HEERENBAAI Wk BOEKENSCHOUW' verschaft Uwolkm van genot. DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 28 NOVEMBER 1931. No. 281. -1 FEITEN EN CIJFERS OVER SCHOOL EN ONDERWIJS. VOOR KLEINE TUINEN. LANDBOUW LEGER EN VLOOT. Ook voor U*. h deze fraaie Imit. Oud-zilveren Tabakstrommel gratis beschikbaar! ECHTE FRIESCHE V 20*50 CT. PER ONS Het Ziekenhuis in verband met de ontwikkeling der geneeskunde en de volksgezondheid in Zeeland, door Medicus. VII. Wij vervolgen onze opmerkingen over het interne schoolbedrijf met eenige me- dedeelingen over de leerstof. Voor en belangrijk gedeelte staat deze vast. In alle scholen voor gewoon lager onderwijs worden de vak ken lezen, schrijven, rekenen, Neder- landsche taal, vaderlandsche geschie denis, aardrijkskunde, kennis der na tuur, zingen, teekenen en nuttige hand werken voor meisjes onderwezen. Het is echter van belang even op een paar andere vakken te letten. Vooreerst op het vak lichamelijke oefening. Eerst over eenige jaren zal, volgens de Lageronder- wijswet 1920, dit vak aan alle scholen ingevoerd moeten zijn. Thans geldt dien aangaande een overgangsbepaling. De Statisiek van het Gewoon en Uitgtgebreid Lager Onder- w ij s1) vermeldt, dat er aan 65 pet van de scholen voor gewoon lager onderwijs reeds onderwijs in lichamelijke oefening wordt gegeven. Handenarbeid vindt men slechts in een gering aantal scho len n.l. 5 pet. van het totaal. Zwemon derwijs genieten de kinderen van 3 pet. der scholen. Fransche, Duitsche en Engelsche taal mag, gelijk bekend, in de eerste zes leerjaren eener school voor gewoon la ger onderwijs niet onderwezen worden. Vele ouders laten daarom hun kinderen een cursus in een vreemde taal volgen buiten de gewone schooluren. Vooral Fransche cursussen verheu gen zich in groote belangstelling. Yoor- zoover aan het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend, volgen ongeveer 10 pet. van de leerlingen van het 5e en 12 pet. van de leerlingen van het 6e leerjaar zulk een cursus. In de groote steden is het percentage veel hooger dan op het platteland. Het is bekend, dat in het wetsontwerp tot wijziging der Lageronderwijswet wordt voorgesteld het onderwijs in een der drie moderne talen in de genoemde leerjaren weer mogelijk te maken. Ten hoogste 3 uren per week zouden dan aan dit onderwijs mogen worden besteed. In vrijwel alle confessioneele bijzon dere scholen worden vakken onderwe zen, verband houdende met de richting der school, zooals bijbelsche geschiede nis, kerkgeschiedenis, enz, In de open bare scholen wordt geen godsdienston derwijs gegeven. Althans niet binnen 't gewone leerplan. ,,Het geven van gods dienstonderwijs blijft", zoo bepaalt de wet „aan de godsdienstleeraren overge laten". Bij de ïegeling van de schooltij den der openbare scholen moet even wel door het vrij geven van uitdrukke lijk in die regeling genoemde uren wor den gezorgd, dat de schoolgaande kin deren in de schoollokalen die daar voor kosteloos beschikbaar worden ge steld of elders godsdienstonderwijs van die godsdienstleeraren kunnen ge nieten. Van deze gelegenheid wordt nu aan 60 pet.van de openbare scholen voor g.l.o, en aan 37 pet. van de openbare u.l.o. scholen gebruik gemaakt. De sta tistiek, waaruit wij deze gegevens put ten, vermeldt, dat 17 pet. van de leer lingen der openbare scholen voor g.l.o. en 12 pet. van die van de openbare u.l.c scholen op deze wijze godsdienstonder wijs genieten. Wanneer men de uitgave zelf raadpleegt waartoe wij alle le zers van harte opwekken vindt men deze gegevens afzonderlijk voor de pro vinciën, de grootste gemeenten en en kele groepen van kleinere gemeenten terwijl daarin bovendien nog is ver meld, welke kerken en organisaties op dit gebied werkzaam zijn en hoeveel scholen en leerlingen zij bereiken. i). Uitgegeven ter Alg. Landsdrukkerij, 's-Gravenhage. Het aanplanten van klein fruit in den tuin. Behalve appels en peren kunnen we in tuiruen van beperkte' omvang1 ver schillende soorten klein fruit aanplan ten. Eerstens denlcleo we dan aan bes sen waarvan roode en witte aalbessen het 'meest beklemd zijn. We planten deze op li/a iM. afstand. Goede soorten 'zijn. roode Hoornsche, Fays new prolific, en Ho'llandsche dikkop. Kruisbessen plan ten we op denzelfden afstand; voor zwad- te bessen moet de afstand iets ruimer zijn, nul. 2 M. Kruisbessen en vooral zwarte bessen groeien en dragen ook nog goed op een schaduwrijke standi plaats. Van Kruisbessen zijn de soorten Whinham Industrie, Engle'l'seh gele en vroege ruige gele, en van zwarte bes sen: Goliath en Lee's prolific zeer goed. Tusschetn de bessen kunnfen we nog eenige rijen aardbeien planten, welke we een afstand van 40 cM. geven. Vooral bij' laten najaarsaanplant is het wenscbe- lijk om de jonge plantjes licht onder te strooien met ruigen mest, evenwel ver dient dit ook aanbeveling voor oudere planten. Ook deze groeien en dragen nog goed in de schaduw, maar de zon beeft toch een zeer igunstigen invloed vooral op den smaak.' der vruchten. Op een schaduwrijke standplaats kan men ook Met succes een moreHenboom planten. Vooral als leiboom tegen 'n op het Noorden liggenden muur of schutting ge bruiken we deze vruchtsoorten gaarne. Tijdens den bloei zijn ze eren mooi slis welke klimplant ook, en wanneer de vruchten gaan 'kleuren, zijn ze 'n mooie sieraad van onzen tuin. Wel is hel lastig dat we ze zoo be schermen moeten tegen de vogels, welkle aangetrokken door de helderrood© kleur, er al spoedig bij zijn. Maar ook aardbei en en aalbessen versmaden ze niet, zoo dat we tegen 't rijpen der vruchten onze maatregelen moeten nemen opdat we ook ons portie krijgen. Ook frambozen 'klomen in aanmerking voor aanplant in kleine tuinen. In het algemeen planten we ze op 'nr ij, zoodat de slappe stengels aan 'n draadleiding of latten kunnen worden a angenonden. We kunnen ze ook planten op een afstand va|n 1 M,'- en de stengels aan 'n stevige stok of paal vast binden. De afgedragen stengels sterven af en worden in den nazomer bij den grond afgesneden. Hieraan na verwant is de Japansche Wijnbes. De stengels dezer plant worden 3 tot 5 iM. lang en kunnen dienen voor bbkleeding van muren, schuttingen, boeg jes of pergola's. De in trossen gezeten oranjtetroode vruchtjes zijn zeer decoratief. Uitvoering tarwewet. Het secretariaat der gewestelijke tar- weorganisatie deelt ons het navolgende mede. i Herhaaldelijk komen ej vragen over de nabetaling van den oogst 1930, weikei thans voor de kringen achteretepvoLgens plaats vindt. Noord- en Zuid-Blevteland, Schouwen en Duiveland zijn reeds uit betaald, Tholen, West- en Ooat-Zwschj- Vlaanderen en Walcheren volgen daar na. Hoewel op de gehouden vergaderingen deze aangelegenheid is toegelicht kan het navolgende worden mledegedeeld Er is aanvankelijk f 2.50 per 100 kg. ingehouden. Hiervan moet op aanschrij ving van hoogerhand f 1.worden gere serveerd als algeimJeene reserve, om' daar uit voor deivduur der tarwewet buiten gewone uitgaven voortvloeiende uit on voorziene voorvallen te bestrijden, als bijv. de extra bewaarpreimie die vpor de oude oogst is betaald. Waar lang niet alle landbouwers van den oogst 1930 nog geprofiteerd hebben is deze regeling te billijken. Er kan dus f 1.50 per 100 kg. uitbetaald worden. De G. T. Z. kan slitechts daalders be talen over de hoeveelheden die aan de V. I. T. A. zijn geleverd. Daarna is de regeling getroffen dat voor geschoonde partijen f 1.50 per 100 kg. wordt betaald, terwijl op de oai- geschoonde ingeleverde partijen een schooningspercentage in retaining wordt gebracht, daft op 3 °/o isi bepaald. Op de ingeleverde hoevteelheden wordt dus 'n korting van 3 toegepast en ovfer de resteerende hoeveelheid de uitbetaling gedaan. Bijv. A heeft geleverd 1000 kg. ge schoond, ontvangt dus 10 X f 1-50 f 15.B heeft 1000 kg. ongieschoond ge'everd en ontvangt dus 1000 3 °/o =- 970 X f 1.50 f 14.55. Bij Kon. besluit zijn bevorderd: tot luit. t. z. Ie kl. de luit. t. z. 2e kl. J. G. A. Veerman en A. H. I. Kra mers; tot luit ,t. z. de luit. t. z. 3e kl. L. J. van der Veen ,A. van Miert en J. p„ A Dekker; tot officier-vlieger le kl. de off.-vlieger 2e kl. M. F. Eikerbout. De majoor-machinist A. Lubsen, is bevorderd tot adjudant-onderofficier,, de majoor-telegrafist W. van Ee tot op- per-telegrafist. De adjudant-onderofficier der mari niers Ch. J. Nijbacher is overgeplaatst van de afdeeling mariniers te Rotterdam naar de kazerne te Amsterdam. *|r. a U ontvangt fiaar bij aankoop van eSn Halfrond DE Echte Friesche Heeren-Baa» vanaf 65 ct per Yz pond. Vraag nog fieden Uw Winkelier een half-pond DE Echte Friesche Heeren-Baaï in deze fraaie trommel f -Sis.* i X f. B53 ËfGSS (Ingez. Med.) ONTVANGEN BOEKEN. „Gustaaf Landauer", zijn levens gang en levenswerk. Landauer's betee- kenis voor het socialisme als strijdbewe- ging en als kuituurverschijnsel door Hen- riëtte Roland Holst. (Van Loghum Sla terus U. M., A r n h e m.) Van denzelfden uitgever „Zoeklicht" Nederlandsche encyclopaedie voor allen onder leiding van dr. T. P. Sevensma. Supplement; medewerkers J. Branbergen, ir. jhr. W. M. de Brauw, Just Havelaar, dr. I. van Os, dr. K. F. Proost e.a. „Het industrieel uitgevoerde meu bel", gewijzigde tweede druk, door Ar nold H. Jansen, met verschillende af beeldingen. (W, L. J. Brusse, Rot- t e r d a m). i Nellie van Kol. Richtingslijnen; beschouwingen, verzameld door Lili Schaank-van Kol en Ida Heyermans, met een inleiding van prof. dr. J. H. Gun ning Wzn. (N.V. Em. Querido's U. M. Amsterda m.) „Medische Pasmunt", verzameld door Medicus. Dit boek bevat verschil lende artikelen over de geneeskunde, volgens den inhoud o.a. vivisectie, de kunst van genezen, opium, koorts en tu berculose, doofheid enz. (C. A. Mees, Santpoort.) „Geboeide Vrijheid", door Mary Grace Ashton, schrijfster van „Ras", ge autoriseerde vertaling van Eva Raedt de Canter. In dit boek behandelt Mary Grace Ashton op haar eigen zuivere, ge voelvolle wijze in hoeverre ieder mensch persoonlijk vrij is van geestelijke ban den, hetzij deze door een Godsdienst, een milieu of eigen persoonlijkheid ge legd werden. (Van Holkema Waren - dorf's U. M., N.V., Amsterda m.) „Eenvoudige Warenkennis", keu keninrichting en levensmiddelen, deel I, door J. P, Roessingh, leerares koken en voedingsleer te Middelburg In dit boekje worden verschillende waren- kennisonderwerpen op eenvoudige wijze behandeld, eenigszins aanpassende aan de practijk. (J. Noorduyn Zoon, G o- r i n c h e m.) Het eerste nummer van „Succu- lentenkunde", maandblad gewijd aan de studie, het verzamelen en kweeken van succulente planten, met enkele afbeel dingen, onder redactie van J. J. Ver beek Wolthuys te Voorburg. Van de serie „De toekomst van ons volksonderwijs". No. 3. Rapport en bij lagen inzake het Vervolgonderwijs, uit- 3.) Met de bescheiden hulpmiddelen van vroeger kwam het voortdurend anders uit als voorspeld was. Er werden herhaaldelijk patiënten te goeder trouw naar sanatoria gezonden, die er eigenlijk niet thuis hoorden, soms zelfs geen eens t.b.c. had den. Ter wille van een zuivere beoordeeling en het vplgen van den goeden weg kan hiermede niet meer worden volstaan. Een uitgebreid en veelzijdig onderzoek is in vele gevallen noodig ter beoor deeling en beantwoording van de vragen: Is tuber culose in het spel? Is de patiënt gevaarlijk voor zijne omgeving? Hoe ver is de ziekte gevorderd? Hoe zal het ziekteverloop vermoedelijk verder gaan? Hoe moet de behandeling zijn? Zoowel het Röntgenonderzoek als het laboratorium onderzoek en zoo noodig ook een observatie in een zieken huis zijn daarbij onmisbare hulpmiddelen. Dit is een volksbelang van groote beteekenis. Daarom heeft het Rijk, met behulp van het particulier initiatief een uitgebreiden tuberculosedienst ingericht, welke welhaast uitsluitend met Rijksgelden werkt. Daar voor is ons land in een aantal districtsdiensten ver deeld. Zeeland heeft sinds 1923 zulk een district- dienst. In Middelburg op de terreinen der Gods huizen staat het districtsconsultatiebureau, in ver schillende andere plaatsen staan kringbureaux. Het geheel functionneert onder leiding van een districts arts. De hulp t.o.z, van alle onderdeelen van onder zoek wordt als regel gratis verstrekt. Het Rijk ontlast hiermede menig Burgerlijk Armbestuur, hoe wel voor den verderen gang van zaken ook andere finantieele steun niet kan worden gemist. In de meeste andere provincies worden dan ook door provinciale en gemeentelijke subsidies verpleeg- fondsen in stand gehouden. Zeeland slaat hierbij nog een uiterst poover figuur. De provincie steunt dezen districtsdienst ®ict, al ontvangt de Provinciale Zeeuwsche Ver- eeniging tot bestrijding der Tuberculose wel voor andere doeleinden provinciale subsidie. Het districtsconsultatiebureau in Middelburg ontvangt geen gemeentesteun. Desondanks werkt deze dienst op volle kracht. Het volledig onderzoek, o.a. het Röntgenonderzoek, heeft in samenwerking met de daarvoor in aanmerking komende afdeelingen in het Gasthuis plaats. Het spreekt vanzelf, dat ook de longpatiënt, die buiten dezen districtsdienst om hulp zoekt, op dezelfde onderzoekingsmethoden aanspraak kan doen gelden. Bij den maaglijder werd vroeger op inderdaad hoogst primitieve wijze de ziekte bestudeerd. Het onderzoek van de ontlasting op bloed en het onder zoek van uitgehevelde maaginhoud bracht wel reeds verbetering, maar doordat onvoldoende in zicht in het geheel werd verkregen was de be handeling vaak verre van doelmatig. In uitersten nood, onder de slechtst denkbare omstandigheden werd dan in den aanvang van deze eeuw de chirurg te hulp geroepen, maar natuurlijk liep dit maar al te vaak op bittere teleurstelling uit. De behandeling was vrijwel uitsluitend gericht tegen bepaalde hinderlijke symptomen. Het tegenwoordige vol ledige onderzoek vermag veel dieper in het wezen der zaak door te dringen, al zijn niet alle factoren tot in fijnste bijzonderheden na te pluizen. Menige zoogenaamde maaglijder blijkt dan een andere kwaal te hebben. Het omgekeerde komt al even zeer voor! Bij menigen patiënt met vage buik klachten kan precies worden nagespeurd waar het proces zetelt, van welken aard het proces is, hoever het is voortgeschreden, welke gevaren er door dreigen en welke speciale behandeling de beste kansen van min of meer volledig herstel biedt. Dit alles kost tijd, geduld en geld, maar het resul taat is de instelling van de meest doelmatige be handeling voor elk geval op zich zelf. Dit doel is tijd, geduld en geld toch wel waard? Een Rijksorganisatie hiervoor ontbreekt. Het Rijk beweegt zich meer op de terreinen der voorbehoe dende geneeskunde, behoudens de mogelijkheden via Ziektewet, Raden van Arbeid en Rijksverzeke ringsbank. Zoo zouden wij welhaast op elk onderdeel der geneeskunde het enorme verschil tusschen het ver leden en het heden kunnen toelichten. We zullen dit nalaten, het vraagt te veel plaatsruimte, is over bodig en zou tot eentonigheid voeren. Doel was slechts u te doen inzien, dat, gezien de samenhang tusschen oorzaak, gevolg en behandeling, het van het allergrootste belang is zich vóór iedere ge neeskundige behandeling eerst zoo zuiver mogelijk de ziekte-oorzaak en den stand zan zaken te rea- liseeren. Alleen dan is het mogelijk de meest aan gewezen behandelingsmethode aan te geven en de kans op nuttig effect is dan ook het grootst. De middelen van onderzoek moeten daarvoor ruim voorhanden zijn. Daarbij moeten we goed in het oog houden dat deze middelen toepassing behooren te vinden bij eiken daarvoor krachtens zijn ziekteverschijnselen in aanmerking komenden patiënt. De niet kapitaal krachtige mag onder geen enkele voorwaarde de dupe worden van zijn tekort aan kapitaal. Een verstandige gemeentelijke geneeskundige dienst (want deze vragen behooren feitelijk niet bij een Armbestuur thuis, doch bij een geneeskun digen dienst, van waaruit medische controle kan worden uitgeoefend) zal hier de steungrenzen ruim trekken. Het spreekt evenzeer vanzelf dat ook de inwo ners van omliggende gemeenten op dezelfde wijze van deze methoden van onderzoek moeten kunnen profiteeren. Een ziekenhuis alleen en uitsluitend willen ge bruiken voor de inwoners van de plaats zelve is een monsterachtigheid tegenover de omgeving. Bovendien zouden de eischen van outillage er ab soluut niet door kunnen worden verminderd. Deze eischen van outillage worden uit den aard der zaak aangegeven door de in het ziekenhuis werkzame medici. Het is de eenige groep van menschen die hiertoe in staat zijn. Een Bestuur moet op het advies der medici afgaan. Hierop wordt wel eens critiek geoefend, maar men diene er wel van doordrongen te zijn, dat de medici, al vinden zij er natuurlijk tevens hunne broodwinning in, deze eischen stellen in het waarachtige belang van de aan hun zorg toevertrouwde patiënten. Wanneer dan volledig onderzoek heeft plaats gevonden, volgt de behandeling. Ook hiervoor ver langt men terecht van de ziekenhuizen aanpassing Jaan den nieuwen tijd en de nieuwe inzichten. Ook hierbij speelt het laboratorium vaak een groote rol [en voor geval een chirurgische behandeling is aan gewezen spreekt het vanzelf, dat alleen 100 veiligheid en 100 inrichting toelaatbaar zijn. Nergens anders wellicht kan een klein tekort of yerzuim zich zoo wreken t.o.z. van het resultaat. Dat dit ondanks alle voorzorg toch wel eens bene den de verwachting blijft, kan nooit aan de ge volgde methode worden gewezen. Elk menschen- werk is onvolmaakt. Maar juist daarom moet dan ook elke daadwerkelijke vooruitgang der weten schap, welke het ideaal der volmaakte genezing dichterbij brengt, zoo spoedig mogelijk praktisch worden toegepast en ingevoerd. Ook in de niet chirurgische afdeelingen kunnen kleine verzuimen de meest ernstige gevolgen heb ben en ook hier moet het ideaal met behulp van de vooruitgang der toegepaste wetenschap zooveel mogelijk worden nagestreefd. Hier ligt zonder twijfel een subjectief element in. Daarom is er ver trouwen noodig in het verantwoordelijkheidsgevoel der aan een ziekenhuis verbonden medici. Ver meden moet evenzeer worden, dat instrumenten waarvan het nut nog geenszins vaststaat worden aangeschaft, als dat noodzakelijke aanvullingen met hulpmiddelen, waarvan het nut wèl reeds vaststaat, zouden worden geweigerd. Er kan niet genoeg op worden gewezen, dat hierbij allerlei factoren tegenover elkander dienen te worden afgewogen. Ten onrechte echter hoort men hierbij door outsiders nog al eens de meening. verkondigen, dat de medici geneigd zijn iets aan te vragen van uitsluitend academisch belang, uit een soort ijdelheid. De ingewijden weten gelukkig beter en zij zijn er wel van overtuigd, dat het doel van het ziekenhuis: „Goede verzorging en be handeling der zieken in het belang van den zieke zelf ook bij de medici de. werkelijke drijfveer is. (Wordt vervolgd).-

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 9