w£m Moirplainien. ONGENECEIDE GOEDEREN ZON! 'CWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 20 NOVEMBER 1931. No. 274. 1 v tvr-e® ■pjastKOüsxgssi ^endag v©/^ PHILIPS ju ultrasQl ZEELAND. 'bbmob/7- ^Z/C/iBQMEE IX. Men schrijft ons van desk' zijde: Dat de exploitatie van een juist op gezet en goed beheerd gemeentelijk slachthuis ongunstig zou afsteken bij die der coöperatieve slachthuizen, is een be wering, welke tot heden allerminst is waar te maken. In de tarieven der coöperatieve slacht huizen komt dit zeker niet tot uitdruk king. De tarieven van het coöperatief slacht huis te Vlissingen zullen de hoogste zijn.van alle slachthuizen hier te lande. Die te Roosendaal zullen niet lager zijn dan de gemiddelde tarieven der gemeentelijke slachthuizen, -en die te Gorinchem zijn, in aanmerking genomen, dat daaronder geen gebruik van een koelhuis is inbegrepen, evenmin belangrijk lager. Er zijn evenwel nog andere punten, in het bewuste artikel niet aangeroerd, welke ten opzichte van een coöperatief slachthuis de aandacht vergen, in een artikel in de „Vee- en Vleesch- handel" van 17 Juli j.l. wordt gewezen op tal van moeilijkheden, welke zich ten aanzien van dergelijke inrichtingen voor doen en welke aan de hand van het voorbeeld van het Roosendaalsche co operatieve slachthuis, worden aangege ven. Te Roosendaal wordt de coöperatie gevormd door minder dan de helft der Roosendaalsche slagers. De meerderheid van hen is in beroep gegaan tegen de vastgestelde verordeningen, welke aan de minderheid een monopolie verschaffen door verbod van andere slachtplaatsen in Roosendaal naast het coöperatieve, en door de beoogde invoerkeurloonen. De rechtsgeldigheid der vastgestelde verordeningen staat daarbij allerminst vast, daar hier dwangmaatregelen wor den toegepast door de overheid, ten bate van een groep zuiver-particulieren. Bovendien stempelen soortgelijke veror deningen het coöperatieve slachthuis in wezen tot een gemeen- telijke instelling,*) waarbij te genover verschillende nadeelen niet de voordeelen van een direct gemeentelijke exploitatie staan. Stelt men ze, zooals te Gorinchem het geval is, géén bindende bepalingen vast, dan is slachtdwang niet mogelijk en ver rijzen naast het centrale slachthuis één of meer particuliere slachtplaatsen, waardoor het publiek belang bij centra lisatie verloren gaat. Zoowel te Roosendaal als te Vlissin gen heeft de gemeente zich het recht voorbehouden om redenen van algemeen belang, het coöperatief slachthuis te kunnen n a a s i n. Dit zou niet noodig zijn, indien in deze instelling niet een element lag opgeslo ten, waartoe ingrijpen in het publiek belang mogelijk moest zijn. Intusschen kan dit ingrijpen nog heel wat voeten in de aarde hebben, zoo het noodig is en ook in dit opzicht heeft een gemeentelijk slachthuis zeer veel voor op het coöperatieve. Men bedenke daar bij, dat de exploitatie van een openbaar slachthuis niet uitsluitend een slagers- belang is, maar evenzeer een algemeen belang, zooals uit het voorgaande dui delijk zal zijn. Verschillende openbare slachthuizen zijn dan ook opgericht in een tijd, toen geen drang aanwezig was tot uitbrei ding van het terrein der overheidsbe moeiing, en dat pleit o. i. wel zeer sterk voor de opvatting, dat we hier te doen hebben met een zuivere overheids taak. Het artikel betreffend een eenvoudig en aan de minimum-eischen der wet vol doend slachthuis voor Middelburg brengt alleen de geldelijke zijde der quaestie in het geding en de hieromtrent gegeven voorstelling blijkt duidelijk nog meer op fantasie dan op werkelijkheid te berus ten. Bovendien laat het tal van zaken bui ten beschouwing, welke voor de gemeen schap van groote beteekenis zijn, zoo als de volgende.' Zouden alle Middelburgsche slagers bereid en in staat zijn aan een eventu- eele coöperatie deel te nemen? Zoo niet, aan welke groep van be langhebbenden zou de gemeente dan het gevraagde monopolie (in den vorm van slachthuisdwang en invoerkeurloon) moeten verleenen? Hoe zal de houding van de niet-deel- nemende slagers tegenover de bevoor rechte zijn, en mogen deze tegen hun zin naar het coöperatieve slachthuis wor den gedreven, waarvan het algemeen be lang allerminst zou vast staat? Hoe zou de zaak worden ^gefinancierd en zou de gemeente, evenals dit op an dere plaatsen geschiedt, kapitaal of ga ranties voor dit slachthuis moeten ver leenen? Hoe zouden de tarieven van een der gelijk slachthuis moeten zijn en welke invloed zou de gemeente op deze tarie ven kunnen of moeten uitoefenen, om onredijke opdrijving in het belang van de niet-coöperatieleden en het publiek te voorkomen? Wat zou geschieden, indien mocht blijken, wanneer het coöperatieve slacht huis was gebouwd, dat de ten behoeve dezer inrichting gegeven verordeningen niet rechtsgeldig waren? Welke waarborgen zouden gegeven worden om te verzekeren, dat het pu bliek belang even veilig zou zijn bij dit slachthuis als bij het voorgestelde ge meentelijk slachthuis? De lijst van vragen is met de hier ge- gevene geenszins uitgeput. Een en an der zal evenwel voldoende zijn om aan te toonen, dat de gemeente Middelburg nimmer los zou kunnen staan van een dergelijk coöperatief slachthuis en waar ten overvloede zich ten opzichte van een dergelijke inrichting nog tal van moei lijkheden voordoen, is het Gemeentebe stuur van Middelburg, naar het ons wil voorkomen, voorloopig nog op den vei- ligsten weg met haar plannen voor een gemeentelijk abattoir. {Wordt vervolgd.) Hoe Amerika zich voedt. (Van onzen New Yorkschen corres pondent.) Dr. Arthur E. Albrecht van de New- York State Departement of Agriculture and Markets, heeft medegedeeld, dat de Amerikaan gemiddeld 143 pond Imeel per jaar minder consumeert dan zijn vader of moeder veertig jaar geleden deden. Vandaar dat er in de pakhuizen 300.000.000 bushels onverkocht en on gezocht tarwebloem opgestapeld ligt. Gelukkig schijnt daar een einde aan te komen, nu de prijzen wer eenigszins ge stegen zijn, hetgeen weer een gevolg is van de meerdere aanvraag door het hongerende China, een Fransche bestel ling, de ruiling van graan tegen Brazi- liaansche koffie en tenslotte de afwe zigheid van Russisch graan op de we reldmarkt zooals het vorig jaar. Toch hebben malaise noch verma geringskuur het kolossale verschil van 143 pond per jaar voor een bevolking van 120 millioen zielen op hun geweten, maar een zich langzaam veranderde le venswijze. Er is een gedecideerde zwen king waarneembaar in vegetarische rich- ling. Melk is de nationale drank geworden; niet alleen kinderen, maar fabrieksar beiders en kantoorpersoneel, menschen die hard met spieren of hoofd moeten werken, zijn overtuigde melkdrinkers geworden. Bij de flesch, maar nog veel meer in bevroren staat met vruchten sappen en in allerlei voedzame en sma kelijke toevoegingen, als sundaes en so das. Amerika is wat men bij ons een zoe tekauw pleegt te noemen geworden en alweer vertelt dr. Albrecht dat het ge bruik van su'ker 105 pond per jaar is; vandaar de roomijs-voorliefde. 's Nachts donderen van alle richtingen eindeloo- ze melktreinen naar New York, die be- s'aan uit tankwagens, van binnen glas en mechanisch gekoeld. Er is geen quaestie van of het vermeerderde ge bruik van suiker en melk is te wijten aan het alcoholverbod, aangezien de cij fers uitwijzen, dat in de twintig jaar vóór de wet in werking trad het melk- verbruik maar 14 pond grooter was ge worden. Is het dan te verwonderen dat de producenten en handelaars van melk en suiker tot in den verst denk baren vorm tegenstanders zijn van een wijziging der Drooglegging? Hier heb ben we o.a. een der redenen, waarom Amerika nog altijd nominaal „droog" blijft, hoewel het in werkelijkheid klets nat is. „An apple a day keeps the doctor away" een appel per dag houdt den dokter weg, is een ouderwetsch gezeg de, zij heeft plaats moeten maken voor de meer zuur houdende sinaasappel, ci troen en vooral de grape-fruit of pom pelmoes niet te vergeten. Ik durf te be weren, dat geen ware Amerikaan zijn ontbijt begint zonder een glas vruch tensap: uitgeperste sinaasappel of een halve pompelmoes, ja zélfs tomatensap komt meer en meer in de mode. Verder bestaat het heele maal uit een paar sneedjes toast, een ei en koffie. Dat is inderdaad een heel verschil met den zwaren warmen maaltijd van de vleesch- periode en het is toch niet aan te ne men, dat de menschen tegenwoordig minder trek hebben. Het is eenvoudig een quaestie van zelf willen ten plezie- re van de gezondheid. En wanneer de Metropolitan Life Insurance aan de hand van cijfers mededeelt, dat de leeftijds grens nu zoo bezig is te verlengen, dat men over vijf en twintig, dertig jaar het gemiddelde aantal levensjaren met vijf tien vermeerderd zal hebben, dan valt er inderdaad veel voor de moderne me- 'hode te zeggen. Laat één kamer in Uw huis, de kamer waar U het meeste komt, de „ge- ZONde" kamer worden. Laat daar 'n „Ultrasol" aanbrengen, Philips Hoogtezon. Het plafonnier-model, wanneer er al een andere lamp hangt, oi anders het „Kroon"- model, de „Ultrasol", die tege lijk voor de verlichting zorgt. Deze lampen zijn zóó ge construeerd, dat U nooit te veel en nooit te weinig ultraviolet licht kunt krijgen. Elke Phiiips- handelaar zal U de nieuwe „Ultrasol"- modellen gaarne d e monstreeren. TYPE No. 5020 F. 110.- (excl. Gloeilampen) Zoo zien wij, en velen met ons, het Vlissingsche „coöperatieve" slachthuis ook, en dat is juist Middelburgs grief te gen Vlissingens gemeentebestuur! - Red. Vijf, monsieur Duponnet, dat is mijn prijs, zei Oom Si, met eens somber glimlachje. Het was een heel ding voor een Franschen heer, maar hij trok de schou ders op en liep een paar passlen iu de richting van de winkeldeur. Oom Si verroerde zich niet. En toen keek mijnheer Duponnet oim! en zei: Guinjes, meester Gedge, ik wil er vier duizend guinjes voor geren, en dat is mijn laatste woord. Oom Si aarzelde niet en haalde ook zijn schouders op. Nu was het zijn beurd met dén bescheiden en kundigem mijn heer Thornton te overleggen, aan wie de moeilijke rol van tusschenpersoon, was opgedragen. Ju'lie hoorde hem hoorbaar fluisteren.: een mooie prijs, mijnheer Gedge, voor het ding zooals het daar staat. Het heeft geen geslachtsboom en ik vind die on- derteekening zeer twijfelachtig. Op de markt kunt ge er misschien meer, maar ook misschien minder voor krijgen, maar toch is vierduizend' guinje een mooie! prijs. v Welk een geslepen veinzaard Oom Si WALCHEREN. GEMEENTERAAD VAN O. EN W. SOUBURG. Ingekomen stukken en mededeelingen. Gister vergaderde de gemeenteraad1. Voorzitter de 'burgemeester j'hr. H. A. van Doorn. De VOORZITTER deelt melde, dajt ^veer 'n adres van C. Bosch is ingekomen. Spr. zou dat willen behandelen als de vo rige keer. De heer LEENHOUTS zegt dat Bosch bij hem is geweest, da't de helft van ide bewuste sloot van hem was; hij had 'n bewijs van het kadaster. Spr. vraagt of inderdaad 't tegendeel bewezen is. De VOORZITTER zegt dat inderdaad di helft van de sloot van BooqIi is. (De vroegere 'beslissing was *n vergissing van wie oo'k. De heining stond echter op de ook was, de waarheid' Jiiervjajn trachtte hij niet te ontveinzen. Men kon niet tegtenspreken dat vierduizend guinjes 'n mooie som was. Ja, 't is waar als men kon bewijzen dat het een echte Van Roon was, dan kon men er nog verf meer voor krijgen. Voor dien stuwen vent zou het geen grooter wonder zijn wanneer het ding een meesterstuk bleek te zijn, aan a'ls de geboden^ som hoog genoeg was. Maar het een zoowel als het ander 'leek te mooi te wezen ,om waar te zijn. Daarom behoorde S. Gedge tot de conservatieve partij, die de leer was toe gedaan beter een vogel m de hand dan tien in de lucht. Het ging den oudten man aan het hart vierduizend guinjes aan te nemieln voor een stuk, nat misschien verf méér waard was. Julie kon hem zwaar hooren adem halen. Dat gteluid klonk zelfs nog bo ven het kloppen van haar eigen hart uit. Het duizelde haar in het hoofd, toen ze maar al te stellig begreep dat de booze oude man zou toegeven. Ze moest getuige zijn van het feit, dat haar eigen dom, het hare, voor een fabelachtige som het huis uitging. .Vierduizend guinje, mijnheer Gedge, zei mijnheer Duponnet op nonchaian- ten toon. Hij begreep maar al' te wiel dat de oude man op het punt was toe te geven. juiste plaats, hij heeft dus nieljs te recla,- rneeren. De heer LEENHOUTS repliceert. Als er onrecht begam is, moet het worden goed gemaakt. De VOORZITTER geeft nadere inlich tingen. De heer GOFDBLOED betoogt als ter plaatse deskundige, dat Bosch niets le reclameeren heeft. De heer SUURMQND zegt oo'k een bewijs te hebben gekregen, dat Bosch gelijk heeft, wat trouwens erkend wordt. Doch als de afscheiding op de juiste plaats staat, schaart spr. zich achter B. en W. De heer DE PRIESTER vindt de adres sen aan B. en W. 'beneden peil en vdjrudt dat Bosch zijn rechten had moeten de mo,nslreeren oij 't college én niet bij enkele raadsleden. Spr. hoort thans voor het eerst dat de sloot voor de helft ,a|an aangelanden Dehoort. Spr. lijkt het goed de zaak' te hermeten, om tot een juiste conclusie te komen. De heer LORIEI1 zegt dat oo'k' de pol der Walcheren heeft gezegd, dat de halve sloot van Bosch is. De heer SUURMONDl wil nog eens onderhandelen met Bosch over de (grens scheiding. De VOORZITTER zegt dat Bosch, de scheiding is uitgelegd, waarmee hij in stemde. De heer JACQUEiS zegt dat in de laatste vergadering uitdrukkelijk door'den opzichter was gezegd, 'dat de scheiding juist was. Spr. beveelt aan 't adres voor 'kennisgeving aan te nemen. De heer SUURMOND wil een nieuw onderzoek. Na nog eenige discussie wordt het Het is net zoo goed als wteg'gevlen, mijnheer, jammerde Oom Si. 't Is weg- gteven. Dat ben. ik niet met u eens mijni- heer Gedge,zei de Franschman, ter wijl hij doodbedaard den knoop van zijn jas losmaakte en een vulpen en chequeboek voor den dag haalde uit 'n binnenzak. Het is een waagstuk een kolossaal waagstuk. Het is mis'schien geesn Van Boon en wait doe ik er d'ain mee! ET weet- evengoed als is dat heit wel een Van Roon is. Oom Si barstte haast in tranen uit. Zeer goed, mijnheer Gedge, ,al's u die kans 'liever wilt wagen. En met het chèqueboek in de hand bleef hij slaan. Julie was perplex. Eu zij merkte aan den vreemden, jammerenden klank in zijn heesche stom, dat de oude gierig aard het ook was. In dit crisismoment kwam de heer Thornton tusschenbeiden roet een mees terlijk effect. Naar mijn bescheiden mee ning, zei hij, is het een zeer mooi bod voor het stukje, zooals het daar staafj. Ge denkt aan uw tien procent com missieloon, vriend, zei S. Gedge op een eenigszins hoosaardige wijze. (Welaan mijnheer Gedge, zei de heer Duponnet, neemt gij het aan ja of neen? En de Franschman begon zijn cheque- I boek weer dicht te doen. voorstel van B. en W. aangenomen met 9 tegen 2 st. Wijziging bouwverordening. Aan de orde is de bekende wijziging de- bouwverordening. De heer DE PRIESTER verzocht spoed te betrachten met de algeheele herziening der bouwverordening. Goedgekeurd. Verhuur grond Kanaalstraat. De heer JANSSEN verzocht inlich tingen hoe die grond voor 30 aan Arendse kan worden verpacht. Hij twij felt aan de billijkheid, gezien andere ge vallen. De heer CYSOUW beveelt het voor stel uitvoerig aan. De heer LORIER vindt 't eerder een hoog,e pacht voor 150 roeden. Dat is eenderde per oemet te hoog. De heer LEENHOUTS meent dit ook. We zouden dan het andere stuk in over eenstemming moeten brengen. De heer DE PRIESTER had 't beste gevonden, als men met Arendse eerst overleg had gepleegd. Dan had men een voorstel kunnen doen. Spr. adviseert het voorstel terug te nemen, en eerst tot dat overleg over te gaan. De heer JACQUÉS zegt, dat de heer Arendse met 30 genoegen nam. De heer SUURMOND zegt, van den landbouwer vernomen te hebben, dat er n:et over^de prijs gesproken is. Spr. wil echter nu dit voorstel aannemen. De VOORZITTER betoogt, dat juist geen afspraak met Arendse is gemaakt, om vrijer te kunnen staan. Na nog eenige discussie werd het voorstel met algemeene stemmen aan genomen. (Ingez. Med.) Met een zucht, die een hart van steen zou verscheuren, kreeg S. Gedge het eindelijk over zijn hart om plotseling het II bod aan te nemen. Ontzettend opgewonden zag Julie dein heer Duponnet naar den lessenaar gaan en hij begon een chèque te sc!irijVen| vierduizend' guinjes. En het hart zonk haar in de schoenen. Nu was ze zeker dat ze het schilderijtje voor de laatste maal zag. Toen ze tot dit besluit kwam, had zij den koopmansgeest Van Oom: Si niet voldoende getaxeerd. Toen de Fransch man de chèque had! ingevuld en aan Oom Si overhandigde, bekeek de oude huichelaar hem nauwkeurig en zeidfe: Dank u, mijnheer Duponnet. De bank wordt om drie uur gesloten. Maar morgenochtend zal ik er zelf naar toe gaan, zoodra de bank' wordt geopend'. En indien de beambte zegt, dat alles' in orde is, kunt u het stukje komen halen, zoodr.a u wilt. Bien. De Franschman boog beleefd. Pas in dien tusschentijdi goed op het ding. Er zijn veel dieven in de wereld. Mijnheer Duponnet 'lachte, Ik zou u raden het op een vei'ligei plaats te bewaren. Dat kunt u mijnheer Gedge1 wel' toevertrouwen., denk ik, zei dé heer Thornton. Dat hoop ik zeker! zei de man, met een ijskoud glimlachje. yjaarlijksch gemeenteverslag. Besloten: wordt jaarlijks een gemeen teverslag uit te brengen. Verzoek „Luctor et Emergo". Aan de orde is het afwijzend advies op het verzoek van „Luctor et Emergo" over de uitbreiding van kleedkamers, aanleg van een steiger, cementen van de steenglooiing, 1000. De heer DE PRIESTER betoogt, dat destijds de zwemvereeniging is opge richt door drang van gemeentewege. We moeten die dus op de been houden. Al is er veel voor te zeggen het verzoek af te v/ijzen, we moeten toch sympathiek staan tegenover het streven van de zwemsport. Spr. zou willen dat B. en W. eens onderzoeken of niet enkele timmerlieden een en ander wat in orde konden brengen bij wijze van werkver schaffing. De heer GOEDBLOED is 't daar vol komen mee eens. De toestand ter plaat se is niet fraai, Spr. wil het verzoek aan nemen. De gemeente zou garant kun nen zijn voor 1000. De heer JACQUES vindt het voorstel De Priester wel aannemelijk. Er kan dan eens bij B. en W. over gesproken worden. Voor een garantie zouden wij nooit goedkeuring krijgen. De heer CYSOUW ontraadt aanne- neming van het verzoek, ook met he.t oog op andere vereenigingen, die met dergelijke verzoeken, komen. Garantie acht spr. gevaarlijk. De VOORZITTER zou wat de 'heer de .Priester wil, ook eens bij Bi. en W. willen overwegen. De heer SUURMOND' vraagt of het Het zij zoo! Duponnet glimlachte look. Ik zal' het morgenochtend twaalf uur zelf komen halen. Best Monsieur! .S. Gedge boog voor de twee heeren toen zij naar de winkeldeur liepen en liet hen plechtig uit. HOOFDSTUK XXVII. Eerst drong, het nog niet goed (tot Julie's hersens door, dat mijnheer Du ponnet het schilderstukje niet mfedege- nomen had. Het suisde haar in het hoofd, terwijl zij Oom Si den wissel in zijn lange vinger hield en hem daar na in een portefeuille stak, die hij met een diepen zucht weer in zijn borstzak stak. Toen nam nij het schi'Merijitj© van de tafel, waarop hij het had' neergefeet en toen pas begreep Julie, dat de schat nog in huis was. Het gelaat, dat zich nu over het slukjje heenboog, was niet dal van een gelukkig man. Het was een uiting van gemengde) gevolens, ernstig en diep. De prijs was enorm voor een ding, dat hem niets ge kost had en hier was het d'at' de schoen hem wrong! indien het mocht blijken dat het ©en echte Van Roon was, dan had' hij het voor een appel! en een ei verkocht. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5