w/tm TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 7 DECEMBER 1931. No. 288. BINNENLAND. DE ANTWERPEN-RIJNVERBINDING. ZEELAND. VLISSINGEN. De haven van Vlissingen, WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Twee jaren na den brand bij Verseput KERKNIEUWS De Nieuwe Kerk te Delft. GEMENGD NIEUWS. (Wordt vervolgd). De Brusselsche correspondent van het Hid. seint: In verband met sommige mededeelin- gen, verschenen in het „Dagblad van Noord-Brabant" en toegeschreven aan den minister van Landsverdediging Dens zegt de Brusselsche „Standaard", dat de Belgische ministers goed zouden doen te leeren zwijgen evenals hun Neder- landsche ambgenoot minister Beelaerts. V/at den grond der zaak zelf betreft, voegt de „Standaard" daaraan toe: „Bel gië verlangt een zekere snelle en moder ne verbinding tusschen Antwerpen en het Hollandsch Diep, met afdoende uit schakeling der in den bestaanden vaar weg liggende hindernissen. Daarvoor is het bereid het leeuwenaandeel in de aan- legkosten te betalen en economische compensaties toe te staan. Wil Neder land, om zuiver Nederlandsche belangen te dienen, een kanaal aanleggen tus schen Bath en Dintelsas en er de kosten van betalen? Ook goed, maar dit lijkt wel het meest doorslaande bewijs, dat zulk een kanaal weinig of geen verbe tering brengt in de Antwerpen-Rijnver- binding. Men kan toch van ons niet ver langen, dat wij dik en dubbel zouden betalen voor het aanleggen van een ka naal, dat volgens de eigen argumenta tie van het „Dagblad van Noord-Bra bant" eerst en vooral moet dienen om de afwatering van West-Brabant moge lijk te maken, om Brabant een eigen zeehaven te bezorgen, om Zeeuwse h- Vlaanderen uit zijn isolement te verlossen en om de vestiging van de groote industrieën op eigen gebied te be vorderen. Er bestaat een uiterst een voudig middel om aan al deze desiderata van Brabant in den breedsten geest te gemoet te komen en ook aan de Belgi sche wenschen te voldoen: Op het tra cé Bath-Dintelsas, dat tot Willemstad op België's kosten zou worden door getrokken, zou een zijkanaal Antwer- pen-Woensdrecht aansluiten door middel van een verbindingssluis, die elk pand op eigen peil zou laten liggen. Daarin zou België, behalve de aanlegkosten van het vak Antwerpen-Woensdrecht, ook nog het grootste deel van de graaf- en onderhoudskosten van het Bath-Dintel sas voor zijn rekening nemen en de be kende economische contra-prestaties ver- leenen. Is dit geen eerlijk vergelijk? En stemt zoo'n voorstel niet beter met de gezonde rede en het internationaal be lang overeen dan het halsstarrig vast houden aan een eng nationalistisch en eigenzuchtig standpunt?" vraagt het blad. (Ingez. Med.) Vermoedelijk morgen wordt in de nieuwte buitenhaven van Vlissingen ver wacht het Nederlandsche stoomschip „Boskoop" van de Kon. Neiderl. Stoom boot Maatschappij te Amsterdam ter los sing van 3000 tons Chilisalpeter. Dit zal het eerste zeeschip zijn, dat van de nieuwe haven gebruik zal maken voor lossen van goederen. Het ligt in de bedoeling van de N.V. Chilisalpeter Handelmaatschappij te Rot z3Zr~MOE:/7~ 1Z7Ctf£Q MEE K; i i - i Keilers hand popelde, maar hij wou toch niet laten merken, dat hij het ont dekt had. Weder wendde hij zich tot zijn gast. Nu geen zweiejm meer van iets bevelends in zijn stejm. Hij draaide zijn donkere snor door zijn sterke, maar goed gevormde vingters en op vriende lijken, haast te zoeten toon zeide liij Ik Zie u niet graag zoo somber kij ken. Werkelijk' niet. Die onverwachte toon, misschien zelfs meer dan de vriendelijkheid zelve, ont roerde Ju'lie, zoodat de tranen haar al weer in die oogen kwaimen. Waarom vertelt u mij niet wat de reden is van uW ontroering? Zij trilde, het was ellendig om le zien. En toen vergat zij de voorzichtigheid van zooeven en was zoo moedig weer te vragen: Wees zoo goed' mij een sovereign te leenen en laat mij dan heengaan. Ik beloof u plechtig het' geld' terug te be talen. I Hij glimlachte, zeker om1 haar ge rust te stellen. Waarom heb je dan zoo'n haast, lief meisje? terdam, als de op te doene ervaringen te Vlissingen goed zijn, in de toekomst dik wijls van die haven gebruik te kunnen maken. WESTKAPELLE. Zaterdagmiddag be gaven zich de burgemeestér, secretaris en de raadsleden, met de genoodigien, w. o. de' Commissaris der Koningin en de commissieleden van de voormalige electrische centrale van het gemeente huis naar hel transformatorenhuisje, ge bouwd bij den vuurtoren ,om aldaar of ficieel de electrische verlichting in te schakelen .Mede tegenwoordig waren de heeren Siooves, directeur, ir. De Regt en Vader opzichter van de P.Z.E.M- Alvorens lot de inschakeling over te gaan, hield de heer Siooves een korte toespraak. Met ongeduld werd het oogen-' blik verbeid, waarop- ook Westkapelle bij het net van de P.Z.E.M. zou worden aangesloten. En hoewel deze gemeente reeds voor een groot deel het gemak van eleclrisch licht had ©leeren waard&eren, de levering bleef beperkt tot 's avonds half elf en in de morgenuren. Voortaan" zou nu stroom geleverd worden dag en nacht. Spr. was overtuigd ,dat men ook in de toekomst het groote gerief zal waardee- ren bij hel gebruik van electrische ap paraten voor huishoudelijke zaken, elec lrisch koken, electrisch stofzuigen enz. Verder wees spr. ook op de groote waarde van het gebruik van electrici-, leit in kleine industrieën. De heeren de Regt en Vader gaven daarop den aanwezigen uitleg en ioeiichj- tingen van de electrische installatie!, waarna de burgemeester verzocht werd over te gaan tot de inschakeling waaib- mede de aansluiting bij het net van de P.Z.FM, ook' voor Westkapelle een feit was geworden. Na de vervulling van deze plechtig heid noodigde de burgemeester de hee ren lót tot een bijeenkomst op het igeV me-entehuis. Aldaar bracht de burgemeester allert eerst dank aan den Commissaris der Koningin, als voorzit,ter van de P. Z.E.M., voor zijn Bereidwilligheid om mede tegenwoordig le zijn bij deze voor de gemeente zoo belangrijke gebeurtenis. Verder uitte spr. in een rede zijn groote vreugde, dat de gemeente thans ook' in hel genot is gesteld van de zoolang bei» geerde electrificatie. Spr. memoreerde, hoe door het plaatselijk' bestuur meert-) malen drang is uitgeoefend tot zoo* spoe dig mogelijke aansluiting. Thans is het een feit geworden; voortaan zal men ook hier het gemak' en genot kunnen heb- ben van de stroomlevering bij dag en nacht. Spr. brengt dan ook het bestuur van de P.Z.EjM. zijn hartelij'klen dank voor de prachtige wijze, voor de totf- s'tandkoming van de electrificatie.. Daarop bracht de burgemeester als hoofd der gemeente, dank aan de vijf commissieleden, die op het eind van 't jaar 1918, dus in zulke buitengewoon moeilijke tijden, waarin de petroleum zoo schaarsch was te bekomen, de groo te risico van verlies hebben durven aanvaarden, om de electrische centrale op te richten, waarmede de gemeente, wat de verlichting betreft, ten zeerste gebaat was Steeds werd de gemeen* te op coulante wijze door de commis sie bijgestaan en geholpen. De Commissaris der Koningin daarop het Woord verkrijgende dankte voor de uitnoodiging om tegenwoordig te zijn bij de inschakeling in deze gemeente aan het electrische net van de P.Z.E.M. Spr. wenschte de gemeente hartelijk ge luk met deze gewichtige gebeurtenis. Door deze aansluiting zijn thans alle ge meenten op Walcheren bij de P.Z.E.M. aangesloten. Met dankbaarheid mag men terugzien op het werk van de P.Z.E.M. Het is spr. dan ook een aangename taak het geheele personeel van de P.Z.E.M. van hoog tot laag, geluk te wenschen Hoe vriendelij k de woorden ook wa ren, ze misten hun uitwerking. Dit was zeer duidelijk te zien in de droevige oogen van het meisje. Zij was in den val geloopen; al zijn praatjes en vriendelijkheidjes schenen haar meer en meer te overtuigen, dat er geen on snappen mogelijk was. Als een krachtige drank tartte de- vreeseiijke waarheid haar aan. Het was of haar hersenen niet langer tot werken in slaat waren. Zij was geheel in de macht van dien ta'an. En zij wist maar al te goed, dat hij daarvan overtuigd was. Onvermijdelijk, evenals het noodlot, grepen zijn 'lange vingjers naar den zij kant van den stoel. (Wat hebben we daar? Zijn toon was zoogenaamd' geksche rend; toch vloog het bloed haar naar hel gelaat. Mag ik eens zien? Hij had het pakje in de hand voordal zij een vinger kon uitstejklen om het te verhinderen. Alsof ze igeëlectriceerd' wefd sprong ze op van haar stoel, zonder te weten wat zij deed. O, dat is van mij! Onwillekeurig trachtte zij haar eigen dom te verdedigen. Hij dreef haar terug als een vroolijke plaaggeest van een broeder. Heel eventjes kijken, zei hij. Haar met de volvoering van het werk in de verloopen jaren. En mocht, aldus spr., er al geklaagd zijn, waarom de aansluiting niet eerder is gebeurd, spr. jwteies dan op de tal van voorbereidingen, die noodig waren. Dank bracht spr. aan burgemeester en gemeentebestuur voor de medewerking. Dat de aansluiting nog op zulk een vlotte wijze is tot stand gekomen, is ook voor een groot deel te danken aan de samenwerking met het bestuur van de commissie van de voormalige een trale. Spr. bracht deze commissie me de dank voor het nuttige werk in tal van jaren verricht. Wanneer spr. het devies van de P.Z. E.M. naar voren brengt: „Doe het elec trisch", dan wil hij daarmede tevens opmerken, dat de P.Z.E.M. niet verge leken moet worden met een maatschap pij, die in de eerste plaats haar eigen belang op het oog heeft. Bij de P.Z.E.M. is het niet te doen om winst: als het mogelijk is, brengt ze de tarieven naar beneden. Na nog gewezen te hebben op het belang van electrificatie voor de boeren, timmerlieden, bakkers, besluit spr. zijn rede met nogmaals zijn geluk- wenschen te brengen aan de gemeente met de aansluiting. Daarop verkreeg de heer L. Minder houd Pz., voorzitter van de commissie van de plaatselijke centrale, het woord Spr. bracht, mede namens de commissie dank voor de tot hen gesproken woor den, waaruit waardeering blijkt voor hun onderneming. De commissie waardeert de prettige w'ijze, waarop steeds met het gemeentebestuur is gehandeld. Met den heer Siooves is de commissie meermalen 'in onderhandeling geweest be treffende de overname van de electri sche installatie. Spreker bracht den heer Siooves dank voor de welwil lende tegemoetkoming, bij deze onder handelingen. Ook brengt spr. dank aan den machi nist, aan wien de commissie aangenalme herinneringen zal houden voor de pret ti-ge samenwerking!. Daarop werden ververschingen aange boden en bleef men nog eeni-g|en tijd in gezelligen kout bijeen. r - Bij het heengaan dankte de Commis saris den burgemeester voor het vriende lijk onthaal. Gedui-ende den dag werden in den reclamewagen van de P.Z.E.M. demon straties gegeven van electrische appa raten voor radiomuziek, wafedbakken, wasschen met electrische machine, wat noig al belangstelling trok van de zijde van bet publiek. HOEDEKENSKERRE. In de Vrijdag gehouden vergadering van den raad der gemeente waren alle leden tegenwoor dig. i - i Tot lid van het Burgerl. Armbestuur werd herbenoemd de heer H. de Regt, en als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs de heer Wi Drenth. i Besloten werd inzake werkverruiming om een door het bestuur van het water schap Hoedekenskerke ontworpen plan lot verzwaring van een gedeelte binnen- berm te doen uitvoeren, de kosten voor1 de gemeente daaraan verbonden bedra gen ongeveer f 1200, getracht zal worden hiervan door rijksteun een gedeelte te rug te krijgen. Op voorstel van den heer Johs. Boone zal het waterschapsbestuur verzocht worden ter Deoordeeling van het aannemen van werkkrachten daar voor een commissie te benoemen. Daar in de zoogenaamde- Boeier 13 en aan het Lange Wieegije 50 inwoners hun Wensch te kennen hadden gegeven om 't electrisch net aan te sluiten, werd be sloten de daarvoor door de) P.E.Z .M. ver- eischte garantie door de gemeente over te nemen. Weth. Chamuleau wenscht nog meer inwoners van deze garantie schat werd reeds door handige vingers uitgepakt. Steeds glimlachte hij en Be handelde het heele zaakje als een grap. 'En hij kon het ook! als een grap beslchou- wen, omdat hij geen oogenb'Iik' verwach te dat het iets anders zou worden. HOOFDSTUK XXXIX. Adolph Keiler uitte een zacht flui tend geluid. Hij stond ©en oogenb-lik' ademloos. De schat, in zijn zeldzaam! ongelooflijke schoonheid had zich open gelegd aan zijn blik. En in de oogen van een kunstkenner die geheet onvoor bereid stond voor dit meesterstuk, was het of -hij door den bliksem1 was Cgje- troffen. Mijn God! zei hij fluisterend, vol verrukking en verbazing. Gloeiend van opgewondenheid nam hij de kap van de electrische lamp af. Ter wijl hij het schilderstuk onder het licht hield, op een armslengte van zijn oo gen, draaide hij het ©enige keeren naar alle kanten zoo als een deskundige dat doet, hetgeen Juli© dien dag al meer had opgemerkt. En dit zag ze met een beklemd hart. Hij kuchte zachtjes terwijl hij het stukje stevig Ibeef vasthouden' liep hij naar een tafel om een micros coop te halen. Met een beklemd hart, volgde Julie nauwkeurig al zijn bewegingen. Zij wist maar al te wel dat de microscoop zijn wat het Lange Weegje betreft, te doen iproi'i leeren en neemt op zich naar de mogelijkheid daarvan persoonlijk een on derzoek ij;n te stellen. De vergadering wordt daarna geslo ten. Zond jg was hel 40 jaar gel-eden -dat ds. L. W. Pakhuizen van den Brink, die van 1014 tot 1927 secretaris van de Synode der Ned. Herv. Kerk is geweest, de evangeliebediening aanvaardde in de Nea. Herv. gemeente. Ds. Balkhutzep. van den Brink' stond o.,a:. achtereenvolgens le Vlissingen (1898—1903), Utrecht (1903-1914). Zondag was het veertig jaar geleden dat ds. C. J. van Paassen predikant bij de N-ed. H-erv. gemeente te Haarlem tol het predikambt werd toegelaten. Ds. van Paassen werd op 13 Januari 1868 te Zaamsiag geboren. Hij ber zocht de lagere school te Kapelüie. 6 December 1891 deed hij zijn intrede als predikant te Langweer (Fries-land). Vervolgens stond ds. valn Paa'ssen le Moppie! van J.ul'i 1894—1901) en opi 7 Juli 1901 .ging hij naar Haarlem. Ter voorziening in die vacalu.no voor notabelen in de Ned. Herv. Ge nie n te te Aardenburg wegens pe riodieke aftreding werd herkozen de lieer A. Butler, terwijl herstemming moet plaats vinden tusschen de heeren W>. Lucieer (aftr.) en W'. C. Trapman. Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Delft hebben voor de restauratie van dé Nieuwe Kerk van verscheidene per sonen een "totaal bedrag van f 3500 toe gezegd gekregen. HET STROOPERSDRAMA TE ECHT Zaterdagmiddag om 12 uur heeft de marechaussée in de onmiddellijke na bijheid van den 'kuil, waarin de drie lijken van de slachtoffers van het slroo- piersdrama zijn gevonden, ook! hiel lijk opgegraven van -den in Augustus- ver dwenen 23-jariigen jongeman Roebroek, uit een aangrenzend Duitsch plaatsje. Toen de omwonenden van Echt ver namen dat de bosschen voolr pnblielk1 wa ren vrijgegeven, gingen een zekere Ger- riits en Jansen in de bosschen ecjn on derzoek' instellen. Toen zij ongeveer 500 opgewondtenheid zou doen toenemen. Haar gevoel van zwakheid scheen nog toe te nemen, zoo leunde zij tegen den schoorsteenmantel. Plet was of zij op den rand van een bodélmloozen afgrond stond. Zij zonk a'l naar beneden, al die per en dieper. Weldra kwam Keiler terug m'et zijn microscoop, en terwijl hij het vlak bij de lamp hield, durfde zij hemi niet aan kijken. Zij had geen macht Meer om iets te doen. Toen hij eindelijk' begon te spreken klonk zijn stem kalmer en vriendelijker dan zij verwacht had. Zeg, zei hij, boe komt u aan dat aardige oude ding? Die opgeewkte toon ktonkl haast dwaas. Maar zij ewra ei* niet door misleid, want Maar zij werd er niet door misleid, want pigen toon van Oom Si er in herkende. En zij wist zeker dat zij maar een blik had le s'laan op dat blëeke gezicht on der de lamp om, er nog meer ov'ereen- komst m'et Oom Si te herkennen. Toe zeg mij dat eens1, herhaalde hij zachtjes. Het was or het noodlot haar drukte. Ik heb het gekregen. Haar stem was haast niet hoorbaar. Gekregen Hij glimlachte; en hij trachtte zich de half Vergeten woorden te herinneren van hun gesprek een paar dagen ge léden. m waren doorgedrongenstak een van beiden zijn schop in den grond en stiet hij op kieeren. Bij verder graven vonden zij weldra een lijk', ongeveer 20 cm on der den grond. Plet lijk dat reeds eenigzins vergaan was, lag op den rug met opgetrokken knieën, de jas over het hoofd getrok ken. Weldra, bleek', dat men te doen had met het lijk van den reeds eeni|ge maan!- d-en vermisten 24-jlarige Roebroek's. Dr. Hulst uit Leiden beeft Z,ond!a|g); morgen op de p-lek', waar Zaterdag het lijk van Roebroeks uit Diergarde ge vonden werd, de sectie verricht. Achter het linkeroor van den verslagene wend een schotwonde aangetroffen. De sche del w,as jgeheel gespleten, zoodat het schok zeker op korten afstand moet zijn ge lost. In den hals Werden hagelkorels en ook de prop en de schijf van een pat- troon gevonden. DERTIGDUIZEND KERSTMISHAND'E LAARS. Te B, er lijn wordt op 11 December op den hoek van de War- schauer en Petersburgerstlrasse de zoo genaamde Kerstmjstoarkt geopend. De politieheiefCt hekend gemaakt, dat ze voor het tijdperk tusschen 11 en 31 December alle beperkende bepalingen voor den straathandel zal ophefifen. On middellijk daarop hebben ruim- 30.000 personen zich aangemeld met het ver zoek om kramen te mogen plaatsen. DE KAS GEROOFD, In Altona bij Hamburg werd in de margarinefabriek Eidelsledt Vrijdag om 4 uur 's middags de kas geroofd door eenige mannen, die plotseling het tuinhuis binnendrongen waar de loonuitbetaling plaats had. De kas bevatte ongeveer 2,600 Mark aan loongelden. VAARTUIGJE OPGEHAALD. Na dat een vaartuig uit K u i n r e getracht had, het Donderdag bij Blankenham ge strande vissciiersv aar tuig IP. W. 129 le naderen, doch daarbij de last overboord zeilde, hebben later visschers met be hulp van een vlet de beide opvarenden van de H. W.. 129 afgehaald en in vei ligheid gebracht. Het visschersvaartuig was lekgeslagen en volgeloopen. GROOTE BRAND, EEN SLACHTOF FER. Vrijdagmorgen heeft een groote brand het filiaaL van de Fox film te M i - laan Verwoest, terwijl de directeur 't slachtoffer van bet vuur is géwordén. Tegen vijf uur 's morgens werden de bewoners van het gebouw door een hevig rumoer uit hun slaap gewekt, ter wijl vlammen en rook uit de lokalen sloegen. Tijdens het blusschingswerk von den de brandweerlieden in de overigens geheel Verlaten vertrekken, het verkoolde lijk van dten directeur. Zeker van uw jongen vriend hé? heeft hij je een schilderstukje ca deau gegeven, een 'bekend schilderstuk? Julie wist niet wat ze daarop zou antwoorden en toch begreep ze dat ze iets moest zeggen. Ja, zei ze, dat is zoo. f Wat zou ze anders zeggen? Ik' vind het een hee'l aardig stukje, moet ik je -zeggen. Zijn stem werd bepaald opgewekt, het was of hij haar in zijn Vertrouwen wou nemen. "Met kan best gemaakt zijn door dien oudenSchot, een zekeren Mac Farlane die mij de eerste schilderlessen gege ven heeft. Het is juist zijn manier van werkten. Warempel! Zijn- stern werd' al jovialer en opgewekter. Ik zie dien ouden boosaardigen. dronkaard, dien ouden gek' nog, hoe hij zulke hoornen en zulk water schilderde. Het was geen kwaad schilder in zijn tijd, neen, geen kwaad schilder. En in de stem van dpn oud-leerl-ing was een klank van genegenheid, waar hij zich half oVer schaamde. Nu was het Julie's beurt olm' een woordje te spreken, maar ovter haar koude lippen scheen geen klank te kun nen komen.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5