HEEREN-BAAI EEN PRACTISCH ST. NICOLAAS- GESCHENK verschaft U wolkat van gmot, TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 30 NOVEMBER 1931. No. 282. BINNENLAND. DE INSTELLING VAN BEDRIJFSRADEN. NEDERLANDSCHE AARDAPPELEN IN BELGIE. ZEELAND. WALCHEREN. Ingediend is een ontwerp van wet in zake de instelling van bedrijfsraden, aan de toelichting waarvan het volgende is ontleend: De groote uitbreiding, die de sociale wetgeving jaren heeft ond®réaa-n' deed meer en meer de wenschelijkheid gevoe len, dat de Overheid, zoo noodig onder haar toezicht een deel van haar omvang rijke en moeilijke taak aan het bedrijfs leven zelf zou overlaten. Naar de meening van den Minister moet de Overheid in de eerste plaats con- solideeren de gunstige resultaten, die in de sociale ontwikkeling van het econo misch leven werden bereikt. Zij kan bo vendien de mogelijkheden scheppen voor een verdere ontwikkeling van de orga nisatie van het bedrijfsleven. Op deze wijze kan zij stimuleeren tot het berei ken van nieuwe resultaten. Bij de behandeling der bedrijfsorgani satie kan onderscheid worden gemaakt tusschen de bedrijfsraden en de onderne mingsraden Bedrijfsraden zijn instellin gen, die in een bedrijf, d.w.z. in een complex van ondernemingen, die een soortgelijk product voortbrengen, wor den gevormd. Ondernemingsraden daar entegen zijn instellingen in de afzonder lijke onderneming. Het onderhavige wetsontwerp brengt een wettelijke regeling der bedrijfsraden. Het maakt de instelling van een be- drijfsraad mogelijk „wanneer de omstan digheden daartoe aanleiding gegeven". Hierdoor bestaat voldoende gelegenheid om met de bijzondere omstandigheden waarin elk bedrijf verkeert, rekening te houden. Men zal veelal als regel kunnen aan nemen, dat alleen die bedrijven rijp zijn voor een bedrijfsraad, waarin het orga nisatorisch Overleg tusschen werkge vers en arbeiders voldoende is gevor derd. Bij de samenstelling van den bedrijfs raad doet zich <n de eerste plaats de vraag \oor, op welke wijze de leden van de bedrijfsraden dienen te worden aan gewezen. Iwee mogelijkheden behoo- ren daarbij vooral onder de oogen te worden gezien. Men kan de werkgevers en arbeiders uit een bedrijf in de gele genheid stellen persoonlijk hun stem uit te brengen. In dat geval geldt een indi vidueel kiesrecht. Maar men kan ook van het standpunt uitgaan, dat de orga nisaties van werkgevers en arbeiders de leden moeten aanwijzen. In dat geval beweegt men zich in de lijn van een or ganisch kiesrecht. In het wetsontwerp wordt een rege ling in laatstbedoelden zin voorgesteld. VRIJZ. DEMOCRATISCHE BOND. Zaterdag en Zondag kwam de Vrijzin- nig Democratische Bond te Alkmaar in jaarvergadering bijeen. Uit verscheidene deelen van het land waren afgevaardigden aanwezig, o.w. vele dames. De voorzitter, mr. W. H. M. Werker opende de openbare vergadering met een redevoering, waarin hij ten ein de niet vooruit te loopen op de aange- kond gde inleidingen de heerschende crisis in zeer algemeene bewoordingen aanroerde, en zich vervolgens bepaalde tot de naaste taak van den Vrijz. Dem. Bond. Deze is, zeide hij, in de allereerste plaats handhaving van het beginsel van den vrijhandel tot het uiterste: Bij ons moet niet noodig zijn, wat zich afspeel de in den Vrijheidsbond, waar de af- deeling Rotterdam, kennis genomen heb bende van een mede door twee liberale leden ingediend amendement van pro tectionistische strekking, onder over- 47). e Udtnerin was een dochter van den goe cn Samaritaan. Niet alleen kon Ju- nes schuld tot den volgende dag] blijven bestaan, maar zij .gir^g) zeifs verder: z„ v 'ocmt u hier ver van daan? vroeg Wonen? Ver hier van daan? zei .lu ie ontsteld. Want zij begreep niet dade lijk' wa|t ze bedoelde. Als u buiten woont en u heeft mis schien geen aoomnemenl, dan kan ik u best een shilling leenen om naar huis te igaan. Julie nam de shilling met veel. dank aan. In haar omstandigheden zou dat haar misschien schatten waard zijn U kunt het mij teruggeven als u weer eens voorbij komt zei het meisje toen Julie haar weer heel hartelijk haar dank' betuigde en op onvaste beenen de straat op ging. HOOFDSTUK XXXIII. De frissche lucht van het Strand deed haar goed. Zij had reeds besloten da delijk' naar het Vicloriastation te gaan Iedere minuut telde mee. Ze moest den trein maar nemen. Wie weet hoeveel dal haar later uitspaarde. Het was heel druk op slraal. Bij alle weging, dat de vrijhandel, logisch uit vloeisel van de lib. levensbeschouwing, behoort tot de principieele program punten der liberale partij, het betreurt, dat de liberale Kamerleden medewerk ten aan dit beschermingsgezinde initi atief. In de tweede plaats hancdaaft de Vrijz. Dem. Bond zijn beginsel dat na tionale ontwapening noodig is, wij juist sedert het bestaan van den Volkenbond in eiken ongeoorloofden oorlog elke staat van rechtswege deelgenoot is; hij moet immers zijn gebied voor de troe pen, die namens den Volkenbond optre den, openstellen. Mr. Werker beëindigde zijn rede met de opmerking, dat de godsdienst niet kan zijn basis voor de samenstelling van vertegenwoordigende lichamen. Die bas's kan gezocht worden in eenheid van gedachten over cultuur en volks welvaart, maar godsdienstige antithesen vertroebelen het juiste inzicht in cul- tureele en economische vragen. Zoolang Nederland een unicum blijft met zijn volksvertegenwoordiging, waarbij gods dienstige scheidslijnen grondslag vati partijvorming zijn, zoolang zal de politiek in Nederland niet deugen. Dit kan men zeggen, ook wanneer men den gods dienst als factor van cultuur en indivi dueel zieleleven volkomen in zijn waar de laat. Na de openingsrede ging de verga dering over tot behandeling van huis houdelijke aangelegenheden, als regle mentswijzigingen enz, 's Middags sprak de heer Th. M. Kete laar over: „De aanslag op het peil van het volksonderwijs", en 's avonds hield mr. H. P. Marchant zijn gebruikelijke rede over den algemeenen politieken toestand. De Antwerpsche correspondent van de Maasbode schrij ft De Nederlandsche 1 an dbouw-conslïlen 1 in België jlir. v. Vredenburch te kappellen publiceert in de Belgische bladen de volgende mededeeling: Herhaaldelijk worden poolaardappelen verkocht of te koop aangeboden, welke vergezeld zijn van certificaten, waarop de namen en merken van bekende Ne derlandsche keuringsdiensten vermeld staan of bedriegelijk zijn nagemaakt. In verschillende .gevailen zijn bij de Bel gische justitie verzoeken om strafvervol ging ingediend. Aan belanghebbende koo- pers wordt de raad gegeven de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te ne men, voorts te eischen dat de verkoopers bewijzen, dat zij als officieele tusschen- personen zijn aangesteld en in geval van twijfel of bedrog zich te wenden Iftt den rijkslandbouw consulent. MIDDELBURG. Kumcr in de Vlaamsche Volksvertelling, Vanwege de hie- gevestigde afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Ver bond sprak gisteravond in een der zalen der sociëteit St. Joris de heer A. Brijs over „Humor in de Vlaamsche Volksver telling", Spr. begon met enkele voorbeelden van een kwelvertelling: een vertelling, waarbij men a. h. w. nog meer verwacht; een basis van "humor is hierin terug te vinden. Vlaanderen heeft een groote vertellingschat: velen daarvan heeft hij gehoord uit den mond van kinderen en ouderen, had ook veel floklore; doch de hebbepluk (tusschen Wettern en Brussel, in de Z.O, hoek van W. Vlaan deren) is nog in tact. Deze pluk gaat gepaard met de vlascultuur. Daardoor is veel floklore verzameld. Want van alle kantoren stonden massa,s menschen. Bij hel eerste loket waar ze aankwam, sLonf- den nog drie personen voor haar, waari- van één figuur haar zeer bekend voor kwam maar in haar overspanningen in de volte herkende zij hem niet dadelijk. Hij was gekleed in een donkere jas met pad den, een préhislorisch model, en een li oogen vilten hoed, die aan het geheel iets indrukwekkends moest gevenEn die indruk' werd nog versterkt door een. wan delstok', die Julie een koude rilling bet- zorgde. Een oogenblikk later huiverde zij van het hoofd tot de voelen. Oom Si s'tiond vlak' voor haar. Zij stond zoo dicht bij hem, dat zij hem met 'krassende slem een kaartje hoorde vragen naar hel Vic- toria|-station. Dus de engste vrees van Julie werd bewaarheid. De beurs was gedurende hel. gevecht in den winkel op den grond gevallen; de oude vrek had hem gevon den, het kostbare kaartje gelezen, hij had hel alles met elkaar in verband gebracht en begrepen en was nu op1 weg om het pakije in ontvangst te nemen. Dit lalles was zoo duidelijk- Dial begreep zo onmiddellijk. Zij had een gevoel of zij flauw zou vallen, maar verzette zich te gen die zwakheid. Zij moest voortgaan met hetgeen zij begonnen was. Alles was zoo goed als verloren, maar zij mocht het niet opgeven. Zij nam een kaartje en toen vloog zij op het lange perron Oom Si vooruit. Hij Vlaamsche streken komen de pluksters, en, bij de feesten komen de verhalen los. Deze vertellingen rubriceert men litterair in kwelvercellingen, in ophoo- pende vertellingen, en leugenverteilin- gen. Van elk dezer gaf spr. voorbeelden. Een groot onderdeel zijn ook de hei ligen vertellingen; Men weet hoe mak kelijk de Vlaming met zijn heiligen en met onzen Lieven Heer omgaat, zonder dat er van gebrek aan eerbied sprake is. St. Eloy de smeden-patroon is een groot figuur in de legendenwereld. Ook de natuur komt er veel in voor (waarom de kanarie geel is; waarom de duif roekoet (hiervan is een schoon ge dicht van Gezelle). Na de pauze gaf spr. eerst verschil lende kwalificaties van het begrip hu mor. Zoo: „oog en gevoel voor vroolijk makende tegenstrijdigheden tusschen voorkomen en bedoeling eener zaak", een opgewekte stemming, zonder een onvriendelijke bedoeling als bij de iro- n'e; boewei humor en ironie in de lit teratuur vaak niet uit elkaar zijn te houden. Een geheel juiste definitie is zeer moeilijk; die van spr. is: humor is in het heele leven: ge moet ze alleen kunnen hooren en voelen. Spr. meent, dat de humor veel min der voorkomt in de letterkunde, dan in de beeldende kunst. Een roman volko men humoristisch gegeven, is er niet. In Vlaanderen, meent spr. is er die humor in de litteratuur nog vrij veel. Zelfs soms bij Conscience (brief aan den lofeling) en Virginie Loveiing. De dichters zijn er niet rijk aan, en zeker niet de allermodernste. Maar Gui- do Gezelle wel. En zeker René de Clercq en Pol de Mont, Spr's opvatting van 't begrip humor, vindt hij 't meeste terug in Cyriel Buysse en Lode Baekelmans, een humor die de teederheid echter niet uitsluit. Bij Claes en Timmermans ligt 't er te dik op, al waardeert spr. deze schrijvers zeer, zijn deze schrijvers toe gankelijker, en hebben zij het volk weer tot lezen gebracht. Vooral Timmermans heeft veel invloed gehad op jonge schrij vers, (na-pallieteren!) Bij Stijn Streuvels is minder humor, al zijn pagina's bij hem van humor a. h. ,w. doordrenkt. Herman Teirlinck wil 't meest humoristisch doen. In het proza is toch meer humor dan in de (letterkundige) tooneelwerken. Doch spr. behandelt tenslotte uitvoerig vijf jongere schrijvers, die juist bijzon der humor op het tooneel hebben ge bracht: Willem Putman; Anton v. d. Velde; Paul de Mont (met Reinard de Vos, is bijna overal gespeeld), Ward Schouteden (met het in - Vlaanderen zee- bekende Jezabel), en Jos Jansséns (met de Wonderdokter). Dr. B u r g e r s d ij k, voorzitter der afdeeling dankte den spreker namens allen. z VEERE. Voor een volle zaal in ben Campveerschen Toren (tot de aanwezi gen behoorden de Burgemeester en mere. Drunker s) gaf de heer S. Sellenraad, bij gestaan door den heer F. IJ. Koning1, een leerrijke voordracht, opgeluisterd met lichtbeelden en muziek over hel kunst licht van den tcgenwoordigen lijd. Hij' maakte duidelijk wat direct en verspreid 'licht is en kwam als vanzelf op die uitvinding der gloeilamp en de behande ling van de toepassipgjen daarvan door Edison, den groots'ten uitvinder van de zen tijd, en door Philips met zijn reu zen fabrieken te Eindhoven. De spreker toonde vooral a(an hoe dor een oordeel kundig gebruik van het licht een hervor ming ten goede in onze woningen kan komen ten bate van ons werk, onze ge zondheid', onze levensvreugde en onze porlemonnaie. Tenslote dankte de Burgemeester, ook namens de aanwezigen den spreker liar- zag heel slecht, dus al was hij minder vervuld geweest van hetgeen hij van van plan was, dan had hij haar toch niet opgemerkt. Julie was wel eerder opi het perron, waar zij wezen moesten, maar de trein was er nog niet. Hij kwam twee minu ten later. Toen was Oom Si er en zij stapten tegelijk in. Zij zorgde echter wel niet in denzelfden wagon terecht te ko men als haar vijand. Hoe kort de reis ook mocht wezen. Juli had al den tijd 0111 te overdenken, dat haar kans om te slagen al heef ge ring was. In ieder geval moest zij het probeeren voor dal hel repu gepresen teerd werd. Zoodra ze het station naderden, stond Julie op en sprong er al uit voordal de trein stil stond. Zij liep» zoo hard zij kon hel perron over, veel harder dan de oude krokodil loopen kon. Daarenboven wist hij niet dat zij vkfk voor hem was. Tot zoover ging alles goedToch had zij weinig hoop het pakje terug te krijgen 'zonder re?u. Maar zij gaf zich nog niet over; zij moest lot het uiterste volhou den. Aan de toonbank van het depot stapte zij moedig vooruil. Een vrij oude man had den jongen man van zooeven ver vangen; de vorige was nergens te zien. Dat was een groote teleurstelling want zij had gehoopt dat de vorige vriende lijke beambte haar zou herkennen. Ge lukkig waren er op dat oogenblik geen Zóó mag zeker genoemd worden de fraaie Imit. Oud-Zilveren Tabakstrommel, gevuld met een half pond D'E Echte Friesche Heeren-Baai. De rooktabak bij uitnemendheid Uw winkelier heeft ze in voorraad vanaf 65 ct. per half pond. ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS B54 (Ingez. Med lelijk, voor zijn nuttige en aangename voordracht en sprak de hoop uit, dal deze moge strekken tot verhooging van het levensgeluk der Veerenaren en van den bloei en welvaart der gemeente. ZUID-BEVELAND GOES. Zaterdag werd in hotel „Cen traal" te Goes de jaarlij'k'scbe aligemeene vergadering gehouden van den Bond van Harmonie- en Fanifarevereenügingjeil in Zeeland. De vergadering Was druk bei- zocht Met het bestuur wa,ren aanwezig de afgevaardigden van 28 aangesloten vereenigiingen. De re'Kenmg en verantwoording van den penningmeester werd igoedgekeiird Uit het jaarverslag bleek o.a. dat het ledental in het afgeloopen jiaar met twee was verminderd door de ontbinding van de „Houthandel Walcheren'' te Middel burg en door bedanken van „Excelsior" te Terhole. Momenteel zijn nog 33 ver- eenigingcrv aangesloten. De aftredende bestuursleden de hee- ren A. A. Mol 'te RJilta;nd en M,. v Jfl. Gjriendt te Vlijmen (N B.) werden hieir- k'ozen. In de plaats van de heeren M. iA. Riotnijn le Domburg te)n| J. Huis soon te Cq- lijnsplaal werden gekozen de lieeren F. N. Grims te Koude'kterke en C. Fliipf se te Wissenkerke. De scheidende voor zitter, de heer J. Huis son, werd lot eerelid 'benoemd. De vraag: „Zal in 1932 een bondscon- cours worden jgehouden?" werd in 'beves tigenden zin beantwoord. Als plaats daar voor werd aangewezen Wemeldinge. De afgevaardigde dier veneenigiing deelde andere menschen, zoodat Juli den lijd had een beschrijving van het pakje te ge ven en Le vertellen dal zij het repu niet bij zich had. Zooals zij wel vermoed had, maakte de man bezwaren .Zonder repu kon hij hei pakje niet afgeven. Maar ik moet het eenvoudig heb ben, zei Julie. Ein aangespoord door de overtuiging, dat zij geen oogenblik' kon laten verleu ren gaan, 'lichtte zij eenvoudig een klep van de toonbank op en ging ze'lf naar binnen. (Het hej.pt u iniejt of u binnen komt, zeide de man gemelijk. U kunt niets krijgen zonder ontvangbi'ljiet. 1 - Maar mijn beurs is miij ontstolen, zei Jullie. Dan zou ik u raden naar den chef te gaan. Daar heb ik geen tijd voor. En miet den moed der wanhoop, ieder oogen blik verwachtende Oom Si's stem' ach ter zich te hooren, d'eed Ju'lie net of de man niets zei en bltecf de vele en zwaar beladen bagagerekken na ga-m om haar eigendom le zoeken. HOOFDSTUK XXXIV. Ik zeg u toióh dlaftf het u niets h|efljpt. De beambte protesteerde nogmaals,, maar hij moest zich omkeeren om den vol gende te, woord te staan, Julie's smeek te haast of haar oog op dat oogenblik' op het pakje mocht vallen, want bet eenige, wat zij hoopte, w® hel mee le mede, dat reeds een prachtig gelegen terrein daartoe gratis was aangeboden Medegedeeld werd nog, dat voor het a.s. solistenconcours groofc deelname is. Nog werd eenige wijziging aangebracht in een artikel van hel reglement, rege lende de overgang naar de verschillende aifdeelingen. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Begroeting 1932 burgerlijk armbe stuur. Burg. en Weth. stellen voor de inge diende begrooting 1932 van het Burg. Armbestuur goed te keuren met een ge meentelijke subsidie van f 119.600. De oommissie van financiën beeft naar aanleiding van de begrooting eenige vra gen gesteld en eenige opmerkingen ge maakt, waarop het Armbestuur op ver zoek van Burg. en Weth. heefl geant woord. Wij laten de voornaamste hier van met het antwoord volgen. Naar aanleiding van een paar vragen over 'lager ramen van ootvangpos'fen, deelt het Armbestuur mtede, dat de eer ste post betreft de verhalen op de ouder domsrente van hen die ter verpleging in het Oude Mannen- en -Vrouwenhuis zijn opgenomen, welke verhalen aan wei nig schommelingen onderhevig blijken te zijn. De tweede post betreft de verhalen bij Gasthuisopnauie. Daarvan valt vol gens het bestuur op te merken, dat ver pleging voor rekening van het Burgerlijk pakken en de vlucht te nemen. Maar die wensch werd niet vervuld. Zij had niet opgelet waar liet neergelegd was en al keek ze overal, ze kon het niet vinden. Op dat vreeset ijk oogenblik kwam de beambte, aan wien zij het afgegeven had. haar vriend te voorschijn. Zij liep dadelijk op hem af, dat was immers! haar eenige kans. 'O, wat ben ik blij dat u komt, riep Julie met een eenigszins opgewonden stem. Herinnert u zich niet dat ik u een pakje heb afgegeven in een bruin paiper een paar uur geleden? De zenuwachtige stern, waarmee dit gezegd werd, deed den jongen man Ju lie verbaasd aankijken. Ik heb het regu, dat u mij gegeven hebt, verloren, maar 11 herinnert 11 loch zeker wel dat ik het gebracht heb. Haar hoofd gloeide. Weet u niet dat ik 11 een lpri'T'e gaf van tien shilling? En dat u het is gaan wisselen? Deze jeugdige beambte was niet zoo heel vlug van begrip maar hij trok -,to wenkbrauwen samen en sclie mi een flauwe herinnering te hebben van het geval. Maar terwijl hij hierover nadacht, keek Julie over haar schouder Oom Si aan den anderen kant van de toonbank staan. En een tweede liiik verkondigde haar, dat de andere In stm'do het papiertje reeds in de hand hg (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5