M tf St Nicolaas-verrassing CORNS. HENNING Een Moderne Foto Het mooiste wat U kunt geven Zie onze Etalage ATELIERS VOOR MODERNE FOTOGRAFIE N MIDDELBURG MARKT 14 VLISSINGEN BADHUISSTR. 63 TWEEDE BLAP VAN DE PROVINaALE ZEEÜWSCHE MTODELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 28 NOVEMBER 1931. No, 281. ZEELAND. UZJJIZ/VïJ-fXJj,.)» Z3ZT/WO/ET/ T VZZC/i£QMEE N.V. Stoomwasscherij Volharding IX as- I 'mai en. staling kleine /EELE* OED, Bond LNDEL tpapier,. rspelen. riaanse, iwsche t, over- en een Rott, 8.- 8.— 8.— MIDDELBURG. Dierenbescherming. Voor de afdeelingen van de Neder- landsche Vereeniging tot Bescherming van dieren en de Nederlandsche ver eeniging van Huisvrouwen, hield gister avond in de Sociëteit St. Joris mevrouw J. C. PoelgeestBrand een lezing over het werken van de eerstgenoemde ver eeniging. Voor de pauze heeft spreekster in den breede uiteengezet wat door de verschil lende afdeelingen wordt gedaan, en o.a. gcruimen tijd stil gestaan bij de asylen, en de noodzakelijke hygiène in die in richtingen, verder bij de zorg voor het zieke dier, het bouwen van stallen voor woonwagenpaarden, het aanbrengen van drinkbakken voor honden en paarden, die helaas meermalen door de jeugd zijn verontreinigd en daardoor onbruikbaar gemaakt. Ook inzake samenwerking met onderwijzers en politie is o.a. te Leiden zeer veel goeds bereikt en vooral de op stellenwedstrijd, die daar ieder jaar in de hoogste klassen der lagere scholen wordt gehouden met een feestelijke bijeen komst als slot heeft zeer veel doen be reiken. Na de pauze heeft mevrouw Van Poelgeest enkele grepen gedaan uit het vele, dat het hoofdbestuur doet en o.a. het groote resultaat, dat bereikt is door de g'roote medewerking van de spoor wegen, welke samenwerking in Duitsch- land is nagevolgd door het kortge leden openen van een groote stal bij het station te Berlijn voor paarden, die bijv. van Polen naar Nederland worden ver voerd, om daar te overnachten en ge voed en gedrenkt worden belicht. Ten slotte volgden een aantal goede lichtbeelden alle betrekking hebbende op doel en streven der vereeniging. ZUID-BEVELAND. Ned. Chr. Landarbeidersbond. GOES. Donderdag had alhier een bijeenkomst plaats van de Zeeuwsche afdeelingen van den Nejd. Chr. Landar- arbeidersbond, die ze(er druk bezocht was. Ongeveer 200 leden vertegenwoor- digende 43 afdeelingen waren opgeko men. Slechts de afdeeling St. Philips- land was afwezig. Van sommige dorpen was men per extra auobus gekomien, zoo o.a. de afd. Oud-Vosmeer met 23 leden. De Bondsvoorzitter de heer R. Sie mens te Utrecht, zeide, dat deze ver gadering geen Bonds- of cris'is-vefg(a(- dering is. Er zal alleen over het bonds- werk gesproken worden, principieel zoo wel als practisch. We moeten krijgen een kern van ge schoolde mannen, van onderlegde be stuurders die kennis hebben van het organisatiewezen en van bet bondswerk. Er is in Zeeland in dit opziciht een ach terstand, omdat in deze provincie de organisatie nog jong is. Dezen achter stand willen we inhalen. Hierna belichtte de heer A. Vinger ling (Hoofdbestuurder) de principieele zijde van de zaak. Daarna sprak de heer H. Oudekerk secretaris vain den Bond, over e©n ver waarloosd verleden in Zeieland, een moeilijk begin en ejejn flinke ontwik keling met kans op resultaten. Van de gelegenheid om vragen te stel len maakten velen gebruik. Ze waren in hoofdzaak van practischen aard. De heer Oudekerk vond gelegenheid om tal van practische wenken te geven. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. AXEL- Dezer dagen verscheen bij een familie alhier een koopman, die voorgaf haar te kennen, mededeelende dat hij ongeveer 10 jaren geleden uit Axel naar Amerika was vertrokken. Hij bood te 'koop linnengoed, als handdoeken, zak Zij was een sterk', vastberaden meisje, maar haar vijand was op het oogenblik in een veel gunstiger positie clan zij. En op het oogenblik was het of zijn kracht verdubbelde als die van ,e©n bezetene Haar kreten en pogingen om los to komen verdubbelden zijn Woestheid. Zeg waar het is pf ik sla je dood. (Wanhopig gelukte het haar ten laat ste zich los te wringfen jen ofschoon hij haar niet de kracht van ©en beizetene trachtte te verhinderen zich los te ma ken, ontsnapte zij en liep de straat op. Hij volgde haar tot aan de winkeldeur, zwaaide met zijn stok, vervloekte haar ©n riep haar allerlei dreigementen van wat hij doen zou als zij het schilderstuk niet dadelijk terugbracht. Pijnlijk, hijgend van inspanning, liep zij in de duisternis voort. Zij voelde zich meer dood dan levend en toen de oude man het huis was ingegaan, bleef zij een oogenblik staan ein trachtte wat bij te komen. Zij wou dolgraag haar koffer terug hebben. Haar eenige hoop was de politic daarvoor in den arm 'te nemen. In doeken enz. die hij te voorschijn haalde en oolk stoffen voor oostuums. Men kocht een en ander waaronder ook eenige cou- ponnen stof, alles te zamen voor een waarde van ongeveer» f 120. Toen O. op het punt stond te vertrekken en men hét gekochte nog eens naging, miste men een ooupon grijze stof ter waarde van ongeveer f 30. Toen men O. daarop oph merkizaam maakte, riep hij! evenwel on der het heengaan, dajt het er wel moest zijn en wel onder .andere lappen zou lig gen. Meteen sprong hij in zijn auto en reed hij heen. De stof is evenwel niet gevonden. De politie stelt 'n onderzoek in. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. Gemeenteraad van Zuidzande. ZUIDZANDE. Donderdag vergader de de Raad dezer gemeente. De heer Lako was met kennisgeving afwezig. Het verzoek van de slagers om met hen, ten behoeve van het uitponden van slachtdieren, een contract te slui ten voor het huren van hun winkel en slagerij, vindt geen bijster gunstig ont haal. Verschillende bedenkingen wer den hiertegen geopperd. Zoo werden de tarieven onaannemelijk geacht. Moei lijkheden hadden zich reeds voorgedaan om in een slagerij te slachten. Raadzaam werd het geacht om le dezen aanzien een afwachtende houding aan te nemen, mede in verband met het feit, dat door den keuringsveearts in twee gevallen proces-verbaal is opgemaakt tegen per sonen, die op hun erf een varken heb ben geslacht dat aan keuring was onder worpen. De voorzitter zegt dat de vee arts het schrijven van den Inspecteur van de Volksgezondheid heeft laten le zen, waarin deze te kennen geeft, dat hij het niet verbiedt omdat dit vleesch niet in de algemeene consumptie gebracht wordt. De veearts meende er een an dere meening op na te moeten houden. Besloten wordt een afwachtende hou ding aan te nemen, totdat later beter zal kunnen beoordeeld, of het stichten van een gemeentelijk slachthuis al dan niet wenschelijk is. Adhaesie zal worden betuigd aan het adres van de gemeente Graauw en Lan- gendam om hoogeren steun te krijgen voor de bietencultuur. Vervolgens wordt een winkelslui tingsverordening vastgesteld. Waarin wordt bepaald, dat in de week behalve Zaterdags, de winkels moeten gesloten zijn tusschen 9 uur n.m. en 6 uur v.m. Gedurende den Zondag zullen de winkels geopend mogen zijn van v.m. 8 uur tot des n.m. 1 uur. De z.g. snoep winkels zullen op dezen dag tot n.m. 9 uur mogen geopend zijn. Tijdens den wettelijken zomertijd wordt de sluitings tijd 1 uur later gesteld. Het voorstel van B. en W. om een brandkastje aan te schaffen wordt z, h. st. aangenomen, Het verzoek van de Konijnen- en Pluimveefokkers-vereeniging te Axel tot het verleenen van eenigen steun, wordt niet ingewilligd. Met vier tegen twee stemmen wordt goedgekeurd het voorstel van B. en W. om de aangekochte grond voor» de be graafplaats voor het onderhoud te laten gebruiken. De heer P e r d u ij n bepleit het leg gen van een straat bij het postkantoor. Hiermede zal evenwel nog worden ge wacht. De heer 1 e R o ij informeert waarom van De Vijver niet van den steun kan trekken. De voorzitter deelt mede, dat besloten is uitsluitend aan landarbei ders steun te verstrekken. Van De Vij ver is evenwel geen landarbeider. Om deze redenen kan hij geen steun trek ken. De heer 1 e R o ij vraagt om op de ge zinsinkomsten beneden 3 geen twee derde te doen korten. Spr. zet uiteen dat iemand die 1 dag werkt 3 daar voor ontvangt. Hiervan wordt twee-der- de afgetrokken of 2 zoodat hij over- l houdt 1 waarvoor 1 dag voor ge werkt wordt. Spr. wordt bijgevallen door den heer De Lijster, die betoogt dat dit in Amsterdam en Rotterdam ook zoo is. Voor deze verandering wordt niet veel gevoeld, zoodat er niet over ge stemd wordt. Ten slotte bepleit de heer le R o ij nog het verstrekken van steun gedu rende den wachttijd voor georganiseer- den. De voorzitter zegt, dat dit toch ook zoo is op andere tijden. De heer 1 e R o ij stemt hierin toe, maar zegt dat het hier een ander geval, betreft. Spr. zegt, dat thans verschil lende werkloozen geruimen tijd zonder werk zijn en slechts 7 in de week trekken. In normale omstandigheden zijn er geen werkloozen en kan gewerkt worden tot aan de wachtweek, waar van het gevolg is, dat de inkomsten dan veel hooger zijn geweest. De Raad kan zich hiermede vereeni gen, zoodat gedurende den wachttijd steun zal worden verstrekt, evenwel aan die personen, die tusschen 15 Novem ber en 26 November steun trokken. (Ingez. Med.) Singel 1 Telef. 50 Vlissingen Wascht p«r Kilo met uitsluitend en zachte zeep. terwijl voeging -n eSOodk, niets wordt g worden. hoeft gemerkt te Filiaal: Groote Markt C 12. Telef. 304. Middelburg. fltigez Med.) nmnma de gegeven omstandigheden was het ech ter niet verstandig hun hulp in le) roepen. De oude snoodaard was zoo s'lim1, dat hij haar tegenover de politie wel zou uitmaken voor een dief; daaretnlbovem had zij op het oogenblik meer dan ge noeg van die ellendige geschiedenis. Vreeselijk pijnlijk strompelde zij ein delijk naai- het Strand. Op het oogenblik had zij niets zoo zeer noodig als een nachtverblijf. Voordat zij dit op zocht, zag zij een melkinrichting ein dit had zoo iets verleidelijks voor haar, dat zij be sloot naar binnen te gaan, want zij kon niet meer. Het was e©n heerlijk gevoel daar rustig te kunnen gaan zitten. Ze bestelde thee ©n een broodje, maar ze voelde zich te ziek om te eten. ■Ongeveer een half uur zat ze daar alleen, aan haar gedachten overgeleverd. Nare ongelukkige gedachten waren dat. Zonder één ©nkelien vriend tot wien zij zich kon wenden; ach! De wereld leek haar een afgrond. Het gevoel van een zaamheid was heel somber, maar toch zou het inog veel erger geweest zijn, 'zoo de herinnering aan het stukje papier in haar beurs haar niet versterkt had. Langzamerhand 'kwam haar energie Weer eenigszins terug. Zij had toch een machtig Wapen in de hand. Zij mioest eieln voorzichtig plan uitdenken om1 er partij van te trekken. En in ieder geval: zij GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN Gisterenmiddag vergaderde de gemeen teraad van Vlissingen De heer Hu- son was afwezig'. Over te leggen stukken. Onder de over te leggen stukken wa ren de vonnissen van de rechtbank le Middelburg d.d. 28 Oct. j.l. betreffende de onteigening' door den s.taat ten be hoeve' van de uitbreiding van het werfbe- drijf der N.V. Kon. Mij. De Schelde;. Hierbij is de onteigening van de verschil lende straten, perceelen grond, giebouwen erven en zakelijke rechten uitgesproken en het bedrag der schadeloosstelling door den staat aan de. gemeente te Beta len bepaald op f 299.000 en het aan deel der kosten van den staat door de gemeente bepaald op f 6425, terwijl ove rigens iedere partij haar eigen kosten draagt. Een tweede vonnis betreft de onteige- ging van een gedeelte van de Dokkade, groot 8 a. 71 c a. en bepaalt hel bedrag der schadeloosstelling daarvoor op f 2995 terwijl staat en gemeente ieder de eigen kosten dragen. Inzake een deel van de Wagenaar- straat is het bedrag bepaald op f 1500 en verder onder dezelfde voorwaarden. Ten slotte laat de Staat tot 15 Augs. 1941 bij de gemeente in gebruik de school aan de Joost de Moorstraat en die aan de Wagenaarstrajat resp. tegen een (vergoeding van resp. f 6500 en f 750 voor beneden en f 900 voor bovenlokalen. Allen met de kosten van instandhouding, vernieuwing en verbetering. Nog was er 'n brief van den heer !E Dominik', Voorburg, waarbij apin de ge meente ten geschenke wordt gegeven een schilderij van de Bateauport van 1885, geschilderd door den kunstschilder Adam. Op voorstel van den VOORZITTER be was nu buiten bereik' van Oom Si. Al behield hij haar koffer ein al wat daar in zat, dat woog' niet op tegen de fabel achtige Waarde van het schilderstuk, want haar eenvoudige bezittingen hadden al heel weinig waarde. Aangevuurd door deze overdenkingen begon zij haar pijn te vergieten. Toen de 'kellnerin kwam, vroeg Julie hoe. veel zij betalen moest. Zes stuivers. Zij stak' haar hand in den zak van haar mantel. De beurs w'as er niet in! Met een rilling van angst voelde zij in den anderen zak. Ook' daar geien beuks. Zij wist geen raad. Dit was een fslag, veel erger dan die ze pas ontvangen' had. Zij werd zo oduizelig, dat z)ij', opstaande, tegen het tafeltje aanviel en zich moest vasthouden om niet te Vallen. Het kèltnerinnetje aanschouwde een paar angstige oogen in een spierwit ge zicht. lis u Iniet wel F vroeg zij. Ik heb mijn beurs verloren, sta melde Julie. Hij is zeker uit mijn zak' gevallen. Zenuwachtig tar<tle zij weer in haar zak, 'miaar de beteekjenis van zulk een feit stond haar in al den schaiduw voor den den geesjt. Tenzij haai' beurs gestolen was in den trein en dat was niet vvaar- sfchijn'lijk, was hij zeker uit haar zak ge vallen onder het vechten met Oom Si. sloot de raad dit geschenk te aanvaarden j en den heer Dominik groote waardee ring daarvoor te betuigen. Eveneens op voorstel van den VOOR ZITTER besloot de raad adheasie te be luigen aan liet adres van hel bestuur j der Ver. van Ned. Gemeenten aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot tijdelijke korting op de uitkee- ringen der wet tot regeling der fin. ver houding tusschen Rijk en Gemeenten. De raad stelden in handen van B. en W. om advies een verzoek van de C.oöp bakkerij en verbruiksvereeniging „de Broederband" om optie op een stuk grond aan de Paul Krugerstraal en den Singel. De patroonsvereeniging Bouwkring ver zocht de rioleering in de Duivendrecht- slraat aan te besteden in plaats van het werk in eigen beheer. De VOORZITTER zeide, dat B. en W. voorstellen dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer DE MEIJ, wethouder, zeide dat het niet goed zou zijn af te wijken van de steeds gevolgde gewoonte om rio leering in eigen beheer uit te voeren het is bovendien de bedoeling werklieden er aan te doen werken, die op die wijze nog wat langer van de uitkeer ingen der werkloosheidskassen worden afgehouden. Het verzoek werd voor kennigeving aangenomen. In handen van Burg. en Weth. om ad vies stelde de raad een adres van A. Louwerse om vermindering van de pacht over 1932 en 1933 van den boom gaard van de hofstede „Warwijk". De Commissie van gemeentewerken adviseerde tot het verkleinen van de tegenverhooging in den Singelweg nabij de Paul Krugerstraat, waarvan de kosten op f 1134 worden geraamd. De VOORZITTER zeide, dat dit voor stel een gevolg is van de toezegging bij de begrooting, en de raad vereenigde er zich z.h.s. mede. Woningbouw. Bij het voorstel inzake het verleenen van een bouwcrediet aan „Gemeenschap pelijk Belang" van ten hoogste f 84.000 voor den bouw van 21 woningen en ver koop van 1850 m3 grond voor f 12.950, bleek, dat de commissie van financien voorstelde met het oog op de ongunstige voorwaarden waaronder nu geld is te krijgen 't voorstel aan te houden en het bestuur te verzoeken te trachten ook onder deze omstandigheden tot een slui tende exploitatierekening te komen. De VOORZITTER zeide, dat Burg. en Weth. medegaan met aanhouden. De heer SOREL wilde Gemeenschap pelijk Belang in de gelegenheid stellen nu reeds aan te besteden, daar de plan nen reeds van jaren geleden dateeren en bij Goed Wonen de aanbesteding ook Nu ligt hij op den; grond in deni winkel tenzij Oom Si hem1 al gevonden heeft. Had hij hem igievonden, dan zou hij wei dadelijk den inhoud' onderzoeken. Als hij dat deed, dan begreiep hij natuurlijk ook dadelijk wat dat regu betelekende. 't Moest de Van Roon zijn, die daar ter bewaring gegeven was; dus hij kon ver zekerd zijn het terug te krijgen. Een zakkenroller zal het gedaan hebben. Neen, dat dacht Julie niet. En toch, ze fcon het meisje niets in haar vertrou wen nemen ein 'had geen lust haar twij fel aain het vreemde meisje mede (e deelen. Ja, misschien zei ze zuchtend. En toen overzag zij plotseling het onlztet- tend gevaar en haar overspannen ze nuwen kwamen- in opstand. Zij barstte in tranen uit. Ik weet niet wat ik er aan doietij moet, snikte zij. De kellnerin was vol sympathie voor het jonge meisje. U had maar zes stuivers te betalten. Kom morgen maar terug met liet geld. Door haar tranen heen bedankte Julie haar. :Het is niet alleen mijn schuld, hier, ofschoon het heel' vriendelijk van u is. Fr zit iels van heel veel igewicht1 iin mijn beurs. zeer is medegevallen. De VOORZITTER zeide, dat de moei lijkheid thans is de rentestandaard. De heer PAAP zeide, dat de plannen van Gemeenschappelijk Belang niet maanden, doch slechts weken geleden zijn opgemaakt. Men zou nu komen voor een tekort en daar zou spreker niet aan mede kunnen werken. De heer SOREL nam dit gaarne aan, dan is hij verkeerd ingelicht. De heer VAN OORSCHOT verzocht Burg. en Weth. er op aan te dringen bij deze woningen zooveel mogelijk Vlis- singsche werklieden tewerk te stellen. De VOORZITTER zegde toe dat hier mede rekening wordt gehouden. De heer MEIJ onderstreepte dit en zeide dat het ook in de bestekken is opgenomen. Steunregeling. Bij het voorstel om voorloopig zich neer te leggen bij de door den minister vastgestelde steunregeling voor de werk loozen, zeide de heer VAN SPANNING zich daartegen niet te zullen verzetten en het toe te juichen, dat Burg. en Weth. er nog aan vasthouden de door hen in overleg met de Commissie voor Maat schappelijk hulpbetoon opgemaakte re geling ingevoerd te krijgen. Aan de hand van cijfers betoogde spreker dat de uu in te voeren regeling niet voldoende is. Velen komen slechts tot 40 pet. van hun normaal inkomen. Spr. heeft ernstig bezwaar dat men Je dubbeluitgetrokkenen ook dupeert, zij verdienen geen straf en men moet trach ten dit nog te laten vervallen. Kolen- toeslag is z.i. ook in te voeren, gezien de woorden van den Minister die in de Kamer zeide, er geen bezwaar tegen te hebben en zoo noodig dien toeslag te willen subsidieeren. Spr. hoopte, dat de niet in de steunregeling opgenomenen in de toekomst ook op dezelfde royale wijze zullen worden geholpen. De heer SOREL zeide met belangstel ling de regeling te hebben gezien, maar daar die slechts tot 2 Januari zal gel den, verzocht spr. spoedig nieuwe plan nen onder de oogen te zien. De heer VAN OORSCHOT wilde ook namens den raad nog een verzoek rich ten aan den minister om de ingediende regeling ongewijzigd goed te keuren. Spr. betoogde, dat er in vele gezinnen te kort komt aan kleeren en gaf B. en W. in overweging aan de werkloozen 50 als Kerstgave voor het aanschaf fen van kleeren te geven. De heer P. G. LAERNOES, wethou- van sociale zaken, zeide dat men ver der moet wachten op het antwoord van den minister zonder wien men toch niets mag doen. Men moet oppassen, dat de gemeente niet de dupe wordt. Er is weer aan den minister geschreven. Als Waar heeft u hem het laatst gehad? lm de hal bij het loket, toen ik 'n kaartje nam naar Charing Cross. Stellig een zakkenroller, zei het meisje, vol' overtuiging. Er staat een waarschuwing te lezen op alle door gangen. Het was een kal© troost, toch wel een klein beietje troost. Julie zag een straal van hoop. Het was1 mogelijk' dat het onverbiddelijk Noodlot hier niet in het spel was. Ik zou naar Scotland Yard gaan als ik u was, zei het buffetmeisjte,. Bij de politie krijg je dikwijls terug wat je kwijt bent. Verteden jaar hebben ze bij mijn zuster gestolen. En ze heeft alles' terug gekregpn. wat ze miste. Julie begon wat moed le krijgen. Ach neen! Hoop was het niet, maar wils kracht. Zij had geen hoop haar beurs terug le krijgen, maar zij zag nu de noodzakelijkheid in het schilderstuk te- bemachtigen. In dit tragische geval' was dit het grootste gevaar. Uitstel kom nood lottig wezen, indien het niet reeds te laat was. Zij moest er dadelijk; op ji gaan en zien haar schat terug te krij gen. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5