Verstuildngen,Kneimngen? Sloans llmimeist m m BUITENLAND. UIT RUSLAND. Te houden Aanbestedingen MARKTBERICHTEN. BURGERLJKE STAND. WAAR IS WERK? Verkoopmgen - Verpachtingen I Jirandt met op de Unity- (Ingez. Med,) doch herstelden. Men schijnt hier te doen te hebben met voedselvergiftiging door muizen. Bij het verhoor voor den coroner verklaarde een officier van ge zondheid, die een onderzoek had inge steld in de bakkerij en den winkel, waar het voedsel was gekocht, dat daar drie muizen waren gevangen, die den bacil droegen, die in het lichaam van het meisje gevonden waren en bij haar den dood had veroorzaakt. VISCHKOTTER GEZONKEN. Ter hoogte van Kaap Hatteras in Noord- Carolina is een vischkotter met 10 opvarenden aan boord gezonken. Bij na sporingen op de plaats van het ongeval kon men geen spoor van het schip en zijn bemanning ontdekken. BANDIET SLAAT ZIJN SLAG. - Een bandiet die geheel alleen optrad heeft aan de Broadway te New-York in een juwelierswinkel twee bedienden in bedwang gehouden en in een achter kamer opgesloten. Daarna is hij verdwe nen met medeneming van juweelen ter waarde van 17.000 dollar. DE EERSTE PRESIDENT VAN SPANJE Don Nice to Alcala Zamiora werd in 1866 in de prov. Andalusië geboren. Hij studeeerde in de rechten en was aanvankelijk werkzaam als advocaat. Po litiek sloot hij zich aan bij de liberale monarchistische partij. Rond het jaar 1900 werd hij voor dei eerste maal als afgevaardigde van het kiesdistrict La Carolina in de Kamer gekozen waar hij al heel spoedig door zijn groote redenaarsgaven de aandacht trok en de vertrouwensman werd van den liberalen leider graaf de Romlano- nes De.ze noodigde hem tweemaal uit in zijn kabinet de portefeuille van oor log te aanvaarden de laatste maal in 1915. Tijdens den oorlog ontstond er ech ter een wijziging tusschen beide .leiders, daar Romanones voor aansluiting van Spanje bij de entente was, terwijl Zamöra een onvoorwaardelijke neutraliteit voor stelde. Later werd Zamora nog minister van arbeid. Hij Was een heftige tegenstander van De verwikkelingen in het Verre Oosten De belangrijkste feiten uit het verleden, Op welk oogenblik Rusland in het Verre Oosten verrees, De Chinees een betere kolonist dan de Japan ner, —Bedoeling der Japansche militaire partij. De bolsjewi- ki zullen 't bij „brullen" laten. Hoe zij hun terugtocht ver klaren. De verwikkelingen in het Verre Oos ten worden steeds gecompliceerder en de heeren te Parijs staan voor een moei lijk bijna onoplosbaar vraagstuk. En lukt het hun zelfs een „oplossing" te vin den, d.w.z. een formule, waarmede bei de partijen bereid zijn accoord te gaan, dan blijft nog de grootste moeilijkheid over: hoe die formule te verwezenlijken? Alles wijst er immers op, dat de Japan sche regeering niet meer de baas is, dat de almachtige militaire partij haar eigen wil doorzet en de regeering voor de noodzakelijkheid plaatst het optre den van de militairen goed te praten. In hoeverre de keizer van Japan wel of niet achter het geheele avontuur der Japansche generaals staat, is niet met absolute zekerheid te zeggen, hoewel alles er voor pleit, dat hij niet geheel vreemd aan de onderneming is. Overi gens staat het eveneens vast, dat de verovering van Mandsjoerije in Japan populair is en dat verschillende krin gen van de Japansche maatschappij het avontuur steunen. Om de gebeurtenissen beter te kun nen beoordeelen moet men de belang rijkste feiten uit het verleden kennen. Mandsjoerije was oorspronkelijk geen Chineesch land. Het was een streek buiten den grooten muur, bewoond door de ruwe en oorlogszuchtige Mandsjoe's, een der Mongoolsche volkeren van Oost-Azië, Langen tijd wist China weerstand te bieden aan de aanvallen der Mandsjoe's maar ten slotte bezweek het vreedzame China en de aanvoerder der Mandsjoe's besteeg den keizerlijken troon te Peking. Zoo ontstond de laat ste Chineesche dynastie, aan wier re geering de Chineesche revolutie een ein de heeft gemaakt. In den eersten tijd konden de Mand- sjoe-keizers zich handhaven alleen met behulp van hun Mandsjoe-keurtroepen. Primo de Rivera, van wien hij tijdens de dictauur zware vervolgingen te ver duren had. Ook met de regeering Eferen- guer voerde hij een feilen politieleen strijd. In het najaar van 1930 werd hij in de militaire oproeren verwikkeld en in No vember 1930 gearresteerd. Met de republikeinsche leiders Maura, De los Rios en Caballero werd' hij den 23sten Maart 1931 voor het ^opperste gerechtshof te Madrid tot een gevange nisstraf van zes maanden veroordeeld, ofschoon de officier van justitie een ge vangenisstraf van vijftien jaar geëischl had. De verzachting van het vonnis en vooral het besluit tot opschorting van de straf werden toenmlaa'ls beschouwd als een groote zwakheid der toenma lige regeering. In hel begin van 1930 ging Zamora officieel naar de republikeinsche partij over. Toen daarop den 14en April 1931 de cortesverkiezingen voor drie vierden tegen de monarchie uitvielen en de re- republiiek werd uitgeroepen, vormde hij den 15en April daaropvolgend de voor- loopige regeering, totdat hij na goedkeu ring van het grondwetsartikel betreffen de de religieuze orden met den toen- maligen minister van binnenlandsche zaken, Maura zjjn ontslag indiende en plaats maakte voor het kabinet-Azama. Onder een overweldigende deelneming van de Madrileensche bevolking en van ceri ontzaglijke schare Spanjaarden uit alle deeien van het land, die van dte voor deze gelegenheid verminderde spoorweg tarieven hadden gebruik gemaakt, vond de plechtige instalaltie van Alcala Za- Zamora als president der Spaansche re publiek plaats. De zaal van het „p lacio del eongre- so" te Madrid, was tot in de uiterste hoeken met afgevaardigden, lleu gekleed in ambtsgewaad, en andere hoogwaardig- heidsnekleeders gevuld. Tot de tribunes hadden alleen personen toegang, die van een speciale kaart waren voorzien Aan weerszijden van het podium, waar- op de nieuwe president en de leden dér regeering plaats namen, waren tribunes opgeslagen voor de leden van het corps diplomatique, de rechters van het hoog ste gerechtshof, de leden van den staatsv- raad, de vertegenwoordiiigers van leger en vloot en andere orficieele persoonlijk^ heden. Opmerkelijk was, dat eenige regeee ringspersonen niet in rok verschenen wa ren. De opperceremoniaris van het pro tocol, minister Indalecio Prieto kreeg zooV veel 'bezwaren te hoeren, toen hij eenige dagen geleden het voornemen te ken]- nen gaf, om de kleeding in rok voor deze gelegenheid verplichtend te stellen, dal hij hiervan al heel spoedig terugkwam. De eigenlijke plechtigheid der eedaf legging, waardoor de nieuwe president definitief zijn ambt aanvaardde, duurde slechts enkele minuten. Onder doodsdhe stilte sprak Zamora de eedsformule uit, waardoor hij trouw zwoer aan de repup De keizers verboden daarom aan Chi neesche boeren Mandsjoerije te koloni- seeren en aan de Mandsjoe s den land bouw uit te oefenen: de Mandsjoe's moesten veefokkers en jagers blijven en krijgers aan den keizer leveren. Maar de Chineesche boer bleek op den duur sterker te zijn dan de Mandsjoe-krijger: als de mieren drongen de boeren Mand sjoerije binnen en de eene boeren-fanza (hut) verrees na de andere. De Mand- sjoe-adel werd geleidelijk gewonnen voor de Chineesche beschaving en de keizers werden ten slotte ook Chinee- zen. Zoo heeft China ten slotte de over hand behaald. De boer is ook in dit ge val sterker gebleken te zijn dan de krij ger. De olusten in eigenlijk China werk ten de emigratie naar Mandsjoerije in de hand en de vreedzame verovering van Mandsjoerije door den Chineeschen boer maakte snelle vorderingen. De koloni satie stuitte echter op een moeilijkheid: de geweldige afstanden en de afwezig heid van min of meer bruikbare wegen maakten den uitvoer van graan onmo gelijk, hetgeen een snelle kolonisatie verhinderde. Op dat oogenblik ver scheen Rusland in het Verre Oosten. De annexatie door Rusland van het Amoer-Gebied en de oprichting van Russische steden vlak aan de grens van China schiepen een afzetgebied voor het graan der Chineesche boeren. Daar na heeft Rusland in Mandsjoerije spoor wegen aangelegd, havens gebouwd, een goede administratie in het leven geroe pen, rechtbanken ingesteld, scholen op gericht. Dat maakte een snelle koloni satie mogelijk. De Russische miliarden, die naar Mandsjoerije stroomden, maak ten het land tot een welgstelde.Chi neesche provincie, waarvan de bevolking met ongekende snelheid toenam. De Russische occupatie was op deze wijze voor Mandsjoerije en geheel China een zegen, al lag dat niet in de bedoeling van de Russische politici. Na den ongelukkige oorlog met Japan moest Rusland het Zuiden van Mand sjoerije aan Japan afstaan kreeg op deze wijze spoorwegen, goed ingerichte ha vens steden enz. De bewering van de Japanners als zouden zij dat alles hebben gescha pen, is dus volkomen ongegrond, al ont kennen wij niet, dat zij hun erfenis heb ben uitgebreid en goed georganiseerd, In het Westen hoort men vaak de be wering verkondigen als zou Japan in Mandsjoerije een kolonisatiegebied zoe ken, een streek waarheen het zijn over- bliek en aan de grondwet. Met een kort woora van den president van de kamer en de leiders der verschillende fracties, werd deze plechtigheid, die overigens een zeer eenvoudig karakter droeg, be sloten. Hierna begaven zich de nieuwe pre sident met zijn familie, de leden der re geering, het corps diplomatique en de overige autoriteiten naar het „palacio d'Oriente". De koets, waarin Zamora, met den voorzitter van de commissie van ontf vangst gezeten was, was omgeven door de onlangs ingestelde lijfwacht van den president der republiek, terwijil de an dere auto's geëscorteerd werden door troepen der civiele garde te paard FRANKRIJK. Het Journal des Débats verneemt, telt Frankrijk volgens de jongste stati stieken, 41,834,923 inwoners tegen 40,743.897 in 1926. ITALIË. Te Rome is op 68-jarigen leeeftijd' se nator Enrico Corradini plotseling overle den, die zich zoowel als schrijver, en als staatsman naam heeft gemaakt. Aan vankelijk stonden Corradini's geschrif ten onder den invloed van d'Annunzio en Ibsen. Donderdag 17 Dec. n. m. 11/2 uur Polderhuis Abdij, dagel. bestuur Polder Walcheren: 't schoonmai- k'en hoofd watergangen in deh pol der Walcheren gedurende 1932, 1933. 1934 Zie Middeïb. Crt. 5 Dec. 1931. Woensd a g 30 Dec. v.111. 11 uur geb. Prov. bestuur te Middelburg: 't onderhoud Rijkswegen op Z. Be veland en op Tholen, gedurende 1932. Raming perceel I f 26.300; perceel II f 1.700. MjassSaj f 28.000. Zie Slaatscrt. 25 Nov. 1931. Goes, 11 Dec. Veilmgsvereeniging Z - Beveland. Appels: Present van Engeland 19, zure Bellefleur 7—8, Salomé 9, alïes per 100 Kilogram. Peren- groene Chaumontel 5, winter houwtjes 7, winter Suikerijen 6, alles per 100 kg. Diversen: spinazie 20, tomaten 15, id. 2e soort 5, witlof 7—13, id. 2e 2, sprui ten 6—11, id. 2e 15, aardappelen t, id. poters 2, uien 3.30, alles per 100 kg; bloemen 1113, per 100 bos; bloem kool le soort 10—0.15, id. 2e 6, roeide fkool 1.50—2.80, id. uitschot 1.70, lollige bevolking kan loozen. Dat is niet geheel juist. Dat de Japanners zich in een snel tempo vermenigvuldigen en hun eilanden nu reeds overbevolkt zijn, is een vaststaand feit, maar Mandsjoerije biedt reeds weinig kolonisatie-mogelijk heden en de Chinees heeft getoond een veel betere kolonist te zijn dan de Ja panner. Trouwens, zelfs in Korea, waar de Japanners heer en meester zijn en waarvan de Jaapansche kolonisatie reeds om politieke redenen zeer gewenscht is, vordert die kolonisatie uiterst langzaam. Mandsjoerije is dan ook voor Japan niets anders dan een wingewest, een land dat Japan van levensmiddelen, al lerlei grondstoffen e,d, moet voorzien en een groot aantal Japansche inge nieurs, technici e.d. aan goed betaalde baantjes moet helpen. Daarbij is het vraagstuk van de voedselvoorziening van Japan, dat reeds lang niet meer in staat is zijn eigen bevolking te voeden, het allerbelangrijkst. De natuur heeft het echter zoo inge richt, dat het vruchtbaarste gedeelte van Mandsjoerije juist in het Noorden ligt, d.w.z. in de streek, die Japan nog steeds als Russische „invloedssfeer" erkent. Het lag dus voor de hand, dat een bot sing tusschen Japan en Rusland om het bezit van Noord-Mandsjoerije op den duur niet zou kunnen uitblijven. Wij hebben dan ook herhaaldelijk op dit ge vaar gewezen. Nu is dat gevaar grooter dan ooit tevoren. Wat is de bedoeling der Japansche (militaire partij Zij wil geheel Mand sjoerije militair bezetten, het land daar na „onafhankelijk" verklaren d.w.z. van China afrukken en lot een vazalstaat v;an Japan maken. Japan wil dus in Mand sjoerije hetzelfde doen, wat Duitschland in 1918 nagestreefd heeft met de instel ling van een „onafhankelijke^'1. Oekra- jine. Daarbij hebben de Japanners ge heel Mandsjoerije op het oog, wellicht zijn zij van plan nog andere gedeelten van China „onafhankelijk te maken'!'. De militaire bezetting van Mandsjoerije is lot nu toe zonder veel moeilijkheden ver richt, al hebben de Chineezen op onver wachte wijze meer tegenstand geboden dan waarop de Japanners gerekend heb ben. Voor de instelling van een „onafhan kelijk" Chineesch bestuur in de ver overde provincies hebben de Japanners echter hulp van Chineezen noodig. Voor- loopig verzetten de Chineesche politici zich tegen het streven van Japan en h(et is den Japanners nog niet gelukt le Moekden een uit Chineezen beslaande De tintelende doordringende warmte vaü Sloan's Liniment brengt welbehagen, doet bloedaandrang en inflammatie, be daren, maakt een eind aan de folteringen, die door ernstige verstuiking of kneuzing veroorzaakt worden. Millioeneri hebben Sloan's Liniment met succes gebruikt voor het verdrijven van Rheumatiek, Lendejicht, Ischias, Verkoud heden op de Borst, Verstuikingen, Kneuzingen. groene savoijekoo.1 1.50—3, id. 2e soort 0.810.90, knolselderij 2—2.60, andij vie 1.60—1.70, kropsla 2.10, koolrapen 0.80, prei 0.50 alles per 100 stuks; hazen 2.25—2.80 per stuk. Middelburg. Van 79 Dec. Getrouwd: J. Huser, 26 j. en C. H. Wissink, 25 j. Bevallen: P. Faasse, geb. van Moolen- broek, d. Overleden J. F. Visser, geh. met B. Hofman, 56 j.; J. J. Le Clercq wed. J. Borghstijn, 58 j.; M. Moelker, wed. S. A. Cornelisse, 78 j. Van 911 December. Ondertrouwd: P Scheijbeler 26 j'. en J. Broodman 22 j.; J. de Mundk 26 j'. en P. M. .Toosse 20 j. Bevallen: C. M. Vogelenzang geb. Jo~ ziasse d. Overleden: P. H. Paardékboper 7 mnd. z.; J Pieterse 66 j. ongeh. z. Vlissingen. Van 3—10 December. Ondertrouwd: P. de Landmeter 22 j>. en M;. H. Vorder ,Ha^ ke 21 j'.J. F. A. Buikkens 34 j. en J. L. Kleinepier 24 J.; A. A. Nagel'kerke 25 j'. en C. Monté 27 j.; J. de Quelerij' 26 j. en L. H. Roelse 22 J.; P. Izeboud 27 j: en A. M. Verhage 23 ji. Getrouwd: H. Loeikemeijer 26 ji. en J. de Werk 19 j.S. Kuipers 27 j. en F. W. du Pré 26 J.; W. van Marion 23 eu J. Sturm 21 j.; K. Lugten'burg 26 j. en M. C. A. M. Aspeslagh 27 j. BevallenM. E. Koolwijk' geb. Compeer d.; T. C. Weststra te geb. Kroon d.; D» Francois geb. Kimpe d.; P. M. Guitig geb. Martens d. Overleden: P. van Schalk jm. 23 j.; J. W. van der Linde 56 j. man van A. A. Kingmans; H. Qlsen geh. 46 j, Oost- en West-Souburg. Van 3—10 Dec. Ondertrouwd: I. Reij- erse 26 j. en D. J. Wisk'crke 21 j. Bevallen: P. Iioole geb. Wallenburg z Overleden: J. de Kam ongeh. d. 22 j. (Ingez, Med.) De Districts-Arbeidsbeurs voor de ge nieenten tusschen Oost- en Westerscfyelde te Middelburg zendt ons de volgende aanvragen Binnenland. DEN HAAG, voor wasscherij', hoofdf- juffrouw, flink en beschaafd, met het vak bekend, leiding kunnende geven aan het personeel, ten hoogste 35 jaar oud, tegen 1 Januari a.si. f 140 p. maand. -, DEN HAAG, vertegenwoordigers voor het bezoeken van eigenaars van autol* garage's en auto's, ter bespreking over de reparatie van oude bougies voor mo toren, in de groote steden van de pro vincies Friesland, Gelderland, Utrecht, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. AFDEELING HOTELPFRSONEEL UTRECHT, bedienjuffrouw, uitwo nend, verdiensten alleen fooien. RIJSEN'BURG. bedienjuffrouw, inwo nend, voorwaarden nader overeen te komen. ARNHEM, buffetj ujfrouw, inwonend, loon, f 35 per maand plii|Si f 5 kvaschgelet (Geen Duitsche). NAAR DEN, AMSTERDAM EN ARN HEM, kamermeisjes, voorwaarden nader overeen le komen. ZWOLLE, jonge hotel-restaurantkell- ner, voorwaarden nader' overeen te komen. AMSTERDAM, portier, goed bekend nret de moderne talen, en reeds als zoo danig in groote hotels gewerkt hebben. Aanbiedingen uitsluitend aam de Dis tricts-Arbeidsbeurs te Middelburg'. w ZeetMnd Dec. 15 Middelburg, Meubilair. Notarishuis!. 1516 Middelburg, Inboedel, Vervaat en Willeboordse. 16 Veere, Huis,. v. d. Harst!. - 18 Vrouwepolder, Huis en Schuurv v. d. Harstal 28 Vlissingen, Huizen, Paap. Jan. i - Middelburg, Antiquiteiten, Notarishuis. gewestelijke regeering op te richten, die in staat zou zijn de rol te ver vullen, welke de Japanners haar toedenken. Wat met het zwaard bereikl, kan worden hebben de Japanners zonder veel moeite bereikt, maar het werk, dat daarna verricht moet worden en dat van veel meer belang is dan het werk den vechtjassen, wil niet vlotten. Intusschen wekt het opdringen der Ja panners naar het Noorden in Rusland veel. onrust. De „Izwestia", het orgaan van de sovjetregeering, heeft kort ge leden een opzienbarend stuk geplaatst waarin verklaard wordt dat het Verre Oosten „een vat buskruit"' is, dat daar elk oogenblik een ontzettende ontploffing kan plaats vinden enz. Er zijn in liet stuk zelfs dreigementen. De leeuw druilt. Op den buitenstaander maakt dit alles den indruk als zou er 'inderdaad veel gevaar voor een oorlog zijn ,als zou de leeuw elk oogenblik zijn tegenstander kunnen bespringen. Zonder voor een profeet te willen doorgaan meent de schrijver van dit stuk met vrij groote zekerheid te kunnen zeggen, dat de j'leieuw'" het bij brullen zal laten; dat de gevreesde sprong zaL uitblijven. Dat is overigens volkomen begrijpe lijk. Rusland is" niet in staat in hef Verre Oosten een oorlog te voeren. Het kou wel een expeditie tegen China onderne men, maar een oorlog tegen een machti gen tegenstander als Japan, de sterkste militaire mogendheid van onzen tijd, stelt zulke eischen, waaraan de Siberische spoorweg niet in staat is te voldoen. De Russische spoorwegen verkeeren in het algemeen in een deplorabelen toestand en alle pogingen van de sovjet-regeering om er orde te scheppen, zijn tot nu toe op een mislukking uitgeloopen. Bijzon der groot is de chaos op den langen spoorweg, die Europeesch Rusland met het Verre Oosten verbindt. Onder der gelijke omstandigheden zou een oorlog tegen Japan onvermijdelijk tot een nieu we debacle leiden, erger dan in 1905. Nu zou Rusland veel meer verliezen dan de helft van Sachalin, nu zou het de heele kust verliezen en naar het Bej - kal'-meer teruggeworpen worden. Ons laten de belangen van den Russi- schen staat en van het Russische voile de tegenwoordige heerschers, wier hoofd doel de wereldrevolutie is, tamelijk on verschillig. Het verleden heeft echter aangetoond', dat een mislukte oorlog vaak tot een revolutie leidt, dat zelfs regec- ringen, die veel steviger in het zadel zitten, er dan uit geworpen worden. En de bolsjewistische machthebbers willen vóór alles hun macht behouden, onver schillig welken prijs hel land er voor moet betalen. Het is daarom vrijwel zeker, dat de holsjewikï alles zullen slik ken en het bij het brullen'' zullen la ten. Rusland zal daarbij nog meer van zijn aanzien moeten verliezen, zijn le vensbelangen zullen natuurlijk opnieuw iijden, maar onder de gegeven omstan digheden is het voor Rusland zelf een zegen, dat het bolsjewistische heerschers hel bij dreigementen zullen laten. Om hun terugtocht naai- het „gebrul" le verklaren, vertellen de bolsjewistische bladen hun lezers de zotste dingen, die men maar bedenken kan. Het staatsblad van de Sovjet-Unie schrijft, dat Japan in zijn streven, in Mandsjoerije te ver overen niet alleen staat, het wordt n.l'. gesteund door... de Westersche mogend heden. Die mogendheden, zoo vertelt de „Izwestia" verder, willen China verdeelen De onderhandelingen te Parijs zijn slechts boerenbedrog. Tegelijkertijd hitst het Westen Japan tegen.... de Sovjet Unie op (hel dwaaze idee fixe der bblsjéf- wild). Het Westen koestert nl. een mao- chiavellistisch plan: wanneer Japan slaags raakt met Rusland, dan zal het "Westen geheel China 'bezetten en tot kolonies maken De sovjet-pers maant daarom Japan aan, niet naar de raadt- gevingen van die baosaardijge Westerlin gen te luisteren en niets tegen Ruslfand te beginnen, want de sovjet-regeering is de eenige re,geering, die naar vrede ver langt en China als onafhankelijken sta;at wil behouden. Dat alles is weinig overtuigend en het verband onder de bestanddeelen van het betoog is ten eenenmale zoek, maar de lezers van de sovjet-bladen zijn gewend aan dergelijke gekke bokkesprongen. Typisch is de volgende bijzonderheid: na Japan de verzekering te hebben gegjeven van de welwillendheid der sovjet-regee ring en de boosaardige plannen van die slechte Westerlingen „aan de kaak te hebben gesteld" gaat de sovjet-pers over tot dreigementen. De sovjet-o verheid stelt alleen in de Chineesche en Japansdhe massa Vertrouwen, het zullen de volks massa's in die belde landen zijd, die de eindbeslissing zullen brengen. Het is dus een duidelijke bedreiging met een revo lutie in Japan. Dergelijke dreigementen worden door Moskou vaak geuit. Tol nu toe kwamen zij nooit uit. Erg bezorgd zal Japan zich dus niet hoeven te ma ken. Dr. Boris Raptschinsky.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 7