ELMAS ROOKEN IS MAAR EEN TEEKEN VAN WIJS BELEID IN DEZEN BUZONDEREN TUD TEVENS HET DOORSLAAND BEWIJS, DAT MEN SIGARETTENKENNER IS STUKS NT ONDERWIJS. KUNST EN WETENSCHAP. KERKNIEUWS RECHTZAKEN. Handel, Nijverheid en Visscherij GEMENGD NIEUWS. - V*-'. (Ingez. Med,) Armbestuur met groote bijdragen van de verpleegdagen vermoedelijk in verband met de Vere©niging voor Ziekenhuisver- pleging minder veelvuldig voorkomt. Het vermoeden, ligt voor de hand, dat zij die daarvoor voorheen in aanmerking kwa men, zich nu bij die vene©niging hebben verzekerd. Daardoor is het te verwach ten, dat de post „andere verhaten'', niet wederom zal opbrengden het bedrag, dat daarvoor in 1930 werd ontvangen. De praktijk van 1931 wijst daar reeds op. De bijdragen zijn tot nog toe niet alleen minder in aantal, maar ook geringer. Daar deze inkomsten dus wijzen op een dalende lijn, is deze post niet hooger geraamd dan het vorige jaar. De commissie had opgemerkt, dat in post 12 der uitgaven, die met f 2200 is verhoogd, toch ook een bedrag -voor werkloozensteun zit en daar nu voor 1932 weer een Rijkssteunregeling en 'n Gemeentesteunregeling is ingesteld, en vermoedelijk een niet onaanzienlijke groep werkloozen in plaats van door het Armbestuur door een der steunregelingen zal worden geholpen, vraagt de commis sie of deze post niet met een vrij aan zienlijk bedrag zou kunnen worden ver laagd. Waar in post 13 ook steun zit aan werkloozen door het verstrekken van goederen in natura, zou naar de meening van de Comïnisisie ook deze post om dezelfde redenen als post 12 kunnen worden verlaagd. Het Armbestuur anl- antwoordt, dat de opvalting der commis sie! misschien juist is, maar bij heit op maken der begrooting was het Armbe stuur de omvang van den Rijkssteun nog niet bekend en werd gemeentesteun nog niet uitgekeerd, waarbij nog valt op Ie merken, dat werkverschaffing voor 1932 nog geen vasten vorm heeft aangenomen en de werkloozen van 60 jaar en daar boven, niet voor Rijks- en Gemeentesteun in aanmerking komen; dus ook voor rekening van het Armbestuur blijven. Zoolang er geeii werkverschaffing is, waardoor de door het Armbestuur ge- steunden mede geholpen worden, zou het een eventueele vermindering! van het geraamde bedrag niet voor zijn ver antwoording kunnen nemen. Dit geldt ook voor post 13. Een der leden van de Commissie weies er nog op, dat het Armbestuur reeds in 1928 zich voor haar ondersteunden van 65 jaar en ouder aan sloot bij de Vereeniging Ziekenhuisver- pleging en dat de doorwerking van het optreden van den conlroleerendén ge neesheer zich meer en meer moet doen gevoelen. Dit lid vraagt -daarom of de post van 44000 niet zou kunnen worden ver laagd. Ook vroeg dit lid o.a. nog of zijn indruk juist is, dat bij de verpleging van de door het Armbestuur gesteunden wel eens wat al te veel gebruikt wordt gemaakt van specialistenhulp. Op deze vragen antwoordt het arm bestuur met eene verwijzing naar een tweetal blieven aan B. en W. Verhuring perceel Kcrtedelit G 2. In verband met het verleenen van een crediel van f 150 voor electrificalié van de bovenwoning G 2 hetwelk ver huurd is aan wed. C. J. Bernard, die daarvoor f 24 huur meer wil betalen dan tot dusverre, meenen B. en W. dat dit laatste nog schriftelijk dient te wor den vastgelegd, te meer, waar tot dus verre geen huur contract voor het ge noemde perceel aanwezig is. De Commiss:e van financiën ver- eenigt zich hiermede, maar vraagt of de huur ook gedurende de loopende 5 jaar waarvoor de verhuring wordt aangegaan kan worden opgezegd. Is dat het geval dan v/are het wenschelijk dit duidelijker te doen uitkomen. De Commissie zou echter in dat geval eenig bezwaar tegen deze voorwaarden willen maken, daar zij van oordeel is, dat zoowel voor den huurder als voor den verhuurder eenige vastheid gewenscht is en dat daarom geen der beide partijen het recht moet hebben deze verhuring binnen dit tijds verloop van 5 jaar te kunnen beëindi gen. De commissie zag gaarne dat dit nog eens uitdrukkelijk door Bi. en W. in deze voorwaarden werd vastgelegd. Inderdaad is het de bedoeling zoowel aan de gemeente als aan de huurster aldus B. en W. in hun antwoord, de bevoegdheid te geven om tusschentijds op te zeggen. Deze voorwaarde werd overgenomen, omdat niet reeds nu ge- ze,gd kan worden of de gemeente hel perceel niet b'nnen de 5 jaar voor een of ander doel noodig zal hebben. En wanneer eenmaal de gemeente zich de bevoegdheid tot tusschentijdsche op zegging voorbehoudt, achten B. en W het niet billijk om eenzelfde bevoegd heid aan de huurster te onthouden. Mocht intusschen de raad de voorwaarde niet van belang achten, dan zullen B. en W zich tegen haar schrapping niet verzet ten. De commissie van fabricage vereenigt zich met het voorstel. Opneming kasgelden. Op 4 November besloot de raad dat aan kasgelden zou kunnen worden op genomen tot een totaal van 550.000 en tegen een rente van ten hoogste 1 pet., boven het promesse-disconto der Neder- landsche Bank. Waar echter reeds kas gelden moeten worden opgenomen te gen 5 pet. en het bedoelde promesse disconto 3V2 pet. bedraagt, stellen B. en W. voor nader te bepalen, dat de maxi mum rente 2 pet. boven het promesse disconto zal mogen zijn. Gelden voor school Verwerijstraat. B. en W. stellen voor ter beschikking van het bestuur der Vereeniging tot het verstrekken van L, O. op Geref. Grond- slaig f 285 te stellen. Van deze som is f 153 bestemd voor 4 nieuwe kachels en f 132 voor 12 stel nieuwe gordijnen, Met betrekking tot een verzoek om een bedrag van f 45 voor het aanbrengen van 3 lichtpunten, deelen Burg. en Weth. mede, deze lichtpunten nog kunnen worden aangebracht uit het bedrag dat verleend is voor verbetering van het betrokken gebouw in de Ver werijstraat. De Commissie van financien acht 12 stel gordijnen veel, omdat ook in andere scholen alleen aan de zonkant gordijnen worden aangebracht. Dit niet alleen om redenen van besparing, maar ook om hygiënische redenen, omdat gordijnen vooral in scholen, nu eenmaal stofnesten zijn. Burg. en Weth. verklaren zich bereid zich met het betrokken Schoolbestuur in verbinding te stellen omtrent de aan schaffing der gordijnen. Ingekomen stukken. Thans volgen de voor de leden in de leeskamer ter visie gelegde stukken, die niet in de handelingen zijn opgenomen. Rekening 1929. Een bericht van goedkeuring van de gemeenterekening 1929 door Gedep. Staten. Vermindering koopsom. Een adres van den heer W. de Graaf, kooper van een perceel grond in het Park van Nieuwenhove, waarvan hem bekend was, dat het deel ten zuiden van het Brigdamsche padje, niet voor bebouwing geschikt was aangezien het bestaat uit de kortgeleden gedempte watergang, doch dat hij genoodzaakt was te bouwen ten noorden van ge noemd voetpad, en dat zijn architect van gemeentewerken de mededeeling kreeg, dat het geheele park van Nieuwenhoven uil [dezelfde, [grondsoort beslaat. Het is nu echter gebleken, dat een deel van den grond bestond uit een gedempte sloot van 5.5 m breedte en dat die sloot met minderwaardigen grond is aangevuld, dit moet volgens adressant toch bij gemeen tewerken bekend zijn geweest, al heeft men daar wellicht bij de verkaveling al leen gerekend op bebouwing met een enkel huis en niet met een dubbel. Door een en ander heeft men een aparte be- tonfundeering moeten maken, waarvan de kosten f 830,30 hebben bedragen en verzoekt de heer de Graaf beleefd hem eenige reductie op de betaalde koopsom te willen verleenen. Crisiscommissie. Van de besturen van den R.K. Volks bond en de hier bestaande afdeelingen van R.K. werknemers organisaties is be richt ontvangen dat zij den heer B. L. C. Scheers als hun vertegenwoordiger in de Crisiscommissie zouden willen zien op- genomen en stellen Burg. en Weth. voorj in dien geest te besluiten. Ijsvermaak. Burg. en Weth. leggen een adres over van het bestuur der Middelburgsche ijs- club om voor het seizoen 1931-1932 be schikking te mogen hebben over de vest tusschen de Noordbrug en de Koepoort- brug en stellen voor die vest beschik baar te stellen onder dezelfde voorwaar den als verleden jaar voor 1930-31 zijn vastgesteld. Verkeer bij Kanaalbrug. De commissaris van politie raporteert over het verkeer bij de kanaallbruig, dat volgens de dienstregeling de agent belast met den spoordienst, de buitenwegen in de omgeving van het station besurveil-* leerl, terwijl is bepaald, dat hij steeds 20 iminuten voor en 10 minuten na ver-' vertrek van den trein bij het station aanJ wezig moet zijn. Voorts ziet de agent spoordienst, toe,, dat, wanneer de hekken van de Kanaalbrug! gesloten zijn, de wachtende voertuigen zich ordelijk op stellen en geen belemmering opleveren voer het overige verkeer o.a. komende van en gaande naar den Blauwend ijk. Bij voorkeur houdt deze agent zich daar toe op nabij den hoek' Stationstraat Blauwendijk, Klachten over stagnatie in het verkeer aldaar, hebben den com-' missaris nimmer bereikt. Er dient echter rekening mede te worden gehouden, dat de Kanaalbrug op willekeurige tijden wordt opgedraaid en de agent-spioordienst zich niet voortdurend bij deze brug kan ophouden. Dientengevolge kan het wel voorkomen, dat tijdens het gesloten zijn der bedoelde 'brug, daarbij gieen politie toezicht is. Intusschen zal de Commissa ris zoc veel mogelijk doen toezien, dat bij aldien de hekken van de kanaalbrug dicht zijn, het verkeer naar en van den Blauwendijk geen belemmering onder vindt Mochl dit wenschelijk blijken, dan zou t. z. t. overwogen kunnen worden, bij den hoek Stationstraat—Blauwendijk een bord te plaatsen, waarop den be stuurders wordt kenbaar gemaakt in eerstgenoemde straat te blijven staan tot dat de hekken weder open zijn. Rouleeringssysteem en overwerk, Naar aanleiding van opmerkingen ter zalke in de vorige raadsvergadering tmeldt de directeur der gem. bedrijven, dat een rouleeringssysteem van arbeiders, bij graafwebk zeker niet economisch is, doch dat (hij! zjichin de ihuidfge nhntormiale 'tijdïA omstandigheden niet tegen invoering er van mag verzetten, aangezien daardoor bereikt wordt, 'dat werkloozen niet voo/nf- durend steun trekken, maar ook. in de [gelegenheid worden gesteld noch wer kelijke arbeid te verrichten. Wat 'betreft overwerk' en met name op Zaterdagmiddag, deelt de directeur mede, dat z.i. terecht het eersit .wordt gelet op de 'belangen der verbruikers en daarna op die van het bedrijf en van het personeel. Bij de waterleiding aanleg zijn op 4 Zaterdagmiddagen en op een Vrijdagavond verschillende onvoorziene oorza'k'en aanleiding geweest, dat moest worden overgewerkt, doch het zal, in do toekomst vooveel. mogelijk worden ver meden. De directeur merkt nog op, dat aan 't overwerk voor del wefrklieden groote financieele voordeellen zijn ver bonden, ir'eden waarom het door velen dan ook' gaarne wordt [gedaan. Mogelijk zou het zijn in plaats vatn de overwerkf- uren zgn. „loopuren" in te voeren, maar een dergelijke regeling zou niet in het belang van de arbeiders em van del be drijven zijn. Een motie. De S.D'.A.P.-fractie zond èen motrlei in om adhaesic te 'betuigen aian heit adres van de Vereenigitng van NeÖerlandsche gemeenten aan de Tweede Kamer tegen het wetsontwerp oim toe ite passen op de uilkeering uit het 'gemeentefonds. nog geen orgel. Een commissie werd gevormd ,die de noodige gelden heeft bijeengebracht, waarvoor een orgel kon worden aangeschaft De Koningin en de Prinses schonken elk een aanzienlijke bijdrage Dit orgel is nu Woensdagavond over gedragen aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Apeldoorn en Het Loo. De Koningin en Prinses Juliana woonden met gevolg deze samenkomst bij. Een Gcethe-vertrek in slot Oranienstein In het slol Oranienstein te Dliez a.d Lahn, is door de zorgen van het „Nas1- sauische Heimatinuseum" een Goelhe-veaj. trek ingericht en wel met hulp van de de door Goethe tijdens zijn verblijf te Bin- verschilleude voorwerpen, die zicli in gen bewoonde kamer, hebben bevonden. Voorts vindt men in dit Goethe-vertrek no,g brieven va'n de hand vain den dich ter, eerste uitgaven van zijn werken, por tretten en andere waardevolle herinne ringen Het Zeeuwsche huldeblijk aan de Nieuwe Kerk te Delft. Het Comité voor hel Zeeuwsch Huh de'blijk, heeft een gebrandschilderd glllas in loodraam aangeboden ter plaatsing iin 't koor van de Nieuwe Kerk te ftelft. Het raam is thans aangebracht i'n het koor Z. Z., nevens het Oranjeraaim, in dertijd geschonken door den Amerikaan Edward Bok. Een korte beschrijving van het kleur rijke, fraaie raam imioge hier volgen: Aan de bovenzijde van het spitsbooigvensler is onder een stralende oranjezon' te le zen: Luctor et Emergo. Daaronder zijn aangebracht de wapens van Zeeland en van Prins Willem I, en vervolgens de wapens van de Zeeuwsche steden Mid delburg, Goes, Vlissüngen, Sluis', ZieriW- zee, Tholen, Veere en Hulst. Geheel on deraan: Aangeboden door '1 C.omilé voor het Zeeuwsche Huldeblijk' 1931. Het raam is ontworpen door Georg Rue ter te Sloterdijk. i De overdracht van het raiaim aan Kerkt- voojgden der Ned. Herv. Gemeente 1e Delft, zal naar het Vad. meldt binnen^ kort plaats hebben. Orgel Julianakerk te Apeldoorn. Op initiatief van de Koningin zijn vijf jaar geleden te Apeldoorn de zoogenaam de Jeugdiensten georganiseerd. Deze diensten worden gehouden in de nieuw gebouwde Julianakerk. De Julianakerk bezat tot op heden Tegen verslechtering van het Nijverheidsonderwijs. Zaterdagnamiddag j.l. had in de bovenj. zaal van de Sociëteit St. Joris een open bare protestvergadering plaats, uitgaande van de afdeelingen in Zeeland van den Nederlapdschen Bond van Leeraren eü Leeraressen bij het Nijverbeidst-Onder^ wijs, tegen de verslechteringen van het A vondnij verheidsonderwij s De voorzitter van de afdeeling MlitL- delburg-Vlissimgen, dlei heer van der Veen, opende de goed bezochte vergadering met een woord v.an wclkoom aan de besturen der Vak- en Onderwijzersorganisailies, B. en W. van enkele gemeenten, alsmede aan de afgevaardigden van Dovengenoem'- den Bond uit verschillende plaatsen in Zeeland. Spr. deelde mede, dat op het zelfde oogenblik in een negental plaal sen van ons land een dergelijke vecgadej- ring werd gehouden en gaf daarna het woord aan het Hoofdbestuurslid. den heer G. Wagenvoorde. Spr. vuig, zijn rede aan met de beroepskeuze. Hij monde met voorbeelden aan, dat de maatschappelijke omstandigheden van het kind voor een groot deel de 'keuze lot een beroep bo- heerschen. Hij wees erop, dat, wannec de ouders niet kapitaalkrachtig zijn, 'n kind zijn practische opleiding moet traclir ten te verkrijgen bij een patroon, en cjj1, theoretische opleiding aan de Avond school voor N. O., de inrichting welke op het ooigenblik' aller belangstelling vraagt. Spr stond een oogenblik stil bij de 1921, en welke gevolgen die met zich invoering der Nijverheidsonderwijswet jn mede lieeft gebracht, in het bijzonder hoe meer en meer een en ander aan banden werd gelegd. Daarna las hij voor de circulaire van den Minister van On derwijs, welke in Augustus j.l. aan de schoolbesturen is gericht, waarbij hij spe ciaal de aandacht vestigde op den zin-. „Ik vertrouw, dat, indien ik hel aan U zelf overlaat te beoordeelen" op welke posten het best een vermindering kan worden verkregen, zonder dat het aan Uw zorgen toevertrouwde onderwijs daar'- door wordt geschaad.'' Het personeel heeft len volle medege^ werkt om een flinke bezuiniging 1e ver krijgen. Zeer werd het daarom getrof fen, bij de kennismaking met het laatste schrijven van hetzelfde ministerie inzakte de genoemde A vond scholen). Hierin wordt gezegd, dat ingaande 1 Januari a.s. het ge Lal lesuren tot den hoogste 10 van 60 minuten of 12 van 50 minuten moet worden ingekrompen en voorts dat de cursusduur zonder be*- zwaar teruggebracht kan worden tot 26 wékten. Dit beteekent voor de scholen in Middelburg en Vlissinjgen een achtert- uitgang wat betreft het onderwijs van bijna 30 pCt, terwijl de achteruitgang voor sommige scholen in ons land nog beduidend hooger is. Nu kwam de vraag, waarom bij dezen tak' van onderwijs zoo ruw is ingegrepen. 't Onderwijs wat het minste kost, en wal het eenige onderwijs is voor vele arbeiders jongens. Indien het de bedoeling is, aldus spreker, om dit geheele avondonderwijs weg te willen hebben, ware er eerst te zorgen, dat er voldoende dagonderwijs kan worden ge geven, en dat elkeen ook in de gelegen heid worde gesteld, dit te kunnen vol gen. Hierover is echter op het oogen blik niet te denken, gezien de moeilijl*- heden waarin 's lands financiën verj- keeren. Vreemd doet het echter aan, dat men dan de werkloozen met steun van de Regeering onderwijs gaat geven, terwijl men goed georganiseerd onderwijs voor een deel gaat ontnemen. Ook wees spreker op het voorloopig verslag der Tweede Kamer, waarin vele leden meenden de aandacht van de Re geering te moeten vestigen op het groote belang van goed vakonderwijs vooral in dezen tijd. Zelfs is de laatste jaren meer malen gebleken, dat, niettegenstaande de groote werkloosheid, nog gebrek is aan goedgeschoolden. Ook bevreemde het spreker, dat de Regeering het congres, hetwelk op het einde van dit jaar zal worden gehouden, en waarvoor zij zelf een belangrijke som heeft toegezegd, niet heeft afgewacht. Immers dit congres zou tevens dienen tot voorlichting der Regeering. Spr. besloot zijn rede, met het drin gend verzoek aan de schoolbesturen en de besturen der vakorganisaties om den Bond te steunen in de actie tegen de verslechtering van het Avond-Nijver heids-Onderwijs, opdat nog worde voor komen, hetgeen dreigt. Daarna werden nog eenige vragen ge steld inzake de verslechtering van de salarieering der leeraren, waarbij werd opgemerkt, dat die door den inleider in het geheel niet waren genoemd. De heer Wagenvoorde zeide, dat hij opzettelijk hierover niet heeft willen spreken, maar het onderwijsbelang on der de aandacht van de organisaties en autoriteiten te hebben willen brengen. Hierna toont hij met cijfers aan met welk groot bedrag de salarissen der leeraren van de Avondscholen reeds zijn verlaagd sinds de invoering der N.O. wet. Nu voor velen de verslechtering welke in aantocht is, nogmaals 30 tot 50 pet. bedraagt, zal het voor diegenen, welke hun hoofdbestaan bij dezen tak van on derwijs vinden, niet meer mogelijk zijn zich hiervoor te kunnen geven. Wij moeten dan ook bij voorbaat reeds pro testeeren tegen de buitengewone salaris vermindering die aan een klein deel der Nederlandsche bevolking wordt opge legd. Hierna werd door den Secretaris der Afdeeling een motie voorgelezen, welke met algemeene stemmen werd aangeno men; en waarin wordt uitgesproken dat de thans bestaanden duur der cursussen een gevolg is van een in den loop der jaren gebleken behoefte, zoodat door in krimping daarvan, naast de schade voor het onderwijs zelve, ook de belangen van de toekomstige vaklieden en der in dustrie worden geschaad; dat indien in eenige gevallen inkrimping mocht blij ken mogelijk en noodig te zijn voor het in toepassing brengen van een dergelijken' maatregel de aanvang van den nieuwen cursus het meest geschikte oogenblik zou zijn; dat de leerplannen en lesroosters dezer avondscholen zijn vastgesteld in verband met den bestaanden cursusduur en een tusschentijdsche verandering daarvan met een zoo korten tijd van voorbereiding, uit onderwijskundig oog punt dient te worden afgekeurd; dat voor een dergelijken, den goeden gang van het onderwijs storenden en overhaasten maatregel geen termen aan wezig zijn en daaraan dient vooraf te gaan een voldoenden tijd van voorberei ding, daarbij rekening houdende met de belangen van het onderwijs, de toekom stige werklieden en de industrie; waarin er op wordt aangedrongen dat deze maatregel wordt ingetrokken; en het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs opgedragen deze motie ter kennis te brengen van de Regeering, de Volksvertegenwoordiging en de Pers. Met een woord van dank aan den in leider en aan de aanwezigen, sloot daar op de Voorzitter de vergadering. De rechtbank te Assien veroordeelde J. 'W. Pr. te Biarger Oostervejm thamsi ge detineerd wegens het plegen van een zedenmisdrijf tot 3 jaar gevangenisstraf. De eisch van het O. Ajl. was 4 Jaar; nog veroordeelde genoemde rechtbank W. W. te Assen, die terecht stond wegens diefstal in een magazijn van eenige rol len mantel- en japonstof tot 3 jaar ge vangenisstraf. De eisch van het O. M. was ook drie jaar. De Krijgsraad te 's-Hertojgjenbosch veroordeelde P. de V., 20 jaar, uit An- dijk, gewoon dienstplichtige soldaat te Amersfoort, gedetineerd te Den Bosch, tot 10 maanden gevangenisstraf met af trek van de voorloopige hechtenis en met ontslag uit den dienst wegens dienst weigering. De export van mosselen. Men schrijft ons uit Iersek'e: De export van mosselen der Zeeuw sche stroomen krijgt meer en meer scha de van de ingevoerde Zuiderzeemosse- len. Deze, die in kwaliteit en grootte uitmunten, worden geregeld van af Aïnt- sterdam afgehaald en of gémlengd met eigen product of ongemengd in Brussel gemarkt. Toch moet dit ook wederom niet overdreven worden, want via Ant werpen en Terneuzen naar Parijs gaan niets dan de Zeeuwsche en. 't is alleen Birussel, dat de meest kieskeurige afne mers telt dal van de Zuiderzee verlangt. De prijs is dit jaar aanmerkelijk ge zakt; heel wat minder dan verlfcdem: jaar, en. bovendien de mosselen, die aan gevoerd worden, vermeerderen de voor- rood. die toch reeds groot genoeg was. Daardoor ontstaat ongerustheid en weer meer aanbod. Koopt toch in den vreemde niet Wat eigen land u net zoo biedt! KOLENDAMP VERGIFTIGING. een perceel aan den Scholerweg 206 te Haarlem vond 'men den 60-jarigen afl suradeur W. H. bewusteloos. Het bleek dat de bewusteloosheid, was veroorzaakt door kolendampvergiftiging, ontstaan, doordat roet in de kachelpijp den afvoer had tegengehouden. Het slachtoffer is noig niet bij kennis gekomen. DE MOORD TE ZUIDBiROEK. In verband met den mbord te Zuidbroejlc in den nacht van 25 op 26 Augustus' j.T. op een afgelegen boerderij aan het Wiuschoterdiep, waarvan een oude vrouw en haar zoon liet slachtoffer wer-

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 6