WIND Jïrouinriale Zeeuw&cht wggg VIPED No, 2 9 4. Twee Bladen. MAANDAG 14 DECEMBER 193 1. Eerste blad. 174e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. EDDE ?6v t9T T3T 76? Y9Ï Cl S(ormach(ig_ Bestendig ft fl MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG. N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2.10 elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ,oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent BLOEMEN ALS CADEAU NAAR FRANKRIJK. Naar aan de Maasbode medegedeeld wordt, is bij het bestuur van de 's-Gra- venhaagsche Bloemistenpatroonsvereeni- ging bericht uit Parijs ingekomen, dat het invoerverbod van snijbloemen geen betrekking heeft op zendingen van Ne- dertandsche bloomen, afgezonden op last van een particulier en geadresseerd aan een particulier in Frankrijk. Bloemen, welke cadeau worden gegeven kan men dus blijven verzenden. DANKBAARHEID VAN EEN BURGEMEESTER. Het Eerste Kamerlid de heer Her mans heeft den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw gevraagd, of het hem bekend is, dat in de gemeente Berkel-Enschot en Heukelom onlangs een proclamatie is aangeplakt, waarin de burgemeester als uiting van zijn dank baarheid voor het hartelijk blijk van sympathie der ingezetenen, hem bij ge legenheid van zijn huwelijk betoond, zegt als betuiging van dankbaarheid er voor te hebben gezorgd, dat op een bepaal den dag van 7 uur 's avonds af gratis bier voor alle ingezetenen beschikbaar is. Is de minister niet van meening, aldus de heer Hermans, dat deze manier om dankbaarheid te toonen al een zeer on gelukkige is? Is het een burgemeester geoorloofd gelegenheid te geven, dat de inwoners zijner gemeente zich gaan bedrinken? Wil de minister voornoemden burge meester te kennen geven, voortaan bij verdere heuglijke gebeurtenissen in zijn leven, op een met zijn ambt meer pas sende wijze uiting te geven aan zijn dankbaarheid? STAKING IN DE TWENTSCHE TEXTIELINDUSTRIE, De groote staking in de Twentsche textielindustrie is hedenmorgen begon nen. Overeenkomstig de verwachtingen, was het vanmorgen bij de fabrieken, die bij de staking zijn betrokken, buitenge woon rustig en in tegenstelling met vóór vier dagen, toen een deel der arbeiders in directe actie-staking ging, gebeurde er niets bijzonders. Het brandpunt der belangstelling be vond zich ook nu weer, evenals bij de vorige conflicten, op de Lage Bothoff- straat, waar de grootste fabriekscom plexen, n.l. die van de firma Van Heek Co. en van de firma Nico ter Kuile Zoon zich bevinden. Bij de verschil lende fabriekspoorten verzamelden zich tal van arbeiders, die door de politie geheel ongemoeid werden gelaten. Slechts diende men er voor te zorgen, dat de ingangen en de rijweg vrij ble ven. De politie, die slechts op beschei den wijze was vertegenwoordigd, be hoefde geen enkele maal op te treden. Te Enschedé wordt thans gestaakt op alle fabrieken, die zijn aangesloten bij de fabrikantenvereeniging ter plaat se. Niet gestaakt wordt op die fabrie ken, die niet bij de fabrikantenvereeni ging zijn aangesloten. De grootste van deze ongeorganiseerde fabrieken is „Rig- tersvleek" van de firma G. J. van Heek Zonen, een der belangrijkste textiel fabrieken van Nederland, die zich na het conflict van 1924 van de fabrikanten vereeniging heeft afgescheiden. Hedenmorgen hebben de stakers een groote openluchtmeeting gehouden. Te 5~ -.renZ,aal wordt alleen gestaakt bij de N.V. 1 extielfabriek W. Kan. Maandag morgen was de toestand zeer rustig en van de staking viel zeer weinig te mer ken. Te Borne zijn de arbeiders van de N.V. Stoomspinnerijen en weverijen v.h. S. Spknjaard in staking gegaan. Inciden ten hebben zich niet voorgedaan en al les was rustig. Te Haaksbergen wordt, hoewel daar eenige fabrieken zijn, die bij de fabri kantenvereeniging zijn aangesloten, niet gestaakt. De meerderheid der arbeiders is hier Katholiek georganiseerd, en van hen was het grootste gedeelte tegen sta king. In verband daarmede heeft ook de organisatie besloten hier niet in staking te gaan. Te Hengelo zijn op twee fabrieken de arbeiders in staking gegaan. Slechts een klein aantal oudere arbeiders en eenige meisjes gingen de fabriekspoorten bin nen. Incidenten deden zich niet voor. De Koningin en de Prins zullen Dinsdagavond 15 dezer het feestconcert bijwonen ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van het Leidsch studen tenmuziekgezelschap Sempre Crescendo. Het retourvliegtuig de „Valk" heelt te Bangkok de post van de „Ooievaar" overgenomen. 'De totale hoeveelheid post dat het vliegtuig aan boord heeft be draagt ruim 580 ka. MIDDELBURG. Zaterdagavond gaf in het Schut tershof alhier de mondharmonica-, fanfa re- en tooneelvereen. „Crescendo" een propaganda-uitvoering. Het beloofde een avond vol afwisseling te worden, gezien hetgeen 't programma aankondigde. Na dat de voorz., de heer W. F. Willems, de aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen en een omzetting van het programma had aangekondigd, kregen de aanwezigen eerst een clubje mondorgel bespelers, begeleid door twee handhar monica's en een fluitist te zien en te hooren. Het deed wel zonderling aan hierbij geen dirigent te zien, maar de leiding bleek te berusten bij dèn pianist, den heer Frans Willems. Dit clubje bracht een viertal nummers ten gehoore, waaronder een solo voor fluit door den heer J. Torbijn Jr., onder begeleiding van den pianist. Uit de vertolking bleek, dat er geen dirigent bij noodig was en de pianist door hoofdbewegingen dit clubje goed in zijn macht heeft. Voor waar een mooie prestatie voor den blin den pianist. Het was wel een groote overgang, toen na deze nummers van zachte muziek, het fanfarekorps onder leiding van den heer P, C. J. de Graaf een zevental nummers ten gehoore bracht. Deze nummers voldeden uitstekend, al zijn sommige bezettingen nog wel wat zwak, vooral de bassen. De leiding was bij den heer De Graaf in uitstekende handen, wat vooral bij de Fantasie uit de Freischütz tot uiting kwam, welk nummer in het bijzonder getuigde van flinke studie. Ten slotte kwam de afdeeling tooneel aan de beurt. De leden van die afdeeling zullen nog heel wat moeten leeren om een goede plaats onder de dilettanten te kunnen bezetten. Want al kent men zijn rol goed, er moet ook spel bij komen en op de uitspraak dient te worden ge let. Maar dit kan zeer goed verbeteren. Het was over het algemeen een goede propaganda-avond voor Crescqndo en als eenige wenken ter harte genomen wor den, twijfelen wij er niet aan, of een volgende uitvoering zal nog beter slagen dan deze. De Schuttershofzaal was goed bezet. Voor de danslustigen was er gelegen heid voor een dansje na. De Middelburgsche Slager spatro ons/ vereeniging „Luctor et Eniergo" heeft 'be sloten gedurende de wee'k' voor Kerstmis een étalagewedstrijd te organiseer en voor de slagers alhier. Er besitaat hiertoe wél igeen bijzondere aanleiding;, maar het bep stuur meende er toe te moeten overgaan, omdat ae slagers in den regel niet aan algemeene étalage-wedstrijden kunnen deelnemen, aangezien, die meestal val len in tijden, die zich in verband met. de weersgesteldheid, niet voor dit nerijf leenen. Enkele leden van de Vlissingjsjche zustervereeniging hebben zich bereid ver klaard als jury op te treden. De Gerei. Knapenvereenigiiig „.Sa muel'' heeft besloten een wekelijksche bijdrage van '2 cent per lid at' te dragen aan het Nat. Crisiscoinité. Wij vestiglen de aandacht op de ad vertentie in dit nummer, dat het maga zijn van de hier gevestigde afdeeling van de vereeniging „Het Groene Kruis" van Dinsdagavond af verplaatst is van de Wal naar Lange Gortstraat I 325. VLISSINGEN. - Zaterdagavond omstreeks kwart, over zes, ontdekte men brand in ,een slaapka mer op de tweede verdieping van het pand aan de Badhuisstraat, bewoond dooi' den heer C. van Ketel, tandarts. De po» litie rukte direct met haar malterieel ui,t maar hel nleek noodig groot alarm te maken en was ook spoedig de brandweer o.a. met de nieuwe autospuit ter plag se. Het vuur, werd zoo- 'krachtig aang pakt, dat hét tot de tweede verdieping Bloedneus. In de electnscbe naar Ymuiden. Vijf passagiers. Buiten regen. „Met zulk hondenweer ga je ook niet als het niet hoognoodig is, wat zegt u jufrouw?" en vriendelijk kijkt de oude juffrouw naar een jonge dito, die droog- gebleven door haar leeren jas en hooge kaplaarzen, tevreden in een hoekje zit en leest. „Ja, het is onaangenaam weer", zegt ze vaag en leest door. De vriendelijke juffrouw maakt een grimas tegen den re'ziger, maar die kijkt geïnteresseerd naar buiten. „Kijk, nog twee klanten en dan gaan we ze ker!" Meteen komt een zwaarbeladen juf frouw binnen; aan eiken arm hangt een zware tasch met boodschappen; onder den linker draagt ze een groot pak en de rechterhand houdt met moeite drie kleinere pakken, haar taschje en een druipende parapluie. Achter haar komt een jongen van een jaar of zes, even eens zwaarbepakt en eveneens druipnat. Beiden hijgen van het hollen, laten zich moe op een bank vallen, terwijl de trein in beweging komt. „Dat is op het nippertje, lieve mensch", knikt de vriendelijke juffrouw en be hulpzaam legt ze de zware pakken en tasschen in het net. „Wat hebben jullie geloopen, dat arme schaap kan niet meer". „We mosten wel; ik kon de trein niet missen en als je boodschappen doet, wordt het gauw laat," blaast de natte. „Erg ongezond, dat harde loopen, vooral voor een kind; hij kon er best iets van krijgen," meent opbeurend de han delsreiziger. Het kind ziet vuurrood, hijgt nog steeds, krijgt opeens een hevige neus- bloed'ng, waar ze allemaal van schrik ken. De vriendelijke juffrouw, de natte en de handelsreiziger grijpen naar hun zakdoeken en zelfs de lezende jongeda me reikt de hare. „Een sleutel in z'n hals", raadt de handelsreiziger, krijgt meteen een enormen huissleutel uit z'n zak. „Eén neusgat dichthouden", adviseert de jongedame, wat angstig kijkend naar al dat bloed, dat maar niet op wil hou den. „Hebt u geen watten bij u. Dan een prop in z'n neus!" Maar de natte moeder heeft geen wat ten en ook geen water met azijn, wat de vriendelijke juffrouw als onfeilbaar aanprijst. „Gunst, wat een bloedneus, ik heb het nog nooit zoo erg gezien." Haar oude oogen kijken bijna bewonderend naar het kind, dat het hoofdje achter over houdt en hoe langer hoe bleeker wordt. De moeder diept nog 'n schoone zak doek uit een der tasschen op, veegt voorzichtig langs het neusje. „Dat zal je nou altijd zien", zegt ze sip. „Ja, ik zei het u al: hij kan der best iets van krijgen en nu heeft hij iets", pro beert de reiziger grappig te doen. Maar de moeder luistert niet eens „Wat een zonde en jammer nou toch; vanmorgen zeg ik nog: je vrindje mag mee De viendelijke juffrouw begrijpt het niet. „Z'n vrindje?...." aarzelt ze. „Ja, z'n vrindje; dan hadden ze me kaars petten op kennen zetten! als je een andermans pet opzet, gaat een bloed neus over", zei de moeder wat bits. „Hebt u dat nog nooit gehoord....?" De lezende jongedame smoort een lachje. De handelsreiziger, die het ziet, waagt: „Hij zou mijn hoed kunnen pro- beeren. Alleen de vriendelijke juffrouw is een en al aandacht, informert serieus naar zoo'n wonderbaarlijke genezing. En als ze bij Velsen uitstapt, zegt ze ernstig: „Ik z_l het toch eens onthouden!" en het dak' beperkt bleef, doch hét ge- heele huis bekwam zeer veel waterscha de, want om den brand spoedig onder de 'knie te hebben, moest veel water i:n de vlammen worden geworpen. Het re sultaat was dat om 'kwart over acht de geheele 'brandweer was ingerukt. Het tramverkeer door de straat moest gedu rende een paar uur worden stopgezet, en wisselden de trammen naar Middel-burg in de Coosje Buskenstraat. De oorzaak van den brand was niet met zekerheid te vinden, al werd wel gedacht aan een 'brandende kachel. Verzekering dekt de schade. WALCHEREN. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND. Vrijdag avond' vergaderde de hier gevestigd^ af deeling van het „Groene Kruis". De be grooting voor het jaar 1932 werd vastge steld op f 455 in ontvang en in uitgaaf. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. Baas en P. .Baurdoux. In de vacature, ontstaan door het bedanken van dén heer K. Mesu werd gekozen de heer A. Moens. Als afgevaardigde en plaats vervangend' afgevaardigde werden gekozen resp. de heeren L. Wattei en Cr. v. Leerdam. Door den secretaris werd het Jaarver slag over 1931 alsmede het verhandelde in de Provinciale vergadering in 1931 uitgebracht en medegedeeld. Blij de rond vraag kwam het aanschaffen van een „hoogtezon" ter sprake of samenwer king met een andere vereeniging of ge meente daarvoor. Besloten werd dal het bestuur daar te zijner tijd, ,miet een voorstel over zou komen. Ook zullen pogingen in het werk worden gesteld om een cursus te houden in eerste hulp bij ongelukken. Dr. de Weerd stelde zich daarvoor beschikbaar. Na afloop heeft het bestuur dén heer A. J. de Weerd gekozen als voorzitter, in de plaats van dé heer J. K. Mesu. ZUID-BEVELAND GOES. Op Vrijdag a.s., den 18 Decern^ ber 1931, des voorm. 10i/2 uur verga dert de raad dezer gemeente. Punten van behandeling: Ingekomen stukken; Voorstel tot onbewoanbaarvert- klarinig van het perceel Molendijk 8-, Voorstel lot onbewoonbaar verklaring van de perceeleu 's-Ileer Hendri'kskinderen- dijk nos. 37, 39 en 43; Benoeming van 14-XII-'31: Zaterdag en Zondag hoog ste lucht temperatuur 8 lA 0 C(47 °F) laagste 4 °C (39 °F). Heden 9 h: 8 °C; 12 h: 8 °C, Zaterdag/Zondag geen, Zon dag/Maandag 0.3 mm regen of neerslag. Barometer; h Zaterdag/Zondag, Zondag/Maandag. Gisteren (nam.) Heden v.m. Barometer: •B'31'-HHfflSB «•«««•SBH! 778 777' 776 775 774 773 772 771 770 Regen Wat de huiskamerbarometer zegt: Veranderlijk A'Wind* Weder Zware Stomr r ^GoeeP -Zeer Schoon leden in onderscheidene commissies en besturen; Voorloopige vaststelling der gemeente-rekening over het jaar 1930 Vaststelling der gemeentébegrooting voor het jaar 1932. BiORSSELE. In de Vrijdag gehouden raadszitting besloot men tot aankoop dei- gronden, benoodigd voor verbreeding' van den Monsterweg, tegen schattingswaarde. Van de resp. eigenaars was alleen de heer J. Bioone niet bereid' tegen deze waarde, ©en bedrag van f 2500, zijn grond af te staan. Hij eischt i" 4500. Het voorstel van Bi. en W. om' aanvrage te doen tot onteigening van dien grond wordt aangenomen. De gemeente za'l' aan de gemeente Ovezande 40 pet. van de kosten voor ver breeding van een gedeelte Monsterweg betalen. Een verzoek van de Z. L. ML om medtewerking voor het houden ,van een cursus in landbouwhuishoudkunde in 1932 ondervindt nog al tegenkanting. Op voorstel van den burgemeester wordt het aangehouden, totdaL een be slissing zal zijn gevallen inzakte het wets ontwerp—Terpstra. Blij aanneming van de daarin voorgestelde leerlingensqhaal za'l een lokaal d'er openbare school be schikbaar 'komen. De winkelsluitingswet wordt voor deze (gemletente zoo gewijzigd', dat de uren van sluiting zullen zijn van 21 h. tot 6 h. op werkdagen en op Zaterdag van 122 h. tbjt 6 h., terwijl' dit gedurende den zomertijd wordt van 22V2 tot V1/2 en van 1231/2 tot 71/2 h'. Een voorstel Overbeeke (S.-G.) des Zondags tot 12 h. melk, room, visch en fruit te verkoopen wordt verworpen ,inet 4 tegen 3 steimfmen. Voor stelnden de heeren C. Rottier, M. de Regt en de voorsteller. Op 21 Dec. zal' een aanvang gemaakt wördén unlet werkverschaffing aan de werkéloozen. Na een langdurige discus sie, waaruit blijkt dat de meerderheid er fél tegen is, dat de gemeente meer zal betalen aan dagloon, dan de arbeider bij den boer krijgt, ook uit vrees, dat de boer geen arbeiders zal,kunnen krij gen, wordt een voorstel' van ,den heer S. Ailmekinders om f 2 per dag te geven met 6 tegen 1 stem verworpen. Ook het voorstel van den voorzitter, die vooral zegt, dat hij f 2 in geen geval te hoog zou vinden, om f 1.80 per dag te beta len en dan aan de georgamiseerden de verschuldigde weekpremie voor de wede- Ma. Di. Wo. Do. 14 15. 16 17 Hoogwater. 4.21 16.53 5.09 17.42 5.57 18.37 6.51 19.33 De Bilt (per radio). De depressie, die Zaterdag na benoorden IJsland te zijn voorbijgetrokken ongeveer N.- N. O.- w^.arts trok, werd Zondag en opnieuw vandaag door een andere gevolgd, die bij vrijwel gelijke richting, telkens een iets Zuidelijker weg koos. 't Gebied van hoogen druk over het Zuiden van het gebied nam daardoor iets af, doch de W. tot Z.WL wind over onze streken houdt onveranderd aan, in sterkte ge leidelijk wat toenemende. In het groot ste deel van Frankrijk en West-Duitsch- land is het nog windstil. Uit Duitschland is de vorst nagenoeg verdwenen en al leen in het N. van Skandinavië vriest het streng. Een verandering van beteekenis in den toestand teekent zich nog niet af. Hoogste barometerstand 774.6 mm te Le Havre; laagste 747.9 mm te Vardoe. Verwachting tot morgenavond: Meest matige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in tempera tuur, Zon op: 8 h 03; onder 15 h 45, Licht op: 16 h 15. Maan op: 11 h 54; ohder: 21 h 19. E.k.: 16 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). December 1931. Laagwater. 11.03 23.06 11.48 12.30 0.38 23.47 13.23 loozenkas uit te keeren, akn geen meer derheid verkrijgen (43), waarna met 6 tegen 1 stem besloten wordt het dag loon vast te stellen op f 1.80. Bij de rondvraag doet de heer S, Ailme kinders het-voorstel om' de verordening op het waterleidingbedrijf zoo te wij zigen, dat niét' Bi. en W. maar de raad voortaan wijzigingen in de aanslagen der gemeentenaren zal kunnen aanbrengen. B|. en W. verklaren zich daar niet tegen/ en ae voorzitter zegt toe in de volgende vergadering een voorstel in dezen zin i. te zullen indienen. NOORD-BEVELAND. KAMPERLAND. Vrijdagavond hielden de Chr. Meisjesvereenigingen van de afd. „Noord-Beveland" een ringvergadering in de Bijzondere School alhier, behalve de( afd. Wissen kerke, die niet bij den ring behoort. Er werden eenige liederen ge- j zongen en stukjes voorgedragen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. WESTDORPE. De gemeenteraad nam het voorstel van B. en W. aain lot hef fing van 70 opcenten op de hoofdsome der gemeentei'ondsbelasting, terwijl de 'belasting op de honaen voor heide klasste met één gulden per jaar en per dier werd verhoogd, zoodat deze nu gébracht; wordt opf f 5 voor de eerste 'k!la& (ejhj f 2 voor de tweede Idas. De 'begrooting van het G. E. B. en het Armbestuur werden aangenomen, terwijl

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1