Ischias Liniment Dit beroemde genees middel doodt pija PIJN KERKNIEUWS ONDERWIJS. LAATSTE BERICHTEN GEMENGD NIEUWS. Verkeerswezen, Post en Telegrafie, Vergaderingen, Concerten, en?. Brieven van Teun van 't Noorden, BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Sloan's gebruik is de erkende snelwerkende geneeswijze voor pijn. Breng het lichtelijk aan, zonder inwrijven, op de pijnlijke plek. Sloan's dringt door en brengt een verlichting, die beslist verbazend is. Millioenen hebben Sloan's met succes gebruikt voor het ver drijven van pijn. Schaf U nog heden een flacon aan. Gebruik het bij Rheumatiek, Lende jicht, Ischias, Verkoudheden op de Borst, Verstuikingen, Kneuzingen. derde verwondde zijn arm zoodanig, dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Vrijdagmorgen zag een melkbezor ger, die .aan de woning van een 'klam aan het Spui te 's-Gravenhage Ier vergeefs had aangebeld, achter de op een 'kier staande buitendeur van deze woning de ongeveer 80-jiar'ge be woo ra ster, mevr. W., met een hoofdwonde- bewusteloos in den gang liggen. Een in gesteld onderzoek heeft ui'gemaakt, dat mevr. W. door een beroerte moet zijn DOOPTgetroffen en van de trap gevallen. Van (Ingez. Med.) zullen toegeven. Een puntenverdeeling lijkt cns niet onwaarschijnlijk. Hero en Alliance zullen elkaar in Breda ontmoe ten. Terwille van de spanning zou een zege voor de conservenmenschen toe gejuicht worden. Wij gelooven stellig, dat het daar dan ook wel op zal uit draaien. Tenslotte krijgen we, na enkele weken van 2e klas voetbal verstoken te zijn geweest, weer eens een wedstrijd achter de Meelfabriek te aanschouwen. Het is hier de Baronie, dat bij Middel burg op bezoek komt. Uit wonnen de groen-witten reeds met 81. Ook nu zal een overwinning hun deel zijn. De vraag, die we thans nog kunnen stellen is: „hoe groot zal die overwinning nu zijn". Het volledig programma is aldus: MevoBreda. R.B.C.Velocitas. TerneuzenT.S.C. HeroAlliance. Middelburg—de Baronie. 3e Klasse A. Vlissingen IISassche Boys. De ZeeuwenMiddelburg II. Zeelandia IIHansweert. 3e Klasse B. D.O.S.K.O. IIZeelandia. GoesMevo II. N. BorgvlietSinoto. Herbenoemd tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Kerk te Aagtekerke de heer J. Moens. Geref. Gemeente. Ds. G. H. Kersten te Rotterdam is beroepen te Gouda. Ger, Kerk. (H, V.) Beroepen te Middelburg L. Nieuwpoort Camd. te Den Haag. Te Leiden slaagde voor het artsi- examen eerste gedeelte de heeri I. J. Ge](- derblom te Nieuwdorp. Op de voordracht voor onderwijzer aan de O.L.S. no. 1 te St. Philipsland zijn geplaatst de heeren: 1. Lathouder te 's-Gravenhage; 2. Groos te Haarlem; 3. Krijger te Zierikzee. Te Utrecht slaagde voor het exa men apothekers-assistent mevr. J. D. de Jong—Strove. Een mooie schenking. De minister van Onderwijs, K. en W. brengt ter algemeene kennis, dat wijlen mr, M. Rijke, in leven kantonrechter te 's-Gravenhage, aan den Staat, ten be hoeve van de universiteits-bibliotheek te Leiden, heeft gelegateerd een zeer be langrijk gedeelte van de door hem na gelaten boekerij, omvattende ongeveer 6000 deelen, voornamelijk op het gebiec der rechtsgeleerdheid, alsmede tal van merkwaardige werken op het gebied der letterkunde en der geschiedenis. NATIONAAL CRISISFONDS. Verder ingekomen giften: X 10. G. H. te M. 10.maandelijksche bij-; drage Griffie en Ambtenaren v. d. Prov. Griffie 66.80; in de collectebus aanwe zig: twee rijksdaalders, drie guldens, één dubbeltje, vier centen en van N. N, 20.- BESTRIJDING VAN GODSLASTER LIJKE UITINGEN. In de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot aanvulling van het wetboek van strafrecht met voorzienin gen betreffende het bepaalde voor gods dienstige gevoelens krenkende uitingen, zegt de minister van justitie dat het ontwerp allerminst beoogt in het alge meen kwetsing van godsdienstige gevoe lens te bestrijden. Slechts tegen bepaal de uitingen, die óok als krenking van ge voelens een specifiek karakter dragen, keert zich het ontwerp. De minister blijft ook na herhaalde overweging van oordeel, dat met de formule „krenking door smalende Gods lastering het beoogde doel wordt be naderd. Hier is niet een betrekkelijk be grip ingevoerd, dat tot nadere apprecia tie moet leiden, maar een zakelijke om schrijving. Er moet zijn in de uiting een smalen van den Persoon Gods. De mi nister erkent, dat bij het bezigen van de uitdrukking Godslastering zonder meer gevaren dreigen: daaronder zou elke uiting, die objectief aan God de eere onthoudt, die Hem toekomt, kunnen vallen. Maar met het opnemen van het woord „smalen" is vastgelegd, dat slechts die uitingen worden getroffen, die in haar uitdrukkingswijze zelf een hoonen van den Persoon Gods bevatten. Uitgeschakeld zijn dus daarmede weten schappelijke uitingen, kondgevingen van eerlijke overtuigingen die immers nooit dien vorm aannemen. W. Bi. THOLEN. f Tn den afgeloopen nacht is te Dén ITaag op 71-jarigen leeftijd overleden, de liekende kunstschilder W. Bi. Tholen, die den 13en .Februari 1931 ter gele genheid van zijn 70sten verjaardag door zijn tnllooze vereerders en vrienden ge huldigd is. De ontslapen kunstenaar, die een leerling van Gabriël was, schilderde vele landschap-, stads- en zeegezichten. DE FRAUDE BIJ HET HOOFDBE STUUR VAN P. T. T. Naar aanleiding van berichten beb IreFfemde jgepleegde fraude b'ij heL hoordé bestuur der P. T. T. verneemt het Corr. Bur. van bevoegde zijde, dat inderdaad een bedrag van f 270 op onrechtmatige wijze is geïnd op valsche voorschot de» claraties. Op 7 November zijn twee chei- ques uitbetaald wegens reis- en verf- blijf kosten ten name van een technisch mmbtenaar, wel'ké kosten niet waren maakt. Een onbevoegde is in het beizit gekomen van twee uiitbetalingsformulief- ren en heeft deze ingevuld en de hand'- teekenmig van den chef, van dienst ver|- valscht. Het geluk' was hem gunstig want de ambtenaar, die anders betalingen doet, toen hij het geld kwam halen was aifwezig en vervangen door een ander die met de zaten niet zoo goed op de hoogte was. M,en heeft tot heden toe nie tkunnen ontdekken, wie het geld geïntd heeft en hoe deze persoon aan de formulieren gekomen is. JAPAN EN CHINA. Vrijdag heeft de Chineesche vertegen woordiger den Raad een memorandum doen toekomen met betrekking tot de neutrale zóne, terwijl de Japansche vertegenwoordiger een bespreking heeft gehad met Briand. Voor zoover de zaken zijn te over zien, maakt Japan nieuw voorbehouc inzake verschillende reeds lang bespro ken vraagstukken, zonder echter zijn standpunt tegenover de besluiten van den Raad definitief te verklaren. De Raad dringt er op aan, dat Tokio zich defini tief uitlaat over de vaststelling van de neutrale zóne. Japan wil deze kwestie echter in directe onderhandelingen met China en zonder medewerking van den Volkenbond oplossen, waarmede China niet accoord gaat. Voorts eischt Japan het recht om door de neutrale zóne te trekken in het geva: dat de Japansche burgers in Noord China in gevaar zouden verkeeren. Te gelijkertijd wordt uit Tokio gemeld, dajfc het te verwachten antwoord der Japan sche regeering elke mogelijkheid van een compromis uitsluit, aangezien Japan niet tot verdere concessies bereid is. Het O. M. bij dé rechtbank1 te Assen eischte tegen H. J. V., makelaar te Hoo geveen wegens medeplichtigheid aan be driegelijke bankbreuk en onttrekking van goederen aan faillissement twee jaar ge vangenisstraf met nevel tot onmlddel lijke gevangenneming. De rechtbank ge 'lastte eveneens onmiddellijke gevangen neming van den verdachte. In den afgeloopen nacht is op het vacantieoord „Wiegand" te Waldeck een dynamietaanslag gepleegd. De eige naar van het huis werd ernstig aan het hoofd gewond. Aan het huis werd groote schade aangericht. Uit Havanna wordt gemeld dat de afgezette president San Salvado naar Guatamala is gevlucht. Ongelukken, TeEnschedeis Vrijdagavond bij het vertrek van den trein naar Amsterdam een ongeluk gebeurd, dat vrij goed is af geloopen. Toen de personentrein voor kwam botste hij tegen een uit Gronau ge komen goederentrein, waarbij drie man nen bezig waren te lossen. Tengevolge van de hotsing vielen zij op de rails. De een bleef ongedeerd, de tweede kreeg misdrijf I.s dan ook' geen sprake. Vrijdagavond is op den Rijksstraat'r weg te Sittard vrouw V., moedor Van drie kinderen door de auto van den heer W. aangereden. De vrouw liep op het Rijwielpad. De chauffeur van de auto chijnt te zijn verblind door de lich'.en van een tegemoetkomende auto. Onlangs stond onder de gelpieente Schaesberg' brand in een taxi, waarin zekere M. uit Waubach zat mei zijn vrouw en dochtertje. Toen zij ui! den wagen sprongen kwam M. met het hoofd terecht op den weg. De chauffeur had het brandje spoedig gebluscht en bracht de familie naar haar woning. De ontboden geneesheer achtte overbren ging van M. naar het ziekenhuis noodza kelijk, waar hij is overleden. Branden. Vrijdagavond brak door tot nog toe on opgehelderde oorzaak brand uit in de woning van L tegeltabriekant te Raamsdonkveer door den ster ken wind viel aan blusschen niet te den ken. De plaatselijke brandweer stond machteloos. De vonken sloegen tot over de haven en het duurde niet lang of een drietal naast het huis gelegen perceefen vatten eveneens vlam .Met een achtt'al stralen op de waterleiding werd het vuur bestreden. Acht huizen, die gevaar liepen werden ontruimd. De woning van den heer L. en de er bij behoo|r©nd!e schuur zijn tot den grond toe afgebrand S.O.S. SFJNEN. In den a[gcloopcn nacht werd te Amsterdam een draad loos bericht opgevangen volgens hetwelk het stoomschip Theodore opi 53,19° N.B, en 4,53° O.L. met gebroken stuurinrich ting en eveneens gebroken handroer door den storm 'kustwaarts wordt gedreven Nadere bijzonderheden ontbreken. Ook te Hoek van Holland z'ijn de s.o.s. seinen van de Theodore waarschijnlijk een Zweedsch schip opgevangen. Onmiidl dellijk werd draad'looze verbinding ge zocht met het schip1 en gewaagd oif sleepboothulp! (gewenscht was. Dit aan bod is door de Theodore aanvaard, waar op de sleepboot de Oceaan van Hoiek van Holland is uitgevaren. Het fcuslslalion Scheveningen heeft nog aan de Theodore gevraagd of odk' reddingbopten werden gewenscht. Hierop 'kon de marconist niet onmiddellijk antwoorden, aangezien hij eerst zijn kapitein moest raadplegen GEVAARLIJKE HOND. Vrijdagmid dag werd op den Ainsteldijk nabij Uit hoorn een wielrijder aangevallen door een herdershond en op verschillende plaatsen in het been gebeten, ook werd den man, die kwam; te vallen een stuk uit het oor gebeten. De hond werd door den eigenaar met een schot hagel ge dood. HUISZOEKING. Vrijdagavonc werd door drie rijksambtenaren huis zoeking verricht in de woningen van J. van G., een werklooze en L. van W, een slager, beiden wonende te Bergsche Hoek' op vermoeden van het aanweizig zijn eerier geheime branderij. Inderdaac werden bij beide huiszoekingen de be- noodigde instrumenten en alcohol ge vonden en in beslag genomen. Van G was tot op heden onvindbaar SLUITSPELD INGESLIKT. Het 2-jarig dochtertje van de familie B. Ie Haastrecht had Maandag een open veiligheidsspeld doorgteslikt. De speld was weliswaar langs operatieven weg ver wijderd, doch dit heeft niet meer mo gen 'baten. Het kindje is thans overleden HET SPOORWEGONGELUK IN BELGIE. De Brusselsche correspon dent meldt nog aan de Maasbode, dat het gerecht thans heeft uitgemaakt, dat de schuld van het spoorwegongeluk bij St. Kathelijne Waver moet toegeschre ven worden aan den machinist van den bloktrein Brussel-Antwerpen, die niet op een onveilig signaal had gelet en was doorgereden. Honderd meter daar voor bij zijnde heeft hij gestopt, nadat een wachter geroepen had, dat hij achteruit moest rijden. De machinist, die, gelijk gemeld, zijn schuld heeft erkend, is onder beschuldi ging gesteld van onvrijwilligen doodslag. De Nederlander Jacobus de Bruijn, uit Breda, die bij het spoorwegongeluk kwetsuren aan het onderlijf heeft opge- loopen, is nog steeds in verpleging in het hospitaal van Mechelen. NEDERLANDER IN BlELGIE VER OORDEELD'. De Birusselsche corres pondent der Maast», meldt dat de Ne deriander P., die voor het assisenhof Van Brabant te Brussel terechtstond wegens moordpoging op zijn patroon tot 10 jaar hechtenis is veroordeeld. looper te hebben neergeslagen, ontko men. ZES ROOVERS OPGEHANGEN. Naar Reuter uit Ma hommer ah (Irakj) meldt zijn daar zes roovers terechtge steld, die twee vrouwen, die een auto tocht door het land maakten, hadden ver moord en oeroold. De schuldigen zijn opgehangen. LOONGELDEN GESTOLEN. Te B e rlij n - Ne u k 1 In hebben drie ban dieten een 70-jarige getdlooper van 'n bouwfinna, die met 2100 mark löongfeld op weg was naar een huis in aanbouw overvallen en beroofd. De roovers die een verwonding aan de hand en de op een motorrijwiel' waren zijn, na den Flora-Bioscoop (Noordstraat) da- 'gelijks doorloopende voorstellin gen, 7.30 uur. Electro-Bioscoop (Markt). Da gelijks doorloopende voorstellin gen om 7 en 9 uur. Zondags Ma- tinée's om 3 uur. Maandag 7 Dec. Alg. vergadering der Z. L. M. De Vergenoeging 10 u. Woensdag 9 Dec. Den heelen dag Zeeuwsche uitzending Ned. Chr. Radio-vereen. Vrijdag 11 Dec. Middelb. Concert Vereen. Boedapester Strijkkwartet. Concert- en Gehoorzaal. Dinsdag 15 Dec. Lezing Inst. v. Arb. Ontw. Spr. L. Onderdijk. Vooruit, 8.15 uur. Vrijdag 18 Dec. Het Middeiburgsch Dilettanten-tooneel, opvoering van ,,De Oceaanvlucht" van v. Wer- meskerken. Schouwburg 8.15 u. Zaterdag 19 Dec. Protestvergadering tegen wïjz. L. O.-wet. Schutters hof 3 uur. Maandag 21 Dec. Lezing Natuurkun dig Gezelschap. Spr. prof. dr. F. E. C. Scheffer, 's-Gravenhage. Donderdag 2 4, Vrijdag 25 en Za terdag 26 December Jubileum tentoonstelling M.T.V. Vleesch» hal, Markt. Dinsdag 29 Dec. Lezing Inst. v, Arb. Ontw. Spr. W. Drop, Den Haag. Vooruit, 8.15 uur. 1932. Dinsdag 5 Januari. Lezing Inst. v. Arb. Ontw. Spr. J. v. Zadelhoff, Dordrecht. Vooruit, 8,15 uur. Vrijdag 8 Januari Middelb. Concert Vereen. Carl Flesch viool Concert- en Gehoorzaal. Maandag 11 Januari 1932. Lezing Natuurkundig Gezelschap. Spr. prof. dr. .1. Roos, Utrecht. Maandag 11 Januari. Afd, N.R.V. Spr. dr. W. G. K. van der Sleen, over Indië, Grand Hotel Bri tannia, 8 uur. Vrijdag 15 Januari: Lezing Geschied en Letterkundige Vereeniging, spr. prof. dr. C. W. Vollgraff, Utrecht. Zaterdag 16 en Zondag 17 Janu ari. Inst. v. Arb. Ontw. Tent. N.V. de Arbeiderspers. Vooruit. Vrijdag 22 Jan. Het Nederl. Indisch Tooneel „M'n zoon Etienne". Abon- nements-'Fooneel voorstelling. Schouwburg 8.15 Uur. Maandag 25 Jan. Lezing Natuurkundig Gezelschap. Spr. prof. H. J. Jor dan, Utrecht. D i n s d a 26 Jan Lezing Ned. Prot. Bond. Spr. ds. I. H. N Gorter van Rotterdam. Dinsdag 26 Januari. Lezing Inst. v. Arb. Ontw. Spr. A. Pleijsier, Rot terdam. Vooruit, 8.15 uur. Woensdag 27 Jan. A.V.R.O. avond. Uitvoering Kovac Lajos-ensemble. Concertzaal. V r ij d a g 29 Januari. Uitv. M. H, C Rhetorica „Een dag dame". Schouwburg. Zaterdag 30 Januari. Inst. v. Arb. Ontw, Excursie centrale der P.Z, E.M. te Vlissingen. Woensdag 3 Febr. Generale repetitie zangvereeniging T. O. en U. Bach's Matthaus-Passion. Donderdag 4 Febr. Uitv. zangvereeni ging T. O. en U. Bachs Matthaus Passion. Concertzaal. Dinsdag 16 Februari. Lezing Inst. v. Arb. Ontw. Spr. ds. J. Koekebak- ker, Middelburg Vooruit 8.15 uur. V r ij d a g 19 Februari Middelb. Concert Vereen. Robert Casadessus, piano. Concert- en Gehoorzaal. Maandag 22 Febr. Lezing Natuurkun dig Gezelschap. Spr. proï dr. A. Pannekoek, Amsterdam. V r ij d a g 4 Maart: Lezing Geschied en Letterkundige Vereeniging, spr. Annie Salomons den Haag, V r ij d a g 4 Maart. Lezing Inst, v. Arb. Ontw. Spr, J. Grimm, Den Haag. Vooruit, 8.15 uur. Maandag 14 Maart Lezing Natuurkun dig Gezelschap. Spr. dr. Wi. G. N. van der Sleen, Haarlem. Dinsdag 22 Maart. Lezing Inst. v. Arb. Ontw. Spr, C. Barentsen, Middelburg. Vooruit, 8.15 uur. Zaterdag 26 Maart. Inst. v. Arb. Ontw, Excursie Museum Zeeuwsch Gen. der Wetenschappen. V r jj d a g 1 April. Het Schouwtooneel ,JDe Baas in huis", Abonnem. Too- neelvoorstelling. Schouwburg 8.15 uur. Woensdag 6 April. Generale repetitie Ver. voor Instrumentale Muziek Concertzaal. Tarfefsverhooging bij de K. L. M. In verband met het terugloopen van den koers van het pond, hebben de K.L, M. en de Deutsche Luft Hansa het be sluit genomen, het passagierstarief Lon denAmsterdam en LondenRotterdam niet 25 pet. te verhoogen. De bagageprijs blijft onveranderd. In de richting Ne derlandEngeland worden de gewone tarieven gehandhaafd. Bovengenoemde regeling treedt on middellijk in werking. Ind. Stoomvaartlijnen. Baloeran, (thuisreis) 4 v. Singapore,, Slamat, (thuisreis) 4 v. Porl Said. Johan van Oldenbarnevelt, (uitreis) 3 van Genua. Chr. Huyigens, (uitreis) 3 v. Colombo. Dempo, (uitreis) 4, 5 n.m. v. Souüit. Stoomvaartlijnen op N. Amerika. Statendam, 4 v. Rotterdam n. N.-York. Edam, Rotterdam n. N.-Orleans 1 te Tampioo. Dinteldij'k!, Rottendam n. Vancouver, 3 V. Cristobal. Lochmonai^ Vancouver n. Rotterdam 3 v. Liverpool. Noord-Beveland, Nov. 1931. Beste lezers van de Middelburger! Op 't oógenblik ek het vreet druk, en 't lopt nie mee, want de guus zitte te klessen en te rammelen, en moeder zit levensmacht lcoffieboönen te mae- len, dus 't gaet me lastig mee dat ge- schrief vö de krante. 'k E van de weke gezieë da de jae gers a-wee uutgetrokke binne om aezen te schieten. Dat is noe glad niks be- zonders, mè weet je wat of ik noe zö ellendig vinde? Dat ze 't rieke volk aol- tied een aes geve, en de menschen, daer at gin krumeltje vleisch in uus komt, die kunne d'r op kieke. 't Waeter lopt zo doende aoltied naer de zeeë. De peeën binne awee op de kaoie gebrocht. Naer dat 'k gehoore binne d'r feertig persent minder as op 'n aor jaer angevoerd. 't Is mè slecht weêr gewist Toen ak mee Jaone van den bakker liep te kuiren, toen kwam er opeens zö'n rok- wind, dat de perrepluu van Jaone eêle- maele over de kop gieng, eêlemaele mee de bleinen naer buuten. 'k E vreet ge lachen, dat begriep je. Overlessen èk nae de gemeénteraed gewist, as luusteraer, weet je. Daer kwam ies op de proppen over werkver- schaffinge vö de te verwachten werke- loözen. Omdat 'k daer a wel 'es meêr over gegao luusterde ik mee open oören. De burgemeester zeidde: „Kiek es jongers, daer za wè véé gebrek weze van de winter an werrek. Jezias van schele Griete zei: „Dat za waer weze, burgemeester. Mè die zeidde: „Jezias, je mot je beven ouwe. Laet men noe es uutpraete. Ik zó gedocht men schen, asse m'n noe de wegt es liete verbetere, wa zouwe julder daer dan van dienke? Ik gedocht, over 't wegje van Pier van Dis, want zö a julder wete, ka je nie eens goed verbie mekaore gaen. Vinde julder 't goed dat we d'r werrek van maeke? Gin eên tegen? Nie? Noe goed doen. Angenome." Op Wiskerke gieng 't a wee anders. Daer gunne ze de kinders gin school reisje mee de vakansie omdat t'r be- zuunigt mot oóre. Me de kinders betaele iedere weke toch zellef vö dat reisje? Ontvang aolemaele de groetenissen van Teun van 't Noorden. P.S. Is de mellek bie julder ok zö slecht deu de peeblaeren? Japan en China. Reuter meldt uit Tokio: Volgens tele grammen in de Japansche pers zou de toestand in Zuid-Wèst-Mantsjoerije, dat onlangs in overeenstemming met het voorstel van den Volkenbond om een neutrale zone te scheppen, door de Ja pansche troepen ontruimd werd, steeds dreigender worden. Het terugtrekken der Japansche troe pen wordt als een teeken van machte loosheid beschouwd en de Chineezen verspreiden geruchten, dat de Japansche troepen verslagen zijn. Volgens de „Times" had de Japansche regeering haar vertegenwoordiger te Parijs, Josjisawa opgedragen, verschil lende wijzigingsvoorstellen op de reso lutie van den Volkenbondsraad in te dienen. De Japansche regeering wijst in het bijzonder het punt af, volgens het welk de enquête-commissie van den Volkenbond zoo spoedig mogelijk rap port moet uitbrengen en aanbevelingen moet doen, welke zij noodzakelijk acht indien de ontruiming der bezette ge bieden bij aankomst van de enquête commissie nog niet is uitgevoerd. Te Tokio is men van meening, dat dit voor stel overeenkomt met het bepalen van een zekeren termijn voor de ontruiming, wat Japan van begin af aan heeft afge wezen. De minister van Buitenlandsche Za-

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 3