mm ZUID-BEVELAND. BFMOH/T- IZ/C/i BQ DRA1S A-vanVALKEJTORG'S-- IT-Leeuwarden- KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Gemeenteraad van Goes. Donderdag vergaderde de gemeente raad. Alle leden waren aanwezig. De financieelle oomtmissie maakte er aanmerking op, dat zij verschillende ▼oorstellen pas tegelijk met de raads- agenda, dus vijf dagen vóór de zitting ontving. De voorzitter zegt toe zooveel mogelijk er naar te zullen streven de stukken tijdig aan de commissies toe te zenden. Enkele voorstellen betreffende verhu ring en verpachting van gronden, etc. worden z.h.st. aangenomen. Een. aantal boomen zal worden ver kocht, terwijl zooveel mogelijk in werkverschaffing 75 jonge zieke boo men zullen worden gerooid en vervangen door anderen. Een verordening betreffende het ver voer van benzine wordt vastgesteld. De straatverlichting aan den 's-Heer Hendrikskinderendijk zal worden uitge breid. De benoeming van eletn vroedvrouw' wordt uitgesteld tot d© besloten zitting. De heer Crucq (s.d.) maakt bezwaar tegen den eigenaardigen loop van zaken met deze voordracht. Vijf sollicitanten zijn door Bi. en W. opgeroepen en twee daarvan zijn op de voordracht geplaatst. De derde is een damte; die de 'raadls- leden niet keinnpn. Weth. Van M e 11 e antwoordt, dat deze 'laatste reeds vroeger bij Bi. en W. is geweest. De heeren Crucq en Visschelr hiermede niet tevreden. Er is in sti Sd met de gewoonte gehandeld. De Voorzitter erkent dit. Maar dit is uit bezuinigingsoogpunt gedaan. De heer v. Poelgeest juicht de gevolgde methode ook niet toe De heer De Roo (lib.) heeft bezwaar tegen de vraag, die omtrent sollicitanten is gesteld, of ze ij vera ars zijn op politiek of godsdienstig gebied De Voorzitter zou hierover in be sloten vergadering meer kunnen zeggen. Bi. en W. willen geen kat in den zak koppen. Ook de heer Crucq heeft bezwaar qtegen zu'lk een vraag. Weth. v. Me 11e wil menschen, die propagandistisch zijn aangelegd, niet in gemeentedienst nemen. De heer J. van Tiel wordt vast be noemd tot vakonderwijzer in de gymna stiek aan de O. L. scholen. Medewerking wordt verleend om de 6 pet. obligatieleening ten laste van de N.V, Centralei Ammoniak'fabriek in een 41/2 pet. te converteeren. De gelden voor verderen aanleg van de terreinen in Bouwplan III worden zonder discussie of hoofdei, st. toege staan Zeer lang en vaak scherp wordt nu gediscussieerd over de ingekomen adres sen van den Besturenbonden en de voor stellen van B. en W. en de soc.-dem. fractie omtrent de W erkloosheidsvocrziening. De heer v. d. Wart (c.-h.) bestrijdt de houding van B.. en W. Spr. dacht, dat we na Septelmbeir miet Bi. en W. in de meer democratische richting zouden gaan. Maar de missivei van B. en W. heeft hem zeer teleurgesteld. Ook heeft spr. bij geruchte gehoord, dat weth. Goedbloed tot ir. Stevens, den inspecteur der werkverschaffing', zou hebben gezegd dat er geen crisis in Goes is terwijl hij in Aug. in anderen zin zou gesprokén hebben. Ook Goes lijdt echter onder de crisis. 1 De hoop ,dat B.* en W. in andere richting zouden koersen ,is vervlogen. Kalm weg wordt een citaat van vo rig jaar aangehaald, watajrin werkloozen- ste 1111 bedoeling wordt genoemd. Maar dan worden gemeenten, die steun krij gen voor restauratiewerken, dan wordt de landbouw, dan wordt de Kon. Holl. Lloyd, enz. ook bedeeld. Bij de werkloosheid van flinke valide werklieden is ook de gemeenschap be trokken Spr. betreurt, dat B. en W. zoo laat zijn met hun voorstellen .In ieder geval Toen haar schal veilig en wel was opgeborgen, moest het jonge meisje er eens over denken wat ze nu zelf doen zou. Van één ding was ze zeker. Zij inoesl 7.00 gauw mogelijk het bescher mend dak van Oom Si's huis verlaten. Wanneer de.'oude huichelaar er achter kwam, dat de Van Roon weg was, dan was het de vraag wat bij nu weer zou uitvoeren. Hoe gauwer zij dus haar kof fer en andere bezittingen 't huis uit had, hoe beter. Zij moest ook dadelijk een nieuw pension zoeken of liever een be trekking. Het best© was dadelijk naar huis te gaan en alles in te pa „'ken en tc halen, want Oom Si had nu 'waar schijnlijk nog niet gemerkt dat liet stuik' weg was. Dus hoe gauwer, hoe beter. Hel was misschien een kwestie van een paar uur voordat hij tot de ontdekking kwam. En wist hij éénmlaal dat zijn schat verdwenen was, dan zou ze maar liever niet. ten huize van Oom' Si ver toeven. Er bestond natuurlijk kans dat de „moord'' ontdekt was. Maar daarvoor moest ze de risico op zich neniien. Alles wil hij in deze zitting beslissen over de twerkloosheidsoommissie en over de loonen bij de werkverschaffing. Dan kan er spoed worden betracht. Ook is spr. voor een steunregeling, die intact wordt gesteld als de werk verschaffing niet of niet voldoende kan functionneeren. De heer Crucq (s.-d.) beschuldigt B. en W. van hardleerschheid. Het heeft 4 a 5 weken (geduurd eer ze ;praerodl- vies uitbrachten over het adres der Be sturenbonden .In de vorige vergadering hebben ze spr. met een kluitje in het riet gestuurd. Bij de wethoudersverkiezingen scheen 't alsóf de wethouders gedraaid waren. Maar het blijkt nu wel anders. Toen op B. en W. aandrang is uitge oefend, hebben ze pas inderhaast deze vergadering uitgeschreven. Spr. verzoekt den secrelaris zich bui ten de discussies te houden. De secretaris protesteert daarte gen. Hij was in gesprek met wethouder Goedbloed. Fr ontstaat eenig rumoer op de piuL blielke tribune, waarop de Voorzitter dreigt deze te zullen doen ontruimen. De heer Crucq vervolgtVorig jaar zeiden B. en Wt: We mogen niet anders van Ged. Staten. Dat was een uitvlucht. En nu schijnt het wel alsof iemand uit Zouitelande het prae-advies van B. en W:. heeft opgesteld. Ook' spr. bepleit 'n steunregeling naast werkverschaffing. Lage belastingen zijn mooi, maar de weékloozen mogen niet verkommeren. Op het gebied dier werk- Ioozenzorg k'omt foes achteraan. De Voorzitter merkt op, dat tot het houden dezer Raadsvergadering reeds is besloten op 13 Nov. Van haast of aandrang is dus geen spralke. De heer Visscher (s.d.) zegt, dat B,. en (Wi. den Raad 'beleedigd hebben. Ifijtf wéken is gebroed op het adres der Be sturenbonden. En het resultaat is: eiefri prae-advies, dat spr. 'n prulding noemt Spr. laat zich in het vervolg op een der gelijke wijze niet meer behandelen. Een steunregeling werkt volgens B. en W. demoral iseerend, maar nog meer demoraliseerend is als men de werkloot- zen naar het Burg. Armbestuur .jaagt. De heer Simons (R.K.) 'keurt het ook af dat weth. Goedbloed heeft gezegd, dal er in Goes geen crisis-weéklopisheiiid is. Is de crisiis te Goes misschien sedert September ge wekten? Ooit spr. verdedigt '11 steunregeling. Het is nu voorgekomen, dat valide werk- loozen zich naar het B. A. moesten her geven. De sociale politiek' van B. en W(. is niet volgens dezen tijd. Weth. Van Me 11e verklaart, dat hij', om zijn zetel te behouden, geen enkele toezegging heeft gedaan. Spr. heeft al leen in 'n besloten vergadering met ir. Stevens gezegd, dat er hier geen crisis bestaat, zooals de regeering dat verstaat. Spr. houdt vol, dat 'n steunregeling demo raliseerend werkt. We moeten er zoo lang mogelijk mee wachten. Weth. Goedbloed verzekert, dat hij evenveel gevoelt voor de werkloozen als de a. ntlere heeren. Het zou schandelijk zijn als spr. gezegd had dat er in Goes geen crisis-werkloos heid bestond. Spr. begrijpt niet, dat de Raadsleden op praatjes afgaan. Aller minst wil spr. op de werkloozen een stempel van minderwaardigheid druk ken. In Sept. zijn B, en W. al begonnen met de voorbereiding van de werk verschaffing. Burg. en Weth. zijn nooit krenterig geweest (gelach). Ook nu reeds zijn door overleg met het B. A. enkele uitgetrokken werkloozen te werk gesteld, De raad heeft geen reden tot veront waardiging. De voorzitter deelt mede, dat in 1931 aan werkloozenzorg is uitgegeven 21.500 en in 1930 10.000. De heer Simons: Het gaat over de wijze waarop! Verder verzekert de voorzitter, dat weth. Goedbloed de gewraakte uit lating niet heeft gedaan. Wel is geble ken, dat de regeering onder crisis iets heel anders ziet dan wat hier in Goes Heimans diorama. Diorama. Doorkijk wil het woord eigenlijk zeggen. Ik denk aan het Heimansdiorama in Artis in Amsterdam. Dat behoort met het aquarium, dat in hetzelfde gebouw is ondergebracht, wel tot het mooiste, dat ge in onze prachtige hoofdstad zien kunt. Wie het Heimansdiorama noemt en bezoekt mag eerst wel aan drie namen denken. Aan Heimans, de helaas reeds lang gestorven natuurschrijver; aan Steenhuizen, den praeparator, en aan Janzen, den schilder. Ge moet er eigenlijk komen op een rustigen morgen, als je elkaar niet voor de voeten loopt en voor de ramen be hoeft te dringen en als niet allerlei ge praat en geschreeuw de stilte en de stemming stoort. Zooals wij er laatst waren op een Zaterdagmorgen als eeni- ge bezoekers, was het een onverdeeld genot. Eerst de geheimzinnige schoon heid der visschen en andere bewoners van zoete of zilte wateren, die zich nu ook op dit stille morgenuur zonder stoornis laten bewonderen. En daarna de voorname pracht van het Texelsche duinlandschap, door bekwame natuur schoon gearrangeerd. Zóó, dat ge u weg kunt droomen van de Plantage Midden laan, waar de auto's snorren en de trams bellen, en ge u verweg kunt den ken over land en zee naar het heer lijke Texelsch duin. Daar is ook die hooge blauwe voorjaarshemel, straks weer met de witte wolkenvaart, daar ligt tusschen 't wit en geel der duinen het blauwe meertje stil verborgen. Daar groeit de helm en de duindoorn, daar bloeit de vlier, de orchis en het roosje van het duin. En zóó als hier de opge zette vogel staat, zoo staat 'ginds op den zandigen top ook in werkelijkheid de wulp, ja, wat hier gemist wordt komt er daar nog bij, want het leven zelf is voller en rijker nog, ook door geur en geluid, dan wat hier wordt vertoond; daar in het werkelijke landschap, daar klinkt ook de mooie, welluidende roep onder de hemelen. Dat konijn hier vlak voor u, door zijn schutkleur haast on zichtbaar tegen plant en zand, zal ginds in de realiteit wegglippen voor uw voet, de meeuw zal krijschend over u heen- vliegen, bang voor legsel en kroost en het vischdiefje zal zijn ranke schoon heid gratievol ontplooien. De scholek ster, de zwart-bonte bewoner van duin en veld, zal zich laten zien en al zult ge de bergeend, de forsche kleurige vo gel niet met zijn eieren en broedsel van zoo dichtbij kunnen zien, vertoonen zal hij zich toch wel aan uw oog. Evengoed als die kleine zangers en roepers, het kneutje, en de tapuit, de spotvogel en de duinpieper zich in en om de duin- boschjes wel zullen laten zien en hoo- ren. Van dit alles nu en meer nog geeft op een donkeren triestigen Novembermor gen het diorama in Artis een zonnig beeld. Ja, 't is inderdaad of een stukje zon en lente, zang en zomer hier mid den in 't druk en wintersch Amsterdam tot u komt. A. L. B. THOLEN. THOLEN. Zondag j.l. is alhier opge richt ©en afdeeling van den „V. C. J. B." Vrijzinnig Christelijke Jongeren Bond) met elf leden. Als leider-voorzitter werd in de op- richtingsvergadering gekozen de heer J. Kristehjn, als secretaris de heer Joh. H. Bial en als penningmeesteresse mejL G. Laban. (Ingez. Med.) ■amamaaesuvicaimM vat zij ter wereld bezat, behalve de 6 pond 9 shilling en 9 pence in haar beurs, bevond zich in den koffer op haar zol derkamer. Haar geheele schat bedroeg 17 pond, een heel schamele gfarderobe en een paar orn alm enten van weinig waarde. Als ze die nu maar in handen had, dan kon ze misschien er wel mJee rond komen totdat zij een betrekking gevonden had. In de gegeven omstandigheden was er eenige moed noodig om' naar de straat, waar Oom Si woonde, terug te keeren. Nu of nooit. Ze moest dadelijk' berugf- keeren en haar koffer hallen. Hoe ze dit kon bewerkstelligen zonder argwaan op te wekken, wist ze nog niet precies. Het beste was te- zeggen dat zij een dienst gevonden had en ook een goed logies, dat ze er niet tegen op zag zelf haar bagage te dragen, en Mat ze niet 'langer Oom Si tot last wou zijp dan strikt noodzakelijk was. Zij was opgtevoed met een streng besef de waarheid te moeten spreken, maar hol noodlot noodzaakte haar van de waarheid te moeten afwijken. Er was geen zitplaats in den trein, dus ze moest zich vasthouden aan een riem, geen ge- gemakkelijke manier van reizen. Maar het was de snelste manier om thuis 'e komen.. Zij moest zic.h haasten. De rol, die haar wachtte, vie'l wel in haar smaak. Zij had nooit in haar leven zoo Vurig te zien is. B. en W. hebben geen bezwaar tegen het voorstel der S.D.A.P. inzake de wijze van uitvoering der werkverschaf fing. De heer v. Poelgeest meent ook, dat een steunregeling nog niet noodig is. Wel moet er gezocht worden naar heel veel werk. Alles is gelukkig nog vrij normaal. De toestand is niet zoo ernstig. Wel juicht spr. het toe, dat de werk verschaffing niet langer aan het B. A, is opgedragen. De heer Crucq: En u stemde er voor. De heer v. Poelgeest: omdat het niet anders kon. De heer Crucq: u wist wel beter. De heer v. Poelgeest protesteert er krachtig tegen dat de heer Crucq hem heeft uitgemaakt voor een leugenaar. (Gelach op de tribune.) De heer Crucq: de heer v. Poelgeest steunde B. en W., hoewel spr. toen heeft aangetoond, dat de Raad in 't gelijk zou worden gesteld, als hij voet bij stuk hield. De heer v. Poelgeest: nu zegt U het anders. Maar daareven zei U het heel leelijk. De voorzitter hoopt, dat dit in cident hiermee gesloten is. De heer Visscher ontkent, dat de soc. dem. fractie een open deur zou heb ben ingetrapt. Nergens bleek iets van voorstellen van B, en W. Daarom dien de spr. ze in. Weth Goedbloed merkt op, dat er weinig gemeenten zullen zijn van de grootte van Goes, waar zooveel aan werkverschaffing wordt gedaan als hier. De heer Simons zegt dat een steunregeling absoluut niet iets socialis tisch is, zooals weth. Goedbloed voor stelde. Na nog eenige discussie is de soc. dem. fractie bereid haar voorstel inza ke de steunverleening aan te houden tot de volgende vergadering. Haar voorstel inzake de wijze van uit voering der werkverschaffing wordt door B. en W. overgenomen, behoudens t naar iets verïangld als naar dit genoegen vaarwel zeggen aan Oom Si den oudiein huichel, aien hem bedanken voor al de vriendelijkheid, die hij voor haar ge had had. Maar het verhaal Van den dienst, dien ze gekregen had en het lo gies, dat alles moest maar'heel natuur lijk lijken, anders zou er argwaan ge weld worden en dan had je de poppen aan het dansen. Toen Julie van het Stramd kwam, e:n aanlandde in de Kruisstraat, waar Oom Si woonde, was het plotseling donker geworden. Die duisternis deed haar ont stellen. In zeker opzicht was het een symbool van de taak, die haar wachtte. Zij kreeg een gevoel' als een dief, die instinctief de duisternis lief heeft en wiens geweten er vrees voor koestert. Nooit in haar leven had zij zooveel moed noodig gehad toen zij die dónkere straat moest inslaan en den drempel van het huis vau S. Gedg|e betreden. De win kel was nog open, want het was pas zes uur en twee gaspitten verspreidden een zeer spaarzaam 'Licht, dat de som1- l>ere. stemming nog verhoogde. Zij bleef ©en oogenblik staan met den knop van de winkeldeur in de hand. Zij had a'l' haar moed noodig olm binnen te treden. Maar zij deed het en merkte lot haar groote verlichting, dat Oom1 Si niet in den winkel was. 1 o— eenige voorwaarden, ter beoordeeling door de werkloosheidscommissie. Tot leden dezer commissie worden benoemd de heeren v. d. Does, Eek- hart, Adriaanse, Crucq en Vermaire. Deze commissie, aangevuld met de af gevaardigden der Besturenbonden, zal reeds volgende week worden bijeenge roepen. Besloten wordt tot gasverwarming van' school B. De heer Crucq wil adhaesie betui gen aan het adres der Vereen, van Ned. Gemeenten aan de Tweede Kamer inza ke het wetsontwerp tot vermindering der bijdragen aan Provinciën en ge meenten. De voorzitter acht het niet noo dig. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer is heel ongunstig. Van alle kan ten rijst verzet. Ook verluidt, dat de R. K. fractie zal tegenstemmen. Hierna besloten zitting, SCHOUWEN-DUIVELAND'. ZIERIKZEE. In de slotzitting! van den raad werd besloten voorloopig uog voor 1 jaar een subsidie van f 375 te geven voor den veerdienst Zijp©Stavenisse. Opnieuw1 staakten de stemmen over het aangehouden (niet aangenomen) voorstel van den heer Geritsen, om den post „bestrating" met f 4000 te' vermin deren, zoodat het als verworpen werid beschouwd. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. om een bakkerscursus wensche- lijk te verklaren, wat aan de gemeente f 70 a f 75 zal kosten. Het voorstel van B. en W: om een bedrag van f 2943.22 als winst van de gasfabriek in de gemeentekas te storten ten einde de begrooting sluitend te ma ken, vond bestrijding vooral bij1 de hee ren De Broekert en Catshoek. Het voor stel van B>. en W. werd verworpen. Na verwerping van een voorstel van den heer Van der Doe, om op de gemeentefondsbelastinjg 15 opcenten te heffen, en ook 45 op de grondbelasting plus 25 op de vermogens- Sbelasting, werd het voorstel van B. en W. op beide eerstgenoemde 45 opcenten te heffen, aangenomen. HOOFDSTUK XXXII. Julie aarzelde nog even hoe ze het zou aanleggen. Zij besloot direct naar haar kamer te gaan en haar koffer te pakken. Daarna kon zij Willem roepen om haar te helpen alles naar beneden te brengen en dan zou ze een taxi ne men en wegrijden voordat Oom Si zijn verlies bemerkt had. Eln anders Zij had geen tijd om zich een. andere afschuwelijke mógelijkheid in te denken. Plotseling was zij zich bewust, dat er iemand was, die haar van uit een hoek van den winkel aanstaarde. Iets loe- rends, wraakzuchtigs, vijandelijks. Bijna voordat Julie had kunnen begrijpen wat het was, was hel op haar afgesprongen. Met verwonderlijke kracht werd haar rechterhand gegrepen en naar achteren gedraaid. Zij gaf een kreet van pijn. Er volgde een tweede kreet! toen zij' trachtte zich te bevrijden, maar het was of zij in een schroef gedraaid wterd en tegenstribbelen zou haar doodelijke pijn doen. Nu, waar is het? Het was de stein1 van een krankzin nige, die zij in haar oor hoorde fluis teren. Waar is het schilderstuk? Steeds harder kneep hij haar. Waar is het, hé? Dit zeggende schudde hij haar heftig. 'Benoemd tot kerkvoogd bij de Nejd'. Herv. Gemeente te Oud-Vossenileer, de heer M. K. van Nieuwtenhuijzen, in de vacature ontstaan door het bedan ken van den heer ds. F. d© Gidts. Bij de gehouden stemming van vijf notabelen der Ned. Herv. Gem te Z i e- rikziee zijn gekozen de hteeren P. de Bree, J. de Regt, T. J. vajn, Til'bnrg allen aftredend, G. van Duin en Bi. C. de Mul^ ter voorziening twee v acaturtes. De beide laatsten hehooren tot de rechtzinnigen. Herkozen tot leden van de commissie van neheer der St. Jan- en Dischgoedef- ren te Aaraenburg de heeren P. de Bruijne en F. üirkx resp. door den Ker- keraad en het Kiescollege. Laatstgenoemd college heeft ook de heeren W. Bruijn- ooge als diaken en C. M. van den Broe- cke als ouderling herkozen. In de Israëlitische hoofdsynagoge hier ter stede zal Zondag ai.s. een spe ciale dienst „van gebed en verootmoedi ging met het oog op den druk der tijden" gehouden worden; de gelegenheidsrede zal daar uitgesproken worden door den heer 1. J. van Gelder, opperrabijn vian Zeeland. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht le Ter Neuzen heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij F. D„ 38 jaar, werk man te Ter Neuzen is ontslagen vain rechtsvervolging ter zake van ten laste- gtelegde overtreding van de Leerplichtwet. Op de voordracht voor de benoe ming van een onderwijzer aan een open bare school te Arnhem is no. 3 geplaatst de heer J. A. Casteleijn te Westka pel 1 e. Op verzoek van het Hoofdbestuur van Volksonderwijs, tot het oprichten van een comité van actie tegen het wetsontwerp-Terpstra, had de afdeelin- gen Groede en Nieuwvliet van volksonderwijs, verschillende besturen vtan vereeniginigendile voorstanders van 'f openhaar onderwijs zijn, uitgenoodigd ter vergadering welke Woensdag 25 Nov. j.l. werd gehouden in de zaal van den heer Bosschaart alhier. Die voorzitter vian de afdeeling Groei de en Nieuwvliet vau Volksonderwijs, de heer A. J. Pauyv wijdde in idten breede uit over de groote nadoelen voor het openbaar onderwijs op het platteland, in verband met bet Wetsontwerp-Terp stra. Met algemeene stemimen werd besloten 'n comité van actie tegen het ontwerpt Terpstra op te richten. Als leden van genoemd comité werden gekozen de heeren A. J. Pauw, bestuurs lid van Volksonderwijs ,A. J. van Lare', bestuurslid van het Nut van het Alge meen, W. van Haneghem, bestuurslid! Wil je het zeggen? Weer schudde hij haar. O, wil je niet, wil je niet? En. toen merkte zij, dat hij iets dn zijn hand had. Zij riep 'Md om Willem) maar er kwam geen antwoord. 1 Het helpt je niet, of je nog zoo; hard schreeuwt! De jongen is uit! Zij deed haar best 'los te komten, miaar daar hij haar erne hand nog stevig vast hie'id, was zij aan zijn genade over geleverd. Nu dan, waar is het ding? Wil je het niet zeggen? Hij was krankzinnig van woede. Heel spoedig voelde zij een zwaren s'lag op haar schouders. Zij gleed uit en.1 voelde den schouder van den vijand, zij vocht en schreeuwde, maar zij voelde dat haar pols moest breken en haar arm uit het lid gtetrokkten. Waar is het, jou dief? De stok wterd weer opgeheven, en zij kwam ditmaal herhaaldelijk op haar neer. Hij deed haar zulk e©n vreeselijke pijn, dat zij een gevoel had of zij' overal werd stukgeslagen. Nu begon zij bang te worden dat hij van plan was haar te dooden en zij voelde, dat dit ook stel lig gelukken zou. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 6