w N n NlEUVY SPOOR/ VI MOSTERD VERKADE TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 25 NOVEMBER 1931. No. 278. ZEELAND. 25 CENT. ling 7ave, PER, bhool. It. -TEN, iraat. Indi- cens. land. tat- rt. da* ee ot >er. ?ott. 8.— PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Tweede gewone zitting in 1931. Vergadering van Dinsdag 24 November des avonds te half acht. Voorzitter de Commissaris der Konin gin. Aanwezig 38 leden, afwezig met ken nisgeving de heeren Dumoleijn, Sonkó, Boender en Van Klinken. De VOORZITTER opende de zitting in naam der Koningin en leest daarop het ambtsgebed voor, dat door alle leden staande wordt aangehoord. De VOORZITTER deelde vervolgens me de, dat de vier genoemde heeren alle wegens ongesteldheid afwezig zijn en spreekt de beste wenschen voor hun herstel uit. De verschillende Koninklijke bedlu'r- ten tot goedkeuring van Statenbesluiten en die tot verdaging der beslissing over de besluiten tot wijziging van het regle ment voor de calairo. polders of water* schappen in Zeeland; tot wijzi ging van het bijzonder reglement voor hert waterschap De Valken1 ssegeul en die lot uitvoering van art. 125 vsqq van de ambtenarenwet 1929 werden voor kennisgeving aangenomen. Hetzelfde geschiedde met de mede- deeling van B. en Wt. van Vrouwepol der, dat de gemeenteraad zijn aanvraag om renteloos voorschot voor verbete ring van tertiaire wegen intrekt. Om bericht en raad werden in handen van Ged. Staten gesteld de volgende stukken een verzoek van het Bestuur van het waterschap Ooster- en Sir Jansland om een rentelooos voorschot voor verbe tering van den verkeersweg van den Provincialen weg bij de Blauwe Keet tot Sir Jansland (gem. Oosterland). Volgens een nadere mededeeling van het bestuur van het waterschap wor de kosten geraamd op f 5221. Een verzoek van het bestuur van den Provincialen Bond „Het Zeeuwsche Wit- Gele Kruis" om jaarlijks, te beginnen toet 1932, een subsidie uit de provinciale kas te willen verleenen, ter behartiging van de belangen der volksgezondheid, meer in het bijzonder voor de wijkver pleging, aangezien voor bestrijding der t. b.c. en de kinderhygiëne door de pro vincie reeds subsidie wordt verleend, waarvan een gedeelte ten goede komt aan de bij den bond aangesloten vereeni- gingen. Bij den Bond zijn momenteel 19 wit-gele-kruisvereeniginigen in Zeeland aangesloten, te samen tellende circa 7500 leden allen hoofden van gezinnen, zoodat mag worden aangenomen, dat dit verzoek wordt gedaan voor, naar schgi- ting 35000 ingezetenen der provincie. Een adres van het dag. bestuur van de Prov. Zeeuwsche Vereeniging „Het Groene Kruis" waarin wordt medege deeld, dat het gaarne zou zien dal in het Statenbesluit tot toekenning van sub sidie het bedrag der bijdrage, bepaald op f 200 per afdeeiing, wordt veranderd in f 300. Verder dat het aantal jaren, voor hetwelk door een afdeeiing eene toelage der vereeniging wordt genoten, worde gewijzigd van drie in vijf. Ten slotte o.a. nog, dat eene afdeeiing, zal zij voor uit- keering in aanmerking komen, de be schikking behoort te hebben over een gediplomeerd verpleegster, die niet te vens de functie van vroedvrouw bekleedt en de gemeente ten minste 50 pet. der vereenigingsuitkeering bijdraagt. Lijn VlissingenNeuzen. De VOORZITTER stelde voor de reeds gepub'liceede mededeeling van Ged. Staten betreffende dfen Prov. Stoomboot- dienst, 'lijn VlissingenNeuzen, voor ken nisgeving aan te nemen. De heer KODDE zeidie, dat dit punt toch zeker wel bij de begrooting ter sprake zal komen, omdat Ged. Staten het ook reeds in hun toelichting hebben aangeroerd en meende, dat deze me dedeeling bij de stukken der begrooting moet worden gevoegd. De VOORZITTER nam dit voorstef- Kodde lover en werd aldus z. h. s. besloten. De voorstellen. Alle voorstellen van Ged. Staten, vroe ger gepubliceerd, werden naar de af- doelingen overgebracht, behalve dat in zake Opneming van kasgeld. In dit voorstel, dat inhoudt Ged. Sta len te machtigen ten tijde, in den vorm en tot zoodanig bedrag als zij noodig zullen achten, hetzij door het aangaan van een kasgeidleening, hetzij als uit vloeisel van een te sluiten vovereenkomst van rekening-courant, ter versterking van de Provinciale kas, tijdelijk geld op te nemen tegen een rente-koers van ten hoogste 2 pet. boveax het promesse-Aiisj- conto van de Nederlandsche Bank, met dien verstande, dal het opgenomen be drag in totaal een som van) f 2.000.000 niet mag overschrijden en als onder pand voor de terugbetaling van tijdelijk opgenomen gelden zoo noodig in belee ning te geven de aan de Provincie ,;be- hoorende effecten, voegden Ged. Staten nog toe, dat dè machtiging syoorloopig voor één jaar wordt verleend. De VOORZITTER stelde voor dit di rect te behandelen en vroeg pf een dei- leden er het woord over verlangde. Dit bleek niet het geval Je zijn en nam de vergadering dit voorstel z.h.s. aan. Splitsing der vergadering. Ia de eerste afdeeiing hebben zitting de heeren Dumoleijn, v. d. Wart, Boen der, de Feijter, Edelman, Bosselaar, Son- ke, van Dalsum, Kodde, Erasmus, Cats- hoek, Adriaanse en dé leden van Ged. Staten de heeren van Rompu en Diele- raan. In de tweede afd/eeüng de hee ren van Duin, de Baare, ,den Boer, Goos- sens, de Pauw, Slaverman, Vogelaar, Schippers, Overhoff, Moefker, van Klin ken, v. d. Zande en de leden van Ged. Staten de heeren v. d. Putle en van Bom mel van Moten. In de derde afdeeiing' de heeren de Mflliatio, van Hootegem, Hamelink, de Jonge, Kalle, van 't Hoff, de Ridder,, Paap, Dominicus, Joziasse, Onderdijk, eenerzijds de gemeenten moeilijkheden Geelhoed! en de leden van Ged. Staten ondervinden bij het zoeken van 'n veili- de heeren van Dussieldorp en vStieger. 'ge en rendabele belegging van kasgelden, De vergadering vereenigdc zich z. h. j anderszijds, mede als 'gevolg van de cri- s. met het voorstel van Jen voorzitter j sis-omstandigheden, gemeenten, hètzij igé- om de eerstvolgende vergadering te hou-heel niet, hetzij slechts onder hèzwaren- den op Dinsdag 15 December a.s. des'de voorwaarden, Ikasgeldleeningen kun- De Marseille. De Marseillaise, Frankrijks volkslied. Een noodkreet ter verdediging van den Franschen bodem. Hoe is zij ontstaan? Het vrijheidslied, met den naam van de stad Marseille is echter niet daar ge boren. Marseillaansche republikeinen hebben het lied het eerst gezongen, zijn er meê opgerukt, bezield door zijn on weerstaanbaar stuwenden drang. Een kapitein-ingenieur van het Fran- sche leger Rouget de Lisle componeerde het, in Mei 1791 van Parijs naar Straats burg overgeplaatst, waar hij toefde toen de Fransche uitgewekenen de groote mogendheden tot den krijg tegen hun Fransche Vaderland wilden opzetten. Het vaderland, zelfs het vaderland met zijn republikeinsche tendenzen, ging vóór. De Fransche grond bedreigd door vremdelingen, die opgeroepen waren ten strijde door Fransche uitgewekenen, dat was niet duldbaar! In vurige veront waardiging gaf Rouget de Lisle lucht in zijn Marseillaise, die nog niet Marseil laise heette, doch een Oorlogslied voor het leger aan den Rijn moest zijn. In den nacht van 25 op 26 April 1792, toen de oorlogsverklaring bekend geworden was, werd het gedicht en gecomponeerd; voor een kring van vaderlandslievende mannen werd het in het huis van bur gemeester Dietrich het eerst gespeeld en gezongen. Tegen Oostenrijk en Pruisen, aan wie Lodewijk XVI den oorlog had verklaard, moest het de vrijwilligers aanvuren: het moest het lied zijn, dat de grenzen zou beschermen tegen den vijand van buiten. En óók, ook.zou het binnenlands opwekken tot eensgezind heid. Het succes was overweldigend. Het was een lied voor Frankrijk: het werd het lied der Revolutie. Toen het twee maanden later, den 25en Juni op een Jacobijnsch feest te Marseille werd gezongen, toen Marseillaansche vrijwil ligers den 30en Juli er de poorten van Parijs mee binnenstormden, werd het het lied der Omwenteling, Onder zijn klanken werden den lOen Augustus de Tuilerieën bestormd. De Marseillaise deed haar zegevie rende ronde door de Fransche legers, de gedisciplineerde en de in een ommezien bijeengegaarde. Er zat een bezielende kracht in woord en melodie. Dit begrepen ze wel, de generaals, die met dit lied ten strijde trokken, de mi nister van Oorlog, Servan, die bij tien' duizenden exemplaren lied en melodie onder de soldaten liet verspreiden, de opera-directeuren, die het tusschen het program inlaschten en stampvolle zalen deden oprijzen bij het forsche, opstu. wende rhythme. Toen in 1792 de hertog van Brunswijk met een leger Frankrijk was binnengevallen en met den dood be dreigde „al wie zou worden aangetroffen met wapenen in de vuist", beeft Dan- ton's machtige stem van woede in de Wetgevende Vergadering en rolt de Marseillaise door de straten van Parijs, dreigend uit duizenden monden. Ja, de Marseillaise was een volkslied, een nationaal lied, geboren in trillende emotie! A. J. BOTHENIUS BROUWER. Uitzetten en opnemen van kasgelden. Ged. Staten van Zeeland hebben tot de colleges van Burg. en Weth. *n circu laire gericht, waarin zij zeglgen, d a l hel hunne aandacht heeft getrokken, dat voormiddags te 10 uur, waarna de voor zitter deze vergadering, die ongeveer 20 minuten had geduurd, sloot. RESTAURATIE RAADHUIS VEERE. nen sluiten. Die moeilijkheden zouden naar de mee?- ning van Ged. Staten wellicht te onder vangen zijn, Wanneer aan den eenen kant gemeenten, indien zij kasgeld wenschèn uil te zetten, weten hij welke gemeen ten zij dit zouden kunnen plaatsen, aan den anderen 'kant, gemeenten, bij ge bleken behoefte aan kasgeld, op dé hoog te zijn van de gemeenten, wélke dit be schikbaar hebben. Teneinde dit resultaat te bereiken ver zoeken Ged. Staten mede te deel en als eene gemeente kasgelden wenscht uit H.M. de Koningin-Moeder heeft door een ruime gift, en ook nog op andere wijze, van Hare voortdurende belang stelling in de restauratie van het Raad- I te zetten, Welk bedrag, gedurende welk huis te Veere doen blijken, terwijl de'tijdvak; c.q. onder welke voorwaarden commissie ook van Z.K.H. Prins Hen- -dit 'beschikbaar is effl ook als 'n gemeen- drik blijken van instemming met haren - te kasgeld wil opnemen, arbeid mocht ontvangen, o.a. door het j Wat de te berekenen rentevergoeding bestellen van een zilveren Bouwpenning. j betreft, meenen Ged. Staten, dat, hoe- Het Museum-H. W. Mesdag te 's-Gra-wel zij de gemeenten geheel vrij laten, 'n venhage heeft bericht, dat het bereid is rente, welke overéénkomt met 't gel- in Den Haag een 5-tal schilderijen uit j dende promesse-disconto (thans 31/2 pet. de Veersche oudheidkamer door den'zoowel voor geldgevende als geldnèmen- restaurateur J. C. Fraas te doen be- de gemeenten bevredigend moet worden handelen. geacht. EEMOE/ 7~ *E/C/iERMEE 43.-^ W illem toonde alweer een flinke brave jongen te zijn. Zijn zin Voor humor was groot, maar hij onderdrukte zijn lach lust. Daarbij kwam, dat hij door 'en door nieuwsgierig was, maar Jiij vroeg niets en ging stilzwijgend voort haar bevelen op te volgen. Maar zelfs met zulk een krachtige hulp was Julie zich bewust, dat het niet gemakkelijk was uil het beeld te ontsnappen. Zonder een woord te dm-ven zeggen klom Willem op het tafeltje en stak de gevangene zijn beide handen toe. Maar het bezwaar Was, dat ze zoo beklemd zat, dat zij haar handen niet omhoog kon krijgen om hem te vatten. En het was duidelijk, dat zoo lang het beeld over eind stond, het onmogelijk was, haar er uit te krijgen. Na verscheiden vergeefsche pogingen zei Julie hijgend: Zou je denken dat je het ding Voorover kon houden, hjehi heel zachtjes laten zakken, zonder le ven te maken? Dit vend Willem een goed idee, hoe moeilijk en gevaarlijk het ook was. Ge lukkig was hij een lange jongen en sterk. Maar er was oneindig veel tact noo dig om den Hoodoo op te lichten en lang- VRAAGT Let op het Fabrieksmerk (Ingez. Med.) zaam, zachtjes te laten zakken. Hij hield het ding heel stevig vast en waarlijk het gelukte hem hiem te laten neerda len tot aait de winkeldeur, heel be hoedzaam om vooral geen teven te ma ken. 1 Zulk een daad was bepaald een tri omf. Julie was echter niet in een stem ming om aan de wet der zwajartekracht te denken al was haar hart met groote dankbaarheid Vervuld voor Willem, die er 7X30 veel toe had bijgedragen. Toen het afgodsbeeld eenmaal .plat op den grond lag, was zij in staat er ,uil te kruipen, zonder angst voor ongeluk ken. Enkele moeilijke bewegingen van haar lichaam en zij was vrij. Weldra was zij zoover tot zich zelf gekomen, dat zij Willem .kon helpen om het monster weer overeind te zet ten en toen zei ze fluisterend en met groote moeite haar zenuwachtigheid be dwingend: Niet spreken, geen woord alsjeblieft. Maar ga regelrecht naar de keuken net of je mij niet gezien hebt. En denk er aan, wat er ook mocht ge beuren, als Oomi Si er naar vraagt, je liebl mij niet gezien hoor!-Hij denkt dat ik uit ben om naar een betrekking uit te kijken. Begrijp je mij goed? Zeggen dat Willem haar begreep, zou een dwaas compliment voor Jiem zijn; toch gedroeg de brave jongen zich alsof deze heele verwonderlijke historie zoo klaar was als de dag. De persoonlijkheid, van Julie had zoo Iets overweldigends dat hij, toen liij den winkel verliet, wel gehypnotiseerd leek. Opgewonden wa gen trilden op zijn lippen, maar tegen over deze gebiedende stem waagde hij het niet er uiting aan te geven. Hij deed echter één poging, een zwak ke poging. Maar juffrouw Julie! Het eenige antwoord ran juffrouw Ju lie was hem haar hand op den mond te leggen en hem met de andere hand naar de deur tc wijzen die naar het ach terhuis leiade. HOOFDSTUK XXX. Zoodra Willem den winkel uit was, stond Julie een oogenblik stil om krach ten te verzamelen voor de taak die voor haar lag. Zij voelde zich vreeselijk duizelig en ellendig, maar in de eerste plaats in .zóó opgewonden toestand', die hel best te vergelijken was met het ontwaken uit een ellendigen droom. Maar daar mocht zij niet aan toegeven; hel was geen tijd om aan droomen Je den ken. De toestand was gevaarlijk genoeg: er mocht geen oogenblik verloren gaan. Het schilderijtje was het eerste waar aan zij dacht. Zij zette zich onmiddellijk aan het werk om de eikenhouten kast weg te schuiven. Dat ging best want er was niets in; maar.de lósse»plank daar onder was wel een bezwaar. Met haar vingers ging het niet, zij moest >'n beitel hebben. Zij wist, dat er een |Jag in een Met de beschikking over de bedoelde gegevens, voor de verkrijging waarvan Ged. Sta'ten "n ernstig beroep op de me dewerking der gemeenten doen, zullen zij die gemeenten met elkaar in contact brenlgen, waarvan, gezien de ingekomen mededeelipgten, verwacht mag worden, dat zij met elkander lol overeen stemming zullen 'kunnen komen. Ten slotte verzoeken zij zoodra 'n me dedeeling geacht moet worden té zijn vervullen, hen daarvan onder vermelding van de reden onmiddellijk op de hoog te te stellen. Ontslag van arbeiders bij de P.Z.E.M. De heer G. J. L. Goossens, lid der Prov. Staten stelde de volgende schrif lelijke vragen aan Ged. Staten: I. Is het Ged. Staten bekend en zoo niet zijn zij genegen de juistheid der loopende geruchten te onderzoeken, dat verschillende, reeds jaren^ dienstdoende arbeiders aan de groep „Electrische Cen trale Driekwart" zijn ontslagen, dan wel binnenkort voor ontslag zullen wor den voorgedragen en zonder meer uit hun dienstverband zijn, of zullen wor den ontzet? II. Zijn Ged. Staten bereid te onder zoeken of het op waarheid berust, dat aan betrokken arbeiders destijds de mondelinge belofte is toegezegd, dat zij op een doorloopende tewerkstelling zou den kunnen rekenen? III. Indien vraag I bevestigend dient beantwoord, achten Ged. Staten dan geen termen aanwezig voor tusschen- komst, teneinde te voorkomen, dat de werkeloosheid in deze Provincie nog worde uitgebreid en eenmaal gedane beloften worden vernietigd? Ged. Staten antwoorden hierop, dat bij de overneming van het electriciteits- bedrijf te Neuzen van de N.V. Industri- eele Maatschappij te Amsterdam, aan deze Maatschappij, die als voorwaarde ■w lade van den lessenaar, maar zijmoest eerst drie of vier laden openschuiven, voordat zij de goede gevonden had. In tusschen hoorde ze steeds de stem men van Oom: Si en Willem?, in de luimeer daar naast. Het scheen dat zij stellig en zeker overvallen zou worden voordat zij haar laak had volbracht. Maar neen, het liep haar mee! Het gelukte haar de plank op te nemen, het schilderijtje er uit te halen en den beitel weer in de lade te leggen, zonder dat de stern'men naderbij kwamen. Met het schilderstukje in die hand liep zij op haar teenen naar de\trap. Door, djei open deur van de binnenkamer zag;zij den rug van Oom Si toen zij voorhij sloop. Het was een ernstig risico op zulk een oogenblik de trap te durven op gaan, maar op zulk een oogenblik v was terug keeren en wachten een onmoge lijkheid. Zij moest voortgaan om haar geluk Ie beproeven. Zij sloop de trap op en verwachtte ieder oogenblik een scherpe stem haar te hooren terug roepen. Tot haar on uitsprekelijke vreugde gelukte het haar echter zonder stoornis haar eigen kamer nu haar heiligaoui, te bereiken. Zij deed de grendel op de deur, ofschoon hij, zoo ver zij wist, nog beneden in zijn ka mer was, zonder iets te vermoeden van hetgeen er gebeurd was. Trillend als van koorts ging zij op den rand van haar bed ziten. 'De schat was nog in haar bezit. Zij .drukte hem WERKADE'S nieuwe be schuitbusje in frissche, tinte lende kleuren. Prijs, gevuld met een rol groote Verkades Beschuit (Ingez. Med.) had gesteld, dat haar personeel althans in tijdelijken dienst van de N.V. P.Z.E.M. zou overgaan, mede een behoorlijke be handeling van dat personeel is toege zegd. Voorhands waren er voor dat per soneel nog /voldoende werkzaamheden in de centrale te Neuzen en bij de ver andering van het net te verrichten, doch sedert de stopzetting van de centrale bij het gereedkomen van deze veran dering, bleef voor het meerendeel van dit personeel geen wterk te Neuzen over- Aangez:en reeds lang voorzien was, dat het eenmaal zoo ver zou komen, zijn eenige werklieden aan de Centrale te Westdorpe in lossen dienst gehouden. Thans komt dit personeel voor ontslag in aanmerking, althans zoodra de werk zaamheden dit toelaten. Tot nog toe is slechts één los werkman ontslagen; hij was met langere en kortere tusschen- poozen van 1 Januari 1927 tot 30 Mei vijf malen in lossen dienst aangenomen. Een ander los werkman, die voor ontslag in aanmerking komt, is einde 1924 in dienst getreden; voor hem wordt een andere werkkring gezocht en de direc teur koestert de hoop, dat hij daarin zal slagen. Voor het oogenblik zijn Ged. Staten geen verdere gevallen van dreigend ont slag van aan de centrale verbonden per soneel bekend; Wel zullen in de eerstvol gende weken eenige personen wegens vermindering van werkzaamheden bij den bouw van netten ontslagen moeten worden. Met de losse werklieden wordt een arbeidscontract aangegaan, maar hen wordt er steeds opgewezen, dat men geen aanspraken op een vaste aanstel ling kan laten gelden. Intusschen heeft een verkeerd begrepen, onvoorzichtige uitlating van een ambtenaar bij een der personen in kwestie de meening doen. postvatten, dat hij wel voor een aanstel ling in vasten dienst in aanmerking zou kunnen komen. Hoezeer Ged. Staten deze onvoorzichtigheid en het daaruit gesproten misverstand betreuren, zoo kunnen zij daarin toch onmogelijk een gedane belofte zien, welke de vennoot schap zou binden. WALCHEREN. SEROOSKERKE (W.) Alhier is Maan dag jl. een Chr. Besturenbond opgericht, aan haar nart als een moeder haar kind; toch gaf die eenvoudige daad haar dadelijk het moeilijke probleem: Wat moest zij nu met het ding d'oen? Onder dit dak was niets veilig. Neen niets; niet alleen het schilderstukje, maar ook haar eigen persoon niet. Zij nvoest op alles voorbereid zijn zoodra de oude man be merkte, dat de Van Roon toch niet zijn eigendom was. Neen, de toekomst was niet in te denken; hel was een afgrond, ze durfde niet over den rand heen kijken. Maar van één ding was ze absoluut zeker: het stukje moest zoo spoedig mo gelijk uit huis gesmokkeld worden en op een veilige piaats worden gebracht. Tot spoed aangiezet door deze gedach te, stond zij op, haalde ©en stukje bruin papier en een touw uit haar koftfer en maakte een net pakje van haar schat. Toen deed zij haar japon uit, die veel geleden had van hel stoffig tijdelijk ver blijf in den afgod en verkleedde zich haastig om zich de straat op .te bege ven. Eindelijk zette zij haar besten hoed op, stak de ouae beurs van haar moeder in den zak van haar mantel en met de parapluie in de eene en het pak in de andere hand, ondernam zij hel waagstuk naar beneden te sluipen en te ontsnap pen. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5