandsche aanbesteding te houden van gegadigden, die hun werk plaatsen binnen de grenzen der provin cie hebben. Men rekende op 35.000 aan werkloonen, d.w.z. door 80 man ge durende 3 maanden werk. Eén lid ver klaarde zich tegen onderhandsche aan besteding. Aan de antwoorden der leden van Ged. Staten in de afdeelingen, ontlee- nen wij, dat een nieuwe boot 350.000 zou kosten, dat volgens deskundigen de Zeeuwsch-VIaanderen na de verbou wing nog wel 15 jaar zal medegaan, dat Ged. Staten het volste vertrouwen stel len in de adviezen van het bureau-Cor- nelissen, dat het de bedoeling is het re sultaat met deze boot af te wachten al vorens met de Luctor et Emergo te be ginnen en dat Ged. Staten alles willen doen om het werk in Zeeland te hou den en de directie van een werf te Neu zen ook reeds verzocht voor het werk in aanmerking te mogen komen, doch Ged. Staten moeten ook rekening hou den met den Minister, omdat het Rijk 80 pet. betaalt en dit wellicht niet zou willen doen bij een verschil in prijs als niet aan den minsten inschrijver het werk wordt opgedragen. De heer SILVERMAN noenil het een belangrijk voorstel, maar spr. wil nog eens aandringen op uitvoering van he werk' in de provincie zelf, waar f 35.000 volgens een deskundige aan werkloon zit. Dit is' voor 80 man 3 wekjen 'werken Een 'belangrijke besparing is volgens dien deskundige als de „Luctor et Emergo" gelijk wordt verbouwd. Dit zo ui f 10.000 besparen. De heer EDELMAN onderstreept ster1! bet beloog van den heer Stave'rman, ge zien de malaise, die o.a. heerschl in de plaats', die bijna geheel afhangt van een wdrf. De goede liefdadigheid' begint bij zichzelf. De heer DE RIDDER verdedigt hel voorstel en wijst er op, dat ook de teia»- chine- en scheepsbouw in deze provin cie een moeilijken tijd doormaken en hier een mooi werlkl iis te geven, en spr. bepleit zooveel mogelijk alle werken in Zeeland te doen uitvoeren, zooals Amster dam deed met een brugbouw, die men gaf aan een Amsterdammer, die niet het laagste was van een onderhandsche aan besteding. Het is goed voor werknemers en werk gevers. Als het Rijk "80 pCt. 'bijdrage wei gert, kou spr. willen, dat de provincie dit betaalt, het resultaait Is het ten vójlje waard. Spr. onderschrijft het betoog van de heeren Staverman en Edelman. De heer DE PAUW zegt, dat de S.D A.P. twijfelt of men Ged. Staten wel kan volgen. Zij vraagt zich' af of men niet beter is op den duur met een nieuwe boot. Het is volgens spreker gevaarlijk hier een proef te nemen; en Ged. Staten schrijven zelf dat zij' in 'betere tijden met een nieuwe boot zouden komen, Het omgej- bouwde schip zal veel 'tosten en volgens spr. twijfelt hüji of het li5 jaar aan ide bet- hoefte zal kunnen voldoen. Spr. zou het voorste] willen zien aanhouden. De heer VAN ROMPU licht de plani- derlinge man uit de New Crossitratat, bij wien zij aau huis is, had besloten het van haar te stelen. Juist. Zoo luidt haar verjhaal, zoo Ver men het van haar begrijpen kan. Maar ik vraag je, is het niet veel waar schijnlijker dat het juist andersom ,is en dat zij het wil stelen van den ouden koopman Neen, ik ge'loof dat het arme kind de waarheid spreekt, zei de Vrouw, in de gedaante van Laura Bia'braham. Lievje kind, je meent zeker, dat je hoopt dat het meisje de waarheid spreekt, zei haar verstandige vader met een droevig lachje. Ook ik hoop dal van ganscher harte, al is het een be wijs dat die oude man Ge'dge zeg je dat hij heel de gemeene sc'haivfnit is. Een van de twee is een bedrieger, dal is zeker, maar zooa'Is ik al zei, als wij er de politie bij halen, dan is het bijna zeker dat het 't ongelukkige meisje is dal naar de gevangenis gaat. Dat 'ben ik volstrekt niet met u eens, antwoordde het meisje, het arm© kind zei dat Willem, de assistent van den ouden man, het stukje aan haar cadeau heeft gedaan en in al de handel- zaakjes, die ik in den loop van het jaar met dien Willem gehad heb, was hij de eerlijkheid zelve. Haar vader schudde zachtjes het hoofd. Alles goed en wet, maar die mijn- (Ingez. Med.) ■OTNS>MBMMaBplMW!lte h<-.T Witlolm is juist het gedeelte van Je historie, waar ik hel minste mee op heb 'Is het waarschijnlijk in de eer ste plaats, dat een jonge man, die bijna zeker geen fortuin van zich heeft, in staat zou zijn zulfc een ding in zijn bezit te krijgen? En aangenomen, dat hij zoo slim was dat te doen, zou hij dan zulk een zot zijn om het weg te geven aan dat meisje? Je moet alle din gen eens goed onder de oogen zien. Mij dunk!:, dat hoe meer men er over denkt, hoe zekerder de oplossing is. Ik 'ben volk'omien overtuigd, dat Willem in ieder geval eerlijk is. Sir Arlhur fronste het voorhoofd en opende zijn sigarenkoker. En ik voor mij ben oviertuigd, zei hij met ©en zucht, terwijl hij' het puntje Van een sigaar afsneed, dat onze vriend Willem een slimme schaVuit is, die zoo slim was het mieisje het vuile werk te laten doen en alle gevaren te 'laten, loopen, omdat hij zoo goed als ieder een wist, dal er een groote so'm geld op het spel staat. Laura Babraham had veel respect Voor het oordeel van haar Vader, maar toch kon zij haar eigen opinie niet opge-i ven. Zij geloofde, dat het niet mogelijk was zich zoo zeer te ('aten misleiden, haar ondervindingen en onderhaudelin gen mlet Willem' hadden haar altijd dén indruk gegjeven van zijn volkomen be trouwbaarheid; indien hij werkelijk de Verachtelijke vent Was, dien Sir Ar thur meende in hem! te zien, dan «ou zij nooit iemand meer kunnen vertrou wen. En toch, haai* vaders voorstelling ,'an het geval was aannpfcnfe'.ijk, dat is zoo: het werd een moeilijk te beoor- deelen geval voor haar. Of deze jonge man was eeen dwaas of het was een schavuit. Van die twee kwaden koos zij zonder aarzelen het eersite, dat was tenminste vrij Wat beter dan het tweede. Het leelc mij altijd iemand, die wel wat simpel was in somhiige dingen, wat onnoozel en ik geloof, 7lat hij veel le veel onder den duim' zat Van dien ouden koopman, maar hij is hoef knap en handig. Sir Arthur scheen geestkracht te wil len putten uit zijn sigaar. Niet verstandig genoeg om eerlijk te blijven, kindlief. Veroordeel hem niet te ,gauw. Die slechte oude man zit overal achter. Nu, dat is het nu juist Waar wij moeten zien achter te komen. Dat was Laura met helmi eens. Maar toen deed zich het moeilijke vraagstuk oor: op welke manier. Het was waar schijnlijk liet 'beste beide partijen ,tc hoo- ren. Het meest waarschijnlijk vati de twee verhalen zouden ze dan gelooven. Maar Wil"em's vriendin begreep dadelijk dat de om'standightedlen tegen hem' ge tuigden. Het verhaal Van het jonge meis je, dat nu in het ziekenhuis lag, was niet nen nader toe; er zal een groote ruimte komen, die Voor tal van jaren voldoende is. Al was het waar, wat dei heer de lPia;uw zeide, dan is het op een ander traject en als reserve schip toch zeker te gebrui ken. Spr. raadt sterk aan het voorste? aan te nemen, dat zeker voor 10 jaar grootere uitgaven zal sparen. De mogelijkheid blijft, dat als het eerste schip .gereed is, men andere plan nen maalkt voor het tweede. De heer MOELKER zegt, dat als de heer van Rompu zoo zéker is van zijn zaak, spr. het voorstijl krachtig sleun4 men wacht in Zeeland op objecten vopr werldvferruilming. De heer DE RIDDER vraagt nog eens naar onderhandsche aanbesteding De heer VAN ROMPU verzekert dat zoo eenigszins mogelijk in Zeeland het 'wePk wordt uitgevoerd. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Verbetering aanlegplaats Hansweert. Ged. Staten stellen, zooals gemeld, voor, ten behoeve van de verbetering van de aanlegplaats van den Prov. Stoombootdienst te Hansweert eene som van 26.000 beschikbaar te stellen. In de afdeeling werd betreurd, dat de verbetering maar een tijdelijke voorzie ning betreft, omdat de aanlegplaats ver moedelijk later naar de Oostzijde van het kanaal wordt verlegd, en daarom werd gevraagd of het niet mogelijk is, de geheele uitgaaf te besparen en het vervoer te verleggen naar Hoedekens- kerke. Een lid van Ged. Staten zeide o.a. dat het nog wel 5 jaar kan duren voordat de aanlegplaats wordt verlegd en dat nog niet zeker is of van het rijk een ponton ter beschikking kan worden verkregen. Over verplaatsing van het station te Vlake hoort men thans zeer weinig meer. Aangedrongen werd het werk zooveel mogelijk door menschen uit Zeeland te laten verrichten en als er een nieuwe ponton moet komen, deze in Zeeland te laten maken. In een afdeeling werd gewezen op het snel aanslibben van de aanlegplaats te Hoedekenskerke, waar door het lijkt dat de uitvoering van wer ken door den Prov. Waterstaat met min der of meer nonchalance plaats heeft. Daarom wenscht men te worden inge licht, op welke wijze men de onder- werpelijke verbetering wenscht tot stand te doen brengen en binnen welken tijd. Namens Ged. Staten wordt toegezegd met den grootsten spoed het werk te doen uitvoeren en ontkend, dat met non chalance wordt gewerkt door den Prov. Waterstaat, over welken tak van dienst het college integendeel niets dan lof heeft. De heer EDELMAN bepleit ook nu de 'belangen van uitvoer in Zeeland. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Subsidie autobusdienst. Het voorstel om 5100 subsidie toe te kennen aan den heer P. Scheele te Neuzen voor een autobusdienst van Sluiskil over Axel, Zuiddorpe, Koewacht, St. Jansteen naar Hulst, vond een lid eener afdeeling niet af en hij zag gaarne een exploitatierekening overgelegd. Op gemerkt werd, dat de tarieven in ver band met den benzineprijs niet zijn ge wijzigd, dat de vorige onderneming zijn exploitatierekening heeft overgelegd, dat de dienst in een groote behoefte voor ziet en dat het provinciaal subsidie ten hoogste 1214 pet. van de geschatte waar de mag bedragen, mits de belangheb bende gemeenten eveneens 12% pet bij dragen. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen Reservefonds Stoombootdfensten, Bij de behandeling in de afdeelingen van het voorstel om gedurende 5 jaai geen gelden te storten in het reserve fonds van de Prov. stoombootdiensten kon nog nader worden vastgelegd, dal zeer waarschijnlijk. Het was haast niel te gelooven. Laura "Babraham herinnerde zich hel treurige tooneeltje, dat zich hier den vo- rimgen avond had afgespeeld. Het mteis! je had haar gesmeekt het schilder stukje niet af te geven. Zoo lang zij goed bij kennis was, had het ongelukkige schep seltje vo'gehouden dat het haar eigen dom was. Laura had plechtig beloofc dat haar ggeen onrecht zou worden aan gedaan; zij moest zich aan haar belofte houden. Heeft u al 'mfet mijnheer Gedge ge tel'efoneerd, papa? Bat heeft het ziekenhuis gedaan geloof ik. Lat heb- ik tenminste gevraagd De oude man zal zich' heel ongterus mlalcen over het meisje en miislschiei nog meer ovter zijn Van Roon. Zeg als' je 'blieft niet z ij n Vai Roon voordat hij zijn eigendoimjsreich bewijzen kan. Dat zal geen bezwaar voor hén zijn, vrees ik. Wij moeten het hem' ,zoo moei'lijl maken a'ls 'maar mogelijk, zei het jong'gi meisje, dat haar mleetiing'g niet opga! Sir Arthur schudde het hoofd. Hi had weinig hoop dat liet geheim' zoi worden opgelost op de manier, di Laura wenschte. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5