DOORSLAANDE REDENEN WAAROM CHIEF WHIP DE BESTE VOOR UW GEZONDHEID IS! VIRGINIA TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 5 DECEMBER 1931. No. 287. ZEELAND. CHIEF WHIP wordt onder ideale omstandigheden gefabriceerd omstandigheden, die een waarborg bieden voor haar absolute zuiverheid, terwijl de kwaliteit in ée'n woord „af" is! Doorslaande en voldoende redenen om in het belang van Uw gezondheid over te gaan op CHIEF WHIP. Bovendien worden ze volkomen onderschreven door het Eerediploma van het Institute of Hygiene, dat reeds vele jaren toegekend wordt aan Uw IS KUNST EN WETENSCHAP- SPORT. 3jn uw smaakt slijm los! brengt verlichting Een Zeeuwsche Radio-dag. Woensdag 9 Dec. a.s, is door de Ned. Chr. Radio-vereeniging bestemd voor een Zeeuwschen dag. Het programma luidt als volgt: 8 u.8.15 Bijbellezing door ds. Blaau- wendraad te Vlissingen, 8.159 u. car- rillonbespeling van den Langen Jan te Middelburg door den heer Th. C. Fer- werda, 99.30 orgelbespeling door Piet Coumou in de Noorderkerk te Middel burg, 9.3010.30 wijdingsdienst te leiden door ds. D. Scheele te Middelburg 11 u. Lezing door den heer W. J. v. Schelven te Zierikzee over: van Schou wen en Duiveland; 11.3012 orgelbe speling door Piet Coumou; 12.151.30 concert door Meisjeskoor o.l.v. den heer T. Winter te Middelburg; 1.302 u. Lezing van den heer H. Dronkers, bur gemeester van Veere over Veere en de restauratie yan het Stadhuis; 22.30 Medisch onderwerp door den heer W. L. Pel, arts te Middelburg; 2.303 Con cert door harmonie Apollo te Wisse- kerke; 33.30 Concert Meisjeskoor (dir. de heer Winter); 3.304 Lezing dr. K. Huizinga te Middelburg over „Zeeland in de geschiedenis; 45 Ziekenuurtje, te leiden door ds. P. J. F. van Voorst Va der te Middelburg; 55.30 Concert Apollo te Wissekerke; 5.306 Lezing van den heer J. A. Dominicus te We- meldinge over „Iets over onzen Zeeuw schen land- en tuinbouw"; 66.30 Con cert Apollo; 6.307 Lezing van den heer M. A. van Varik te Middelburg over: „De coöperatie in Zeeland"; 8 10.30 openbare samenkomst in de Schut- tershofzaal te Middelburg. Leider de heer J. W. van 't Hoff te St. Laurens. Zang van het Chr. Gemengd a Capella koor Sursum Corda te Middelburg, Mu ziek van Apollo te Wissekerke. Voor dracht van den heer J. Tevel te Middel burg; zang van Gem. Zangvereen. Ho sanna te Middelburg; Rede van den heer Mr. P. Dieleman; Zang van Gem. Zang- vereen. „Looft den Heer" te Vlissingen; Slotwoord van ds. D. Scheele. Zang door Meisjeskoor te St. Lau rens (dir. J. W. van 't Hoff). MIDDELBURG, Bescherming van zuigelingen. Het Consultatie-bureau van de Mid delburgsche ve'eeniging tot bescherming van zuigelingen werd in 1930 bezocht door 116 nieuw ingeschreven kinderen, terwijl voorts 67 reeds in het vorig jaar ingeschrevenen gecontroleerd werden. Met dit totaal van 183 werd weer een belangrijke vooruitgang bereikt. Steeds blijft er echter nog een groot aantal kinderen van geregelde controle ver stoken, voor wie die toch zeer noodig zou zijn, zoodat propaganda voor het bezoek bij alle jonge moeders zeker nog intensiever gemaakt moet worden. In totaal werden 1996 adviezen ver strekt, terwijl het grootste aantal be zoeksters per middag 38 bedroeg. Ver schillende moeders kwamen met hun 2de, 3de of 4de baby weer even trouw als met alle vorige spruiten naar het spreekuur, waaruit blijkt, dat de gege ven voorlichting gewaardeerd wordt. Met geheel tevreden waren we over de voeding omdat van de 116 nieuwelin gen slechts 46 geheel of gedeeltelijk door de moeder gevoed werden. We hopen hierin verbetering te kunnen krijgen, wanneer het bezoek gemiddeld nog ver vroegd kan worden. Ofschoon 25 moe ders haar kind vertoonden voor het één maand oud was (de meest wenschelijke toestand), kwamen 51 pas tusschen de lste en de 2de maand, 19 tusschen de 2de en de 3de, 14 tusschen de 3de en de 6de maand en 6 pas na y2 jaar. Ver. CHIEF WHIP J? °^porated by *-° 'É&M (Ingez. Med.) EEMGE/E 727C/-/E& MEE Neen, Julie was lang niet wel. Zij had een gevoel of zij bezwijken zou door allés, wal zij ondervonden had. En daarenboven deden haar schouders, die zij zoo vreeselijk bezeerd had in den strijd met haar oom, haar ondragelijk veel pijn. Zelfs zonder da innerlijk get- voel van kiesheid zou het op dit oogen- blik onmogelijk geweest zijn zich voor dien man te vertoonen. Neen, neen, zei zij, ik ben niet wel. Zoo sprekende kon zij zich haast niet bedwingen in tranen uit te bar stem. Maar haar vrees voor dien man was eensklaps geweldig toegenomen. Hoe overspannen zij ook was, begreep zij hoe noodza kelijk het was zich goed te houden. Zij wist niets, absoluut niets van haar gastv heer, behalve dat lnj heel vriendelijk in zijn spreken was. Zoo oppervlakkig be schouwd zou men zegden: 't is een gentleman, maar toen hij haar nu stond aan te kijken, zag zij een gloed in zijn, donkere oogen, die alles kon beteekenen. Weder huiverde zij. Dat gevoel van machteloosheid was verlammend. Hel was of een afgrond zich plotseling voor haar voeten opende. Zij was in zijn vroeging van het bezoek naar het jong ste levenstijdperk moet de natuurlijke voeding, die zoo bij uitstek de beste is, ten goede komen. Wat de duur van de controle betreft, kwamen 37 moeders korter dan 3 maan den met haar kind op het bureau, 74 langer dan 3 maanden, van wie 21 van 912 maanden en 24 langer dan een jaar. Ook hier zal door intensief huisbe zoek nog naar verbetering gestreefd dienen te worden. De verpleegster-huisbezoekster ver leende haar hulp weer mef de bekende toewijding. Allen aanstaande moeders, leden van het Middelburgsch zieken fonds, wordt haar hulp dringend aanbe volen. Behalve een uitstekende verple ging krijgen zij veel practischen raad in zuigelingenverzorging, zoodat .moeder en kind daar wèl bij varen. Jammer ge noeg wordt dit nog niet door allen, die deze verpleging kunnen krijgen, begre pen. Het bureau bleef gevestigd in de Wa- genaarstraat en het voldoet, ofschoon klein, aan de gestelde eischen. De spreekuren werden gehouden Dinsdags en Vrijdags van half drie af en ze zullen op dezelfde wijze worden voortgezet. In enkele gevallen werden ten bate van de voeding van het kind aan moe der of kind voedingsmiddelen versterkt. Indien en voor zoover de middelen het toelaten, zal binnenkort ook worden be gonnen met voorschrijven of versrekken van middelen ter voorkoming van En- gelsche ziekte. Dit moet een eisch des tijds genoemd worden. In verband daarmee is versterking van de kas der vereeniging zoo deelt men ons mede zeer noodig. Midde len daartoe worden beraamd, WALCHEREN. ZOUTELANDE. Donderdagavond is hier een vergadering gehouden, waarin als sprekers optraden ds. Vreugdenhil van Meliskerke en ds. Hartjes van Vlis- macht. Maar zoo lang zij nog een sprank je wilskracht had, moest zij' niet denr ken aan de mogelijkheid zich in dien afgrond te werpen. Hij stond haar maar steeds aan te kijken, terwijl zij streed tegen een toe nemende zwakheid, die slechts al te dui delijk zichtbaar was. En toen alsof hij niet recht naad met haar wist, ging hij een glas halen uit een ander gedeelte van het atelier. Hij goot er wat druppel tjes in en bracht het haar. Kom, drink dit op, het zal u goed doen Nu voor het eerst sprak hij op een tcon van gezag. Hij hield het glas aan 'haar lippen, maar alsof het iets doode- lijks bevatte, deinsde zij er voor terug. Wees nu geen zottin. Zijn scherpe toon was haar als een zweepslag. Waar om doet u niet wat ik u zeg? Zij had niet dte kracht zich hoos le maken over dat nevel, al was zij in staat hem weerstand te bieden. Maar luister eens meisje, zei hij, op het punt zijn geduld' te verliezen. Wat is u hier komen doen? Wat is er eigenlijk aan de hand? Vertel mij dat eens. Zij bleef zwijgen. Er was niets dat zij hem kon vertellen. Onderkomen voor den nacht, voedsel, raad bescherming, dat was het wat zij zocht. At was zij er haast toe gedrongen door de harde noodzakelijkheid, zij durfde dien mijn singen, met het doel om te komen tot oprichting van een afdeeling van de Chr. Landarbeidersbond. Acht aanwe zigen verklaarden zich in beginsel be reid om toe te treden. 21 Dec. a.s. zal een hoofdbestuurslid van genoemden Bond hier spreken om dan tot de op richting eener afdeeling te geraken. ZUID-BEVELAND. RILLAND-BATH. Woensdag vergader de de raad. Afwezig met kennisgeving was de heer Van 't Leven. Een inge komen adres inzake de overbrugging' van het Hoilandscli Diep bij Moerdijk, door een twaalftal Kamers Van Koophandel aan de Tweede Kamer gericht, wordt voor kennisgeving aangenomen. Door de leden tier comlmissie uit dc gasgemeenten in O.-Zuid-Beveland werd verslag uitgebracht over de onderhande lingen met de directie der P.Z.E.M. over verschillende punten de aan&luiLing ber treffende. Van den Minister van Bininenlandsche Zaken en Landbouw zijn ingekomen de geformuleerde voorwaarden, waaronder het Rijk bereid is subsidie te ver'leenen ten behoeve van de werkverschaffing, uit te voeren vanwege het waterschap „De Valkenisslegeul". Met al gemeen e stemmen wordt daar op tot subsidieverleening besloten, onder de voorwaarden, door het Rijk gesteld, onder voorbehoud dat hel na der toezicht vanwege de Ned. Heide maatschappij komt te vervallen. TeVens besluit de raad zich bereid te verklaren geen regeling' te zullen treffen inzake werkloosheidsbestrijding, zonder dal vooraf overleg is gepleeg'd met den Mi nister van Binnentaiulsche Zaken. Op een adres van den Bestuurders- hond O.-Zuid-Beveland om een regeling vast te stellen voor werkverschaffing, zal worden bericht, dat hiertoe in de vo rige vergadering1 in principe, en thans, nu de voorwaarden van Rijkswege wer den bekend gemaakt, definitief beslo- heer Keiler niet te vertrouwen. De ver andering, die in hem gekomen was nadat hij dat scherm was gaan halen en de whisky met water ingeschonken, ver vulde haar met één verlangen: weg komen, hier vandaan. Niettegenstaande haar toenemende zwakheid, die dreigde haar te doen flauw vallen, waren de fijne voelhorens van haar geest eeni& gevaar op het spoor. Met een zwakke poging van haar wilskracht trachtte zij kracht te pulten en op te staan uit haar gemakkeilijken schommelstoel. Maar zijn volgende op merking' scheen haar eenigszins uit haar verdooving op te wekken. Als ge niet van plan zijt voor mij te zitlen als model, moest u toch met een paar woorden zeggen wat i* hier doen kwam? Zijn stem was nu niet langer zacht en vriendepijk; er was zelfs een scherpe klank in, een klank, die Julie pijn deed. Ik wou u een sovereign ter (leen vragen. I Dal was de zuivere waarheid. Maar ondoordachte woorden vielen haar uit den mond voordat zij er over had nage dacht. Onmiddellijk begreep zij hoe on verstandig zij waren. Een sovereign kunt u krijgen als dal alles is wat ge verlangt. Nu kwam er weer iets luchthartigs in zijn loon. Maar het is niet meer dan billijk, en ten is. Deze regeling voorziet ook iu gevallen van verlet. Mocht zij in tic practijk blijken niet voldoende te werken, dan zal de raad overwegen ol' een steun regeling dient te worden vastgesteld. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. SAS VAN GENT. De raad besloot tot hetfing van 30 opcenten op de vermo gensbelasting, terwijl het voorstel lo-t heffing' van 35 tot 80 opcenten op 'de gemeentefondsbelasting werd verwor pen. Ingewilligd werd het verzoek van R. K. Woningbouwvereeniging „Volksbe lang' om ontheffing erfpacht over 1931, echter onder voorwaarde, dat, indien de grond door een ander wordt aange vraagd, deze zal worden toegestaan. Aan J. J. Dootjes werd grond in erf pacht toegestaan in de Poelstr. nabij het Tramstation, om aldaar een winkel op te richten. Bij W. L. J. Brusse's N.V. zal binnenkort verschijnen: Muziekgeschie denis door Dr. K. P. Bernet Kempers, Privaat docent in de geschiedenis der muziek aan de universiteit van Am sterdam, leeraar aan het Koninklijk Conservatorium voor muziek te 's-Gra- venhaige. Met 16 afbeeldingen. Bouw en geschiedenis van het kla vier door Bertha van Beijnum-von Essen. Met een aantal afbeeldingen. De Groote Markt van Brugge. De Brusselsche correspondent der Maasbode meldt: Enkele gevels aan de Groote Markt van Brugge, gelegen tus schen de Garnalenstraat en de Eier markt, staken door hun banaliteit al te veel tegen hun harmonieuse omgeving af. Dit heeft het stadsbestuur doen be sluiten om ze te restaureeren in Renais sancestijl. zooals het hoort, als u hem eerst ver diend heeft. Tot haair groote ergernis kon zij er niets aan doen dat er tranen in haar oogen kwamen. U hoeft alleen het lijf van uw japon uil. le doen, als dat het is waar u be zwaar tegen maakt. Met die gekneusde schouders kon zij toch niet voor den dag komen, ail' had ze hel gewild. Zij zal maar heel stil terwijl hij steeds voor haar bleef staan. Haai* eienige wensch was weg te komen van hier, weg van dien 'leelijken uildagenden blik en die harde steun. Laat mij 'heengaan, kreunde zij bijna. Plotseling voelde ze dat ze geen weer stand meer kon bieden. Het was nu een toestand geworden als het geval van de s'lang cn den vogel. Er kwam een ontevreden, trek op zijn gelaal toen hij zich de eerste ontmoe ting met dit meisje herinnerde. Hij trachtte zich hun gesprek te herinneren in den theewinkel een paar dagen gele den. 'Poen had het hem zeer geïnteres seerd, maar daar had hij zich zelf oml uilgelachen. Hij oesloot er niet meer over te denken. Zij had hem iets over een schilderstuk verteld. Hij herinnerde het zich niet precies meer; het was een weinig geloofwaardig verhaal, niet de moeite waard om over te denken. Het Het Concertgebouworkest te Brussel. De Brusselsche correspondent der Maasbode meldt dat dit seizoen Willem Mengelberg met het Concertgebouwor kest naar Brussel zal komen op 2 Mei a.s. Dammen. Woensdagavond had te Souburg de competitie wedstrijd dammen plaats tusschen Souburg II en Kruiningen I. De uitslag was: J. JansenG. Dek 20; A. PalmkoeckG. Duindam 20; J. SuurmondM. v. Nieuwenhuize 20; L. LeinsenJ. Krijger 11; J. v. Eenennaam;M. Lanooij 11; J. Wal ravenD. Duindam 0—2; F. vai EenennaamM. le Clercq 02; J. Oet- terW. Visscher 20; J. MaringA. Dek 20 en S. v. EenennaamJ. A. Krombeen 20. Souburg II won met 14 tegen 6. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week' is fe Middelburg geopend de apo»- thee'k van mevr. wed. J. W. v. d. Gai*- de (Korte Noordstraat). •y a aanqedaanj^IJf j vraag het oordeel van uw dokter MEKTEN F? B. MEINDERSMA-ÖEN HAA6 (Ingez. Med.) was iets over een stuk van Rembrandt. Neen, niet van Reftnrbandt. Een Van Boon Met toenemende nieuwsgierigheid keek Adolf Keller naai- het opgejaagde j schepseltje, dat nu wegdeinsde van. zijn oogen. Waarlijk, zij zag er uit of zij het kwaad had gehad. Zij had zeker iets heel ellendigs ondervonden. Maar waarom was zij bij hem gekomen? Hel schilderijtje, waarover zij gespro- ken had, maakte hem met zijn werkza- men geest aan het nadenken. Zij was naar hem toegekomen, omdat zij geld noodig had. Dat was tenminste duidelijk. Zij zag er uit of zij op staanden 'voet ergens het huis uitgezet was. Zeekr een dienstmeisje; veel aanzienlijker zag zij er niet uit, ofschoon haar toilet hoe gehavend ook, wel van eenigen smaak! getuigde en daarbij haar beschaafde manieren een bewijs waren, dat ze zich boven haar stand wildé verheffen. Te midden van die overdenkingen zag Adolph Keiler het pakje in bruin papier liggen. Daar had het jonge meisje het neergelegd, toen zij ging zitten. Hij merk te op, dat zij het behendig met (het achtergedeelte van haar stoel achteruit geschoven had zoodat, het niet dadelijk in het oog' viel. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5